Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační médium CLEAR WATER - Moje zkušenosti

 

Články » Filtrační médium CLEAR WATER - Moje zkušenosti   Vytisknout tuto stránku 

Filtrační médium CLEAR WATER - Moje zkušenosti

Publikováno: 27.05.2017 • Autor: © Natrix • Rubrika: Začínáme

Ahoj všem

Chtěl bych se prostřednictvím tohoto článku podělit se svými zkušenostmi s náplní do filtru, která zatím není tolik známá, a tou je Clear Water. Četl jsem pár článků o této "novince, zázraku, technologickému pokroku", ale ničemu jsem nevěnoval nějak velkou pozornost. Naměřené hodnoty v akváriu v normě, vadilo mi snad jen, že v akváriu pořád poletuje "prach", prostě drobné částečky čehosi, co filtr nepobere, na pohled neviditelné, při bližším zakoukání do nádrže ale vidět byly. Z neznámých důvodů se mi ale začal tvořit v akváriu podivný zákal. Údržba byla pořád stejná, akvárium zaběhlé rok a forum plné nálevníků. :-) Co s tím? Normy stále seděly, ryby nestrádaly, krevety plné vajíček a voda? Na pohled čím dál tím horší... Zoufalstvím jsem usedl k internetu a skrze miliony článků o nálevnících v nově založených nádržích opět narazil na toto filtrační medium.

O co že se tedy vlastně jedná a co vlastně je v tom modrobílém látkovém pytlíku? Cituji výrobce:

Jde o syntetickou pryskyřici, která funguje na bázi iontové výměny a zbavuje akvarijní vodu čpavku, amoniaku, NO2, částečně i NO3, které vznikají rozkladem detritu, zbytků krmiv a odumřelých částí rostlin. Rostliny ale NO3 potřebují k růstu. Proto je třeba si vybrat správný druh Clear Water.

 

V nádrži mám rostlin poměrně dost, v chemii jsem na střední procházel s dvojkou, tak jsem selským rozumem sáhl podle litráže, a to pro Clear water K1 plants. Objednal na internetu a za dva dny byla krabička doma. V této části doporučím googlit, cenově se pohybuje od 249 do 600 kč. A je to jedna a ta samá věc. :-) A to mluvím o pytlíku, co jsem potřeboval já, což je 150-250 l. Větší jsou samozřejmě dražší. Rozbaleno a šup s tím do vody. :-) Ne tedy tak úplně do vody, ale propláchnout vodou a do vrchní komory externího filtru (voda se v mém filtru čistí odspoda nahoru, tady pozor, záleží na výrobci Vašeho filtru). Použít se ale podle článků dá i do vnějších filtrů atp. Umístění volte podle stavby filtru tak, aby byl přes CW průtok a jako poslední náplň před vpuštěním vody do akvária. Zaklapnout, natlakovat filtr a jedeme...

Musím říct, že rozdíl je znatelný již po několika hodinách, řádově čtyřech až pěti, pak samozřejmě po dnech. Do článku přidávám vlastní fotografie, a to rozestup před použitím - 3 dny a týden. Jedná se o průhledové fotografie skrze 80 cm akvárium. Zobrazení celého akvária je pohled, kde je rozdíl několik týdnů, což je poznat i podle úpravy layoutu a sázení rostlin. Jedná se ale o znázornění z dlouhodobého hlediska. Jak voda vypadala před tím a po té.

 

Čistění:

Podle výrobce Clear Water vydrží až 300 cyklů obnovy, což je při udávané výdrži bez proprání 3 až 6 měsíců dlouhá životnost. Regenerace probíhá tak, že se medium na půl hodiny namočí do roztoku vody se solí, a to v poměru 100 g soli na 1 l vody. Zatím jsem osobně filtr "regeneroval" jednou, a to po pěti měsících. Po vložení pytlíku se doslova vylouhoval, sůl, nevím jak, vytáhla veškerý nepořádek, takže pak stačilo zase jen propláchnout pod čistou vodou a šup s ním zase zpět.

 

Závěrem? No asi jen, že mohu vřele doporučit. Mohu jen potvrdit, že díky tomuto pytlíčku jsem dosáhl čistoty vody, jakou jsem do té doby viděl snad jen na profesionálních fotografiích akvárií. Rostliny rosou pořád stejným tempem, možná o trochu rychleji, ale to už je velmi nepatrný rozdíl. Hlavní podstatou zůstává diamantově zářící koutek přírody v ruchu velkoměsta. A taky slíbené fotografie:

 

Rozdíl před použitím a tři dny po použití Clear Water.

A tady je průhled po necelém týdnu :-)

Závěrem celkový pohled pro srovnání.

Kdo se dostal až sem, děkuji za přečtení článku. :-) Podělte se o případné vlastní zkušenosti, nebo zda Vás tento článek povzbudil alespoň kouknout na internetu, oč vlastně jde. :-) 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 10x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 27.05.2017 Upraveno: 27.05.2017 Přečteno: 645x

Schválili: romant *** 28.05.17 • Silent *** 28.05.17 • vaaclav *** 28.05.17

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Začínáme
29.01.2015*****Zdarma a nezávazně vyzkoušejte nové prémiové krmivo Dennerle – Ryba je kámoš, ne žrádlo1140x
08.03.2012*****Moje anabáze368x
18.01.2012*****Výroba akutní porodničky pro živorodky220x
30.09.2011*****Nenáročné rostliny pro začátečníky - vlastní zkušenost4867x
02.03.2022*****Soutěž o nejhezčí akvárium Česka a Slovenska164x
27.01.2008*****Kolik rybiček si mohu dát do akvária27508x
19.09.2015*****Návštěva akvaristického tržiště v čínském Pekingu950x
07.04.2013*****Založení a údržba 60 l akvária.1575x
16.06.2023*****Vodní svět ve vaší režii, aneb jak vybrat ideální akvárium do Vašeho bytu211x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1375x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/1648-filtracni-medium-clear-water-moje-zkusenosti