Atlasy » Ryby » Čeledi » S » Scorpaenidae
ropušnicovití
Jedna z nejbizarnějších čeledí ryb. Prakticky všichni zástupci této čeledi jsou mimořádně zajímaví a atraktivní, ale také jedovatí.
Ropušnice, perutýni, odranci a někteří jejich příbuzní mají u tvrdých ploutevních paprsků jedové žlázy, jejichž toxin může člověku připravit značně nepříjemné chvíle, a v některých případech může být otrava i smrtelná.
Ropušnicovité ryby se vyskytují v nejrůznějších prostředích - od středomořských pobřežních skal přes hlubiny volného oceánu až po korálové útesy.
Nejdůležitější skupinou, podle které dostala celá čeleď jméno, jsou "pravé" ropušnice. Jejich české jméno naráží na vlastnost, kterou mají tyto ryby společnou s ropuchami - jejich povrch těla není hladký, ale zbrázděný nejrůznějšími výrůstky a prohlubněmi, které dohromady tvoří velmi dobré maskování. Tyto ryby přizpůsobují své zbarvení okolnímu prostředí a výběžky na povrchu těla opticky rozbíjejí jeho obrys, takže je ryba, bez hnutí ležící na dně, v podstatě neviditelná. Dokonalá kamufláž je její hlavní loveckou strategií.
Živí se masitou potravou, rybami a korýši.
Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Scorpaeniformes - ropušnicotvární. Tato čeleď v současné době zahrnuje 26 rodů se 218 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.
Zajímavost:
K dokonalosti dotáhli jak maskování, tak jedový aparát odranci z rodu Synanceia. Dříve byli řazeni mezi ropušnice (Scorpaenidae), ale v současné době jsou zařazení do vlastní čeledi odrancovitých (Synanceiidae). Odranci jsou považováni za nejjedovatější ryby na světě. Existuje i protijed proti bodnutí odrancem (vyrábí se v Austrálii), ale až na výjimky nebývá na pláži nebo na lodi k dispozici. I v případě, že protijed máte, je ale třeba, aby byl podán kvalifikovaným lékařem, jinak může způsobit víc škody než užitku.
Fotogalerie
zástupců čeledi