Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -4   14.02.2011 20:57 Bubak – Re: Haimdol
Nevadí mě to ,protože spousta lidí si myslí ,že řešení je v jedlé sodě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 20:44 R Muž Silent [5949] – Re: Bubak
A nevadí vám, že reagujete na dotaz z 03.02.06 ? Myslím, že to za ty roky už nějak vyřešil, ne? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -5   14.02.2011 20:41 Bubak – Re: krtek
Pokud by kleslo pH na 5,5 jak popisujete jsou dania už dávno mrtvé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 20:31 Bubak – Re: krtek
Přerybněné a neudržované akvárium - stará voda.Proto jde pH dolů neupravíte to sodou.Sodou pouze zvednete alkalitu,ale nevyřešíte problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 20:23 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: paulo
co ulity, nebo nejaky povlak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 20:08 Muž paulo [58] – Re: Moucha
Ať počítám jak počítam tak to vypadá že tam dám alespoň u některých otazník, šutry tam žádný nemám, ale je možný, že jak jsem měnil dno tak jsem dal většinu staré vody kvůli bakteriím tak možná zůstala tvrdá z minulého dna....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 19:53 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: paulo
a otestoval jsi i sutry jestli ti sumi?

kdyz nevis pocet tak se tam da dat pocet neurcity a je to.... ja ty svoje galaxky taky tezko spocitam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 19:46 Muž filipsi [1296]
Gunguy napsal: ...
opravdu plovoucí květiny spotrřebují hodně vápníku?.


Ne. Tedy ne vyznamne jinak nez jine kytky. Staci se podivat na zastoupeni prvku v rostlinach, je u vsech hodne podobne, a zkusit spocitat, kolik Ca ve vode je, kolik bychom museli zelene mezi vymenou vody u tvrdsi vody vyprodukovat... a hned mame jasno.

(edit - oprava preklepu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 18:26 Muž paulo [58] – Re: Moucha
Rád bych přesně spočítal ryby a aktualizoval seznam, ale budu je asi muset vyfotit a počítat na fotce,pořád se melou, tetry no, akvárium už mám dlouho, předtím jsem tam měl pár akar modrých a nadělaly víc než tady ti škvoři
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 14:34 Muž Gunguy [2]
je pravda e nekteré plovoucí kytky hodně měkkčí vodu? že žerou vápník jsem slyšel, co je an tom pravdy?

já si myslím že voda je lepší tvrdší než měkkčí, alespon pro ne, mám tam šneky , tyhle údajně vapnožroutské kytky a taky ryby , a to všechno vápník spotřebovává

opravdu plovoucí květiny spotrřebují hodně vápníku?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 10:06 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: paulo
tak si dej do kupy profily nadrzi safraporte, navic jak ta koukam mas asi ty akva kratce co?

rybicky.net/clanky/459-kolik-rybicek-si-mohu-dat-do-akvaria

staci trosku hledat a nez si poridim akva tak si neco prectu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 22:07 Muž paulo [58] – Re: vaclav
A jaký počet je podle Vás akorát?No ono to s těma počtama taky nebude tak jak je napsáno,čtyři tetry jsem za dobu co je mám našel u hladiny, ale kdo kdy spočítal tetry v hejnu, na to nemám :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 21:34 Usine – Re: paulo
Je jich na můj vkus moc. 47 ryb na 90 litrů vody je poměrně hodně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 21:15 Muž paulo [58] – Re: BikerJames
Vápenec ve vodě byl, ale teď už mám písek od flexiobalů, a ten je v pořádku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 21:13 Muž paulo [58] – Re: vaclav
jakto?jako, že jsou těsně před stádiem břicho nahoru?Nebo je jich tam moc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 21:12 Usine – Re: paulo
V akváriu máš skoro rybí polévku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 21:03 Muž paulo [58] – Re: Sid
děkuji za literaturu, budu mít makovicu že neprojdu dveřma
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 20:54 Muž Sid [6647] - Rostliny – Re: paulo
Způsobů je mnoholi. :-) Důležité je vědět, proč tomu tak je, potom se dá řešit, jak s tím naložit. Nebo - zda s tím vůbec něco dělat. :)
Pobavte se: maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 20:54 Muž BikerJames [19] - Cichlidy
Máš možná vápenec ve dně nebo nějaký kámen ho obsahuje zkus to otestovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 20:47 Muž paulo [58] – vysoké pH
Dobrý večer, nebudu zakládat nové téma, mám dost vysoké pH, přitom voda ze studny má 7,4, což si myslím, že je akorát ale pH mi v akváriu leze nad 8, máte nějaké vychytávky jak snížit pH?Forum pročítám, ale už mi z toho leze hlava kolem.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 13:00 GP – Re: Designer
ale tam nejde o absolutni mnozstvi dusiku, to je stejne, jen v jine forme, ale ta jedovatejsi je zas energeticky vyhodnejsi pro rostliny a my bychom teoreticky mohli setrit na svetle...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 12:20 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: achyles73
To mame prave kazdy nastaveno nekde jinde, nekdo na doraz k rostlinam, nekdo k rybam, a vetsina z nas nekde uprostred, idealne krasne rostliny a mezi nimi krasne ryby ty rostliny neposkozujici (v mem pripade s kompromisem, at si to tedy zerou, kdyz neco zbyde) ;-) .

Slysel jsem ze zemedelci nitrifikaci uplne nemusi, zvysuje jim naroky na hnojeni, takze tu Sidovu narazku jsem pochopil v tomhle smyslu (doufam ze spravne), a musel argumentovat pomoci rybicek, kde vetsina z nas bude prece jen klidnejsi s hromadou tech "zlodejskych bakterii" a rybami zijicimi v co nejmene jedovatem prostredi, specialne kdyz cena hnojiva v podobe rybich vykalu nas buhvi jak netrapi :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 06:27 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: Sid
Nezbýva mi než s váma souhlasit, nejdůležitější je rostlinstvo, ryby jsou pro mě takový nadstandart ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 22:56 Muž Sid [6647] - Rostliny – Re: Designer
Nějaké rybky být v akva mohou, ale rostlin by měla být převaha! :-D
(Mimochodem - mé "domácí" akva je velmi silně přerybněné, pokud bych použil "oblíbený vzorec" vycházející z délky ryb v cm a objemu akva v l... :))

Podobně jako nitritační bakterie mají i rostliny rády amoniak. (Některé zdroje uvádějí, že "většina až všechny", jiné že "je to tak napůl" s těmi kytkami, co raději dusičnany. Soudce dělat nechci, mám důvody sympatizovat spíš s variantou první... :))
Takže nižší pH neznamená jen lepší dostupnost většiny živin, ale také "omezení aktivity" jejich konkurence v soupeření o amoniak.
V ideálním případě je poměr rybek a rostlin takový, že si můžete dovolit honit vodu filtrem tak intenzivně, že se v něm žádné "zlodějské" bakterie neudrží. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 20:55 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Designer
Však ryb tam může být habaděj.. !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 20:52 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Sid
O tom ja nic nevim, pac mit akvarium a dokazat v nem mit jen kytky a ryby zadne, to ja bych nevydrzel, neco by tam desne chybelo smich . A asi nejsem sam. Ja vim ze mi potvory jedny Tetry cisarsky oziraj krasny listecky Lilaeopsis brasiliensis, jezne tesilo by mne to tak, kdyby ty listecky nikomu nechutnaly? Vzdyt to je jako pestovat jahody pro deti ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 20:24 Muž Sid [6647] - Rostliny – Re: Designer
...Dost lidi tlaci zbytecne pH o kus dolu, netusic co provadeji nitrifikacnim bakteriim...
V rostlinných nádržích takové počínání nemusí být na škodu, ale právě naopak. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 17:24 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: Moucha
Ty stranky mám zmaknuté taky, řekl bych že to ale uplně nesedí - na pomezí 3 částí to nemusí sedět ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 16:51 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: achyles73
jeste je tu mozne vozit si vodu od kolegy.... i kdyz u tvejch objemech....

a pri pohledu na tyhle stranky www.ovak.cz/…
bych asi pridaval kno3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 15:45 Muž achyles73 [12] - Živorodky
Zkusím ještě takovou malou poznámku:
Bydlím ve slezské ostravě a bez upravy vody to roste blbě, kolega bydlel v ostravě porubě a akvarko mu bezvadně fungovalo. Po přestěhování na slezskou sám nechapal tu katastrofu co se mu s tím děje, dnes je zpátky a má to zase v pohodě.
Je mi jasné, že se s tím budu muset smířit, ale většinou se tady radí ,že do akva není moc dobré zasahovat, dát mu čas, nehnojit, atd. Asi jsem vyjímka co potvrzuje pravidlo.
Já nedělat nic, tak to můžu zabalit, takže prostě a zkrátka bez jedlé sody, acidonu, fe a možná co2( teprve začínám ), se neobejdu i když mě to pěkně štve.
Tímto všem děkuju za příspěvky, vždy se v nich dá něco vyčíst palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 14:21 filipsi – Re: achyles73
No, ono by totiz toho co2 bylo podle tabulky malo i kdyby tam kytky a svetlo nebyly zadne.
Dneska je syceni co2 uz skoro standardem, a lide navic touzi po akvarijnich zahradach. Proto vsichni mluvi o tom, ze sety maji malo svetla. ze je tam a onde malo svetla. Moc se mi na to tema nechce rozepisovat. Ale casto plati, ze pro cloveka neznaleho je hodne svetla spis zhoubou nez pomoci. Na druho stranu, kdyz ho je opravdu malo, take to snadne neni.
Ty nemas hodne svetla ve smyslu moc, absurdne moc. Mas jen dost, na muj vkus mozna trosku vic nez dost, kdybys co2 nepridaval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 14:12 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: achyles73
Protože je snažší udržovat dobře osvětlené akvárium, než to, kde skoro nic dobře neroste. (resp. udělat hezké, dobře fungující akvárium s rostlinami) Vysoké pH neznamená, že by rostliny nedokázaly růst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 14:02 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: achyles73
protoze vetsina lidi ma ponekud lepsi vodu nez mas ty.... zkus se po ohlidnout po akvaristech ze sveho okoli..... uvidis co ti poradej....

a taky to ukazuje ze ne vsemu co se tu pise muzes verit.... znas to, duveruj ale proveruj...

taky radikalni zmeny svetla (ci jinych faktoru) dokazou dat kytickam zabrat.... (vlastni zkusenost...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 13:56 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: filipsi
Tomu s tím světlem docela rozumím, ale potom nechápu, že tady hodně lidí radí začatečníkum co si koupí akvarijní sety, že mají málo světla aniž by znali parametry vody. Někdy mi to tady příjde docela zvláštní.....
A že by 0,6 w/l bylo tak moc... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.02.2011 13:42 filipsi – Re: achyles73
Pochop, ze bez pridavani co2 bude VZDY co2 malo, s tvoji silou osvetleni. O tom to cele je, mit cele akvarium postavene rozumne, a podle toho, jak se o nej chci starat a jak chci, aby vypadalo.

Docela dost svitis. OK. Pak ale musis take pridavat co2, protoze rostliny budou chtit rust tak rychle, ze prirozene zdroje stacit nebudou. Pak ale musis take hnojit, opet to same.
Nebo uberes svetlo, prestanes akvarko neustale merit a porovnavat parametry a bude to fungovat take.
Druha vec jsou tabulky a realita - musis se smirit s tim, ze to co meris neni obsah uhlicitanu, ale alkalita, a ze take nemeris presne. Takze vesklera mereni jsou orientacni, a slouzi spis jako urcovani trendu stoupa/klesa, nez ukazatele absolutnich hodnot, podle kterych bych se mel ridit.
Schvalne zkus v akvarku zmerit Ph a alkalitu pred rozsvicenim rano, pak po dvou hodinach sviceni, pak vecer pred zhasnutim svetel. Treba ti to napovi vic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 13:22 Muž achyles73 [12] - Živorodky
Pochopte že bych se chtěl aspoň trochu dostat do parametru Tillmanovy tabulky, jenže když kH je 2 a pH 8,5, tak vychází že co2 je málo, tudíž je nějaká šance jak se do těch parametru dostat i bez přidavání co2 ?

Nejde mi vysloveně o to abych měl kyselou vodu, jde mi o to aby parametry seděly aspoň trochu podle te tabulky
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 12:33 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: achyles73
staci se juknout do atlasu.... tem narocnejsim to vadi.... rybam spis vadi celkova tvrdost

stejne je asi nejednodusi kdyz si muzes vyzkouset kytky jestli ti rostou/nerostou a neutratis za to pul vejplaty ci nekolik kapesnejch

a pro rasy plati jednoduchy, kdyz je dost prosperujicich rostlin a primerena udrzba, tak nejni problem s rasama (pokud nejni nejak brutalne prehnojeno ci prerybneno samozrejme)

a potreba upravy vody je vetsinou z duvodu, ze chces mit rostliny/ryby pro ktere je voda, jenz mas, nevhodna.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 10:20 Žena stetinka [270]
No, já zase odmala zásadně prala filtry pod tekoucí vodou a vždy to šlapalo. Když jsme se dověděla, jak tomá být a dokonce pak i viděla na Youtube ty dlouuuhé videa, jak to prát v té špinavé odkalené vodě, zhrozila jsme se, jak mohla moje akvária fungovat!
(Mimochodem, zajímalo by mě, o kolik procent klesne účinnost filtru po vyprání f.medií v tekoucí vodě)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.02.2011 10:13 R Muž romant [27987] – Re: Designer
No, když to přeženu, tak někdy je lepší nevědět. Moc dobře si pamatuju, že když jsem, jako kluk přišel ke známejm, kteří měli doma malou akvaristiku a ptal jsem se jakou mají vodu, tak mě bylo řečeno, že nevědí, že oni to neměří. :) Nedělat nic, je někdy lepší než něčím, čemu ne zcela rozumím spustit nějakou nežádoucí reakci, povětšinou v podobě kamarádek řas. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.02.2011 10:07 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: filipsi
Dost lidi tlaci zbytecne pH o kus dolu, netusic co provadeji nitrifikacnim bakteriim. Mnoha rybam je fuk, zda je pH 6.5 nebo 7.5, ale nitrifikacnim bakteriim to pry fuk ani zdaleka neni, vyssi pH je pro ne lepsi, a vliv to ma zasadni, alespon dle dostupnych informaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.02.2011 09:13 filipsi – Re: achyles73
Asi to je pro Johana, ale ... me take muzes presvedcovat.
Tady: rybicky.net/nadrze/2308 od te doby, co nepridavam co2, se ph pohybuje slusne vysoko, podle poslednich mereni odpoledne nad 8 leze.
Vim, neni to zadna amano nadrz bez ras, ale ze bych s tim mel nejaky vyrazny problem, to ne.
Na problemy si vetsina lidi zaklada prave tim, ze si hraje v akva na chemickou laborator.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 09:05 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: filipsi
Můžu vas ubezpečit že nerostla, rybám taky nesvědčí a pokud s tím nedělám nic tak bych o řasách mohl napsat knihu. ;-)
Zeptám se jinak : vadí rostlinám nízké kH ? O pufraci vody mi nepište, tam je mi to jasné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 08:51 filipsi – Re: vaclav
Jedlou sul? Ze zazivaci sody? Jinou kyselinou?
Jak to delas :-) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 08:34 Muž Johan [4945] - Rostliny
Nevidím důvod, proč by většina pěstovaných rostlin nerostla i při této vodě. hmm Tak je pH vysoké, to má většina akvárií s trochou světla a rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 08:27 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: romant
ja jsem sel trosku jinou cestou... znate to prazska voda (stejna jako Vaclav), akva cca 100L, davkuju CO2 pomoci zvonu z PET, mival jsem alkalitu okolo 2-3°dKH, tak jsem zkusil dat do filtracni komory jednu vetsi ulitu od nejakyho morskyho sneka a taky nekolik kusu sepiovy kosti... vodu menim pri odkalovani jednou tejdne (cca 15Litru, cisty objem akva cca 75L), kytkam se zacalo darit... hlavne echynacum... tak jsem zmeril vodu, nekolikrat... pH 7,2 - 7 (kapkovy test i kalibrovana sonda, zdrojova voda ma 7,5-7,8), 8°dGH (zdrojova voda ma kolem 10), 5°dGH!!! (zdrojova 3-4°dGH), NO3 okolo 40mg/l (tedka posledni dobou ma zdrojova okolo 36mg/l, drive mivala 25)...
a vetsina kytek snasejici pH nad 7 roste jak o zavod.... a vlaknita rasa pomalu ustupuje, pred vanoci bylo obdobi, kdy jsem z technickych duvodu nemohl davkovat CO2 a experimentoval jsem s pridavani sody, proto se rozmohla rasa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 07:32 R Muž romant [27987] – Re: achyles73
Moje "kacířská myšlenka" spočívá v tom, že se s tou vodou nebude dělat nic a osazenstvo akva se přizpůsobí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 06:26 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: filipsi
® filipsi napsal :
Pro Achyla - obratil bych velkou pozornost zejmena romanove "Kacirske myslence" a zamyslel se nad tim.

Mluvíte pro mě v hadankách, kH jsem měl kolikrát velmi nízké a pH mi nikdy nespadlo a fakt bych si to přál, ani ty ryby by mě nemrzely, mi šlo vždy o rostliny.

( s těma rybama mi to nemějte za zle, ja to zas až tak nemyslel :-D :-D )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 06:21 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: filipsi
Jde mi o to, že ne každý, když má vysoké pH, přidavá co2 ( nemá chechtáky ), tak jak se to dá řešit ? Asi nijak, zvýším kH protože musím a zvýším tím zaroveň pH což nechci !!!!!!!!
Takže opravdu nic nezbývá než si udělat malawi rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 22:06 Usine – Re: filipsi
Ale vyrábím jen jinou kyselinou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 21:49 Muž filipsi [1296] – Re: vaclav
Zmenilo, nevyrabis z te sody jedlou sul. :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-mereni-?od=501