Jak vybrat vhodné akvárko pro dítě
No nedalo mi to a půjčil jsem si od kolegy z Veolie pH metr:
7,1 pH má voda z vodovodu a akvárko má 7,5 pH. Postupně jsem vyzkoušel JBL lakmus (pH kolem 6ti), kapičky s barevnou škálou Tetra Test pH a 3 různé kapičky také s barevnou škálou co mě různě zbylo od bazénu / výřivek. Všechny kapičky ukazují identické hodnoty (v rámci mojí barevné rozpoznatelnosti a sice voda z vodovodu kolem 7 (kompletně bez nádechu zelené barvy) ale pod 7.5. U akvárka ukazují více než z vodovodu ale stále pod nebo na úrovni 7.5. Taky těm testům nevěřím, ale pokud vezmu za bernou minci vodu z vodovodu, pak je pH skutečně blízko těm 7.5.
(P.S. po ukončení měření jsem se každého testu dotknul prstem, který jsem předtím ponořil do octa a všechno zežloutlo)
na KH mám jen ten lakmus JBL který u PH tak fatálně selhává, takže je možné že chyba spočívá ne v měření pH, ale v měření KH? Zítra koupím někde kapičkové KH, určitě jsem je někde viděl...
Pomohlo by proti tomu odvápnění snížení/zvýšení KH/pH? Pokud ano k jakým hodnotám?
...Na Egerii ... je viditelné počínající biologické odvápnění... pH 7,0-7,5..., KH kolem 9...
Zcela zřejmý důkaz, že amatérské testy jsou značně neprůkazné...
Nemůžete mít v akva pH 7,0-7,5 a KH 9, pokud je na rostlinách zjevné biogenní odvápnění.
Při těchto hodnotách pH a KH k biogennímu odvápnění dojít nemůže.
Kdybyste změřil pH pH-metrem, asi byste se divil...
Tipuji to někde kolem 8,5...
No mě po nějaké době přišlo moc sraní s tím burčákem. Ta flaška mi vydrží asi měsíc, ale mám to rozvedeno do dvou akvárií, takže ze flašky ubývá bublina každou sekundu. Vzhledem k tomu, že těch flašek mám asi 30, a pořád jsou naplněné, nevadí mi menší objem, líp se to vejde do skříňky. A když flaška bouchne přes pojistný ventil, tak se maximálně rozpláče mimino. Na noc CO2 v žádném případě nevypínám.
Ale jo, já si to dovedu představit. Ale přijde mi to už moc "sraní". Ostatní kytky vypadají a rostou víceméně ok, akorát ta egeria se zavápňuje.
Jak dlouho ti vydrží bublat ta malá lahev (340g) a jak to vypínáš na noc?
Kolik je obsah CO2 v lidském dechu? Ráno nechám kluka před snídaní 10minut bublat brčkem do akva a je vystaráno... hf napsal:
CO2 jsem ochoten plnit jen do svojí paintbalové pistole!
Tak šup redukčním ventilem na paintballovoou lahev. Taky to tak mám.
To není jiný způsob jak zajistit přirozený koloběh uhlíku?
Probublávání vzduchem za účelem zvýšení CO2 je asi blbost, matně si vzpomínám že ve vzduchu je 78% dusíku, 20% kyslíku a na CO2 připadá nula nula nic...
CO2 jsem ochoten plnit jen do svojí paintbalové pistole!
Zkusíme zavést tu 2hod pauzu kolem oběda. Taky jsem začal z jedné trysky foukat vodu z filtru směrem na tu egerii, aby se trochu více kolem ní pohybovala.
A jdu si načíst kvasnice, at vím co nás čeká...
Myslim, ze se bez co2 pri osvetleni 4x30w na Tve akva neobejdes. Zkus to zhasinani kolem poledne, ale myslim, ze budes s nedostatkem co2 bojovat i dal.
Snecky bych nechal na pokoji, nez by zacali zlobit. Spis zlobit nezacnou, naopak.
Technická: Ten průhledný hajzlík bude spíš Kružník hladký. Okružáci průhlední nejsou.
Ale ono je vlastně prašť jak uhoď. Beztak patří do stejné čeledi: Okružákovití.
Je to na tvoji zodpovědnost. :P
Dneska ráno byl jeden maličkej průhlednej (asi okružák) přisátej na mase Neritrinky. Tak sem ji opatrně odloupnul ze skla a chtěl z ní toho mizeru sloupnout ale neritrinka se zavřela a skřípla toho průhlednýho šneka víčkem. Snažil sem se ho ještě vytáhnout ale pak ho zavřela úplně i s tím šnekem. No a teď leží na kameni a už se 3 hodiny nehýbe, jestli to už nemá holka zasebou...
Nechte okružáky žít.
Pokud neuděláte nějakou hrubou chybu, nepřemnoží se a přiměřený počet těchto malých šneků je akváriu přínosem, ne naopak.
Hm,
začínám pochybovat že se nám podaří udržet akvárko okružáků prosté. Každý den likvidujeme malé průhledné hajzlíky. Nemělo by to jednou přestat?
Dále jsem se dočetl, že rostlinkám obecně lehký pohyb vody prospívá, že to narušuje mezní vrstvičku na listech a kytky tak mohou snadněji vyměňovat látky s okolím. Takže jsem jednu sekci rozstřiku namířil na skupinku valisnérií které se mi zdá že jdou hůř než ostatní kytky. Uvidíme...
H
Ó bože nerozpoutávejte, alespoň tady, opět debatu o zářivkách, barvách a vlněných délkách. Už jsou tu toho mraky v samostatných tématech - kdo chce - najde si a určitě si i užije - čtení toho bude alespoň na týden..
Ahoj, kvalitnimi "zarovkami" jsem myslel zejmena linearni zarivky ktere podporuji fotosyntezu rostlin. Vetcina roslin vyuziva cervene a fialovomodre svetelne spectrum, ktere ve vetsine pripadu dodava i prachobycejna zarivka s bilim svetlem - ne kazda vsak je ta spravna a v beznem prodeji se tento udaj neuvadi. Na odstínu bílého světla sice nezáleží (reozdíl v nich je spis vizualni) a presto radeji pouzivam radeji ty drazssi urcena pro akvaria, na kterych je spectrum uvedeno. Cervene a fialovomodre svetelne spectrum muze do znacne miry pohlcovat i uplne obycejne sklo. Mam to odzkousene v praxi. Po odstraneni skleneneho krytu a vymene zarivky se mi krasne rozrostla zelen v celem akvariu - Anubis (doufam ze je to on) dokonce vykvetl...
Nejkvalitnější odborníci přes kvalitní osvětlení jsou prodavači v PET-shopech!
(Chudák Honza1..., pěkně si naběhl...
)
Honza1 napsal:.. a kvalitni osvetleni (zadne obycejne zarivky - dat na doporuceni odborniku)....
A jake z tech "neobycejnych" odbornici doporucuji a proc?
Jinak, ja osobne mam s mymi malymi akvarky vylozene pozitivni zkusenosti, funguji lepe, stabilneji a s mensimi zasahy, nez velke. Zatim se mi nezda, ze by velke odpoustelo vic chyb ... Ale samozrejme, pokud to prostory a finance dovoli, take kazdemu doporucim spis velke nez male (podle toho, co od toho chce a ceka).
0 04.03.2009 12:03 Honza1 –
Re: hf Ahoj,
osobne si myslim ze male akvarium je pro ryby dobre tak na mnozeni. Cim mensi, tim horsi - hlavne na udrzbu. V malem akvariu se rychle kazi voda, musi se vice cistit a nedari se tam dobre jak rostlinam, tak rybam, ktere nemaji dostatek prostoru k existenci.
Vetsi akvarium je podle me lepsi nejen tim, ze lepe vypada. Diky dostatecnemu prostoru se pri dodrzeni spravneho postupu pri zakladani podari i laikovi snadno osadit rostliny, ktere se mnozi a nehynou. Diky tomu se vytvari prirozene prostredi, kde se dari rybam, ktere se casto prirozenou cestou mnozi (tak jako me) a neni pritom zapotrebi najakych specialnich vychytavek.
Uplne snadne to neni, ale kdyz se clovek snazi, tak to jde.
Zakladem toho je ale kvalitni filtr a kvalitni osvetleni (zadne obycejne zarivky - dat na doporuceni odborniku).
Ja pouzivam Fluval 104 a po zkusenostech z drivejska bych jej uz za nic jineho nevymenil. Kdo zna jeho snadnou udrzbu, ten mi to jiste potvrdi. V praci mam jeho predchudce a i kdyz cisti bezvadne, nejspis jej brzo vymenim, protoze jeho cisteni je casove narocne a uz me to nebavi - coz nejspis bude problem vetsiny majitelu akvarek.
Pokud nekdo chce mit akvarium spis na ozdobu, bez kvalitniho filtru se proste neobejde. Diky tomu bude venovat podstatne mena casu na cisteni akvaria!
Morke akvarium jsem nikdy nemel, takze doporuceni a zkusenosti necham na nekoho jineho - ja osobne bych do toho nesel - myslim si ze je to drahe, narocnejsi nez bezne akvarium a casove narocne.
Do obyvaciho pokoje lze umistit i zajimavou alternativu - Paludarium - ktere leckdy vypada na malem prostoru efektivneji nez obri akvarium, navic je jeho instalace podle me jednodussi nez morske akvarium.
Co se týče pozdějších dominant akvárie, zkus popřemýšlet nad čichavci či skaláry. Jednak budou určitě důstojnou dominantou a dále ti pak pomohou držet populaci živorodek na přijatelné výši.
Pistia stratiotes - ta má kořeny opravdu krásný, ale velká rostlinka je má už moc dlouhý, já je měl určitě přes 30cm, takže od té doby si držím jen tu správnou velikost
Jo a nemaj moc rády proud, spíš klid.
Většina plovoucích kytek má dlouhé kořeny a ty sami o sobě dělají zvláštní atmosféru. jinak těsně pod hladinou mohou růst např. Riccie, Utricularie.
Já už na něco plovoucího koukal. Problém je, že máme hladinku zároveň resp. těsně nad hranou deklu, tzn. hladina v podstatě není vidět. Tzn. aby to mělo nějaký vizuální efekt, tak by ta kytka musela částečně viset pod hladinou. Napadá vás něco?
0 04.03.2009 00:12 Otta –
Re:hf Zatim paráda,můžete mrknout na nějakou plovoucí rostlinku.Je pěkné když něco plave na hladině ale držet to v rozumné mezi kvuli světlu.
Asi bych je přidal, počkal do dospělosti a pak někomu daroval přebývající.
0 03.03.2009 22:14 hf [54] Tak jsme dneska vyžebrali v akvaristice 6 malickejch piskořek. Hned se zavrtaly do dna, a H se vztekal že co jsme to přinesli, že se na ně chce dívat. :P
Akvárko jsme dnes s prďolou lehce přestavěli. Oždíbali jsme prstem zelenou vláknitou řasu kde šla, ty 3 kytky co jsme hádali že patří dopředu ke sklu a co po 2 týdnech jsou skoro u hladiny jsme dali jako skupinku dozadu do rohu a kořen šoupli dopředu před valisnérii. Překvapilo mě, že obě tyhle kytky (nemám tušení co to je zač) měli už cca 10ti cm dlouhý kořeny až na dně akva, opatrně jsem je tahal pěkně dlouho. Časem ještě přesadíme ty dvě červený širokolistý kytky co jsou vlevo a vpravo od kořenu aby byl spíš v zeleném. V tom červeném se trochu ztrácí...
Jo a odsáli jsme zase 2 kýbly ze dna, už tam bylo docela dost hovínek. A takhle vypadá poslední verze. :P
Jo a pustili jsme dva maličký ancíky (šedočerný kropenatý (šedý resp. bílý tečky)). Prej se u nich nedá u takhle malých určit pohlaví, takže nám prodavačka doporučovala do 200l akva aspoň 4 kousky. No vzali jsme zatím jen 2 a opravdu se tam ztrácí. Co myslíte, máme časem ještě 2 přidat? Aspoň bychom zvýšili pravděpodobnost že budeme mít od každého pohlaví něco.
Aktuální stav je tedy:
1+3 gupky (+2 miminka)
2 black molly (obě holky, velkej kluk se mi bohužel v noci zamotal do síťové porodničky v místě, kde odstávala od skla (tzn mezi síťku a sklo) a ráno už byl tuhej. A nebo byl nemocnej, i když oba dny před tím neustále strkal tu svojí ohebnou ploutev do obou samiček... Honzík to vzal stoicky, hm, to je škoda že umřel, chudák... Mě to teda rozhodilo podstatně víc.
blackmolí potěr, 4 dny starý, odhadem 15 kusů
9 pancéřníček panda (bylo jich 8, ale dneska jsme byli ve stejné akvaristice pro ancíky a viděli jsme, že tam ten jeden panda zůstal úplně sám poslední. Tož se nám ho zželelo...
2 ancíci
4 neritrinky a 6 pidipiskořek
Neonky jsme odložili na neurčito. Rozmlouvali nám je jak v akvaristice, tak i tady ve fóru čtu že jsou nějaký dost náchylný na nemoci.
Uvažujeme tedy ještě ty další 2 ancíky, mollí potěr si necháme abychom měli cca 10 dospělých molin a paví očka taky plánujeme nechat někam k 6-10ti kusům. Nějakou výraznější rybyčku, páreček by to ještě možná sneslo co myslíte? Jinak už jsme plně spokojený jak to je, až budou gupčí a molí mimina velká tak to bude akorát.
0 03.03.2009 09:45 RAP –
Re: hf Já myslím, že už to zvládáte skvěle
Ono něco si přečíst a pak to podle toho udělat je jedna věc. Pochopit jak to akvo vlastně funguje a jak se o to správně starat je věc druhá. To první jsme doslova "podle kuchařky" zvládli, jestli zvládneme se o to i správně starat to teprve uvidíme...
Za každý palec každopádně děkujeme!
0 02.03.2009 22:41 hf [54] Trochu jsme propleli valisnerii a přidali pozadí. Ty 3 kytky vpředu strašne rychle rostou, tzn. zasadili jsme je zjevně špatně. Příležitostně půjdou všechy 3 vedle sebe dozadu doprava místo kořenu a kořen dáme vlevo od břidlice, hned před (částečně mezi) valisnérii.
Teď řeším co s poklopem když se v akvu hrabu. Když ho sundám tak v akvu při práci nic nevidím (tma). Tak mě napadlo udělat 2 jekly (hliníkový profil, lze koupit v IKEA), dát je na zeď nad akvo a ten dekl tam prostě odložit a zároveň ho nechat svítit.
Aktuální foto:
rybicky.net/nadrze/6311 0 02.03.2009 20:26 Otta –
Re:hf Takhle přesně to zas neber,vločky nepočítej.Co chytneš mezi prsty to rozmělni.No a třeba každé pondělí můžeš vynechat.Ať se daří
Tak sem napočítal asi 15 malejch black molů. Půlka je černá a půlka je šedožlutá (taková ta typická obyčejná rybí barva). Sežrat se nechtěj nechat, celý hejno se zašilo za trubkou rozstřiku vody a i když plave kolem gupka nebo velká mollyna tak si jich ani nevšimnou. Za to když někde v kytkách zahlídnou ty dvě miminka pavích oček tak to je honěj až kytky lítaj. Držím jim palce ať se nenechaj...
Potřeboval bych alespoň odhad jak moc/málo se má krmit. Vůbec nemám tušení a ty pravidla aby to ryby sežraly do 2-5ti minut aplikovat nejdou, půlka ryb (pancéřníčci) si toho žrádla na hladině vůbec nevšímají a ožijí teprve až to zvlhne a začne se to snášet na dno.
Kolik vloček mám drobit a jak často pro 4 gupky, 3 mollyny a 8 pancéřníčků (jsou prťaví)? Zatím jsme drobili 4 vločky ráno a 4 večer. Je to moc? Je to málo? (jinak všechny ryby v podstatě trvale rejdí a do něčeho zobou (do písku, voždibujou kytky, sklo atd).
To No3 není divné, část odebírají rostliny.
Jo, vodu měřím každý den.
NO2 je neměřitelné (dřív to bylo alespoň leeehounce zrůžovělé) a NO3 je pod 25. Cvičně jsem změřil vodu z vodovodu a ta má NO3 nad 25 ale méně než 50. Divné ne?
Dneska jsem zahlédnul nějaké šneččí miminko. Takže ten kdo říkal že jsme si s kytkami stejně určitě neco přinesli měl pravdu. Zdálo se mi ale, že má protáhlou ulitu, takže jsem ho nezlikvidoval a někam zmizel. Uvidíme co to bude.
Jinak nalepili jsme pozadí (folie s tmavými kameny), vypadá to pěkně, dodám foto. Zároveň jsem proplel zažloutlou valisnerii a posbíral tu nejhorší zelenou řasu. Přijde mi že čím blíže k hladině, tím lépe a rychleji ta řasa roste.
Bude to chtít opravdu hlídat vodu(NO), protože přidat v době zabíhání nádrže během 2 dnů více než 10 rybek je rizikovým faktorem.
Chytlo... Jako je to dobrý. :P
Uvidíme až nastane nějaký průser a zklamání...
Krmení pro potěr koupím. Časem tam ty malý určitě budeme nechávat ale nechat sežrat první miminka to fakt nejde. To jste neudělal určitě nikdo. :P
Dneska jsme s dětma zašli koupit to práškové krmení pro miminka (asi 10 ks Black Molly a jedno paví očko (ještě jedno jsem viděl plavat volně v akvu, ale nepodařilo se mi ho odlovit a teď už vidět není...).
No každopádně jsme koukali po ostatních rybičkách a protože o neonkách jsem se v nějaké knížce dočetl, že se doporučuje je dávat až do "staré vody"? tzn. mít akva minimálně 4-6 měsíců v provozu (v případě zájmu budu citovat) tak jsme koukali na pancéřníčky (a ancíky, ale ty až později).
No nebudu vás napínat, dopadlo to tak, že jsme si přinesli domů 8 kousků pancéřníčka pandy... Já vím, no prostě to jinak nešlo. Snad to všichni přežijou, budu měnit vodu jak vzteklej...
Každopádně nádhera. Hejno po aklimatizaci vyplavalo ze síťky a pustilo se jako sněžná fréza do dna až lítaly kamínky. Nádherný rybičky...
Jinak zelená řasa řasí jak vzteklá. Krmíme málo, takže to žerou skoro všechny ryby, jen neritrinky na valisnerii kde je to nejvíc nevylezou...
0 27.02.2009 20:14 Otta –
Re:hf Ty rozdrobené vločky zatim stačej ale při první příležitosti kup malé balení krmení pro potěr.Moc nepřekrmuj,ať na dně zůstává co nejméně.Každý večer mužeš krmení ze dna odsát hadičkou.Můžeš také setřít kousek řasy z velkého akva a dát to živorodkám,pokud se tam řasa sama netvoří.A jinak,už tě to chytlo ???
Jak říká Yirka, u živorodek si s krmením nemusíš moc lámat hlavu, stačí najemno nadrobit špetku vloček. Po čtvrt hodině zbytky ze dna odsaj hadičkou - ono i tak jim toho tam zůstane dost a ze začátku jim stačí málo. Pokud máš v akva dost jemnolistých kytek, klidně bych je za pár dnů do akva vrátil - něco přezije, něco poslouží jako krmení - běžný a správný koloběh. Tohle bys musel absolovovat každý cca. měsíc a za chvíli bys nevěděl co s nima ;)
Tp se u živorodek připřechodu z vody do vody stává docela často.
Pokud si řekneš lehce nabyl lehce pozbyl, nechal bych tomu volný průběh, snad bych se jen snažil z vločkového krmení uděla prachové.
Jako dobrý úkryt bych viděl třeba ustřižené šlahouny Egeria densa, kdybys byl blíže přes víkend budu 2-3 metry likvidovat.
Tak jsme vypustili 1+2 Black Molly (sice po aklimatizaci ale bez karantény, na další karanténní nádrž už opravdu nemám sílu) a všechny 3 se pustily hned do těch jemných zelených řas.
Dal jsem si odpolední gautsching a cca v šest se vrátil k pozorování akvárka. No a vidím že to co sem myslel že je nějakej aktivní bordel je malá rybička... Jedna z těch Moll vrhla tři hodiny po vypuštění! Potěr jsem opatrně odlovil do síťové porodnice (asi 5 kusů), zavřel dekl, chvíli si potěr prohlížel, uvařil si kafe a ... můžu lovit znova. Plave tam volně dalších 5 kusů. Všechny jsou černý a chovají se podobně, jen jedno vypadá jako paví oko. Nechápu. Buď obě vrhli současně a paví oka nemůžu najít nebo už sou sežraný... Každopádně děti nadšený, manželka šílela, stylem támdle je eště jedno a tááámdle!!... Super... :P
Při této souvislosti další dotazy:
1. ustřihnul sem kus nějaký huňatý kytky a hodil do porodnice, ať potěr nemá úžeh ze zářivek. Ale čím to krmit (najemno sem nadrobil jednu vločku, lehce zobli ale zbytek sednul na dno porodnice) a jak dlouho je tam nechat?
Díky za uklidnění s těma přísavkama. Myslel sem že mám nějaký špatný že se z nich ve vodě něco uvolňuje...
Jak píše SID, přísavky budou za týden, dva beu slizu,je to průvodní jev v každé nové nádrži.
Voda vypadá dobře, nákupu dalších 4 rybek nestojí nic v cestě. Hlavně dobře vybírat, prohlídnout zda nemají nějaké zdravotní problémy a zda jsou vitální a o víkendu máš o zábavu postaráno.
1. Nelamte si hlavu a nic nevyhazujte.
2. Velmi pravděpodobně kapsule s vajíčky neritin, i když na kamenech a kořenech jsou běžnější...
3. Po týdnu provozu bude mít aktivní uhlí "něco naadsorbováno"... Těžko hádat, nakolik je jeho kapacita vyčerpána. Pokud máte potřebu mít doma "pro sichr" aktivní uhlí, raději si pořiďte novou náplň.
4. Hurá!
...Od te doby vim, ze testy jsou velmi orientacni...
Už nějakou tu dobu upozorňuji, že mezi akvaristy poměrně hodně oblíbené "měření" obsahu CO2, (a nejen toto "měření"), je nutno brát jako véééééééééélmi orientační!
A to nejen vinou nesprávně naměřených hodnot alkality + skutečnosti, že alkalitu obvykle nezpůsobuje pouze uhličitanový systém, ale jak jsem se (nezapírám, že s podivem!) přesvědčil, také vinou značné nepřesnosti při měření pH kapkovými testy, o "lakmusových" papírcích nemluvě!
Při překontrolování pH-metrem se výsledky lišily v mnoha případech až téměř o řád!
Co taková chyba měření udělá s "obsahem CO2" si může každý zjistit mrknutím na Tillmannovu tabulku...
Yirka napsal:... Hodnoty PH se mohou během dne-noci trochu pohybovat, ale ta odchylka je až příliš velká...
Kdysi jsem to jeden den zkusil pravidelne ve 2 nadrzich bez pridavani co2 merit. Samotneho me to prekvapilo, o kolik to je:
rybicky.net/forum/6106
Zaroven take me prekvapilo to, jak nektere kapky meri blbe (a pouze barvosleposti to nebylo, bylo to pres prechod 7, kde se menila barva tak vyrazne, ze i ja bych to musel poznat). Rozdil v tom, co na kapkovem testu videla zena i ja byl proti ph metru vice jak 0.5. Od te doby vim, ze testy jsou velmi orientacni, a jejich pouzitelnost je tak k poznani trendu stoupa-klesa. Coz samozrejme vetsinou staci.
Ony ty testy naměří určitě nějakou stejnou hodnotu, je však třeba se zaměřit na správnost odečtu. Proto jsou podle mne lepší kapkové testy, i když porovnávání barev chce trochu cviku.
To platí hlavně u N látek, kde se mi hodnoty k 0,5 a 50ti zdají příliš vysoké, ale opět bych preferoval změření kapkovým testem. Hodnoty PH se mohou během dne-noci trochu pohybovat, ale ta odchylka je až příliš velká.
Jinak ještě k těm rostlinám, člověk musí být realista a počítat, že ne všechny mu v nádrži půjdou. Taky jsem začínal s valisneriemi a po půl roce to vzdal, prostě nešly, i když podle mě neměly žádný důvod. Ale jak píší kolegové, trpělivost růže přináší.
Hm, tvoje Valisnérie, hmm. Bledá závist... :P
Ostříhali jsme tedy to co vypadalo špatně a bylo z větší části průhledný a valisnerie jsem obral o ty vršky s řasou. (čistě pro jistotu) A provedl úklid toho co různě plavalo. Při té příležitosti jsme změřili vodu JBL lakmusákem a sice.:
pH: 6,8 (včera bylo 7,5 měřeno ale jiným testem (kapičky))
KH: 9
GH: >7 ale <14
NO2: <0.5 (má to škálu 0, 0,5 atd. Tzn. barva byla pod těch 0,5 mg/l)
NO3: <50 (lehce světlejší)
Opět pro jistotu a v rámci tréninku se zvonem jsme 20l odsáli a nalili odstátou vodu z vodovodu.
P.S. Ty bublinky s asimilací určitě souvisí. Když jsme sundali před čištěním kryt tak do pár minut to přestalo bublat. Po vyčištění a nasazení krytu máme opět do 5ti minut po zapnutí osvětlení Coca Cola efekt. A bublaj i ty chlupatý zelený štětkovitý rostlinky co vypadaj relativně zdravě a nepoškozeně (vpravé části akva). Jinak máš pravdu že nejvíc bublinek z Valisnérie utíká tam, kde je viditelné poškození listu. Tobě nepoškozená Valisnérie pod světlem takhle nebublá? (před prostříháním?)
P.S.S. Ty NO2/3 hodnoty ... Asi bych řek že s dalšíma rybkama ještě počkáme, chtěl jsem v pátek koupit 1+3 Black Molly. Ale nechám to až na konec příštího týdne.
Tak možná tam nějaká souvislost s asimilací bude ... ale s tím poškozením listů také. Staré poškozené listy postupně odumřou, nové začnou růst "od spodu". Chce to trpělivost. Taky jsem je ze začátku měl v podobném stavu ... a dneska nevím, co s nima:
www.horacovoakvarium.cz/… Ty ale ona takhle bublá od prvního dne. A bublá jak vzteklá jen když se na ní svítí. Před ranním rozsvícením neutíká ani bublinka, ráno se rozsvítí a bublat začne.
Každopádně sem ji dneska ostřihal (ty zažloutlé konce s řasou). Uvidíme jak bude bublat teď. Měly by jí rašit nějaké zcela nové listy od země nebo jen postupně odrůstat tyhle poškozené?
Tady je vidět hned po zasazení:
yen.jikos.cz/…
Už tehdy na ní bylo vidět že má ty konce listů poškozené. Byla to zdaleka nejdelší kytka v té zásilce od AD.
Já bych řekl, že to pár dní po založení AQ moc řešíš. Až bude založeno ze 3 měsíce, uvidíš které rostliny jdou a které ne, doladíš dekorace, pak nastane čas ladit detaily. Teď na začátku může být příčin estetických nedostatků velmi mnoho.
To byl jen takovej experimet krátce po založení akvárka. (Neosvědčil se). Teď už dlouho svítím oběma rampama 4x58W (a i to je málo - o tom jsem psal ve své příspěvku).
Ta Valisnerie je celkem jetá ... ty bublinky z ní neutíkají kvůli nějaké bouřlivé asimilaci nebo kvůli nasycení vody oxidem uhličitým. To uniká plyn z poškozených pletiv listů. Mně taky takhle bublá - vždycky když ji protrhám, resp. když odstraním uhnilé konce listů :o) ...
Přidat reakci
1 ...... [2] 4
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 15367x