Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Perutýn zebrovitý - Dendrochirus zebra

 

Atlasy » Ryby » Česky » P » Perutýn zebrovitý 

Vivarium
Vivarium
Česky   Perutýn zebrovitý
Latinsky   Dendrochirus zebra

VelikostTeplotapHTvrdostCena
2225811400
cm°C|dGH
25298.5201600

Čeleď: Scorpaenidae (ropušnicovití)
Anglicky: Zebra Lionfish
Synonyma: Pterois zebra, Pseudomonopterus zebra, perutýn pruhovaný, perutýn zebra.
Biotop: Útesové moře
Věd.popsáno: Cuvier, 1829.
Původ: Tropy Indického a západní části Tichého oceánu.
Chov: Poměrně obtížný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Dlouhověký.
Dop.počet ryb: Jeden kus.
Min.vel.n.: 250 litrů, lépe ale více.
Krmení: Masožravec - drobné rybky, rybí maso, chobotnice, malé kraby, krevety a jiné mražené mořské produkty. Před podáváním se musí tato potrava rozmrazit. Lze je krmit i malými sladkovodními rybami. Naučí se přijímat potravu z pinzety.
Pohlaví: Pohlaví je obtížně zjistitelné. Vypadá podobně jako trpasličí perutýn. Základní zbarvení je kombinace červených a bílých pruhů s černými skvrnami. Výrazným rozlišovacím znakem je přítomnost dvou bílých koulí na ocasních stopkách.
Odchov: V zajetí se nerozmnožují. V moři klade samice velké množství jiker, které se stanou součástí planktonu. Dospělosti se dožije jen velmi málo jedinců.
Snášenlivost: Samci tohoto druhu jsou agresivní a hájí si teritorium, kam lákají samice. Tento perutýn je v akváriích agresívnější než jiné druhy. Malé rybky a krevety jsou v ohrožení jako jeho potrava. Při dostatku prostoru v akváriu jinak nebývají problémy. Pokud ale nemá dostatek prostoru, může v sebeobraně útočit na jiné ryby. Proto je lépe ho chovat samostatně nebo v prostorných nádržích. Pokud je ryba vyrušena, roztáhne své ploutve, po dotyku zaútočí hřbetními ostny.
Charakteristika: Vyskytuje se na útesech, skalách a na útesových plošinách. Je jedovatý! Při chovu a manipulaci s ním je třeba zvýšené opatrnosti! Na obranu před útočníkem jim slouží jedové žlázy umístěné na bázi ploutevních paprsků. Jedovatý je i jejich slizovitý sekret. Jejich toxin je poměrně prudký, ale ke smrtelným otravám nedochází (jen u alergicky reagujících jedinců). Přesto je nutné mít se před nimi na pozoru. Poranění jsou velmi bolestivá a špatně se hojí. Zraněná osoba okamžitě ucítí silnou bolest. Dojde k rychlému otékání zasažené části těla a zároveň může dojít k omezení možnosti pohybu končetinami, bodnutí může způsobit nevolnost, potíže s dýcháním, ochromení, křeče a kolaps, výjimečně i smrt. Jed v ostnech zůstává aktivní několik dní, i ostny je nutno zacházet opatrně. První pomoc - ponořit poraněnou část těla do horké vody, což denaturalizuje bílkovinnou složku jedu a rozptýlí jed. Vyhledat lékaře. Pozor na zalomené kousky ostnu, nemusejí být vidět, ale mohou způsobit rozsáhlé infekce! Tato výrazně zbarvená ryba se nachází na korálových útesech, zejména v mělkých vodách, často se vznáší v jeskyních, uvnitř vraků nebo blízko skalních převisů. Jeho chov není náročný, jen je třeba opatrnosti (jedové ostny). Potravu loví tak, že prudce otevře tlamu a proud vody strhne rybu do jeho jícnu. Aktivní je za šera a v noci, kdy se vydává na lov. Přes den je ukryt pod převisem nebo v jeskyni a to často i zády ke dnu.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Dendrochirus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Perutýn (česky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/perutyn_zebra