Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak vybrat vhodné akvárko pro dítě

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Jak vybrat vhodné akvárko pro dítě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2009 19:28 Muž hf [54] Re: Horác
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Přidávám detaily toho jak akvo vypadá teď (4 gupky a 4 neritriny).

Zdá se nám že se kytky začínají vzpamatovávat. (většina)

To topítko je tam jen pro jistotu. Ráno má voda 24° a večer před zhasnutím 26°. Celý to vytopěj ty 4 zářivky (po tom co jsme víko obložili alobalem). V pokoji je přitom přes den kolem 20st a na 22 se začíná ohřívat až pozdě odpoledne.


P.S. Horáci ty si ale tu druhou rampu u tvé 400l odstranil víceméně schválně ne?

A ještě ty chloupky co mě dělají starosti.:

Obojí v plném rozlišení je zde:

yen.jikos.cz/…
yen.jikos.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2009 18:54 Muž Horác [3942] Re: hf
Řasy na začátku potrápěj skoro každé akvárium. To je naprosto normální. Jak rychle se jich zbavíte (pokud vůbec :o), to záleží na tom, jak rozumně bylo akvárium založeno (poměr producenti : konzumenti). Rozhodně neplatí hodně světla = řasy. Jde o nastolení rovnováhy mezi množstvím světla a živin ve vodním sloupci. Ohledně mého akvárka - já mám světla relativně málo. Už mě to stálo i několik náročnějších rostlin (namátkou Blyxa, Alternathera cv. Splendida). Zrovna před týdnem jsem vyhodil totálně zakrnělou a neduživou Rotala rotundifolia. Vám by se s tímhle světlem mělo dařit líp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2009 18:37 Muž hf [54] Re: hf
Dneska jsme našli první jemné sytě zelené chloupky na koncích listů těch nejvyšších kytek (na obrázku yen.jikos.cz/…. Jak jsem si pročítal Horácovo akvárium tak začínám mít pochybnosti o těch 4x 90cm zářivkách. (svítíme 9:00 - 21:00). Není to moc? Každopádně právě z těchhle kytek jde při svícení s přehledem nejvíce bublinek kyslíku?. Vypadá to jako když koukáte do sklenice s nalitou Coca Colou, bublinky tvoří pravidelné řetízky stoupající k hladině. Proud bublinek neustává ani před 21:00 (před vypnutím osvětlení), takže předpokládám že CO2 je ve vodě dost (intenzita bublání by s dobou svícení postupně ustávala kdyby se k večeru CO2 výrazne vyčerpávalo?). Takže neuvažuju o často zmiňnovaném vypínání osvětlení na 2 hodiny kolem poledne.

Neritriny na tyhle kytky nevylezou, řasa je na nich skoro až u hladiny. Akvárko právě běží (svítí) 6 dnů.

Chlupaté listy jsme pro jistotu ostříhali (prý se mají odstraňovat celé listy ale). Ještě více jsme stáhli filtraci (ustalo povlávání listů na kytkách vepředu dole u skla).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 21:44 Muž hf [54] Re: filipsi
Tak jsme si dnes vybrali 4 neritriny. Hned zacali smejdit po akvu. Nejlepší jsou když lezou po čelním skle a voškrabávaj ho. :P

Ampule jsme taky viděli ale jak už tu někdo poznamenal jsou strašně velký. Takže je asi nedáme. Piskořky tam možná ještě 3-4 dáme, ale asi až později až se trochu chytí kytky, podle prodavačky s nimi máme ještě počkat, jednak by nám všechno vyhrabali (zavrtávají se do písku) a jednak v novém akvu by prý zatím neměli co žrát.?

Koupil sem NO2-3 testy, zítra to změřím a podle výsledku zajdu příští týden pro 3-4 black molly. Těch 15 neonek mi přijde moc velký sousto ještě. Co myslíte?

Jinak květena hrůza, mám chuť to všechno vytrhat, skoro všechny kytky mají poloprůhledné povlávající zbytky listů. Ale u těch co vypadají jako malé komenické štětky do komína se mi zdá, že se objevují světle zelené nové špičky.

P.S. Zdá se mi že jsme si ty 3 gupky holky přinesli už s outěžkem, jsou všechny nějaký děsně tlustý. Každopádně čile rejdí i s klukem a pouštějí se i do těch průsvitných zbytků listů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 10:59 Muž filipsi [1296] Re: hf
Ja jsem pro oboje, jedna ampularka cca na 50l, treba 4 neritiny, nejake ty piskorky.
Sundali hodne, ale jiste ne uplne vsechno. Nejake dalsi jiste brzo objevite.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 10:46 Muž hf [54] – šnek
Takže volba je Neritiny nebo ampulárky nebo oboje a kolik kusů?

Ty ostatní šneci se jestli chápu správně pořídí časem "sami". :-|

(btw. z kytek jsme dost šneků a takovejch průhlednejch kuliček s bílými tečkami uvnitř sundali před zasazením docela dost)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 10:35 Muž Yirka [9139] Re: vhisky
Jste ještě mládi, a tak říkám "never say never". Třeba jim ještě příjdete na chuť. Já na ně nedám dopustit, vzhledem ke kontrolovanému množení mám stále přiměřené množství pro nenasytné mřenky nádherné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 10:29 Muž filipsi [1296] Re: vhisky
Vec nazoru, je to take zajimave zviratko, zvlast, kdyz vytahne "chobot". Je pravda, ze do vaseho nejvetsiho akva by byla jedna tak akorat.

hf - Neboj, oni si vzdy neco k snedku najdou. A myslim, ze zustat zcela bez okruzaka, levatky ... se vam stejne nepovede. Stejne jako Sid a mnozi dalsi mam tyhle zviratka rad, rozhodne se nepremnozuji a zadnou neplechu nedelaji, naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 10:26 Muž Yirka [9139] Re: hf
Rostlinky jsem lovil po AQ ještě 3 měsíce než si vše opravdu sedlo. Abych si to usnadnil, tak jsem ty, které se nejčastěji uvolňovaly přivázal nití k většímu kamínku a to nakonec pomohlo. Než nit (tzv štopovačka) odešla, rostlina byla zakořeněna.
Ony ty rybky zase nejdou po rostlinách tak cíleně, aby je vyrývaly.
Šneci se s jídlem vždycky nějak obejdou. Neritiny i ampulárky pod kontrolou vzhledem k podmínkám i způsobu rozmnožování udržíš lehce. V atlasu se píše sice méně, ale já bych doporučoval tak 1 dospělého šneka na 50-60 l vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 10:22 Muž hf [54] Re: filipsi
Tak okružáci a kružníci se nám moc nelíběj, ale piskořka a ta neritina zebra by šla. Piskořka přej žere všechno ale zase se může přemnožit. Neritina naopak žere jen řasu (žádnou ještě nemáme) ale zase se nepřemnoží. Tak jak?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 10:10 Muž hf [54] Re: Yirka
Aha, já myslel že ty šneky až nakonec (není řasa zatím). Co budou žrát?

Jinak kytky určitě zakořenený nejsou, dneska zase jedna vyplavala, takže myslíte že je vhodné dávat jako další pancéřníčky/ancistruse?

K těm šnekům nám tedy odsouhlasíte 4x Neritina zebra? Nebo ty Ampule/Okružáky? Šneky prej můžeme ale abychom je udrželi pod kontrolou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 10:07 Muž vhisky [45] Re: filipsi
ampulárie jsou ošklivý a zbytečně veclcí šneci, lepší ty piskořky, okružáci a kružníci, ale do ampulárie bych nikdy nešel coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 10:00 Muž Yirka [9139] Re: hf
Tak jak píše filipsi, se šneky bych se nebál jít do nádrže takřka hned, teď když tam již jsou ty gupky tak bych pokračoval něčím na dno - ancistrusy nebo pancéřníčky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 09:51 Muž filipsi [1296] Re: hf
Ja treba zacinam snecky, ampularky, okruzaci, piskorky ... jeste nez jde ryba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 09:40 Muž hf [54] Re: V
V napsal:
Tak ji zapojte taky. ;-) Mě manželka s údržbou pomáhá - dokonce se sama s ní sama nabízí. X-)


Když jsme maminu zapojili naposledy aby zasázela rostlinky (má přece to Estetické cítění!) :-) , tak nám to vysázela postupně do pravidelných řádků jako mrkev... No a když síťkou loví listy na hladině, tak pak ze síťky musíme vyndavat celé rostlinky co vytahá ze dna. hmm

Ale do akvárka zírá společně s námi. ano

Abych zůstal u věci, jaké rybičky máme dát jako č. 2?

Neonky, pancéřníčky nebo black molly? Předpokládám že ancistruse / šneky nechám úplně nakonec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 07:48 V Re: hf
hf napsal:...jinak nás mamina vyhodí i s akvárkem...

Tak ji zapojte taky. ;-) Mě manželka s údržbou pomáhá - dokonce se sama s ní sama nabízí. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 03:13 Muž hf [54] Re: Usine
Jako nechci se hádat, ale je fyzikálně nemožné zkazit 180l vody za méně než 1 den, tedy 4mi gupkami a to tak, aby z toho měli otravu, a to čímkoliv co sami produkují.

Každopádně rybky vesele rejdí dál už další dva dny, takže to doufejme otrava nebyla.

Testy jsem zatím sehnal jen na PH, (mezi 7,5-8,0). Dneska zkusím někde sehnat ty na NO2a3.

Jo a začala nám velká část kytek hnědnout a průsvitnět. Je to dost deprimující ale utěšujeme se tím, že to je prý u kytek z obchodů normální, že se spraví až jim narostou nové listy...

Dneska jsme taky koupili odkalovací zvon a cvičili odkalování (zatím není co odkalovat). Kluk to zvládá a já taky, akorát někdy vyskočí konec hadice z kýble. Snad to nacvičíme pořádně než začneme skutečně odkalovat bahýnko, jinak nás mamina vyhodí i s akvárkem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 19:05 Usine Re: hf
Chování ryb jak je popisuješ ale odpovídá otravě NO2 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 18:19 Muž Sid [6646] - RostlinyRe: hf
Bez změření nemůžete dělat žádné závěry. :-) Jen dohady... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 17:18 Muž hf [54] Re: Usine
No nevím, vysoké NO2 po 20ti hodinách od nasazení těch prvních 4 rybek ve 180l mi přijde dost nepravděpodobné ne?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 13:13 Usine Re: hf
Máš vysoké NO2 a jediná obrana je výměna vody a zajetý filtr. Ryby bych krmil jen hodně opatrně a třeba obden. Nespotřebované potrava to ještě zhoršuje. Tu bych odsál. Jakmile se začnou chovat jinak, vyměň část vody. Určitě bych to dělal neméně v týdenních intervalech 1/3 , 1/4 obsahu akvária. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 12:53 Otta Re: hf
Proud vody je neunaví,voda se taky takhle brzo zkazit nemůže,ale přesto dej si pozor a hlavně na to upozorni kluka -bacha na překrmování-,můžete klidně třeba každé pondělí vynechat krmení.Ryby si vždy něco najdou a vypucujou akva.Také v letě až půjdete na dovolenou,klidně týden nekrmit,většinou při předání opatrování je průser-neznalí člověk to většinou překrmí!A ať se daří,tobě a hlavně klukovi moc fandim a přeji hodně radosti z akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 12:30 Muž hf [54]
Tak dneska ráno všechny 4 zajížděči zalezlý těsně pod hladinou v rohu a jen lehce vrtěli ploutvema a vznášeli se na místě. Na krmení se sice vrhli ale pak se hned zase vrátili zpátky do rohu. Občas si některá udělá krátký výlet do středu akva ale v podstatě hned se zase vrátí k hladině.

Pro jistotu jsem stáhnul tu filtraci na polovic než přesně změřím kolik to aktuálně pumpuje, jestli nejsou chudáci unavený z plavání a vyměnil 40l vody. Zajížděči ožili a plavou normálně jako když jsme je přinesli, tedy všude po akvu a kluk zase prohání holky.

Co to může znamenat? Teplota u hladiny je vyšší, ale nemyslím že by se tam chodili ohřát? Nebo jsou unavený/přežraný (nemám v oku kolik přesně sypat, takže nejaký zbytky nesežrali). A nebo už ve vodě narůstají ty odpadní látky a zatím je nemá co odbourávat. Ale že by si dokázali 4 rybyčky "zaprdět" 180l za půl dne?

Situaci sleduji, dva kýble odstáté vody mám ready. Po těch testech se podívám.

Teplota ráno 23°, přes den postupně vystoupá na 25°. Jakou mám tedy udržovat, 25°?

H.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 07:31 Muž Yirka [9139] Re: hf
K těm ostatním věcem:
Topítko má termostat, takže když je teplota dostatečná, tak stejně nesepne. V přírodě je sice teplota ve dne a v noci rozdílná, ale vody je násobně více a většinou i značně hlubší, takže setrvačnost poklesu teploty je daleko menší. Osobně se mi zád denní - noční výkyv 3°dost. Ale to je věc názoru a také budoucí obsádky rybek.
Výkon filtrace dle dokumentace a výkon filtrace zatížené provozem budou dvě odlišné hodnoty-můžeš prakticky vyzkoušet. Po pár týdnech provozu a provozním zanesení filtračních hmot se výkon sám sníží.
Uhlíkový filtr bych v nové nádrži vyndal již po 2 týdnech, déle nemá praktický význam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 02:52 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: hf
Ty testy nejsou složité, stačí jednoduché kapkové třeba od Rataje nebo Aquaru, mohly by ti stačit na PH,NO2,NO3 u každého je jednoduchý návod X-) Světla máš dost a to je dobře pro kytky, co se týká topení tak ho nech puštěné pořád stejné jako filtraci X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 02:39 Muž hf [54] Re: Bob66
- Hm, testy vody. Tomu se asi nevyhnu co? ... Začíná se to nějak komplikovat.

Jinak postřehy z natáčení.:

- na osvětlovací kryt jsme zespodu (původně černý plast) nalepili mámin potravinářský alobal. Teplota krytu zvenčí rapidně poklesla a zmizel takový ten pach teplé umělé hmoty (nevím k čemu to přirovnat, ne že by se to předtím pálilo ale mělo to řekněme 50st. odhadem a s alobalem to má pokojovou teplotu). Navíc je v akvu lehce víc světla, začínám mít strach že až moc (4x 30w (90cm) Osram Relax Warm White +20% (2400lm) (827). Je to lepší než televize, dneska šel kluk spát v devět (akvo zhaslo) a na televizi a večerníčka jsme si ani nevzpomněli.

- topítko se v podstatě nezapíná, navíc jsme ho zapojili do spínacích hodin pro osvětlení (9-21:00). Brzo ráno byla v akvu teplota 22° a jen svícením (asi - ty zářivky dost topí a v pokoji je jinak přes den kolem 22-23, přes noc kolem 18-20) to vylezlo na 25°. Myslím že i v přírodě je jiná teplota v noci a přes den, takže to topení jen přes den asi tak nechám, nebo vadí to takhle něčemu?

- filtrace má podle dokumentace výkon 600l/h, tzn. musím ji přiškrtit někam na polovinu (regulovat jde). Dál má jednu z filtračních náplňí uhlíkové tyčinky což jsem se zde dočetl že není pro běžný provoz úplně vhodné (spíš pro odstraňování zbytků po léčení ryb?). Takže to za 2-3 měsíce vyměním za molitan nebo za to keramický nasekaný potrubí.

Kéž by to akva vydrželo takhle zelený a čistý, je to neskutečně uklidňující a zábavný před tím sedět a čučet. (Jedna gupka se vysere a všechny 4 včetně autora to musej 2x ochutnat než to dopadne na dno...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 02:24 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: hf
U neonek a pancíků bych pohlaví neřešil, že ti zakořenily kytky poznáš že ti začnou růst nové listy, neritiny můžeš taky dát, ale dal bych tak 4 ks, další ryby bych dal nejdřív za 14 dní podle testů vody, nálevníci nemusejí být pokaždé při založení nového akva X-)

Při téhle skladbě ryb můžeš dát třeba 30ks neonek, ve větším hejnu to vypadá líp a i rybky se budou cítit líp ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 02:13 Muž hf [54]
Takze:

1. paví očka (1+3) (zatím nechám v tomhle počtu, uvidím později)
2. 15 neonka červená (jak s pohlavím 5+10?)
3. pancéřníček (jak s pohlavím 4+8?)
4. black molly (2+3?)
5. Ancistrus (1+2) (počkat až kytky pořádně zakoření, jak to poznám? coze )

Skaláry se nám ne nelíbějí ale na ty šneky se mám zeptat. Dávali by jste tam tedy ještě ty
6x Neritina zebra (šnek)? ... Teď sem si o něm četl nějaké povídání na webu a může to být taky zábava na ně koukat. :-P

A dotaz č. 2. Kdy a jak ty rybyčky začít vypouštět? Kytky jsme sázeli 19.2., dneska jsme pustili "zajížděče". Kdy a CO jako další?

P.S. Ještě se neobjevil mléčný zákal (nálevnící). Kdy to nastupuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 01:59 Žena darka [520] Re: Bob66
Ancíky bych přidala, až rostlinky pořádně zakoření ;-) , znám ten pocit po ránu, když při pohledu do akva všechno, co jsem večer pracně zasadila, plave na hladině sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 00:04 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Rybous
Myslíš že když tam budou panceřníčci že tam ancíci nemůžou být :-D Za 1.jsou užiteční a za 2.je tam sám chce ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 23:56 Rybous Re: Bob66
na co ancistruse kdyz tam jsou pancéřničci ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 23:40 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: hf
To že paví očka furt serou je normální :-D Víc bych jich tam nedával, já bych tam dal: black molly 1+2, pancéřníčky 8ks, neonek 15-20ks, Ancistrus 2ks a pár skalar ty se postarají o poťer živorodek X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 23:38 Usine Re: hf
Pokud jde o průtok tak klasika je u společenských akvárií z větším množstvím rostlin, objem nádrže /hodina.
Určitě buď opatrný z počtem ryb, ale hlavně kde je kupuješ. Do většiny akvaristik bych si netroufl. Vřele doporučuji burzu. Tam lze koupit podstatně zdravější ryby.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 23:13 Rybous Re: hf
no videl bych to zhruba takhle t
10x gupka
3x black moll (2x samice 1x samec)
12x pancéřníček leopardí
15x neonka červená
6x Neritina zebra (šnek)

a o likvidavi malých gupek se bude starat black moll a o řasy se bude starat neritina zebra, nemusis se bat ze se premnozi protoze oni ti akorat vysazeji v akva vajicka (takove male bile tecky) ale z nich se nic nevylihne protoze k tomu potrebuji slanou vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2009 22:34 Muž hf [54]
Tak jsme tam dneska strčili ty naše zajížděče paví očka (kluk a 3 holky). První co udělaly že začali voždibávat kytky, tak jsme jim lehce nasypali což okamžitě sluply a začali desně kadit, prostě furt serou. Je to normální?

Jinak nainstaloval sem na to vyusteni z filtrace asi 4 trubičky (každá 4 dírky (fotku dodám)), kousek pod hladinu nasměrovaný naplocho k hladině a čůralo to dost fest, tak jsem vyndal tu ucpávku z poslední sprchovací trubičky a na konec dal to volne vyústění s lopatičkou směrem k hladině, tím se snížilo stříkání toho sprchování a i volný výtok přes tu lopatičku. Stejně si ale nejsem jistý tím jestli to není celkově moc silné, v cca polovině nádrže na dně rostlinky slaboulince povlávají. Jaký je optimální pohyb vody v celém akvu?

A teď k rybičkám. Mohli by jste mi prosím doporučit vhodnou skladbu? Moje představa o skladbě je zhruba takováhle (potřeboval bych tedy doplnit vhodné počty a zkritizovat tu skladbu).:

1. gupka (1+3 už máme)
2. black molly (viděl jsem v akvaristice, klukovi se líbí mě taky)
3. pancéřníčci
4. neonky nebo mečovky

+ chtěli bychom ještě takový ty sumečky co lezou po skle přicucnutý tlamičkou a žerou řasy
+ něco co bude regulovat ty paví očka až se začnou množit?

Prosím tedy o kritiku složení a hlavně doplnění počtů. Akvárko je aktuálně silně zalesněné a objem vody je cca 180l (200l akva).

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 17:38 aldas Re: hf
Výborná akvaristika je také v Praze, na Hroudě Praha 10, ale Vivárium v Mělníku je fakt nej akvaristika.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 17:22 Usine Re: hf
Pokud máš čas, tak bych zajel do Mělníka. Místní vivárium stojí za to a nic lepšího v širokém okolí nenajdeš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 15:58 Muž hf [54] Re: Eff
No a teď bych potřeboval ty 3 "zajížděče". Strčím je tam koncem příštího týdne. Máte prosím tipy na akvaristiky v Praze?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 15:53 Muž Eff [417] - RostlinyRe: hf
www.aqua-daho.cz/… :
- černá - běžně pěstované rostliny
- zelená - běžné echinodory,dovozové rostliny,.....
- modrá - některé echinodory a ostatní vzácnější druhy
- stříbrná - některé anubiasy
- zlatá – některé anubiasy, mateční echinodory

Mimochodem - to akvárium vypadá, že je založeno tak, jak má být palec držím palec a přeju hodně zdaru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 12:25 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: hf
U toho filtru je lepší ta rozstřikovací rampa, těsně pod hladinu X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2009 12:15 Muž hf [54]
Tak mame zasazeno a svítíme.

Písek sem dal na dno kolem 7mi cm jemného říčního (4mm+-) ale moc se mi to nelíbilo (moc jemný), takže jsme to ještě zakryli vrstvičknou (cca 2cm) trochu hrubšího říčního (mezi 5-8mm). V části (tak 1/3) dna akva nechám ten jemný říční koukat.

Problém je jen s krytem se zářivkama který má sice dírky vzadu kterými jde napájení zářivek a asi tím mají jít i hadice od filtrace. Jenže zářivky jsou tak hustě u sebe, že se do akva nedá dostat buď bez jejich demontáže nebo bez sundání toho zářivkového krytu který logicky sundat nejde když skrz něj vedou hadice od filtrace. Je to hliník, takže o víkendu vezmu flexu a vyříznu do něj vzadu šlic.

A taky se mi nepovedlo udělat pořádně svažité dno, když na to teď koukám zvenčí tak to mám skoro plochý, budeme do toho muset každopádně ještě sáhnout. Taky jsme kytky zapíchali sice po skupinkách ale jinak v podstatě pravidelně jako do záhonu (tak to dopadá když se k tomu pustí manželka s estetickým cítěním). Předpokládám že je ale normální že se každé první sázení brzy předělává...

Dotaz: Filtr má jako výstup buď skrápění (trubička cca 10cm s dírkama která se má přilípnout nad hladinu a z těch dírek jemně čůrat na hladinu) a nebo lze na vývod nasadit trubičku, která má na konci u ústí takovou zahnutou lopatičku. Zatím sem tam dal tedy tu lopatičku (pod vodu) tak. že míří nahoru a ke stěně akva, takže vlní hladinu a točí vodu. Mám to tam nechat nebo tam dát tu skrápěcí trubičku?

K sadě pro 200l akva z AD. Kytky došly v pořádku obratem, ale akvárko je jich plné, skoro bych řekl že tam není k hnutí a to tam eště není ani rybička.

Ještě mě napadá, (ano s křížkem po funuse) co vlastně znamená to "modrý štítek, zelený štítek, černý štítek" u těch rostlin? Abych to ev. ještě přesázel než to začne kořenit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 12:32 V Re: hf
Na zajetí bych použil nejméně náročný druh z těch, které tam chci ve finále mít...

Hejno 60 malých rybiček (např. Neonek modrých apod.) je ve 200 l v pohodě. Jediný "problém" je, že tím vyčerpáš celou "kapacitu" akvárka a už by nebylo dobré k nim dávat cokoliv dalšího.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 12:23 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetkyRe: hf
Písek kremicity koupeny neni nutno prevarovat, jen proplachnout.

Ty bakterie se tam vytvori po case samy, prtoze nic z toho co do akva davas neni sterilni. Na roslinach budou nejake, na rybickach take, ale i ve vode neco malo je.
bakterie se usidli ve filtru (cca do mesice).

K tem rybickam. Mysli se to tak, že na jednu malou rybku v akva pripada minimalne 2litry objemu vody v akvariu. Pokud budes mit vetsi, ryba samozrejme potrebuje na svou velikost vody vice. Takze do 200 litru treba 50neonek neni problem, ale vetsich ryb uz musi byt mene.

Ty panceriky doporucuju. Citej se lip ve vetsim poctu, takze 6ks a vice bude lepsi :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 12:15 Žena bluedream [245] Re: hf
Písek stačí proprat a voda se upravovat nemusí, jen je dobré ji pak nechat vždy odstát, až tam budou rybičky a voda se bude měnit. Bakterie se tam postupně vytvoří, jak se bude akva zajíždět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 12:11 Muž hf [54] Re: V
Rybičky vybrané nemáme. Tenhle týden chceme s klukem projít znovu tu jeho knížku a něco vytipovat. Ty zajížděcí rybyčky bych tam samozřejmě pak nechal jestli to přežijou ... Myslíte tedy dát tam pro začátek nějaké jiné? Někto tu již doporučil ty sumečky (tuším Pancéřovník kolem 6ti kusů). Ty se nám líbí, takže ty bychom tam časem chtěli mít určitě.

P.S. V té souvislosti nechápu další věc a sice ty počty ryb v 200l. Řekněme že dospělá rybička má kolem 3cm, to je nějakých ŠEDESÁT ryb v akvárku. To si nedovedu fyzicky představit, to je budu muset na konci akvárka ručně vyndat a otočit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 12:04 Muž hf [54] Re: filipsi
Já se právě v tech kytkách nevyznám. Určitě to po pár týdnech samo prořídne. :P

Mám k té sadě přihodit tedy jak píšete ještě "např. Hygrophila difformis, polysperma atd.), třeba i Ceratopteris siliquosa, Vallisneria spiralis."?

Nebo mi tu někdo uděláte soupis a já to tam jen naklikám?

P.S. Písek je nutný vyvařovat nebo stačí proprat? Zase nechceme přece úplně sterilní prostředí? Pořídím někde křemičitý písek kolem těch 2-5mm. Test s octem udělám.

Ošetřovat vodu z vodovodu proti chlóru je imho blbost. Chlór po pár dnech zmizí sám a kytky tu vodovodní vodu zvládnou.

P.S.S. Kde se vezmou ty denutrifikační bakterie? Nějak se tam přece musí dostat ne? To se přinesou s těma kytkama nebo s těma zajížděcíma rybičkama?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 11:56 V Re: hf
Bez výhrad.

Jenom jedna otázka: ty gupky tam pak necháš? Dávat je jenom na zajetí mi přijde trochu divný. Pokud už máš rozmyšlenou skladbu rybek, tak si z ní vyber ten nejodolnější druh a od něj tam dej pár kousků...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 11:38 Muž filipsi [1296] Re: Johan
Ono v tom setu od AD (dle ohlasu) je opravdu kytek "habakuk", i nenarocne, vsechno mozne, ze asi hf bude mit i problem vsechno to tam nekam napichat. Podivej na pocet kosiku .....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 11:36 Muž filipsi [1296] Re: hf
Ano, ja bych to tak udelal. Hnojivo bych nejake dal, par tabletek do dna, v mistech vetsich echinodoru, dost hluboko. Ale absolutne nutne neni.
Mozna bych i za par dni po napusteni pridal nejakou tu ampularii.
Postup (nebylo mi jasne jestli to tak myslis): proprany pisek, zasazet rostliny (vetsi jako prvni), opatrne,pomalu napoustet
(edit - do napusteneho akva se sazi mnohem hur)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 11:33 Žena bluedream [245] Re: hf
ahoj Tady je kdyžtak článeček, jak postupovat ;-)
rybicky.net/rady/zakladame-akvarium-krok-za-krokem

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 15366x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9650?od=101