Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Bodlok Dussumierův - Acanthurus dussumieri

 

Atlasy » Ryby » Česky » B » Bodlok Dussumierův 

Vivarium
Vivarium
Acanthurus dussumieri | © M. Kořínek- biolib.cz
Bodlok Dussumierův | © M. Kořínek- biolib.cz

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Bodlok Dussumierův
Latinsky   Acanthurus dussumieri

VelikostTeplotapHTvrdostCena
49248102000
cm°C|dGH
54288.5303000

Čeleď: Acanthuridae (bodlokovití)
Anglicky: Eyestripe surgeonfish
Synonyma: Acanthurus dussumiere (Valenciennes, 1835), Rhombotides dussumieri (Valenciennes, 1835), Teuthis dussumieri (Valenciennes, 1835), Hepatus dussumieri (Valenciennes, 1835), Acanthurus dussumierri (Cuvier & Valenciennes, 1835), Teuthis grammoptilus (non Richardson, 1843), Hepatus grammoptilus (non Richardson, 1843), Acanthurus lamarrii (Valenciennes, 1835), Rhombotides lamarrii (Valenciennes, 1835), Acanthurus undulatus (Valenciennes, 1835).
Biotop: Útesové moře
Věd.popsáno: Valenciennes, 1835.
Původ: Indo-Pacifická oblast.: Hawaii a okolní ostrovy, Autrálie, Velký bariérový útes. Chybí ve střední části tichého oceánu.
Chov: Obtížný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: V akváriích cca 5 let.
Dop.počet ryb: Samostatně nebo v páru. Dospělí jedinci k sobě mohou být agresivní. Více dospělých ryb lze chovat jen ve velkých akváriích.
Min.vel.n.: 600 a více litrů.
Krmení: Převážně býložravec. Živí se řasami a dospělý jedinec spolehlivě vyčistí celou nádrž. Kromě řas je třeba ho krmit planktonem, naupliemi žábronožky solné nebo rybím masem. Existují také speciální umělá krmiva pro mořské ryby. Není-li v akváriu dostatek řas, je nutné jej denně přikrmovat zelenou potravou. Nedostatek kvalitní potravy má většinou za následek onemocnění této rybky. Doporučuje se pěstovat mořské řasy zvlášť a dle potřeby přikrmovat.
Pohlaví: Obtížně rozlišitelné. Samci jsou větší než samice. Ryba má oválné, krásně zabarvené světle hnědé tělo se zelenavým a modravým nádechem. Ploutve jsou modro-žluté, oblast oka žlutá. U kořene ocasu je bílá skvrna na černém podkladu.
Odchov: V běžných akváriích se odchov nedaří. Hlavní podmínkou jsou korály, čistá voda a skaliska potažená řasami.
Snášenlivost: Nesnášenlivá k vlastnímu druhu. Hodí se pro vícedruhová akvária. Při nedostatku prostoru může být velmi agresivní i k ostatním obyvatelům akvária. Nechovat společně s bezobratlými.
Charakteristika: Je třeba zajistit čistou vodu, kvalitní filtraci, stálý proud vody v akváriu a dostatek potřebné potravy. Není to ryba vhodná pro začínajícího mořského akvaristu. Je nutné ji vypustit do dobře zaběhlého akvária, bez škodlivých látek, jinak zpravidla hyne. Jinak se jedná o celkem vytrvalou rybu. Pozor na přípravky s obsahem mědi, včetně léčiv. Potřebuje více místa pro plavání, proto se hodí spíš do větších akvárií. Bodlok umí rychle měnit intenzitu svého zabarvení dle momentálního stresu a nálady. Zdravý bodlok je neustále čilý, vytrvale plave a hledá potravu. Jako úkryt mu slouží jeskyně z kamenů.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Acanthurus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Bodlok (česky)
Acanthurus dussumieri | © M. Kořínek- biolib.cz
Bodlok Dussumierův | © M. Kořínek- biolib.cz

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/bodlok_dussumieruv