Ceratophyllum demersum (růžkatec ostnitý)
vlka napsal: Je ,,natvrdo,, zastrčený za filtrem...Na tvou radu jsem pořídila růžkatec a nainstalovala na filtr

, a musím říct, že do tří minut byl plně obydlen krevetkami.

mám z toho snad větší radost než oni

Díky oběma, jeden kus jsem zastrčila za filtr, ostatní nad ně posunula víc světlo (ano, vím, 60cm světlo na 100cm akva) a uvidíme

Podle mě to s pohybem vody vůbec nesouvisí, mně roste jako blázen, každý týden vystříhávám a vyhazuji až deseticentimetrové horní části, vytrhávám nové výhonky ze dna a děje se to v části kde je voda klidnější i v části, kde rostlinky lítají v proudu vody.
Spíše to bude celkovou vyvážeností a chemismem vody... Prakticky nehnojím (na 60 litrů jednou týdně 1 ml hnojiva Seachem Flourish).
Krevetky jsou v růžkatci opravdu rády, jeden mám jen tak položený na hladině a v něm si docela rády hoví...
Já vím, mě ve váze bez pohybu vody taky jede jak šílený, proto se mi právě ta představa, že ostatním roste ve filtru a přímo proudu hrozně líbí a chci tip jak na to. Alespoň to zkusím.
U mě se růžkatci daří mnohem lépe v klidné vodě.
Můžu poprosit vysvětlit jak je to teda zaháklé? Zkusila jsem růžkatec zasadit do svého akva, zaprvé mi pořád vyplavává, zadruhé bledne a i nové části co rostou jsou sotva světle zelené a za třetí pelichá. Předpokládám že kombinace málo světla a velkého proudu. Takže bych chtěla zkusit tenhle tip, ale nejsem si jistá jak to mám uchytit nebo zastrčit, že vám to v tom proudu drží


Zdravím.
Myslím, že Růžkatec bude jako schovka opravdu vyhovující. Umí se docela rychle rozrůst. Já ho tedy nechávám přerůst az moc, stejně tak i Pupečník (viz. foto).
Když je takhle přerostlý,tak i trochu tlumí proud z rampy, ale pokud máte rampu a filtr nový, tak se časem snad i zanese.
Jinak bych to možná řešil nějakým priškrcením na výtlaku (třeba dvojitym Eheim kohoutem).
Jen tak pro info, takhle to mám s výtokem z rampy a Růžkatcem já
youtu.be/…
vlka napsal: Čauky, dej na hladinu za filtr pár koncových stonků Růžkatce, nech ho ,,vlát,, v proudu vody z filtru - poroste jako hrom - a za ,,chvilku,, bude plný Krevetek... Vlko a i ostatní, to je genius loci.Dneska jsem takový růžkatec donesl a on mi v tom proudu pořád koluje pod hladinou. Úplně perfektní elegantní řešení.
A vlastně tu možná může navázat otázkou protože i tu rozstřikovací rampu mám. Je namířena malinko ke hladině, ale protože filtr má nějaký neregulovatelný průtok, zdá se mi, že je ten proud z rampy zkrátka silný a ryby se nebudou v tom proudu cítit komfortně a budou jen v těch částech kde není proud silný. Jako hladina na druhém konci nádrže je klidná ale dole na rostlinkách vidím, že se ohýbají, že tam proudění je. Moje otázka, kor když jsem to asi narušil tady, zmírní zaháknutý růžkatec to proudění? Bude v tom proudu z dírek růst? A hlavně jak bych mohl upravit rampu tak, aby ten proud rybkám moc nevadil? Převrtáním dírek na trošku větší průměr?
Děkuju za případnou odpověď a omlouvám se, že jsem se takto naboural k trošku jinému tématu.
Starší reakce


Tohle by snad měly být oba druhy růžkatce, aspoň jsou docela odlišné i ve stejném akva.

A ano, tohle se běžně jedině daruje, protože jinak se přebytky hážou na kompost. I když jsem viděl třeba na burze i prodávat

)
Takže klidně - u východního pólu Prahy.
Dík za tip,zejtra ráno pojedu tou cestou podél řeky na kole do práce do Řeže tak kounu občas do vody.
Udělej si výlet za zoologickou zahradu a koukej ze břehu do vody. Hlavně v tom ohybu řeky před převozem pak je ten psí útulek a policajti tam mají stáje. Předloni tam bylo růžkatce dost.

Nazdar všichni.Scháním Růžkatec bradavčitý,nemá někdo v Praze?Všude prodávaj a darujou jen ten obyčejný a já bych rád bradavčitý.Za kousek výhonu budu moc vděčný.
Starší reakce
Děkuji za reakci (i všem ostatním). Dovolím si zde dát pár odkazů ohledně rhizoidů v souvislosti s touto rostlinkou. Pro mne je to zajímavý poznatek. Třeba zaujme i někoho jiného a možná se v budoucnu objeví zmínka i ve zdejším atlase.
www.rataj-spk.cz/…
aquariumbreeder.com/…
www.iucngisd.org/… Tak Ceratophyllum jsem viděl růst i v Praze ve Vltavě ale utrhl jsem si jen kus a ne celou rostlinu takže jsem neviděl ukotvení nebo kořeny.


Dříve jsem ho také rval do dna a kořeny nikdy nikde neměl.
Teď už ho mám delší dobu jen tak na plavačku, ať si dělá co chce.
Stačí si pozorně přečíst co se píše zde v atlase. Taky jsem ho dával do dna a pravé kořeny jsem nikdy neviděl. Většinou to časem dole uhnilo,ale vydrželo to docela dlouho. Lepší je zatížit pár stonků oblázkem.
Nehledám chyby ale odpověď. A redaktor není nikdo jiný než obyčejný akvarista, který taky neví všechno a dokonce dělá chyby. Na ty kořínky jsem se ptal proto, aby byla jistota, že to nemůžou být od sousední rostliny. Nevěděl jsem, že jsi jí měl vytaženou. Měl jsem růžkatec jak volně tak ve dně, ale kořínky žádné.
Trochu brzdi. Nikdo tě neobviňuje, že lžeš. Ale když se tu někdo na něco ptá, tak se prostě pokládají doplňující dotazy v případě nejasností. Mohl jsi například vidět v substrátu kořeny jiné rostliny, které prorostly až k růžkatci. Pokud jsi ji měl vytaženou, což z původního dotazu jednoznačně nevyznělo, stačilo normálně odpovědět.
Teď už si počkej na tu odbornou reakci...
Edit: Abys neřekl, tak jsem věnoval pár minut googlení a na několika webech jsem našel, že "C. demersum can form modified leaves when it is growing near the lake bottom, which it uses to anchor to the sediment (Keskinkan et al. 2004)." (
www.iucngisd.org/…)
Tzn. netvoří kořeny, ale modifkuje listy k přichycení k subsrátu...

Za opravu děkuji. Foto mám v prezentaci (i přímo u rostliny), jak jsem psal. Vytahoval, nechci jí vytahovat nyní. Dotaz, jak to vím, mi přijde trošku legrační - jako že bych lhal o koříncích u rostliny?

Ptám se těch, kteří mi dokáží odborně odpovědět, ne těch, kteří hledají nějaké chyby a zpochybňují. Tím více mne to udivuje u redaktora.
Mám tedy vytáhnout rostlinu, aby mohly být mé otázky zodpovězeny?
Edit: přikládám foto
Můžeš sem dát fotku té rostliny? Jak víš, že to jsou kořeny té rostliny, když jsi jí nevytahoval?
Malý dotaz. U rostliny "Ceratophyllum demersum" potažmo "Ceratophyllum submersum" se zde v atlasu píše, že netvoří kořenoví. Píše se to i všemožně jinde. Mám tedy malý problémek. Identifikoval jsem tuto rostlinu (viz. má prezentace ... správně?) a problém zní : V substrátu (dně) vytváří jednoznačně kořeny. Kde je chyba? Špatně jsem identifikoval? Nechce se mi jí vytahovat, jelikož se mi pěkně "táhne" (kořenoví jsem objevil již několikrát v minulosti), ale pokud to bude nutné k identifikaci, tak vytáhnu ze dna a nafotím. Někde se lze dočíst, že ze dna roste ... avšak opět dovětek - "netvoří kořeny". Předem děkuji za reakce.
EDIT : U Rataje jsem objevil zmínku o "rhizoidech". ... Odkaz na výklad např. zde : "
cs.wikipedia.org/… "
Takže otázka zní : Přijímá "Ceratophyllum demersum resp. submersum" živiny atd. kořenovím či se jen "kotví"? Díky.
Starší reakce
Tipoval bych glutaldehyd.
...Možná moc měkká voda, ale nejsem si vědom, že by se nějak zásadně posunula...
Jak jste na tom s vápníkem a hořčíkem?
Kromě Seachem Stability (startovací bakterie), glutaraldehydu (InVital tekutý uhlík), Aqua HC (Aquar, huminy) a Seachem Flourish (mikroprvky) ne - a nic z tohoto by to způsobit nemělo. Možná moc měkká voda, ale nejsem si vědom, že by se nějak zásadně posunula.
Ahoj.
Nebyla použita nějaká chemie, léčivo?
Zdravím, růžkatec pěstuji nějakých deset let, vždycky mi rostl krásně hustý a zelený. Teď jsem pár měsíců akvárko zanedbával, pak udělal generální úklid a růžkatec zasadil z pár úlomků, co byly pěkné a bez řas a podobně. Něco se ale změnilo a růžkatec už mi nejde. Většina výhonů má hodně vysoká listová patra, tenké listy, některé dokonce mají na koncích listy bílé. Listová patra budou světlo, ostatně výhony, které už dorostly k hladině, jsou lepší. Ale tenké a bílé listy...? Něco tomu chybí, ale nevím co to bude. Mikroprvky dávám (Seachem Flourish), hnojit se mi zatím nechce, bojím se po té velké přestavbě, kdy jsem hodně hýbal dnem, ruduchy. Ostatní rostliny rostou vcelku normálně. Netušíte někdo, co s růžkatcem je? Díky.
Starší reakce
Nemusíš testovat. Mi Esha2000 (dvojnásobná dávka proti návodu) taky zničila růžkatec. Z růžkatce zbyly jen hlavní stonky a cca 0,5cm růstových vrcholů. V akváriu spousta svinčíku, ale kupodivu to část růžkatce přežila (v jiných akváriích ho nemám, tak jsem se ho snažil zachránit). Teplota kolísala asi mezi 20÷23°C.
PS: Rybu jsem nezachránil a ostatní rostliny OK. Bylo to v tomto akváriu, více viz deník:
rybicky.net/nadrze/25899-s%C3%B4ng-ostravice
Pierrette napsala: Třetí den léčby ESHA2000.
A zničila se nám polovina růžkatce
Dneska třetí den a zatím je růžkatce v pohodě, ale teplotu mám narozdíl od Pierretty 20 °C.
To je málo. Jednorázově bych zdvojnásobil, možná i ztrojnásobil objem rostlinné hmoty. Doporučuju. Rostliny, co už máš, kterým se daří. Dej jich mnohem víc.
postupně přidávám,když někde odstříhnu....Vodu měním každej druhej den asi tak 2-3litry...

Má to 12l, je v tom dost živorodek a málo rostlin. 100% rostliny nestíhají utáhnout produkty ryb. Takže se mohou hromadit odpadní látky a výměny vody nestačí. Nehnojíš, ale vypálí to, jako bys přehnojovala a ceratophyllum to neustojí. Začni měnit vodu 2x častěji. Co takto přidat jiné rostliny?

vůbec nic,je to jen u těch ginga rubra,tam se mu nedaří...Nehnojím nikde...Pro představu..
Divný. Musíš tam mít pozůstatky něčeho. Chemie, hnojivo, něco se uvolňuje.
Já toto neznám, protože jsem chemii nepoužil 16 let a hnojiva jen naprosto minimálně a když už, tak po malých množstvích.
Možná že příliš mnoho živin by mohlo pro ceratophyllum být příčinou neprosperity. Jak jsi na tom s živinami v tom akváriu? To by mohlo sedět. Pokud jich tam máš přebytky, tak ceratophyllum zčervená, protože je pod světlem a protože vidí živiny, ale po chvíli se rozpadá, protože je na něj živin moc.
ono je to velice zajímavý,já ho mám ve 4 nádržích a v tý jedný normálně zčervená a poté se pomalu rozpadá,žádnou chémii jsem nedávala...denně ho špejlí odstranuji a je to makačka...
Jenže Pierrette se nerozpadlo ceratophyllum po vložení do akvária, ale až po léčení. Ještě jsem nezažil, že by bylo ceratophyllum týden, dva v pořádku a najednou z ničeho nic rozpad. Musí existovat příčina.
P.S. Týden je pro ceratophyllum dlouhá doba. Dva týdny ještě větší. Za tuto dobu, když ho vyndám třeba z balkónu a dám do velkého akvária pod světlo, dokáže získat pěknou zlatou barvu.
Jen jedna má zkušenost. Nedávno jsem z akvária kde mám gupky trhal echinodorus byl už moc přerostlý. A abych moc nenarušil rovnováhu v akva tak jsem z vedlejšího akvária dál tak 10 stonků naprosto zdravého a prosperujícího růžkatce. Do 3 týdnů se kompletně rozpadl tak jsem ho odsál a dál nový od kamaráda dopadlo to naprosto totožně. Od té doby tam mám vodní mor a ten prosperuje. Nevím proč ale ze všech mích nádrží v téhle jediné prostě nejde.
Netvrdím že to nemůže být tím léčivem ale spíš to píšu jako zamyšlení že ne vše musí být černobílé.

Zkus přestat trolovat. Do ESHA ceratophyllum žilo a vypadalo ok. Pak začala Pierrette léčit a bum ... do tří dnů má po ceratophyllu. Jsi distributorem ESHA pro Českou republiku nebo z jakého důvodu vyslovuješ takovéto myšlenky? I kdyby ceratophyllu nevyhovovala měkká voda, nebude po něm za tři dny. Po všem. To je blbost.
a co třeba rozpad v měkké vodě....

A co asi jiné, když ta ESHA bylo jediné navíc a ceratophyllum se rozložil za pár dní, přičemž do té doby byl ok? Mám ceratophyllum 16 let a mám ho velmi osahané. Podobný rozklad jsem registroval jen jednou, když byly loni teploty v létě 37°C a já měl trochu ceratophylla ve sklenici venku na přímém slunci. Ceratophyllum se standardním zanedbáváním péče takto rychle zlikvidovat nedá. Ano, může stagnovat, ano, může se zmenšovat, ale ne tohle. To dosáhneš jen hodně vysokou teplotou nebo nějakou chemií (nebo rozmašírováním v pračce).
Esha 2000 u mě s růžkatcem v pohodě. Příští týden udělám pokus já a uvidíme.
Kde bereš jistotu, že za to může esha?
ZDRI napsal:A opravdu se nechci hádat, ale fakt si myslím (podle fotek) že část Růžkatce byla špatná a proto se rozpadl. Nebo se rozpadly i zdravé, svěže zelené terminály (rostoucí konce)? To by pro mě byla novinka, eSHu běžně používá spousta známých i v rostlinných nádržích právě pro její neškodnost vůči citlivým kytkám.
Už se jí rozpadlo všechno. ESHA2000 tedy může ceratophyllum zničit (přičemž nitella dál žije). Což je důležité zjištění.
Sleduj toto fórum
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku Ozvi se člověku s tím Octopusem.
Dej tu echo, že sháníš další ceratophyllum v Praze.
P.S. Teď už se nedá dělat nic. Kdybys dopředu věděla, že léčivo dokáže ceratophyllum zničit, mohla jsi část z něj dát dočasně pryč nebo léčbu bojovnice realizovat mimo akvárium. Měl jsem obavy, ptal jsem se na to ostatních. Jenže nikdo nevěděl, že ESHA2000 může jemnější stonky ceratophylla ničit. Takže jsi udělala zkušnost, která ostatní poučila. Což není úplně zlé.
Můžeš jen dokončit léčbu a hned po jejím skončení maximálně rychle doplnit ceratophyllum. TEĎ potřebuješ měnit vodu víc, než dosud. Rozpad rostlin je rizikový.
Je tam i nějaká nitella. Ale málo. Ta byla v pořádku.
Vytahujeme stále růžkatec oslizlý nebo úplně bez listů.
Přežil jen ten, který měl pevnou stonku. Mladá tenká stonka nepřežila.
Moc dobře to nevidím, ale zdá se mi, že se tam je dost zelené vláknité řasy.
0 08.12.2019 15:06 Pierrette – Rozpad růžkatce

Třetí den léčby ESHA2000.
A zničila se nám polovina růžkatce v akvárku.
Co teď dělat?
Tohle nám od rána popadalo na dno. Stačí malý pohyb a padá to.
Ale Bettě se to líbí. Paradoxně.
Najas nezpochybňuju, dělá to i mě. Kořen ceratophylla jsem ještě neviděl.
Tipuji, hádám, že v přírodě se může vytvořit taková rostlinná masa, že se na místě prostě udrží. Ale v akváriu toho nedosáhneme. Stejně jako v akváriu nedosáhneme vzhled jako z přírody.
Časem se tenhle typ rostlin může klidně uchytit do dna, mě to dělal i najas v akváriu.

Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 4533x