Jak vybrat vhodné akvárko pro dítě
Přidávám detaily toho jak akvo vypadá teď (4 gupky a 4 neritriny).
Zdá se nám že se kytky začínají vzpamatovávat. (většina)
To topítko je tam jen pro jistotu. Ráno má voda 24° a večer před zhasnutím 26°. Celý to vytopěj ty 4 zářivky (po tom co jsme víko obložili alobalem). V pokoji je přitom přes den kolem 20st a na 22 se začíná ohřívat až pozdě odpoledne.
P.S. Horáci ty si ale tu druhou rampu u tvé 400l odstranil víceméně schválně ne?
A ještě ty chloupky co mě dělají starosti.:
Obojí v plném rozlišení je zde:
yen.jikos.cz/…
yen.jikos.cz/…
Řasy na začátku potrápěj skoro každé akvárium. To je naprosto normální. Jak rychle se jich zbavíte (pokud vůbec :o), to záleží na tom, jak rozumně bylo akvárium založeno (poměr producenti : konzumenti). Rozhodně neplatí hodně světla = řasy. Jde o nastolení rovnováhy mezi množstvím světla a živin ve vodním sloupci. Ohledně mého akvárka - já mám světla relativně málo. Už mě to stálo i několik náročnějších rostlin (namátkou Blyxa, Alternathera cv. Splendida). Zrovna před týdnem jsem vyhodil totálně zakrnělou a neduživou Rotala rotundifolia. Vám by se s tímhle světlem mělo dařit líp.
Dneska jsme našli první jemné sytě zelené chloupky na koncích listů těch nejvyšších kytek (na obrázku
yen.jikos.cz/…. Jak jsem si pročítal Horácovo akvárium tak začínám mít pochybnosti o těch 4x 90cm zářivkách. (svítíme 9:00 - 21:00). Není to moc? Každopádně právě z těchhle kytek jde při svícení s přehledem nejvíce bublinek kyslíku?. Vypadá to jako když koukáte do sklenice s nalitou Coca Colou, bublinky tvoří pravidelné řetízky stoupající k hladině. Proud bublinek neustává ani před 21:00 (před vypnutím osvětlení), takže předpokládám že CO2 je ve vodě dost (intenzita bublání by s dobou svícení postupně ustávala kdyby se k večeru CO2 výrazne vyčerpávalo?). Takže neuvažuju o často zmiňnovaném vypínání osvětlení na 2 hodiny kolem poledne.
Neritriny na tyhle kytky nevylezou, řasa je na nich skoro až u hladiny. Akvárko právě běží (svítí) 6 dnů.
Chlupaté listy jsme pro jistotu ostříhali (prý se mají odstraňovat celé listy ale). Ještě více jsme stáhli filtraci (ustalo povlávání listů na kytkách vepředu dole u skla).
Tak jsme si dnes vybrali 4 neritriny. Hned zacali smejdit po akvu. Nejlepší jsou když lezou po čelním skle a voškrabávaj ho. :P
Ampule jsme taky viděli ale jak už tu někdo poznamenal jsou strašně velký. Takže je asi nedáme. Piskořky tam možná ještě 3-4 dáme, ale asi až později až se trochu chytí kytky, podle prodavačky s nimi máme ještě počkat, jednak by nám všechno vyhrabali (zavrtávají se do písku) a jednak v novém akvu by prý zatím neměli co žrát.?
Koupil sem NO2-3 testy, zítra to změřím a podle výsledku zajdu příští týden pro 3-4 black molly. Těch 15 neonek mi přijde moc velký sousto ještě. Co myslíte?
Jinak květena hrůza, mám chuť to všechno vytrhat, skoro všechny kytky mají poloprůhledné povlávající zbytky listů. Ale u těch co vypadají jako malé komenické štětky do komína se mi zdá, že se objevují světle zelené nové špičky.
P.S. Zdá se mi že jsme si ty 3 gupky holky přinesli už s outěžkem, jsou všechny nějaký děsně tlustý. Každopádně čile rejdí i s klukem a pouštějí se i do těch průsvitných zbytků listů.
Ja jsem pro oboje, jedna ampularka cca na 50l, treba 4 neritiny, nejake ty piskorky.
Sundali hodne, ale jiste ne uplne vsechno. Nejake dalsi jiste brzo objevite.
Takže volba je Neritiny nebo ampulárky nebo oboje a kolik kusů?
Ty ostatní šneci se jestli chápu správně pořídí časem "sami".
(btw. z kytek jsme dost šneků a takovejch průhlednejch kuliček s bílými tečkami uvnitř sundali před zasazením docela dost)
Jste ještě mládi, a tak říkám "never say never". Třeba jim ještě příjdete na chuť. Já na ně nedám dopustit, vzhledem ke kontrolovanému množení mám stále přiměřené množství pro nenasytné mřenky nádherné.
Vec nazoru, je to take zajimave zviratko, zvlast, kdyz vytahne "chobot". Je pravda, ze do vaseho nejvetsiho akva by byla jedna tak akorat.
hf - Neboj, oni si vzdy neco k snedku najdou. A myslim, ze zustat zcela bez okruzaka, levatky ... se vam stejne nepovede. Stejne jako Sid a mnozi dalsi mam tyhle zviratka rad, rozhodne se nepremnozuji a zadnou neplechu nedelaji, naopak.
Rostlinky jsem lovil po AQ ještě 3 měsíce než si vše opravdu sedlo. Abych si to usnadnil, tak jsem ty, které se nejčastěji uvolňovaly přivázal nití k většímu kamínku a to nakonec pomohlo. Než nit (tzv štopovačka) odešla, rostlina byla zakořeněna.
Ony ty rybky zase nejdou po rostlinách tak cíleně, aby je vyrývaly.
Šneci se s jídlem vždycky nějak obejdou. Neritiny i ampulárky pod kontrolou vzhledem k podmínkám i způsobu rozmnožování udržíš lehce. V atlasu se píše sice méně, ale já bych doporučoval tak 1 dospělého šneka na 50-60 l vody.
Tak okružáci a kružníci se nám moc nelíběj, ale piskořka a ta neritina zebra by šla. Piskořka přej žere všechno ale zase se může přemnožit. Neritina naopak žere jen řasu (žádnou ještě nemáme) ale zase se nepřemnoží. Tak jak?
Aha, já myslel že ty šneky až nakonec (není řasa zatím). Co budou žrát?
Jinak kytky určitě zakořenený nejsou, dneska zase jedna vyplavala, takže myslíte že je vhodné dávat jako další pancéřníčky/ancistruse?
K těm šnekům nám tedy odsouhlasíte 4x Neritina zebra? Nebo ty Ampule/Okružáky? Šneky prej můžeme ale abychom je udrželi pod kontrolou...
ampulárie jsou ošklivý a zbytečně veclcí šneci, lepší ty piskořky, okružáci a kružníci, ale do ampulárie bych nikdy nešel
Tak jak píše filipsi, se šneky bych se nebál jít do nádrže takřka hned, teď když tam již jsou ty gupky tak bych pokračoval něčím na dno - ancistrusy nebo pancéřníčky.
Ja treba zacinam snecky, ampularky, okruzaci, piskorky ... jeste nez jde ryba.
V napsal:
Tak ji zapojte taky. Mě manželka s údržbou pomáhá - dokonce se sama s ní sama nabízí.
Když jsme maminu zapojili naposledy aby zasázela rostlinky (má přece to Estetické cítění!)
, tak nám to vysázela postupně do pravidelných řádků jako mrkev... No a když síťkou loví listy na hladině, tak pak ze síťky musíme vyndavat celé rostlinky co vytahá ze dna.
Ale do akvárka zírá společně s námi.
Abych zůstal u věci, jaké rybičky máme dát jako č. 2?
Neonky, pancéřníčky nebo black molly? Předpokládám že ancistruse / šneky nechám úplně nakonec?
hf napsal:...jinak nás mamina vyhodí i s akvárkem...
Tak ji zapojte taky.
Mě manželka s údržbou pomáhá - dokonce se sama s ní sama nabízí.
Jako nechci se hádat, ale je fyzikálně nemožné zkazit 180l vody za méně než 1 den, tedy 4mi gupkami a to tak, aby z toho měli otravu, a to čímkoliv co sami produkují.
Každopádně rybky vesele rejdí dál už další dva dny, takže to doufejme otrava nebyla.
Testy jsem zatím sehnal jen na PH, (mezi 7,5-8,0). Dneska zkusím někde sehnat ty na NO2a3.
Jo a začala nám velká část kytek hnědnout a průsvitnět. Je to dost deprimující ale utěšujeme se tím, že to je prý u kytek z obchodů normální, že se spraví až jim narostou nové listy...
Dneska jsme taky koupili odkalovací zvon a cvičili odkalování (zatím není co odkalovat). Kluk to zvládá a já taky, akorát někdy vyskočí konec hadice z kýble. Snad to nacvičíme pořádně než začneme skutečně odkalovat bahýnko, jinak nás mamina vyhodí i s akvárkem...
0 22.02.2009 19:05 Usine –
Re: hf Chování ryb jak je popisuješ ale odpovídá otravě NO2
Bez změření nemůžete dělat žádné závěry.
Jen dohady...
No nevím, vysoké NO2 po 20ti hodinách od nasazení těch prvních 4 rybek ve 180l mi přijde dost nepravděpodobné ne?
0 22.02.2009 13:13 Usine –
Re: hf Máš vysoké NO2 a jediná obrana je výměna vody a zajetý filtr. Ryby bych krmil jen hodně opatrně a třeba obden. Nespotřebované potrava to ještě zhoršuje. Tu bych odsál. Jakmile se začnou chovat jinak, vyměň část vody. Určitě bych to dělal neméně v týdenních intervalech 1/3 , 1/4 obsahu akvária.
0 22.02.2009 12:53 Otta –
Re: hf Proud vody je neunaví,voda se taky takhle brzo zkazit nemůže,ale přesto dej si pozor a hlavně na to upozorni kluka -bacha na překrmování-,můžete klidně třeba každé pondělí vynechat krmení.Ryby si vždy něco najdou a vypucujou akva.Také v letě až půjdete na dovolenou,klidně týden nekrmit,většinou při předání opatrování je průser-neznalí člověk to většinou překrmí!A ať se daří,tobě a hlavně klukovi moc fandim a přeji hodně radosti z akva.
K těm ostatním věcem:
Topítko má termostat, takže když je teplota dostatečná, tak stejně nesepne. V přírodě je sice teplota ve dne a v noci rozdílná, ale vody je násobně více a většinou i značně hlubší, takže setrvačnost poklesu teploty je daleko menší. Osobně se mi zád denní - noční výkyv 3°dost. Ale to je věc názoru a také budoucí obsádky rybek.
Výkon filtrace dle dokumentace a výkon filtrace zatížené provozem budou dvě odlišné hodnoty-můžeš prakticky vyzkoušet. Po pár týdnech provozu a provozním zanesení filtračních hmot se výkon sám sníží.
Uhlíkový filtr bych v nové nádrži vyndal již po 2 týdnech, déle nemá praktický význam.
Ty testy nejsou složité, stačí jednoduché kapkové třeba od Rataje nebo Aquaru, mohly by ti stačit na PH,NO2,NO3 u každého je jednoduchý návod
Světla máš dost a to je dobře pro kytky, co se týká topení tak ho nech puštěné pořád stejné jako filtraci
- Hm, testy vody. Tomu se asi nevyhnu co? ... Začíná se to nějak komplikovat.
Jinak postřehy z natáčení.:
- na osvětlovací kryt jsme zespodu (původně černý plast) nalepili mámin potravinářský alobal. Teplota krytu zvenčí rapidně poklesla a zmizel takový ten pach teplé umělé hmoty (nevím k čemu to přirovnat, ne že by se to předtím pálilo ale mělo to řekněme 50st. odhadem a s alobalem to má pokojovou teplotu). Navíc je v akvu lehce víc světla, začínám mít strach že až moc (4x 30w (90cm) Osram Relax Warm White +20% (2400lm) (827). Je to lepší než televize, dneska šel kluk spát v devět (akvo zhaslo) a na televizi a večerníčka jsme si ani nevzpomněli.
- topítko se v podstatě nezapíná, navíc jsme ho zapojili do spínacích hodin pro osvětlení (9-21:00). Brzo ráno byla v akvu teplota 22° a jen svícením (asi - ty zářivky dost topí a v pokoji je jinak přes den kolem 22-23, přes noc kolem 18-20) to vylezlo na 25°. Myslím že i v přírodě je jiná teplota v noci a přes den, takže to topení jen přes den asi tak nechám, nebo vadí to takhle něčemu?
- filtrace má podle dokumentace výkon 600l/h, tzn. musím ji přiškrtit někam na polovinu (regulovat jde). Dál má jednu z filtračních náplňí uhlíkové tyčinky což jsem se zde dočetl že není pro běžný provoz úplně vhodné (spíš pro odstraňování zbytků po léčení ryb?). Takže to za 2-3 měsíce vyměním za molitan nebo za to keramický nasekaný potrubí.
Kéž by to akva vydrželo takhle zelený a čistý, je to neskutečně uklidňující a zábavný před tím sedět a čučet. (Jedna gupka se vysere a všechny 4 včetně autora to musej 2x ochutnat než to dopadne na dno...)
U neonek a pancíků bych pohlaví neřešil, že ti zakořenily kytky poznáš že ti začnou růst nové listy, neritiny můžeš taky dát, ale dal bych tak 4 ks, další ryby bych dal nejdřív za 14 dní podle testů vody, nálevníci nemusejí být pokaždé při založení nového akva
Při téhle skladbě ryb můžeš dát třeba 30ks neonek, ve větším hejnu to vypadá líp a i rybky se budou cítit líp
0 22.02.2009 02:13 hf [54] Takze:
1. paví očka (1+3) (zatím nechám v tomhle počtu, uvidím později)
2. 15 neonka červená (jak s pohlavím 5+10?)
3. pancéřníček (jak s pohlavím 4+8?)
4. black molly (2+3?)
5. Ancistrus (1+2) (počkat až kytky pořádně zakoření, jak to poznám?
)
Skaláry se nám
nelíbějí ale na ty šneky se mám zeptat. Dávali by jste tam tedy ještě ty
6x Neritina zebra (šnek)? ... Teď sem si o něm četl nějaké povídání na webu a může to být taky zábava na ně koukat.
A dotaz č. 2. Kdy a jak ty rybyčky začít vypouštět? Kytky jsme sázeli 19.2., dneska jsme pustili "zajížděče". Kdy a CO jako další?
P.S. Ještě se neobjevil mléčný zákal (nálevnící). Kdy to nastupuje?
Ancíky bych přidala, až rostlinky pořádně zakoření
, znám ten pocit po ránu, když při pohledu do akva všechno, co jsem večer pracně zasadila, plave na hladině
Myslíš že když tam budou panceřníčci že tam ancíci nemůžou být
Za 1.jsou užiteční a za 2.je tam sám chce
na co ancistruse kdyz tam jsou pancéřničci ?
To že paví očka furt serou je normální
Víc bych jich tam nedával, já bych tam dal: black molly 1+2, pancéřníčky 8ks, neonek 15-20ks, Ancistrus 2ks a pár skalar ty se postarají o poťer živorodek
0 21.02.2009 23:38 Usine –
Re: hf Pokud jde o průtok tak klasika je u společenských akvárií z větším množstvím rostlin, objem nádrže /hodina.
Určitě buď opatrný z počtem ryb, ale hlavně kde je kupuješ. Do většiny akvaristik bych si netroufl. Vřele doporučuji burzu. Tam lze koupit podstatně zdravější ryby.
0 21.02.2009 23:13 Rybous –
Re: hf no videl bych to zhruba takhle t
10x gupka
3x black moll (2x samice 1x samec)
12x pancéřníček leopardí
15x neonka červená
6x Neritina zebra (šnek)
a o likvidavi malých gupek se bude starat black moll a o řasy se bude starat neritina zebra, nemusis se bat ze se premnozi protoze oni ti akorat vysazeji v akva vajicka (takove male bile tecky) ale z nich se nic nevylihne protoze k tomu potrebuji slanou vodu.
0 20.02.2009 17:38 aldas –
Re: hf Výborná akvaristika je také v Praze, na Hroudě Praha 10, ale Vivárium v Mělníku je fakt nej akvaristika.
0 20.02.2009 17:22 Usine –
Re: hf Pokud máš čas, tak bych zajel do Mělníka. Místní vivárium stojí za to a nic lepšího v širokém okolí nenajdeš.
No a teď bych potřeboval ty 3 "zajížděče". Strčím je tam koncem příštího týdne. Máte prosím tipy na akvaristiky v Praze?
www.aqua-daho.cz/… :
- černá - běžně pěstované rostliny
- zelená - běžné echinodory,dovozové rostliny,.....
- modrá - některé echinodory a ostatní vzácnější druhy
- stříbrná - některé anubiasy
- zlatá – některé anubiasy, mateční echinodory
Mimochodem - to akvárium vypadá, že je založeno tak, jak má být
držím palec a přeju hodně zdaru.
U toho filtru je lepší ta rozstřikovací rampa, těsně pod hladinu
0 20.02.2009 12:15 hf [54] Tak mame zasazeno a svítíme.
Písek sem dal na dno kolem 7mi cm jemného říčního (4mm+-) ale moc se mi to nelíbilo (moc jemný), takže jsme to ještě zakryli vrstvičknou (cca 2cm) trochu hrubšího říčního (mezi 5-8mm). V části (tak 1/3) dna akva nechám ten jemný říční koukat.
Problém je jen s krytem se zářivkama který má sice dírky vzadu kterými jde napájení zářivek a asi tím mají jít i hadice od filtrace. Jenže zářivky jsou tak hustě u sebe, že se do akva nedá dostat buď bez jejich demontáže nebo bez sundání toho zářivkového krytu který logicky sundat nejde když skrz něj vedou hadice od filtrace. Je to hliník, takže o víkendu vezmu flexu a vyříznu do něj vzadu šlic.
A taky se mi nepovedlo udělat pořádně svažité dno, když na to teď koukám zvenčí tak to mám skoro plochý, budeme do toho muset každopádně ještě sáhnout. Taky jsme kytky zapíchali sice po skupinkách ale jinak v podstatě pravidelně jako do záhonu (tak to dopadá když se k tomu pustí manželka s estetickým cítěním). Předpokládám že je ale normální že se každé první sázení brzy předělává...
Dotaz: Filtr má jako výstup buď skrápění (trubička cca 10cm s dírkama která se má přilípnout nad hladinu a z těch dírek jemně čůrat na hladinu) a nebo lze na vývod nasadit trubičku, která má na konci u ústí takovou zahnutou lopatičku. Zatím sem tam dal tedy tu lopatičku (pod vodu) tak. že míří nahoru a ke stěně akva, takže vlní hladinu a točí vodu. Mám to tam nechat nebo tam dát tu skrápěcí trubičku?
K sadě pro 200l akva z AD. Kytky došly v pořádku obratem, ale akvárko je jich plné, skoro bych řekl že tam není k hnutí a to tam eště není ani rybička.
Ještě mě napadá, (ano s křížkem po funuse) co vlastně znamená to "modrý štítek, zelený štítek, černý štítek" u těch rostlin? Abych to ev. ještě přesázel než to začne kořenit?
Starší reakce
Na zajetí bych použil nejméně náročný druh z těch, které tam chci ve finále mít...
Hejno 60 malých rybiček (např. Neonek modrých apod.) je ve 200 l v pohodě. Jediný "problém" je, že tím vyčerpáš celou "kapacitu" akvárka a už by nebylo dobré k nim dávat cokoliv dalšího.
Písek kremicity koupeny neni nutno prevarovat, jen proplachnout.
Ty bakterie se tam vytvori po case samy, prtoze nic z toho co do akva davas neni sterilni. Na roslinach budou nejake, na rybickach take, ale i ve vode neco malo je.
bakterie se usidli ve filtru (cca do mesice).
K tem rybickam. Mysli se to tak, že na jednu malou rybku v akva pripada minimalne 2litry objemu vody v akvariu. Pokud budes mit vetsi, ryba samozrejme potrebuje na svou velikost vody vice. Takze do 200 litru treba 50neonek neni problem, ale vetsich ryb uz musi byt mene.
Ty panceriky doporucuju. Citej se lip ve vetsim poctu, takze 6ks a vice bude lepsi
Písek stačí proprat a voda se upravovat nemusí, jen je dobré ji pak nechat vždy odstát, až tam budou rybičky a voda se bude měnit. Bakterie se tam postupně vytvoří, jak se bude akva zajíždět.
Rybičky vybrané nemáme. Tenhle týden chceme s klukem projít znovu tu jeho knížku a něco vytipovat. Ty zajížděcí rybyčky bych tam samozřejmě pak nechal jestli to přežijou ... Myslíte tedy dát tam pro začátek nějaké jiné? Někto tu již doporučil ty sumečky (tuším Pancéřovník kolem 6ti kusů). Ty se nám líbí, takže ty bychom tam časem chtěli mít určitě.
P.S. V té souvislosti nechápu další věc a sice ty počty ryb v 200l. Řekněme že dospělá rybička má kolem 3cm, to je nějakých ŠEDESÁT ryb v akvárku. To si nedovedu fyzicky představit, to je budu muset na konci akvárka ručně vyndat a otočit...
Já se právě v tech kytkách nevyznám. Určitě to po pár týdnech samo prořídne. :P
Mám k té sadě přihodit tedy jak píšete ještě "např. Hygrophila difformis, polysperma atd.), třeba i Ceratopteris siliquosa, Vallisneria spiralis."?
Nebo mi tu někdo uděláte soupis a já to tam jen naklikám?
P.S. Písek je nutný vyvařovat nebo stačí proprat? Zase nechceme přece úplně sterilní prostředí? Pořídím někde křemičitý písek kolem těch 2-5mm. Test s octem udělám.
Ošetřovat vodu z vodovodu proti chlóru je imho blbost. Chlór po pár dnech zmizí sám a kytky tu vodovodní vodu zvládnou.
P.S.S. Kde se vezmou ty denutrifikační bakterie? Nějak se tam přece musí dostat ne? To se přinesou s těma kytkama nebo s těma zajížděcíma rybičkama?
Bez výhrad.
Jenom jedna otázka: ty gupky tam pak necháš? Dávat je jenom na zajetí mi přijde trochu divný. Pokud už máš rozmyšlenou skladbu rybek, tak si z ní vyber ten nejodolnější druh a od něj tam dej pár kousků...
Ono v tom setu od AD (dle ohlasu) je opravdu kytek "habakuk", i nenarocne, vsechno mozne, ze asi hf bude mit i problem vsechno to tam nekam napichat. Podivej na pocet kosiku .....
Ano, ja bych to tak udelal. Hnojivo bych nejake dal, par tabletek do dna, v mistech vetsich echinodoru, dost hluboko. Ale absolutne nutne neni.
Mozna bych i za par dni po napusteni pridal nejakou tu ampularii.
Postup (nebylo mi jasne jestli to tak myslis): proprany pisek, zasazet rostliny (vetsi jako prvni), opatrne,pomalu napoustet
(edit - do napusteneho akva se sazi mnohem hur)
Přidat reakci
1 ...... ...... [3] 4
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 15367x