Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrace přes aktivní uhlí nebo přes zeolit

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Filtrace přes aktivní uhlí nebo přes zeolit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2022 11:29 Muž Sha [500] Re: Honza_B
Při ceně za pytel zeolitu bych koupil rovnou nový. Bez práce a se zásobou na další výměnu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2022 11:22 Muž Honza_B [24]
Zdravím, řešil někdo někdy nějaké čištění zeolitu? Mám docela ho nazelenalý od sinice v průhledném závěsném filtru, tak jestli to má význam čistit nějakou kyselinkou nebo jen průplach? Můžeš vůbec to znečistění nějak ovlivnit "funkčnost"? Vím, mnoho otázek, ale blbý kdo sa nezeptá...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 12:50 R Muž Silent [5949] Re: VitaValke
Zeolit to není. Měla by to být nějaká směs pryskyřic nejspíše na bázi Lewatitu. Mezi výrazy iontoměnič a měnič iontů nevidím velký rozdíl :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 12:40 Muž VitaValke [8] - MalawiRe: Silent
Ionex je měnič iontů (také se používá nesprávný termín iontoměnič)
Mezi přírodní anorganické ionexy řadíme hlinitokřemičitany (hlavně zeolity)

takže jestli to chápu co píše wiki tak i ten JBL bude Zeolit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2015 12:35 R Muž Silent [5949] Re: VitaValke
Jen technická poznámka. Filtrační hmota z druhého odkazu (JBL NitratEx) není zeolit, ale selektivní iontoměnič a ano, dá se regenerovat solným roztokem. Aktivaci nepotřebuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2015 19:59 RBSC Re: VitaValke
Syntetický má navázánu ze startu pouze vodu. Regenerace se provádí posléze při vyčerpání kapacity, po použití.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2015 19:39 Muž VitaValke [8] - MalawiRe: romant
právě že jsem všude o zeolitu četl že se aktivuje či regeneruje ve slaném roztoku aby navazoval ty správné dusíky viz tady: www.bazeny.cz/… a nebo u JBL tady: www.akva-tera.cz/…

jinak mi v akva běží už skoro 3tí týden Atman hlava s kostkou právě kvůli tomu abych se mohl občas porejpat v externím filtru a nerozhodil si vodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2015 15:56 R Muž romant [27977] Re: VitaValke
Rovnou do akce, tu regeneraci máš trochu popletenou s aktivním uhlím, když už není aktivní. ;-) Pokud budeš nahrazovat média ve filtru, tak to nedělej všechno najednou, ale třeba po třetinách co mesíc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2015 15:50 Muž VitaValke [8] - Malawi – Zeolit
koupil jsem Zeolit do filtru viz: www.prohopo.cz/…

mám ho tam dát po propláchnutí rovnou, nebo je nejdříve potřeba nějaká aktivace či regenerace v slaném roztoku?

Díky předem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 22:43 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Martin71
Možná bys mohl založit nové téma, kde rozvedeš myšlenku co je běžná středoevropská voda. "Čistá voda" teče takřka z každého kohoutku v ČR. Pokud si někdo zajede do přírody pro třecí vodu, předpokládám, že si vybere nezávadný zdroj. Pokud někdo potřebuje upravit ph, tvrdost nebo jiné parametry, uhlí mu příliš nepomůže. A co se týče tlamovců - každá voda jim nešmakuje a proto se pak upravuje např. sodou ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 22:26 Martin71 Re: scorpion075
Právě naopak to bych zde nepsal o kostěném uhlím které je ještě lepší než aktivní uhlí co koupíš v akvaristice. A nesmyslná propaganda? smich Nikoho nenutím pokud nepotřebuje zajistit vodu, čistou pro zdárný vývoj zárodků u ryb které nesnesou naši běžnou i když někdy "přírodní" ale přesto kolikrát znečištěnou vodu. Je pravda že mnoho ryb třeba tlamovců se spokojí i s běžnou středoevropskou vodovodní vodou se sodou. A těm to stačí. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 22:02 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Martin71
Že ty aktivní uhlí někde pokoutně vyrábíš a potřebuješ odbyt? Jinak nerozumím tvoji nesmyslné propagandě smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 21:19 Martin71 Re: host
Ano chápu taky si vozím vodu už jsem psal. Pokud to je studánka která je někde zastrčená kde se v okolí nevyskytuje žádné JZD proč ne. Dešťovka je trošku něco jiného voda prochází atmosférou, stéká po střeše která ji taky moc do čistoty nepřidá, proto je někde i extrémně kyselá. Tohle jsou věci které dokáží dost podstatně změnit vlastnosti vody třeba pro vytření ryb. Takže uhlí není na škodu a myslím že není neužitečné. U RO vám uhlí pomáhá, předčistí vodu o těžké kovy ve vodovodní vodě a jiné, před vstupem do samotné membrány. A to uhlí u RO musíte taky vyměnit, protože jeho kapacita je stejná jako u filtrace, tedy není neomezená, nekonečná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 21:04 host Re: Martin71
Mno, za víc než 40 let jsem navozil něco vody z různých studánek (podle druhu ryb) a bez použití jediné granulky uhlí a kupodivu to fungovalo a funguje dodnes. Jediné uhlí které používám je filtr v RO a ten je tam z jediného důvodu, odstraňuje Cl2 z vody kvůli vlivu na membránu. Jiný důvod nemá. :-)
Pozor, nemluvím o dešťovce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 20:55 R Muž romant [27977] Re: Martin71
Jasně, že se měnit nemusí, ale za těch 14 dní je už nefunkční a co dál až zase půjdu pro další vodu do studánky, nebo si nachytám dešťovku, co provedu s takovou vodou co obsahuje "nějaký" škodliviny? Nebudu náhodou potřebovat zase další uhlí? Ale nechme toho, takováto debata řekl bych slovy klasika, je poněkud nešťastná. Já si ponechám svoje nevědomí a dál se občas zastavím, třeba pro tu třecí vodu u studánky a Ty si s vodou dělej jaký brekule chceš, to je každýho věc. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 20:50 Martin71 Re: host
Dešťovka nebo studánka je rizikové místo pro vodu. Voda do sebe velice dobře střebává všechno z okolí. Už to psal romant
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 20:43 Martin71 Re: romant
Ono se měnit nemusí, stačí uhlí po 14 dnech vyndat, protože je zbytečné ho dál používat. Zbaví to vodu škodlivin, třeba u dešťovky se vždy něco najde. Takže třeba pro třecí vodu je dobré to pročistit ještě uhlím. RO u tvrdé vody je v nevhodném poměru pokud potřebujete jen málo vody. Nebo pouze jednorázově. Vyplatí se až pokud potřebujete hodně měkké vody a často. U tvrdé vody není problém na jeden litr získané vody 7 litrů vypustit do odpadu. A to je už docela velká spotřeba. Navíc nezapomínejte že i předfiltr u RO má v sobě aktivní uhlí a to musíte taky po čase vyměnit, stejně jako ve filtru u akva. Takže pokud bych měl volit u amaterské jedné nádrže? Tedy nechat 14 dní vodu proběhnout po napuštění uhlím ve filtru, nebo mám pořizovat RO? Určitě vyjde filtrační uhlí v ceně 8O-100kč laciněji. U 500l nádrže pokud pak později vyměníte 1/4 za další dešťovku, která neprošla filtrací přes uhlí už se to tolik v tom objemu moc nestane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 20:31 host Re: Martin71
A to proč? K čemu je to dobré, mohu - li se přiučit? Konkrétně u vody ze studánky? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.03.2012 20:19 R Muž romant [27977] Re: Martin71
To se mě zdá jako zbytečná operace, když pomyslím na to, že se musí aktivní uhlí co 14 dní měnit, aby plnilo svoji funkci, tak to se ty cesty pro přírodní vodu opravdu vyplácejí. To už by snad bylo lepší si pořídit osmózu a vodu si připravovat doma. Ovšem každýho věc. Nikomu nic nevnucuji. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 20:12 Martin71 Re: PanJirka
Taky si chodím pro vodu. A určitě neuškodí pokud tu vodu necháte projít uhlím stejně tak dešťovku. ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 18:47 Muž PanJirka [1] - Cichlidy
Právě bylím na vysočině a ta voda z té studánky je normálně pitná, jsou tam hrníčky a od obce je tam udělaný takový přístřešek nad ní, prostě je to pramen takový.
Ale tedka při zakládání velkého akva tu vodu určitě pořádně otestuju, at vim do čeho jdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 18:37 R Muž romant [27977] Re: PanJirka
Voda z lesní studánky ta dovede bejt někdy pěkně nestabilní, zvláštěpak Ph, který se velmi rádo mění v závislosti na počasí(sucho, deště), taky jsem jezdíval do lesa. :-) Jinak naprosto nic proti tomu, jenom mám tuto zkušenost. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 18:33 Muž PanJirka [1] - CichlidyRe: Sid
Bylo to před 10 lety, tedka mě je mě 25, zase aby ste ze mě nedělali dědu :-D
No nejsem si sice stoprocentně jistý, jestli to bylo těžkými kovy, ale dodnes si to myslim. Jelikož potom co jsem použil aktivní uhlí při zakládaní dalšího akva, jsem už k výměně vody nepoužil vodu z vodovodu, ale vodu z lesní studánky. Právě že už jsem to aktivní uhlí neměl a student sem byl chudý ano
Tedka momentálně akvárko nemám, ale určitě si brzy pořídím. ano Aspon 500l :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 21:58 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: PanJirka
...Víte že slyšel...
Tak pro vás ještě jednou, "polopaticky". :-)
(Pro popleteného Martin71 nepomůže ani po lžičkách, natož po lopatách... :-D)
Napsal jste:
...když jsem byl mladší (15) pořídil jsem si své první akva. Měl jsem tam molitanový filtr a vodu jsem nijak neupravoval. I když jsem si o tom dost přečetl a voda vypadala čistě, rybičky umíraly... Podle mě to právě bylo způsobeno nežádoucími těžkými kovy...
Je velmi častým jevem, že začátečníkům padají rybky z "neznámých důvodů", a to přesto, jak pokročily informační technologie od doby, kdy vám bylo těch 15 let...
Důvodem ovšem nebýval a nebývá obsah těžkých kovů, ale nepochopení principu nitrifikace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 19:25 R Muž romant [27977] Re: Wrata
Ta koncentrace amoniaku a dusitanů je nebezpečná nejen pro rybí osádku(v zásadě fatálně), ale stává se i živnou půdou pro možný rozjezd řas. Samozřejmě, že to nelez brát dogmaticky, každý akva je originál, nicméně, mě se ten počáteční výplach při zakládání akvárií osvědčil a tudíž ho zhusta praktikuji. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 19:19 Muž Wrata [21] Re: romant
Tohle je fan,ale chtelo by to trochu rozvest..ja to pochopil až teprve nedavno když jsem videl graf nitrifikace se vzrustajicim mnozstvim dusitanu a amoniaku po zalozeni akvarka..
www.akvarijni.cz/…

pro jine... vymenou casti vody se krivka grafu stava plossi a tim padem nedochazi k narustu koncentrace na nebezpecne urovne..

A ano zpomaluje to zabehnuti nadrze :) ale pokud je cilem tak ochranit ryby..:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   14.03.2012 16:18 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Martin71
Fakta jsou mi známa. Kovy jsem nadhodil jako příklad, protože se o nich mluvilo. A již poněkolikáte opakuji: "Aktivní uhlí pro běžný provoz akva či pro jeho nastartování je naprosto zbytečné! Nepomůže, ale taky neuškodí." Jak uvedl Haimdol, používá se v havarijních případech.
Doufám, že tímto je diskuze u konce, jelikož další přebíjení se na téma "co by bylo, kdyby bylo" je bezpochyb pro začínající akvaristy matoucí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.03.2012 09:01 R Muž Silent [5949] Re: Martin71
Máte pravdu, že na trhu je velký výběr selektivních filtračních hmot. Ovšem tyto hmoty mají v naprosté většině specifické určení které běžný sladkovodní akvarista (pokud není líný či naopak velmi zaměstnaný a nemá čas na běžnou údržbu) nepotřebuje. V akvaristice je nedůležitější odstranění dusíkatých látek které vznikají metabolismem živočichů a proto Sid vypíchl nitrifikaci. Pokud má akvarista nutnost odstraňovat z vody těžké kovy měl by situaci řešit jinak než nákupem speciálních filtračních hmot, a to změnou zdroje vody. Sám speciální hmoty používám pouze když dojde k nějakému akutnímu stavu, případně na výslovné přání klienta. Jsem však názoru, že běžný sladkovodní akvarista tyto hmoty většinou nepotřebuje a jsou to zbytečné investice. Jiná věc je u mořské akvaristiky. Ještě poznámku k Vašemu prohlášení, že v žádných hmotách nedochází k denitrifikaci (že nejsou anaerobní). Tady bych byl opatrný v tak rezolutním prohlášení. Například v Eheim substrat pro a nebo v Sera Siporax probíhá denitrifikace , byť ve velmi omezené míře také, a to díky speciální struktuře uvnitř média. A co komerční sírové denitrifikátory kde se využívá bakterií Thiobacillus denitrificans nebo pomaluprůtokové "vodkové" filtry. Principy zde rozepisovat nebudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 07:09 Martin71 Re: scorpion075
Ono uhlí neodbourává jen "kovy" ale dokáže do sebe navázat i jiné látky. Phosex se třeba používán k odstraňění přebytečného fosforu.Anex naopak odstraňuje dusičnany (vysledný proces nitrifikace). Odstranění Sio4 z vody. Je mnoho filtračních medii. A všechna podporují nitrifikaci, žádná nejsou anaerobní. Pokud necháte uhlí ve filtru víc než 14dní vůbec nic se nestane pouze do sebe už nic nenaváže, ale rozhodně vám nic do vody nebude vracet jak vás straší prodejce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 04:29 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Martin71
A kdo tohle tvrdí? Aktivní uhlí považuju za zbytečnost při založení akva. Pokud budu chtít odbourávat těžké kovy, tak asi ne jen při založení, ale po celou dobu fungování akva, protože to znamená, že mám špatný zdroj vody. Pokud chci uhlí jako prevenci, tak jsem blázen, jelikož to znamená každé dva týdny otevírat filtr a schánět nové uhlí. Delší životnost nemá. Pokud ho tam chceš jen pro svůj lepší pocit. Klidně si ho nechej. Sice nepomůže, ale taky neublíží X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 00:09 R Muž Silent [5949] Re: Martin71
Rád bych reagoval na Váš trochu zmatený příspěvek, ale nějak se v něm neorientuji. Přesto se zeptám na několik maličkostí. Co je phohosex? Lava ,předpokládám že jste myslel lávu, je chemická filtrační hmota? A na co se používá ve filtraci silikát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 23:59 Martin71 Re: Sid
Už jste někdy slyšel slovo "nitrifikace"? A nitrifikace ve filtru kde je použité uhlí nebo zeolit snad neproběhne? To je ale novinka! Navíc asi dle sida nitrifikace proběhne pouze ve filtru? smich Co chemická filtrace? Zeolit, uhlí, phohosex, lava, silikát, anex ? Tam neproběhne mimo jiného nic? Tam nejsou asi tedy dla sida bakterie? Nitrifikace? Jde snad o uzavřené prostředí bez přístupu kyslíku? Nebo o jde spíš jen o vlastonsti těch použitých látek, které mimo nitrifikace v aerobního prostředí dokáží i navíc "vázat" do sebe to co ve vodě nechceme? Přesně jak píše Pan Jirka. Co dokáže jen biologická filtrace? Biomolitan, vata, silonové nebo keramické kroužky? Co nám z vody pouze dík nitrifikaci odstraní navíc? Oproti chemické filtraci? Nic, pouze přemění dusitany na "méně"škodlivé dusičnany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 23:08 Muž PanJirka [1] - CichlidyRe: Sid
Víte že slyšel :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 22:20 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: PanJirka
...když jsem byl mladší (15) pořídil jsem si své první akva. Měl jsem tam molitanový filtr a vodu jsem nijak neupravoval. I když jsem si o tom dost přečetl a voda vypadala čiště, rybičky umírali... Podle mě to právě bylo způsobeno nežádoucími těžkými kovy...
Už jste někdy slyšel slovo "nitrifikace"? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 21:21 R Muž romant [27977] Re: PanJirka
Podle toho co píšeš, by měli ryby umírat skoro každýmu, protože drtivá většina lidí používá vodu z vodovodu a někteří z nás používáme z těch či oněch důvodů vody ze studní. Nepodléhal bych tolik propagandě, že voda je plná těžkejch kovů. ten problém s umíráním ryb je povětšinou ve vodě, ale ne z důvodu její kontaminace těžkejma kovama, ale špatnou péčí akvaristovou o danou nádrž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 21:12 Muž PanJirka [1] - CichlidyRe: scorpion75
No moje zkušenost je taková že když jsem byl mladší (15) pořídil jsem si své první akva. Měl jsem tam molitanový filtr a vodu jsem nijak neupravoval. I když jsem si o tom dost přečetl a voda vypadala čiště, rybičky umíraly :-( O několik let později jsem založil nové akva apořídil si vnější filtr, kde sem měl právě to aktivní uhlí, hodně jsem o tom přečetl a použil postup co jsem uvedl a rybičky byli v pohodě :-) Podle mě to právě bylo způsobeno nežádoucími těžkými kovy, co se vyskytují ve vodovodech a to hlavně v těch starých (bylím na vesnici), pro ryby je to jed a rostliny to asi taky nespotřebovali.
Nevim no, myslim že se tím na záčátku nic nezkazí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 20:31 R Muž romant [27977] Re: PanJirka
No, právě, čím pomalejší, tím lepší. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 20:27 Muž PanJirka [1] - CichlidyRe: romant
Intenzivní výměna vody po založení akva ? No nevim, nevim, tím se ještě zpomalí příchod biologické rovnováhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 20:21 R Muž romant [27977] Re: PanJirka
Já se radši spoléhám při založení akvária právě na ty rostliny, který místo toho aktivního uhlí používám společně s intenzivní výměnou vody, jako protiřasovou prevenci. Každý to děláme trošku jinak, proti tomu nic. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 20:19 Muž PanJirka [1] - CichlidyRe: romant
Proč bych nemohl pěstovat rostliny ? Můžu je tam dát po tom co aktivní uhlí vyjmu. Trošku přihnojím a je hotovo. Navíc to ty rostliny těch pár dní vydrží.
Mě jde hlavně o některé nežádoucí těžké kovy, kterých je potřeba vodu ze začátku zbavit.Ale i o ty chemikálie konec konců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 20:16 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: PanJirka
Aktivní uhlí si dokáže udržet schopnost odbourávat chemické složky z vody po dobu asi dvou týdnů. Chlor vyprchá sám.
Aktivní uhlí má v akvaristice jistě své opodstatnění, ale jeho použití při zakládání akva nepovažuju za potřebné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 20:15 R Muž romant [27977] Re: PanJirka
Pokud nehodláš pěstovat rostliny, tak třeba i jo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 20:13 Muž PanJirka [1] - Cichlidy
Aktivní uhlí je dle mého názoru nejlepší pro zakládání nových akvárii. Filltroval jsem s ním týden po založení a nevyskytl se žádný zákal z řas.
Navíc ve vodovodních trubkách jsou nebezpečné látky, které sice lidem neuškodí, ale pro ryby jsou nebezpečné, jako třeba olovo, chlor atd. a to aktivní uhlí odstraní.
Takže podle mě je nejlepší použít aktivní uhlí po založení nádrže. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2012 20:45 ssssebik

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2011 16:46 Muž kortezhugo [983] Re: Stehan
ono to uhlie odobera kadeco...
a ten Plantex alebo TC len tak zhltne :)
lenze funguje pomerne rychlo a aj pomerne rychlo sa "nasyti" potom je uz neucinne
preto je potrebna casta vymena ked to ma mat akoze efekt
a casta vymena stoji peniaz....
kolko kubikov vody mas za "trochu" toho uhlia? X-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2011 16:26 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Stehan
a tos všechno vypozoroval za necelej měsíc co ho máš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2011 14:22 HaDaS Re: Stehan
Ale to nemluvíš o tom "Akvárium č.2 (72 l)", že ne? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2011 13:11 Muž Stehan [2] – filtracia cez aktívne uhlie
Čaute, filtrujem doma tiež vodu cez aktívne uhlie v mojom 72l akváriu a tiež môžem potvrdiť, že kým som aktívne uhlie nepoužíval (iba bioakvacit) tak som nemal tak priezračne čistú vodu ako teraz. Nezmenil som filter, len som zmenšil bioakvacit asi o 15% a pridal malú kocku uhlia. Denne hnojím cca 1ml PMDD hnojiva. Žiadne riasy, rastliny rastú ako z vody, pritom predtým som mal s riasami hrozné problémy. Aké látky to uhlie z vody odoberá to neviem, ale žiadne riasy, čistučká voda, znížené PH a rastlinám sa darí ešte viac ako predtým :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2011 12:37 Voloduson Re: attynka
Ja bohuzel nemuzu poskytnout zadnou, na presnem mereni postavenou, zkusenost. Ale v moji nadrzi (Garden 30) filtruju od zalozeni pres aktivni uhli (eheim 1211). Pouzivam Eheim Carbon, ktery vydrzi 2-3 mesice. V tuto chvili jedu na druhou napln. Za prve sem se uplne vyhnul jakekoliv invazi ras v pocatku... Vyhnul sem se i jakekoliv rase (v mem pripade jelenim rohum na ktere trpim chvili po zalozeni) v druhem a tretim mesici. A nasledne sem nikdy nemel tak kristalove cistou vodu jako mam zde. Hnojim denne o 1ml (3ml misto 2ml) vetsi davku. Hnojivo se urcite ve filtru zachytava, ale rozhodne ne v jedinem prutoku. A to co zbyde rostlinam staci. Podotykam, ze v akvariu neni pres rostliny videt dno, tedy jde o opravdu silne zarostlou nadrz. O tomto tematu (hnojeni pouze pres aktivni uhli) se celkem diskutuje na zahranicnich forech. Problem je financni narocnost u velkych nadrzi. Proto vetsina zkousi tuto metodu v malych nadrzich (jedna se o velice zkusene akvaristy). Jinak co se tyka filtrovani pres AH v pocatku. Tak napriklad Amano ho pouziva jako jedine filtracni medium (plus par kostek akvacitu) prave v prvnich dvou mesicich. No bohuzel nemuzu poskytnout nejakou fundovanejsi odpoved nez tuto. Ale treba to nekdo taky zkusite...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2011 12:02 R Muž Silent [5949] Re: attynka
Záleží na průtoku filtru, ale obecně stačí cca 24 hodin. Pak by už ve vodě neměly být žádné zbytky léčiva.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3572x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9410-filtrace-pres-aktivni-uhli-nebo-pres-zeolit