Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy na rostlinách

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Řasy na rostlinách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 21:14 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pave82
No však o tom mluvím. Resp. že by se jejich produkce rozpustila, ale když je voda více nasycená, tak se už nerozpustí, ale jakmile se obsah kyslíku v novej vodě vyrovná, tak bublinkovat přestanou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 21:13 Muž pave82 [16] Re: Johan
Ano on uniká, ale pouze z některých míst respektive bodů a to způsobem bublinka za bublinkou, což bych považoval za zvýšenou asimilaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 21:12 Muž j0hny [86] Re: deCORF.OBRAEN
No prave ! :-D Skuste si nacapovat ciste studenu vodu do barelu, nechat cely den temperovat, a potom naliat do akva. Skor som to takto robil, a retiazkovanie som nikdy nepozoroval. Ked doplnim z kohutika, retiazkuje mi uplne vsetko.
Edit: Johan tiez trafil klinec na spravnom mieste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 21:10 Muž pave82 [16]
Jen mě zajímá, jestli jste se s takto rychlou reakcí rostlin někdo setkal a pozorovali jste to samé jako já. Přece to musí o něčem vypovýdat, jak už říkal Romant
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.12.2011 21:10 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: romant
Nebude to spíš tím, že se do akvária dá voda, v které jsou ještě rozpuštěné plyny (sice už jen v takovém množství, že se bublinky neusazují na stěnách, ale přeci s větší koncentrací, než jsou v akvária) a tak se kyslík z rostlin nedokáže rozpustit a rovnou uniká?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.12.2011 21:08 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: j0hny
to "retízkovanie" v niektorých prípadoch po výmene vody je normálne, nakoľko doliata voda je obohatená o kyslík a rastliny pri fotosyntéze vo vode v ktorej je množstvo kyslíku vo zvýšenom množstve "vytvárajú" bublinky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 21:06 Muž pave82 [16] – Re: j0hny
j0hny napsal: A tu vodu mate rovno z kohutika ze ? Myslite ze s odstatou vodou by nastalo "retizkovani" ? Můj názor je , že v mém případě je jedno jaká je to voda - odstátá, nebo z kohoutku jen je třeba rozeznat řetízkování, které jak říkám nastalo téměř okamžitě a s mnohem vyšší razancí než jindy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 21:06 R Muž romant [27987] Re: j0hny
Já když vyměním více jak 30% vody lehce odražený(2-3 hodiny odstátý), tak rostliny zareagují a je nasnadě jak. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 21:02 Muž j0hny [86]
A tu vodu mate rovno z kohutika ze ? Myslite ze s odstatou vodou by nastalo "retizkovani" ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 20:58 R Muž romant [27987] Re: pave82
Je to prostě tak, že jsi tou výměnou vody rostliny pohnojil a oni tak reagují na živiny kterým se jim dostalo a asimilují natolik, že je to okem viditelné. Myslím si, že s tím KNO3 se mýlíš a že se jeho obsah v akvarijní vodě nesnížil, ale právě naopak, tou výměnou části vody se zvýšil. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 20:47 Muž pave82 [16]
Musím Vám říci postřehy plynoucí ze snahy zbavit se zelené vláknité řasy. Nechci to zakřiknout, ale po třetí výměně asi 1/3 vody v intervalu asi jednoho týdne, se růst řasy mírně zastavil. Dnes jsem dokonce mohl sledovat řetízkování nejen u valisnerií, ale i u egerie. Vše jsem pozoroval asi dvacet minut po výměně vody, rostliny jako by dostali živaotabudič, soudě alespoň dle mnohem silnějšího řetízkování. Nejspíš jsem doplnil množství a poměr nějakých prvků a zároveň snížil obsah No3. Chtěl bych se tedy zeptat myslíte, že by rostliny mohli výměnu vody ocenit takto brzo po výměně části vody? Jestli ano byla by to přeci jasná indície k objasnění problému který v akva nastal. PS Schválně uvádím řetízkování, neb v žádném případě nejde o bublinky usazené na skle a na rostlinách z důvodu dolití okysličené vody. Děkuji za názory.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2011 23:07 Usine Re: HaDaS
Teď už je trochu pozdě. Pokud je to dovoz z Asie tak do jezírka jen při teplejším počasí. A i to je riziko, protože kočky si s nimi poradí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2011 22:58 HaDaS Re: Sid
Třeba jezírko ... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.12.2011 22:46 Muž Sid [6647] - Rostliny
No a já bych doporučil začít boj s řasami tím, že závojnatkám dopřejete lepší životní podmínky, než jsou ty stávající...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2011 21:04 R Muž romant [27987] Re: Danny3231
Já si myslím, že ty odpadní látky od závojnatek se na těch řasách budou spolupodílet. Vodu bych měnil pravidelně týdne polovinu akva a společně s tím bych pravidelně odkaloval. Filtr bych čistil až v momentě kdy si o to řekne svým poklesem výkonu o více než polovinu. Přidal bych nějaký spotřebitele živin v podobě rychleji rostoucích rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2011 14:26 HaDaS Re: Pavel82
Ještě jednou. Založ si tu prezentaci a vyplň ji co nejvíce relevantními údaji. Udělej celkové foto a nějaké detailnější obrázky. Potom ti budeme moci opravdu cíleněji pomoci. Jinak tu takový matadoři jako je Sid vaří pouze z vody. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2011 13:04 Muž Danny3231 [1] Re: romant
Zavojnatkama bych rekl ze to nebude.. prez rok bylo vsechno v pohode a najednou tedka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2011 10:18 Pavel82 – hodnoty vody
Tak jsem měřil tady je výsledek nejprve zdroj z kohoutkuu pH 7,1, alkalita 14, celková tvrdost 13. Akva pH 7,2, alkalita 9, celková tvrdost 7, No2 je na nule. Vše měřeno dva dny po výměně jedné čtvrtiny objemu vody v rámci odkalení testy od Rataje. No3 jsem nezměřil, neb jsem po baráku nenašel destilovanou vodu, která je k tomu zapotřebí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2011 08:53 Pavel82 Re: Sid
Dobrý den CO2 vodu nesytím. Zkusil jsem stagnující rostliny zastřihnoout abych nastartoval jejich růst. Uvidím jak se všechny opatření projeví, když nic výrazněji nezabere zkusím rozumně přisytit Co2. Mohu dopsat i hodnoty NO2, NO3 , dále alkalitu a celkovou tvrdost v tomto ohledu je totiž má zdrojová voda vzácná, jelikož alkalita je vyšší jak celková tvrdost vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 22:46 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: HaDaS
Dostatečně vysoké koncentrace volného CO2 fungují při likvidaci tohoto druhu řas poměrně dobře. Nejsou ale samospasitelné.
A protože o "postiženém" akva víme minimum, těžko dělat nějaké "definitivní" závěry... :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 22:38 HaDaS Re: Sid
Ano, rozumím a souhlasím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 22:35 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: HaDaS
Umím si představit, kolik světla dá 2x 54W HO...
Ale o to až tak nejde - jde o poměr k obsahu CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 22:09 HaDaS Re: Sid
0,41 W/l (resp. 0,45 W/l) mi nepřipadá zas až tolik nasvětlené. Chtělo by to opravdu více údajů o tazatelově nádrži. :-)
Pravdou je, že zvýšení obsahu CO2 a snížení pH mi pomohlo se sinicí i řasou. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 21:53 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: Pavel82
Vypadá to na nepoměr světla a CO2. Vy asi vodu CO2 nesytíte, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 21:44 HaDaS Re: Pavel82
S PMDD neexperimentuj. Nejprve musíš odstranit příčinu nadměrného růstu řasy. Tou jsou sice i neprosperující rostliny, kterým můžeš samozřejmě pomoci i přihnojením, ale v tvém případě , podle mého názoru, by to mělo za následek dodání živin řasám, které by ty rostliny ubily zcela. Takže nejprve začni s tím co jsem ti napsal, bude to trvat nějaký ten měsíc až tři, než budeš moci pozorovat zlepšení. Až uvidíš, že se rostliny "nastartovali" a řasy se nerozšiřují, stagnují, ne-li ubývají, tak můžeš přemýšlet o podpoře růstu rostlin. PMDD ani jiné hnojivo určitě primárně řasy nehubí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 21:24 Pavel82 Re: HaDaS
Fotka k příspěvku Děkuji za odpověď. Prakticky se budu snažit něco s tím udělat. Dočetl jsem se, že s tím májí problém také akvaristi s aqua glay prostě lávou ma dně, to platí i v mém případěm akorát já mám dno z rodrcené lávové drti. Zajímavostí je, že jakmile ta vláknitá potvora začala prosperovat naplno, úplně to zlikvidovalo přirostlou zelenou řasu na skle. Je to alchimie, egerii jsem přidal tak uvidíme prostě se budu snažit a snažit a uvidím. Někde jsem se tady dočetl, že někomu poomohlo přidat PMDDD bez draslíkových složek (řasa začala blednout změkla čímž se do ní začaly pouštět Moly a Platy). Pravdou ovšem je, že každý máme doma úplně jinou akvarijní laboratoř s absolutně rozdílnými podmínkami. Co k tomu dodat v jednoduchosti je genialita. V tomto ohledu bude a je řasa vždy o krok napřed.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 21:21 R Muž romant [27987] Re: Danny3231
Mrkni na tenhle článek www.horacovoakvarium.cz/…
Jinak ten hlavní problém bych viděl v těch závojnatkách a v produkci odpadních látek(živin) a jejich následný nedostatečný odčerpávání z nádrže(odkalováním, výměnou vody, rostlinama)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 21:15 Žena Dwarfy [156] Re: Danny3231
To vypadá na ruduchu. Rada je hned před tvým dotazem - od HaDaSe. Ale musíš vydržet, je to běh na dlouhou trať. Nepočítej s tím, že se to zlepší za pár dní... spíš za několik měsíců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 21:06 Muž Danny3231 [1]
Fotka k příspěvku Zdravim ptoreboval bych proadit najednou z niceho nic se zacal delat na rostlinach cerny povlak.. cim by to mohlo byt a jak se toho zbavit?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 20:43 HaDaS Re: Pavel82
Málo informací. Založ si prezentaci. Pro začátek lze poradit toto :
1. Měň minimálně každý týden 30% objemu akva, lepší by bylo častěji.
2. Vysázej rychle rostoucí stonovky. Mně se osvědčila Egeria densa. Ta půmůže i s redukcí nežádoucích látek.
3. Zajisti dostatečné proudění vody v akva. Tak aby rostlinky jemně vlály.
4. Odkaluj dno při každé výměně vody. Radši jen povrchově.
5. Zredukuj krmení osazenstva tak, aby nic nedopadlo na dno.
6. Odděl (vyjmi) odumřelé a odumírající listy rostlinek.
... ale bez bližších informací je to jen takové všeobecné. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 19:43 Pavel82 – Tahle moje trvalka
Fotka k příspěvku Tak takhle vypadá moje trvalka a to doslova už nevím co s tím asi to začnu sušit a dělat z toho prášek. Nevíte někdo jak na tu mršku vyzrát. Nehnojím, ryb spíše málo a světlo 2 x 54w HO Osram na 260 litrů, svítí to pořádně tak to tlumím pečícím papírem strčeným pod trubice. Výměna vody jednou za čtrnáct dní čtvrtina objemu v rámci odkalení. Samozřejmě analogicky s růstem řasy ustal růst ostatních rostlin. Vždy po odkalení se ostatní rostliny jakoby vzchopí avšak řasa vyhrává prostě trvalka. :-(
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2011 10:31 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Jakub
skús prezrieť tieto témy rybicky.net/forum/s16 určite nájdeš to čo hľadáš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2011 10:20 Jakub – Pomóc!!
Prosím pomoc mám v akvárku řasy nevíte někdo na to nějaký přípavek? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2011 12:50 Muž Fery78 [3] Re: Sid
Jasný , jsem zvědav , zdálo se mi to od začatku nějáké moc lehké , pořád jsem si říkal co všichni řeší :) a ups už jsem v tom též , každopádně děkuji za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.12.2011 12:21 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: Fery78
...je pravda že rostliny sice pouští bublinky , ale třeba o proti akvariu mého známého, minimálně...
Intenzita "pouštění" bublinek není jediným kritériem pro hodnocení prosperity rostlin.
Rostliny mohou dobře fungovat, aniž by viditelně pouštěly "řetízky" bublinek - tento jev je závislý na koncentraci O2 ve vodě. Je-li voda O2 nasycená, rostlinami produkovaný O2 se nestačí rozpouštět a uniká ve formě viditelných bublinek k hladině. A naopak - je-li voda kyslíkem nenasycená, stačí se tento rozpouštět, aniž by zřetelně z rostlin unikal.

Poskytovatelé pitné vody jsou ze zákona povinni provádět komplexní rozbory vody, a to minimálně 1x ročně v závislosti na množství odběratelů vody.
Moje zkušenost - při slušném jednání s pracovníky laboratoře, provádějící tyto rozbory, je snadné získat informace o téměř všech parametrech vody, které vás mohou (měly by) zajímat. :-) Telefonicky = skoro gratis.

S tím přidáváním osvětlení zatím nespěchejte - jako "nedostatečné" jsem ho komentoval z pohledu Ludwigie peruensis! Pro ostatní kytky je "jakž takž v normě" a chce to zkusit, jak se bude akva dařit po úpravě koncentrace CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2011 07:17 Muž Fery78 [3] Re: Sid
Děkuji , za radu , určitě se jí budu řídit , co2 přidám a osvětlení zkusím přidat ještě jednu 18W/865 tzn. 6x18W
S tím rozborem vody ,co se týká prvků , tak se řídím orientačně rozborem vodárny , jinak to okolo si měřím , ale v dnešním světě "dokonalejch výrobků " nevím čemu mám věřit , volal jsem na rozbor vody a vyšel by mě skoro na 2000 Kč , takže spíš budu více pozorovat , je pravda že rostliny sice pouští bublinky , ale třeba o proti akvariu mého známého , minimálně , ten Co2 pouští bublinu /s , má v akvu akorát pár Čichavců , pořád jsem z toho CO2 trochu vystrašený , teď zkusím přidat ......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2011 23:17 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: Fery78
...jinak Co2 mám na 15 mg/l...
Souhlas s Václavem - velmi pravděpodobně nízká koncentrace CO2. (Těch vašich 15mg/l - už vzhledem ke kořenu - bude "někde úplně jinde"...)
Co se týče osvětlení, 5x18W na tak velké akva a skladbu a "objem" rostlin není až tak moc, a to ani na začátek.
A ke hnojení PMDD: měl byste si zjistit, jaké parametry má vaše vstupní voda, a hnojení podle nich upravit.
EDIT: Kytka na vaší fotografii, (L.p.), aby byla v dobré kondici, potřebuje vysokou intenzitu osvětlení, (ta vaše stávající je tak poloviční oproti "ideálu"...), a vysokou koncentraci CO2. Protože se jí obého nedostává, je snadným terčem pro řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2011 21:54 Muž Fery78 [3] Re: Johan
jasný , akorát jsem nesvuj když se do toho podívám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2011 21:52 Muž Fery78 [3] Re: vaclav
Václave , četl jsem že 20mg už škodí , myslíte že to mám zkusit ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2011 20:59 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Fery78
Nádrž není založená tak moc dlouho a tak pokud tam svítíte tolik, kolik uvádíte, tak se není čemu divit. Až se nádrž opravdu zajede, měl by ustoupit. Teď bych to přičítal intenzitě osvětlení. Pokud nevidíte na rostlinách nedostatek živin a této řasy je jen takhle málo, tak bych to zatím příliš neřešil, jen snížil osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2011 20:57 Usine Re: Fery78
Já bych řekl že málo tlačíš na pilu. Co2 bych určitě přidal, aby jsi se dostal tak k 25mg/l :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2011 20:52 Muž Fery78 [3] Re: romant
jasný , teď se mi podařilo se dostat na 20 mg a to právě přičítám těm plovoucím rostlinám , po 3 týdnech jsem jich musel pár odebrat , namnožily se uplně neuvěřitelně ...ještě mě napadlo jestli si nemám koupit test na PO4 jestli ho tam nemám moc ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2011 20:48 R Muž romant [27987] Re: Fery78
Já bych zkusil použít třeba nějaký plovoucí rostliny, to jsou docela dobří spotřebitelé dusíku a jak jsem pochopil, tak s jeho vyššíma hodnotama bujuješ. Přistíníš a odčerpáš. ;-)
EDIT: rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2011 20:45 Muž Fery78 [3] Re: tercovec5
jj zkusím méně svítit , těch 8h , jinak Co2 mám na 15 mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2011 20:36 Muž tercovec5 [257] - AmerikaRe: Fery78
Třeba Ti to nějak pomůže...

rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2011 18:33 Muž Fery78 [3] – řasa
Fotka k příspěvku Zdravím všechny , mám prosbu nevíte někdo co s tím viz. foto , pořád se mi objevovala trochu , teď poslední týden se jí začalo dařit , raději jsem přestal hnojit , ale nepomohlo světlo viz. nádřž , dělá se v ruzných úrovních sloupce , nejvíc to odnášejí staré listy , microsorium jsem musel ostříhat , parametry vody se mi zdají v pořadku NO3 mám 20 mg , ph 7 , Ut 5 , dávkuji Co 2 , měsíc jsem z té nádrže měl radost a teď zase toto , přidal jsem jen kořen jinak dělám vše stejně , rostliny bublají a rostou ovšem ta řasa též ... :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2011 13:49 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: Vodník1
Tak žeby dlouhá vláknitá, chce to studovat, zde na fóru je spoustu témat a článku na toto téma, např. rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2011 18:50 Muž Vodník1 [16] - Amerika – Dlouhá hnědá řasa
Ahojte, mám problém s řasou dělá se jen na jedné rostlině, je cca 8cm dlouhá hnědá barva a
je vatové struktůry, sundat jde celkem dobře, ale za dva dny je tam znovu....
Tak nevím jak tomu zabránit.
Díky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 11:05 Afinko – Rasa
Sid napsal: zbavit ho té kalamity řas bez opatření, která jsem uvedl, (světlo, CO2), vidím jako "běh na hodně dlouhou trať".


Beh na dlhe trate mi nevadi, ale ako zacat?
Co mam zmenit ked nechcem pridavat CO2?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 20

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 37103x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6965-rasy-na-rostlinach-?od=680