Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Perutýn paprsčitý - Pterois radiata

 

Atlasy » Ryby » Česky » P » Perutýn paprsčitý 

Vivarium
Vivarium
Pterois radiata | © The High Fin Sperm Whale

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Perutýn paprsčitý
Latinsky   Pterois radiata
Slovensky   Krídlovec lúčovitý

VelikostTeplotapHTvrdostCena
1923811400
cm°C|dGH
24288.5201700

Čeleď: Scorpaenidae (ropušnicovití)
Anglicky: Clearfin turkeyfish
Synonyma: Pteropterus radiatus , perutýn ostnatý, perutýn paprskoploutvý.
Biotop: Útesové moře
Věd.popsáno: Cuvier, 1829.
Původ: Indo-Pacifická oblast.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Dlouhověký.
Dop.počet ryb: Nejlépe jednoho jedince.
Min.vel.n.: 250 litrů, lépe ale více.
Krmení: Masožravec - drobné rybky, rybí maso, chobotnice, malé kraby, krevety a jiné mražené mořské produkty. Před podáváním se musí tato potrava rozmrazit. Lze je krmit i malými sladkovodními rybami. Naučí se přijímat potravu z pinzety.
Pohlaví: Pohlaví je obtížně zjistitelné. Perutýn ostnatý Pterois radiata si vysloužil své jméno díky dlouhým volným koncům ploutevních paprsků. Paprsky jeho ploutví jsou dlouhé a úzké. Tlama je velká, lapají celé živé ryby a korýše. Nápadné je i zbarvení těla - tělo je červené až nahnědlé, střed těla je tmavý až černý. Přes tělo vede několik bílých tenkých pruhů, na ocase jsou dva bílé vodorovné pruhy. Paprsky jsou bílé, na ocase až průhledné.
Odchov: V zajetí se nerozmnožují. V moři klade samice velké množství jiker, které se stanou součástí planktonu. Dospělosti se dožije jen velmi málo jedinců.
Snášenlivost: Malé rybky a krevety jsou v ohrožení jako jeho potrava. Při dostatku prostoru v akváriu jinak nejsou problémy. Pokud ale nemá dostatek prostoru, může v sebeobraně útočit na jiné ryby. Proto je lépe ho chovat samostatně nebo v prostorných nádržích. Pokud je ryba vyrušena, roztáhne své ploutve, po dotyku zaútočí hřbetními ostny.
Charakteristika: Je jedovatý! Při chovu a manipulaci s ním je třeba zvýšené opatrnosti! Na obranu před útočníkem jim slouží jedové žlázy umístěné na bázi ploutevních paprsků. Jedovatý je i jejich slizovitý sekret. Jejich toxin je poměrně prudký, ale ke smrtelným otravám nedochází (jen u alergicky reagujících jedinců). Přesto je nutné mít se před nimi na pozoru. Poranění jsou velmi bolestivá a špatně se hojí. Zraněná osoba okamžitě ucítí silnou bolest. Dojde k rychlému otékání zasažené části těla a zároveň může dojít k omezení možnosti pohybu končetinami, bodnutí může způsobit nevolnost, potíže s dýcháním, ochromení, křeče a kolaps, výjimečně i smrt. Jed v ostnech zůstává aktivní několik dní, i ostny je nutno zacházet opatrně. První pomoc - ponořit poraněnou část těla do horké vody, což denaturalizuje bílkovinnou složku jedu a rozptýlí jed. Vyhledat lékaře. Pozor na zalomené kousky ostnu, nemusejí být vidět, ale mohou způsobit rozsáhlé infekce! Tato výrazně zbarvená ryba se nachází na korálových útesech, zejména v mělkých vodách, často se vznáší v jeskyních, uvnitř vraků nebo blízko skalních převisů. Jeho chov není náročný, jen je třeba opatrnosti (jedové ostny). Potravu loví tak, že prudce otevře tlamu a proud vody strhne rybu do jeho jícnu. Aktivní je za šera a v noci, kdy se vydává na lov. Přes den je ukryt pod převisem nebo v jeskyni a to často i zády ke dnu.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Pterois (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Perutýn (česky)
Zobrazit další ryby rodu Krídlovec (slovensky)
Pterois radiata | © The High Fin Sperm Whale

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/perutyn_paprscity