Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » A » Acanthuridae Česky bodlokovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Zástupci této čeledi žijí v tropických a subtropických oblastech Tichého a Indického oceánu.

Největší druhy dorůstají velikosti kolem 70 cm.

Jméno čeledi je složeno z řeckých slov pro osten a ocas a odkazuje na výrazné bodce těchto ryb.

Charakteristické pro všechny druhy je existence dvou ostrých bodců, které jsou umístěné po stranách ocasu. Jsou to vlastně zbraně, které ryby je používají ke své ochraně i k soubojům. Při manipulaci s těmito rybami v akváriu je třeba dát na bodce pozor, neboť ryba s nimi může způsobit nepříjemné zranění. Jejich jasné, často výrazné zbarvení má sloužit i jako varování případným nepřátelům.

Základní potravou pro tyto ryby jsou řasy, které spásají na korálových útesech. Této jejich schopnosti se využívá v akváriích, kde dospělý jedinec udrží případné bujení řas pod kontrolou. Přijímají také živočišnou potravou, ta ale nesmí převažovat, jinak trpí zácpou a mohou uhynout.

Žijí v hejnech a k jedincům vlastního druhu jsou poměrně snášenliví. Některé druhy jsou velmi choulostivé a v akváriích se jim nedaří, jiné (např. Paracanthurus hepatus) se chovají poměrně běžně.

V akváriích často trpí vnějšími parazity. Proto se často chovají ve společnosti čističů rodu Labroides. Ti ryby čistí a obírají. Sbírají odumřelou kůži, parazity a nečistoty.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Perciformes - ostnoploutví. Tato čeleď v současné době zahrnuje 6 rodů s 83 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Acanthuridae