Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojivo pod písek

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Hnojivo pod písek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2018 21:02 Muž Zip [277] Re: Mireben
Měl jsem tyto tablety taky, výška substrátu asi 5cm, zatlačeno až na sklo a nic se do vody nedostalo, dokud jsem tedy nestěhoval rostlinky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2018 19:54 R Muž romant [27987] Re: Mireben
Nerozumím jedný věci. Máš tam zásobní substrát a ještě tam rveš další hnojivo? Proč? To je to opravdu nutný? Pokud jsou ty tablety skovaný v substrátu, pochyboval bych, že je to ten popisovaný problém. Možná v momentě kdy se tam instalují, ale další den musí být voda v richtiku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2018 19:34 Mireben – Tablety
Ahoj, před více než týdnem jsem ke kořenům 3 rostlin dal tabletu hnojiva dennerle power tabs. Od té doby se mi neustále tvoří zakalena voda miniaturními bílými častečky (asi rozpouštějící se tablety). Už 2x jsem měnil vodu ale pořád je to zakalené. Co stím? Mám se ty tablety pokusit vyhrabat nebo je to normální.. Myslel jsem že se to bude rozpouštět pouze v substrátu ale je toho plná voda. Mám obavy aby to nějak neškodilo rybám.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2017 10:09 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Maq
Ok. U mé prezentace postupně a příležitostně doplňuji info, tak se prosím mrkni co tam mám za kytky. Snažil jsem se vybrat (na základě zkušeností a rad z e-shopu Rost.Akv.) takové, co dobře vypadají a začátečník je jen tak neohrozí;)...

Kromě anubiase a cryptocorin bych snad měl mít vše stonkovky.

Šnek (okružák) se objevil jeden, většinu (okružáci, piskořky) mám zatím separovanou v malé nádrži, kde čekaly rostlinky* a pozůstalé rybky s filtrem (po zrušení předchozí nádrže)...

*nové (koupené) jsou pouze 4 druhy (bahnatka, ludwigia, corymbosa, tripartita).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.11.2017 00:23 Maq Re: rybickar
Nejen čistě teoreticky. Čistý písek je docela normální zahájení. Různými substráty a zásobním hnojením se to snad dá vylepšit, ale je to náročnější zahájení, musí se tomu rozumět. Jinak hrozí průser.
Jílové kuličky jsou podle všeho bezpečná pomůcka do začátku, ale nikdo netvrdí, že nutná, že bez nich to nejde.
Ono se vlastně vůbec hnojit nemusí. Hodně rostlin pak "nejde", ale skoro vždycky se najdou takové, kterým bude stačit to co napustíš s vodou a co ryby nakadí. S hnojením Ti toho může růst víc, ale zase je potřeba tomu trochu rozumět, jinak ty výsledky mohou být spíš ke škodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2017 23:50 R Muž Anthrax [4765] Re: rybickar
Kořínky pustí samy. A nějaké umírání rostlin bude tak jako tak. Bez hnojení to není nikdy. Předpokládám, że používáš vodovodní vodu. Ta obsahuje živiny. Odumřou nějaké listy. Navíc na 99 % se ti tam objeví šneci = další zdroj živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 23:29 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Maq
Díky. Hmm... ale čistě teoreticky by bez nich (jíl. kuliček), pokud bych dal Tvoji kationtovou teorii... by měly kytky pustit kořínky bez hnojení i rybek samy?... žádné umírání kytek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 13:32 Maq Re: rybickar
Moje zásadní nechuť k jílovým kuličkám je spíš taková speciální, jenom pro mě. Jde o to, že jíl má kationtovou výměnnou kapacitu, tzn. schopnost vyměňovat kationty za jiné. Zní to hrůzostrašně vědecky, ale nic na tom není, v přírodě je to všude. Je to podstata toho už mnohem méně pravdivého reklamního tvrzení, že udržuje "zásobu živin".
Jenže konkrétně mně vadí, že pak nevím, co ten jíl s těmi kationty dělá, co vyměňuje za co, a tak to zkresluje moje badatelské počiny.
Kromě toho není jíl jako jíl, stejně jako zeolit taky není jen jeden.
Ale ponechám-li stranou tyhle moje speciální důvody, nic proti jílovým kuličkám nemám. A pokud romant říká, že je dal už do mnoha akvárií a nikdy to nedělalo paseku, tak bych tomu věřil.
Ale rád bych viděl srovnávací pokus - s koulemi a bez. Nemám tušení, zda by výsledky byly (pokaždé) až tak pozitivní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2017 12:39 Muž Jifi [675] Re: rybickar
Maximálně při přesazování zvíříš trochu bahna z rozpadlé jílové kuličky.
Je snad v přírodě sterilní a/nebo extra čisté prostředí?
Ta troška bahýnka si zase sedne ...
Akvárium není sterilní operační sál ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 12:12 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: rybickar
V písku není problém. Odsaješ ji i s trochou písku. Písek je stejně potreba občas dosypat, tak že odsaješ a pak dosypeš trochu navíc nevadí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2017 12:08 R Muž Anthrax [4765] Re: rybickar
Je pravda, že tu kuličku už nevytáhneš (moje zkušenost s JBL kugeln, nevím jak je tomu u jiných výrobků). Stane se z ní takové blátčko. Ale bude to pod kořenama kytek. Tam stejně asi hloubkově odkalovat nebudeš, takže to ničemu nevadí. Zahnívat to nebude ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 12:08 Muž Jarry [1437] Re: rybickar
Kulička vydrží dlouho, nedávno jsem vytáhnul jednu (Rataj bivoj) skoro po roce a půl. Vyndat se opatrně dá, vodu to na chvilku trochu zakalí. Nedával bych to pod stonkovky, které je potřeba přesazovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 12:02 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Jifi
Já jen, že jsou mezi nám "přírodní" zastánci, kteří mě téměř od všeho odrazovali;)... a nevím, co se s takovou kuličkou po čase stane... rostlina ji celou vstřebá? Rozpadne se... bude ve dně zahnívat?...

Vím, že cca po půl roce se dávají kuličky nové,... ale nechci tam pak mít nějaké zákaly... tak se radši ptám. třeba takovej kořen nebo šutrák se dá v pohodě do akva dát a zase vyndat, ale kulička?... Když bude dělat v akva paseku, tak už ji jen tak nevytáhnu...

Jde mi hlavně o to, aby mi kytky v samotném písku nezačaly uhnívat nebo třeba nekořenily... Nepotřebuji explozivní růst...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.11.2017 10:41 Muž Jifi [675] Re: rybickar
Tak zkus k pár kytkám kuličku šoupnout. Nejlépe tak, abys u 1 kytky určitého druhu kuličku měl a u jiné nic nebude.
Potom sám uvidíš, jestli to má smysl :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 10:06 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Jifi
To máš rozhodně pravdu. Jen jsem při dohledávání svého dotazu (NPK vs. jílové kuličky vs. cokoliv - já např. zvažoval Seachem Flourite) zjistil, že jsem jej pokládal ve vlákně o liaporu...

Jak říkám, teď mám v akva jen křemičitý písek (0,8-1,2 mm) a kytky. Pokud mě tu někdo přesvědčí o jílov. kuličkách, tak je tam šoupnu;D... ale spíš to zkusím nechat těch 14 dní až 3 týdny... pak přijdou rybky, a uvidíme...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 06:01 Muž Jifi [675] Re: rybickar
Substrát z páleného jílu je něco úplně jiného než jílová kulička s hnojivem. Pálený jíl se chová úplně jinak než nepálený a má jinou funkci v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 23:11 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Tudy
Máš pravdu. Jen si asi myslel toto vlákno: rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu

Co akvarista, to jinej názor;)... Tak radši dvakrát řeším a jen jednou zakládám akva;)...

Byli tu tací, co mi tablety NPK s klidem doporučili, Ti co místo nich radili jílové kuličky, a Ti, co by to nechali jen na křemičitém písku...

Takže tak... Prozatím to teda nechám na samotném písku. (Akva dnes založeno). foto již brzy;)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2017 14:11 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: rybickar
Vždyť už jsi to řešil jinde, není to tak dlouho :)

rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 13:59 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Tudy
A je úplně jedno jaké jílové kuličky?... Stačí přijít do akvaristiky a říct: "jedny jílové kuličky?;)

Když tam nedám nic a pár dnů /týdnů počkám,... nestane se jmenovaným rostlinkám nic? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 13:27 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Acinonyx
Pokud člověk chová citlivé rybky, je vždy lepší hnojení omezit. Prostě jsem se řídil návodem, jen jsem upozornil. V rostlinném akváriu je to samozřejmě jedno.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 13:23 Acinonyx Re: Tudy
Tak tymto by som sa asi uplne neriadil.

Napriklad CuSO4 a KNO3 (a dalsie veci) su tiez pre vodne zivocichy toxicke, a i tak nimi hnojime. Vsetko zalezi na mnozstve. Osmocote je v zahranici dlhodobo odskusany a nikde som necital o ziadnom probleme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 13:16 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: rybickar
OSMOCOTE jsem koupil, přečetl návod a pak ho zastrčil do květináčů v obýváku. Na obalu měl psáno že má nepříznivý vliv na vodní organismy s dlouhodobými účinky, takže jsem si netroufnul ho dát do akvária. Ale jiní akvaristé to běžně používají. Osobně bych dal přednost jílovým kuličkám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 10:55 Muž rybickar [16] - Společenské nádrže – Tablety s Osmocote nebo nic?
Zdravím, písek už pomalu a jistě bude položen... mám pár rostlinek (názvy jsou zhruba, zpaměti):
limn. sessiflora, douška, hydrofil. corymbosa, ludwigia, cryptocorina, Anubias, tripartita,

Mám koupeny tablety NPK s OSMOCOTE, ale nemusím je tam samozřejmě šoupat... Zajímalo by mne, zda se časem rozloží, rozpustí,... A jestli neuškoděj. Někde jsem četl, že se používaj i pro normální kytky... tak jen ať neudělám nějakou botu...

ty mrňavý kuličky bych po rozpuštění obalů tablet asi ručně nevybral:-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.08.2017 04:37 R Muž romant [27987] Re: Amazonka
Z mého pohledu ideální akvarijní dno. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 21:59 Žena Amazonka [33] Re: romant
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 21:52 Muž ludvik [1082] Re: Amazonka
To platí o všem, co se pod písek strčí ... ať už je to od Dennerle, nebo od Zahradnictví Čepek. Na to se musí dát pozor. Proto je dobrá rada nejenom nemít moc hrubý písek, ale zároveň ho mít dost a ne jen dva centimetry. Já tam zásobní měl (jako začátečník) a problémy jsem s tím neměl ani při přesazování (alespoň ne velké). Prostě vysoká vrstva, jemná práce rukou a ne příliš časté vrtání v osazení ...
Stejný problém může nastat i u vychvalovaných kuliček - ony se rozpadnou a pak je člověk vytáhne i s rostlinou. Bordelu hafo. To už jsou lepší buď kapsle s Osmocote, nebo třeba Easy Life Root Stick.

Jíl je alespoň trochu "samonosný" a na rozdíl od těch ostatních se přímo do vodního sloupce moc nedostane.
Amazonka napsala: Tomu se mi nechce věřit. Vždyť to může do ty vody něco zanýst
A jak jsem zmínil již dříve z jiného důvodu - začátečník ať tam nedává radši nic. Také by mi bylo vlastně lépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 21:39 Lapierre Re: Anthrax
Štěrk může být i z řeky,nemusí být jen z lomového kamene.Je takové nepsané,možná i psané pravidlo,že co je nad 4 mm se považuje za štěrk.Pod 4 mm písek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 21:38 Muž Jifi [675] Re: Anthrax
Já si zase představím pod pojmem písek něco, co má zrnka o dost menší než 1 mm. To, co má ostré hrany, bych nazval drť a ne štěrk.

Mimochodem, když se těží štěrkopísek - má to ostré hrany?

Ostré hrany má to, co je drcené z kamene a neprošlo to procesem ohlazování v říčním korytě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.08.2017 21:30 R Muž Anthrax [4765] Re: Jifi
Možná se zeptám blbě, ale když se řekne štěrk, tak si představím nějakou ostrou drť, posyp silnic atd. Možná to je ale jen moje fixní představa. ;-) Není na místě mluvit spíše o písku, když je řeč o zrnitosti 1 - 3 mm? Jen se ptám. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.08.2017 21:12 Muž Jifi [675] Re: Amazonka
Jemnější štěrk, jak psal romant a do něho zatlač až úplně dolů jílové kuličky poblíž rostlin. A není potřeba to nějak přehnat s tím počtem kuliček.

Ten substrát je spíše pro pokročilejší akvaristy, kteří mají předem perfektně jasno v designu akvárka a umí vybrat rostliny a zajistit rovnováhu hned od začátku. Potom může být substrát fajn.
Ale pořád mně nikdo nepřesvědčil, že by byl o tolik lepší než štěrk a zrnitosti cca 1-3 mm v kombinaci s jílovými kuličkami + kapalným hnojivem :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.08.2017 21:09 R Muž romant [27987] Re: Amazonka
Jenom cvičně, dej sem fotku toho štěrku.
Edit: Přečti si tento článek a opravdu tomu co se tam píše můžeš věřit. X-)
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 21:09 Žena Amazonka [33] Re: Jifi
Radši nebudu nic zkoušet :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 21:08 Žena Amazonka [33] Re: ludvik
coze :-O ne fakt??!? Tomu se mi nechce věřit. Vždyť to může do ty vody něco zanýst
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 21:07 Muž Jifi [675] Re: Lapierre
Hlavně je potom pořádná "sranda", když chceš přesazovat rostliny, protože tamta moc roste, tamta chcípe a chceš ji vyměnit za jinou, tahleta by mohla být jinde v akvárku ... a potom je to fakt sranda to akvárko přesazovat, když tam začátečník nacpal substrát ...
Zlatej štěrk :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 20:57 Muž ludvik [1082] Re: Amazonka
Ano, proč ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 20:45 Žena Amazonka [33] Re: ludvik
To myslíte že jako můžu dát do akvária pod kamínky jíl ze zahrady??????? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   29.08.2017 20:11 Lapierre
Myslím si,že 95% začátečníků(a já jsem nebyl jiný)neví vlastně pořádně,jak chce aby AQ vypadalo.A přesazuje a přesazuje.Když je tam ten výživný substrát,tak se při tom přesazování(záleží na jeho intenzitě)dostane do vodního sloupce nadmíra živin,no a pak je zaděláno na řasovou kalamitu.Pokud se neprovede dostatečná okamžitá výměna vody a to kolikrát ihned na druhý den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 17:39 Muž ludvik [1082] Re: Amazonka
Pro začátečníka má "hnojivý" substrát pod písek ještě jednu nevýhodu - on se jednou vyčerpá. A v tu chvilku začnou rostliny chřadnout. A začátečník to nemá šanci podchytit, poznat ... a řešit. Takže půl roku, rok to všechno funguje krásně - a najednou má další rok zabitý experimenty, proč to najednou nefunguje.

Spíš co se mi líbí je tam nacpat vrstvičku zahradního jílu. To je na furt, vyplavovat se to nebude a je vyřešené alespoň železo a nejspíš i ostatní mikroprvky. Ale pod hrubý písek bude problém asi i tohle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 17:05 Žena Amazonka [33] Re: romant
Tak dekuju, kdyztak se zeptam pozdeji ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 17:03 R Muž romant [27987] Re: Amazonka
Vždy to chce vybrat frakci aby rozdíl mezi "od-do" byl minimální, jako třeba doporučené 1-3mm, nebo 2-4mm(s tou pracuji velmi často). Šterk s podílem jenom jedné složky se snad ani neprodává, leda by si ho člověk vytvořil sám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 16:59 Žena Amazonka [33] Re: romant
Tojo, to je mi jasný. Mam tam teda dat mensi nebo stejnou zrnitost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 16:57 R Muž romant [27987] Re: Amazonka
Ano, zrnitost. ;-) Jinak když budeš mít frakcí :) více, dopadne to tak, že navrchu bude ta největší a postupně směrem ke dnu se bude propadat ta menší, to pro případ, že by jsi to stejně chtěla zkusit. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 16:38 Žena Amazonka [33] Re: romant
Myslíte zrnitost 1?
Je mi to trapný, ale co je frakce stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 16:37 Žena Amazonka [33] Re: Acinonyx
Jo a ten jemnejsi mam dat pod tu hrubsi, nebo na ni? Nebo smichat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 16:33 R Muž romant [27987] Re: Amazonka
Frakci jenom jednu. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 16:31 Acinonyx Re: Amazonka
Za mna idealne jemnejsi 1-3 mm, lepsie sa do toho sadi a nezapada medzi to tolko bordelu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 16:30 Žena Amazonka [33] Re: romant
Jojo, zvážím to a uvidím kolik toho mám. Kdyžtak jaký mám dokoupit? Jakou jemnost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.08.2017 16:27 R Muž romant [27987] Re: Amazonka
Bude ti stačit 15-20kg toho štěrku, tedy vytvoříš tím profil dna 5-7cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 16:11 Žena Amazonka [33] Re: Iceman
Diky za odpovedi, ale ja nemyslela ze je tam pul centimetru štěrku, ja myslela že ten štěrk má průměr půl centimetru smich
Takze pokud k nemu koupit vic štěrku tak jemnější? Nebo stejný? Nebo uplne neco jinyho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.08.2017 15:58 Muž Iceman [96] Re: Amazonka
Myslim, že to neni dobrý nápad. Nad substrátem musíš mít dostatečnou vrstvu písku, jinak se ti bude vyplavovat. A to je problém.
Complete substrát jsem měl kdysi v akvarku a byl fajn. Loni jsem založil nové a dal tam substrát od Dennerle a zajizděl jsem akvarko pres 7 týdnů. Stále si to nechtělo sednout. Teď do nově založeného nano jsem žádný substrát nedal a budu to řešit Bivojem do dna. Takže misto substrátu ti doporučuji koupit ještě ten štěrk, aby jsi vubec měla kam ty kuličky Bivoje zahrabat, neb půl cm je hodně málo. Osobně je lepší mít vepředu alespoň 3 cm a vzadu klidne i 10 cm.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 4195x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9883-hnojivo-pod-pisek