Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

High-tech akvaristika

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
High-tech akvaristika
Prezentace vašeho akvária pomůže předejít nejasnostem a napomůže k řešení případných problémů: https://rybicky.net/nadrze/
https://www.youtube.com/watch?v=VZsEmADZ9QQ&app=desktop&ab_channel=GreenAqua
https://www.youtube.com/watch?v=uJBhmZUwDBI&ab_channel=GreenAqua
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2020 20:40 R Muž vaclav [14621] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Somecheck
Podívej se do atlasu co snesou za pH tvoje ryby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2020 20:11 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: vaclav
A aké je pre mňa riešenie? Ďakujem palec
Potrebujem zvýšiť obsah CO2, na druhú stranu neviem, do akej hodnoty pH mám ísť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   08.12.2020 19:10 R Muž vaclav [14621] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Somecheck
Problém je že ti ten substrát snižuje pH pomocí huminových kyselin a u tohohle neplatí jak se jí říká Tillmanova tabulka. Takže i když ti to sníží pH nezvýší to obsah CO2. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2020 18:04 Muž Somecheck [3] - Amerika – KH vs. CO2 vs. farba DC
Ahojte,

moje KH bolo dlhodobo 4.
Po asi 3 mesiacoch stúplo aktuálne na 5.

Teda podľa tabuľky pri náplniach od Dennerle by som mal pH na kontroléri držať na 6.6, a tak aj robím.

Problém je, že farba dropcheckera je stále tmavozelená, až modrá, nech ho dám kdekoľvek. Prúd vody dobrý.

Vstupná voda má pH 8 a mám použitý aj Invital Soil, ktorý sám o sebe stiahol pH na 6.5.

Ako to riešiť, aby bolo dosť CO2 vo vode?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2020 12:04 Muž smik [70] Re: Somecheck
Myslím, že většinou to je nedostatek kyslíku :-).
Tak když rostlinky nebublinkují těch možností je určitě spousta. Od slabého světla, malého obsahu kyslíku v akvarijní vodě, nadměrného množství CO2 i špatnému růstu rostlin v důsledku chybějícího nějakého prvku. Jsou to spojité nádoby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 07:21 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: smik
Jasné, chápem.

V zásade nemám žiadny vážny problém :) Kedysi dávno v Iwagumi nádrži som pozoroval krásne bublinkovanie rastlín. Aktuálne to nevidím.

Tak som sa zamyslel, keďže to "nebublinkuje", či niečoho nie je dostatok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2020 12:13 Muž smik [70] Re: Somecheck
Trochu jsem to tady proletěl a možná poznámku k těm optimálním hodnotám. Ono taky záleží jaké konkrétní rostliny v tom HiTech akva chceš primárně mít. Jak všichni tady vědí tak rostliny mají nároky různé. Některé potřebují hodně PO4, některé minimum, některým stačí míň K některým ne. atd. proto je asi ideální ty hnojiva ladit na skladbu konhrétního akva. Ano může se použít třeby EI kde rostlinám dáš takzvaně všeho dostatek, ale zase je to vykoupeno jiným problémem (problémy).

Tak jak někde psal Sid ideální je pojmenovat problém, co chceš dosáhnout a podle toho se směrovat.
Nějaké doporučené hodnoty samozřejmě existují včetně nějakých poměrů, ale někdy fungují i úplně na hlavu postavené věci. třeba NO3 - 5ppm vs PO4 3ppm ro má k tomu 16:1 daleko což?
Každopádně zajímavé vlákno zde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.11.2020 21:15 Muž Sid [6640] - RostlinyRe: Guppy
...Ani není jasné, v jakých jednotkách se o světle bavit - W/l, lumen, lux, PAR?...
Není v mých silách přečíst všechno, co zde bylo na toto téma napsané, takže se omlouvám, budu-li někomu připadat jako "papoušek", který opakuje, co tu bylo konstatováno "milionkrát".
V první řadě je potřeba rozlišit, z jakého pohledu nás světlo nad akváriem zajímá.
Pokud jde o to, jak dobře do akvária vidím nebo jak hezky mám vybarvené rybky, pak je na místě řešit W/l, lm, lx, CRI (Ra), K...
Jde-li nám přednostně o "komfort" pro rostliny, (což se dá u rostlinných akvárií předpokládat) mohli bychom se zajímat především o PPF (fotosyntetický fotonový tok), t.j. o celkové množství světla v zóně PAR (fotosynteticky aktivního záření), produkované světelným zdrojem každou sekundu.
PPF ale taky neřeší všechno, bo různé rostliny jsou rozdílně citlivé na různé vlnové délky v rámci PAR + "blízkého okolí" (UV a Far-Red).
Dalším zajímavým parametrem je fotosyntetická hustota fotonového toku (PPFD).
Z hodnoty tohoto parametru lze dopočítat denní světelný integrál, (DLI).
Výborná věc, pokud znáte přirozené požadavky na ozáření u těch rostlin, které hodláte pěstovat.
Bohužel, použití např. PAR-metru pomůže jen "hrubě orientačně", protože neumí pracovat s hodnotami, postihujícími celý interval rostlinami využitelného záření, tedy ~ 360-760nm.
Víc by napověděla znalost spektrální křivky daného zdroje, (ruční spektrometry se dnes dají pořídit za relativně snesitelné ceny), z níž by ale asi jen experti (a řádní pošuci) dokázali spočítat výtěžek fotonového toku (YPF).

Takže raději zůstaňme nohama na zemi a co se týče osvětlení rostlin, netrapme se moc nějakými PAR, PPF, PPFD, DLI, YPF..., místo toho se nebojme experimentovat.
Vždyť je to parádní zábava! :-)
(Kdo by se přeci jen chtěl bavit, základní info např. zde:
www.horti-growlight.com/… )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.11.2020 21:02 Muž svist [3] Re: Guppy
ahoj,
k tvojej tabuľke č.5. prikladám na porovnanie moje hodnoty. Čiste osobná skúsenosť z meraní a pozorovaní:
No3..15-20
Po4...1,8 pri menších hodnotách sa objavuje výrazne zelená bodková riasa
Fe...v podstate sa nepodarilo odmerať. Jeden test nula druhy nejake čislo. ani neviem ake tak to nebudem pisať
K...cez 15. Bolo to mimo stupnicu. Taku hodnotu ma ja vstupna voda. RO som odmietol riešiť za účelom zníženia.
Mg...cez 10. vlastne mimo stupnicu. Vstupná voda rovnako keďže je tvrdá.
Ca...je vysoko, tvrdá voda

Vo všeobecnosti je to v rozmedzí čo uvádzaš ty. Okrem draslíka. Ja čo som hľadal na rôznych stránkach, v článkoch tak sa uvádzalo tuším do 15. Ja som aj preto prestal dodávať hnojiť s K2SO4 lebo to išlo už veľmi vysoko a robila sa zelena vlaknita riasa. Po vysadení sa problém našťastie stratil.

Tie pomery čo sa všade uvádzajú. To je aj v reále možné dodržať? Hlavne keď všade čítam ako sú testy nepresné a podobne.

Ako som uviedol vyššie, u mňa to takto funguje. :-)

veľa zdaru páni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.11.2020 19:52 Muž Sid [6640] - RostlinyRe: Guppy
Otázky stran optimálních hodnot v rostlinném High-tech akváriu přenechám povolanějším, ale k těm níže uvedeným orientačním údajům:
Poměr N:P 4:1 mi přijde nereálný. Pokud bychom se drželi vámi dále uvedených "koncentrací živin v ideálních poměrech", kde pro K uvádíte 5mg/l a pro N 20mg/l, znamenalo by to potřebu držet NO3 v koncentraci ~ 90mg/l.
S tímto by "rostlinkáři" asi nesouhlasili, nehledě k tomu, že pro většinu rybek by už takové hodnoty NO3 byly taky na hraně.

Poměr Ca:Mg:K (2:1:0,5) mi přijde také "podivný".
Chtíc dopřát rostlinkám dostatek těchto živin, nebál bych se zvýšit poměr Ca i K vůči Mg.
Nepletu-li se, případné vyšší koncentrace Mg příjem draslíku výrazně neomezují, ale naopak to neplatí - vysoké koncentrace K, příp. vysoký poměr K:Mg (4:1 a vyšší) může blokovat příjem hořčíku.
Vztah Ca a K je IMO „neutrální“, vzájemně se nijak výrazně neovlivňují.
U poměru Ca:Mg si umím představit i vyšší rozdíl, než 2:1 - běžně 3-4 (i více):1.
Co bych asi tak vypíchnul: za důležitější než nějaké striktní dodržování poměrů považuji, aby měly rostliny všech potřebných živin dostatek.

Nevím, jak v High-tech, ale ve standardním rostlinném akváriu bych se spokojil s hodnotami NO3, K a Ca ~ 10-30, Mg ~ 5-15.
Fosfor se obvykle uvádí jako živina, pomocí níž se udržují na uzdě řasy.
Tady bych se nechtěl dopustit spekulace, co je a nebo není „ideální“ hodnota jeho koncentrace. (Třeba se někdy utrhnu a otestuji, jaké koncentrace akvárium snese, než se splaší. :-))

Takže jak tak koukám, až na ten draslík a dusík (asi překlep, mělo být NO3?) se s tou tab. 5 vlastně shodneme. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.11.2020 09:40 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Mirek64
-  numerický poměr N: P 16: 1 (C je z praktických důvodů vynechán) se vztahuje tedy pouze na mořský plankton a mořské řasy
-  neexistuje totiž logika, v korelaci jednobuněčných mořských řas s vyššími sladkovodními rostlinami,atd
- podle nejnovějších přepočtů a úprav, se již pohybují data u hodnot 7:1, prozatím nepotvrzené ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   17.11.2020 08:12 Muž Mirek64 [68] Re: lacewings
Zdravím,
dovolím si upozornit, že ten poměr N:P ... 16:1 je molární (atomový) poměr a je správně.Vyjádřeno hmotnostně v ekvivalentu NO3, PO4 to pak odpovídá přibližně NO3:PO4 ... 10:1.
V článku rybicky.net/clanky/1770 je chybička v záhlaví tabulky č. 5, kde místo N má být NO3 a místo P má být PO4. Snad se nemýlím.
Mirek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2020 08:12 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: lacewings
Díky za info. Prečo rovno neporadíš, čo je podľa teba správne? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2020 00:53 R Muž vaclav [14621] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Guppy
Měl by jsi používat pro tu naší chemii správné názvy je asi rozdíl když napíšeš N nebo NO3 a P nebo PO4. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2020 23:30 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Somecheck
Somecheck napsal: Guppy, tie ideálne hotnoty sú super spísané,
- no, ale to ještě neznamená, že tam není chyba
- špatně je N:P...16:1
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.11.2020 21:40 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Somecheck
Není snadné odpovědět. Ani není jasné, v jakých jednotkách se o světle bavit - W/l, lumen, lux, PAR? Proměnných je hodně. Kdybych měl napsat číslo, dám rozmezí 0,2 až 0,3 W/l (předpokládám LED osvětlení). Jsou tu prezentace, kde svítí i víc - ale pak se dočteš v deníku, že neustále laborují s výkonem - jedou na tolik a tolik procent, jednou 10% přidají, za měsíc 5% uberou, navíc se výkon mění během dne - rozednívání, atd. Podle mně nelze stručně a jasně odpovědět.
Dost je toho napsáno třeba tady: rybicky.net/forum/54
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.11.2020 21:22 Jarden Sk Re: Somecheck
Interakciu s vysokým draslíkom má horčík, takže by mohol nastať deficit horčíku.Sám som mal tento problém pri hladine vyššej ako 20mg/l K/ale mám tvrdú vodu/, mi začali vykazovať rastliny nedostatok Mg/vystúpená žilnatina/ a v akva ho bolo dostatok. Či ovplyvňuje aj iné prvky neviem, ale pozri sem niečo z teórie:
maniakva.sweb.cz/…
Odpoviem aj na ten dotaz na Guppyho, ak znížiš svetlo, tak sa spomalí príjem živín a naopak a tomu prispôsobíš pridávanie hnojiva, množstvo živín/hodnoty/ vo vode, ale meniť nemusíš-tzn. hodnoty živín vo vode udržuješ na odporúčaných ďalej.Rastliny sú však rôzne a majú aj rôzne nároky, tak niektoré môžu vyžadovať viac iné menej-ale to je už velmi individuálne-tak len dolaďuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2020 21:05 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: Guppy
Guppy, tie ideálne hotnoty sú super spísané, dík. Skúsme teraz do toho zakomponovať ďalšiu premennú, a to je svetlo.

Pri akom osvetlení sú doporučené tie hodnoty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2020 21:02 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: Jarden Sk
Dobre tomu rozumiem, že nadbytok K môže blokovať príjem ostatných živín?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2020 14:56 Jarden Sk Re: Guppy
Ahoj som rád, že si to sem dal, pretože medzičasom sa mi ozval do správy, že sa v diskusii stráca a chce to dotiahnuť, možno aj niektorým iným diskutérom, ale pravdou je že sme zlyhali všetci v tejto téme a Somecheck nedostal uspokojujúcu odpoveď ,pretože sme diskusiu zapratali povedzme v tomto prípade nepodstatnými informáciami a to je určite zle..
Jediné čo by som na tých hodnotách prispôsobil je ako radil aj Erik, že vzhľadom na Platinum by to dal trochu dolu , čo sa týka NO3 a hlavne fosforu -takže NO3 10mg/l a PO4 0,1mg/l/vo vode/.Okrem toho aj častejšiu výmenu vody,vyčistenie filtru a skontrolovať testom draslík a prispôsobiť na 8-15mg/l-pretože rastliny mu stagnujú a nebublajú ako kedysi.Ak ešte niekto niečo máte na doplnenie priamo k problému s hnojením tak prosím...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2020 11:04 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Somecheck
Somecheck napsal:aké sú podľa vás optimálne hodnoty pri rastlinnom high-tech akváriu s náročnejšími rastlinami?
Rád bych se vrátil k tomuto dotazu. Je to problematika spíš na nějaký článek, než na příspěvek v diskuzi. Navíc názorů a strategií hnojení je mnoho. Ale obecně a orientačně viz. níže uvedené tabulky (jsou z tohoto článku: rybicky.net/clanky/1770-)

Makroprvky
tab. 4) ideální poměry živin
N:K ..............4:1
N:P..............16:1
Ca:Mg:K.......2:1:0.5


tab. 5) doporučené koncentrace živin v ideálních poměrech
N..... 20 mg/l
P..... 1,25 mg/l
K..... 5 mg/l
Ca... 20 mg/l
Mg... 10 mg/l

Z mikroprvků je nejdůležitější železo (Fe), optimální hodnota obvykle udávána v rozmezí 0,2 až 0,5 mg/l.
U High-tech nezapomínejme na CO2 - optimálně cca 20 mg/l.

Další vynikající článek je třeba tady: akvarijni-hnojivo.cz/…
Prosím o názory a případné doplnění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2020 10:33 Jarden Sk Re: Sid
Prosím, aby si sa neurážal, ja som to nemyslel v zlom a ak som ťa urazil-tak prepáč.Iba preferujem takúto formu diskusie ako si práve predviedol svojím ďalším príspevkom a vôbec som nechcel spochybňovať tvoje kvality.Budem rád ak sa zapojíš aj naďalej, veď sa učíme všetci, jeden má skúsenosť takú a druhý onakú, môžeme na zaklade toho vyvodzovať aj nejaké zavery. Nechcem sa nad nikoho povyšovať, skôr nabádať aj ostatných k diskusi aby prispeli vlastným názorom a skúsenosťou a nebáli sa a ak sa niekto mýli, čo je ludské môžeme predsa diskusiou o probléme to vysvetliť, ale neodradiť ho od ďalšej účasti. Presne to čo si mi napísal som nechcel.
Hnojím draslík v akva iba KNO3 a svietim hodne a akva je slušne zarastené a draslík mám na 15-20mg/l na vstupe len 2mg/l.Hnojím 5ml KNO3 denne na 450l akva.Nitro obsahuje aj draslík a predpokladám, že to je KNO3 a bude ho aj s ďalším hnojivom s dralikom moc. Prosím nezmazať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2020 10:05 Muž Sid [6640] - RostlinyRe: Jarden Sk
Děkuji za upozornění, že spamuji. Beru si k srdci a končím s veřejnými komentáři.
Dál už se budu zapojovat jen formou soukromých vzkazů, budu-li mít pocit, že je to nutné a že mám co napsat. :-)
K mým předchozím komentářům jen tolik: nemyslím si, že by musel mít Somecheck brutálně přehnojeno draslíkem. Ale je to otázka do diskuse; proto jsem uvedl, kolik K do nádrže přidává, abychom zkusili najít jakousi shodu na tom, jestli by měl přidat, ubrat nebo změnit metodiku...
Mít reálnou představu o tom, co a kolik toho do akvária přidávám, když aplikuji to či ono hnojivo, považuji za určitou výhodu oproti opaku, tedy když dělám něco a nevím co... love
Že nemám dobrou zkušenost s měřením obsahu Fe hobby testy je fakt. Zkusím dát na reklamní slogany a ten test od JBL vyzkouším. Když to vyjde a výsledky nebudou "ustřelené", hodně mi to v mé práci pomůže.
...Konkrétna aplikácia v praxi je pre akvaristu dôležitá a pokial to nechcete pochopiť...
Chápu, ne že ne!
A proto je žádoucí, aby člověk, usilující o funkční High-Tech akvária, měl hlubší povědomí o procesech, které se pod hladinou i nad ní odehrávají.
Že jenom neteoretizuji, by mohl potvrdit člověk, kterému se v procesu přípravy na IAPLC 2014 totálně „podělalo“ akva.
Místní experti (tento výraz nemyslím pejorativně, naopak! - skutečně šlo a jde o experty v pravém slova smyslu!), problém řešili půl roku a bohužel...
Mně se podařilo prostřednictvím telefonu a mailu nádrž dostat do formy včas. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2020 09:54 Jarden Sk Re: 4Sima
Presne to ma napadlo, keď už tu máme Sid a , či by nemohol spraviť porovnávajúce lab.testy, povedzme pri teplote 24st. Sera alebo JBL aspoň NO3 a PO4 príp. K a stanovil odchýlky.Rozhodne by to bolo zaujímavé, pre nastavenie parametrov.Pri tom železe by to bol asi problém, to je závislé od toho čím kto hnojí.
A ešte k tomu môjmu predošlému príspevku, mám akt. uhlie vo fitri, tak sa moje meranie asi nedá brať za relevantné, pravdepodobne sa rýchlo z vody stratí vplyvom uhlia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.11.2020 09:42 Muž 4Sima [1897] Re: 4Sima
Je to ovšem reklama ;-) Zajímavý by byl nějaký dlouhodobý test na tyto testy :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.11.2020 09:39 Jarden Sk Re: svist
Ahoj, to si ma prekvapil, používal som ho myslím S.Iron a zase som teraz začal, pri hnojení mikrom som meral velmi nízke hodnoty práve Jbl testom len cca 0,05mg/l, čo sa mi zdalo málo a bolo to v celku na začiatku niekolko mesiacov po založení s JBL substrátom, kde je viacmenej len železo a mikro a to som ešte prihnojoval už spomínaným. Potom som hnojil len mikrom /tenso alebo ferox alebo FeMix/a šlapalo to s Fe okolo 0,15mg/l podľa JBL testu bez problému. Teraz už mám skôr pocit že došlo k akumulácii mikroprvov v akváriu/problémy s niektorými rastlinami/ a zase hnojím len Ironom vo velmi malých a častejších dávkach a velmi striedmo Tenso.Idem zmerať-som zvedavý.
Tak som to zmeral a posledné dávkovanie hnojiva bolo trochu tensa včera po obede a trochu Ironu ale na teste JBL mám len niečo medzi 0,02-0,05mg/l. tak neviem-čakal by som viac, hnojil som trochu tensa aj počas celého týždňa každý deň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.11.2020 09:10 Muž svist [3] Re: Sid
Mala skusenost k tym testom. Používam seachem iron. JBL test na zelezo ho nasiel vo vode, seachem multi test na zelezo nie. Dal som si raz urobit labakovy rozbor a hodnoty NO3, PO4 boli velmi podobne vysledkom co som nameral ja.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -4   15.11.2020 08:23 Jarden Sk Re: Sid
Ahoj Sid, docela rád som uvítal tvoj návrat po tolkých rokoch, ale týmto spamovaním tu tomu moc nepomôžeš.Uznávam ťa ako odborníka a preto nemám problém, pokial budeme riešiť laboratornu tematiku a rozbory.
Po prvé bavíme sa o testoch a hnojenie popísaným mikrom mám odskúšané a merané práve JBL a meriam vo svojom akváriu parametre okolo 0,1-0,2mg/l.To že je tam aj viac je dosť pravdepodobné a akvaristi hnoja aj na vyššie dávky kludne aj 0,5 a viac mg/l.Laboratorne to tu pravidelne nikto nekontroluje pretože je to drahé, max tí ktorí majú prístup do labáku a spravia si to sami.
Po druhé množstvo pridávaného K do akvária je ovela nepresnešie pokial nedokážeme stanoviť spotrebu tzn. spotrebu rastlín a príp. substrátu. Preto orientovanie sa podľa testu a jeho množstva vo vode je pre mňa prijatelnejšie/rastliny prijímajú draslík prevažne z vody, avšak ak ho majú dostupný len v dne , tak si asi nemôžu vyberať.O prehnojení draslíkom môžeme viesť polemiku a nič asi tiež nevyriešime ale možno to niektorým pomôže.Mám pocit, že týmto zbytočným vŕtaním sa v komentoch aj s Václavom a očakávam aj ďalších v tejto téme, vôbec nepomáha riešeniu konkrétneho problému. Bol by som rád aby si stanovil konkrétny postup hnojenia uživateľa Somecheck a overil svoje postupy s high-tech akváriom v praxi, budem len rád, že sa k tomu nebude musieť nikto vyjadriť, predsa len kapacita Sid, stačí vybaviť aj celé fórum-preto sme tu mnohí naprosto zbytoční a mám pocit že poniektorí redaktori to vnímajú podobne.
Ak som poradil zle a uživatelovi to nepomôže -potom kritizujme, inak to nemá úžitok absolutne žiadny.Iba týmto prístupom odrádzate mnohých, ktorých som oslovil aby prispeli svojimi skúsenosťami.Nepotrebujem tu dokladať štúdie a výskumy-to je vhodné na odborné sympózium, oceňujem praktické skúsenosti na úrovni akvaristu, ktorý ladí hnojenie a hľadá odpovede na konkrétny problém. Konkrétne a fungujúce riešenia sú cestou tohoto fóra a nie točenie sa v kruhu vedy a jej výsledkov.Konkrétna aplikácia v praxi je pre akvaristu dôležitá a pokial to nechcete pochopiť, tak sa nikam nepohneme a budeme sa točiť neustále v kruhu vedy a overovania jej výsledkov, ktoré sa vo veľa prípadoch menia aj v priebehu krátkych období.Myslím, že som sa vyjadril jasne a chápete čo tým chcem povedať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2020 22:40 Muž Sid [6640] - RostlinyRe: Jarden Sk
...záleží aj čím železo hnojíš, ak Seachem Iron, tak ti JBL test nenameria, bežné mikrohnojivá Tenso, Plantex a Ferox meria v pohode aj JBL...
Tohle mě taky docela zajímá. :-)
Když jsem řešil otázku rozborů vody na obsah stopových prvků, narazil jsem na metodiku, jak akreditované laboratoře stanovují kovy vázané v chelátech.
Důležité nejsou detaily, jen to, že potřebné postupy jsou poměrně složité.
Nenapadlo by mě, že testy JBL to zvládnou...
Odkud máte tuto informaci? Bodlo by mi, kdybych ji mohl jako seriózní využít.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2020 22:25 Muž Sid [6640] - RostlinyRe: Jarden Sk
...určite máš veľa draslíku, počítaj so mnou kde je všade draslík primiešaný: Nitro, S.flourish, Potassium, Equilibrum-keby si mal test tak hodnoty budú brutálne vysoko...
Při týdenní výměně dodává do nádrže ~ 100 l vody s koncentrací draslíku ~ 28,5 ppm. Denní aplikací všech níže uvedených hnojiv zvyšuje jeho koncentraci o ~ 1,5 ppm. Výsledek laboratorního testu by mě docela zajímal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2020 22:13 Muž Sid [6640] - RostlinyRe: Somecheck
...Ak mi viete poradiť doladiť dávky hnojenia, prípadne poradiť čo zmeniť a prečo, uvítam...
Pozorujete nějaký konkrétní problém ve vašem akváriu, který by mohl souviset s výživou rostlin, na jehož základě byste uvítal radu stran doladění dávek hnojiva, případně radu, co změnit a proč?
Pokud ano, napište, o jaký problém jde. Pak vám budou moci zdejší kapacity snáz poradit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2020 20:45 Jarden Sk Re: Somecheck
Ahoj, k tomu horčíku a kremičitanom sa ti neviem vyjadriť podľa farby, ale určite máš veľa draslíku, počítaj so mnou kde je všade draslík primiešaný: Nitro,S.flourish,Potassium,Equilibrum-keby si mal test tak hodnoty budú brutálne vysoko, takže by som vyhodil, Flourish a Potassium.
S dusíkom a fosforom by som išiel ako písal Erik/ak si meral ten fosfor z vody a nie zo substrátu/-takže to veľa nebude treba dvíhať a Fe na 0,1-0,2mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2020 20:25 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe:
Fotka k příspěvku Zľava:
Mg, Po4, No3, Fe, Sio2

Netto objem vody: cca 380l
Hnojím prevažne denne cez dávkovač.

Easylife Ferro: 5ml / deň
Easylife Nitro: 7ml / deň
Easylife Phospho: 7ml / deň
Easylife Potassium: 2ml / deň
Seachem Flourish: 2ml / deň

Seachem Flourish Trace: 10ml / týždeň

Vstupná RO voda každý týždeň cca 100 litrov s 15g Seachem Equlibrium.

Výsledok merania je pred výmenou vody.
Ak mi viete poradiť doladiť dávky hnojenia, prípadne poradiť čo zmeniť a prečo, uvítam :-)


Aktuálny stav akva s hnojením podpísaným vyššie na fotke
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.11.2020 17:48 R Muž vaclav [14621] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: erik1982
Tak držet nízké hodnoty okolo 0 (0-5) NO3 je dost nebezpečná věc. Tohle jsem nikdy nedělal protože to smrdí sinicí a to doslova. Radši jsem měl 20 -30 mg/l. Já vím že takhle nízko se to drží kvůli červenému zbarvení rostlin, nikdy ze mě nebude aquascaper takže se radši držím v měřitelném pásmu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2020 13:50 Muž erik1982 [23] - rastlinneRe: vaclav
Jj suhlasim je to spekulacia :) to len odhadujem.No co si meram ja ak nemam tam nic voda je cira ak dodam no3 sfarby sa.Ci ze 0 uz tam asi nebude.Ale jasne uplne sa neda riadit podla toho.Ja to stale beriem s rezervou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2020 12:55 Jarden Sk Re: vaclav
Hele Václave, prečo do toho vrtáš? Kludne tam môže byť aj 5mg/l,sám vieš , že testy nie sú dokonalé ale orientačné, ja som rád, za každý dobrý komentár a dohadovať sa na tom či je tam 1 alebo 5 či nula je smiešne.Pozri si prezentáciu kikolcz, tam si dal namerať hodnoty laboratórne a doma meral 10-15mg/l a z labáku mal nízko len okolo 5mg/l, povedzme, že hodnoty sú velmi nízko a je to vybavené.Aj kontrola rastlín a rias je dôležitá a ak má Platinum, tak kludne môže fungovať na velmi nízkom priam nulovom NO3, pretože množstvo amónia pri tomto substráte môže byť naprosto dostačujúce z pohľadu príjmu dusíka v systéme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2020 12:12 R Muž vaclav [14621] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: erik1982
Poslední ingredience testu má žlutou barvu a takhle světlounce žlutá barva tam bude vždy. Takže za mě i podle testu 0 napsat že tam je 0-5 je jen spekulace. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2020 11:41 Jarden Sk Re: Somecheck
Aj to železo je trochu málo, ale ak budeš pridávať záleží aj čím železo hnojíš, ak Seachem Iron, tak ti JBL test nenameria, bežné mikrohnojivá Tenso,Plantex a Ferox meria v pohode aj JBL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2020 11:19 Muž erik1982 [23] - rastlinneRe: vaclav
Bude to Mg a Ph si myslim.Po4 to by musel vzorku zo substratu nabrat a aj to nemusi ukazat realnu hodnotu.No3 bude nieco medzi 0-5.Tie hodnoty.Somecheck: Podla mna No3 do 10 nieco po4 0.1.No ale to zalezi aj ake mas rastliny atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2020 10:44 R Muž vaclav [14621] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Somecheck
Podle mě máš PO4 a NO3 na nule, prostředí pro sinici jak stvořené. Ty krajní testy neznám ale jejich barva se mě nelíbí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2020 09:40 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Tojsouvěci
Chtěl jsem tazateli napsat to samé, ale pak jsem si uvědomil, že nevím, kde je horní hranice. Proto jsem to chtěl od tazatele potvrdit. Nejvíc jsem na trhu viděl asi 16000 K. www.ledky-svitidla.cz/… Mimochodem vhodný v akvaristice - používáte někdo takové světlo? Mně se při modrém světle vybaví spíš pěstírna marihuany. :)

Jinde jsem našel třeba tuto tabulku, zdroj: www.ceskestavby.cz/…
Barevné teploty různých světelných zdrojů
600 K: červená dioda
800 K: solární teplomet
1200 K: žhavé uhlíky
1900 K: svíčka
2300 K: tlumená žárovka
2700 K: žárovka, sluneční záření při východu a západu
3000 K: studiové osvětlení
3400 K: halogenová žárovka
4200 K: zářivka
5000 K: obvyklé denní světlo
5500 K: fotografický blesk, výbojka (nejčastější barevná teplota používaná v profesionální fotografii)
5780 K: povrchová teplota Slunce (kvůli zemské atmosféře však tuto barvu vnímáme jako žlutou)
6000 K: jasné polední světlo
6500 K: standardizované denní světlo
7000 K: lehce zamračená obloha
8000 K: oblačno, mlhavo (oblaka zabarvují světlo do modra), ale i světlo blesků za bouřky
10 000 K: silně zamračená obloha a modré nebe bez sluníčka
12 000 K: modrá obloha v zenitu, světlo svářecího elektrického oblouku
14 000 K: světlo UV trubic v soláriu
20 000 K: světlo sterilizační UV-C lampy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2020 08:46 Muž Somecheck [3] - Amerika – Optimálne hodnoty Mikro a Makro
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte,

aké sú podľa vás optimálne hodnoty pri rastlinnom high-tech akváriu s náročnejšími rastlinami?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.11.2020 02:25 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Guppy
Tazatel si plete nejen Lumeny s Kelviny,ale i příkon s výkonem ,mezi rozdílnými typy chipů může být propastný rozdíl v koeficentu výkonosti w/lm.Navíc není zmínka o vzdálenosti světelného zdroje od osvětlené plochy a její velikosti (Lux,lm/m2). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2020 00:42 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Radek10111
Opravdu 19600 K? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2020 23:39 Muž jab63 [1463] - BorneoRe: Radek10111
Málo údajů ale za sebe bych řekl, že na rostliny málo ale tobě o ně asi příliš nejde (Cichlidy). Na High-tech teda určitě tak minimálně trojnásobek výkonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2020 18:53 Radek10111 – 24wled
24w led,3 druhy diod.19600K.je to dost na 200l? Dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2020 12:57 Muž jab63 [1463] - BorneoRe: erik1982
Já jsem je ostříhal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2020 12:17 Muž erik1982 [23] - rastlinneRe: Sid
Tiez to tak mam a pohoda.Ma peknu zelenu farbu.Tiez som si myslel ze je to nieco zle.No vsimol som si ze listy casom zozeleneju.No nevedel som ze to je idikator ze sa ma dobre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2020 12:00 Muž erik1982 [23] - rastlinneRe: Jarden Sk
Ja mam 22-23.Tiez som presvedceni ze to ma vplyv na riasu.
Prezentace vašeho akvária pomůže předejít nejasnostem a napomůže k řešení případných problémů: https://rybicky.net/nadrze/
https://www.youtube.com/watch?v=VZsEmADZ9QQ&app=desktop&ab_channel=GreenAqua
https://www.youtube.com/watch?v=uJBhmZUwDBI&ab_channel=GreenAqua

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 2972x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19659