Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Utricularia graminifolia

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Sázení 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Utricularia graminifolia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 22:37 Žena darka [520] Re: Khanh,Pet
Khanh
Zasypat lze, ale musí se to dělat pravidelně, dokud lépe nazakoření. Nejlepší je buď mřížka nebo kancelářské sponky.
Pet®
Zasypává se tak, že lezou jen konečky lístečků, Pod vodou se listy vytáhnou a časem vytvoří hustý koberec.
Přiznám se, že teď ani jednomu z Vás zcela nerozumím sad Mám na hladině ( po x-tém vyplavání :-D ) cca 3 husté bochánky, kterým se na té hladině daří ;-) :
ad Khanh: co znamená pravidelně?, když to pořádně přisypu(předtím jsem to jen strčila do důlku a trochu přisypala :) ), tak (dle mých představ :-D ) budu ráda, že něco časem vyleze, ten písek z flexiobkladů drží, nepropadává jak píše FranzFritz.
Nejlepší je buď mřížka nebo kancelářské sponky: sponky mi to neudržely, mřížku bych měla položit na tento kompaktní bochánek a přisypat? Dokáže se to prodrat nahoru? A to je vlastně otázka i pro Peta ;-) Netuším, zda je to emerz nebo submerz, koupila jsem to v kelímku v Hornbachu, určitě jste to tam viděli a jak píšu, na hladině se jí po vyplavání daří, bochánky se rozrůstají do šířky, drží to, riccie se mi rozpadala na smetí(dělala to samé tone )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 21:00 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: Pet
Husté zasypání opravdu nevadí. Štěrk pomalu propadne a lístky se vytáhnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2009 20:16 Muž Pet [56] Re: darka
Zasypává se tak, že lezou jen konečky lístečků, Pod vodou se listy vytáhnou a časem vytvoří hustý koberec. Ideální domov pro malé krevetky. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 20:02 Khanh Re: darka
Zasypat lze, ale musí se to dělat pravidelně, dokud lépe nazakoření. Nejlepší je buď mřížka nebo kancelářské sponky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 19:28 Žena darka [520] Re: FranzFritz
To už mě napadlo :-D , ale z kamenu to sklouzne, proto ten dotaz na stejný pokus, ale s dřevem ;-) O víkendu zkusím rady Vás obou a dám vědět(nejvíc mě láká víc ji zasypat, předtím jsem ji přisypala jen trochu, protože u Hemianthusu call. cuba se mi to neosvědčilo :-( )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 08:05 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: darka
Přisypal jsem ji jemným křemičitým pískem úplně. Droboučký písek se po krátké době propadl níže, takže trčely jen lístky. Možná by bylo vhodné zkusit na bochánek rostliny zespodu navázat silonem kámen. Vyplavat by ti určitě neměla a silonu si nikdo nevšimne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 00:12 Žena darka [520] Re: FranzFritz
Dobrá zkušenost s tou rašelinou, ale já mám zaběhlé 100l akva, kde chci na kousku v popředí mít tuto rostlinku a ona si pořád plave nahoru tone Ještě mě napadlo, jak moc ji lze přisypat? Mám písek z flexiobkladů, takže aby se udržela, musela by být zasypaná skoro úplně hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2009 23:55 Muž FranzFritz [207] - Tetry – Utricularia graminifolia
V červnu jsem si Utricularia graminifolia pořídil od Ing. Paska www.masozravky.com Byl to malý bochánek, který jsem v celku zasadil do štěrku. Měl tendenci vyplavávat, tak jsem ho shora přisypal štěrkem. Z počátku se pěkně rozrůstal, ale po čase začal růst stagnovat. V tomto čistém prostředí se ji nedařilo, tak jsem do akvárka nasypal vrstvu rašeliny a promísil se štěrkem. Větší část rašeliny zůstala na dně, část ovšem vyplavala. Tu jsem odlovil. Přidání rašeliny byl start pro raketový růst. Utricularia graminifolia se rozrůstá do všech stran a pěkně prorůstá dno, část prýtů se rozrůstá i do prostoru a tvoří krásně viditelné pastičky. Akvárko má pouze 10 litrů, není v něm žádná filtrace, žádný ohřívač vody, je umístěno na parapetu okna, rostlina roste krásně a úspěšně v něm žijí i krevetky Red Cherry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 22:52 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: darka
Já vemu vždy kus mřížky, přeložím na půl a do vzniklé kapsy dám trs rostlinek, pod ní popřípadně kus břidlice aby držela u dna a je hotovo, s tím kořenem by to šlo také...A ten pogostemon klidně dle potřeby nastříhat podle oček kde rostou kořeny či kde byly listy, tam vždy pak znovu zakoření a pouští nové výhony(snad to bude srozumitelné)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 22:44 Žena darka [520] Re: vóťa87
Tak jsem šla kouknout na mřížku, co mi zbyla z mechu, má oka tak 2x2mmm, to jsi to do ní po pár kouscích nastrkal coze Ale já bych chtěla pár ostrůvků, ne přímo koberec, a ty mi vždy vyplavou tone , co kdybych to opatrně přivázala na kousek dřeva z rozřezaného kořene a vtlačila do substrátu, bude růst? A ten Pogostemon mám rozstříhat jak? coze Na stonku je pár rostlinek, ale kořínky jsou vždy mezi coze
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 22:33 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: darka
Ve 126ce jsem ji dosazoval později, takže šla rovnou do nerez mřížky, tou během krátké doby prorostla a ryby už jí pak nechávají růst... :-) A pogostemon, pokud byl pořizovaný jako emerzní je třeba nemilosrdně rozdělit na menší řízky, jedině tak pak tvoří při dobrých podmínkách ty nízké růžice...Já ten koberec budu zanedlouho zkracovat na polovinu, abych spodněj vysál ricii co ho dusí, během krátké doby pak obrazí a bude hustější...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 22:00 Žena darka [520] Re: vóťa87
Tak jsem si prohlédla Tvoji prezentaci potlesk palec a ve 126 Utricularii vidím, sadil jsi ji tedy dříve, než tam přišly ryby? A jak jsi docílil tak překrásný Pogostemon palec ,mně roste pěkně a i se mu daří, ale roste na stopce několik rostlinek a nějak nemám odvahu to rozstříhat na jednotlivé rostlinky, zdají se mi na to malé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 18:01 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: darka
Pokud by hrozilo vyškubání rybí osádkou, tak jedině z nerez mřížky udělat jakési klícky a na tu nejnutnější dobu zakrýt...Nebo doufat, že to vydrží :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 17:58 Žena darka [520] Re: vóťa87
Díky za reakci, první část jsem udělala stejně ;-) rozstříhat opravdu na malé chomáčky a pinzetou či peanem zasázet do dna pokud možno nádrž tak dva tři týdny nechat bez ryb je opravdu nereálné ;-) , proto se ptám na nějakou fintu na osázení v již zaběhlé nádrži( omlouvám se, nenapadlo mě to uvést v původním dotazu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.12.2009 17:41 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: darka
Nejlépe rozstříhat opravdu na malé chomáčky a pinzetou či peanem zasázet do dna a pokud možno nádrž tak dva tři týdny nechat bez ryb, jinak Vám ji zaručeně vytrhají, roznesoua a sežerou-to platí pro sumečky, mřenky,cichlidky,parmičky a labiryntky :-) Tetřičky jsou k ní soudné :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 17:34 Žena darka [520] – Utricularia graminifolia-sázení
Poradí mi někdo, jak tuto rostlinku přichytit ke dnu? ;-) Koupila jsem ji v Hornbachu (od Dennerle) v kelímku jako hustý "bochánek", zkoušela jsem to podle Peta trochu rozdělit a přisypat pískem, ale vždy vyplave :-(. Nemá na to někdo fintu a la Horácomatka :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2009 21:40 Žena gošice [217] - Raci, krabi, krevetkyRe: Johan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2009 21:17 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: FranzFritz
Stačí kouknout např. do prezentací=).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2009 21:14 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: Johan
To je právě problém. Nikoho, komu pěkně roste neznám :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2009 19:38 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: FranzFritz
Před pár lety byly stejné názory i na "Lilaeopsis novea-zelandiae" ;-) .

Zkuste napsat těm, kteří s ní mají v akváriu krásné koberce.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2009 19:27 Muž FranzFritz [207] - Tetry
Chtěl jsem si opatřit tuhle bublinatku Utricularia graminifolia, ale našel jsem mezi akvaristy dost rozporuplné názory a informace na tuto rostlinu.
Utricularia graminifolia patří mezi pozemní bublinatky, tudíž čistě vodní prostředí ji nemůže moc prospívat, proto bych rád věděl, komu skutečně přežila v akváriu víc jak pár měsíců. Podle reakcí na fóru asi nikomu smich
Někdo se tu ptal, zda tvoří pasti i na suchu. Bublinatky pasti na suchu netvoří. Pasti jsou buď pod vodou a u pozemních bublinatek jen pod zemí. Z principu fungování pastí by to ani jinak nešlo, protože kořist je do pastí nasávána podtlakem.
Otázka zní: Opravdu se Utricularia graminifolia v akváriích daří a úspěšně se rozrůstá?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 09:14 Muž Bammaboy [0] Re: DrBolíto
jo, Ďěkuju, tak ja stím radši počkám až bude pořádně zakořenená a rozrostlá :-)
mimochodem má asi 4-5cm do výšky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 00:03 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: Bammaboy
Já bych s tím stříháním počkal, nicméně nevidím důvod jí stříhat když má 2cm do výšky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 10:20 Muž Bammaboy [0]
Takže po nějaké době se zase vracím s dotazem.
UG mi už začala pěkne růst a taky vypouští i mini kořínky do substrátu jenomže, nevím zda ji mohu drobet zastřihnout a zda to urychlí její růst do stran nebo naopak spoalí růst celý? :-O
Ďěkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2009 10:41 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Johan
Nádherná fotka! :-) Teda - kytka. :)
Side, jak vám teda pod vodou rostla? Dělala koberec nebo se rozrůstala do prostoru?
Rozrůstala se do prostoru. Ale jen do té doby, než jsem na ni "posvítil"... :-o
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2009 06:20 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Johan
Přímo o Bublinatce trávolisté je tam toto:
Teresterický druh z různých typů mokřadů, s nesouvislým areálem v tropické Asii. Tato bublinatka někdy roste i dlouhodobě pod vodou, jako ve dně ukotvená kobercová rostlina. Její listy se přitom značně prodlužují oproti formě teresterické. Podle našich pozorování není autogamická. Podobá se několika blízce příbuzným druhům z týchž oblastí.
Bublinatka trávolistá není navzdory své dobré vitalitě v amaterských sbírkách masožravých rostlin příliš běžná. Ostatně ne každý bublinatky sbírá. Nemají totiž velké nápadné lapací orgány, jsou tudíž atraktivní hlavně pro odborné botaniky.
Miloslav Studnička - Masožravé rostliny - objekt badatelů, dobrodruhů a snílků 2006
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 23:43 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: Johan
Aha hm tak že přibít hřebíkami ke dnu jako Ricii, sem myslel když jí vážou na kořeny lávu ap. že má kořen. Pan Studnička o tomto druhu nepíše vůbec, tedy v knize masožravé rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 23:42 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
V ČR rostou všechny bublinatky ve vodě :-D . Teď sem se zrovna pohyboval po skleníku :-D a tam si tuto potvůrku a jí podobné vybavuju jako plevel v květináčích a mělkých miskách.

No, takhle nějak jí znám já www.bacps.org/….

Side, jak vám teda pod vodou rostla? Dělala koberec nebo se rozrůstala do prostoru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 23:35 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Johan
Vy se pořád pohybujete po ČR, já po Vietnamu, Laosu, jižní Číně, Indii, Srí Lance... :-D
Tam nikde tahle bublinatka na "suchu" neroste. Vždycky buď v bažině nebo pod vodou. Stejně, jako u nás... :-)

Zkoušel jsem tuhle kytku pěstovat a chvilku se zdálo, že to i půjde. Začala se nadějně rozrůstat, ale přešlo ji to, když jsem jí chtěl přilepšit světlem... Chyba! Dařilo se jí pod vysokými rostlinami, které ji stínily; když jsem ty rostliny "zpacifikoval", bublinatka se poroučela...
Má raději stín a měkčí vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 23:28 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
Ona roste většinou na suchu.. jen jako obvykle akvaristi jí... Když roste na suchu, voda se tam najde, pro fungování pastí nemusí být past ve volné vodě. Vodní prostředí se najde v mechu, mezi částicemi půdu, na povrchu vlhké půdy atd.

Ale pro mě je sucho už cm vrstva vody :-D popř. bahno ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 23:25 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Johan
:-) Právě - na suchu asi opravdu neroste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 23:20 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: DrBolíto
Kořenový systém nemá vůbec žádný, kořeny netvoří, ale prýtama je schopná se přichytiti, když dobře roste (prý, já jí teprve sháním :-D ) Ale podle fotek bych řekl, že bude růst jako ostatní bublinatky spíš do prostoru nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 23:19 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Koupil jsem jí na výstavě v Hradci zatím je v kelímku. Dotaz zní, jak silný má kořenový systém? Je schopná se přichytit a prokořenit substrát aby bez podpory držela?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 23:18 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
To samé co ve vodě ;-) . Přece na suchu neroste úplně na suchu ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 23:00 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Johan
Přečtěte si mé reakce a zkuste se zeptat znovu. :)
Aha - už to vidím! Tak co lapá, když roste emerzně? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 22:54 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
A proč si myslíte, že je na suchu netvoří? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 22:51 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Narenth
...když jsem si ji pořídila, žádný lapací orgány jsem u ní nenašla...
Třeba ty lapací orgány nemá trvale, ale tvoří je jen za jistých podmínek. Možná při pěstování ve vodě chudé na živiny, především na dusík a fosfor? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 20:22 R Muž Mrakoplash [1776] Re: matrix069
Rád bych pomohl, ale v tý knížce se toho moc o UG nepíše. Popisuje celej rod Utricularia který obsahuje zatím taxonomicky neustálený počet kolem 210 druhů. Takže se ani nedivím že popisy jednotlivých druhů jsou stručnější. :-)
Mimochodem RNDr.Miloslav Studnička, Csc. je ředitelem Botanické zahrady v Liberci. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 20:09 Muž matrix069 [79] Re: Mrakoplash
ok,dík,pozriem,mám toho o UG prečítané mnoho aj zo zahraničných fór,no nenašiel som nikde odpovede na môj problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 19:51 R Muž Mrakoplash [1776] Re: matrix069
Nene je v knížce, ale možná by se něco dalo najít na stránkách Darwiniany.
www.darwiniana.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 19:48 Muž matrix069 [79] Re: Mrakoplash
Nemáš informácie od tohto pána aj niekde na nete?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 19:43 R Muž Mrakoplash [1776] Re: matrix069
Pan Studnička o nich píše (o celém rodu) že jsou to rostliny s nejsložitější pastí.
Každopádně ji chci taky zkusit. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 19:34 Muž matrix069 [79]
JJ,lapače má i pod vodou,ale nemôže im škodiť napr. väčší počet kreviet? Neocaridiny+Japonica? že by im proste tie lapače poškodzovali? A tým pádom rastlinka strácala časť príjmu živín.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 19:28 Žena Narenth [3] Re: Sid
Četla jsem nějáký články, kde to psali, ale je možný, že tam měli chybu, když jsem si ji pořídila, žádný lapací orgány jsem u ní nenašla, takže jsem předpokládala, že je to fakt. Uznávám, že jsem ji neprozkoumávala pod lupou nebo mikroskopem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 18:19 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Narenth
Skutečně? :)
A co do toho lapacího ústrojí lapá, když roste emerzně?! :-)
Co si tak o této kytce trochu počíst?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 12:18 Muž arnošt [37] - RostlinyRe: Narenth
aha - já myslel, že to má i pod vodou... tak sem zas chytřejší - díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2009 10:04 Žena Narenth [3] Re: arnošt
S planktonem ve vodě by její růst neměl mít žádnej vliv, lapací ústrojí tvoří jen, když roste emerzně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2009 09:31 Muž arnošt [37] - RostlinyRe: matrix069
jak píše mrakoplash - ona je to mimo jiné i masožravka, takže pokud nemáš v akva dost planktonu, tak se ti ani chytit nemůže - tím sem myslel tu bohatou vodu - na živiny a živočišno...
co se týká rataje, tak s ním zatím zkušennosti nemám, ale jednou tu lidi pějí chválu a jednou bych si od něj nekoupil ani štěrk, aby mi neotrávil akva - těžko říct - je to ale asi dost loterie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2009 21:11 Muž matrix069 [79] Re: arnošt
No ono to není zas tak jednoznačné. Viacero ľudí (na akva.sk) spomínalo,že od Rataja sa im neuchytila. A tú istú skúsenosť mám aj ja. Už tri mesiace v akva s CO2+Fe+dostatok svetla a ani sa nehla,skôr opačne. No niekomu rastia ako divá. Tiež by som rád vedel čím to je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2009 19:35 R Muž Mrakoplash [1776] Re: pajdulak
Je to docela pěkná "masožravá" rostlina :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 6322x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9956-utricularia-graminifolia?od=51