Ceratophyllum demersum (růžkatec ostnitý)
Jak vodorovná verze na filtru, tak vertikální rostly stejně. U té na filtru jen nesklovatěl spodek, za který drželo ve filtru. Ve dně by časem uhnil.
Růst s velkými rozestupy na stonku pro větvičky se vrátil k hustějšímu. Ale zůstalo úzké.
Proč, to nevím.
Starší reakce
Tak to je houby proud. Mám to přímo od výstupu Juwellu a to je jiná čočka pro tu rostlinu. Ty to máš jakoby vedle proudu.
Tak to C. demersum, co jsem zasadil do dna, už leze po hladině.
Tak v takovém proudu mně roste Růžkatec, za 14 dní je přes celé akvárium...
www.youtube.com/… Proti tomu jak nádherně kdysy vypadal, je tohle žalostný stav.
Jeden jsem ještě zahákl za výstup filtru.
Děkuji za tip
.. snad vydrží aspoň ten zbytek co zůstal a potom ho vyzkouším dát na volno ( nyní zaháknutý ) . Jinak totiž celý košík, asi 6 rostlin, totálně odešel. Začalo to jako že se na něm tvoří řasa ale jakmile jsem do něho šáhnul, tak se rozletěl po celé nádrži.
Moje zkušenost je že když ho zasadíš tak se mu to dost nelíbí ale když se zasadí sám což tenhle druh rostlin celkem běžně dělá tak roste docela dobře.
Tak se mi dnes stalo úplně přesně to co kolegyni "starka". Před týdnem jsem růžkatec na zkoušku zasadil do substrátu, jelikož jsem viděl u pár akva, že se jim takto daří. Druhý kousek nechal jako plovoucí a ten zasazený se dnes, po cca týdnu, totálně rozpadl a cirkulace vody ho rozhodila po celém akváriu. Takže síťka a výměna vody plus zbytky jsem ze substrátu vytahal. Ten plovoucí kousek je v pořádku, prostě jen zaháknutý za topítkem a spokojený. Nevím kde byla chyba ale podle mně možná hraje roli i fakt, že jsem ho zasadil do právě založeného akvária. Co já vím
Vidíš, že u vrchu je hustější, protože je blíž ke světlu. A nevypadá zase tak hrozně...
C. demersum
Zdravím, zrovna tak, jak se mému Růžkatci daří ve velkém proudu ve větším akvárku, tak se mu zrovna tak daří v mini akváriu jen se světlem a 8 malými Endlerkami a Levatkami. Bez filtru, topení, jen tak...
Dvacítku bohužel nemám řádně vedenou. Psala jsem ji až ve chvíli, kdy jsem ji rusila, takže jsem to tam možná opomenula.
V akvarku léčba neprobihala. Založila jsem akva a dala jsem tam rostlinky, co mi přišly. Bohužel polovina rostlinek byla nepoužitelná a musela jsem je reklamovat, takže další rostliny byly přidány později - tedy i ten růžkatec, který mi nadělal to, co nadělal. Takže jsem všechno vytáhla z akva, abych mohla řádně vysbirat bordel z ruzkatce, at mi to nikde nehnije, a vlastně jsem akva znovuzalozila, akorát už bez ruzkatce.
Když se dívám k tobě do prezentace, abych zjistil důvod rozpadu, tak vidím v akváriu 11.3. jen egerii a 27.3. už nějakou rozpadlou rostlinu, co by mohl být růžkatec. Chápu to dobře, že byl dán do akvária někdy mezi tím? Neprobíhala v akváriu nejaká léčba, nebo něco jiného?
EDIT - ani v té dvacce nevidím růžkatec, ale egerii.
Když se mi ho chvíli dařilo držet v te dvacetilitrovce, tak přesně jak píšeš. Vypadal čím dál hůř, čím dál víc se zúžoval, čím dál méně rostnul až přestal růst úplně a pak nějak pozdychal nebo jsem ho vyhodila, to už si detailně nevybavuji.
Aha. No u mě právě teď moc neroste. Jako roste a vyhazuju ho. Ale není tak pěknej, jak byl dřív a roste i o něco pomaleji.
Něco mu vadí. Ale zase rostou více i náročnější rostliny. Může to být nějakým poměrem živin. Kdo ví.
Tak tomu i věřím, že to mohlo být. Protože byl ve třech vodách - pestirna - jedno akva - druhé akva. Ale zas podle toho, co čtu, tak kdo ví, jak je to s tou teplotou. No počkáme, co kdo napíše ještě
Já myslím, že ten rozpad je změnou podmínek vody (např.klesly živiny pod lkmit) než proudem nebo teplotou. Ten růžkatec není nějak choulostivý na teploty.
Možná, jsem se blbě vyjádřila, ale já jsem právě měla růžkatec měla v proudu cca 45o l/hod. Mám čerpací hlavu bez rampy nebo nějakého nástavce.
A právě jednoho rána jsem se vzbudila a akvarko vypadalo ještě hůř, jak na fotce.
Mimochodem ve vedlejším fóru se psalo i něco o teplotě. Já růžkatec měla v malém akvarku s teplotou 26°C a více a moc se mu nedařilo. Pak jsem si ho objednala do 6o litrů, kde je právě ta čerpací hlava a teplota cca 25-26°C, ale přišla kalamita. Tak jsem přeživší trsy dala k bette do 2o litrovky, kde byla teplota 28-29°C a taky se neuchytil. Ale to je možná i tím, že toho bylo na ruzkatec až příliš. Rostlina byla vypestovana, pak mi byla poslána, takže den byla v balíku, pak byla v akvarku s proudem, kde po dvou dnech přišla kalamita a pak šla k bette, kde zase byly jiné podmínky. Tudíž bylo toho na rostlinu moc, tak se ani nedivím, že se nechytla. Na tu teplotu se záměrně ptám, protože jsem o ruzkatci hodně četla, že se hodí k bette, která má právě ráda 28°C+ vodu. Ovšem z toho co pisete, tak to vypadá, že ruzkatec má radši studenejsi vodu.
Ovšem by mě zajímalo, v jaké teplotě se růžkatci daří. To by nám šťastlicvi, u kterých růžkatec roste, mohli napsat, jakou mají teplotu v akva.
A pokud se Vám daří jej pěstovat, tak jako plovoucku nebo jej něčím prichycujete do substrátu? Ve dvacitce jsem zkoušela obě varianty a ani jedna nevyšla. A to jsem měla světlo 3W a nebylo na plnou intenzitu.
Anthrax i má maličkost měli rostlinu přímo v silném proudu vody od filtru.
Doslova jak píše Anthrax jsem to měl také zaháknutý za trubičku výpustě.
Růžkatci se to nelíbilo. Ale nevylučuji, že tam hráli roly i jiné věci.
Starka a známí mají rozstřikovací rampu.
Úpřimně závidím, jak to roste těm s rozstřikovací rampou.
Co se týče světla, známí mají 6W LED lampičku ze setu.
Což by potvrzovali tezi, že růžkatec se spokojí s menším světlem v nádržích bez CO2 sycení.
Ta rampa by opravdu mohla dělat ten rozdil. Jak se mi růžkatec "rozsypal", tak mi čerpací hlava točila nějakých 4oo-5oo l/hod.
Každopádně mi nebylo přáno.
Ale já se nevzdala a mám jiný druh ruzkatce a tomu se daří.
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_submersum
Pěkný.
Z fotky nejde moc poznat jak reálně ten proud silný je. Rozstřikovací rampa bude asi ten hlavní rozdíl. Taky jsem ho takhle zahákl za filtr a konce nechal volně. Jinou možnost jsem ani neměl, dno jsem měl plně obsazeno jinými rostlinami. A když jsem ho nechal volně na hladině, tak skončil zmuchlaný někde v rohu akvária. Ale prostě se v tomhle konkrétním případě u mě nelíbilo.
V opravdovém proudu se plovoucím/vzplývajícím rostlinám většinou nedaří. Vždycky je to ale kombinace více věcí. Vysoká teplota mu v tomhle akvárku asi taky nepřidala.
Takže růžkatec nemá rád proud? Tak to by pak dávalo smysl, že mi nevydržel. Dobré vědět.
Starší reakce
Zjistila jsem, že u mě roste mnohe lépe ve studenější vodě (a méně světla) než v teplé vodě s více světlem, kde má pak tendence chytat řasu nebo blednout.
Na fotce má jen sluníčko, vyndala jsem ho z akva vedle nějaký den zpátky, bez topítka, max 23 zatí ma jde mi nejlépe ze všech akvárek
U mě se mu teď nějak moc nedaří. Jako roste, ale je jakejsi světlej. A hustota taky nic moc.
O to víc zas roste Sagitarie.
Bohužel nemám testy, tak netuším kde je problém.
Neuvěřitelně rychle roste...
Starší reakce
vlka napsal: Je ,,natvrdo,, zastrčený za filtrem...Na tvou radu jsem pořídila růžkatec a nainstalovala na filtr
, a musím říct, že do tří minut byl plně obydlen krevetkami.
mám z toho snad větší radost než oni
Díky oběma, jeden kus jsem zastrčila za filtr, ostatní nad ně posunula víc světlo (ano, vím, 60cm světlo na 100cm akva) a uvidíme
Podle mě to s pohybem vody vůbec nesouvisí, mně roste jako blázen, každý týden vystříhávám a vyhazuji až deseticentimetrové horní části, vytrhávám nové výhonky ze dna a děje se to v části kde je voda klidnější i v části, kde rostlinky lítají v proudu vody.
Spíše to bude celkovou vyvážeností a chemismem vody... Prakticky nehnojím (na 60 litrů jednou týdně 1 ml hnojiva Seachem Flourish).
Krevetky jsou v růžkatci opravdu rády, jeden mám jen tak položený na hladině a v něm si docela rády hoví...
Já vím, mě ve váze bez pohybu vody taky jede jak šílený, proto se mi právě ta představa, že ostatním roste ve filtru a přímo proudu hrozně líbí a chci tip jak na to. Alespoň to zkusím.
U mě se růžkatci daří mnohem lépe v klidné vodě.
Můžu poprosit vysvětlit jak je to teda zaháklé? Zkusila jsem růžkatec zasadit do svého akva, zaprvé mi pořád vyplavává, zadruhé bledne a i nové části co rostou jsou sotva světle zelené a za třetí pelichá. Předpokládám že kombinace málo světla a velkého proudu. Takže bych chtěla zkusit tenhle tip, ale nejsem si jistá jak to mám uchytit nebo zastrčit, že vám to v tom proudu drží
Zdravím.
Myslím, že Růžkatec bude jako schovka opravdu vyhovující. Umí se docela rychle rozrůst. Já ho tedy nechávám přerůst az moc, stejně tak i Pupečník (viz. foto).
Když je takhle přerostlý,tak i trochu tlumí proud z rampy, ale pokud máte rampu a filtr nový, tak se časem snad i zanese.
Jinak bych to možná řešil nějakým priškrcením na výtlaku (třeba dvojitym Eheim kohoutem).
Jen tak pro info, takhle to mám s výtokem z rampy a Růžkatcem já
youtu.be/…
Psal jsem : ,,dej na hladinu ZA filtr pár koncových stonků Růžkatce,, tzn. že jsem Růžkatec filtrem ukotvil. Neplave, jen se vlní v proudu a je plný Krevetek. A proud je to celkem slušný...
vlka napsal: Čauky, dej na hladinu za filtr pár koncových stonků Růžkatce, nech ho ,,vlát,, v proudu vody z filtru - poroste jako hrom - a za ,,chvilku,, bude plný Krevetek... Vlko a i ostatní, to je genius loci.Dneska jsem takový růžkatec donesl a on mi v tom proudu pořád koluje pod hladinou. Úplně perfektní elegantní řešení.
A vlastně tu možná může navázat otázkou protože i tu rozstřikovací rampu mám. Je namířena malinko ke hladině, ale protože filtr má nějaký neregulovatelný průtok, zdá se mi, že je ten proud z rampy zkrátka silný a ryby se nebudou v tom proudu cítit komfortně a budou jen v těch částech kde není proud silný. Jako hladina na druhém konci nádrže je klidná ale dole na rostlinkách vidím, že se ohýbají, že tam proudění je. Moje otázka, kor když jsem to asi narušil tady, zmírní zaháknutý růžkatec to proudění? Bude v tom proudu z dírek růst? A hlavně jak bych mohl upravit rampu tak, aby ten proud rybkám moc nevadil? Převrtáním dírek na trošku větší průměr?
Děkuju za případnou odpověď a omlouvám se, že jsem se takto naboural k trošku jinému tématu.
Starší reakce
Tohle by snad měly být oba druhy růžkatce, aspoň jsou docela odlišné i ve stejném akva.
A ano, tohle se běžně jedině daruje, protože jinak se přebytky hážou na kompost. I když jsem viděl třeba na burze i prodávat
)
Takže klidně - u východního pólu Prahy.
Dík za tip,zejtra ráno pojedu tou cestou podél řeky na kole do práce do Řeže tak kounu občas do vody.
Udělej si výlet za zoologickou zahradu a koukej ze břehu do vody. Hlavně v tom ohybu řeky před převozem pak je ten psí útulek a policajti tam mají stáje. Předloni tam bylo růžkatce dost.
Nazdar všichni.Scháním Růžkatec bradavčitý,nemá někdo v Praze?Všude prodávaj a darujou jen ten obyčejný a já bych rád bradavčitý.Za kousek výhonu budu moc vděčný.
Starší reakce
Děkuji za reakci (i všem ostatním). Dovolím si zde dát pár odkazů ohledně rhizoidů v souvislosti s touto rostlinkou. Pro mne je to zajímavý poznatek. Třeba zaujme i někoho jiného a možná se v budoucnu objeví zmínka i ve zdejším atlase.
www.rataj-spk.cz/…
aquariumbreeder.com/…
www.iucngisd.org/… Tak Ceratophyllum jsem viděl růst i v Praze ve Vltavě ale utrhl jsem si jen kus a ne celou rostlinu takže jsem neviděl ukotvení nebo kořeny.
Dříve jsem ho také rval do dna a kořeny nikdy nikde neměl.
Teď už ho mám delší dobu jen tak na plavačku, ať si dělá co chce.
Stačí si pozorně přečíst co se píše zde v atlase. Taky jsem ho dával do dna a pravé kořeny jsem nikdy neviděl. Většinou to časem dole uhnilo,ale vydrželo to docela dlouho. Lepší je zatížit pár stonků oblázkem.
Nehledám chyby ale odpověď. A redaktor není nikdo jiný než obyčejný akvarista, který taky neví všechno a dokonce dělá chyby. Na ty kořínky jsem se ptal proto, aby byla jistota, že to nemůžou být od sousední rostliny. Nevěděl jsem, že jsi jí měl vytaženou. Měl jsem růžkatec jak volně tak ve dně, ale kořínky žádné.
Trochu brzdi. Nikdo tě neobviňuje, že lžeš. Ale když se tu někdo na něco ptá, tak se prostě pokládají doplňující dotazy v případě nejasností. Mohl jsi například vidět v substrátu kořeny jiné rostliny, které prorostly až k růžkatci. Pokud jsi ji měl vytaženou, což z původního dotazu jednoznačně nevyznělo, stačilo normálně odpovědět.
Teď už si počkej na tu odbornou reakci...
Edit: Abys neřekl, tak jsem věnoval pár minut googlení a na několika webech jsem našel, že "C. demersum can form modified leaves when it is growing near the lake bottom, which it uses to anchor to the sediment (Keskinkan et al. 2004)." (
www.iucngisd.org/…)
Tzn. netvoří kořeny, ale modifkuje listy k přichycení k subsrátu...
Přidat reakci
[1] 3
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 5328x