Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Bodlok chirurg - Acanthurus chirurgus

 

Atlasy » Ryby » Česky » B » Bodlok chirurg 

Vivarium
Vivarium
Česky   Bodlok chirurg
Latinsky   Acanthurus chirurgus
Slovensky   Bodlok chirurg

VelikostTeplotapHTvrdostCena
35238.15900
cm°C|dGH
29288.4151500

Čeleď: Acanthuridae (bodlokovití)
Anglicky: Doctor fish
Synonyma: Chaetodon chirurgus (Bloch, 1787), Acanthurus chirurgicus (Bloch, 1787), Hepatus hepatus (non Linnaeus, 1766), Acanthurus phlebotomus (Valenciennes, 1835), bodlok ozbrojený.
Biotop: Útesové moře
Věd.popsáno: Bloch, 1787.
Původ: Západní Atlantický oceán: Massachusetts (USA), Bermudy, Mexický záliv, São Paulo, Brazílie. Východní Atlantik: Senegal.
Chov: Poměrně obtížný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: Cca 6 let.
Dop.počet ryb: Chovat v rámci svého druhu jen samostatně. Ve velkých akváriích s dostatkem prostoru a skrýší lze chovat i více kusů (alespoň 6).
Min.vel.n.: 400 litrů.
Krmení: Převážně býložravec. Živí se řasami a dospělý jedinec spolehlivě vyčistí celou nádrž. Kromě řas je třeba ho krmit planktonem, naupliemi žábronožky solné nebo rybím masem. Existují také speciální umělá krmiva pro mořské ryby. Není-li v akváriu dostatek řas, je nutné jej denně přikrmovat zelenou potravou (salát, špenát, brokolice...). Nedostatek kvalitní potravy má většinou za následek onemocnění této rybky.
Pohlaví: Obtížně rozlišitelné.
Odchov: V běžných akváriích se odchov nedaří. Vytírají se zpravidla hromadně ve večerních hodinách. Samice kladou velké množství jiker, z nichž se za 24 hodin líhnou malé larvy, které jsou součástí planktonu. Do týdne proběhne proměna na malé rybky, které velmi rychle rostou. Pohlavní dospělosti dosahují za 9 měsíců.
Snášenlivost: Nesnášenlivá k vlastnímu druhu. Hodí se pro vícedruhová velká akvária. Nedá se chovat s bezobratlými.
Charakteristika: Zbarvení je šedo-modré až hnědavé, na těle mají 10-12 svislých tmavších pruhů. Hodí se pro vícedruhová velká akvária. Nelze ho chovat s bezobratlými. Pozor na jedovaté trny, může jimi způsobit velmi bolestivá zranění. Je třeba zajistit čistou vodu, kvalitní filtraci, stálý proud vody v akváriu a dostatek potřebné potravy. Je to ryba vytrvalá. Je nutné ji vypustit do dobře zaběhlého akvária, bez škodlivých látek, jinak zpravidla hyne. Pozor na přípravky s obsahem mědi, včetně léčiv. Potřebuje více místa pro plavání, proto se hodí spíš do větších akvárií. Zdravý bodlok je neustále čilý, vytrvale plave a hledá potravu. Jako úkryt mu slouží jeskyně z kamenů. Jasné zbarvení ukazuje na dobrý zdravotní stav.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Acanthurus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Bodlok (česky)
Zobrazit další ryby rodu Bodlok (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/bodlok_chirurg