Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 18 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 08:36 JaP
dík moc za rady, zkusím to změřit jinak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 21:13 Muž Sid [6647] - Rostliny – Re: vaclav
:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 21:10 Usine – Re: Sid
Zapomněl jsi napsat pouze orientační. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 20:29 Muž Sid [6647] - Rostliny – Re: vaclav
....voda z vodovodu má 6,8, uhličitanová tvrdost 10 dKH, celková tvrdost vody 11,8-16,9 dH (údaje z vodárny)...
Václave, už to tu bylo řešeno mnohokrát - Tilmannovu tabulku je třeba brát s rezervou. Stejně jako kapkové měřáky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 17:28 Usine – Re: JANČAaPEPČA
Pokud jsou pravdivé tvoje parametry vody z kohoutku tak by jsi měla obsah 44,9 mg/l CO2 to je opravdu už hodně. Ve vodárnách se CO2 z vody odstraňuje tak mě připadá že máš špatný test a skutečnost je spíš tech 7,5 - 8 ph. :-)
Pokud máš dobrou trubici (čistou) zkus udělat reflektor třeba ze zrcadlové folie. www.akvarijni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 11:46 JaP
máme koupený set, kde je zářivka 15W (někde jsem četla, že to není moc, ale když se podívám do profilů jiných akvárií o stejném objemu tj. 54l, tak ji mají taky a rostliny OK) a snažím se o rostliny nenáročné na světlo 0,3W/l, výška akvária je 30 cm, svítím denně od 8-21. koupila jsem teď ještě jednu cryptocoryne a uvidím, je to bohužel pokusný králík :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.09.2008 11:26 Muž Sid [6647] - Rostliny – Re: filipsi
Tak nějak. Taky bych začínal od světla. :-)
(Myslím, že odpověď "nezklame"...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.09.2008 10:53 Muž filipsi [1296] – Re: JANČAaPEPČA
Vodu, a to, co vsechno ma na Ph v akvariu vliv, a jak se Ph meni, bych nerad resil. Bylo o tom napsano docela dost. Za "zahadnymi" okyselenimi a vzestupy Ph stoji hlavne 3 veci - asimilace rostlin, produkty ryb a bakterii, a rozpustne zasadite nebo kysele soli pritomne v substratu dna.
Ale jen maloktera voda a substrat zpusobi, ze nerostou zadne rostliny, jak pise Sid, "pak je nekde chyba", a nehledal bych ji v Ph.
Co zacit u osvetleni, cim a do jakeho akva a kolik hodin denne svitite?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 10:36 Muž Sid [6647] - Rostliny – Re: JANČAaPEPČA
Pak je někde chyba... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 10:20 JaP
právě že rostliny bych chtěla ale moc se jim nedařilo :(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 09:52 Muž Sid [6647] - Rostliny – Re: JANČAaPEPČA
...podle tillmanovy? tabulky to není vhodné pro živé rostliny...
Jestli vám rostou rostliny, nechte tabulky tabulkami. Pokud nerostou, položte si otázku, jestli mají vytvořeny základní podmínky k tomu, aby rostly.
pH, alkalita a tvrdost v hodnotách, které uvádíte, jsou v toleranci pro drtivou většinu (a všechny běžné) akvarostlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 09:15 Keena
Ahoj. Mohu se zeptat? U nas ve Frystaku u Zlina je voda z vodovodu ph8 dKh 8. Je mozne, ze se po zabehnuti akva ph upravi? Testy byly obrazkove od Sery. Vsem dik moc za odpovedi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 08:40 Muž ghostik [81] – Re: JANČAaPEPČA
Zkus ji zmerit nekde zapujcenym digitalnim merakem nebo alespon jeste pro porovnani jinym testem od jineho vyrobce. ( Ja testum od Rataje uz neverim ) Jinak mne se deje neco podobneho a tez jsem pricinu nenasel jedine co jsem nasel tak mam obcas vodu z vodovodu na hodnotach nad PH 8!!( nyni okyseluju vodu za pomoci CO2 a drzim ji na 6.55 - 7.10 )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 08:29 JaP – vysoké PH
ahoj, vím že na toto téma tady už diskuze jsou, ale v žádné jsem nenašla vysvětlení příčiny. V akvárku mám ph 7,6-8 (barva testu rataj nebyla jednoznačná), voda z vodovodu má 6,8, uhličitanová tvrdost 10 dKH, celková tvrdost vody 11,8-16,9 dH (údaje z vodárny). všechno možné z akvárka jsem dala do octu a nic nešumí. neví někdo příčinu? je to tvrdostí vody? podle tillmanovy? tabulky to není vhodné pro živé rostliny...dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2008 20:43 spirki
nemyslím že by to malo byť exrémne škodlivé....hodnota Ph počas dňa kolíše aj o niekolľko desatín. Je to spôsobené fotosyntézov alebo dýchaním rastlín. Miera kolísania závisí od obsahu Co2 resp. tvrdosti vody. čím viac CO2, tým sú výkivy menšie. Mal som obdobný problém s vysokým Ph tak som vyradil vzduchovanie a odvtedy sa mi drží okolo 7. (Voda z vodovodu má zhruba 8,5)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2008 22:22 Nobody
Unnamed napsal: Vi tady nekdo, ze denni snizeni ph o vice jak 0,4 poskozuje zabry? Asi si neuvedomujete, ze zvysenim o 1 ph je nekolikrat (nevim presne, ale 2x urcite) vyssi nez puvodni hodnota.

Kde jste k tomu přišel?To by znamenalo,že rybky,které chováme v pH 7 dáme do třecí vody např.pH6 nebo méně,tak je vlastně zabíjíme?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.08.2008 17:14 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Unnamed
ze zvysenim o 1 ph je nekolikrat (nevim presne, ale 2x urcite) vyssi nez puvodni hodnota Při změně pH o jeden stupeň se hodnota H+ změni 10násobně (o dva stupně už 100krát atd.). Vi tady nekdo, ze denni snizeni ph o vice jak 0,4 poskozuje zabry? to by v přírodě moc ryb nežilo. Změna pH v rybníku klidně i o 2 a více stupně běhěm jednoho dne je docela normální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 16:48 Žena Imii [45] – Re: Unnamed
Ne to mi nikdo neřek a u návodu to nebylo ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 16:43 Muž vojtak [312] - Cichlidy – Re: Imii
Vi tady nekdo, ze denni snizeni ph o vice jak 0,4 poskozuje zabry? Asi si neuvedomujete, ze zvysenim o 1 ph je nekolikrat (nevim presne, ale 2x urcite) vyssi nez puvodni hodnota.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 16:24 Muž vhisky [45]
CO2 máme uddělaný z 0,5l flašky. 1/6 kvasnice, 4 kávový lžičky cukru, vlažná voda a láhev plná do 4/5. Akva 44l a pH se drží na 7
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 16:22 Muž vhisky [45]
Sid® – Re: vhisky (rybicky.net/forum/6960…)

Ještě mohlo být zvýšení pH způsobeno tím, že z vody vyprchal nadbytečný CO2. Podzemní vody mohou obsahovat až několik desítek mg/l CO2. Po nalití do akva se CO2 vrací do rovnovážné koncentrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2008 16:16 Žena Imii [45]
Můžeš zkusit CO2 ... já měla pH na 9 a srazila jsem to během dne na 8 ... taky mi nic nebublalo v octě ... z vodovodu jsem měla 7,5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 16:00 Elffka – Vysoké pH
Ahoj, mám problém s pH.Voda, kterou dávám do akva má ph 6.8, v akvárku se však velmi rychle dostane na hodnotu 8.To mi připadá hodně.V akva nemám nic co by obsahovalo vápenec,dno mi v octě nebublá.Co mi tedy může pH takto zvedat?Je takové pH škodlivé pro rostliny a ryby?Akva perfektně prospívá, rostliny rostou, rybky jsou taky ok...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2008 21:06 Usine – Re: Jirka88
Pokud ti jde o rostliny tak hlavní je obsah CO2 ve vodě (poměr KH - PH) a ne jak je vysoké PH. Většina klasických rostlin má rozsah PH daleko větší než tebou uváděných 6-7 PH. Nesmíš tak těm atlasům věřit, když si jich pár projdeš na různých stránkách tak zjistíš dost velké rozdíly. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.07.2008 09:21 Muž Sid [6647] - Rostliny – Re: Jirka88
Myslím, že pH okolo těch 7,5 většině kytek nevadí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2008 09:12 Jirka88
já to ph epotřebuju ani tak kvůli rybičkám jako spíš kvůli rostlinám...většina roslin co mam v akva vyžaduje podle atlasu 6-7ph...myslíte že okolo těch 7,5 nevadí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2008 15:49 Muž kiwik22 [9]
no znizonat ph.chec preto aby sa rybki citili lepsie a hlavne aby mali rastlinky optimalne podmienky pre zdravy rast... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2008 22:45 Muž DonJuanKarlos [30]
kiwik22 napsal: ako je to vlastne s tymi dubovym listom???
pomůže, ale velmi málo a nepatrně ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2008 22:27 Usine
Proč chceš snižovat PH? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2008 17:14 Muž kiwik22 [9]
poradte niekto
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2008 16:06 Muž kiwik22 [9]
ako je to vlastne s tymi dubovym listom???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2008 15:50 tizia18
poradi niekto ako lecno a jednoducho znizit ph vody???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2008 17:57 Muž Sid [6647] - Rostliny – Re: johan
Když tam dá destiku, tak pH v "normálním" akva nesnížía a v akva, kde jsou rostliny dojde spíš k rychlému zvýšení pH.
Nechce se mi tento rébus luštit; dám se poddat - jak k tomu dojde? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2008 16:33 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Jirka88
Tak zjišťuj info třeba prohledání fóra, je toho tu určitě dost ;-) . A třeba třeba i tady www.sweb.cz/… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2008 16:29 Jirka88
no zatim mi nevadí...já se ptam spíš dopředu protože nechci pak zjišťovat info na poslední chvíli:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2008 16:28 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Jirka88
A proč ti vadí pH 7,5? hmm Bych to nechal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2008 16:27 Jirka88
já s tim zatim žádnej problém nemam...rybičky jsou aktivní, všechno jí,rostliny taky ok jen chci aby se u mě měli dobře....a co sem koukal do atlasu tak nechtěj ph přes 8 tak aby se měli dobře :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2008 16:25 Muž kiwik22 [9]
ahoj mal som podobny problem..no bolo to dnom sami vapenec...vymenil som ho.teraz mam dno od rataja pri vymene miesam dazdovu vodu s vodovodnou sem tam CO2...no zatial chvala bohu vse v poriadku...skus to dno dat do octu ak sumi je to asi v tom... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2008 16:24 Jirka88
vstupní voda má ph stejný...žádnej vápenec by tam bejt neměl...mam tam paví očka,drápatky a krunýřovce....rosliny: zákruticha, anubis, liliovníček a vallisneria...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2008 16:19 Muž ghostik [81] – Re: Jirka88
Jaka je vstupni voda a doufam ze neni v AQ nic z vapence co by PH zvysovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2008 16:13 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Polux
Když tam dá destiku, tak pH v "normálním" akva nesnížía a v akva, kde jsou rostliny dojde spíš k rychlému zvýšení pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2008 16:09 Polux – Re: Jirka88
No temat na tohle tady bylo myslim az moc ale dobra kdyz mas tak malicky objem nakup destilovanou vodu a pri vymenovani vody tam nalej destilku palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2008 16:07 Muž Eff [417] - Rostliny
Aby ti bylo poraděno, musíš napsat proč chceš pH snížit, kolik a jaké máš v akváriu rostliny, jaká je rybí osádka. Také by bylo dobré znát uhličitanovou tvrdost v nádrži a pH odstáté vstupní (vodovodní) vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2008 15:30 Jirka88 – Snížení ph
Ahoj :-) podle měření mam ph okolo 7,5 a chtěl bych snížit zhruba na 7...akva mam 34l čistýho objemu...poraďte jak nejlíp toho docílit:-)díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2008 21:52 Verunka
Tak akvárko je 200l, máme ho uz 5 let a je tam okolo 30 rybek, umřeli mi black molly, mečovky, neonky, čichavci atd, od každého driuhu minimálně jedna.Rostliny mám a dost...různé druhy.Příznaky nebyly žádné, jen jedna z těch mrtvých ryb měla vykulené oči... a takový dotaz, nemůže to být i tím, že se nepral písek v akva???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2008 21:41 Žena bucliik [99]
ahoj, já ti asi neporadím, ale chtělo by to připravit půdu pro objasnění těch úhynů:
jak veliké akvárko máš,
kolik je v něm ryb,
jak se o něj staráš
jsou tam rostlinky
jak dlouho funguje
jaké rybky ti umřely
jaké měly příznaky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2008 21:38 Verunka – Postupné umírání ryb
Ahoj, mám dosti velký problém...nevím čím to je, ale mé rybičky postupně umírají...ph je v pořádku, nemohl by mi někdo pomoci, co by to mohlo být jiného???Předem děkuji... sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.07.2008 08:23 Muž Sid [6647] - Rostliny – Re: DonJuanKarlos
"...hnojit jsem zkoušel měsíc a stávalo se mi, že když jsem to nechal non-stop, že ráno 1-2 hodiny před rozsvícením rybky lapaly po vzduchu, protože namířil tok z filtru proti dnu a hladina se dostatečně nečeřila..."
Třeba časem zjistíte, že problematika uhličitanové rovnováhy je skutečně složitější téma, než si myslíte. :-) (Není to jen o čeření-nečeření...)
Teď to možná zkusím znovu, protože jsem konečně sehnal PMDD (Vy mi určitě odvětíte, že to nemám ani zkoušet, že o tom nic nevím)
Co si s akviškem děláte, je vaše věc. Přesto je upozornění na "opatrnost" při experimentech s PMDD na místě - je zřejmé, že přihnojování CO2 jste tak úplně nezvládl, tak ať si nezkomplikujete život touhle chemií. ;-)
Ale o to, co si s akváriem děláte vy, skutečně nejde; jde o to, že byste měl šetřit doporučeními druhým tam, kde si "nejste tak docela jistý"...
A to je tak všechno, co jsem vám potřeboval sdělit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2008 20:15 Muž DonJuanKarlos [30] – Re: Sid
No takhle to funguje u Vás. Mluvíme o za(pře)rybněné nádrži. To je stejně jedno, ať to vyzkouší a sleduje co se děje, ne?
Pochopil jste špatně :-) ph snižovat nepotřebuju a hnojit jsem zkoušel měsíc a stávalo se mi, že když jsem to nechal non-stop, že ráno 1-2 hodiny před rozsvícením rybky lapaly po vzduchu, protože namířil tok z filtru proti dnu a hladina se dostatečně nečeřila. Teď to možná zkusím znovu, protože jsem konečně sehnal PMDD :) (Vy mi určitě odvětíte, že to nemám ani zkoušet, že o tom nic nevím) :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2008 19:57 Muž Sid [6647] - Rostliny – Re: DonJuanKarlos
"...Pokud to čeření vody bude malé, ráno budou rybky lapat po vzduchu u hladiny..."
Vy si nedáte pokoj. :)
Vězte, že malé čeření při non-stop sycení vody CO2 automaticky neznamená, že ráno budou rybky lapat po vzduchu u hladiny. Věci fungují podle složitějších schémat, než se domníváte... :-)
Pochopil jsem dobře, že nemáte s použitím CO2 ke snížení pH (stejně jako ke hnojení kytek) žádnou praktickou zkušenost?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [18] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-mereni-?od=851