Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního krytu a osvětlení

 

Články » Výroba vlastního krytu a osvětlení   Vytisknout tuto stránku 

Výroba vlastního krytu a osvětlení

Publikováno: 23.11.2010 • Autor: © Albi • Rubrika: Osvětlení
Poznámka redakce: Použitie lanka (ohybného vodiča z viacerých žíl) na pripojenie predradníka s týmto typom konektorov je nevhodné a je potrebné použiť jednožilový vodič alebo iné ošetrenie lanka.

Úvod:

V době, kdy jsem si pořizoval akvárium, jsem bohužel nevěnoval krytu ani osvětlení příliš velkou pozornost. Jelikož jsem zvolil akvárium o velikosti 100 × 50 × 50 cm, měl jsem omezený výběr krytu akvária. Automaticky jsem vyloučil kryty od firmy Zekia či Farao, protože ceny jejich krytů startují někde kolem 5000 Kč podle volby osvětlení, a to byla suma, která přesahovala polovinu rozpočtu na celé akvárium. Rozhodl jsem se tedy zakoupit plastový kryt Diversa 100 × 50cm za 1860 Kč. Tento kryt je osazen dvěma zářivkami 30 W. Bohužel jsem předpokládal, že je vybaven elektronickým předřadníkem a ne pouze startérem. Asi po půl roce fungování jsem zjistil, že s takovýmto krytem se akvárium provozovat nedá. Kryt má hned několik nedostatků:

  1. Jakýkoliv zásah v akváriu, znamená sejmutí celého krytu. Když už kryt sejmu, akvárium je neosvětlené a jakákoliv práce se tak dělá velmi těžko.
  2. Kapacita osvětlení je nízká. 2× 30 W v mém případě činilo 0,24 W/l a to stačí jen pro opravdu skromné rostliny. Ze začátku se zdálo být vše v pořádku, ale poslední dva měsíce už to byla opravdu tragédie.
  3. Další nevýhodou je použití startéru místo elektronického předřadníku. Osvětlení při zapnutí bliká a zbytečně tak stresuje ryby.
  4. Po 4 měsících provozu se kryt začal tavit. V plastu se objevila trhlina v místě, kde jsou ukončeny zářivky.
  5. Kryt vypadá velice levně. Je vyroben z tenkého, nevzhledného plastu.

 

Jaký kryt koupit?

Rozhodl jsem se tedy pořídit si kryt nový. Nejprve jsem se zkusil obrátit na několik renomovaných firem. Podmínkou byly dvě světelné rampy, každá osazena dvěma zářivkami T5 o výkonu 39 W. Všechny cenové nabídky začínaly na hodnotě přes 6000 Kč bez DPH.  Což je cena pro normálního smrtelníka těžko akceptovatelná. Nakonec jsem se rozhodl pro výrobu krytu svépomocí. Jako vzor jsem použil kryt Juwel, který má na svém akváriu tchyně. Pokud pominu množství zářivek v tomto krytu, tak mu nemám co vytknout, a přesně splňuje moje představy o tom, jak by decentní kryt měl vypadat.

Na začátek bylo nutné zvolit materiál, ze kterého bude kryt vyroben. Jelikož jsem se nechtěl pouštět do polepování krytu folií a chtěl jsem obvodovou lištu malé síly (do 5 mm), zavrhnul jsem možnost laminátu. Na polepení folii se moc necítím a navíc laminát je teoreticky možné sehnat s tloušťkou od 8 mm. Volba tedy padla na dřevo. Jak jsem již nastínil, chtěl jsem obvodovou lištu jen velice tenkou. Bylo tedy nutné sehnat dřevěnou lištu o rozměrech 1000 × 100 × 5 mm nebo alespoň podobných rozměrů. Bohužel sehnat dřevěnou lištu šířky 100 mm se mi nepodařilo ani v lištárně a tak jsem se vrátil ke konstrukci z lamina. Ale ani tentokrát jsem nesehnal to, co jsem potřeboval, tedy lamino o tloušťce 8 nebo 10 mm. Silnější lamino jsem nechtěl. Nastal tedy opět návrat ke dřevu. Obvodovou lištu jsem se rozhodl slepit ze dvou menších lišt. Byl to sice risk, ale vyšlo to a s konstrukcí jsem spokojen.

 

Plán krytu:

F

Obr. 1 – nákres akvária z profilu

 

F

Obr. 2 – nákres akvária z přední strany

 

F

Obr. 3 – výřez pro hadice v zadní straně rámu

 

Materiál:

Dřevěný hranol a rohové spojky jsem zakoupil v brněnském OBI. Krycí lišty a rohovou lištu jsem zakoupil v lištárně v Dalečíně. Krycí desky, které mi uřízli ze zbytků, jsem dostal ze známosti zdarma.

 

materiál počet kusů cena za kus celková cena
dřevěný hranol 2000 × 60 × 15 mm 2 ks 17 Kč 34 Kč
lišta krycí 1250 × 44 × 4 mm 6 ks 25 Kč 150 Kč
lišta rohová 2000 × 43 × 19 mm 1 ks 22 Kč 22 Kč
rohová spojka (pozink) 4 ks 10 Kč 40 Kč
krycí deska (plast) 1000 × 250 × 8 mm 2 ks 0 Kč 0 Kč
celkem 246 Kč

 

F

Obr. 4 – použitý materiál

 

Konstrukce krytu:

Vycházel jsem z rozměrů akvária 100 × 50 cm. Na každou stranu jsem přidal 0,5 cm, aby kryt nedoléhal na akvárium příliš těsně. Uříznul jsem tedy nejprve 2 hranoly o délce 100,5 cm. Na kratší stranu jsem uříznul dva hranoly o délce 47,5 cm. 47,5 cm = 50 cm (šíře akvária) + 0,5 cm (odstup od skla) – 2× 1,5 cm (šířka hranolu). Původně jsem chtěl hranoly sešroubovat k sobě pomocí vrutů.

 

F

Obr. 5 - spojení hranolů

 

Avšak spoje jsou úplně na okraji a i 3mm vrut mi štípal hranu. Lepší tedy bylo spojit jednotlivé hranoly k sobě pomocí pozinkovaných rohových spojek, které jsem zakoupil v OBI.

 

F

Obr. 6 - hotový vnitřní rám z hranolů

 

Jednoduší část byla za mnou a na řadu přišlo lepení krycích lišt na tento rám. Lišty jsem nařezal na tyto rozměry: na delší stranu 4 ks o délce 101,3 cm (100,5 + 2 × 0,4 cm – síla příčných lišt). Na kratší stranu jsem potřeboval také 4 ks, tentokrát o délce 50,5 cm. Horní lištu jsem nalepil 1cm nad okraj rámu a tak vznikl „zub“ pro krycí desku (viz. plán krytu). Dolní lištu jsem nalepil těsně k té horní. Dolní lišta přesahuje rám o 1,8 cm a tak kryje hladinu vody v akváriu. Takto jsem postupoval, až jsem nalepil všech 8 lišt. Lepení jsem prováděl lepidlem Herkules a pomocí svorek jsem lištu zafixoval k rámu, než lepidlo zaschlo (obvykle jsem lepil po 24 hodinách).

 

F

Obr. 7 - lepení lišt na hranoly pomocí svorek

 

Bohužel při dalších pracích v dílně jsem na focení úplně zapomněl, proto se pokusím alespoň popsat zbývající postup. V tuto chvíli jsem tedy měl přilepeny lišty na rám a bylo potřeba přilepit ještě rohovou lištu na kratší strany akvária. Na těchto lištách pak budou položeny dvě světelné rampy.  Uříznul jsem tedy dvě rohové lišty o délce 43 cm a nalepil je na kratší strany – viz. nákres (část lišty je vidět na fotce níže). Po kompletním slepení rámu jsem do něj vyvrtal a vyřezal díry pro hadice, přesně tak jak je na obr. 3. Díry jsem vyvrtal vrtákem na dřevo o průměru 32 mm, zbytek jsem vyříznul přímočarou pilkou.

 

F

Obr. 8 - vyvrtaný otvor pro sání

 

F

Obr. 9 - vyvrtaný otvor pro výpust

 

Poté následovalo broušení pomocí smirkových papírů. Jelikož lišty byly již ohoblované, přebrousil jsem celý kryt smirkovým papírem s hrubostí 150 a poté ještě 320. Následovaly dva nátěry LUXOLem ORIGINÁL v odstínu ořech (0021). Doporučuji si důkladně přečíst přesný postup. Já jsem udělal tu chybu, že jsem rám natřel poměrně silnou vrstvou luxolu a pak jsem čekal, než zaschla. Podle návodu je lepší natírat tenkou vrstvu a po 15 až 20 minutách přebývající luxol setřít. Díky mé chybě, vznikla na rámu silná nevzhledná vrstva, která úplně zakryla strukturu dřeva. Musel jsem tedy celou tuto vrstvu opět zbrousit smirkovým papírem a provést nátěr znovu. Tentokrát již podle návodu. Po dvou vrstvách LUXOLu ORIGINÁL jsem celý rám ještě přelakoval dvěma vrstvami lodního laku, také od LUXOLu. Lodní lak jsem použil z důvodu garantované odolnosti laku proti vlhkosti, kryt je přece jen příliš blízko k hladině akvária. Ostatní laky takovou odolnost nemají. Co se mi však na lodním laku nelíbí, je to, že je možné ho zakoupit pouze v lesklém provedení. Mat by se mi líbil více, jelikož veškerý ostatní nábytek máme matný a také skříňka pod akváriem je také matná. Nakonec to však nedopadlo tak špatně a lesk není nijak výrazně rušivý.

 

F

Obr. 10 - akvárium osazené novým krytem

 

Co jsem již vylepšil a co mám ještě v plánu:

Na horní hranu rámu, na kterou se pokládají krycí desky, jsem nalepil 2mm izolační pásku. S tou jsem již počítal. Horní přesah jsem totiž volil 1 cm a krycí desky jen 0,8 cm. Dále mám v plánu zakoupit madla a přidělat je na první krycí desku. Na druhou krycí desku je přidělávat nebudu. Po oddělání první desky jde jednoduše sejmout.

 

Osvětlení:

Jak už jsem naznačil na začátku, tak zakoupit již hotovou světelnou rampu si nemohu dovolit. Rozhodl jsem se proto zkonstruovat vlastní osvětlení. Jen chvíli jsem zvažoval, zda volit osvětlení ze zářivek T5 nebo T8. Volba nakonec padla na zářivky typu T5. Jejich lepší vlastnosti proti T8 jsou známé. Rozměry ve prospěch T5 – průměr trubice 16 mm, vyšší účinnost až o 25 % a v neposlední řadě barevné podání světla. Co mají shodné je možnost startovat je elektronickým předřadníkem, což byla jasná volba. Blikání, které rybám nevyhovuje, zmiňuji již v úvodu. Na internetu jsem prošel spoustu návodů a žádné osvětlení mi nevyhovovalo. Nevyhovuje mi osvětlení přidělané na horní desce krytu. Po zvednutí totiž akvárium není osvětlené a těžko se v něm pracuje. Světelné rampy, které jsou k dostání, jsou dobré, proto jsem se jimi inspiroval. Největším problémem bylo vymyslet z čeho zkonstruovat prostřední díl, který je nosný a je v něm ukryta celá elektronika. A jak se říká „všechno chce svůj čas“ i mě po nějaké době napadlo řešení. Pro prostřední díl jsem zvolil klasickou elektrikářskou lištu pro připevnění na omítku. Zbytek nebyl ani tak problém vymyslet jako spíš sehnat. Jasnou volbou byly vodotěsné koncovky od firmy BJB. Nakonec se mi podařilo je za rozumnou cenu objevit u firmy B&B elektro. Objednal jsem proto všechnu potřebnou elektroniku tam. Jejich jednání bylo více než vstřícné a příjemné.

 

Potřebný materiál:

materiál počet kusů cena za kus celková cena
objímka G5 typ 27.660.U301.50 prachotěsná, vodotěsná 8 33,80 Kč 270,40 Kč
objímka G5 typ 27.660.U801.50 prachotěsná, vodotěsná 8 46,90 Kč 375,20 Kč
těsnění pro objímky G13 typ 27.240.-835.00 8 3,40 Kč 27,20 Kč
trubice zářivková 39 W/ LT 39 W T5 840 HQ NARVA 2 121,70 Kč 243,40 Kč
trubice zářivková 39 W/ LT 39 W T5 865 HQ NARVA 2 121,70 Kč 243,40 Kč
předřadník QUICKTRONIC QTP5 2× 24-39/230-240 T5 2 500,00 Kč 1 000,00 Kč
lišta 40 × 40, LV 40×40 bílá, cen za 1 m 2 36,40 Kč 72,80 Kč
kryt LV 40 × 40 K koncový PP 4 7,40 Kč 29,60 Kč
celkem 2 262,00 Kč


Montáž:

Nejprve jsem uřízl lištu, která měla sloužit jako nosná část osvětlení, na délku 95,5 cm.  Poté jsem si „cvičně“ přišrouboval zářivku k objímkám, abych si mohl změřit rozteč mezi paticemi, kterou bylo potřeba vyvrtat na liště. Rozteč byla 89 cm. Od každého kraje jsem tedy označil 3,25 cm (95,5 – 89 cm / 2 = 3,25 cm) a obkreslil jsem na lištu těsnění pro objímku.

 

 

F

Obr. 11 - těsnění vkládané mezi patici a lištu, které jsem požil k obkreslení děr

 

Poté jsem vyvrtal 4 díry podle omalovaného těsnění (2 díry pro šrouby a dvě díry pro dráty vedoucí k paticím) a pak jsem přilepil doprostřed lišty předřadník pomocí lepidla Mamut.

 

F

Obr. 12 - lišta s nalepeným předřadníkem a vypínačem

 

Ke každé osvětlovací rampě bylo potřeba připojit napájecí kabel. A jelikož jsem chtěl mít možnost každou rampu vypnout po sundání krytu, využil jsem prodlužovací kabel s vypínačem. Rozšrouboval jsem tedy dvě prodlužky, vyjmul vypínač a napájecí kabel. V liště jsem vyříznul otvor pro vypínač a ten stačilo jen zacvaknout a zapojit do předřadníku. Zbytek je již velice jednoduchý. Stačí přišroubovat patice k liště (mezi lištu a patici se vloží těsnění) pomocí šroubků M4 délky 1 cm.

 

F

Obr. 13 - detail lišty s vypínačem a zapojením do předřadníku

 

F

Obr. 14 - lišta s vypínačem

 

Poté již stačilo jen jednotlivé patice zapojit. Je třeba mít dvoulinku o síle 0,5 až 1 mm. Já jsem měl doma 0,75 mm, takže zlatý střed. Na jednom konci rampy je potřeba vést dvoulinku k oběma paticím, na druhý konec jen jedna dvoulinka a patice se propojí spolu, pomocí kabelu.

 

F

Obr. 15 - zapojení dvoulinky do předřadníku

 

F

Obr. 16 - zapojení dvoulinky do patic

 

Na závěr jsem na každý konec lišty nalepil koncovku pomocí vodotěsného silikonu Den Braven a utěsnil jsem s ním všechny spoje a případné otvory kudy by se do rampy mohla dostat vlhkost.

 

F

Obr. 17 - kompletní rampy čekající na nasazení zářivek

 

F

Obr. 18 - rampami osazené akvárium

 

F

Obr. 19 - rampami osazené akvárium

 

Jak vylepšit osvětlení:

Mám v plánu buď zakoupit, nebo vyrobit reflektory. Jednak, aby světlo odrážely dolů a zbytečně „neunikalo“ a aby mě rampy při oddělání krytu neoslňovaly.

 

Závěr:

Určitě není můj kryt dokonalý. Ale mým potřebám vyhovuje a poměrem cena/funkčnost je bezkonkurenční. Pokud budete mít jakékoliv otázky či budete mít sami nápady na vylepšení, napište je prosím do komentářů.

 

F

 

Obr. 12 - lišta s nalepeným předřadníkem a vypínačem

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 39x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 23.11.2010 Upraveno: 23.11.2010 Přečteno: 8441x

Schválili: Bob66 **** 07.01.13 • Johan ***** 13.03.13 • slavko *** 21.06.16

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Osvětlení
09.11.2014*****Univerzální ovládání osvětlení1344x
02.09.2012*****Blau Lumina LED 62-1820x
14.03.2012*****LED osvětlení akvarií - IV.5740x
04.09.2012*****Odvětrání vzduchu pod krytem838x
15.12.2014*****Výroba led osvetlenia na malé akvária1206x
14.12.2020*****Rio 180 a Chihiros WRGB II589x
29.12.2013*****LED osvětlení akvária s čipy CREE3727x
16.09.2014*****LED reflektor 2 - pohled do reflektorové duše1187x
13.10.2012*****Kryt na akvárium s LED osvětlením2108x
20.11.2018*****LED zářivky - tip od elektrolempla pro jiné elektrolemply582x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 53 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [53] Afropithecus® 26.09.17 00:10
Povedená prezentace vaší práce díky

Reagovat na tento komentář [52] Spai® 20.10.15 22:39
Pěkná práce

Reagovat na tento komentář [51] Albi® 11.07.15 22:00
Omlouvám se za zpoždění, ale v poslední době sem moc nechodím.

to djokli: V tvém případě potřebuješ trubice T5 o délce 1149mm a výkonu 54W

to rybaherb: Použil jsem kabel co jsme měla doma. 2x 1,5mm. Mají jej v každém elektru, lidově zvaný "dvoulinka". Používá se třeba k lampičkám nebo k vysavači.

to Džouzif: Zkus nahodit nějaký návod nebo fotky. Moc si nedokáži představit kryt z polystyrénu, respektive jeho dlouhodobou trvanlivost.

Reagovat na tento komentář [50] Džouzif® 06.05.15 18:35
Podobný kryt jsem si také vyrobil (a děkuji za inspiraci), ale místo dřeva jsem použil obyč polystyren za 20Kč, slepený akvarijním silikonem. Docela solidně drží a vzhledově to také není špatné. Cenově bez osvětlení mě celý kryt vyšel maximálně na 100Kč včetně silikonu a nátěru. Celková cena i s LED osvětlením mě vyšla na necelých 700Kč.
Navíc to má jednu velkou výhodu. Kryt z polystyrenu si může vyrobit naprosto každý. Stačí k tomu jen odlamovací nožík a hodina času.

Reagovat na tento komentář [49] rybaherb® 16.02.15 16:24
Mne by spíše zajímalo, kde jste sehnal ty kabely použité mezi zářivkami a předřadníkem, event. pod jakým názvem se prodávají. Nemůžu je za boha sehnat.

Reagovat na tento komentář [48] djkoli® 28.01.15 00:25
Rád bych zase otevřel diskuzi níže. Prve tedy klobouk dolů nad tímto návodem.

Nyní mám ale prosbu. Marně hledám T5 ve velikosti (jako u T8 1200mm). Mám AQ dlouhé 125-130 cm. Jaké tedy zářivky použít? Moc prosím o radu.

Reagovat na tento komentář [47] Albi® 02.05.13 07:47
to pkupil: Zapojení je velice triviální a vyjma předřadníku a samotných patic se zářivkou není nic potřeba. Jak uvedl ampik, tak schéma zapojení je nakresleno přímo na předřadníku (obr. 15) a zbytek zapojení je vidět na obr. 13 a 16. Opravdu nic víc, jen přívod el. proudu a rozvod do patic.

Reagovat na tento komentář [46] LinaDee® 03.04.13 12:30
Ten kryt je parádní, asi se inspiruji!

Reagovat na tento komentář [45] Kyd® 13.03.13 08:35
Pěkný článek, fajné zpracování obrázkové dokumentace.

Reagovat na tento komentář [44] Ondrasss® 03.02.13 19:36
Krasne zpracovany clanek. Do neceho podobneho se chystam taky ale urcite pouziji lamino

Reagovat na tento komentář [43] ampik® 30.01.13 14:42
při zakoupení předřadníku je jeho veškeré potřebné zapojení namalováno přímo na jeho obalu. krom předřadníku, patic, něakých kabelů a přívodní šnury není nic potřeba.

Upravit Reagovat na tento komentář [42] ® 21.12.12 12:23
Dobrý nápad, jsem elektro amater a chtěl sem se zeptat jestli není potřeba ještě starter zářivek nebo vůbec nejlepší by bylo schema zapojení.

Reagovat na tento komentář [41] 150koni® 01.06.12 11:08
Super návod ... tip na zářivky jsem potřeboval ;-)

Upravit Reagovat na tento komentář [40] ® 02.05.12 13:53
tak svetelnu rampu mam hotovu. ako male zjednodusenie som pouzil na pripevnenie drziakov neonky ku liste, male metricke skrutky M4 s 6-hranou hlavickou. takze sa to jednoduchsie montovalo. samotne drziaky uz mali nazerany M4 zavit. Skrutky som len skratil na potrebnu dlzku a pod hlavicku som dal podlozky, nech neprederie listu. vyzera to fajn a aj to svieti :) este natriem kryt akrylatovou farbou a mozem to dat na akvarko

Upravit Reagovat na tento komentář [39] ® 21.03.12 12:54
co by bolo vhodne na pouzit na vrch? neviem najst vhodny material. najjednoduchsie je asi sololit,ale ten by vydrzal asi len par dni :)

Reagovat na tento komentář [38] zitak® 08.03.12 10:37
díky za bezva návod, kryt i s osvětlením vytvořen.. ;-)

Upravit Reagovat na tento komentář [37] ® 24.02.12 18:54
Albi: ano kominikujeme:) zajtra idem kupit trubice a ten profil. snad to vsetko dobre dopadne. idem davat iba jednu tu rampu. mam mensie akva. dam 2x24W. este si rozmyslim ake farby. asi 830 a 865. alebo co budu mat

Reagovat na tento komentář [36] Albi® 24.02.12 10:42
to MacoLM: Nevím jestli spolu již nekomunikujeme mailem, ale reaději to napíši i ostatním. Přehrívání předřadníků nepozoruji. Osvětlení používám již více než rok a za to dobu žádný problém. Jen jak psal již ČichavecTom, tak se rampy mírně pronesly. Vyřeším to položením pásku skla napříč přes přední a zadní kant. Na závěr dodám, že se mi podařilo jednu rampu shodit do akva a nedělo se vůbec nic. ani jističe nevylétly, takže je to utěsněné zřejmě dobře.

Reagovat na tento komentář [35] Albi® 24.02.12 10:39
to TurecHonza: Se zářivkami jsem spokojen, zatím mám pořád původní. Pokles svítivosti hodnotit mohu jen těžko, nemám srovnání s novými zářivkami a pokud dochází k postupnému úbytku, ani jej nejsem schopen vnímat. Cena se liší, ale máte kliku, je to směrem dolů. Délka mých trubic je 849mm - to je délka všech trubic T5 s výkonem 39W. Pokud si nejste jist, napište délku akva a zkusíme vám poradit jakou délku trubic zvolit. Od toho se poté odvíjí výkon předřadníku. Případně cokoliv dalšího s čím si nejste jist a zkusíme vám poradit.

Reagovat na tento komentář [34] Albi® 24.02.12 10:37
to PetrP2B: Ahoj. Dlouho jsem tu nebyl, takže se omlouvám, pokud jste čekali na moji odpověď. Díry v lištách jsem zalepil lepidlem Mamut Glue od firmy Den Braven www.denbraven.cz/…

Upravit Reagovat na tento komentář [33] ® 22.02.12 11:23
nie je problem s prehrievanim toho predradnika v uzatvorenom profile?

Upravit Reagovat na tento komentář [32] ® 07.02.12 16:28
ještě bych potřeboval poradit www.bbelektro.cz/…/ toto je ta zařivka kterou uvádíš liší se cena!!! Ale vúbec nevím kolik měří! jak se mam řídit? diky za každou radu!!!

Upravit Reagovat na tento komentář [31] ® 07.02.12 16:21
Tak www stranku jsem už našel přímo BaB elektro jenom by mě zajimalo jak jsi spokojený se zářivkami??? popřípadě proč jsis zvolil tyto???

Upravit Reagovat na tento komentář [30] ® 07.02.12 15:58
Ahoj rozhodl jsem se si vyrobit osvětleni podle tebe vypada to slušně!!! Jenom jsem chtěl vědět kde sis to objednaval jako www stranku abych nemusel paterat po internetu!!! děkuji moc jak se mi zadaři napišu:-)

Reagovat na tento komentář [29] PetrP2B® 10.11.11 09:19
Ahoj, prosím Tě, čím jsi zalepil díry v lištách? Je to PVC, zkoušel jsem epoxid, kterej na tom nedrží, pak jsem zkusil univerzální silikon, který by měl na PVC držet a také se mu moc nechce. Děkuji

Reagovat na tento komentář [28] ČichavecTom® 05.02.11 22:36
mám kryt i rampu (délka 150 se zářivkami 120 T5) v provozu a zatím bezproblémů. Plastový profil použitý na výrobu rampy se při této délce lehce prohl a dosed na středovou skleněnou výztuhu akvária - toto však nepředstavuje žádný vážný problém a vše funguje.

Jdu vyrábět druhou rampu, už je pro ní ideální doba, kytky rostou jako z vody :-D

Reagovat na tento komentář [27] Qain® 21.01.11 09:33
musim rict ze ze dreva misto lamina, to vypada velmi pekne. Snad me ruce nezklamou, az se to po vas budu snazit zopakovat :) Diky za inspiraci.

Reagovat na tento komentář [26] ČichavecTom® 15.01.11 15:29
Paráda, už mám jednu rampu 150cm 2x54w hotovou a chystám se na kryt a po něm na další rampu.

Díky za návod, je to luxus za málo peněz.

Reagovat na tento komentář [25] ČichavecTom® 12.01.11 13:48
teda, musím říct že sehnat 2x54 W T5 předřadníky někde skladem je fakt celkem záhul...

Reagovat na tento komentář [24] ČichavecTom® 12.01.11 07:01
Paráda, jdu do toho, už mám objednáno. Díky :o)

Reagovat na tento komentář [23] ampik® 29.11.10 21:35
musite zajit do obchodu s elektgroinstalacnim materialem cili obecne elektra. v prodejnach typu oukej, euronix, svitidla nevedi co to je vodotesna patice...
pokud narazite na spravny obchod, vyznacuje se tim, ze kdyz tam vejdete, tak vidite zaprasene regaly plne ruznych zasuvek, zarovek vypinacu svorkovnic jisticu nebo jen jeden pult a obsluha s vami jde pak do megahaly kde si vyberetge tu spravnou vec.
pokud je to dobra prodejna, tak kdyz jim tam nechate stovku a napisou vam na ni doklad, tak vam to co chcete urcite obednaji.
to alnbi: no vidis... a ja projdu kontaky na svbernym dvore a mam vetraku deset a zadaco nebo flasku piva...:-)

Reagovat na tento komentář [22] Xlienka® 29.11.10 14:19
máš to opravdu pěkné. já jsem rozhodnuta jít do dvou glomatů což by pro tuhle velikost vyšlo na 2000 a jsem na téměř stejné ceně a při mojí šikovnosti s elektrikou se nemusím bát kdy to vyzkratuji :). na inspiraci je to ale hodně dobré :).

Reagovat na tento komentář [21] Albi® 27.11.10 08:15
to teleport: Jelikož jsem z Brna, tak jsem to také zkoušel všude. OBI, Bauhaus, Hornbach, Baumax, Globus. Bohužel jsem nesehnal nikdy přesně to co jsem potřeboval. Je to hodně speciální záležitost vodotěsné patice na zářivky. A bohužel ani předřadník potřebných parametrů pro T5ku jsem nesehnal. Nakonec jsem zjistil, že jsem projel více nafty než mě stálo to poštovné. Zaplatil jsem to předfakturou a nechal jsem si to poslat firmou Radialtrans, což mě vyšlo na 90Kč. To není zas až tak moc za ten ušetřený čas a naftu. Prostě někdy není dobré šetřit za každou cenu, protože ve výsledku jsem za to dal víc.

Reagovat na tento komentář [20] teleport® 26.11.10 21:40
neví někdo zda se elektro součástky z tohoto navodu daji sehnat v nějakým marketu obi atd v praze ...nechce se mi dávat 160 za postovne

Reagovat na tento komentář [19] Albi® 25.11.10 20:21
to ampik: Dal jsem na tebe a včera jsem hned koupil ty krytky na vypínač, které jsi popisoval. Zítra snad budu mít čas a nainstaluji je. Na konci lišt jsem tu krytku samozřejmě silikonem utěsnil, takisto jsem utěsnil přívodní kabel za pomoci silikonu. Ty děláš do slaboproudu, já zase do PC, takže si seženu za lidovou cenu nové 120x120mm chladiče nainstaluji je tam. Ty 4 zářivky zbytečně ohřívají vodu. Původně jsem udržoval teplotu na 24°C pomocí topítka. Teď je topítko odpojené a teplota se pohybuje mezi 27 a 28°C. 120mm mají při nižších otáčkách větší průtok vzduchu a nižší hlučnost. Jen to celé ještě musím promyslet, ale ono to přijde. Jinak tvého koníčka obdivuji :)

Reagovat na tento komentář [18] Atlas® 25.11.10 20:15
Dobry návod.Ja som to mal presne tak isto len svetlo bolo T8.Teras použivam LED ale mam ho stale v zálohe.

Reagovat na tento komentář [17] ampik® 24.11.10 23:22
internet, nebo baumax. ale v baumaxu jsem viděl jen T8. pak zkusit neake velké elektro. pokud jsou ocho tní, objednají to.

Reagovat na tento komentář [16] teleport® 24.11.10 21:43
hele kde si sehnal ti patice

Reagovat na tento komentář [15] ampik® 24.11.10 21:17
jinak tohle pouziiju jako inspiraci pro svuj novy kryt na 112l akva. msam tam plastovej a vic jak dve zarivky T8 18W tam nenarvu. a opestovat kytky co chtej vic muzu uz jen v 250tce kde mam az snad 1W/l podle toho kolik starteriu zasroubuju do patic.
jinak kdo nema dost penez na predadnik (dnes jsou levne) jako ja, muze to udelat tak, ze polovina zarivek se napaji jednou fazi a druha polovina druhou fazi. potom to neblika, ale zas prijdete o rychly start bez blikani. druhou fazi muzete vzit (ti zkusenejsi) z svetelne krabice. pokud mate byt v panelaku, nepude vam to, tam je obvykle jen jedna faze. musite mit rodinny dum.

Reagovat na tento komentář [14] ampik® 24.11.10 21:10
pro: Chalybda
jo hodne lidi tomu nemohlo uverit. nekourim, nepiju a sexualne nežiju.
tak elektrika me taha uz od ctyr let. ted jsem na prumislovce elektrotechnicke na slabopraudu.
kdyz nekdo vkroci ke me do pokoje tak ho klepne protože uvidí sest lampovych radii sonet duo gramofon a lampovy zesilovac. proste vše co hraje nebo zdobi muj pokoj musi byt z lakovaneho dreva a hlavne tam musi být elektronky. spoluzaci nedokazopu pochopit jak za to muzu dávat nekomu penize, a navic je to v nefunkcnim stavu, opravovat to cele dny a pak to nekolik let poslouchat...
ja taky delam do silnoproudu jako tahani rozvodu (jen doma nebo a chaklupe) no taK jsem toho dost pochytil.
jinak nejvic bych se u tohoto obaval netesnosti pri tech krytkach na krajich tech lišt. doporučil bych to zaaplacnout treba silikonem... teda pokud nemate kryci skla. samotna nacvaKnuta krytka podel listy je vlhkotesna, vlastni zkusenost. pokud mate sklo na akva jako ja, neni co resit. stci tam dat vetrak 80x80mm ze stareho kompu a napojit ho na adapter a nastavit aby se tocil ale nehucel. to zabrani srazeni vody na elektroinstalaci a tudis muzete mit neutesneny pruchod nna kabel, ale patice vodotesne a vodotesnou krytku na vypinac doporucuju protoze to jsou veci na ktere mokrou rukou sahnete. zadni rampa, pokud se ji nedotykate muze mit normalni patice... ja sam mam na krytu vodotesne patice jen na vyklopne casti ale zase na ty nevodotesne bez zvednuti zbytku krytu nedosahnu. taky mam kryci skla a vetrak, tak je tam velike sucho...

Reagovat na tento komentář [13] Albi® 24.11.10 20:05
FreeDale: Ano pochopil jsi správně. Co je slepeno Herkulesem, tak nepovolí. Věřil bych všemu, jen ne tomu že by toto upadlo. Délka světelných ramp je tiptop, takže nejdou stočit zešikma, tak aby rampa mohla spadnout do vody. Co se lodního laku týče, tak je podle popisu doporučen na lodě ve sladkovodním prostředí nad hladinou ponoru. Ne že by kryt, byl loď :), ale myslím že to použití odpovídá. A pokud je lodní lak určen k použití v interiéru na nábytek, tak určitě nebude toxický a životu nebezpečný.

Reagovat na tento komentář [12] FreeDale® 24.11.10 18:45
Pochopil jsem správně, že ty rampy leží jen na listách cca 1,5 cm širokých, které jsou ještě ke všemu jenom přilepene Herkulesem??? Jinak dobrý nápad, jen to jištění proti pádu do vody bych si asi udělal jinak...

Upravit Reagovat na tento komentář [11] ® 24.11.10 17:55
delal jsem si hodne podobny kryt asi pred dvema lety, akorat cely ze dreva, horni desku jsem dal na panty, takze jde odklopit a drzi sama v cca 95 stupnich kdy dorazi na ram. barvu si ted uz nepamatuji, ale bylo to prave i pro styk s pitnou vodou, hrackami atd, v solidnim obchode s barvami vam jiste poradi. rampu jsem resil uplne stejne do listy, dovnitr predradnik, z boku vodotesne patice, jednoduche, ucelne, levne

Reagovat na tento komentář [10] ondra® 24.11.10 15:13
Před časem jsem ve fóru řešil problém ochrany dřeva u akvária, ale byl jsem vyhnán, že mám jít do drogerie a ne na akvaristický server. Po přečtení článku mi to nedalo a našel jsem si technický list od Luxolu originál. Bohužel jsem našel co jsem očekával.
A/ Doporučuje se použít ještě fungicidní přípravek. To je problém, protože všechny jsou vysoce toxické pro vodní organismy.
B/ citace z tech. listu: "Výrobek není určen k nátěrům hraček, dětského nábytku a předmětů přicházejících do styku s pitnou vodou a potravinami." Proč už uvedeno není, ale tipoval bych, že se něco uvolňuje.

Pevně věřím, že takto vyrobený kryt nepozabíjí osádku akvária, ale stejně bych každému doporučil řádně prostudovat dokumentaci chemických přípravků, které v okolí akvária používá.
Pokud se najde někdo, kdo dané problematice rozumí lépe, budu rád za radu, co na ochranu dřeva použít.

Reagovat na tento komentář [9] Albi® 24.11.10 13:11
Když potřebuji do akvária, tak sundám ten přední kryt (proto jsou dva po 25cm a ne jeden po 50cm) a položím si jej na ten zadní. Vypnu přední rampu a položím na ten odložený kryt. S tím prohýbáním jsem měl také strach, ale garantovaná tepelná odolnost lišty je 60°C. Za 14 dní se zatím neprohýbá a když na lištu položím ruku tak je taky vše OK. Kdyby měla přes 50°C tak si myslím, že bych tam ruku neudržel. Al profil jsem zvažoval, ale nepřišel jsem na to, jak do něj nainstalovat předřadník a celé to smontovat. Kupodivu se to rosí o dost méně než původní kryt. Ten celé akvárium "hermeticky" uzavřel a orosený byl. zatím je to OK. Pokud budě nějaký problém, tak nebude nic jednoduššího než nainstalovat nějaké větráky které budou mít za úkol odvádět jak teplo tak odpařenou vodu.

Upravit Reagovat na tento komentář [8] ® 24.11.10 12:53
Osobně jsem se přiklonil ke glomatům, mám je zavěšený na zadní straně skříňky(je tam z boku dobrej přístup), ale to hlavně protože mě takováhle kabeláž v krytu děsí. Podle mě se to musí dost rosit. Jinak velice pěkná práce a popis výroby. Ať dobře slouží.

Reagovat na tento komentář [7] Syky1® 24.11.10 11:53
super návod taky se asi do něčeho podobného pustím

Reagovat na tento komentář [6] JurajSkkk® 24.11.10 09:46
Super kryt ale budeš mat problém s použitím lišty na osv. rampu, vzhľadom na teplo s predradníka a trubíc sa s veľkou pravdepodobnosťou zdeformuje. Ja som radšej prešiel na al profil.

Reagovat na tento komentář [5] arnošt® 24.11.10 08:39
návod super - jen když se podívám na ten zářivkami narvaný kryt, tak nechápu, kudy do toho akvaria strkáš ruce - tam vůbec není místo. před postupem, ale i znalostmi však smekám...

Reagovat na tento komentář [4] Chalybda® 24.11.10 01:54
A k Ampíkovi: nestačím ani se divit, jaké může mít dnešní teenager zájmy a znalosti! Tu máš taky hvězdičky ! *****

Reagovat na tento komentář [3] Chalybda® 24.11.10 01:49
Já bych se do toho rozhodně nepouštěla, ale je to dobře zpracované a celkem srozumitelné. Můžu jen závidět - je to paráda, když má někdo šikovné nápady a ručičky! :-)

Reagovat na tento komentář [2] ampik® 23.11.10 23:29
POZOR! tady je hruba chyba s vypinacem. kdyz to budete stavet, tak vyzadujte v obchode na tenhle vypinac chranic proti vlhku. je to takovy navlek asi za 10kc, a musi se pred nebo i po montazi navleknout na vypinac. tyhle vypinace zapinaji ty kontakty plastem na ktery clovek saha... takze vlhkost na plastu se nekdy muze dostat dovnitr a nakopat vas... tatp uprava se da udelat (autor by mel) ze se vypinac vytahne a navlece se ten chranic na vypinac a zatlaci se zpatky. nevyhoda je ze se to hur ovlada, protoze ten gumovej navlek si snazi drzet tvar. tyto krytky maji vodni vysavace ETA, drtice, stipace a male cirkularky.

Upravit Reagovat na tento komentář [1] ® 23.11.10 23:24
Parádní návod =) Taky se asi do toho vrhnu =) Kolik by to tedy celkově vyšlo ?

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/551-vyroba-vlastniho-krytu-a-osvetleni