Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čtverzubci - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Čtverzubci - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2011 22:37 Muž Jiri_99 [425] – čtverzubec trpasličí - nemoc??
Ahoj, jeden čtverzubec trpasličí mi plave neustále do spirály. Jakoby mu nefungovala ploutvička. Buď leží na dně, nebo se snaží plavat. Bohužel mu to moc nejde, jakoby neměl sílu. Nevíte co by to mohlo být? Nesetkal se s tím někdo?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2011 02:43 Nobody Re: hawok
Jsem si jistý,že jde právě o ně.
Vypadá to jako nesmysl,ale je to tak.Včera jim přišly do VO,a na 150l vody dávali 3 kelímky(velikost jogurtových)soli. Teď to bylo nepřímo potvrzeno i v jiném příspěvku - Nákup čtverzubců - Danila-přisolit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2011 02:28 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: Nobody
ste si jisty, ze jde skutecne o travancoricusy? a ne jine ctverzubce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 23:37 Nobody Re: vlacek
To první jsem napsal dost neštěstně(ryby brakických vod).Myšlenka byla ovšem jiná.
Importované ryby nepochází z přírody,ale jsou množeny.Vodivost vody u dodaných ryb je skoro 900 mikrosiems-to je tvrdost skoro 30.Dotazem u dodavatele(kamarád-importér)-potvrzen chov a množení v brakické vodě(informace přímo od dodavatele).
Takže-pokud rybky pochází z tuzemských(evropských)odchovů - sladká voda - pokud z importu slaná(postupné převedení na sladkou).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2011 01:02 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: Mišulínek
zdravim, kameny v ostrave kde je maji neznam, ale mivaji je casto na aquaburze v ostrave. www.aquaburza.cz, jen si musis napsat prodejcum jestli aktualne jsou a jestli je dovezou. Miva je Clarkii a RYST, tak se jim ozvi. Jinak docela dost o nich vi a poradi, pohlavi ti taky odchyti jake budes chtit. Ale fakt si o nich precti, neni to obycejna rybka ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2011 20:51 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Mišulínek
v obchodech mnohdy moc dobře neporadí. Přečti si o nich na netu, tohle je dobrý článek rybicky.net/clanky/521-ctverzubec-trpaslici-ve-spolecenske-nadrzi-i-s-krevetkami
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2011 20:39 Mišulinek – Čtverzubci trpasličí
Ahoj,kolik si mám dát čtverzubců do jednoho akvária,jaké se k nim hodí ryby a znáte nějaký kamenný obchod v Ostravě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 12:38 Muž vlacek [402] Re: Nobody
Je preci tak snadne si neco precist. Zde je to vice nez jasne napsano....
en.wikipedia.org/…
Jinak je mam samozrejme take ve sladke vode bez jakehokoli pridavku soli. I kdyz tedy zatim bez potomstva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 00:14 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: Nobody
Tuto rybku jsem si poridil, protoze me fascinuji ctverzubci a jeden z mala je to typycky sladkovodni zastupce.
Takze jsem patral ja, nedalo mi to a vysledky:
Udajne je to endemitsky druh(zavleceni do amazonie je tusim nepotvrzene) zijici v rece pamba, oblast Kerala v jihozapadni indii. Prozkoumal jsem reku, je sladka a zadnou delatu nema, vleva se do jezera, ehoz polovina je sladka a druha brakicka(rozdelene nejakym umelym pasem). Ale i kdyby bylo brakicke tak ryba zije precejenom v rece a ne v jezeru. Navic ta polovina jezera do ktere ta reka usti je taky sladka.Tak nevim kde se bere, ze potrebuje brakickou vodu.
Souhlasim stim, ze soleni muze pomahat teto rybe, ale to hodne druhum kdyz jsou nemocne. Spis si myslim, ze pokud ho do brakicke vody davaji, ze se nejedna o prechovavani ryby na sladkou vodu nymbrz na brakickou. Taky je mozne ze si myslim ctverzubec a automaticky brakicka.
Pokud me informace sedi, tak mi to z dedukce vyplyva takhle. Pokud tam mam nejake chyby, ci nepresnosti tak prosim o osvetleni. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 20:51 Nobody Re: švíco
Importy si vezou parazity již sebou.Vnější paraziti u dobře ošetřených a správně krmených ryb-moc nehrozí(krupička atd.).Spíš je problém s baktériemi a následně s plísněmi.
Jak jsem již napsal předtím - importy - brakická voda-postupné převedení na sladkovodní.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 20:43 Muž navik [908] - SumciRe: Nobody
Než si nějaký druh rybky pořídím, snažím se předem z různých zdrojů nastudovat podmínky chovu, zkušenosti jiných chovatelů a popravdě řečeno si neuvědomuji, že bych se u tohoto druhu byť jedinou zmínkou dočetl, že by se měl trvale chovat v brakické vodě. Nicméně v Singapuru u dodavatelů jsem nebyl, takže asi není dál o čem diskutovat...
ale do brakického je přelovovat nebudu, když už živoří takhle dlouho v sladké vodě hmm ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 20:21 švíco Re: Nobody
Tak pokud do dvou dnů bez soli hynou, tak pak nevím, proč mně spokojeně víc jak rok plavali v nádrži (než jsem je nedaroval či nepošli stářím - starší jedinci, co byly ve vyšším věku koupeni). Taky se mi snažili množit, ovšem odchov se žádný nezdařil...
Voda se mimo jiné přisoluje z důvodu tvorby sekretu na kůži, což bude importovaným rybám dělat dobře proti parazitům, ale brakické ryby to fakt nejsou ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 20:20 Nobody Re: navik
Tak to je skvělé.Tak je nabízejte k prodeji.Aspoň se nebudou dovážet ty horší,které většinou nestojí za nic. Ano,hovoříme o tom samém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.10.2011 20:15 Muž navik [908] - SumciRe: Nobody
:-) nevím, co ví švíco, ani neznám dovozce, ale znám svoje ryby ;-), takže mi stačí vlastní zkušenost...
- tedy chovám je přes rok a půl ve vodě měkké a mírně kyselé. Nejen že žádný neuhynul (natož do predikovaných dvou dnů ;-) ) či neochořel, ale vesele se početně rozmnožují o odchované prcky...
Zkusím se zeptat znovu a jasněji - hovoříme oba o Čtverzubci trpasličím (Carinotetraodon travancoricus)?!?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 15:18 Nobody Re: švíco
Netuším,proč se k tomu vyjadřuješ,když nic nevíš.Tito čtverzubci ve většině případů pochází z dovozu-Singapur a Thajsko.Tam jsou chovány v brakické vodě.Bez přídavku soli do dvou dnů hynou.Znám dovozce,který je importuje i jakou vodu pro ně připravuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 05:49 Muž Tony2013 [228] Re: hawok
Taky bych radsi vodu ze studny nepozival kdo vi co tam vsechno plave za breberky ano Vypustim je tam az budou a uvidim sice s zivymi tvory nerad experimentuji ale neda se nic delat.Chemie taky neni nejvhodnejsi reseni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 13:32 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: Tony2013
Rikals ze mas 14? Trochu jsem hledal a tady je doporuceni do 12, la vesmes na ostatnich vebech a knizkam mam max 15-16. Takze bych to neresil. Vode ze studny po jistych zkusenostech neveril :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 12:12 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: Nobody
Taky bych rekl, ze zrovna ctverzubec trpaslici je typicky zastupce sladkovodnich ctverzubcu. Co se tyka tech importu a odchovu. Rekl bych, ze importy jsou, ale taky bych rekl, ze je pomerne dost odchovu. Co vyslo z rozhovoru s clarkiim to vypada, ze on prodava odchovy a tusim, ze vlastni.
Co se tyka parazitu, tak napriklad ancistrus sp. je odchovova ryba a pritom vetsina jedincu je nejakym zpusobem zacervena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 09:15 švíco Re: Nobody
Čtverzubec trpasličí je ryba sladkovovdní a přídavek soli do vody nepotřebuje. S tím odchovem si jist moc nejsem, spíše se bude jednat o importy z přírody, už vzhledem k častému napadení těchto ryb různými střevnmími parazity.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 05:55 Muž Tony2013 [228] Re: Nobody
No o tom chovu v Asii bych mel asi pochybnosti. Od dodavatele, ktery je tedy zatim jeste nema, mam informaci, ze jsou odchovavani v CR. Proto je jich zde tak male mnozstvi.
Me zajima co s tou vodou zkusit studnu a nebo je soupnout do stavajici a pockat jak to dopadne?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   14.10.2011 02:11 Nobody Re: navik
Nevyčetl nikde.
Většina těchto rybek,které se prodávají v obchodech pochází z asijských pěstíren.Tam je chovají a odchovávají v brakické vodě.Takže...?Proč řešit tvrdost vody?Spíš by bylo dobré řešit salinitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 01:28 Muž navik [908] - SumciRe: Nobody
... a tohle "moudro" jste o Čtverzubci trpasličím, na kterého se Tony2013 ptá vyčetl kde?!? coze ... že bych se také poučil... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -5   14.10.2011 00:54 Nobody Re: Tony2013
Zkusil bych přídavek soli,nejlépe mořské,ale i kuchyňská vystačí.Na 100L 8 polévkových lžíc.Jsou to ryby brakických vod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 18:28 Muž Tony2013 [228] Re: hawok
Merene www.zoo-market.cz/…
U nas je ta tvrdost dost vysoka jeste jsem to nemeril ale podle grafu tvrdosti vody a mapy jak je to v cr jsme v oblasti tvrde vody.Ale mam moznost ze studny.Takze nevim jestli ji nezkusit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 16:52 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: Tony2013
Zdravim. Ja bych rek, ze to je jeste v pohode, v nejkterych publikacich se tvoje hodnota povazuje za horni hranici. Hlavne jakym testem si to meril? Jestli je to spolehlive. Idealni je taky mrknout na stranky vodaren, maji tam vetsinou graf jak se pohybuje tvrdost v prubehu let.
Me tece z kohout voda asi 2-3 nekdy i min.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 16:27 Muž Tony2013 [228] – Tvrdost vody
Ahoj mam dotaz. V jak moc tvrde vode se jeste mohou ctverzubci trpaslici chovat? Dnes jsem meril a mam 14dgh je to o 2 stupne vice nez je max doporuceni. Myslite ze to bude ok nebo ji mam nejak upravit popripade dat vodu ze studne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 15:06 švíco Re: Tony2013
Některé druhy čtverzubců se zahrabávají, ale u trpasličího o tom pochybuju. Pokud máš odkaz na video, tak se rád poučím (neříkám, že to není možné)....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 13:12 Muž Tony2013 [228] Re: švíco
No ja prave videl jedno video kde byl tak do pul tela zahrabanej.Asi zase zalezi na povaze a moznostech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 21:53 švíco Re: Tony2013
Čtverzubec trpasličí se nezahrabává, jsou to pověry... topítko netřeba hrotit, nikdy se mi nestalo, že by se o něj popálili a to se u něj dost často zdržovali... ale jistota je jistota, chránítko je dobrá volba. Spíš dej bacha, aby se při proplouvání různých skulinek za topítkem atd. nemohli čtverzubci zaseknout, jsou to opravdu zvědavci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 19:06 Muž Tony2013 [228] Re: hawok
O chranitku jsem uz taky cetl.O mrnousich uz mam hodne zjisteno jen prave nevim co to dno.Chci aby se mely tuze dobre a byly jako doma ve svym prostredi.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 17:57 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: Tony2013
Jesi mas topitko atmana, tak za par supu se da koupit chranitko plastove a nemusi se to resit. Taky bacha na veskerou manipulaci v akva, odkalovani, sazeni rostlin. Jsou dost zvedavi a klidne jsou schopni vplout do odkalovaciho zvonu. Netrpi na prerustani zubu, sneky z ulity vytahnout(dospelci) a mladi sneka zabijou a uzeroou co trci ven i tak bych daval pozor na piskorky. Pokud budes kupovat mlade, mozna je rozkrmis jedine snekama, me nic neprimali krom sneku, nez se naucili na patentky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 17:33 Muž Tony2013 [228] Re: hawok
Na topítko a filtr jsem už myslel.Topítko bude schované za bridlicí a nebo prímo ve filtru.Chci tam atman at 200-201.Tam by to problém být neměl.Rostlinky budou ze dna az na hladinu(Vallisneria spiralis) a nejaka kobercovka s keríckama a hodne bludiste ve forme skalky a nejaky krouceny koren.S tema sneckama to nebudu prehanet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 17:21 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: Tony2013
Ja mam trpaslici v 54l s kremicitym piskem na dne a nepozoroval jsem, ze by se zahrabavali. Jemne dno je rozhodne lepsi. Rostliny maji radi, zvlast plovouci nebo ty, ktere dosahuji az k hladine. S malyma pancikama problemy nevidim. Nekde jsem cetl, ze lze umistit trio do asi 25l stim, ze bude dost zarostle. U me spi v rostlinach. S lrevetkama vetsinou problemy nejsou, dokud je treba neochutnaji, pak je muzou zacit uzdibovat, ale neni to podminkou, ze se tak stane. Na sneky pozor, staci jednou za cas, hlavne je zbyrat, dost kazi vodu.
Pozor taky na topitka a filtry, ctverzubci maji v oblibe se nacpat mezi sklo a topitko a pak se popali, nebo se nacpat mezi sklo a filtr a uviznout. Maji radi sterbiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 17:03 Muž Tony2013 [228] – čtverzubec trpasličí vhodné dno
Ahoj nikde jsem nenašel odpoveď.Jaké je nejvhodnější dno pro čtverzubce trpaličí?Vyčetl jsem ze má být jemné že se rádi zahrabávají.Tak aby se neporanily.A nádrž má být zarostlá tak aby i rostlinky rostly.Akvárium má 72l.Budou tam asi i krevetky a nějaký paceřníček.No a hodne snečku které budu dodávat prubežne.Čtverzubci tam budou 3.Děkuji moc za doporučení a rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2011 11:19 Muž Martinero [41] - AmerikaRe: Míša
maniakva.sweb.cz/… - tam najdeš to nejdůležitější ve článcích od paní Rejkové, co by ti mělo v podstatě stačit. Jinak ke tvým otázkám zásadně z mé zkušenosti: Pro začátečníky čtverzubci rozhodně vhodní nejsou všeobecně vzato. Nabízí se otázka jestli se se svými znalostmi a ruku v ruce s touhou pořídit si čtverzubce považuješ za začátečníka. Já jsem si je též již dávno pořídil a byla to pro mě premiéra. Pak už jen záleží na tvém úsilí a snaze se o ně starat :-) Od volby zelených bych určitě upustil, protože jsou náročnější především na prostor, lépe řečeno teritorium, což můžeš v 60-ti L akváriu poskytnout maximálně dvěma jedincům a i to je málo. Trpasličí jsou stejně, ne-li více nároční na prostor, ale vzhledem k tomu, že jsou mnohem menší, volil bych do tvého akvária maximálně 4 rybky a to ještě s důrazem na rozčlenění terénu na různá teritoria a úkryty. Jsou podstatně méně nároční na odchov než zelení, i když u tebe se obtížnost odchovu značně zvyšuje, poněvadž - za předpokladu, že je máš - nerozeznáš pohlaví, máš pouze 4 rybky a to v malém akváriu. Ne že by to úplně nešlo, ale dle mého názoru by to vyznačovalo značné úsilí.
Dále: ... chovat s jinými rybkami? Vyloučené. Menší nebo stejně velké rybky požerou, pakliže mají hlad, bez problémů si kousnou i do větší. Krevetky a především plži jsou základní a nezbytnou potravou čtverzubců (jejich požíráním si obrušují své zuby, které by bez této potravy mohly přerůstat). Já osobně jsem zkoušel chovat Č. zelené s většími druhy cichlid, čehož výsledkem byli ustrašení čtverzubci a věčně vyplašené všechny ryby v akváriu. Až v jednodruhové nádrži ukazují čtverzubci svou kouzelnou povahu. Malé rybky společně s nimi jsou možné, ale nepočítej že se ti dožijí dlouhého věku. S největší pravděpodobností začnou být okousané a začnou se ti ztrácet. Pakliže je tedy nemáš v akváriu úmyslně jako potravu.
Spoustu dalších důležitých informací k jednotlivým druhům čtverzubců najdeš také zde, v atlase ryb. Čtverzubec úžasná ryba, já osobně jsem si jí zamiloval. Choval jsem čtverzubce zelené a Schoutedenovi a po pár měsících mi ani nepřišlo že mám něco náročnějšího. Ještě je tu další věc a to je brakická voda. Ale o tom ti doporučuji milá Míšo načerpat podrobnější informace jinde :-) Jen ve stručnosti nic světoborného to není. Jen si vypočítáš kolik (lžíček/gramů) mořské soli (nejlépe akvaristická mořská sůl - běžně dostupná/levná) maš po jaké době nasypat do akvária. Můžeš to i měřit hustoměrem, ale po časeo budeš mít stejně v oku, což stačí. V přírodě to také nemají na mg přesně. Já osobně momentálně čtverzubce nemám, ale řadu let jsem je ve své nádrži měl. Nyní se pokouším sehnat T. lineatus - Fahaky což je pro mě nepřekonatelná ryba. Tento čtverzubec by se ti do akvária, ale asi nevešel, poněvadž má až 40cm. :-)
Přeju úspěchy ve vybírání Míšo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2011 08:30 Míša – 4tverzubec trpasličí
Ahoj,potřebovala bych pomoct ohledně čtverzubců.Jsou vhodní pro začátečníky?Který druh je nejlepší,mě se zatím líbí čtverzubec trpasličí,ale uvažovala jsem i o amazonském nebo zeleném,jenže ti jsou moc velcí a já mám jen 60ti litrové akvárko.Můžu je chovat i s jinými rybami nebo krevetkami?Kolik litrů vody potřebuje jeden čtverzubec?Rozmnožují se i v akvárku?Prosím poraďte :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2011 22:16 Muž Andy [0] Re: švíco, Kajka99
Super, od vás dvou jsem doufal v odpověď :) Krevetky se většinou o čistotu postarají, takže to nebudu řešit. Dik

Taky jsem začal uvažovat, že bych trpaslíkům pořídil větší akvárko(tak 50/60l), ale už bych si s 5. (ale tak dvě se nedaj počítat - 10 a 22,5) připadal trošku jako úchyl. :) Hlavně se mi líbí kajky kombinace borarasky s 4zubcema (+ k nim tak 3 otíky)... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2011 21:51 švíco Re: Andy
No jde o to, že v ulitě tůstane zbytečně maso, které bez užitku shnije přímo v akvišku. Když jsem měl společně s trpaslíkama krevetky, tak ty to vyřešily, ale u větších druhů jsem šneka vždycky vyndal a "oloupal" jsem ulitu až ke zbytku masa a čtverzubci ho potom vycucli znova... nebo jej rozlouskli potom snadněji, když jsem ulitu namáčknul... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2011 21:29 Žena Kajka99 [229] Re: Andy
ne, nevybírám. moje akva je velký šnečí hřbitov. problémy nepozoruji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2011 20:49 Muž Andy [0] – šnečí ulity
Zdravím, můžu se zeptat jestli vybíráte ulity potom co z nich 4zubci vytáhnou šneky? Krmím je šnekama celkem poctivě, takže se mi pomalu začínají hromadit v akvárku, tak nevím jestli nemůžou výrazně ovlivňovat vlastnosti vody třeba.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2011 09:15 švíco Re: Kajka99
Můj začátek s akvaristikou nebyl bohužel zrovna moc šťastný a dopustil jsem se klasických začátečnických chyb a nejsem na to pyšný... Takže moji nigroviridisové až na jednoho odešli do věčných lovišť. (toho jednoho jsem pak daroval do vyhovující nádrže kolegovi). Pak jsem teprve začal pořádně studovat a dopracoval jsem se do dnešního stavu :-) Já osobně bych klidně těch 84l zkusil. Mezi 84l a 100l už není takový rozdíl. Když koupíš mladého, tak než vyroste do dospělé velikosti, budeš mít stokrát větší akvárium ;-) Postupný zvykání je OK, už i kvůli bakteriím ve filtru. Ale nějaké minimální množství soli bych dal už v začátku, pro lepší aklimatizaci... Když uvidíš, že ti bude tvůj miláček prosperovat a bude se ti za pět, deset let zdát, že by si zasloužil větší nádrž, tak mu jí dopřeješ ;-) PS: chceš ho chovat samostatně? Dal bych do začátku možná i dva, ale budeš je muset časem asi rozdělit. (otázka roků) Jo a je potřeba počítat s tím, že v dospělosti potřebují hooodně brakickou vodu, až mořskou. Což potom znamená trochu problémy s filtrací, takže budeš muset přidat do filtru nějaký soprční média či odpěňovač. (čtverzubci jsou prasátka, co tráví nic moc)... Ale pokud se ti Kajko nigroviridisové líbí a máš o nich nastudováno, tak to s nimi zkus, sny jsou od toho, abysme si je plnili. Koukni na moje začátky s mořem, kdybych se neustále spoléhal na varování jiných a řeči některých "odborníků", tak dodnes o moři jen sním a budu si myslet, že to v 60l opravdu nejde, přestože je toho internet plný :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2011 07:59 Žena Kajka99 [229] Re: švíco
hele, švíco, nezačínal jsi náhodou chovem nigriviriďáků? uvažuju o tom, že bych jednoho pořídila a svoji 84l postupně předělávala na brakickou (postupně bych přisolovala a jak by začaly chřadnout kytky, přikupovala jiné do brakických vod)...ale pořád jsem rozkolísaná, přeci jenom na svoje trpaslíky nedám dopustit a 84l mi přijde už dost na hraně. Co myslíš ty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 23:30 švíco Re: tetraodon
Já bych voli biocellatuse... koukni ke mě do prezentací na nádrž heliport III. Z brakických druhů čverzubců je biocellatus nejméně náročný a mírumilovný. Ovšem solit vodu potřebuje taky... kdybys potřebovala jakékoliv info, tak mi napiš do vzkazu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 23:21 Muž Mbu [1] - Ryby brakických vodRe: tetraodon
Su to brakické ryby, ktore potrebuju do vody pridavat sol.

www.pufferforum.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 12:52 tetraodon – tetraodon FLUVIATILIS x nigroviridis
Ahoj. Mám dotaz ohledně těchto krásných tvorů. Mám 100L (v případě potřeby větší) akvárko - 2 měsíce zaběhnuté, plánuji pořídit 2 čtverzubce, chystám se na to už hoodně dlouho :-) , ale zjistila jsem, že je všude neskutečný zmatek v určování jednotlivých čtverzubců, jejich chování, podmínek a velikosti. Po dlooouhém hledání importéra, mám možnost koupit pravý t. fluviatilis i nigroviridis. Chtěla jsem se zeptat zkušenějších, protože na internetu, ať hledám, jak hledám, nemůžu najít skoro žádné použitelné informace, někde dokonce píší i nesmysly a není jich bohužel málo. Teď mě zajímá hlavně velikost, fluviatilis by měl vyrůst větší, než nigroviridis? Který z nich je náročnější? Dle mě t. f., co jsem různě vyčetla a dala si dohromady i ze zahraničních fór. Původně jsem chtěla t. f., ale co se týče velikosti, raději se teď přikláním k t. nigroviridis, ten je u nás i běžnější. Daří se v ČR i odchov! Což mě mile překvapilo a asi si na něj počkám. Mám na to 14 dní se rozhodnout, pak mám čas si pro nějaké sjet k Pardubicím, nebo čekat na odchov, ale to se samozřejmě neví, kdy bude :-O , můžu čekat taky půl roku a to nevydržím :-D . Co takhle biocellatus? Ten je z nich nejmenší. Už jsem z toho trochu zmatená, proto se obracím na vás, budu ráda za každou radu, Akva bude samozřejmě jednodruhové. děkuju Andrea (na obrázku je fluviatilis, alespoň podle mě)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.03.2011 22:36 švíco Re: Kajka99
Ještě bych dodal, že čtverzubec zelený má v čistě sladké vodě problémy... ono nejde jen říct, že se mu zkrátí život na polovinu. Ono to je složitější... záleží hlavně na věku ryby. (mladší kus snáší sladkou vodu trochu lépe, dospělý kus by měl mít plně mořskou vodu). Problém je v tom, že sladká voda dělá čtverzubce náchylnějším na nemoci... bude oslabený a prostě nebude spokojený a za chvilku onemocní a s největší pravděpodobností pojde.... Aspoň slabě brakickou vodu prostě potřebuje ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2011 21:28 Žena Kajka99 [229] Re: simoo
čtverzubec zelený sice může být ve sladkovodní vodě, přežije to, ale délka života se mu tím zkrátí asi na polovinu. Chovají se totiž v brakické vodě. Společník je to nevhodný - je to hodná rybka, ale strašně žravá. Pokud tam máš drobné rybky, posloužily by jako svačinka. Pro jednoho nigroviriďáka je 125l tak akorát, víc větších ryb už by se tam tísnilo.


Trpaslík plže k životu narozdíl od zeleného nepotřebuje - nepřerůstají mu totiž zoubky. Každopádně plži jsou jejich původní přirozená potrava a oni je naprosto milují, takže když jim budeš dávat pár týdně, bude to fajn. Do akvária o 125l se jich vleze vcelku dost ale bacha na jednu věc - nejsou to hejnové rybky, naopak jsou velmi teritoriální. Tzn. na takové akva, pokud ho budeš mít opravdu dostatečně zarostlé a budeš mít v něm navíc jen ty malé hejnové rybky, tak pět trpaslíků. Pokud tam chceš mít časem i větší rybu (bacha na to aby nebyla příliš velká a trpaslíky nepožrala), tak méně. Já mám v 84l dva trpaslíky a myslím že je to akorát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2011 11:50 simoo – čtverzubec trpastličí a zelený
Cetl jsem, ze ctverzubci obecne je treba krmit mlzi a plzi. Ale tento druh pry staci krmit sneky jen dvakrat do tydne je to pravda? Trochu mne take prkvapilo, ze maji pouhych 2,5 cm, coz je opravdu malo. Takze nevim, kolik si jich mam do akva o objemu 125l koupit. Jinak je treba take dbat na to ze, uz mam v akva asi 15 cca 3cm ryb.

Ten ctverzubec zeleny se mi ale libi nejvic. Ale nevim jestli bych ho mohl chovat ve spolecnem akva. Myslim ze by mi totiz zredukoval pocet ryb na nul, takze to asi nepujde. Ikdyz se pise ze jestlize je tento druh najedeny, tak pry ze neutoci na ostani druhy. Co vy na to?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2011 00:49 Muž Mbu [1] - Ryby brakických vodRe: švíco
Presne aj mne sa tak spravali, na nete som nasiel popisane vytieranie a odchov T.travancoricus. Bolo napisane ze na vytieranie su potrebny dvaja samci. Jeden sa jej zakusne do bruska, dava impulz samicke aby vypustila ikry a druhy to zrejme dokonci. Svico tak asi preto sa tam motal druhy, nemusi to byt pravidlo, ale co ich odchoval takto popisal.
prajem Vam aby sa podaril vyter aj odchov, mne sa to zatial nepodarilo.

nech Vam to plave.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2011 14:53 švíco Re: Kajka99
Tak přesně to jsem pozoroval u svých trpaslíků taky, akorát za tou samičkou plavali samečci dva a jeden odháněl druhého. Pusinkování taky proběhlo a dokonce se do sebe jakoby zauzlovali. Jikry jsem ale nikdy neviděl, krevetky byly asi rychlejší, potvory... :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 7

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 7560x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1645?od=101