Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kyselina citronová v akváriu

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Přípravky na úpravu vody 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Kyselina citronová v akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2017 14:50 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Miky85
Můžeš mě prosím tě vysvětlit proč tohle děláš? Lít kyselinu citronovou do akvária aby jsi stabilně měl nízké pH je nesmysl. Tvé ryby tak nízké pH nepotřebují. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2017 13:11 Miky85 Re: Maq
V té dvanáctce mám filtr a vzduchování, vodu není problém měnit klidně každý den, ale pokud myslíte, jak zmizí zákal, šoupnu je zpátky.
Ok, pojedu zatím bez burčáku. Leč nevím jak u ostatních, ale mě burčák nějak významně nesnižoval PH, takže v mém případě bude spíše sloužit jako prostředek k udržení PH, pokud by se mu chtělo vracet zpět. Ale zatím ho tedy dávat nebudu.
V průběhu těch 14 dní jsem neměnil vodu, jen doplňoval citronku a to každý den 15 mg/l. PH se ale stále drželo na takových 7,2. Při obměně vody celého akva (tedy přesněji asi 70 l) jsem byl nucen užít větší dávku k dosažení cíle a když tam ryby nebyly, tak jsem po předchozích pokusech nanečisto a jinde použil 8 g, tj. ve výsledku přepočteno na celé akvárko 95 mg/l. Teprve tato dávka srazila PH na oných 6,6 a trošku popohnala KH ze 7 na 8. Mimochodem pokud sečtu množství citronky, kterou jsem tam dal za celé tři týdny, dělá to tak od oka 30 g. Čili metoda postupného snižování se neosvědčila. Uvidíme nyní. Sice nejsem barvoslepý, ale přeci jen se případný posun PH bude lépe identifikovat z počáteční hodnoty 6,4. Dnes tedy docílím 6,4 a po zmizení zákalu vrátím ryby. A budu sledovat a měřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2017 11:25 Maq Re: Miky85
Přerybněno tedy asi máš, v tom má Václav pravdu. V té dvanáctce bude s rybama problém. Jakmile pomine zákal (asi bude), tak je vrať zpátky.
Hodnotu pokusu významně snižuje ten burčák. Obojí účinkuje skoro stejně a nebudeme vědět, co je výsledkem čeho.
Další nedostatek je v tom, že udáváš cílové pH, ale nikoli množství kyseliny v mg/l. Takový pokud pak nelze replikovat/ověřit.
Pozoruj reakci rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.03.2017 09:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Miky85
To je tedy experiment, zničíš si s tím akvárium a zabiješ ryby v prezentaci jich máš asi 30 a v 12 litrech je trápit 14 dní. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2017 08:23 Miky85 – pokus
Zdravím a sděluji průběžné výsledky. Nic nového. Po dalších 14 dnech postupného snižování PH kyselinou citronovou byl výsledek následující: PH 7,2; KH 7. Ryby to, jak se zdá, snášejí zatím dobře. Rostliny se ale začínají obalovat řasou.
Přistoupil jsem tedy předevčírem k jinému postupu. Ryby jsem přendal do malého 12 l akvárka. Velké pokusné akvárko jsem odkalil a vyměnil zhruba 70 l vody s přidáním citronky tak, abych měl požadované PH. Včerejší měření naznalo, že je PH 6,6 a KH 8. Dnes ráno manželka přidá ještě trochu citronky, abychom se dostali na PH 6,4. Večer ověřím měřením. Akva nechám tak 14 dní bez ryb a pokud dnešní měření ukáže cílené PH, pak přestanu s citronkou a budu přidávat pouze CO2 z burčáku a pozorovat, co se bude dít. Jednou za dva či tři dny změřím, jaký je vývoj v PH a KH, zda akva tyto hodnoty udrží a co se bude dít s řasou.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 19:15 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
GH stále šílené :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 18:41 Maq Re: Miky85
Myslím že tím snížením pH dochází k rozpouštění vysrážených uhličitanů, a proto vzrůstá alkalita.
Teď je otázka, kde se tam ty vysrážené uhličitany vzaly, když tam liješ vodu jenom s těmi rozpuštěnými. Ale v takhle tvrdé vodě je to asi nevyhnutelné. Je to jako bys k. citronovou rozpouštěl vodní kámen.
vaaclav: Nejde snad o tvrdou vodu, nýbrž alkalickou. Uhličitany to pufrují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.03.2017 18:07 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Miky85
Lít v akváriu do tvrdé vody kyselinu je trochu nesmysl. Jestliže se chceš pokusit změkčit vodu a srazit pH musel by jsi to dělat mimo a použít opravdu silnou anorganickou kyselinu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 16:32 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Miky85
Vďaka za info! Môj sľúbený pokus bude mať meškanie - dnes som bol v obchodoch pre objednané testy. Test na kyslík (JBL) zatiaľ nemám, objednal som totiž náplne a vraj ich ani dealer JBL momentálne nemá (ja často objednávam dosť exotické veci, ktoré nikto iný nekupuje). Ale upravil som objednávku, že zoberiem aj komplet test teda... A druhý problém: v obchode som narazil na Razborku bornejskú, tak som neodolal a kúpil, keďže som si už dávnejšie povedal, že ak na ne natrafím, kúpim... A keďže sú zatiaľ príliš malé (mladé), dočasne budú v malom experimentálnom akváriu, kým nepresuniem inde. No potom svoj prísľub dodržím ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 12:37 Maq Re: Miky85
Já jsem se s pH taky dostal na cca 7.0 a níž už ne. Nevím proč.
Pokračuj v pokusu a podej zase zprávu. palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   14.03.2017 11:18 Miky85 – pokus
Zdravím pánové. Tak sděluji informace po týdnu prováděného pokusu. Postupné snižování PH přidáváním kyseliny citronové se vyvíjí takto:
- prvních pět dnů - každý den ráno výměna 10 l vody s přidanou citronkou 15 mg/l,
- poslední tři dny - každý den ráno přidání citronky 20 mg/l bez výměny vody.
CO2 z burčáku v průběhu neaplikováno. Přes noc pouštím mírně vzduchování.
Včerejší večerní měření - PH 7,0 - 7,2 KH 8 (opět stouplo), GH stále šílené (pokud došlo ke změně, není měřitelná), NO3 mezi 10 a 15 mg/l (snížení).

Průběžný výsledek: PH se snižuje, avšak ne tak výrazně. KH se pomalu posunuje k vyšším hodnotám. Dle Tillmanovy tabulky bych to spíše definoval tak, že přidáváním citronky dochází spíše než k nějakému výraznému snižování PH ke změně vztahu PH a KH směrem ke zlepšení dostupnosti volného CO2.
V pokusu pokračuji. Cíl bych viděl pro PH 6,6 - 6,8. Pak bych skončil s přidáváním kyseliny a nechal akvárium žít svým vlastním životem a po časových intervalech měřit následný vývoj PH a KH. Tedy zda to voda udrží (v rozumné míře) nebo zda se bude nějakou výraznou rychlostí navracet původní stav (tedy k PH přes 8 a KH 4).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2017 17:21 Miky85 Re: vaaclav
No v té třetince zákal rozhodně nebyl. Ten se vytvořil až po nějaké chvíli v akváriu. Dík za odkaz. Jdu číst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2017 13:35 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Miky85
Ale zákal jsi po ní měl. Jinak si přečti něco o příjmu uhlíku rostlinami. maniakva.sweb.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2017 10:45 Miky85 Re: vaaclav
Důvod je zcela prostý a to: pokud přiživuji akvarijní vodu CO2, neviděl jsem nic špatného na tom, pouze využít tu sycenou vodu. Samozřejmě to nebylo v souběhu, čili v době, kdy jsem tam nalil tu třetinku nesytil jsem CO2 kvasnicemi. Doplňuji, že voda v třetince nebyla nijak znečištěna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2017 10:40 Miky85 Re: Magic
To ne, až tak po dvou dnech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 13:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Miky85
Prosím tě co tě to napadlo tam nalít tu druhou lahev. Já tedy burčák nikdy neměl ale stačí mě moje počítadlo bublin a je v něm voda poměrně zakalená. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 13:21 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Miky85
Aha. Ok, trochu som ušiel.

Tú fľašu si tam nalial hneď po otvorení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 13:04 Miky85 Re: Magic
No celý vtip je ale v tom, že se v mém případě nejednalo o žádnou kyselinu citronovou. Do akva bylo přidáno pouze 0,3 l čisté vody, která byla v průběhu předchozích 2 týdnů probublávaná CO2. Nic víc. Pak mi není jasné, z čeho se ten zákal zjevil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 12:01 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Miky85
To je len začiatok úvahy, treba mi to doštudovať, ale predbežne si nemyslím, že to bude reakcia toho zákalu, nanajvýš jej začiatok. Tie reakcie sú síce pomalé, ale aby sa to čistilo pár hodín, to sa mi nezdá.

Takže z mojej strany prvotný nástrel do úvah a diskusie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 11:45 Miky85 Re: Magic
Asi jsem to nepochopil, ale to není reakce na ten zákal, který jsem nyní popsal, že ne? Tím se vracíš k otázce, co se stane po aplikaci citronky, jestli chápu správně.
EDIT-Tou reakcí myslím tvůj příspěvek :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 11:17 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Miky85
Už minule som premýšľal, čo spraví kyselina citrónová v prostredí pufra HCO3-.
Domnievam sa (a kľudne mi to škrtajte)... kyselina uhličitá je slabšia, nie moc, ale slabšia, než citrónová. Takže H+ roztoku kyseliny citrónovej by mali vyčerpávať uhličitanový pufer za vzniku H2CO3. To samozrejme posunie ekvilibrium CO2 + H2O ⇌ H2CO3 (ktoré som ešte nemal čas študovať či počítať) a nejaký CO2 by sa uvoľniť mal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 10:54 Miky85 Re: Maq
Beru na vědomí. To byl jen nápad, zda když chystám ty roztoky kyseliny citronové, by se to nedalo využít.
Ještě dovětek k zákalu. Teda ne že bych toto téma chtěl nějak výrazně znovu otevírat. Ale akva bylo čisté. Jelikož jsem ještě minulý týden sytil CO2 z kvasnic a kvasnice už dodělaly, chtěl jsem využít i tu nasycenou vodu (lahev 0,3 l), přes kterou mi probublával CO2 než šel do akvárka. Po nalití této vody do akvárka se zhruba za 15 minut objevil zákal, který tam několik hodin vydržel. A teď babo raď coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2017 10:13 Maq Re: Miky85
Magic a vaaclav mají pravdu, praktický význam to nemá.
Pokud si chceš hrát, můžeš začít u zelené skalice (FeSO4.7H2O), vytěsnit železo třeba hydroxidem sodným (NaOH), nechat vysrážet oxid železitý (Fe2O3), přefiltrovat, a pak zreagovat hnědý prášek Fe2O3 (je to vlastně rez, zhruba) s kyselinou citronovou.
Nebo si rovnou koupit práškový oxid železitý, to je čistější způsob, méně zábavný.
Já jsem si citronan železitý tou první metodou spáchal, ale je to relativně nestabilní zdroj železa, a další mikroprvky stejně budeš muset dodat ve směsích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2017 09:54 Maq Re: vaaclav
Ale předpokládám, že konkrétně projevy nedostatku železa na rostlinách nebyly. Nebo snad ano?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2017 09:37 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Miky85
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nezapomínej že mikroprvky nejsou jen železo. Měl jsem a ještě na chodbě mám rámovou nádrž protože jsem skoro před 30 lety nesehnal silnější sklo než 8mm vložil jsem doprostřed masivní T profil. Po letech to bylo pod vodou i nad ní úplně rezavé a mikroprvky jsem musel stejně přidávat nemělo to žádný vliv. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2017 09:05 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Miky85
To si to chceš vyrábať? Pri dnešných cenách mikroprvkov?
Nota bene ani ten citrát železitý v obchode taký drahý nie je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2017 09:00 Miky85 Re: Maq
No je tedy teď otázkou, jak jinak docílit citronanu železitého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2017 08:48 Maq Re: Miky85
Miky85 napsal: Je možné přidávat chybějící Fe do akva způsobem, že by se do silného roztoku kyseliny citronové vložil např. hřebík?
Kyselina citronová je relativně dobrý chelatant, a jako taková se používala, než se někdy v šedesátých letech objevila a rozšířila lepší a stabilnější EDTA.
Čili citronan železitý není asi úplně špatný nápad.
Ale s "hřebíkovým" železem kyselina citronová reagovat nebude, resp. velmi pomalu. Nepraktické.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2017 08:24 Miky85 Re: Maq
Pravda pravdoucí jest popsána. I když i na tom, co říká Magic něco bude. Teorie je jedna věc, ale pokud v praxi vstupuje něco, co nelze množstevně a druhově popsat, těžko se člověk dobéře ke kloudnému a zcela jednoznačnému výsledku. Ale pro ty, co to alespoň z 20 % pochopili, jen dobře. Já mezi ně nepatřím :-D
Moje snižování PH zatím probíhá v naprostém pořádku. Přidávám kyselinu citronovou v množství zhruba 15 mg/l s výměnou 10 l čerstvé vody denně. Po ránu, aby vzniklé CO2 bylo v průběhu dne využito. PH včera naměřeno zhruba na hodnotě 7. Dnes ráno manželka provede další výměnu, večer změřím a uvidíme. Možná už to bude stačit. Změřím večer i KH a tím pochybným testem i GH.
Pánové, mám na vás ještě jednu blbou otázku :-( Je možné přidávat chybějící Fe do akva způsobem, že by se do silného roztoku kyseliny citronové vložil např. hřebík? Předpokládám, že hřebíky nejsou čisté Fe (nýbrž s příměsí uhlíku a kdoví čeho ještě), tudíž si ani nedokážu představit, jak by vypadala taková chemická rovnice a co by z ní vypadlo. Respektive, zda by ten výstup byl vůbec rostlinami využitelný nebo zda by se náhodou nevyrobila nějaká nerozpustná sloučenina.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2017 18:10 Maq Re: Magic
Není to nanic.
My tady často diskutujeme různé chemické záležitosti v akváriu, a jako laikové končíme u odhadů a dohadů. Čas od času vstoupí Acinonyx, a opatří to fundovanými poznámkami, které nám pomáhají z nevědomosti. A Ty jsi teď druhý takový, to se náramně hodí! X-)
Jinak ovšem goethovské Dichtung und Wahrheit u mě dopadlo pěkně záhadně, protože po měsíci přidávání k. citronové (prům. 5 mg/l.d, bez výměn vody) mi pokleslo pH o cca 0.7 a o trošku spadla jak alkalita, tak tvrdost.
Samozřejmě to není důkaz ničeho. Snad jen že rybám i rostlinám se během té kúry vedlo dobře.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.03.2017 17:43 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Miky85
Na to sa vykašli, toto je i tak úplne nanič. Je to len teória v destilovanej vode. V akváriu do toho vstúpi iné pH, HCO3 puffer, kopec alkalických katiónov, s ktorými sa rada skalí a nakoniec to zožerú baktérie.

Takže summa summarum, také Shakespearovské "mnoho povyku pro nic" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2017 17:27 Miky85 Re: Magic
Sakra chlape, začínám mít pocit, že jsi z jinej planety palec
A jak s tím vším mám naložit já, stavař, člověk, který měl chemii naposled na gymplu ve druháku a kromě bušení teorie do hlavy mu nebyl nikdo schopen vysvětlit logické pochody v chemii. Mimochodem teprve až tu začínám trošku chápat, jak to funguje. Ale toto ... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.03.2017 13:44 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Magic
Počíta sa to zo zjednodušenej definície disociačnej konštanty kyseliny:

KA=([A-] × [H+])/[HA]

Kto vie, o čo ide v tej rovnici, môže so mnou počítať.
Warning! Boring stuff ahead! spim

Tak vezmime ako príklad roztok 10mg/l. Molárna hmotnosť je 191,12g/mol, takže náš roztok má molaritu 52,32µmol/l.
pKa1=3,13 z toho Ka1 = 10-3,13 = 741,3µmol/l
pKa2=4,76 z toho Ka2 = 10-4,76 = 17,38µmol/l
pKa3=6,39 z toho Ka3 = 10-6,39 = 0,407µmol/l

Odtrhnutie prvého protónu:
H3(C6H5O7) ⇌ H+ + H2(C6H5O7)-

Dosadzujeme do rovnice, neznáma je koncentrácia disociovaných iónov.

7,413 × 10-4 = (X × X)/(5,232 × 10-5 - X)

Z toho vylezie kadratická rovnica s jedným kladným koreňom X = 4,907 × 10-5. Takže z 52,32µmol/l roztoku ostane v nedisociovanej forme 3,25µmol/l, ostatok posúvam do ďalšej rovnice.

Odtrhnutie druhého protónu:
H2(C6H5O7)- ⇌ H+ + H(C6H5O7)2-

… pomalšie? Ok, dáme si na oddych anketu. potlesk
Schválne, kto si všimol, že v predchádzajúcej rovnici mi v koncentrácii H+ chýbala voda? (pH=7, [H+]= 10-7) no
Vzhľadom na to, že pH bolo skoro o štyri vyššie než pKa1, mohol som si to dovoliť ignorovať. Teraz to už samozrejme nejde…

1,738 × 10-5 = ((X + 4,907 × 10-5) × X)/(4,907 × 10-5 - X)

Z toho X = 1,101 × 10-5. Takže z 49,07µmol/l ostane v H2A- forme 38,06µmol/l, ostatok posúvam do ďalšej rovnice.

Odtrhnutie posledného protónu:
H(C6H5O7)2- ⇌ H+ + (C6H5O7)3-

4,07 × 10-7 = ((X + 1,101 × 10-5) × X)/(1,101 × 10-5 - X)

Z toho X = 3,802 × 10-7. Takže z 11,01µmol/l ostane v HA2- forme 10,63µmol/l, zvyšných 0,38µmol/l zdisociuje na A3-.

Vodíkových katiónov sa nám uvoľnilo v prvej rovnici 49,07µmol/l, v druhej rovnici ďalších 11,01µmol/l a v poslednej dalších 0,3802µmol/l, čo spolu s 0,1µmol/l pôvodne neutrálneho pH dáva výslednú kyslosť 60,56µmol/l, čiže pH 4,218. Zároveň toto bude predstavovať pufračnú kapacitu, takže tam môžeme bez zmeny pH natitrovať 60,56µmol/l HCl. Čo zas nie je mnoho…

Ak sa tu nájde skúsenejší chemik, prosím o doublecheck. Ja mám len maturitu. stydim

Edit: Ćítanie na dobrú noc: en.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.03.2017 23:36 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Magic
Tak som si tú teóriu zopakoval, kyselina citrónová je rozhodne najhoršia kyselina, čo som kedy počítal :-).

Takže pár údajov...
Roztok 1mg/l
pH 5
disociácia
H+ 8,999µmol/l

H3A 0,036µmol/l
H2A- 1,729µmol/l
HA2- 3,131µmol/l
A3- 0,335µmol/l

Roztok 10mg/l
pH 4,2
disociácia
H+ 60,46µmol/l

H3A 3,249µmol/l
H2A- 38,06µmol/l
HA2- 10,63µmol/l
A3- 0,38µmol/l

Roztok 25mg/l
pH 3,9
disociácia
H+ 127,5µmol/l

H3A 17,36µmol/l
H2A- 99,8µmol/l
HA2- 13,6µmol/l
A3- 0,385µmol/l

Takže okysľovať vodu to bude dosť rýchlo. Rozhodne rýchlejšie, než sa prejaví nejaký rozumný efekt na KNK.

Toto je samozrejme čistý roztok, čo to bude robiť ďalej v hodne živom prostredí akvária, to je druhá vec. Takže som zvedavý na výsledky pokusov. :-)

Edit: Ešte doplním tú KNK - tým, že je to čistá kyselina, pufrom budú disociované H+, takže konkrétne v prípade roztoku 10mg/l bude KNK ½×60,46µmol/l = 0,17dKH.
(½ pretože ako etalón sa berie CaCO3, ktorý dokáže prijať dva protóny vodíka)

Takže vcelku nanič a navyše už v kyslom pásme pH 4. Robí sa ale povedzme roztok kyseliny so soľou, povedzme s citrónanom sodným a to už funguje pekne.

Ale stále je to len akademická úvaha, pretože nevidím dôvod, prečo by si niekto chcel až tak zvyšovať KNK a hlavne - stále si myslím, že to je dobré akurát v anorganickom prostredí a nie medzi baktériami. Nota bene i v našej krvi funguje HCO3-, kyselina citrónová je akurát medziprodukt Krebsovho cyklu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2017 18:31 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maq
Dobre, spravím to teda podľa toho návrhu, no až na budúci týždeň. Objednal som ešte GH test Tetra (lebo mám aktuálne JBL, no hoci nie som farboslepý, tam je veľmi ťažké rozlíšiť prechod medzi červenou a zelenou, Tetra má výrazne sýtejšie farby, aspoň na KH teda) a dokonca aj O2 test (budem monitorovať aj kyslík, to som ešte nikdy taký test nemal, ale skúsim - keďže očakávame baktérie a pokles kyslíka). Ak má ešte niekto nejaké pripomienky a návrhy k testovaniu, napíšte. Nebudem sem písať priebežné výsledky, ale až súhrn po týždni (teda cca o 2 týždne).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 16:41 Maq Re: MichalV
MichalV napsal: Predpokladam, ze obdobne to bude aj pri kyseline askorbovej
V principu to obdobné bude, v tom smyslu, že i ona je jednoduchá organická kyselina, jejíž rozklad končí u CO2 + H2O. Ve všech ostatních ohledech budeš průkopníkem. Já jsem s k. citronovou začínal na 1 mg/l obden a pozorně sledoval, co se děje. Postupně jsem zvyšoval dávku až na 10 mg/l.d.
Zřejmě bys měl postupovat nějak podobně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 16:17 Marcel G Re: Maq
Fotka k příspěvku Maq napsal: Momentálně pátrám po pramenech jasně potvrzujících nebo vyvracejících moje podezření, že v bohatě organicky znečištěných vodách bakterie "moří", ať tak či onak, i živé vyšší rostliny (a např. si vynucují zrychlené odumírání starších pletiv apod.).
Nevím, jestli to pomůže, ale kdysi jsem narazil na tohle (viz obrázek v příloze).
Není to sice přímo o bakteriích, ale o řasách, ale i tak ...

Odkazy z článku:
dx.doi.org/…
www.sciencedaily.com/…
www.aquaticplantcentral.com/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2017 15:21 Maq Re: Miky85
Miky85 napsal: Nelze asi předpokládat, že by se jednalo o bakterie neznámé a tedy případně nebezpečné, jelikož se začnou množit bakterie, které do té doby již v akváriu byly a osazenstvo s nimi doposud vycházelo v míru. Nebezpečím tedy může být pouze množství bakterií ve smyslu spotřeby O2 a výroby CO2....
PS: Není největší pravděpodobností, že se jedná o nitrifikační bakterie? Těm co test NO2 něco ukazuje by to pak mohli sledovat na úbytku NO2.

Ó ne, tak hezké to nebude. Nebezpečnost bakterií je skoro vždycky úměrná jejich počtu. Všelijaké hodně ošklivé bakterie běžně jíme a vdechujeme, ale dokud je jich málo, imunitní systém si s nimi poradí. Nemoc propukne buď
- jsme-li oslabeni, anebo
- bakterie významně posílí své řady.
Mám tušení (odborník nejsem, jen laický studentík), že spousta bakterií není primárně parazitických, ale když se za vhodných podmínek přemnoží, mohou být nebezpečné. A to opět buď přímo, anebo že ryby oslabí do té míry, že ty jsou pak náchylnější podlehnout invazi těch "pravých" parazitických potvor.
Momentálně pátrám po pramenech jasně potvrzujících nebo vyvracejících moje podezření, že v bohatě organicky znečištěných vodách bakterie "moří", ať tak či onak, i živé vyšší rostliny (a např. si vynucují zrychlené odumírání starších pletiv apod.).
===
A o nitrifikační bakterie určitě nejde. Ty pokud vím vytvářejí slizem chráněné přisedlé kolonie, a navíc nemají rády světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 15:07 Maq Re: zervan
zervan napsal: No ja skúsim, len mi niekto zhrňte, čo vlastne
Přimlouval bych se za test v tom 10 l akváriu, při vypnutém CO2 z burčáku.
Já jsem relativně dlouhodobě aplikoval 5 až max. 10 mg/l. Ty se zřejmě nemusíš bát jí s koncentrací výš, třeba 25 mg/l denně po dobu pěti dnů, vždy ve stejnou hodinu, a vždy před aplikací provést měření. Pak následujících pět dnů nepřidávat nic a opět ve stejnou hodinu měřit. pH a KH, možná i GH, kdo ví? Takový test by řekl hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2017 14:56 Acinonyx Re: Magic
Magic tu uz tu vasu zahadu rozlustil. :)

Stanovenia uhlicitanovej tvrdosti sa v kvapkovych testoch robia ovela silnejsou kyselinou - HCl. Je to v podstate taka mini titracia. Kyselina citronova sa v nasich podmienkach nachadza prevazne ako A3- a A2-, s tym, ze rovnovaha je posunuta k A3-. Titraciou pomocou HCl vlastne titrujete A2/3- na A- a teda mate vacsiu spotrebuje HCl a tym padom "vyssiu" uhlicitanovu tvrdost.

Inymi slovami, kvapokovy test nedokaze diskriminovat medzi HCO3- a inymi podobne bazickymi anionmi. To nie je nic neobvykle. Ono sa to uz v podstate to vasich testoch deje napriklad s (di)hydrogenfosforecnanmi, len je ich normalne tak malo, ze to nemate sancu pozorovat (ich kontribucia je zanedbatelna).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 14:53 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Miky85
Miky85 napsal: PS: Není největší pravděpodobností, že se jedná o nitrifikační bakterie? Těm co test NO2 něco ukazuje by to pak mohli sledovat na úbytku NO2.

Nitrifikačné baktérie sa množia veeeeľmi pomaly (rádovo hodiny), preto zábeh akvária trvá tak dlho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 14:50 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Magic
No ja skúsim, len mi niekto zhrňte, čo vlastne :)
Momentálne nemám v malom experimentálnom akváriu žiadne živočíchy (resp. len malé slimáčiky), môžem prípadne experimentovať aj tam. Je tam 10 l vody, kremičitý piesok, koberec Hemianthus, 2× Samolus, zopár malých Ludwigii 2 druhov, na hladine Salvinia. CO2 z burčiaku, silné svetlo, zabehnutá filtrácia. CO2 môžem pre účel experimentu dočasne dostaviť. Denne hnojím NPK a mikro, nič čo by menilo alkalitu.

Mohol by som zmerať alkalitu aktuálnu (cca 8 °dKH) a pH, dať tam trochu kyseliny citrónovej (navrhnite množstvo, aby to prežili rastliny), zmerať alkalitu a pH napr. po hodine, potom po 4 hodinách a potom každých 12 hodín? Všímať si môžem prípadný zákal. Hodnoty pH viem s presnosťou cca 0,2 merať len v rozsahu 6,0 - 7,6.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 14:43 Muž MichalV [327]
Predpokladam, ze obdobne to bude aj pri kyseline askorbovej, t.j. vit. C (C6H8O6). cca 9-12 €/kg.
Mam si objednat do rezervy aj pre akvarko? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 14:34 Miky85 Re: Maq
Maq napsal: Neumím určit, jak rychle se rozkládá, a tedy jak rychle se tvoří oxid uhličitý. Rostliny mi "nebublinkovaly", a zdali rostly lépe nebo hůře ve srovnání se stavem, kdybych k.c. nedával, to nikdo nedokáže říct.

Pokud je uzavřený vztah mezi PH, KH a CO2, dalo by se přibližně množství vzniklého a zaniklého CO2 indikovat na rozdílech vztahu PH a KH. Vždy před a po přidání citronky a po delším čase. Nebo ne?

: Bakteriální zákal může být nebezpečný rybám, protože bakterie odčerpávají kyslík a vydávají CO2.

Dalo by se tedy říci, že jediná vada na užívání citronky je ve vzniku neznámého počtu bakterií. Nelze asi předpokládat, že by se jednalo o bakterie neznámé a tedy případně nebezpečné, jelikož se začnou množit bakterie, které do té doby již v akváriu byly a osazenstvo s nimi doposud vycházelo v míru. Nebezpečím tedy může být pouze množství bakterií ve smyslu spotřeby O2 a výroby CO2. Když tedy v rozumné míře budeme postupně s pomocí citronky snižovat PH, nemělo by dojít k otravě přebytkem CO2. To je asi to hledání optima, o kterém jste hovořil.
Včera jsem zahájil akci postupného snižování. Budu měnit každý den cca 10 l vody s PH 6,6 - 6,8 dokud se nedostanu na nějakou vhodnou úroveň PH v akva. Mimochodem, včera jsem vyměnil 10 l s PH 7 a zákal se nedostavil. Dnes jsem do 10 l dal dávku citronky dvojnásobnou a zákal se již dostavil. Ryby nijak výrazně neprotestovaly. Vhodná dávka tedy bude někde mezi. Budu měřit, dám vědět.

PS: Není největší pravděpodobností, že se jedná o nitrifikační bakterie? Těm co test NO2 něco ukazuje by to pak mohli sledovat na úbytku NO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 13:30 Maq Re: Magic
Mně během podávání k. citronové do akvária alkalita dokonce o něco málo poklesla. Podával jsem ji cca měsíc, a po dalším měsíci zase o něco stoupla (neměnil jsem vodu). Samozřejmě to mohlo způsobit něco jiného, a ta přesnost měření...
Je to jeden z mnoha faktorů, proč hodnotím svoje dosavadní výsledky jako neprůkazné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 13:05 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
Mätie ma trošku v tom to stále zvýšenie KNK.
V prípade, že by pridanú kys.cit. zožrali baktérie a premenili na CO2, malo by sa zvýšenie KNK (pokiaľ bolo spôsobené čisto pufrom C6H5O73-/C6H6O72-) zas vrátiť späť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 12:44 Muž Magic [879] - RostlinyRe: zervan
Hm. Asi ťažko sa podarí spraviť čistý roztok C6H8O7 bez CO2, ktoré to meranie KNK bude rozhadzovať.
Okrem toho pKa1 kyseliny uhličitej je 3,6 a na to budú imho nastavené KNK testy, zatiaľčo pKa1 kyseliny citrónovej je až 3,1. Existuju tak presné pH testy v tak kyslej oblasti?

Možno na začiatok len hrubý odhad - vieme, že plus-mínus 120µg/l (6g/50l) NaHCO3 nám zdvihne o 4dKH (plus nejaké to pH). Ako bude na tom C6H8O7? (Áno, viem, že ignorujem rozdielne pKa1)

A ja si idem osviežiť teóriu, už je to nejaký piatok od mojej maturity... hmm

Edit: Tu čítam, že "Stanovení KNK se provádí 0,1 M roztokem kyseliny chlorovodíkové do pH 4,5 za použití vhodného acidobasického indikátoru nebo směsi vhodných indikátorů." Takže s pKa1 si starosti robiť netreba a môžme merať priamo prínos C6H8O7 do KNK.

Skúsiš, zervane?

(áno, viem, mal som si zriadiť chemické laboratórium a nie akvárium ;-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2017 12:09 Maq Re: zervan, Magic
Skoro určitě to test vezme jako KNK. Magicova úvaha je zřejmě správná.
Měřit vodovodní vodu: Bude-li sterilní, hodnoty by se v čase měnit neměly, protože k. citronová je stabilní. Rozkládá se organickou cestou, čili jsou k tomu potřeba ty mikroorganismy.
Podle mé zkušenosti se i čistá vodovodní voda s vyšším obsahem k. citronové nebo jejích solí během pár dní zakalí. Bakterie dorazí ze vzduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2017 12:04 Maq Re: Miky85
Miky85 napsal: Tudíž by se tedy dalo spočítat, kolik citronky je nutné přidat do akva, aby bylo vyrobeno potřebné množství CO2. Narážím tím na levnější alternativu sycení akvavody CO2. ... Může to být samozřejmě nesmysl, výpočet může říci, že by bylo nutné sypat velké množství citronky, což už si právě zahrává se zmiňovanou toxicitou.
Úvaha je to v zásadě správná, spočítat to jde a já jsem to spočítal a zkoušel v akváriu. Je to za tím účelem i součástí několika málo prodávaných přípravků (u nás na trhu nejsou). Moje zkušenosti s tím jsou neprůkazné. Neumím určit, jak rychle se rozkládá, a tedy jak rychle se tvoří oxid uhličitý. Rostliny mi "nebublinkovaly", a zdali rostly lépe nebo hůře ve srovnání se stavem, kdybych k.c. nedával, to nikdo nedokáže říct.
Namístě je opatrnost v dávkování ani ne tak kvůli přímé toxicitě (je nízká), jako spíš kvůli tomu, že to spouští sérii procesů, které je těžko analyzovat. Viz dále:
Vezměme tedy za uzavřené, že zákalem jsou bakterie. Otázka zní: jaké bakterie? ... zda mohou být pro obyvatele akva v dočasně zvýšené koncentraci nebezpečné? A co se s nimi stane s postupem času, když zákal, jako projev jejich existence, zmizí?
To je právě jedna z těch ošemetností - bakterie.
Kyselina citronová chutná mnoha různým bakteriím, a tak se rychle namnoží. To je zákal. Bakteriální zákal může být nebezpečný rybám, protože bakterie odčerpávají kyslík a vydávají CO2.
Domnívám se že filtr tyhle bakterie nezachytí, ani živé, ani když vzápětí odumřou (protože si tu kyselinu rychle sežerou). Další organismy (od šneků níže) sežerou ty mrtvé bakterie. Je to prostě dekompozice organické hmoty až na minerální látky, které vyživují rostliny. V průběhu dekompozice ovšem vzniká leccos.
Pozitivní je, že s k. citronovou nepřidáváme žádný dusík, fosfor, síru, atd. Na zvážení je, že organické znečištění jako celek má nějaké optimum. Sterilní akvárium je nonsens, akvárium zamořené bakteriemi je loužička plná problémů. Zdravá voda je mezi těmito dvěma extrémy. Organické kyseliny do toho zasahují způsobem, který se do detailu vypočítat nedá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 11:42 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Magic
Môžem to spraviť, čo konkrétne? Merať alkalitu slabého roztoku kyseliny citrónovej, či ju test neberie ako KNK? Alebo bežná vodovodná voda s trochou kyseliny citrónovej a merať pH a alkalitu v časových intervaloch napr. 4 hodiny?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 5

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 12510x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10560-kyselina-citronova-v-akvariu?od=51