Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 25 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 20:05 Muž teakmon55 [6]
Zdravim,hnojim denne PMDD (makro,mikro).Denne pridam Fe 0,02 mg/L (týždenne 0,2mg/L).
Takže po výmene vody pridam len tých 0,02mg/L-Fe.
Ako sa to ma spravne robyt?Nieje lepšie po výmene vody zdvyhnuť Fe na 0,2mg/L a potom už len denne pridavat 0,02mg/L?Čiže udržovať stalu hodnotu 0,2mg/L.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 20:13 Žena vero-ni [134] Re: Magic
Ano ano,po začátku hnojení. U polyspermy mě právě přijde takový zakrslý.. lístky jsou dočervena a mírně pokrčené.u siamesis vypadá lépe,ale je tam znatelný ten zelený střed s žilkami a kolem žluté okraje. Teď mě napadlo,mohla by se ta polysperma tak rozpadat z přechodu na submerz? Tyto oba druhy jsou pod vodou od 5.2. ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 19:49 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vero-ni
A to jsou nové listy u té hygrophily? Po zahájení hnojení? Protože růstový vrcholek nevypadá tak špatně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 19:21 Žena vero-ni [134]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ještě další foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 19:18 Žena vero-ni [134] – Hnojeni a stav rostlin
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, snad ve správném vláknu :) prosím pomoc. Začala jsem první podvodní hnojit KH2PO4 kvůli sinici a hlavně proto,že rostliny nerostly,stonkovky opravdu vůbec. Hlavně ludwigia byla zaseklá a dírkatá. Fosfor byl rovnež neměřitelný. Dávám tedy 2 ml/2 dny,podle testu se drzi hodnota 0,25-0,5 mg/l. Dál přidávám hořkou sůl,hygrophila siamesis byla taky samá dírka,hnědé okraje. Při výměně vody 2ml (rozmícháno 50g/250 ml vody). Po 3 týdnech má ludwigia krásné nové přírustky a hygrophila polysperma je samá dírka. Navíc okraje starých listů černají a jsou patrné zelené středy listů se žlutým okrajem. Na skle se začala také tvořit taková hnědá řasa,jako prach... Návody na nedostatky prvků jsem prohlížela mockrát,a mám pocit,že chybí snad vše.. tedy jinak,jsem z toho jelen. Prosím koukněte na fotky a nápadům,co přidat či ubrat,jsem otevřená :) jinak svítím 10 h,a ještě dávám 2ml tetra plantamin/2 dny..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.02.2018 08:59 S Muž invalida [3881] Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: V Bratislavě máme taky dost tvrdou vodu. Šel bych na to, být tebou:
Výška akva max 25 cm. Hrst zeminy pro pokojové rostliny přikrýt štěrkem asi 3 cm. Dát rostliny, co navrhuje Latix. Jednu rostlinu na litr, v případě tenkých stonkovek dvě. Vyžebrej někde šneky levatky a dej je tam. Taky pár okružáku. Naber v nějakém čistém potoce pár litru vody a nalej je tam. Filtr ani vzduchování neřeš. Chceš blbuvzdorné akvárium nebo ne?
Měsíc jen pozoruj. Pokud nevidíš problém, jen dolévej vodu. Pokud nastane problém, měň 10-15% vody obden, dokud to trvá. Pokud se objeví dafnie nebo buchanky, je voda ok, pokud žijí, je vše v pořádku. Po měsici začni uvažovat nad rybami. Na úvodu 1 ryba velikosti gupky na 10l vody. Pozoruj další měsíc, dva. Pokud se rostliny nehýbou, přihnoj www.hydroflora.cz/… . Nepatrně. To znamená, že nasliníš špičku párátka, dotkneš se jí hnojiva a co se nalepí, necháš klesnout na jednu solidně vzrostlou rostlinu. Další měsíc pozoruješ, jestli ji to popostrčilo. Atd.

Už mám rybky přes 40 let takže něco vím, celou dobu tady takže i s vodou si poradím, kytky tam sou a mečovky taky..ale jaksi to zatím není akva ale nerozběhlý akva. Hledám nějakou cestu protože to určitě znáš když zvlášť ženský v zápalu boje skrmí roční zásoby za tejden. To samý s hnojivem...zvlášť když ho dodám grátis. Ale dávkování párátkem sem neznal...to se mi líbí..jakože to stojí trochu času než jen vlejt lžičku nebo vstříknout určitej objem stříkačkou. Díky všem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.02.2018 22:35 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: invalida
V Bratislavě máme taky dost tvrdou vodu. Šel bych na to, být tebou:
Výška akva max 25 cm. Hrst zeminy pro pokojové rostliny přikrýt štěrkem asi 3 cm. Dát rostliny, co navrhuje Latix. Jednu rostlinu na litr, v případě tenkých stonkovek dvě. Vyžebrej někde šneky levatky a dej je tam. Taky pár okružáku. Naber v nějakém čistém potoce pár litru vody a nalej je tam. Filtr ani vzduchování neřeš. Chceš blbuvzdorné akvárium nebo ne?
Měsíc jen pozoruj. Pokud nevidíš problém, jen dolévej vodu. Pokud nastane problém, měň 10-15% vody obden, dokud to trvá. Pokud se objeví dafnie nebo buchanky, je voda ok, pokud žijí, je vše v pořádku. Po měsici začni uvažovat nad rybami. Na úvodu 1 ryba velikosti gupky na 10l vody. Pozoruj další měsíc, dva. Pokud se rostliny nehýbou, přihnoj www.hydroflora.cz/… . Nepatrně. To znamená, že nasliníš špičku párátka, dotkneš se jí hnojiva a co se nalepí, necháš klesnout na jednu solidně vzrostlou rostlinu. Další měsíc pozoruješ, jestli ji to popostrčilo. Atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.02.2018 22:00 Muž larix [1420] Re: invalida
Myslím, že by to išlo aj v tvrdej vode (aj keď nespochybňujem, že RO je asi najlepšie riešenie).
Ja by som volil slabé svetlo, nie príliš veľké ale pravidelné výmeny vody (adekvátne k tomu nastaviť množstvo živočíchov), kvapku komplexného hnojiva (napr. Profiplants Complete s troškou draslíka navyše je za babku) a k tomu rastliny typu Cryptocoryne, Vallisneria, Taxiphyllum, Microsorum, Hygrophila polysperma, H. corymbosa, Ceratophyllum a pod., skrátka také tie nenáročné rastliny dávnejšej akvaristickej éry. Kedysi som býval v lokalite s vodou 25°dGH a dalo sa. Jediné, čo treba je trocha sedliackeho rozumu a citu pre akvárko a ono to pôjde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 18:19 S Muž invalida [3881] Re: NHKG
Problém je v tom že to není pro mě ale pro dítě, furt se snažím páchat mimoškolní akvačtvereček . Problém je to že se to nějak celý rozlejzá a rozjetej čtvereček je svým tvarem...no ano zkrátka je to na renault.
Nemám tolik času a mamina nejen že nenaučila klučinu počítat ale sama má problém se sčítáním a to nemluvím o desetinný čárce.
Furt má v chapadle debilní tydliufoun a furt lakuje a komentátoruje.
Zkrátka klučinovi poradit Dej lžíci teď a lžíci 12týho. Seš kluk tak si umíš poradit. Třeba si to napiš do kalendáře.
Takže spíš jako jde o radu jestli pmdd nebo něco namíchat. Nebo jinej osvědčenej systém. Když nevíš na zahradě hodíš nějaký npk nebo jiný kombinovaný. A v akvárku je to jedno, nikdo z něj nic nejí. Kdyby se něco dělo vynecháme, poštelujem světlo bo něco jinýho. Když dáš na zahradu dusíkatý tak je to jak blbá z prahy vodvedle. Dvoumetrová nať ale brambory nejvejš do praku.
Takže než to definitivně rozpustim tak vymejšlim jak by to ještě nějak šlo. Toť celý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2018 17:55 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: invalida
Podľa mňa sa to takto nevedecky dá. Na začiatku som dostal s PMDD aj návod, kde bolo do koľko vody tie sáčky namiešať a koľko približne dávkovať (podrobnosti nepamätám). Vy ste dostatočne skúsený pozorovateľ, tak si to dávkovanie vypozorujete, ale s takou tvrdou vodou naozaj neviem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   23.02.2018 17:46 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: invalida
Tohle asi hnojením nezachráníš. Chtělo by to reverzní osmózu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 17:46 Muž Kubaa [718] Re: invalida
Asi jak kde na severu. Já jsem ze severu a tekla nám z vodovodu skoro destilka. Pokud máš blbou vodu, chce asi nejprv řešit to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 17:42 S Muž invalida [3881] Re: Kubaa
Ty vole ty máš rady. To mám jako jezdit pro pražskou vodu, to se fakt vyplatí stydim Tady na severu je všecko na opuce což není úplně jednoduchý. Když budeš často měnit vodu tak máš skla neprůhledný do měsíce.
Přiblížím ti to takhle. Bojler 150 litrů..co půl roku vyklepu 8 kýblů šutru. Co cca dva roky měním bojler hmm Když se daří a víc vaří odvařuju konvici denně...vrstva cca 2 mm. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.02.2018 17:29 Muž Kubaa [718] Re: invalida
No s obyčejnýma kytkama, pražskou vodou a bez CO2 a superhightech světel mi vždycky stačilo nechat ryby s*át...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 17:14 S Muž invalida [3881] – Když něco vysvětluješ tupci.
Zdar.
Dá se nějak hnojit nepříliš vědecky. Jako že lze podat radu s trochou záruky typu..kup pmdd a dávej x lžiček za y tejdnů na Z litrů?
Zkrátka nechci ..i když mám chuť říct..ty se na celý akva vy..ehm a začni zase čumět imrvére do mobilu. Zkrátka hnojit aby trošku šli kytky aspoň některý a nemusel sem chodit dávkovat já tam kde není možný vysvětlit ani to že voda není jen mokrá hmm Díky za nápady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 12:48 Maq Re: zervan
zervan napsal: Pozor, počítal som s tetrahydrátom (4 H<sub>2</sub>O). Vo Fichema predávajú 2,5
Budí to ve mně nedůvěru. Fichema je často nepořádná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 12:33 Muž muťa [554] - RostlinyRe: zervan
Děkuji ti pane! Jiný jsem nenašel a navíc tam stejně budu ještě objednávat jiné věci, tak se mi to hodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2018 12:21 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: muťa
Pre 500 ml fľašu: 95 g Ca(NO3)2 × 4 H2O - potom 20 ml do 400 l dodá presne 5 mg/l dusičnanov. Rozpustnosť je až cca 120 g na 100 ml, takže kľudne možno dať aj 381 g na 500 ml objem - potom každý 1 ml do 400 l dá práve 1 mg/l.

Pozor, počítal som s tetrahydrátom (4 H2O). Vo Fichema predávajú 2,5 - no domnievam sa, že sa na vzduchu pri bežnej vlhkosti aj tak z neho stane tetrahydrát. Kto má skúsenosti alebo znalosť, prosím vyjadrite sa. Osobne by som radšej kúpil tetrahydrát, tam je to jednoznačné. Na druhej strane, rozdiel je len 13%, teda ak by mal len 2,5 vody, dodá o 13% viac ako som vyššie spočítal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 12:06 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Maq
Protože tam nejsem si registrovaný a nové registrace jsou zastaveny už několik měsíců!

EDIT : pardon, nejsou přijímány nové objednávky, registrace je možná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 12:04 Maq Re: muťa
Proč to nekoupíš tady?
akvarijni-hnojivo.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 11:58 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Ciffik
Vidím že sehnat dusičnan hořečnatý není vůbec snadné. Budu muset tedy jít do dusičnanu vápenatého. Ve Fichemě mají tento: Ca(NO3) x 2,5H2O ( www.fichema.cz/… ). Mohl by mi prosím někdo poradit v tomto případě jak vhodně namíchat zásobní roztok pro 400l akvárium?

Zervan mi to dobře vysvětlil na tom dusičnanu hořečnatém....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 11:39 Maq Re: Prašan
Prašan napsal: Koľko KCL by si mi odporúčal pridávať do tej 200L?
Já bych ho v té Tvojí vodě chtěl mít tak 10-20 mg/L (draslík z toho dělá o trochu víc než polovinu). Což jsou cca tři gramy KCl na 200 litrů. Taková koncentrace by měla současně snížit toxicitu dusitanů. (Ony tam už ale nějaké chloridy beztak jsou, a možná pomáhají rybám přežít. Já to nemám experimentálně vyzkoušené, píše se to v učebnicích pro komerční chov ryb. Lituji, ale o dusitanech si budu raději jen číst...)
Po jakých dávkách tam ten kácl dodáš, to závisí na místních podmínkách, hlavně spotřebě rostlin a režimu výměn vody.
Aký máš odhad,že by sa to dno resp.látky z neho prestali uvoľňovať? Rok? Dva? Riasa si fosfor dokáže ukladať,tak predpokladám dlhší boj :-)
Napadá ma,čo ak by som pod rampu švacol za pozadie veľkú sieťku s aktívnym uhlím.Nepomohlo by trocha?

Odhadem měsíce. Záleží na tom, jakou vodu tam budeš přidávat. Čím méně mineralizovaná a kyselejší, tím rychleji se budou rozpouštět sraženiny ze dna. Je to taková docela sisyfovská práce - čím víc ředíš, tím víc se rozpouští.
Aktivní uhlí zrovna s tímto asi nic neudělá, a není-li to nějaké speciální (=drahé), tak ještě uvolní nějaké fosforečnany.
Dusitany jsou projevem poškozené nitrifikace. Ona probíhá zčásti, tj. z amonia na dusitany, ale z dusitanů na dusičnany to trochu vázne. Problém je v tom, že oba kroky dělají jiné bakterie (nebo archaea), a ty co oxidují dusitany na dusičnany jsou obvykle citlivější ke všem změnám a zásahům.
To byl jeden z důvodů, proč jsem na úvod v SZ vyslovil varování, abys postupoval pomalu. To mi ještě nedošlo, že už je ten přechod v plném proudu, se všemi potížemi.
=
Mimochodem, před necelým rokem jsem přechod z tvrdé vody na měkkou (po pořízení RO) provozoval taky. A byl jsem v kontaktu s akvaristou, který byl netrpělivý a dopadlo to špatně (a já jsem byl za blbce).
Já jsem katastrofu neměl, ale trvalo to měsíce a došla mi trpělivost. Proto jsem akvárko zrušil a založil ho nanovo rovnou s měkkou vodou.
Celkem vzato mi z toho vychází, že tenhle přechod je věc zapeklitá a otravná, a možná nejrozumnějším doporučením je znovuzaložení akvária.
Přitom chápu, že "skaláry se třou" a vypadají spokojeně, takže se Ti do toho nechce. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2018 15:28 - Re: Maq
Koľko KCL by si mi odporúčal pridávať do tej 200L? A v akom pomere riediť KCL prášok.Skúsim si to niekde dohľadať.... pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2018 13:21 - Re: Kubaa
0,9 mg/l a máš pravdu je to veľa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2018 13:18 Muž Kubaa [718] Re: Prašan
U NO2 ta hodnota nejde přečíst, ale je to nad 0.3 což mi přijde strašně moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2018 13:10 - Re: Kubaa
Test by mal byť v poriadku.Na fotke sa možno tá farba trocha zdá tmavšia ale sú to hodnoty tie kde to držím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2018 13:08 Muž Kubaa [718] Re: Prašan
Přijde mi trošku zvláštní, že jim nevadí ty dusitany. Měří ten test dobře?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2018 12:55 - Re: Maq
Práve idem urobiť 50% výmenu na ukor ostatných akvárií.Kedže ako som písal toľko vody nemám kde pripraviť.Aj som mal podozrenie na to dno čo som tam nechal,no funguje to takto celkom v pohode.Ryby bez agresie,spokojné,vytierajú sa.Povedal by som,že im nevadia tieto hodnoty práve vďaka tej nízkej alkalite.
Aký máš odhad,že by sa to dno resp.látky z neho prestali uvoľňovať? Rok? Dva? Riasa si fosfor dokáže ukladať,tak predpokladám dlhší boj :-)
Napadá ma,čo ak by som pod rampu švacol za pozadie veľkú sieťku s aktívnym uhlím.Nepomohlo by trocha?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.02.2018 08:09 Maq Re: Prašan
Je zřejmé, že úroveň živin v tomto akváriu ovlivňuje víc jeho "historie" než přilévaná vodovodní voda. Dusík a fosfor se mohutně uvolňují ze dna, a s nimi zřejmě i další živiny. Výjimkou bude draslík, protože ten se ve dně nezadržuje.
Ty dusitany jsou alarmující. A moc nerozumím tomu, proč tam nemáš žádné uhličitany (alkalitu).
Doporučuji hnojit pouze chloridem draselným (KCl). Chloridy zmírňují toxický účinek dusitanů.
A měnit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2018 18:55 - Re: NHKG
Voda je vodovod + RO.Mením malé objemy nakoľko mi to kapacitne neumožňujú bandasky, kde si vodu pripravujem.Ryby sú tam úplne v pohode i sa vytierajú.Skôr chcem podporiť rastliny a zamedziť viac tvorbu rias.
Je to táto nádrž www.youtube.com/…
Rovnakou miešanou vodou zásobujem krevetkárko a nemám tam jedinú riasu.V tomto konkrétnom som dávnejšie choval Tanganyiku a kremičité dno ostalo + v ňom kopec vežoviek.Čomu by som asi pripisoval ten forsfor i dusík.
Osvetlenie 2x Sylvania Grolux/ 1x 865/1x 840 T5.CO2 + Dr.Chichiros.(ten pomohol hlavne na roduchu po pozadí ešte od Tanganyika rýb.
S miešanou RO a vodovod toto akvárium funguje už dlhšie.Rastlin minimum 2x A.congensis/ 1x bližšie neurčený echináč a Alternanthera reineckii mini.
Fotky sú robené 3 dni po čiastočnej výmene vody + pridané K2SO4,Tenso a EasyLife Profito.Myslíte,že by nebolo lepšie tuto nádrž prestať hnojiť?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2018 17:50 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Prašan
Bez prezentace akvária těžko radit. Ale pokud tam jsou ryby, měnit vodu každý den!
EDIT: A změř si i vstupní vodu (vodovodní).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2018 17:45 -
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku KH nemerateľné
PO4 vysoké
NO2 tiež dosť
NO3 podobne

Čo odporúčate?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2018 17:44 -
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Potrebujem pomôcť s akva.Čo poviete?
Fe
pH
GH ťažko meratelné cca 9GH na druhý pokus
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2018 12:24 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Ciffik
Ano, viděl jsem. Ale potřebuji právě ten hořečnatý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2018 11:46 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: muťa
Pokud by stačil dusičnan vápenatý, tak ten mají na fichema.cz .

Taky jej mám abych mohl dodat N bez K.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2018 10:41 Muž muťa [554] - RostlinyRe: larix
Ano, znám. Leč, registrovaný tam nejsem a nová registrace není možná už řadu měsíců...., bohužel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2018 10:10 Muž larix [1420] Re: muťa
Si tu registrovaný už dosť dlho, tak tipujem, že toto poznáš: akvarijni-hnojivo.cz/…
Je tam momentálne nejaký problém (občas neprijíma objednávky)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2018 10:08 Muž Kubaa [718] Re: muťa
I ve veverkonu se prodávají veškeré chemikálie (včetně vody) na IČO...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2018 10:03 Muž muťa [554] - RostlinyRe: muťa
Máte někdo prosím tip, kde koupit dusičnan hořečnatý? Nalezl jsem jen ve Verkonu s dostupností 1-2 týdny, ovšem za 750,- Kč za 250 g! To je šílená cena. Jinde se prodává jen na IČO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.02.2018 15:35 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Papik
No, ide o to, čo u nás i u vás nazývajú "čítanie s pochopením", teda používať pri čítaní ten kryt na krk a nie len pasívne konzumovať obsah. Okrem obsahu samotného treba sledovať i to, kto a kde príslušný článok uverejnil, a samozrejme čítať i medzi riadkami. Krásnym príkladom úspešného marketingu sú napr. aj stránky rostlinna-akvaria.cz -- nie je to akvaristická stránka (ako sa spočiatku zdalo), je to e-dreváreň (a verte mi, že i mne trvalo istú dobu, kým som to pochopil) a väčšina (ak nie všetky) ich článkov je zameraná na predaj.

Marketingové články sú napríklad uverejňované aj tu, ale sú ako také označené, ako sa v slušnom svete sluší a patrí ;-)

Samozrejme, i marketingové články môžu byť cenným zdrojom informácií, ak sa použijú s rozumom (alebo s rezervou)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 14:52 Muž Papik [617] Re: slavko
Rozumím, myslel jsem to spíše ironicky. Jak potom věřit různým celkem dobře zpracovaným článkům, když tam některé věci protlačují kvůli výdělku, i když nejsou v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.02.2018 14:01 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Papik
Papik napsal:Je zajímavé, že "tekutý uhlík" se hodně doporučuje, hlavně prodejci, např. na webu Rataje, rostlinna-akvaria aj.
Oveľa zaujímavejšie, podľa mňa, je, že po 29 rokov budovania rozvinutej demokratickej spoločnosti ľudia i naďalej očakávajú socialistické "poradíme, poslúžime".

Uvedomte si, že predavači chcú predať, pretože zisk vládne svetom a "spokojný zákazník" je len nutné zlo na dosiahnutie zisku. Avšak význam spojenia "spokojný zákazník" sa často diametrálne líši podľa toho, na ktorej strane pultu dotyčný stojí. Predavačov síce zaujíma stav Vášho akvária, ale čim je v horšom stave, tým väčšia je pravdepodobnosť, že budete potrebovať novú zázračnú vodičku, ktorá vyrieši všetky problémy (a že chcípnu rastliny/ryby a budete potrebovať nové) a teda zase zarobia...

Kdesi tu je o "tekutom uhlíku" samostatné vlákno. Nájdite mi v tom vlákne, že nejaký skúsený (a úspešný) akvarista vehementne odporúča tento glutajed použiť v nejakom väčšom meradle...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 12:59 Muž Papik [617] Re: larix
Děkuji za rady. Přemýšlel jsem, že až dodělám Bioflor, tak bych koupil Seachem Flourish. Ten by měl být taky kvalitní, ne?

Je zajímavé, že "tekutý uhlík" se hodně doporučuje, hlavně prodejci, např. na webu Rataje, rostlinna-akvaria aj. :-)

Okružáka mi zrovna včera rozmluvil pan Malát, že mi ho do akvária nedoporučuje. Tak nevím.

Re: Maq: nejedná se o nově založené akvárium, fungovalo už mnoho let, ovšem se špatnou údržbou. Snažím se ho od půlky prosince dát do pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 12:56 Muž kmara [10] - Cichlidy
Zdravím, namíchal jsem si K2SO4, kvůli dirkam v listech, bohužel neznám aktuální hodnotu K, ale je v pohodě dávkování 20ml denně, což zvedne K o 3mg/l?

Dál mám dotaz na hnojení profitem, i po výměně 30% vody hnojim 20ml na 200l,je to v pořádku nebo bych měl hnojit jen tu vodu co vyměním? stydim Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.02.2018 12:44 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Maq
Maq napsal: Je to vůbec nesprávná otázka: Založit akvárium a ptát se, čím hnojit.
Vždy je lepšie spýtať sa, ako podľahnúť komerčným tlakom a hnojiť a hnojiť až pohnojiť ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2018 12:14 Maq Re: larix
larix napsal: Najlepšou cestou je podľa mňa sledovať rastliny a vývoj rias a podľa toho reagovať.
Vytesat do kamene.
=
Je to vůbec nesprávná otázka: Založit akvárium a ptát se, čím hnojit. Hnojí se až pokud něco chybí. Pokud známe složení vody (z vodovodu, většinou), lze z toho odhadnout nedostatek něčeho a jít tomu naproti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.02.2018 11:15 Muž larix [1420] Re: Papik
Ahoj.
Na tvoju otázku sa nedá jednoznačne odpovedať, keďže odpoveď je závislá na množstve faktorov, ktoré nepoznáme.
Pražáci majú napríklad vodu, v ktorej rastie takmer všetko bez hnojenia, väčšina nás ostatných musí aj pri slabšom svetle jemne prihnojovať alebo radikálne zúžiť výber rastlín (Cryptocoryne, Anubias, machy, Microsorum, Ceratophyllum,...).
Najlepšou cestou je podľa mňa sledovať rastliny a vývoj rias a podľa toho reagovať.
V tvojom prípade by som jemnučko prihnojoval draslíkom, železom a mikroprvkami. Ak chceš instantné riešenie, Bioflor by som vymenil za niečo kvalitnejšie, osobne odporúčam Profiplants Complete, Tropica Plant Growth Premium alebo Dennerle V30 Complete a k tomu kvapku draslíka (K2SO4). Biocíd Tetra CO2 Plus by som zrušil. Prípadný drobný výskyt väčšiny (nie všetkých) rias dokážu vyriešiť slimáky Planorbella sp.
S malým množstvom detritu na dne by som si nelámal hlavu, trocha toho "bordýlku" je v akvárku žiaduca.
Filter by som čistil vo vode odpustenej z akvárka a iba v nevyhnutnom prípade (ak sa výrazne zníži prietok), pravidelné čistenie je skôr na škodu (mikroorganizmy vo filtri).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 10:13 Muž Papik [617] – Hnojit či nehnojit?
Ahoj, začátečnická, ale zcela zásadní otázka: hnojit či nehnojit v malém low-tech akváriu, slabě až středně osvětleném?

Když jsem zkoušel Bioflorem hnojit 1x týdně po údržbě, razantně se rozrostly řasy. Přestal jsem a řasy pomalu ustupují, např. na skle se už dělají minimálně. Ovšem je možné, že nově zasazené/přesazené rostliny se ještě nevzpamatovaly a nezačaly pořádně "jíst".

Při testu NO3 od Rataje kapalina zrůžověla minimálně, téměř vůbec. Rostliny rostou pomalu (až na Vallisneria spiralis, ale ta je jediná původní a dobře zakořeněná), ale Limnophila sessiliflora byla kupovaná in-vitro a po měsíci a půl má cca 15 centimetrů. Nevím jestli to je málo nebo hodně.
Egeria Densa je zasazená teprve týden a půl. Microsorum pteropus pomalu mění emerzní listy za submerzní. Na starých listech řasa roste dost.

Ačkoliv měním vodu, čistím filtr (výměnu zvažuji, viz vlákno Výběr vhodného filtru) a odkaluji povrch dna každý týden, tak z gupek nějaký odpad je a u kořenů rostlin se usazuje.

Prosím o radu, zda vzhledem k parametrům uvedeným v prezentaci, hnojit či ne, a pokud ano, tak jak moc (výrobcem doporučené dávkování nebo v jiném poměru)? Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 22:59 Maq Re: slavko
Ano.
O trochu víc než 10 ml, funguje to akorát. Potom stlačím až se dostanu na značku množství, které chci dát. Pak klidně povolím - vzduch probublá nahoru a mám v pipetě přesně kolik potřebuji.
Pro měření množství od 2 do 10 ml je to uspokojivě přesné (kontroloval jsem to vážením). Na odměřování množství do 1 ml mám jinou pipetu, a s tou se zachází trochu jinak.
Ale ta desítka je bezva věc. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 22:50 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Maq
Po niečom podobnom poškuľujem už dávnejšie (hoci mi zatiaľ plne postačili striekačky), a tak ma zaujíma, dá sa tých 10 ml nabrať na jedno stlačenie?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [25] ...... 62

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 74970x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10843-hnojeni?od=1201