Jižní Amerika
Jak jsem vyrozuměl, rodina kamenolom bez rostlin nechce. Tím odpadají i pokusy napodobit pralesní tůně sice bez šutrů, ale taky bez rostlin. Stejně tak odpadají velké cichlidy a další ryby, které rostliny ničí.
Držet se při volbě rostlin nějakého biotopu je podle mého názoru cesta pro vyložené specialisty. On každý takový přírodní biotop moc vábně nevypadá, většinou je to monokultura.
Nejsi-li zarytý fanoušek a současně expert, doporučoval bych se na nějaké biotopy vykašlat a napřít úsilí směrem k normálnímu funkčnímu akváriu. Není náhoda že tygři se ve všech ZOO chovají na betonu, i když v džungli to vypadá jinak. A stejně tak není náhoda, že akvárka "středního proudu" vypadají tak jak vypadají. On je už dost velký úspěch, když zdárně spácháš něco standardního.
Bublat CO2 nemusíš, pokud si projdeš (například) zdejší atlas a omezíš se ve výběru na nenáročné rostliny. I pokud bys byl pokročilý rostlinář, stejně je jistější zahajovat s nenáročnými rostlinami. Ty náročnější perly můžeš přidat později, až se bude dařit.
Diky, to si uvedomuji. Ono staci zkonfrontovat nektere podvodni zabery z jihoamerickych biotopu s temi nacincanymi rostlinymi akvarky s hejnem neonek a je to jak z jine planety ceka mne urcite hodne prace, zmapovat jake z dostupnych rostlin z JA jsou schopne rust v pohode bez bublani.
Jake ryby z Asie si mel na mysli? Cichavce?
Ona Jižní Amerika a džungle podle mého nejde úplně dobře dohromady. Buď bych se orientoval na ryby, nacpal to kořeny + odolnějšími rostlinami z JA (Echinodory, plovoucí) - a potom je výběr větších zajímavých ryb solidní, vedle skalár třeba Heros, Geophagus, Akara Heckelova atd. - i takové akvárium může vypadat parádně, navíc bys nepotřeboval CO2, ani žádnou velkou údržbu rostlin. Nebo se orientovat na rostliny a pak bych asi volil Asii, tam je výběr i větších barevných ryb, co nebudou ničit rostliny solidní. A nebo jak navrhoval NHKG udělat směs a neomezovat se.
Měl jsem obě, teď mám tečkované a není s nima problém, tečkovaná je podle mě hezčí
Co akara zlata? Nebo teckovana?
Z jihoamerických cichlid kromě skalárů a terčovců můžu do rostlinného akvária doporučit:
z Akar jedině hnědé, z kančíků jen šikmopruhé (rod Mesonauta), akarky zelené nebo jakoukoliv cichlidku. Teoreticky by šel i pár crenicichla regani nebo jiní malí hřebenáči, ale ti můžou požírat malé ryby.
já bych dal výšku 60 cm, a z kytek nějaké vetší echinodory a valisnerie, přidal pár kořenů ... Já mám Akaru kolumbijskou a ta je klidná, nevšímá si ani potěru pavích ok, nevšimne si ani rostlin, klasika je pak Akara hnědá
Na CO2 se vykašli. Zbytečná komplikace, jestli ti vyloženě nejde o náročnější rostlinné druhy.
Ostatni rozmery nejak prizpusobim situaci, ale nechci za kazdou cenu honit maximalni objem. Vysku asi podle toho, zda budou skalary a jake, kolem 50cm vysky vodniho sloupce. Akvarko bude v prizemi, takze nosnost snad v pohode. Musim toho hodne nacist, zejmena k CO2, ale nemusim mit uplne vysperkovane rostlinne akvarium, takze pokud to pujde bez bublani tak radeji tak.
Klicove je pro mne, zda krome skalar bych vybral nejake dalsi vyraznejsi a vetsi ryby, ktere se snesou a nenici dno a rostliny, nejake akary, kanciky nebo cichlidky
Pokud se ti líbí tetry, tak proč nedat jedno velké hejno teter a k tomu něco, co se bude líbit zbytku rodiny? Například ty skaláry, na dno pancéřníčky nebo nějaké cichlidky a na hladinu sekernatky nebo tetry stříkavé. Pokud budou skaláry, tak výšku akvária minimálně 50cm, ale radši více. Ale bacha, vysoká akvária se blbě prosvětlují a pak je problém stvořit džungli.
Ale džungli můžeš mít i s Asijskými rybami nebo nějakou směskou ryb různých kontinentů.
S tou výškou opatrně, ne každý má ruce tak dlouhé, aby tam dosáhl.
S tímhle rozměrem se už dají podnikat věci. Ty zbývající rozměry vol co největší, kvůli objemu ať máš co největší. Výšku bych dal minimálně 65cm. A podle toho co píšeš, dá se založit zarostlé zelené akvárium s tetrami i většími rybami. Za sebe bych doporučil samozřejmě skaláry, dál tetry a pancéřníčky, mě tohle funguje skvěle, ale najde se spoustu jiných kombinací a druhů ryb. Jak píše powery, propátrej zdejší prezentace. Od 300 litrů výš určitě najdeš nějakou inspiraci.
Jo a dej si pozor na nosnost stropu a "podvozek" pod akvárium. Už to bude přece jen něco vážit.
Bude to veliké akvárko. Zkus se pro inspiraci podívat do nádrží tady vystavených. Ve filtru podle objemu je vybrané Maxi akvária
rybicky.net/nadrze/… 0 28.12.2017 23:46 Waaw – Ideové tápání
Dobrý den,
Po mnoha a mnoha letech se znovu zabyvam myslenkou pustit se do toho. Jsem v te nejkrasnejsi fazi, t.j. predstavovat si, planovat a vymyslet. Zaroven ale trochu tapu, kterym smerem se vydat. Jasne, ze nakonec se musim rozhodnout sam, ale potreboval bych trochu nakopnout. Planuji konecne trochu vetsi akvarko do obyvaku. Zatim vim, ze na delku se vejdu s cca 180cm, vysku a sirku upravim podle situace. Cely muj akvaristicky zivot jsem si hral s tetrama a do Jizni Ameriky mne to tahne i ted. Rodina mi do toho sice zatim nemluvi, ale kdyz jsem sondoval co by se jim libilo, tak s tetrama jsem moc neuspel. Zrejme se jim zdaji moc male, nektere i ne moc barevne. Chcili jsem se tedy zabyval myslenkou podivat se na africke cichlidy, ale kamenite akvarium temer bez rostlin take doma moc neuspelo. Chteji spis dzungli, takze jsem zpet v Jizni Americe. A ted nevim jak dal. Potreboval bych nejaky napad, inspiraci. Nechci ryby, ktere mi budou prerovnavat dno a ryby co likviduji ve velkem rostliny. Netroufam si na tercovce. Co byste mi poradili namichat. Sklary, klidnejsi mensi cichlidy a cichlidky a k tomu pancernicky a hejno nejakych vetsich teter. Nebo neco uplne jineho?
Az zacnu s realizaci, urcite planuji nejakou prezentaci uz od zacatku budovani, ale ted si potrebuji ujasnit jen smer. Diky za kazdou radu.
Starší reakce
-máš pravdu Vlasto, já tu foto neviděl, nevím proč to nedal k tomu popisu rovnou
To je problém při slovním popisu. Když se podíváš na fotku a relativně rychlý průběh......
-u té by snad napsal ,,bodky,,(tečky) a ne ,,pluzgiere,,(puchýře)
-tedy alespon tak uvažuji já ,ohledné popisu
- chtělo by to detail fota,nebo to lépe popsat
- dle uvedých popisů příznaků bych to tipnul na Hexamita (Octomitus) /Spironucleus /Ichthyosporidium ,
- záleží na typu "vředu" a rozsahu , včetně umístění
- bude tam nejspíše "Spironucleus?" ( ,,Udrzuju sa v prude. Pri plavani sa sem tam zatrepocu a obtieraju sa o dno,,)
- současně jsou většinou přítomny i výtrusovci Sporozoa atd.
dnes som si vsimol, ze maju ako keby pluzgiere (puchýře) po tele, akoby sa šupali, čo je to? vie niekto poradit? prosim
Že by na ně lezlo jaro?
Zdravím, potreboval by som poradiť. Mam G. tapajos red head a poslednu dobu sa správajú nejak divne. Udrzuju sa v prude. Pri plavani sa sem tam zatrepocu a obtieraju sa o dno. Vzniklo par jamiek v piesku. A najviac ma prekvapilo, že zrazu začali chodit do ukrytov, ktore su pre Lka a loricarie z kory. Podhrabali to a niektore su tam az kym sa nesype zradlo, inak len vykukuju. Nevsimol som si nikde nakladene ikry, mozno v tych ukrytoch? A naposledy som pred par tyzdnami pridal 2 nožovce, mohlo to mat na to vplyv? Dakujem za pomoc
Starší reakce
No Limnobium si snad nespleteš u Salvinie je to horší, je jich dost druhů.
Poznáš mezi nimi rozdíl? U Limnobia a Salvinie si vůbec nejsem určením těch mých jistý. A v nabídce to lidi taky často motají.
Jj, běžná je, ale ne v poslední době v Brně ... asi jim nechutila voda s bakteriema z léta
... vtipné je, že skoro každý nabízí Limnobium spongia, to mi ale nezapadá výskytem do plánovaného biotopu ... no uvidíme, určitě se něco časem najde, nebo se zajedu kouknout do Ostravy
Limnobium je poměrně běžná plovoučka. V každém regionu se určitě najde akvarista, který by pár kousků daroval. Kdybys byl z Ostravy, měl bys ji ode mě.
0 05.11.2016 13:50 TomR [0] - Amazonie Zdravím akvarističtí přátelé,
tak se po delší odmlce vracím na fórum...
Doma se mi už válí koplet Eheim proxima s pozadím z černé folie , filtr Ecco pro 300 a další krámy. Vidím, že do Vánoc by mohlo vše dobře dopadnout ...
Větve, větvičky, listí a olšové šištičky mám už nasbírané, teďkom jenom sehnat ten správný štěrk o zrnitosti 1-2 mm max v barvě špinavá bílá/velmi světle hnědá (kdyby někdo věděl o něčem v Brně, mockrát díky za radu).
Dále mám problém se sehnáním limnobium laevigatum ...
Rybí obsádka zatím není až tak jasná, nyní poptávám importéry ... nejvíce to vypadá na blackwater biotop Rio Meta nebo Rio Atabapo
no už se těším jak malej kluk
PS. všem díky za rady
Starší reakce
Já teda také moc netuším, proč se tato debata pohybuje v Jižní Americe... a souhlasím... na to tříkilo druhově v páru a třeba nějaké krunýřovce, anebo jedno pohlaví( nejlépe samce - jsou výraznější) různých druhů...
Já jsem je nikdy neměl. Jsem zaměřený na Jižní Ameriku, to jsou povětšinou mírné klidné ryby, nic podobného tvým Kančíkům. V tom objemu by to pro ty kančíky asi chtělo jednodruhovou nádrž + maximálně nějaké krunýřovce. Můžeš zkusit dát inzerát že je daruješ, ale zájem je hlavně o malé drobné běžné rybky jako jsou tetry.
Pokud nebudou kančíci, možností je spousta: Perleťovky/Skaláři/tetry/pancéřníčci/akary hnědé/Mesonauty/Cichlidky/... v takovém počtu, aby jsi to nepřerybnil. Případně středoamerické cichlidy jako je Thorichthys meeki, ale u těch ti musí poradit někdo jiný.
Ano, bohužel zjišťuji, že je to pro ně poměrně malé, ale chtěl jsem jim udělat aspoň větší akva, teď jsou ve 240 l a je to bohužel tak, protože mi je dal kamarád, který ani nevěděl, co je to za druh.. Kdyby se mi podařilo mu je vrátit, nebo někomu darovat, které z podobných cichlid by se hodily do těch 320l? Co třeba ten Thorichthys meeki nebo cichlasoma salvini? Nebo skalary k tomu nějaké tetry nebo tak? Ten blackwater se mi docela líbí
Ty Kančíky jsme už probírali tady
rybicky.net/forum/3107… a podle toho, co mi RAP poradil, tak jsem si myslel že je to v pohodě, ale teď zase o nich začínám pochybovat :/
Kančík texaský patří víceméně ke středoamerickým rybám. Najdi si pro ně zařízené nádrže jako vzor. Většinou se používají kameny, písek a bez rostlin.
Na perleťovky zapomeň. Jsou z jižní Ameriky a asi by s kančíky dlouho nepřežily. Obzvlášť v akváriu, které je na kančíky texaské dost malé.
rybicky.net/atlasryb/kancik_texasky U každé ryby je Další fotky na Google • PicSearch • Yahoo • YouTube videa stačí na ně kliknout
Pak je tam dole Plave v nádrži: Zobrazit » Zobrazit vše « • Jen z kraje: tam se ti ukáží akvária kde tyhle ryby plavou pokud je tu někdo má v seznamu.
0 06.10.2016 13:10 Mira24 Ahoj,
Budu si pořizovat akvarko 320l (160x50x40) do kterého budu dávat pár herichthys carpintis, momentálně jich mám 6 a čekám až se vytvoří pár. Které další ryby by se k nim hodily? Přemýšlel jsem o Thorichthys meeki, cichlasoma salvini, Rocio octofasciata nebo nějakou perleťovku třeba Geophagus sp. Pindare. Asi 2-3 druhy z těchhle po páru. Jak by se snášely?
Další otázka je ohledně zařízení nádrže, hodili by se spíše do blackwater nebo jim udělat normální nádrž s pár tuholistými rostlinami, kořeny, kameny bílou vodou? Kdyby jste měli někdo fotky nádrží nebo odkazy s těmahle druhy, tak kdyby jste to sem mohli vložit.
Starší reakce
ak pojdeš do lepenia pozadia, môžem odporučiť samolepiacu foliu z OBI. Jedno akej farby, lebo vnutorna lepiaca strana je čierna. Lepil som to na 150x45 asi hodinu, lebo som chcel aby to bolo dokladne a po ustaveni takmer 500l akvarka uz s nim nepohnem. Po pár týždňoch som to lepil aj na 135x45 a to už bolo do 10 min. Možem dat aj nejake skratene video, ale v skratke ide len o prichytenie nenalepenej folie aby napadala a nerobila problemy a potom len pekne postupne pritlačať/prilepiť handrou alebo hubičkou na umyvanie riadu zhora nadol a naopak. Cena 200x45cm je myslim okolo 150kč. Na oboch to doteraz drží bezchybne.
Vlasto to jem si taky myslel, tedy do doby než jsem byl nucen řešit akutní stav akvária, kde byla voda po přidání listů mandlovníku jako silnej čaj a všechny ryby u hladiny s klasickým příznakem otravy. Já už od tý doby jsem velmi ostražitej.
tak s rybama ještě uvidím, jak nejsou v akváriu, tak se těžko soudí ... jak říká Bohuš - kdyžtak přikúpíme
... každopádně moc přerybnovat nechci - heslo čím více ryb, tím lepší akvárium neeee
... chtěl bych vše sladit v harmonický celek - bílý jemný písek, spadlé větve stromů, listí, žádný šutr (v těchto lokalitách vůbec nejsou), případné přistínění plovoucími kytkami, decentní osvětlení T5 ve spektru kolem 7000K (pokud kytky moc neporostou, tak vůbec nevadí - v přírodě taky nejsou koberce jak v holandském akva). Jínak s těmi listy udělám pokus po založení a zaběhnutí akvária (koupím dvě tři tetry a dám pak vědět zda se jim výluh líbí nebo ne )
Romane, předávkuješ jen velmi velmi těžko. Jedna možnost otravy v souvislosti s listy je možná. A to, že byly špatně skladované. Pak by případné plísně mohly v akva přiotrávit ryby.
Opatrnost s výluhy je potřeba dát u výluhu ze šlupek ořechů a potom u olšových šišek.
Také o předávkování nevím osobně se mi to ještě nestalo.
Dávám jich do akva kolik chci a to třeba i 30x15cm velké listy.
Do největší nádrže vždy nasypu klidně celý pytel.
Tak to jsi ještě nezažil lapající ryby u hladiny, ale já ti do toho nebudu kecat, jenom jsem napsal, co mám odzkoušený a toho se držím. Nalít výluh a zvláštěpak doma vařenej to chce bejt obezřetnej.
Jaké předávkování? Z mojí zkušenosti to s pH a tvrdostí vody nehne. Jak vidím, kolik jsou schopní lidi v mém okolí nalít výluhu a jak mít černou vodu bez negativního vlivu na ryby, tak věřím, že i kdyby jsi dal 10 těch listů tak to rybám neublíží.
Tome, ta nová varianta je lepší.
Ale protí mojemu pseudobiotopu tam máš jen zlomek ryb vzhledem k objemu a velikosti ryb.
U těch listů mandlovníku pozor na předávkování a zvláštěpak v akváriích kde je méně, či skoro žádný rostliny. Dávaj jeden velkej(15x5cm) na 100 litrů vody a nebude problém.
Díky za rady ...
Trošku jsem přemýtal jak s obsádkou, no nyní by to teda mohlo být následující:
Hemigrammus bleheri ... 30ks
Apistogramma viejita ... 1 samec + 2 samice
Corydoras metae ... 10 ks
Sice jsem nad limitem 30cm2 plochy akvária pro 1 cm ryby, ale při uvážení vzrůstu do 5 cm se dá použít i pravidlo 1 litr = 1 cm ryb.
Jinak ten mandlovník vypadá zajímavě, ještě pročtu na zdejším fóru ...
Co se pozadí týče, tak bych případně vybíral něco tenkého do 5 cm (ASF, Juwel ...), ale zatím to spíše vidím na fólii - na plastickém pozadí mě děsí řasy a stálost barev (nemám zkušenost)
Dal bych jen jeden druh pancéřníčků v počtu 10 ks a víc těch teter Hemigrammus bleheri.
1. Nevím
2. Bez problémů
3. Nalepit, plastické zabírá míst. Akorát dělej to důkladně. Mi se to nepovedlo.
4. Kromě barvy je vliv zanedbatelný pokud to s nimi nepřeženeš. Ale listí používám z mandlovníku mořského. Vydrží déle než z našich stromů.
0 30.03.2016 18:34 TomR – Biotop río Meta a nejen on
Zdravím všechny,
jelikož mi není dovoleno založit nové téma, tak píši sem.
Jedná se mi konkrétně o založení nových akvárií - biotop kolumbijské řeky Rio meta (konkrétně bažinaté a zaplavené úseky a ramena středního toku) a dále biotop jihozápadního Thajska (o tom asi v jiném tématu).
Akvárium následující:
Eheim Proxima 250 white (100x50x50=5000cm2 plochy), filtr Eheim Ecco pro 300 (možná professional 4), topítko Eheim jager
Osazenstvo (dávám dohromady příručku - biotopy Amazonie + přílohu s parametry vody, zájemcům mohu poslat - vše píšu v angličtině, zatím mám rozpracovaných 8 řek)
Hemigrammus bleheri – max. lenght 5 cm = 1 fish for 150 cm2 of surface ... 20ks
Apistogramma viejita – max. lenght 8 cm = 1 fish for 240 cm2 of surface ... pár
Corydoras axelrodi – max. lenght 5 cm = 1 fish for 150 cm2 of surface ... 6ks
Corydoras metae – max. lenght 5 cm = 1 fish for 150 cm2 of surface ... 6ks
Rostliny:
Helanthium bolivianum 'isthmicus'
Echinodorus cordifolius ssp. Fluitans
Sagittaria subulata
Vím, že ne vše je dokonalé (ani být reálně nemůže), ale po desítkách hodin strávených na netu, jsem dal dohromady tuto sestavu ze středního toku řeky Rio Meta (přesné údaje a původ jednotlivých druhů viz plánovaná publikace, v ní i odkazy na publikace, internetové stránky a videa).
Rád bych nějaké ohlasy a zkušenostmi z biotopů Amazonie a chovem výše uvedených ryb.
Dále bych měl několik dotazů:
1.) Eheim - jsou akvarijní sestavy opravdu tolik kvalitní a bezproblémová a stojí za tu cenu ? (z obchodů mám Proximy prohlédlé a na první pohled super, zkušenost z provozu nemám).
2.) Jaké máte zkušenosti s dekorací - kořeny vinné révy ? - uvažuji jako napodobeninu větví místních barrigona tree .. popř. poraďte jinou variantu
3.) Pozadí akvária - plastické pozadí vs. černá fólie ? (s ohledem na údržbu, stálost barev ...)
4.) Vyvařené listí, šišky apod. - máte nějak odsledovaný rozpad a změny parametrů vody ? Které listí je vhodné, jak povařit ?
Díky všem na fóru za pomoc - diskutujme co to jen půjde
, na oplátku mohu zaslat materiály k biotopům a ichtyologické informace a poznatky.
Náhled na publikaci (zjednodušená rozpracovaná verze):
uloz.to/…
Tom R.
Starší reakce
Dotaz nezněl, jaké dno je v Amazonii - i tak by tohle dohadování nemělo smysl. Dotaz zněl, jaké dno je lepší a přirozenější pro JIŽNÍ AMERIKU. Takže když si ke všemu už zmíněnému přičteme horské toky, zasolená jezera, mokřady typu pantanos a llanos, brakické laguny, mangrovy, chovné rybníky, morichales, pralesní potůčky, strouhy kolem osad atd. atd., při nejlepší vůli nám vyjde, že nejprůměrnější dno v Jižní Americe tvoří to, čemu se dá snadno říkat "bahno".
Aneb mnoho povyku pro nic
Janku, jestli chceš nějakou smysluplnou odpověď, budeš se muset zeptat přesněji a lépe.
-1 10.11.2015 07:24 sachlj –
Re: RAP Primárně jsou tam řeky a její přítoky co tečou trvale. A nejsou to zrovna potůčky. Pak jsou toky které jsou vytvářeny ad-hoc po vydatných deštích které postupně vysychají. To jsou ty s hnijícím bahnem protože jsou vytvořené v kdejaké prohlubni kam se roztečou každoroční záplavy. A jsou i jezera co jsou trvalé tzn. že záplavy je jen propláchnou a promíchají. V těch ad-hoc jezerech žijí +- autobus ryby dýchající vzdušný kyslík a ryby rochnící se v bahně. Ale de fakto i ty velké, tekoucí řeky jsou plné napadaných větví a celých stromů a nesou s sebou v proudu hromady rostlinného odpadu.
NHKG napsal: ........A co se týče vody, jsou v Amazonii 3 druhy a jen black water je tmavě hnědá. Jsou i řeky s čirou vodou...
Upřesňuji 3 základní typy vod.
Písek do bazénových filtrací se sice používá, ale v Amazonii je na dně většinou bahno, které je trochu tmavší.
A co se týče vody, jsou v Amazonii 3 druhy a jen black water je tmavě hnědá. Jsou i řeky s čirou vodou...
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 5 6
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 8710x