Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Perutýn krátkoploutvý - Dendrochirus brachypterus

 

Atlasy » Ryby » Česky » P » Perutýn krátkoploutvý 

Vivarium
Vivarium
Dendrochirus brachypterus | © Richard Ling

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Perutýn krátkoploutvý
Latinsky   Dendrochirus brachypterus

VelikostTeplotapHTvrdostCena
1524811300
cm°C|dGH
18298.5201500

Čeleď: Scorpaenidae (ropušnicovití)
Anglicky: Fuzzy dwarf lionfish
Synonyma: Pterois brachyptera.
Biotop: Útesové moře
Věd.popsáno: Cuvier, 1829.
Původ: Tropy Indického a západní části Tichého oceánu, od Rudého moře až do Austrálie.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Dlouhověký.
Dop.počet ryb: Chováme nejlépe ve společnosti příbuzných ryb, nebo samostatně. Ve velké nádrži lze chovat jednoho samce a několik samic pohromadě. K ostatním samcům je velmi agresivní, jakož i k jiným druhům perutýnů.
Min.vel.n.: 150 litrů, lépe ale více.
Krmení: Masožravec - drobné rybky, rybí maso, chobotnice, malé kraby, krevety a jiné mražené mořské produkty. Před podáváním se musí tato potrava rozmrazit, případně nasekat na vhodnou velikost. Lze je krmit i malými sladkovodními rybami. Naučí se přijímat potravu z pinzety. Volně žijící exempláře se živí převážně korýši, jako jsou malé kraby a krevety a malými rybkami.
Pohlaví: Pohlaví je obtížně zjistitelné. Tělo má červenohnědé, překrývané velkými, pruhovanými, prsními ploutvemi. Na hřbetě se mu ježí 13 kratších jedovatých ostnů.
Odchov: V akváriích se při vhodných podmínkách třou, ale odchovat mladé je velmi složité. Samice naklade jednu nebo několik gelových hmot, které obsahují tisíce drobných vajíček. Mladí jedinci se líhnou za 36 hodin a za dalších 48 hodin začínají přijímat potravu (plankton).
Snášenlivost: Je klidnější než jeho větší příbuzní. Při dostatku prostoru v akváriu jinak nejsou problémy. Pokud ale nemá dostatek prostoru, může v sebeobraně útočit na jiné ryby.
Charakteristika: Je jedovatý! Při chovu a manipulaci s ním je třeba zvýšené opatrnosti! Na obranu před útočníkem jim slouží jedové žlázy umístěné na bázi ploutevních paprsků. Jedovatý je i jejich slizovitý sekret. Jejich toxin je poměrně prudký, ale ke smrtelným otravám nedochází (jen u alergicky reagujících jedinců). Přesto je nutné mít se před nimi na pozoru. Poranění jsou velmi bolestivá a špatně se hojí. Zraněná osoba okamžitě ucítí silnou bolest. Dojde k rychlému otékání zasažené části těla a zároveň může dojít k omezení možnosti pohybu končetinami, bodnutí může způsobit nevolnost, potíže s dýcháním, ochromení, křeče a kolaps, výjimečně i smrt. Jed v ostnech zůstává aktivní několik dní, i ostny je nutno zacházet opatrně. První pomoc - ponořit poraněnou část těla do horké vody, což denaturalizuje bílkovinnou složku jedu a rozptýlí jed. Vyhledat lékaře. Pozor na zalomené kousky ostnu, nemusejí být vidět, ale mohou způsobit rozsáhlé infekce! Tato výrazně zbarvená ryba se nachází na korálových útesech, zejména v mělkých vodách, často se vznáší v jeskyních, uvnitř vraků nebo blízko skalních převisů. Jeho chov není náročný, jen je třeba opatrnosti (jedové ostny). Potravu loví tak, že prudce otevře tlamu a proud vody strhne rybu do jeho jícnu. Aktivní je za šera a v noci, kdy se vydává na lov. Přes den je ukryt pod převisem nebo v jeskyni a to často i zády ke dnu. Při zakoupení nového jedince je třeba dodržet karanténu. Potíže mohou nastat také s krmením, na mraženou potravu si musí zvyknout.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Dendrochirus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Perutýn (česky)
Dendrochirus brachypterus | © Richard Ling

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/perutyn_kratkoploutvy