Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přípravky na změkčení vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Přípravky na změkčení vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.11.2022 20:26 Žena Luka123 [128] – Filtrace pres Britu
Tak kdyby někoho zajimalo, jestli opravdu filtrační konvice změkčuje vodu, tak jsem to dnes měřila. Z vodovodu má u mě voda 307ppm, tedy 17dKh a z Brity vyteklo 250ppm, tedy 14dKh :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2022 12:14 Žena Luka123 [128] Re: vaclav
Pravda. Obvykle rostliny, které by CO2 ocenily, nerostou v 15° tvrdosti. A jediné, k čemu jsem já u své vody došla dvouletým experimentováním je, že co2 mi ani u jednoho akvária nic nepřineslo, kromě problémů s řasami. (moje akvárka mají tvrdost 14,16 a 17dkh - od 253ppm do 307ppm). Nejlépe je na tom to, které je walstadt, tam očividně hlína + nepřítomnost dragonstone působí na tvrdost celkem působivě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2022 09:45 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Foligno
Pokud tedy nemáš vlastní studnu tak dodavatel vody má povinnost zveřejnit rozbor vody. CO2 používám několik desetiletí a lze ho provozovat mnoha způsoby. Do tvé vody je to ale nevhodné protože jestli ti ty papírky nelžou tak KH 15 je moc píše se že max do 10 to má cenu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2022 09:26 Muž Foligno [28] Re: vaclav
Václave, líbí se mi mít doma kousek prosperující přírody. Přiměřeně osázené akvárium s rybičkama, nádhernýma rostlinkama, které, když se bude dařit můžu dávat dál jiným kolegům, prostě koukat na něco, kde ti to nevyhodí po 10ti minutách reklamu.
To co mám doma by mi to i skoro splňovalo kdybych jen vychytal ty sinice. Dneska už bych nekoupil tak výkonný filtr, stačil by aqua el 500, ano líbilo by se mi osvětlení RBW s inteligentním stmívačem- teďkom mám ruční kontrolér spojený s časovačem v zásuvce. Takže budiž světlo budiž tma...Ačkoliv dělám prakticky u zdroje CO a bombičku bych měl plnou za čokoládu, tak nemám vyloženě nutkání mít CO2 set. Jednak mít bombu v ložnici to jednomu moc nepřidá a nevím, jestli je CO2 všelék.
Takže ano, k napsání dřívějšího příspěvku a sledování toho jak řeší své radosti i starosti další kolegové, to má na svědomí moje povědomí o tom že nejsem dokonalý a snažím se aby ten malý koutek vypadal co nejlépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2022 09:13 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Foligno
Záleží co od akvária očekáváš. Dneska jsou různé kategorie akvaristiky a podle toho mícháš vodu pro ryby nebo rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2022 08:58 Muž Foligno [28] – takové přemýšlení
Docela se zájmem sleduju diskuze o chemismu vody. Asi je to proto, že mi to prostě nespíná.
Chápu to, že chceme mít v akváriu vodu měkčí. Četl jsem i způsoby, jak to udělat:
Převařit, nebo dešťová, nebo ze sněhu, nebo destilovanou, nebo reverzní osmózu.
Včera jsem si měřil papírkovým testem hodnoty a uhličitanová tvrdost mi vyšla na 15, a celková na 8.
Chceme mít tu vodu měkčí spíš kvůli rybám, nebo ji potřebují více rostlinky?
Protože pokud to vezmu svým selským rozumem, tak pakliže začnu dodávat do akváriu vodu z RO, popř z průmyslové destilky(parní kondenzát), tak minimálně v případě RO bude voda chudá na živiny, a ty tam bude třeba dodat nějakým přihnojováním- je to tak?Takže buďto, budu balancovat s středně tvrdou vodou z vodovodu, která alebude mít nějaké železo, hořčík a podobně ale nebude správně měká, nebo dodám vodu měkkou, ale stejně budu muset nějak změřit hodnoty a případně dohnojit.
Neberte to prosím jako ironický, nebo rýpavý příspěvek.Samotného by mně zajímalo jakou cestou tedy nejlépe jít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2022 14:13 Žena Summer [48] Re: Anthrax
Samozřejmě, tomu rozumím. Jen tvrdou vodu nemám od nového dna, ale již od založení akva a filtr se zanáší takto od začátku (pro doplnění, aby to někoho nemátlo).

Nicméně udělám opatření, které mi bylo doporučené a budu dále sledovat průběh.

Děkuji všem palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2022 14:05 R Muž Anthrax [4730] Re: Summer
Předpokládám že k tomu vedl zápis z 6. 11. v prezentaci.Dnes jsem vyměnila dno za jiné... většina zdejších uživatelů považuje výměnu dna za faktické znovuzaložení akvária. Minimálně si spousta věcí po takovém zásahu teprv bude sedat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2022 13:43 Žena Summer [48] Re: lhajek, Rovano
Nevím kde se vzala informace, že akva jede 14 dní coze. Mám akva založené od dubna tohoto roku...tož jen doplním...před 14dny jsem měnila dno a ne výměnou celého akva, ale vrátila jsem zpět vše, filtr i část vody. To co řeším není problém 14ti dní nazpět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2022 22:27 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Rovano
Když to jede 14 dní tak co se řeší? Minimálně 2-4 měsíce na rozjezd než se začne uvažovat, že se musí do něčeho rejpat. Trpělivost Summer a nevyráběj umělé problémy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2022 16:27 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Summer
Na to, že to jede 14 dní to akva, je to zatím dobré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.11.2022 14:46 Muž Jozef [311] Re: Summer
No, bolo to tam niekde spomenuté v súvislosti s CO2 a iným, ale to nie je dôvod zanášania filtra. Ten už sa riešil v druhej téme (typ, umiestnenie...), tak by som zvážil tieto zmeny a úpravu (zmäkčenie vody) vody nechal (zatiaľ) tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2022 13:58 Žena Summer [48] Re: Jozef
Problém s rostlinami nemám, tedy nejsou úplně 100%, ale rostou a drží se. Vybírala jsem takové, aby u mě rostly - nenáročné na pěstování, světlo a teplotu. Doporučení na změkčení vody jsem dostala v jiném vlákně, jelikož se mi často zanáší filtr "bahýnkem".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2022 13:47 Muž Jozef [311] Re: Summer
Tieto testy sú veľmi orientačné (už len to že GH ukazuje menej ako kH, čo sa mi zdá v našich zemepisných šírkach nepravdepodobné - preto sa na to Rovano pýtal). Každá šarža môže ukazovať inak. Dobré na sledovanie nejakého trendu, ale neriadiť sa nimi pri úprave vody.
Je nejaký problém z rastlinami? Bez svetla (teraz je ho vonku menej), nejaký bujný rast nebude.

Ale na druhú stranu malé zmäkčenie destilkou, pri predpoklade tvrdej vody, nemôže uškodiť, len či je to naozaj nutné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2022 13:15 Muž Lada50 [161] - RostlinyRe: Summer
Ahoj,vzhledem k objemu Tvého akvária bych na změkčení použil destilovanou vodu,těch pár litrů Tě finančně nezrujnuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2022 12:45 Žena Summer [48] Re: skypi
to je do jiného tématu smich nemohla jsem si ani pořídit větší akva, takže asi tak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2022 12:42 Žena Summer [48] Re: Rovano
Fotka k příspěvku Já se řídím alespoň orientačně podle papírků co mám na měření a vodního kamene co máme doma hmm Přikládám foto papírku, co jsem teď udělala GH mi vychází okolo 16°d a KH 20°d. Jedná se o vodu u Přelouče, která by se zde měla brát z Mokošína.
Také bych šla raději jinou cestou, např. těmi rostlinami.

Nejsem si tím úplně jistá, musela bych se podívat co jsem dříve nakoupila, ale myslím si, že mám v akva Vallisneria, Salvinii i Cryptokoryne

Co se týká dešťovky, tak mám jedinou možnost, a to chytat vodu z vedlejší stavby, kde je nová plechová střecha a nový okap, jen sud je starší a je na temném místě, takže se tam v létě vytváří řasa. Dále na střechu dopadá "bordel" z komína - topíme dřevem. Nevím jestli by to ještě více neuškodilo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2022 12:07 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Summer
Nespletla sis Kh a Gh v jiném vlákně o Špatné vodě? Podle mě je máš prohozené.
U tebe mi vyšlo KH asi 10 a GH někde vodarny uvadeli 22-28.
V jednom zdroji u vas se uvadi mmol 3,7 a ve druhem 4.x? Tak nevim kde presne jsi a co plati? A uvest to v prezentaci.

Mohla by sis tu vyfilrovat rostliny pro vysokou alkalitu nad 9 stupnu a zalozit nadrz pro velmi tvrdou vodu. Vallisnerie, Cryptocoryne jistých druhů. Treba to klapne.

Nebo zalozit nádrz bez rostlin. Ale nevím zda to jde u takto malé.

Stále bych se spíše ubíral cestou ménně náročnou, než osmózou. A až by se nedařilo, tak teprve potom zvažoval osmózu. U velmi tvrde vody by tu musel napsat nejaky kolega, zda se to vyplati, kdyz je odpadni vody treba 90%? na tvou tvrdost.

Pripravky na zmekceni akvarijni vody (ted mam na mysli primo tvuj pripad velmi tvrde vody) nejsou. Ne zadne vhodne pro rostliny a ryby aniz by to stalo majlant nebo melo negativni vedlejsi ucinky nebo nestaly chemismus vody. Take jsem se o to zajimal. Tady jedine risknout destovku. Objevuji se sice nejaci mohykani, co by casem mohli nahradit osmozu, ale je to jeste daleka cesta x finance.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2022 09:02 Muž skypi [248] Re: Summer
Proč u vás nejde voda změkčit RO?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2022 08:19 Muž Lojza007 [1175] Re: Summer
RO vyrábí fakticky destilku. Takže ano, jde tím změkčit, ale doporučuju najít někoho v okolí, často RO vyrábí akvaristiky, protože s kupovanou destilkou to poleze pořádně do peněz.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2022 21:36 Žena Summer [48] – existuje nějaký?
potřebuji změkčit vodu, bohužel mám možnost jedině nějakým přípravkem. Existuje vůbec nějaký? Koukala jsem na invital a tam píšou, že se tvrdá voda dá změkčit pouze přes RO a to bohužel u nás nelze. Kohoutková voda je zde tvrdá, dešťová je svedena do kanalizace a ani by nebyla vhodná, studna není pitná...nepomohlo by namíchání s destilovanou vodou? Použití nějakého filtru? Filtr.materiálu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 15:44 Maq
Přečetl jsem si, že přípravek Tetra pH / KH Minus obsahuje kyselinu vinnou a hydroxid lithný.
Kyselina vinná mě až tak neudivuje, i když jde proti obecně sdílenému (a ověřenému????) mínění, že organické kyseliny do akvária nepatří.
Ale nedokážu si se svojí chabou chemií dovodit, k čemu asi je v přípravku LiOH. Mohl by mě někdo prosím osvítit? Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.08.2015 20:27 Jindráš Re: pepe
RO. A mám klid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2015 18:28 pepe Re: Rachim
Já používám mrchu od www.watex.cz/…
A taky to funguje dobře!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 12:46 Rachim
Fotka k příspěvku ezechiel napsal: .... je lepší nahradit Ca a Mg za Na, takže i takové změkčování má význam. Ostatně v relativně nedávné době se to tak běžně dělalo. Úplný souhlas. My máme třeba tuhle mrchu www.zmekceni-vody.cz/…, takže tvrdost neřešíme už. Ale je možné, že by ti stačil jen nějaký filtřík za pár stovek, když je to pro rybičky vlastně :) Ty tam maj taky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 22:15 R Muž romant [27977] Re: domik101
Denně jim vyměň kýbl čerstvý vytmeprovaný vody, kterou můžeš nechat před tím pár hodin odstát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 22:07 Muž domik101 [17] - ŽivorodkyRe: romant
A jak často?
no jenom na prirode? to bude stejne jako u znameho :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 22:04 R Muž romant [27977] Re: domik101
Tak nejlepší bude když to nebudeš řešit a budeš jím tam jenom měnit vodu a necháš to na přírodě a mezitím si o tom můžeš něco nastudovat. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 22:02 Muž domik101 [17] - ŽivorodkyRe: romant
Ale z rašeliny je prý hodně špinavá voda
Já vlastně ani nějak nevim jak hodně je tvrdá, známý (sme ze stejneho panelaku, tudiz stejna voda) ma taky cichlidky a ty mu po 2 dnech umrely (maly) a dovedel se zee to bylo tvrdosti.Jinak nemam kakadu ale C Agassizova (pořád řikám že mám kakadu, protože sem to jako kakadu koupil a je z toho Agassizova).Nene, jikry nejsou ale mam par v 60l nadrži samotné s ukryty kytkami a skrýšemi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 21:53 Muž filipsi [1295] Re: domik101
A jak tvrdou tu vodu vlastne teda mas. Zrovna tahle cichlidka nijak zvlast mekkou nevyzaduje (spis ani nerada), a pokud uz jikry jsou, nejakym drastictejsim zmekcenim bys nadelal vic skody nez naopak.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 21:44 R Muž romant [27977] Re: domik101
Tak to bych se držel té rašeliny. Její použití při úpravě vody pro cichlidky bych viděl jako optimální. Budeš si tím upravovat Ph a zároveň i lehce snižovat tvrdost vody, ale to si nastuduj v tom odkazu co jsem Ti poslal. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 21:40 Muž domik101 [17] - ŽivorodkyRe: romant
no kuli cichlidkam kakadu, mam tam jikry a rekli mi, že cichlidky potřebujou menší tvrdost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 21:28 R Muž romant [27977] Re: domik101
A teď s pravdou ven. Jakou tvrdost to vlastně chceš snižovat a proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 21:26 Muž domik101 [17] - ŽivorodkyRe: romant
ano to ano, ale to je docela drahy ta osmoza
jeste sem se docetl neco o dubovych listech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 21:15 R Muž romant [27977] Re: domik101
Jehel přečti si alespoň tohle téma. Až to nastuduješ, tak pochopíš, že filipsi Ti doporučuje trvalou možnost jak snižovat tvrdost vody a já jenom takovou chabou náhražku, která funguje daleko omezeněji než třeba ta Reverzní osmóza. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 20:56 Muž domik101 [17] - ŽivorodkyRe: filipsi
to je co ta RO :-DD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 20:42 Muž filipsi [1295] Re: domik101
Ja se obavam, ze zadnym prilitim neceho nelze voda vyznamne zmekcit. Krome vysrazeni necim mimo akva, ale to se mi ani trochu nelibi (nachylne na chyby v davkovani, prostor, cas ..).
Stele zustava jako jedina rozumna moznost priprava mekke vody v demi nebo RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 20:38 Muž domik101 [17] - ŽivorodkyRe: romant
a jak se to menuje? jojo to by slo :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 20:36 R Muž romant [27977] Re: domik101
To je spíše na úpravu vody na tzv. okamžité použití. Na změkčování vody bych použil třeba tu rašelinu. Můžeš použít nějakej komerční přípravek na bázi té rašeliny, rašelinový výluh, pokud se Ti nechce studovat a trápit se z přípravou toho výluhu doma. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 20:25 Muž domik101 [17] - ŽivorodkyRe: romant
Kámoš mi doporučil od tetry Aqua Safe? co myslite?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 20:24 R Muž romant [27977] Re: domik101
Zkusil bych to z klasikou.
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 20:17 Muž domik101 [17] - Živorodky
Chtěl bych se zeptat co by mi změkčilo vodu, něco jednoduceho pro amatéra :-DD

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 19:03 Muž kortezhugo [983] Re: miske
...v pravo dole sipka a prejdi na druhu stranu :) X-)

a ked ide o ocot? -tak si najdi nieco o vareni -tam toho je viac :)
nie som chemik -ale asi preto ze k.octova je organicka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.05.2011 19:00 R Muž Silent [5949] Re: miske
Většina organických kyselin (ocet mezi ně patří) působí na ryby toxicky. Pokud už je třeba upravovat pH kyselinou je lepší použít anorganickou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 18:52 miske Re: filipsi
no v tom članku nie je nejak spomenutí ocot a ani iná kyselina pôsobiaca na PH vody aký je vlastne problém može sa ocot zmeniť na nejakú nevhodnú zložku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 15:50 Muž filipsi [1295] Re: miske
Ocet ne. A vsechen ocet co je k dostani v obchodech je prirodni, prirodne vyrobeny.
A do akvaria nic nelej, dokud si nenastudujes trochu chemii a nepochopis souvislosti. Zacni treba tady: maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 14:16 Muž kortezhugo [983] Re: miske
...no v prvom rade ocot alebo kyselina octova sa v akvaristike nepouziva

ak uz chces nieco pouzit? - tak kyselinu chlorovodikovu -HCL

ale vseobecne to nie je najstastnejsie riesenie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 13:30 miske – ocot
Ahoj možno sa to tu už niekde rozoberalo tak prepáčte ale robil som si taký malí pokus z PH
zmeral som si vstupnú vodu 7,4 potom som do litra vody pridal kvasný liehový ocot 8% 5ml PH kleslo na 5,3 chcem sa spítat či s takýmto roztokom 1L na 50L vody by sa časom nedalo dosiahnut zníženie PH a potom ho stabilne udržovať na tej hodnote podotýkam dlhodobo nie hned. Máte s tím niekto skúsenosť samozrejme mám na mysli prírodne vyrobený ocot a dohady my nepomôžu nenahradia skúsenosti X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2011 04:15 Muž rriki [818] - CichlidyRe: JagerMaister
Pokud je uhličitanová tvrdost vyšší ne 5 stupňu tak Ti žádná rašelina nepomůže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 20:00 JagerMaister Re: Silent
takže rašelina , no vďaka :) skúsim aj olš. šišiky :)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5254x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9407-pripravky-na-zmekceni-vody