Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pestřenec červený v akváriu

 

Články » Pestřenec červený v akváriu   Vytisknout tuto stránku 

Pestřenec červený v akváriu

Publikováno: 03.04.2013 • Autor: © Honzzin • Rubrika: Ryby

Základní informace

 

Pestřenec červený je krásná a nenáročná ryba, která je vhodná i pro začínající akvaristy. Není nijak zvlášť přecitlivělá k parametrům vody – v přírodě velice často žije i ve vodě brakické. Jako každá cichlidka potřebuje dostatek úkrytů, ať už kvůli soužití s ostatními rybami, tak kvůli úspěšnému rozmnožování.

Na rozdíl od spousty dalších cichlidek není agresivní a dobře se tak hodí do společenského akvária. Agresivita pochopitelně stoupá v době, kdy se ryby třou nebo se starají o mladé. Nejčastěji se chovají po jednom páru v akváriu, ale pokud je nádrž větší, tak může být párů i více.

Rozdíl v pohlaví bývá dobře patrný už zhruba od 3-4 cm velikosti rybek. Sameček má prodloužené ploutve (což je patrné především na ploutvi hřbetní), na ocasní ploutvi mívá skvrnku připomínající oko a dorůstá větší velikosti, cca 10 cm. Samička je menší, má výrazně kulatější bříško a její břišní ploutve jsou většinou sytě zbarvené do purpurová.

 


FFF

sameček                                                        samička                                            sameček + samička

 

Můj chov

 

Odjakživa bylo mým snem pořídit si párek pestřenců. Nechtěl jsem je ale dávat do původního akvária, tam už bylo ryb dost. Když jsem si však pořídil 200 l akvárium, moc jsem neváhal a pestřence si koupil. Ze začátku jsem se bál, abych pro ně vytvořil ty správné podmínky k životu a k rozmnožování, ale nakonec se ukázalo, že to zas tak velký problém nebude. Jsou to opravdu vděčné rybky a různé parametry vody snáší velmi dobře. Dříve jsem používal jen neupravenou královehradeckou vodu, která je poměrně tvrdá - pH se pohybovalo okolo 7, avšak třeli se i v těchto podmínkách.

Asi 14 dní potom, co jsem je vpustil do akvária, se začala samička hezky zakulacovat a oba se krásně a zářivě vybarvili. Neustále plavali vedle sebe a navzájem se předváděli. Když si rybky vybraly to správné místo na vytření, začaly si ho ještě náležitě upravovat. Není nic neobvyklého, pokud vynášejí písek nebo kamínky z vybraného místa.

Sameček i samička si před vlastním třením neúnavně nadbíhají a předvádějí se. Nejenom doširoka roztaženými ploutvemi, ale také jakýmsi natřásáním těla. Samička navíc ohne tělo téměř do pravého úhlu a předvádí tak samečkovi červené bříško – tím mu dává najevo připravenost ke tření. Při tření se na zvoleném místě střídají – samička vždy naklade část jiker, které potom sameček oplodní. To se opakuje až do vyprázdnění samičky. Během tření se už zmiňovaným natřásáním těla navzájem vábí do "hnízda".

Oba rodiče se vždy o jikry i o potěr vzorně starali. Nikdy se nestalo, že by je někdy nechali o samotě. Dokonce i při krmení se nejdřív nakrmil jeden a pak druhý. Potěr se z jiker líhne po třech dnech a další asi 4 dny trvá, než se rozplave. Po rozplavání se potěr drží neustále u rodičů, kteří jej vodí po akváriu. I když se občas nějaká rybka někde zapomene, tak ji rodiče nasají do tlamičky a vyplivou zpátky do hejna. Mladé krmím práškovým krmivem, a i tak většina rybiček přežije. Hned potom, co se mladé rybky osamostatní, se mi staří během pár dní vytřeli znovu. A tak to chodí pořád dokola – v tomhle jsou opravdu neúnavní.

 

FFF

 

 

 

Jak už jsem říkal, jsou to výborné rybky pro začátečníky, a to díky své nenáročnosti a zajímavému způsobu života.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 17x Nelíbilo se: 4x Zveřejněno: 03.04.2013 Upraveno: 04.04.2013 Přečteno: 855x

Schválili: Danila *** 04.04.13 • romant *** 04.04.13 • Bob66 ** 04.04.13 • alpaka ** 05.04.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ryby
23.08.2009*****Gurama perleťová /Trichogaster leeri/2518x
21.07.2016*****Pár postřehů (neboli dva) z chovu skalárů1221x
26.05.2009*****Pôrodnička v hlavnom/odchovnom akváriu3030x
12.11.2011*****Jak přechovávat živé koretry či patentky v domácnosti1442x
26.06.2008*****Gupka dúhová - Poecilia reticulata4944x
23.11.2012*****Jednoduchá past na menší ryby a krevetky1428x
04.05.2022*****Šlechtěné formy guppy187x
12.12.2012*****Živorodka Endlerova - zkušenosti s chovem1936x
30.05.2008*****Krunýřovci rodu Panaque5599x
22.10.2010*****Sezonní tření velkých cichlid a některé defekty při něm1367x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/1199-pestrenec-cerveny-v-akvariu