Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační médium CLEAR WATER - Moje zkušenosti

 

Články » Filtrační médium CLEAR WATER - Moje zkušenosti   Vytisknout tuto stránku 

Filtrační médium CLEAR WATER - Moje zkušenosti

Publikováno: 27.05.2017 • Autor: © Natrix • Rubrika: Začínáme

Ahoj všem

Chtěl bych se prostřednictvím tohoto článku podělit se svými zkušenostmi s náplní do filtru, která zatím není tolik známá, a tou je Clear Water. Četl jsem pár článků o této "novince, zázraku, technologickému pokroku", ale ničemu jsem nevěnoval nějak velkou pozornost. Naměřené hodnoty v akváriu v normě, vadilo mi snad jen, že v akváriu pořád poletuje "prach", prostě drobné částečky čehosi, co filtr nepobere, na pohled neviditelné, při bližším zakoukání do nádrže ale vidět byly. Z neznámých důvodů se mi ale začal tvořit v akváriu podivný zákal. Údržba byla pořád stejná, akvárium zaběhlé rok a forum plné nálevníků. :-) Co s tím? Normy stále seděly, ryby nestrádaly, krevety plné vajíček a voda? Na pohled čím dál tím horší... Zoufalstvím jsem usedl k internetu a skrze miliony článků o nálevnících v nově založených nádržích opět narazil na toto filtrační medium.

O co že se tedy vlastně jedná a co vlastně je v tom modrobílém látkovém pytlíku? Cituji výrobce:

Jde o syntetickou pryskyřici, která funguje na bázi iontové výměny a zbavuje akvarijní vodu čpavku, amoniaku, NO2, částečně i NO3, které vznikají rozkladem detritu, zbytků krmiv a odumřelých částí rostlin. Rostliny ale NO3 potřebují k růstu. Proto je třeba si vybrat správný druh Clear Water.

 

V nádrži mám rostlin poměrně dost, v chemii jsem na střední procházel s dvojkou, tak jsem selským rozumem sáhl podle litráže, a to pro Clear water K1 plants. Objednal na internetu a za dva dny byla krabička doma. V této části doporučím googlit, cenově se pohybuje od 249 do 600 kč. A je to jedna a ta samá věc. :-) A to mluvím o pytlíku, co jsem potřeboval já, což je 150-250 l. Větší jsou samozřejmě dražší. Rozbaleno a šup s tím do vody. :-) Ne tedy tak úplně do vody, ale propláchnout vodou a do vrchní komory externího filtru (voda se v mém filtru čistí odspoda nahoru, tady pozor, záleží na výrobci Vašeho filtru). Použít se ale podle článků dá i do vnějších filtrů atp. Umístění volte podle stavby filtru tak, aby byl přes CW průtok a jako poslední náplň před vpuštěním vody do akvária. Zaklapnout, natlakovat filtr a jedeme...

Musím říct, že rozdíl je znatelný již po několika hodinách, řádově čtyřech až pěti, pak samozřejmě po dnech. Do článku přidávám vlastní fotografie, a to rozestup před použitím - 3 dny a týden. Jedná se o průhledové fotografie skrze 80 cm akvárium. Zobrazení celého akvária je pohled, kde je rozdíl několik týdnů, což je poznat i podle úpravy layoutu a sázení rostlin. Jedná se ale o znázornění z dlouhodobého hlediska. Jak voda vypadala před tím a po té.

 

Čistění:

Podle výrobce Clear Water vydrží až 300 cyklů obnovy, což je při udávané výdrži bez proprání 3 až 6 měsíců dlouhá životnost. Regenerace probíhá tak, že se medium na půl hodiny namočí do roztoku vody se solí, a to v poměru 100 g soli na 1 l vody. Zatím jsem osobně filtr "regeneroval" jednou, a to po pěti měsících. Po vložení pytlíku se doslova vylouhoval, sůl, nevím jak, vytáhla veškerý nepořádek, takže pak stačilo zase jen propláchnout pod čistou vodou a šup s ním zase zpět.

 

Závěrem? No asi jen, že mohu vřele doporučit. Mohu jen potvrdit, že díky tomuto pytlíčku jsem dosáhl čistoty vody, jakou jsem do té doby viděl snad jen na profesionálních fotografiích akvárií. Rostliny rosou pořád stejným tempem, možná o trochu rychleji, ale to už je velmi nepatrný rozdíl. Hlavní podstatou zůstává diamantově zářící koutek přírody v ruchu velkoměsta. A taky slíbené fotografie:

 

Rozdíl před použitím a tři dny po použití Clear Water.

A tady je průhled po necelém týdnu :-)

Závěrem celkový pohled pro srovnání.

Kdo se dostal až sem, děkuji za přečtení článku. :-) Podělte se o případné vlastní zkušenosti, nebo zda Vás tento článek povzbudil alespoň kouknout na internetu, oč vlastně jde. :-)

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 11x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 27.05.2017 Upraveno: 27.05.2017 Přečteno: 604x

Schválili: romant *** 28.05.17 • Silent *** 28.05.17 • vaaclav *** 28.05.17

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Začínáme
01.06.2015*****Kam chodit nakupovat?111x
29.12.2011*****Jak jsem začínal s akvaristikou, aneb TAKHLE TEDA NE!!!1674x
10.08.2015*****Moje "poprvé" aneb dlouhá story o mém začátku až po současnost62x
09.06.2020*****7 praktických tipů, jak správně a bezpečně umístit akvárium380x
12.12.2015*****Nákup ryb949x
22.07.2018*****Až bude někdo začátečníkovi radit dát ryby hned, řekněte mu:340x
10.11.2013*****Jak se shání korýši556x
02.05.2014*****Zbavení se šneků v akváriu105x
18.09.2016*****ZOO Budapešť 2016256x
08.04.2013*****Užitečné informace k výrobě či zhotovení akvária1522x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 6 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [6] trichopter® 07.06.20 20:33
Prašan kde sa to dá kupiť a ako sa to vola v inom obchode lacnejšie ? Vdaka

Reagovat na tento komentář [5] -® 28.12.17 13:45
Nemusím kupovať drahý reklamou nafúknutý produkt.Takéto anexy či zmesi anexu a katexu sa dajú kúpiť i podstatne lacnejšie ak vie človek čo má kupovať.Zväčša sa jedná o silne bázický anex v Cl cykle.Minimum dusikatých látok,stabilnejšie podmienky,rovná sa čistejšia voda.Laicky vysvetlené celé zázračné kúzlo okolo Clear Water.

Reagovat na tento komentář [4] Afropithecus® 19.09.17 10:28
Používám již několik měsíců a jsem spokojený . Průzračnost vodního sloupce je znatelná . Tato filtrová náplň se může po čase ošetřit a opět použít.

Reagovat na tento komentář [3] erik® 24.06.17 14:17
Tak pro Maq, v Maďarčine toho oveľa viac nie je, len to, že sútam 4 ionexy a jedna náplň s baktériami a enzynmi, na biologickú filtráciu, ale,že čo konkrétne je to, tak to tam nie je asi si chránia know-how, podotýkam ide o tú novú náplň, čo majú približne od začiatku roka v obehu, na druhej strane ja mám tú starú náplň a neviem ale rozdiel som zatiaľ nepocítil, až tak, že som ju vybral, teraz som ju tam vrátil od kedy mám tlamovce, ale skôr len pre pokoj duše, ešte dotaz autor článku má ten starý či nový? Díky

Reagovat na tento komentář [2] surpan® 30.05.17 20:27
Osobně jsem ClearWater zkoušel před rokem také. Má své pro i proti, nepoužívám ho nyní jako standardní náplň filtru, ale jako pomocníka, protože moje vodovodní voda má něco mezi 35 až 45 mg/l NO3.
surpanblog.cz/…

Upravit Reagovat na tento komentář [1] ® 28.05.17 23:01
Beru na vědomí a věřím Ti, že Ti to opticky pročistilo vodu. Ale jinak jsem se moc nedozvěděl. Ionex který by vodu zbavoval současně amoniaku a dusičnanů tak nějak nejde. (Naopak čpavek a amoniak je totéž.)
Výrobce má své stránky pojaté velmi internacionálně, totiž v maďarštině:
www.szat.hu/…
Čeští prodejci evidentně mají problém říct, co to vlastně dělá: "Povrchově aktivní látky výrobku Szat Clear Water vážou toxické nitráty, látky s obsahem nitrátů a napomáhají rozkladu toxického sirovodíku, jedná se o vysoce bazický selektivní anex." To mi dává asi tolik smyslu, jako kdyby to rovnou nechali v té maďarštině. (Nic proti Maďarům, ale vyvážet něco do světa a nemít web anglicky je ... ehm, špatně.)
Bylo aspoň přímo na tom výrobku napsáno česky nebo anglicky něco, co dává trochu smysl?

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1648-filtracni-medium-clear-water-moje-zkusenosti