Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 21:42 Usine – Re: filipsi
Sodu ale přidávat musím pořád. Takže se vlastně skoro nic nezměnilo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 21:23 Muž filipsi [1296]
vaclav napsal: Co by se stalo. Poměrně nic.

No prave. To je ono ;-)
(.. a pri vetsi uprave sul uvitame jako prostredek proti krupicce, a kytkam ta troska taky vadit nebude :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 21:16 Usine – Re: filipsi
Co by se stalo. Poměrně nic. Neupravoval jsem až tak velký rozdíl, takže bylo potřeba docela směšné množství a to jen při výměně vody. :-) Změnil jsem ale způsob rozpouštění CO² a už to nedělám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 21:07 Muž filipsi [1296] – Re: vaclav
A ja se Ti myslim asi rok snazil naznacit, ze to neni uplne ono ;-) .
Tak schvalne, pro Achyla73 - upravil si sodou alkalitu dejme tomu na 4, nasledne upravil Ph HCl na 6.5 .... a co se stalo?
Pro Achyla - obratil bych velkou pozornost zejmena romanove "Kacirske myslence" a zamyslel se nad tim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 21:01 Usine – Re: filipsi
Není to až zas takový problém, dělal jsem to několik let. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 20:46 Muž filipsi [1296]
achyles73 napsal: ... že musím přidat jedlou sodu na nějakých 5-6 stupňů a pak to domíchat acidonem na 6,5 pH, tím mi ovšem spadne kH na nějakých 3 stupně...

Nediskutovali jsme to nahodou nedavno s Tebou v nejakem jinem tematu? Co se stane, kdyz se potka jedla soda s kyselinou? A ze pridavas co2 malo? Tak proc opet podobne tema? Je v tom nejaky problem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 20:09 Usine – Re: achyles73
Nezabírají ti ty Echinodory příliš moc místa. Aby jsi to zas nepřehnal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 20:03 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: vaclav
Davám 20 i v noci, teď jsem to zvednul na 50 a děj se vůle boží :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 20:03 R Muž romant [27987] – Re: Johan
Já jsem nekritizoval ty parametry výběru který jsou uvedený v atlase, jenom jsem napsal svoji zkušenost, ale Ty máš asi na mysli ty parametry, který se objeví po rozkliknutí daný kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 20:01 Usine – Re: achyles73
Jak píšeš tak zatím dáváš 20 a to asi jen ve dne. Zkus to 24hodin. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:59 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: romant
V atlase rostlin jsou udávány optimální hodnoty k růstu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:54 R Muž Silent [5949] – Re: achyles73
Voda v Malawi je zásaditá (pH 7,7-8,8) ale UT je kolem 5°dKh. Takže by to takový problém nebyl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:53 R Muž romant [27987] – Re: achyles73
Tak jsem si cvičně zadal v atlasu rostlin při vyhledávání parametr PH vyšší než 8 a vyjelo mě asi 30 druhů. Je pravda, že možnost zadat tam KH nejde, ale stejně bych se zkusil podívat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:52 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: vaclav
Můžu se zeptat, kolik daváte bublin co2 za minutu, protože mi to tak připada že ja budu muset davat aspoň 100 za minutu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:49 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: Haimdol
Cichlidam by rozhodně nevyhovovala, voda je velmi měkká 3 dGh, pravda stačila by jen ta soda, ale ja mám rád zarostlá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:47 Usine – Re: achyles73
Pokud ti pH leze pomalu nahoru musíš přidat CO², nebo zlepšit jeho rozpouštění. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:46 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: romant
To je spravna myšlenka , navíc kterou jsem očekával, ale mě zajíma ta voda a proč se tak děje ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:45 R Muž Silent [5949] – Re: achyles73
A co uzpůsobit rybí osádku této vodě. Když to tak čtu mám pocit že úprava této vody je příliš náročná. Takovým Malawi cichlidám by takováto voda vyhovovala. A pak nemusíš řešit ani rostliny ani úpravu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:44 R Muž romant [27987] – Re: achyles73
A zkoušel jsi jiný rostliny než tam máš teď? Mě příjde daleko jednodušší přizpůsobit kytky vodě než opačně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:41 Muž achyles73 [12] - Živorodky
Řek bych že kytkám ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:39 R Muž romant [27987] – Re: achyles73
Kacířská myšlenka. Proč se to PH vlastně řeší? Čemu takový PH vadí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:39 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: achyles73
Docela bych si i přál , kdyby u mě došlo k prudkému propadu ph ( pufrace ), leč to se ještě nikdy nestalo i kdybych měl kH - 0. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:36 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: romant
Sem s tím... , nechám si poradit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:34 R Muž romant [27987] – Re: achyles73
To vypadá, na nějakýho vnitřního nepřítele, třeba kytky. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 19:29 Muž achyles73 [12] - Živorodky – už fakt nevím
Přatele, kamarádi, už jsem fakt v koncích. :-( Že máme blbou vodu je mi celkem jasné, pH víc než 8, kH 1, rostliny v tom nerostou ani na zahradě, natož v akva. Nevím co mám dělat. Když zvýšim kH tak samozřejmě zvednu i pH a to dost hodně, někde až nad 9. Koupil jsem co2 system abych to pH srazil leč zbytečně. Jediné co mohu dělat je, že musím přidat jedlou sodu na nějakých 5-6 stupňů a pak to domíchat acidonem na 6,5 pH, tím mi ovšem spadne kH na nějakých 3 stupně, jinak to nejde. Dno, pozadi, všechno slité octem, nic nešumí....
Navíc se ph sune neustále pomalu ale jistě furt nahoru. Takže jak řikam, fakt nevím..... tone

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2011 16:23 zuzan – ph
tak za všechny palce všem děkuju ;-)
mě ani nešlo o fungování nebo nefungování testů, to je mi jasný... ptam se spíš na to, zdali nebude mít čajová barva vody vliv na konečném výsledku měření ph..barva vody bude přece jiná než kdybych to udělal u křišťálově čisté vody a tudíž nejsem schopen zjistit přesnou míru ph (používám klasické kapkové testy).
Sám vím že ta otázka je opravdu trochu hloupá (i možná špatně formulovaná, nějak se nedokážu vyžvejknout), protože zakalení ve zkumavce bude asi sotva vidět, ptal jsem se jen, že s ničím takovým nemám zkušenost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.01.2011 15:57 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: zuzan
Fakt by mne zajimalo, kdo dal palec dolu bez toho, aby zduvodnil proc je to spatna otazka! Navic palec dolu na otazku se snad nedava, to snad na spatnou odpoved, ale zeptat se muze i clovek, ktery jeste mnoho veci nevi, nebo nemuze!?

Blackwater se da merit jako jakakoli jina voda, to co je v ni obsazeno sice znamena, ze ma urcite zbarveni, ale vubec to neznamena, ze v ni plave mraky hrubeho smeti a uz vubec to neznamena, ze by u ni nefungovaly std. testy.

Ten palec dolu od nejakeho chytraka, ktery umi jen nekoho srazit bez vlastniho nazoru s dovolenim dorovanvam palcem nahoru a klidne dejte mne vsechny dolu, pokud se mylim ci to tak citite. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2011 15:44 zuzan – ph v blackwater
Dobrý den,
budu si zařizovat tzv. blackwater akvárko ale narazil jsem na problém jak měřit hodnoty vody typu ph, tvrdosti atd. klasickými testy...jelikož je voda sama od sebe zakalená nebudu přeci moci určit její hodnoty...nebo se mýlím?
děkuji za odpovědi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 20:33 Muž boumi [0]
Díííky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 20:29 R Muž Silent [5949] – Re: boumi
Pokud by začalo extremněji klesat pH tak lze použít jedlou sodu. Zvýší alkalitu a stabilizuje pH. A pak bys musel upravit dávkování CO2.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 20:25 Muž boumi [0]
Ptam se jen proto kdy by to kleslo až do extrému, ale zatím chci mít ph stabilní 6,0. S co2 se mi to stále drží na 6,0 teda jen zatím.:P Ale díky za radu. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 20:16 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: boumi
proč chceš zvýšit pH? Proč přidáváš CO2 když nevíš co způsobuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 20:14 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: boumi
to se nedá jen tak říct, záleží to hlavně na uhličitanové tvrdosti a tom jak účinně CO2 rozpouštíš.
Pročti si tady články "chemie vody" maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 20:08 Muž boumi [0]
Na kolik maximálně srazí co2 ph?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 20:04 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: boumi
stačí tam přestat dávat CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 20:00 Muž boumi [0]
Čím mám zvednout Ph?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 10:33 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetky – Re: Zénais
Když "nemůžeš" číst diskuzi, tak si přečti aspoň tohle: maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 10:14 Žena Zénais [4] - Labyrintky
Tak teď jsem měřila pH a je nějak nepříjemně nízké. Je to tak 6,4-6,5.
Chystám se pěstovat skaláry a ty jsou spokojené při pH od 6,5. Co způsobuje kyselost vody? A jak bych mohla pH snížit?
Děkuju všem a promiňte, určitě tato otázka byla už někdy položena, ale nemůžu si číst celou diskuzi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2010 18:22 Usine – Re: JuraS
Podívej se na uhličitanovou tvrdost jestli ti příliš nesnížila. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2010 15:30 Muž filipsi [1296] – Re: JuraS
Sondy, zvlast ty levnejsi, dodavane s asijskymi controllery (nic proti nim), chteji opravdu peclive sledovani a udrzbu. 1x mesicne je tak minimum, jinak merime a davkujeme blbosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2010 15:20 JuraS – Re: filipsi
no sondu jsem nekalibroval taky dost dlouho...zkusím ji vykalibrovat a dám vědět...a další nápad čím by to mohlo být ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2010 14:48 Muž filipsi [1296]
JuraS napsal: ... Dno jsem nečistil od založení...

Tady by mohla byt pricina. Co cisteni filtru?
A co Ph sonda, pravidelne kalibrovana? Je hodnota opravdu spravna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2010 14:29 JuraS
Potřebuji poradit od zkušenějších. V mým akva se zhruba před 2 mi měsíci pH snížilo z 6,5 pod 5,5. Jediné co jsem změnil bylo radikální snížení plovoucích kytek - piscie a žabince, protrhal jsem většinu stonovek (aby byl prostor pro disky) a do filtru jsem hodil slovy pár (sotva hrst) vyluhovaných granulí rašeliny od sery. Moc neodkaluji akva, nechávám hnojivo pro echináče, controller mi co2 nedávkuje (je nastavený na 6,5), vodu měním ob týden tak 40 lt přímo z kohoutku kde teče pH 7,5. V akva nechávám upadnuté listy pro krevetky a nebo se nasají do vnějšího filtru. Dno jsem nečistil od založení. Pokud akva vydrží do jara tak ho kompletně předělám..zjistil jsem, že mi propouští jeden roh..už 2 x oprava zaplácáním vnitřní strany rohu silikonem...
co by mohlo z toho co jsem uvedl být příčinou snižování pH ? Včera mi controller hlásil pH 4,65 a to se už pomalu šnekům nelíbí...rašelinu bych z filtru mohl vybrat ale to bych musel kompletně vyčistit filtr..a to je pakárna s mým blbým umístěním (blbé bylo moje rozhodnutí ho dát za akvárium....)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 23:24 Darry – Re: Maza
Děkuji za odkaz, zde jsem našel asi to co potřebuji na vysvětlení. Všem děkuji za odpověďi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 23:13 Darry – Re: katterinecka
Me neslo o to, ze bych to potreboval snizit ryby se zdaji ok, nic nicemu nevadi, ale chtel jsem vedet duvod, proc to tak je a proc to pH proste i kdyz ho snizim se druhy den zase vrati nazpet, to je jedine co me zajima proc se to tak deje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 21:50 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Tudy
Jen že občas se tady lidi snaží snížit nebo zvýšit kdoví co a třeba to ani není nutné. Běžné akvarijní rybky už jsou za ty roky zvyklé na všelicos. Tak by mě zajímalo k čemu to potřebuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 21:33 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetky
Darry napsal: Jde mi o snizeni pH, ale na to pripravky pH minus nezabiraji, vzdy se to po dnu zase vrati nazpet a nevim proc.
Tomu se říká pufrační systém vody. Musel bys přidávat kyselinu delší dobu, až do vyčerpání pufrů. Hezky je to popsáno zde: maniakva.sweb.cz/… , tady je o chemii vody téměř vše: maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 21:31 Muž Tudy [330] - Krevetky – Re: katterinecka
Dobrá otázka, stačí zvolit druhy snášející vyšší pH a je po starostech. Naše voda má dle vodárny pH 8,6. Změřil jsem to kapkovým testem - vyšlo mi pH 8. V akvárku před výměnou vody mezi 7,5 a 8. Řekl bych, že je lepší přispůsobit výběr ryb a rostlin vodě, než to dělat naopak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 21:20 Muž leontin [46] - Cichlidy – Re: Darry
Dobrá voda pro živorodky nebo tlamovce.Je třeba se přizpůsobit.Vodu na výtěr teter nebo terčovců z toho bez osmozy neuděláš. pH se levně a razantně snižuje kyselinou solnou.Práce s ní i skladování vyžaduje opatrnost a zkušenost. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 20:49 ALFicek – Re: Darry
Trvale bych filtroval přes rašelinové přípravky, je třeba jen vedět kolik tam toho dát.
Používám Active peat granules od Sery...
PH z původních 7.0 klesa a teď se mi pohybuje kolem 6.6 - 6.7, tzn. mírně kyselá. víc granulátu = víc kyselo (ale taky hnědo - obsah huminových kyselin barví vodu do jantarova/hněda).

Další možnost je používat CO2 - u toho je to složitější ale jistý pokles PH to taky způsobí.

Každopádně u PH 8.3 bych si asi hledal jiný zdroj vody.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-mereni-?od=551