Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Bodlok proužkovaný - Acanthurus lineatus

 

Atlasy » Ryby » Česky » B » Bodlok proužkovaný 

Vivarium
Vivarium
Acanthurus lineatus | © M. Kořínek- biolib.cz

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Bodlok proužkovaný
Latinsky   Acanthurus lineatus
Slovensky   Bodlok pásikový

VelikostTeplotapHTvrdostCena
3524810800
cm°C|dGH
38288.5301300

Čeleď: Acanthuridae (bodlokovití)
Anglicky: Lined surgeonfish
Synonyma: Chaetodon lineatus (Linnaeus, 1758), Rhombotides lineatus (Linnaeus, 1758), Teuthis lineatus (Linnaeus, 1758), Hepatus lineatus (Linnaeus, 1758), Harpurus lineatus (Linnaeus, 1758), Ctenodon lineatus (Linnaeus, 1758), Acanthurus vittatus Bennett, 1828.
Biotop: Útesové moře
Věd.popsáno: Linnaeus, 1758.
Původ: Slané vody tropického pásma: Tichý oceán - Malajsie - Velký bariérový útes, Indický oceán.
Chov: Poměrně obtížný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: Až 5 let.
Dop.počet ryb: Chovat v rámci svého druhu lze jen samostatně. V opravdu velkých nádržích lze chovat s několika samicemi (vytváří si harém).
Min.vel.n.: 600 litrů.
Krmení: Převážně býložravec. Živí se řasami a dospělý jedinec spolehlivě vyčistí celou nádrž. Kromě řas je třeba ho krmit planktonem, naupliemi žábronožky solné nebo rybím masem. Existují také speciální umělá krmiva pro mořské ryby. Není-li v akváriu dostatek řas, je nutné jej denně přikrmovat zelenou potravou (salát, špenát, brokolice...). Nedostatek kvalitní potravy má většinou za následek onemocnění této rybky.
Pohlaví: Obtížně rozlišitelné. Charakteristické jsou barevné vodorovné pruhy táhnoucí se po stranách těla. Vyskytují se individuální změny v kresbě, zvláště poblíž ocasní ploutve, kde mohou být i svislé pruhy. Pruhy jsou modré a žluté, oddělené černými linkami. Nepokrývají celé tělo. Spodní část těla je zbarvena modře až fialkově. Zajímavá je také výrazně vykrojená ocasní ploutev ve tvaru půlměsíce.
Odchov: V běžných akváriích se odchov nedaří.
Snášenlivost: Nesnášenlivá k vlastnímu druhu. Hodí se pro vícedruhová velká akvária. Chovat v rámci svého druhu lze jen samostatně. Problém může nastat při přidávání nových rybek ze stejné čeledi do nádrže. Občas bývá k novým rybám agresivní. Je to jeden z nejagresivnějších Bodloků.
Charakteristika: Vzhledem k velikosti ryby je nutné jej přikrmovat zeleným krmivem. Pozor na jedovaté trny, může jimi způsobit velmi bolestivá zranění. Je to jeden z nejagresivnějších Bodloků. V akváriích dorůstá do 30 cm. Je třeba zajistit čistou vodu, kvalitní filtraci, stálý proud vody v akváriu a dostatek potřebné potravy. Je to ryba vytrvalá. Je nutné ji vypustit do dobře zaběhlého akvária, bez škodlivých látek, jinak zpravidla hyne. Pozor na přípravky s obsahem mědi, včetně léčiv. Potřebuje více místa pro plavání, proto se hodí spíš do větších akvárií. Pokud je špatně krmena, může okusovat korálnatce. Bodlok umí rychle měnit intenzitu svého zabarvení dle momentálního stresu a nálady. Zdravý Bodlok je neustále čilý, vytrvale plave a hledá potravu. Jako úkryt mu slouží jeskyně z kamenů. Jasné zbarvení ukazuje na dobrý zdravotní stav. V přírodě obývá mělčiny do hloubky 15m.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Acanthurus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Bodlok (česky)
Zobrazit další ryby rodu Bodlok (slovensky)
Acanthurus lineatus | © M. Kořínek- biolib.cz

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/bodlok_prouzkovana