Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2016 08:34 Žena Jitka66 [8] – Osvětlení akvarium 60 l
Mám akvarijní set od Juwel 61x31x37 cm . Je v něm osvětlení NovoLux LED Spectrum, 8 Watt, 624 Lumen. Můžete mi poradit - je dostačující? Za jaké jiné LED osvětlení event. vyměnit? Aby šlo přichytit do krytu setu (jsou tam úchytky pro 3 světla)....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2016 17:08 R Muž afc1886 [14714] Re: zacatecnik
Já bych šel raději do vodotěsných.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2016 16:15 zacatecnik – Jaké patice T5
Zdravím možná že se to tu už probíralo, ale chtěl bych se zeptat chci si udělat kryt na akvárium a můžu tam použít klasické patice nebo raději vodotěsné když bude na akváriu krycí plexisklo. Předem děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2016 14:56 R Muž afc1886 [14714] Re: RudeRat
Tak ono ani ten echinodorus není nějak extra náročný. rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_marble_queen Já si pořád stojím za tím,že to osvětlení,které máš je na ty tvé rostliny dostačující.Ještě jsem si všiml,že máš krycí sklo.Čistíš ho?
Ale když jinak nedáš tak tohle by mělo být víc než dostačující,ale asi se připrav na řasy. www.rostlinna-akvaria.cz/… U tohodle světla ti už nebude stačit hnojit občas a přidávat CO2 nepravidelně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2016 14:47 Bacoun Re: RudeRat
Já mám přesně toto osvětlení a musel jsem k němu pořídit stmívač.Na začátku jsem to světlo měl nastavené i se stmívačem na 3/4 výkonu a bylo to moc.Nedodávám CO2 z bomby ani z kvasnic.Listy se mně do dvou dnů úplně zkroutily,vybledly a udělaly se na většině dírky(zřejmě nedostatek draslíku),jak psal kolega vyžraly co bylo a pak začaly trpět.Od té doby co jsem snížil osvětlení pomocí stmívače na 50% mám "klid".Rostliny sice nerostou tak rychle,ale za to nejsou pokroucené,nemají dírky a řasa je minimálně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2016 13:34 GP Re: RudeRat
podle popisu mi taky spis prijde, ze to sviti tak dobre, az kytky vyzraly, co potrebovaly a ted jim neco schazi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2016 11:19 Žena RudeRat [9] Re: Bacoun
Svítím 8hodin, osvětlení je o 10cm kratší než akvárium. Ale nezdá se, že by na to rostliny na krajích trpěly, spíš se mi nezdají ty, které jsou přímo pod světlem. Teda, limnophila a egerie jsou v sedmém nebi. Ale echinodor má zelené žilky jsou na nových i starých, ale ty staré žloutnou. A ještě teda děraví. Kryptokoryně sem tam zežloutne list a nové listy jsou narozdíl od starých tak světlé, že jde o úplně jiný odstín zelené - místo temně hnědozelené je to prostě svěží jarní zeleň s tmavými žilkami. Ale právě cca před měsícem jsem je hnojila tabletama do dna od dennerleho, které mají hořčík i železo. CO2 dávám sporadicky, to jo, ale to jsem dávala i před tím, než se začalo dít tohle, a kytky i řasa byly oukej. Jediné, co jsem dělala tehdy a teď ne, je že jsem preventivně solila vodu. To světlo už mám přes rok, kytky takhle začaly vyvádět podlení tři měsíce... nějak to nechápu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2016 11:12 Žena RudeRat [9] Re: afc1886
mám přesně tohle. Ale jdou mi jen rostliny, které jsou nenáročné na světlo, proto si myslím, že těm náročnějším, třeba tomu mému echinodoru marble queen, to zřejmě v nějaké fázi růstu už přestalo stačit... V druhém akváriu, které je stejně vysoké, zase valisnerie roste jen do výšky 15-20cm. Chlapík v akvaristice se teď pustil do testování světel a zjistil, že tyhle led mají nevyhovující spektrum. Takže - kolik do tohohle 60-70l akvária mám dát zářivek?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2016 16:32 R Muž afc1886 [14714] Re: RudeRat
Podle prezentace tipuji,že máš toto osvětlení www.akvarista.cz/… ,které je víc než dostačující.Problém bude spíš něco jiného,ale to bych řešil tady rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2016 15:03 Bacoun Re: RudeRat
Něco jim chybí.Jaká je doba svícení?Osvětlení se mě zdá v pořádku,pokud je po celé délce akvária(to není z prezentace jasné)Nejspíš to vypadá na nedostatek CO2(vzhledem k té řase) a jak popisuješ,pokud ty žilky mají zelené,tak by to mohl být i nedostatek hořčíku.To je ,ale otázka.Záleží také,jestli se to objevuje na starých nebo nových listech.Nejsou náhodou nové listy pokroucené?Pokud ano,tak máš silnou intenzitu svícení.Tím by se vysvětlovala stagnace i řasa(moc světla,málo CO2).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2016 11:03 Žena RudeRat [9] Re: Petas33
A jak dlouho tam ty kryptokoryny máš? Protože já s nima mam zkušenost takovou, že po vysazení asi tak půl roku vypadají úplně nečinně, ne že by tedy shazovaly listy, ale rozhodně se nerozrůstají. Potřebují nejdřív prorůst substrátem, to jim trvá nějakou dobu a až potom začnou pomalu rašit nové listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2016 02:40 Žena RudeRat [9] – 60l
Zdravím! Poradili byste mi prosím, jaké osvětlení a v jaké intenzitě dát do mého 60l akvária, v prezentaci RudeRat akvárium? Svítím LED, ale zdá se mi, že rostliny stagnují nebo jim na listech lezou žilky, ačkoliv mají všechny živiny, a tvoří se řasa. Zkoušela jsem upravovat délku svícení, ale nic nezabírá. Pak jsem ze strany v druhém akváriu (kde svítím stejnými LED) zasvítila stolní lampičkou a kytky, které doteď chcípaly, pod tímhle světlem krásně vystartovaly. Akvária jsou přitom stejně vysoká a vůbec rozměrem se liší minimálně. Tak mě napadlo, že ty LED mají buď špatné spektrum nebo málo svítí. Proto bych chtěla koupit T5, otázka je, jestli mi na těch 60l budou stačit dvě. Nebo jestli tři už budou moc? Děkuju,
I.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2016 18:47 FJ
Akvárium 52l s rozměry 53x34x29 cm
co říkáte na toto osvětlení?
www.akvamex.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2016 11:09 Petas33 Re: romant
Právě že kytky mi moc nerostou kryptokorky skoro vůbec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2016 11:07 R Muž romant [27987] Re: Petas33
Vykašli se na čísla a poměry, nemáš tam čemu moc co svítit a to původní osvětlení bude úplně postačovat, tedy když se budeš držet té jednoduchosti a nenáročnosti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2016 11:03 Petas33 – osvětlení
DObrý den mám akvarium 60x35x30.Osvětlení je klasická zářivka 15w coz je nejakejech 0.24W/L.Pridal jsem na akvarium svitídlo(zatím pokus) a dal do nej 40 w žárovku coz se mi zda moc behem 3 dnu se zacala tvořit řasa a slepá hladina.Chci se tedy zeptat jestli tam mám dat nižší wattáž aby bylo těch cca 0,5 w/l.Nemám tam zadne narocne rostliny cryptokorky šípatky atd.Svítim 10 hodin/den

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2016 22:44 Muž Xpe [132] - LoricariidaeRe: FJ
Jak píše afc1886 - Když vidím tu cenu osvětlení,tak bych raději vzal www.rostlinna-akvaria.cz… a k tomu www.rostlinna-akvaria.cz… Já to světlo mám a jsem s ním moc spokojený.
Já používám teda delší od Tommi na mé 128l akvárko a naprostá spokojenost, mohu jen vřele doporučit a stmívač mám teda jiný. www.akva-tera.cz/… a jinak světlo mám složené W/B (bílá/modrá).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2016 19:03 Bacoun Re: afc1886
Mám to samé i s tím stmívačem a taky zatím naprostá spokojenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.07.2016 18:57 R Muž afc1886 [14714] Re: FJ
Když vidím tu cenu osvětlení,tak bych raději vzal www.rostlinna-akvaria.cz/… a k tomu www.rostlinna-akvaria.cz/… Já to světlo mám a jsem s ním moc spokojený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2016 16:49 FJ – které vybrat?
Zdravím,
kupuji toto akvárium: www.akvamex.cz/…
ale nevím které osvětlení se na něj vejde. Prosím kdo má zkušenosti s tímto osvětlením o radu.
Osvětlení délky 50 cm nebo 60 cm.
www.akvamex.cz/…
www.akvamex.cz/…
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 14:54 R Muž afc1886 [14714] Re: sajfrdík
Tak já bych to řešil jinak.Koupil bych toto www.rostlinna-akvaria.cz/… (ty nožičky jdou posunovat po celé délce) a k tomu www.rostlinna-akvaria.cz/… ,kdyby bylo třeba snížit intenzitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 14:47 karci17 Re: sajfrdík
No lepsie je dat ich napriec - napric akva, ked uz pozdlne je kratke ci dlhe.... Ale kolmo by som to neskusal uz len kvoli vodotesnosti :) Len pre upresnenie - nechcem byt vrtak :-D

PS: Niektore svetla maju moznost pohybu nohami, takze 90cm svetlo das na 100 cm akva, 60cm nad 70cm akva atd. Kus pozriet specifikacie vybrateho svetla. Napr. : Ultratenké LED osvetlenie akvária HI-LUMEN60 - 42 x biela HQ LEDka + 6 x modrá HQ LEDka
LED osvetlenie vhodné pra akvárium dĺžky 60-80cm alebo Aquatlantis Easy Led Universal 590mm - freshwater - výsuvné podpery na bočné skla akvária.Pre akvária od 60 do 90cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 13:30 Muž sajfrdík [14] Re: odikcz
Ajo,to mě vůbec nenapadlo dát je kolmo ..díky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 12:13 Muž odikcz [114] Re: sajfrdík
Mám 80 cm dlouhé akvárium, 60 cm trubici uprostřed a není žádný problém (stačí zavěsit jen o kousek výš).

PS: Případně při šířce 50 cm je možné koupit několik slabších (např. www.akvamex.cz/…) a dát je kolmo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 10:22 Muž sajfrdík [14]
Ahoj,víte někdo o LED osvětlení 70 cm dlouhém?Všude mají jen 60,nebo 80,já mám akva 70..Co za to případně jinýho?..A jinak na šířku akva 50 cm budou určitě třeba světla 2,že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2016 14:17 Muž odikcz [114] Re: zdedo
1) To že se kytkám nedaří nemusí znamenat, že je chyba jen ve světle
2) Mně se zamlouvají LED ... z kompletů třeba špatně nevypadají www.akvamex.cz/… (původní z krytu zcela odstranit a tohle přišroubovat místo toho) ... je to ta nejmenší (jen 35 cm = půlka akvária), mají i delší/silnější, ale já bych to moc nepřeháněl - moc rostlin nemáte a začala by se dělat řasa = leda by jste celé akvárium přepracovala

PS: Kryty s malou kompatní zářivkou uprostřed a bez reflektoru dávají obecně šíleně málo světla, takže cokoliv lepšího bude skok a bohužel to může udělat v akváriu dočasnou nerovnováhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2016 11:34 zdedo Re: odikcz
Takže by jste mi doporučil jaké světlo?
To co tam mám teď je očividně málo, co tam chci dát je zase moc...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2016 12:07 Muž odikcz [114] Re: zdedo
Koukám na Vaši prezentaci a píšete rozměry: 60 cm * 30 cm * 30 cm
Odkaz, co jste dala na osvětlení, tak je zářivka dlouhá 55 cm + patice tak 2 * 2 cm = ujistětě se, že kryt není sešikmený, aby se vám to tam skutečně vešlo
PS: Pokud tam teď máte obyč kompatní zářivku a na tu novou lineární zářivku by jste dala reflektor, tak budete najednou do akvária svítit cca 5x víc ... a to je na vaše akvárium (tak jak ho provozuje) dle mého zbytečně moc a budete mít tak akorát řasy ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2016 17:07 Muž kuzmici [13] Re: zdedo
Dobrý den, mám to takto řešené a bez nutnosti rozvrtat celý kryt je to asi jediná možnost, pak už pouze výměna za jiný typ (alespoň u mě to tak je, protože do mého krytu nešla další trubice přidělat klasicky, není tam na to místo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2016 15:30 zdedo – 54l
Potřebovala bych poradit s osvětlením. Mám setové akvárium, kde je uprostřed jen jedna 15w žárovka a v rozích akva je tma, kytkám se nedaří.
Chtěla bych zachovat kryt a zkusit do něj nějak přidělat nějakou osvětlovací rampu, případně nějakou trubici.
Ale netuším jak na to, jaké světlo vybrat a jak si poradit s tím přiděláním.

Přemýšlela jsem nad tímhle: www.rostlinna-akvaria.cz/…. Je to dobrá volba, bude to stačit?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2016 18:12 R Muž afc1886 [14714] Re: Vladimir
Tak důležité je,jaké rostlinky tam plánuješ.Jinak to světlo svítí pěkně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2016 16:53 Vladimir – Tommi LED
Určitě, děkuji Vám moc. Je to docela málo, lepší budou zřejmě LED reflektory, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2016 18:20 Muž odikcz [114] Re: Vladimir
Tohle srovnání je pouze orientační, ale jedno toto LED by mělo být podobné jako 30W T8 (s reflektorem). Jestli Vám to k něčemu(?) pomůže ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2016 17:33 Vladimir – Tommi LED
Je možné osvítit akvárium 120l 60x40x50v dvěma LED Tommi 60cm 18W? Kolik je to asi Wattů na zářivky? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.03.2016 09:08 Muž odikcz [114] Re: vrkal
Určitě rampu s CREE čipy. Nastavíš si všechno přesně podle svých potřeb + pustíš né úplně maximální proud, aby byla lepší životnost. Cena je pak ale v úplně jiných číslech.
Tady máš jeden 10W LED reflektor za 200 Kč, já mam teď 10W LED zářivku a stála asi 500 Kč u CREE čipů už budeš i přes 1000 Kč (pokud budeš kupovat úplně všechno a kvalitní).
Jinak ještě jedna nevýhoda reflektoru, že na těch 60cm budeš mít jen 2 bodová světla = nebude to úplně rovnoměrné osvětlení (musel by si je zavěsit výš).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.03.2016 08:06 R Muž afc1886 [14714] Re: Barakainus
Já nikde netvrdím,že jsou t5 lepší než led(cree),jenom říkám,že t5 jsou taky dobrá možnost.No a k té ceně hmm .Když mi najdeš něco ve stejné ceně budu nejen já velmi rád. www.rostlinna-akvaria.cz/… www.rostlinna-akvaria.cz/… ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2016 07:50 Muž vrkal [1] Re: odikcz
To slyším poprvé, že se přehřívaji. Ještě mě napadlo udělat rampu s CREE led čipy, co by jste tedy doporučovali? Nyní svitim starou 18W zářivkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.03.2016 01:32 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: afc1886
T5 se s LED nedaj naprosto srovnavat. A i T5 HO na dobre LED (CREE) nemaj ani nahodou. Levnejsi nejsou, nevydrzej a svitej tak pulku. V dnesni dobe kupovat zarivky na rostline akva si myslim je blbost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2016 21:35 Muž odikcz [114] Re: vrkal
Někdo říká, že se přehřívají a po roce odejdou ... někdo je chválí ... asi tak ...
PS: Při takovém světle už to bude chtít přidávat CO2 atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2016 21:29 Muž vrkal [1]
Mám rostlinné akvárium 54l 60x30x30 vybírám nové osvětlení. Uvažuji 2x led reflektor 10W www.smdledzarovky.cz/… . Doporučujete?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2016 20:09 R Muž afc1886 [14714] Re: Liborek34
Záleží,jaké plánuješ rostlinky.Spíše,jestli nebude to dno dělat paseku.Dívám se na telefonu,tak to nejde dobře vidět,ale zdá se mi,že je moc ostré.
Ale jestli je datum založení pravda,tak očekávej velké problémy,když nebudeš velmi často měnit vodu.A ty rybky taky nejsou nejlíp zvolené.Jinak přeji,ať se daří. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2016 19:49 Liborek34 – Osvětlení 112L
Mám akva 112 l,délka 80 cm a osvětlení trubice 2x 18W 865+840 osram lumilux s předřadníkem a odrazové rampy. Je to dostatečné osvětlení,nebo mám přidat? Díky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2016 13:23 Muž Legioix [574] Re: Boldy
Ten z toho odkazu co jsem ti posílal níže bude dostačující i na tu sagittariu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2016 13:09 Muž Boldy [0]
Děkuji! A ten požadovaný výkon? Máte k tomu nějakou radu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2016 13:07 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Boldy
Pokud neplatíš za elektrickou elektřinu, kup si zářivky. Pokud ji platíš, tak do dvou roků se ti LED osvětlení vrátí na ušetřené elektrické energii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2016 12:46 Muž Boldy [0]
Pardon, 80x35x40.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2016 12:39 R Muž afc1886 [14714] Re: Boldy
Pořád říkáš jen 100 litrů,ale jaké rozměry bude mít akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2016 12:34 Muž Boldy [0]
Děkuji za reakce,
všiml jsem si, že jsem špatně specifikoval svou otázku. Jsem už pevně rozhodnutý pro zářivky,
akvárium bude osázeno rostlinkami pro začátečníky. Vlastně využiji ty, které doporučují na tomto webu (Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Hygrophila polysperma,Cryptocoryne affinis, Sagittaria subulata, Echinodorus latifolius) a nejsem si jistý, jaký výkon bych měl zvolit, aby se dařilo všem rostlinkám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2016 09:49 alf Re: Legioix
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj ja jsem si vyrobil toto: lišta je z baumarktu asi za 100kč-1m,led pásky bílá studená a bílá teplá.2x27diod smd 5050 IP65.cca 170kč.Napájení zdroj od noteboku 15V/3,6A co jsem měl navíc.
mám delku akva 50cm.Pásky se v pohodě chladí na aluprofilu lista má cca 40st..když na ní sáhnu ..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2016 09:28 Muž Legioix [574] Re: Boldy
Nenapsals jak bude dlouhé, ale předpokládám, že kolem 80cm.

Tady máš na výběr. Jedno se zářivkama a jedno led. Obojí je pro akvárium o 100l dostačující i na náročnější rostliny.

www.rostlinna-akvaria.cz/…

www.rostlinna-akvaria.cz/…

To že tam u toho led píší, že to svítí 5krát více než běžné zářivky (trubice) je blbost. Svítí to cca stejně jako ty Trubice v odkazu nahoře.

Trubice ale mají tu výhodu, že si barvu světla můžeš vybrat podle sebe. Trubice stojí cca 60kč.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=651