Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 38 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   01.01.2013 20:59 Muž kortezhugo [983] Re: lhajek
Urcite - ide to aj takto.A ked bude akva vedla okna? -tak v podstate nepotrebujes ziadne osvetlenie.
Ak niekomu staci zopar druhov rastlin co pri tomto "osvetleni" porastie - tak nieje problem.Ale ako najvhodnejsi priklad to urcite nieje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2013 20:30 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: meleri
Meleri sice se tu řeší světlo u tvého nového akva ale nějak mě uniklo jaké rostliny tam vlastně chceš pěstovat.
Já osobně už delší dobu přemýšlím nad tím jaké nejmenší osvětlení si nad akva dovolit a jaké rostliny to zvládnou a před pár dny jsem objevil tuto prezentaci nádrže a zjistil jsem že to je něco kam bych se rád vydal: rybicky.net/nadrze/16064

Minimum světla, na světlo nenáročné rostliny, žádné CO2, žádné nebo minimální hnojení, občasná výměna vody. A když k tomu přidám HMF tak téměř bezúdržbovka s krevetkama. Už se těším až to zrealizuji ....

Každopádně se u té prezentace podívej jak je tam slabounké osvětlení vzhledem k objemu akva a jsou rostliny, které se tam dají úspěšně pěstovat. Takže obavy z temnějších koutů bych fakt neměl. Ale to světlo z Anglie vypadá super...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.01.2013 18:20 Muž kortezhugo [983] Re: Celiny
Pokial je kryt cierny? -tak aspon alobal urcite pomoze a viditelne.Idealne su reflektory.
V podstate ide o to co nalepsie vyuzit svetlo -ved elektrina nieje zadarmo.A lacnejsia urcite nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2013 17:54 Muž Celiny [293] - Rostliny – reflektory
Dobry den, mam osvetleni nadrze v pomernu 0,42W/l, mate nekdo predstavu jestli se tato hodnota ,,zvysi,, v pripade, ze olepim kryt alobalem? (vim, ze w/l fyzicky nemuze vzrust bez pridani dalsich trubic, ale preci jen ten ,,reflektor,, nasmeruje vice svetla do akva) alespon orientacne, odhadem. dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2013 13:48 meleri
jeste jsem nasla tohle: www.mojesvitidla.cz/…
moc se mi to libi, ale co je to nizkoztratova tlumivka?
moc se mi libi, a navic je jeste za babku...prijde mi skvele, jen nevim, jestli je to pro akva to prave orechove..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2013 12:58 Muž kortezhugo [983]
Taketo nieco by bolo idealne.
orinoco-aquatics.co.uk/…


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2013 12:28 R Muž vaclav [14613] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: meleri
Tak jděte do trubic T8 23w 970mm, 30w 895 mm :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2013 12:14 meleri Re: EiFFeL
blbe je, ze to akva je pomerne nizke, 40cm na metr, nemyslis si, ze tech 39w rozbuji rasu? nechystam zadne super hnojeni aby to pri tak velkem svetle utahlo kytky....asi to budu muset risknout, a jit do tech 2x24W. pac objednavat to pres cr tu halileu se mi moc nechce...(otravovat nase aby mi to pa k poslali tady)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2013 12:12 meleri Re: EiFFeL
takze ty bys sel do toho silnejsiho? me uz to prijde fakt silne...proste se nedokazu rozhodnout, je to desne se mnou...vzdycky jsem respektovala, ze 0,5 W na 1l v akvariu, a tech 2x39 je hodne, tech 2x24w je akorat, jenze ty tmavy kouty v rozich...precejen 55 cm zarivka, to je jen polovina meho akvarka!
nevim, co delat, nechapu, proc ten Hagen nema osvetleni taky 2x30w...:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.01.2013 11:08 Muž EiFFeL [39]
jen tak pro srovnání

při použití 830 trubice
39W má 3100lm a 849mm tzn. 3,65lm/mm
24W má 1750lm a 549mm tzn. 3,18lm/mm

je třeba myslet na to, že ta trubice je delší tzn. nárust intenzity světla v bodě např. uprostřed akvária nebude až tak veliký...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2013 10:56 meleri : EiFFeL
vlhkost mi nevadi, ale jde mi o to ze porad nevim, jestli nakonec tech 2x24w neni malo kvuli tech neosvicenych koutu... a tak kdyby se dalo treba vyresit to 2x39W tim, ze bych tam dala pistii a i treba to nejak pristinit, hadrem nebo plinkou? ale nevim, jestli to neni blbost? jestli to i s tou pistii, ricii nebude porad presvicene? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2013 10:52 Muž EiFFeL [39]
když akvárko zakryjes sklem tak bych se vlhkosti nebál
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2013 07:07 meleri
libi se mi ta halilea 2x30 jenze pisou, ze nesmi byt u akvaria jen u teraria ale vim ze to lidi mate tak to snad budeok?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2013 06:37 meleri
asi uz me kopnete do zadku...ale ta rampa se zarivkami 55 cm, nebude to fakt hodne tmave ty rohy? slo by to vyresit ze damty 2x 39 a nasadim tam plovouci kytky ktere to utlumi? mate s tim nekdo zkusenost? nebo prekryt kusem latky? uz fakt nevim...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 22:03 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Miso
Ano už jsem to tu také psal. Sám to samé osvětlení mám a zářivky jsem si kupoval, takže mluvím z vlastní zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 21:45 meleri Re: Burik
to je pravda, taky to tam pisou,je to bez svetel. uz jsem tam napsala...projistotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   29.12.2012 21:39 Muž Miso [470] Re: meleri
ta HAGEN GloT5 HO rampa ma standartne T5 trubice, takze staci kupit obycajnu ziarivku Osram, Philips, Narva 840 alebo 865, typ HO (nie HE)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 21:26 Muž Burik [727] - AquascapingRe: meleri
ono se to prodává stejně bez zářivek..aspoň tady u nás.Takže si rovnou vyber vhodnou zářivku,nebo ať ti nějakou doporučí ten obchod
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 21:01 meleri Re: lhajek
asi bude nejlepsi, kdyz napisu primo do toho obchodu kde prodavaji tuto rampu, aby mi projistotu rekli, jestli se daji pouzit normalni zarivky...protoze do tech Glo fakt nejdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 20:43 R Muž vaclav [14613] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: meleri
Těch 61 cm je spíše velikost celého světla. Glo Glo speciálky od Hagenu měly nestandardní rozměry hlavně u trubic T8. U T5 to už snad neplatí, nebo o tom nevím.
Tady je katalog osramu.
www.osram.cz/…
:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 20:40 R Muž romant [27987] Re: meleri
To co píšeš standart je. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 20:13 meleri Re: vaaclav
uz jsem s tim jednou problem mela, svitidlo resun 15w zarivka nesla ve francii sehnat, musela jsem kupovat v cr.
ja se radsi podivam do mistniho "hornbachu" jestli takove velikosti vubec prodavaji, je tam napsano ze je to 24w a maji 61cm. myslite, ze toto neni standard? ale treba se to zase muze lisit ale kdyz to tady prodavaji tak urcite chteji aby na to lidi sehnali nahradni zarivky? kazdopadne se radsi mrknu....:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 17:48 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: vaaclav
V tom světle z odkazu od meleri nic nestandardního není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 16:36 R Muž vaclav [14613] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: meleri
Dejte si pozor na nestandardní typy trubic (rozměry) Nelze je pak zaměnit.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 14:05 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: meleri
Přesně jak píše Burik. já jsem tu samou koupil už jetou na aukru. zářivky do toho jsou běžně dostupné a svítí to super. Nic u toho nebzučí ani nevrčí.

Jen škoda že nejde každou zářivku vypínat zvlášť. Jedině vyndat trubici ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 13:56 Muž Burik [727] - AquascapingRe: meleri
ty rampy Hagen Glo jsou kvalitní..Znám pár lidí,co je používají už nějakou dobu a jsou spokojeni..svítivost i spolehlivostí
zářivku tam můžeš dát jakoukoliv,která se ti bude líbit..

vypínač to nemá,ale spínací hodiny to vyřeší palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 13:52 meleri Re: Burik
ted nevim, jestli myslis tu rampu nebo ty jejich zarivky?
cena je drazsi ale libi se mi jak to vypada, a slibovala jsem si od toho ze by snad tak priserne nebrcely..Jednu nevyhodu co vidim, ze to nema vypinac, ale to je jedno...
jen nevim, jestli se daji do toho davat normalni zarivky?
ja jsem toho nazoru ze ty jejich zarivky co vyrabeji, ze z nich jsou rasy...ale je to jen muj nazor, tak nechci nikoho urazit... :-) ja jsem totiz zastancem obycejne bile s teplym odstinem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 13:42 Muž Burik [727] - AquascapingRe: meleri
Hagen Glo T5 jsou jedny z nejlepších,co můžeš sehnat palec i cenově to tam nevychází špatně,jak tak koukám..být tebou,tak bych to vzal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 13:25 meleri
www.zooplus.fr/…

ahoj, mate nekdo zkusenosti s touto rampou? jen nevim, jestli do ni pujdou dat bezne zarivky typu philips...
je ted v akci, a nemusela bych slozite objednavat pres CR, posilat to k nasim, atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 06:42 meleri Re: EiFFeL
dekuji vam vsem moc! skvele jste mi poradili. ja se rozhodla pro to T5 2X24w ted uz jenom musim vybrat svetlo. vcera jsem objednala akvarium, prijde za dva tydny, pak musim sehnat skrinku a pak objednam to svetlo. akvarium bude tedy 100 cmX40x35.
videla jsem jen jednu prezentaci, kde s temito rozmery meli 2x39w, a stezovali si ze jim rasy sezraly akvarko. zustanu teda radsi u tech mensich....
jen jedina vec me trosku vadi ze v rozich bude jakoby stin...ale nasadim tam nejake nenarocne kytky na ssvetlo a snad to bude ok.... :-) ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 02:06 Muž EiFFeL [39] Re: meleri
drkotání (takové bzučení) způsobuje elektromagnetický předřadník (tlumivka) u zářivek T8 - protože to funguje jako trafo od autodráhy, když to řeknu hodně jednoduše, prostě kus drátu namotanej kolem kusu železa...

je to prosté, pokud by ti nové světlo taky tak drkotalo, tak není problém pořídit odpovídající elektronický předřadník a tam už problém nebude...

jinak k těm rozdílům T5 a T8

- správně byl zmíněn průměr (T5 - 16mm, T8 - 26cm) - tím pádem i jiná patice
- délka - minimální rozdíly ale aby prostě T5 nedržela v T8 držáku a T8 se nevešla do T5)
- příkon
- a T5 má oproti T8 lepší poměr lm/W tzn. je učinnější
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 01:35 Muž Miso [470] Re: meleri
mozno by bolo riesenie kupit 1X39W T5 svetlo s niakym dobrym odrazovym reflektorom, alebo 2x39W T5 s moznostou zapinat jednotlive trubice samostatne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.12.2012 16:56 Muž matlala [798] - Rostliny
co se poohlédnout u sousedů, mají všecko možné a lidi si na to nestěžují (teda co vím já):
www.aquario.pl/…
je to aspoň hliník a vydrží, elektronika by měla být naše (teda přes x překupců a přelepovačů etiket, předřadníky jsou z Kroměříže).
Pouze elektroinstalace s paticema asi pro dotyčnou nebude to pravé, když chce kompletní hotový výrobek.
www.aquario.pl/…
www.aquario.pl/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 16:17 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: romant
Na 100cm dlouhé akva bych váhal mezi T5 21W HE a T5 39W HO. Obě mají délku 849mm, kterou se velmi blížíme délce akva. Ale nevím jestli by ty 21W nebyli málo. Zase když se použíjí s kvalitními reflektory.....

Akorát asi trochu problém najít světlo pro HE T5 zářivky. To opravdu nevím co doporučit, když si nemá meleri vyrábět sama ....

T8 trubice by byla asi nejvhodnější ta 30W s délkou 895mm. Možná pro tento typ trubic se nejsnáze najde nějaké osvětlení. Třeba toto: www.akva-tera.cz/… ale myslím že tohle sem už někdo dával :-)

Jinak kochat se nabídkou trubic lze např v tomto katalogu: www.e-light.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 15:50 R Muž romant [27987] Re: Miso
Taky už jsem o tom meleri psal, že by při použití těch 24W zářivek bylo optimální je dát tzv. cik, cak, prostě je přesunout, vysunout do stran, ale to bude možný za předpokladu, že se ten kryt bude tvořit podomácku, což nebude moc řešení pro meleri.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 15:31 Muž Miso [470] Re: meleri
no hej, len trochu problem je ze 24W T5 trubice maju 549mm co mi pride na 100cm akva kratke
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 13:02 meleri Re: Yirka
tak ja mela kdysi svitidlo Resun a bylo to priserne! nekdy jsme to psychicky nezvladali takze jsme akva vypinali, protoze ten brkot, to bylo desne....priznam se ze mam hruzu z toho brkotu, jestli to opet tak bude.....
proto jsem uvazovala o necem drazsim jako Hagen, jenze to je prave nizke....
z tve posledni zpravy chapu ze je zrejme lepsi poridit t5 ze je to proste lepsi zarivka? jinak svetla bych mela philips nebo osram, zadne glo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 12:59 meleri Re: lhajek
ahoj, tak svetlo nevim jak snizit nebo zvysit, ale chtela bych to klasicke svitidlo, ktere je na tech umelohmotnych nozkach, pak jsem videla jiny typ a to svitdlo Hagen glo, a to bylo dost nizke, coz me prave odrazuje...
chtela bych tam mit pistii, tak aby neshorela....ja asi zustanu u tech 2x24w. kdyz maji lidi u 150l akvarii 2x30w, tak to moje bude precejen mensi a myslim si, ze to bude stacit...
jen v tom mam ted gulas, jako ze ty t5 budou mensi ale silnejsi takze zrejme to vyjde nastejno jako tech 30w :-( fakt v to m mam gulas..... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.12.2012 08:28 Muž Yirka [9132] Re: meleri
Aby nedošlo k omylu: zásadním rozdílem mezit T5 a T8 není délka, ale obvod či průměr trubice. A také rozdílné patice. T8 mají průměr 26 mm, T5 mají průměr 16 mm.
T5 mají i jinou řadu watáže, a zpravidla je u nich lepší poměr příkon/světelný výkon při přepočtu na wat. Díky tomu se převážně pohybují v jiné energetické třídě. Další jejich výhodou je možnost zapojení pouze na elektronický předřadník. Tento typ zdrojů ocení ti se špatnými zkušenostmi s tlumivkami, vrčením a poblikáváním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 00:03 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Miso
Tuším romant už to psal také, 2x30W T8 a pokud by to bylo málo tak doplnit reflektory.

Ještě jeden aspekt tu ale je o kterém jsem nemluvili, jak vysoko světlo nad akváriem bude. Pokud je světla méně může se dát blíže k hladině a naopak. Takto by se dalo použít i těch 2x39W T5 a pokud by to bylo moc tak to osvětlení prostě jen umístit výše a nemusím ho ani měnit za slabší. Do budoucna by se to mohlo hodit, jakmile člověk nabere zkušenosti chce jít dál a pak by se mohlo silnější osvětlení šiknout. A pokud ho mám tak ho stačí zase třeba dát jen o něco níže....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 23:09 Muž Miso [470] Re: meleri
priblizne tak, na tvoje akva bez CO2 by bolo 2x39W T5 asi moc a 1x 39W T5 asi malo (ale mozno nie). 1x30W T8 skoro urcite malo takze asi 2x30W T8 alebo ak by bol zaujmavy rozdiel v cene tak kludne aj 2x25W T8. Ale skus pockat ci ma niekto neopravi ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 22:57 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: meleri
Miso to popisuje skvěle.

Je tu ještě aspekt účinnosti a životnosti - v obou těchto parametrech by ale měli být lepší trubice T5 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 22:33 meleri Re: Miso
takze jestli dobre chapu kdyz pouziju t8 a budou delsi tak je to stejne jedno protoze jsou slabsi a ty t5 i kdyz jsou kratsi tak jsou silnejsi?
tak ted nejak nevim co by bylo lepsi? mozna ty t8 v tom ze budou slabsi ale osviti cele akvarium? takze to budou tedy radsi 2x30 w s tim ze je to teda t8?
uz to trochu zacinam chapat, teda aspon ty zaklady..... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.12.2012 21:38 Muž Miso [470] Re: meleri
ale ako som pisal len jedneho typu, v akva svetlach sa najcastejsie pouzivaju T8 a T5 HO, kazde maju svoju standardizovanu dlzku trubic podla W. T5 ziarivky su ale silnejsie a pri rovnakej watazi su ktratsie ako T8 takze maju vecsiu svietivost (pozri do nejakeho eshopu) 24w su iba T5 a to dlhe 549mm, T8 su 25W dlhe 750mm. Takze ak mas akva dlhe 100cm riesenie je od najslabsieho 1x30W T8 900mm, 1x39W t5 849mm, 2x30W T8, 2x39W T5 atd... mozes pouzit aj kratsi rozmer ale rozdiel bude len v tom ze budu osvetlovat mensiu cast akva (samozrejme je to zjednodusene, rolu hraju aj odrazove reflektory odraz svetla od skiel, vyska umiestnenia svetla nad hladinou...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 20:59 meleri Re: Miso
ty jo tak to jsem netusila, ze maji vsechny stejnou silu ve stredu! ted jsem v tom ale uplne zamotana: myslela jsem ze t8 jsou jako delsi a lepsi nez T5? a ty pises ze si mam radsi vzit T5? promin fakt se v tom nevyznam...chtela bych proste svitidlo na 100cm akva se zarivkami 2x 24w protoze zacinam chapat ze i tech 2X30w je dost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 17:58 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: kortezhugo
Ještě bych se to pokusil doplnit, nedávno se tu řešily LED světla pomocí pásků. Pokud náhodou někde u LED pásku najdete svítivost v lumenech tak si to zkuste přepočítat na lm/W a budete se divit, protože drtivá většina LED pásků se nedostane nad 100 lm/W, takže pokud LED tak jedině výkonové čipy a s velmi kvalitním chlazením a to si budete muset dělat doma.

Jinak Miso to je velmi přesné doplnění o výkonech zářivek a množství světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.12.2012 16:59 Muž Miso [470] Re: meleri
ide o to ze ziarivky rovnakyho typu napr T8 maju vsetky v jednom bode rovnaku svietivost tj 30W T8 osvetli vecsi priestor ako 18W T8 ale rovnakou intenzitou, cise s 30W budes mat vecsi pomer W/l ale na rastlinku napr v strede akva bude dopatat rovnako silne svetlo ako pri 18W T8. Ak chces zvisit intenzitu musis pouzit viac ziariviek alebo vykonnejsie napr T5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 13:32 Muž kortezhugo [983] Re: EiFFeL
Len trochu upresnim.
To co uvadzas je merane pri 25°C a toto je pre nas nepodstatne.
Blizsie realite bude meranie pri 35°C

T5 HE -28W 2900 Lm -104 Lm/W
T5 HO -54W 5000 Lm -93 Lm/W



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.12.2012 12:22 Muž EiFFeL [39]
HE znamená HIGH EFFICIENCY tzn. vysoká učinnost
HO znamená HIGH OUTPUT tzn. vysoký výkon

pro srovnání
délka T5 trubice - 1149mm
verze HE - 28W 2600lm > 92,9lm/W
verze HO - 54W 4450lm > 82,4lm/W

www.e-light.cz/…
www.e-light.cz/…

EDIT: jinak teda pro akvárko do cca 1m délky bych řešil trubice T5 21W/39W (HE/HO verze) délky 849mm a k tomu odpovídající předřadník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 12:11 meleri Re: kortezhugo
hm takze kvuli delce by to chtelo radsi tech 2x30? no rozhodnu se fakt az budu mit akva. kupovat ho budu v lednu, pak skrinka, pak svetlo...uff....
v tech zkratkach se vubec nevyznam...akorat vcera sem pochopila, ze t8 je jako delsi nez t5 ale nejake HE to fakt nevim co je....ja planuju fakt jak jsem uz psala,, jednodussi kytky, a anubias klidne, a taky nejake ty mechy, cryptocoryny a to je vse, protoze na ty "travnicky'" moc nejsem, chtela bych klasicke prirodni akvarium, ne holandske ani styl T. Amano, i kdyz je samozrejme obdivuju, ale proste mi to nejde a taky se mi vic libi ta prvn varianta...takze snad se svetlem to nebude tak tragicke...
ja uvidim, jak velke to akva bude, melo by byt 100cm max 110. snad pak sezenu to svetlo ve velikosti, na strankach ktere jste mi doporucili...
dekuju !

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [38] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=1851