Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přípravky na změkčení vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Přípravky na změkčení vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 18:58 R Muž Silent [5949] Re: JagerMaister
Jaká tvrdost. Celková ne a uhličitanová (alkalita) díky huminovým kyselinám a tříslovinám obsaženým v daném výluhu v omezené míře ano. Ovšem na to je lepší kvalitní filtrační rašelina nebo rašelinný výluh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 18:28 JagerMaister
ahojte potreboval by som poradiť , dá sa voda zmäkčiť pomocou výluhu z dub. lístia ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 13:33 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: kortezhugo
...vodu mam dost mekku cca 2-3-4 GH -to som kvapkal... Tak to jen potvrzuje má předchozí slova o "omezeních" v souvislosti s měkkou vodou. :-)
Zjednodušeně - měkká voda "vycucla" Ca (s Mg je to "složitější"... :)) ze zeolitu. :-D

Ani mně nejde o "přesnost" proužků; jde mi o jejich "nečitelnost".

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 13:03 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
no o presnost pruzkov ani tak neslo ale vidno ze GH stuplo celkom slusne...
vodu mam dost mekku cca 2-3-4 GH -to som kvapkal
mozno ale ako pisete -ked sa pouzije "tvrda" voda tak ju zmekci alebo akoto povedat "normalizuje" proste pri mekkej stupne GH a pri tvrdej klesne...
mozno ale trepem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 12:54 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: kortezhugo
Bohužel - ty papírky mi nic neříkají... :-O
Jednak jak píšete - mezi zeolity budou rozdíly a také - zeolity mají svá "omezení" v souvislosti s obsahem CO2 a nízkou tvrdostí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 12:48 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Silent
Taky nemám potřebu jít v této otázce do hloubky. Snad jen připomenu, že i zeolit - aby při použití v akvaristice dobře sloužil - je vhodné regenerovat.
Taky děkuji. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 12:48 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
Fotka k příspěvku ...no o tom som aj ja cital ze sa zeolit pouziva namiesto fosfatov
no ked som robil "pokus" tak GH stuplo
pouzil som ale pomer 1:1 zeolit:voda a 24hodin
skusal som len tento
www.zeocem.com/…

neviem ci "ine" posobia inac?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 12:42 R Muž Silent [5949] Re: Sid
Složitost procesu je mi známa :) Jen jsem to tu nechtěl zahlcovat složitostmi. To že se zeolit používá v detergentech vím, ale nenapadlo mně že jako změkčovadlo. Měl jsem za to, že se využívá jeho schopnost adsorbovat chemické sloučeniny. Že proces může být vratný je mi také jasné. Proto se používá také jako nosič hnojiv, pesticidů a fungicidů které se pak uvolňují. Ale máte asi pravdu. Ve vodárnách se vlastně používá jako iontoměnič a absorbent při změkčování pitné a průmyslové vody. Budu si muset podrobněji prostudovat onen proces. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.02.2011 12:21 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Silent
I když je ten proces "složitější" (a za jistých okolností vratný!), tak platí, že zeolity vodu změkčují.
Proto se také používají jako součást "změkčovadel" do pracích prášků místo fosforečnanů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 11:53 R Muž Silent [5949] Re: Sid
Myslím že ne. Pokud vím tak působí jako iontoměnič kdy odebírá z vody ionty amoniaku a dusitanů a nahrazuje je ionty vápníku, hořčíku a sodíku. Nebo se pletu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 11:18 Muž bago [6] - AmerikaRe: Libor123
Mozes tiez pouzit susene listy z mandlovnika morskeho/Terminilia cattapa.Pan Rataj ich predava pod nazvom Safe Water.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 11:11 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Silent
Ne, že by to byl nejlepší způsob, ale ani zeolitem vodu nezměkčíte? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 10:20 R Muž Silent [5949] Re: Libor123
Nejpřirozenější způsob změkčení vody je IMHO použití reverzní osmozy. Jedlou sodou ani zeolitem vodu nezměkčíte. Jedlá soda se používá na zvýšení alkality a zeolit je filtrační materiál primárně určený na odstraňování amoniaku. Mírného snížení můžete dosáhnout filtrací přes kvalitní rašelinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2011 10:10 Libor123 – Změkčení tvrdé vody.
Chtěl bych se zeptat jak změkčujete kdo vodu do akva. Chtěl bych ji co nejpřírodnějším a nejšetrnějším způsobem změkčit. Můžu použít třeba i jedlou sodu? Nebo raději zeolit? Jaké máte kdo zkušenosti. Předem díky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2009 21:57 Muž filipsi [1295] Re: xenotoca
A kolik toho vapniku dokaze spotrebovat? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2009 21:27 Muž xenotoca [34] - ŽivorodkyRe: DuBino
Na změkčení vody pomáhá rostlina Egeria densa,která potřebuje k růstu vápník a také vesicularia dubiana(jávský mech)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2009 09:14 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: DUBino
Hledej, najdeš že ti dafnie pojdou při koncentraci 10 mg/l a pstruh 6,8 mg /l.
Asi to není dobrý do akvárka :(
Navíc to dráždí oči..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2009 22:10 Muž filipsi [1295] Re: DUBino
Na snizeni tvrdosti toto konkretne (a vlastne ani nic jineho rozumneho) ne. Tam vede jen jedna cesta, demikolona, RO, michani s vodou destovou (destilkou).
Ale na neco bych si to predstavit mohl. Ale proc zrovna bazenova? Chemie jako chemie, je jen jedna, tak proc nepouzit ciste chemikalie? Zaklad je ale vedet, proc a co pouzit, a co tim chci dosahnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2009 22:01 DUBino – Vodnář - Maskovač tvrdosti
Zajímalo by mne, zda by se na snížení tvrdosti (popř. i změnu jiných parametrů) vody dala použít bazénová chemie - konkrétně třeba www.bazenovachemie.cz/…
Chemik nejsem, takže si nedokážu odpovědět, zda je použitá kyselina vhodná i pro život v akva...
Díky za názory, rady, vědomosti ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 20:26 Muž filipsi [1295] Re: Usine
Ano, to je ale neco jineho (jiny ionex) nez Na.

(take existuje vic typu, nektere vice, nektere mene vhodne. Nastesti me to netrapi, kde pro ten salat mam porad ten dusik brat?)
(edit - ted matne vzpominam, ze uz jsme se o tom taky zminili)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 19:17 Žena Laduschka [120] Re: Usine
jo, osmozu už mám, ale ten mutacal mi fakt s chemismem vody zamával.. aby mi to mohlo tak hnout s PHčkem, tak to muselo asi snížit uhličitanovou tvrdost.. myslim, že jsem to i měřila, ale už je to dýl, radši nebudu kecat.. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 17:18 Usine Re: filipsi
Pokud vím tak anex doporučoval Stanislav Frank na odstranění dusičnanů z vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 15:11 Muž filipsi [1295] Re: Gekon5
Historie se opakuje v rocnich kruzich ;-) ?
Ono by se naslo tech chemickych moznosti vic, ale tam dvojnasobne (a asi jeste vic) plati: "Deti, s timhletim se nehraje", bez ohledu na vek. Malokdo rozumne spocita kolik a malokdo to tak provede.
Vozeni autem z prirody - nezaplatila by se Ti davno nekolikanasobne na benzinu, opotrebeni auta a Tvem casu osmoza? (nojo, jasne vyletik ke studance, posezeni na podzimni mezi - to jsou taky fajn hodnoty)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 14:43 Gekon5 Re: filipsi
Už kdysi jsem tu poznamenal ještě jednu možnost, nad kterou zřejmě většina ohrne pysk či se otřese. Nehodlám to víc rozebírat, ale Ca2+ lze vysrážet kyselinou šťavelovou. Pokud byl Ca2+ původně ve formě (hydrogen)uhličitanu, vyšumí CO2. Kdysi jsem to tak dělal, dnes jsem na to líný - vozím si vodu autem z přírody.
O převařování se tu šířit nebudu.
Zdar všem, těm co tomu rozumí a umí poradit zvláště!
Petr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 14:07 Muž filipsi [1295] Re: navik
Vidim to uplne stejne. Cela tahle cast diskuze mela jen poukazat na nevhodnost (pripadne pouze zbytecnost) nahrady Ca za Na podobnymi produkty jako Mutacal (a i zde jsou jeho uzivatele).
Kdo chce mekci vodu, nez jakou ma k dispozici, neobejde se bez osmozy, pripadne komplet demi, pripadne destilky od nekoho, pripadne destove vody. Jina rozumna moznost me nenapada.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 13:37 Muž navik [908] - SumciRe: filipsi
filipsi napsal: Ono to asi tak vazne, aby to skodilo viditelne, nebude. Posolenim vody dle ruznych doporuceni tam Na dame vetsinou vic, presto dospele ryby spokojene (kdovi?) prosperuji (ale to tam Ca nechame)... Budeme-li hovořit o změkčování vody, předpokládám, že je řeč o rybách z vod s minimální tvrdostí. Pak bych to spokojené ("kdoví?") prosperování viděl spíše na přiměřené tolerování (pod spokojenou prosperitou si představím spíše podmínky, které se blíží optimu).
Ostatně některé ryby "prosperují" bez zjevných problémů i při určitých hladinách NO2- (po určitou mez) a pak "náhle"...(což je, uznávám, trošku extrémní příklad).
Asi se shodneme na tom, že jakékoli extrémy a nerovnováhy rybičkám i rostlinkám prospívat nebudou (což nepovažuji za prosperitu hmm ).Rozdíl je i v dočasném či trvalém působení... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 11:47 Muž filipsi [1295] Re: ezechiel
ezechiel napsal:... když solíme, přidáváme Na mnohem více, než je ve tvrdé vodě Ca a Mg, .... Se sluvkem mnohem bych prave byl opatrny, v tvrde vode je treba 50g Ca + Mg soli / 100l. To je s tim solenim srovnatelne. Pokud solime (Nacl) takto, existuje dost zkusenosti, ze to rostlinam az tak moc nechutna. Stejne jako velmi tvrda voda. Ted pominu, jestli je to primarne prilis velkou tvrdosti (Ca+Mg), nebo necim jinym, ve vysledku je to s tim Na stejne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 11:30 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: Romiš
Myslím léčbu. Já to nedělám, ale tuším, že to je asi polévková lžíce na 20-50 litrů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 11:15 Romiš Re: ezechiel
Teď mě napadlo - když solíme, přidáváme Na mnohem více, než je ve tvrdé vodě Ca a Mg...
Tím "když solíme" myslíte takové to částí akvaristické veřejnosti více či méně "decentní" přisolování vody nebo použití soli jako podpůrného prostředku při léčení rybích nemocí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 11:02 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: navik, filipsi
navik - To je jasný, ale při použití katexu Na+ se k vážné disbalanci těžko dostaneme (zvláště při sledování tvrdosti). Samozřejmě v dnešní době je jeho použití rozhodně nevýhodné, ale byly časy, kdy se to takto s úspěchem dělalo.

filipsi - To solení je dobrý příklad. Teď mě napadlo - když solíme, přidáváme Na mnohem více, než je ve tvrdé vodě Ca a Mg, zatímco přidali-li bychom stejně tolik Ca a Mg, ryby (a časem nejspíš i kytky) nám odejdou. Takže na tom iontoměniči Ca,Mg/Na asi něco bude. Jinak ale platí druhá věta prvního odstavce - jsou lepší metody, než katex Na+, to uznávám.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 10:00 Muž filipsi [1295] Re: navik
Ono to asi tak vazne, aby to skodilo viditelne, nebude. Posolenim vody dle ruznych doporuceni tam Na dame vetsinou vic, presto dospele ryby spokojene (kdovi?) prosperuji (ale to tam Ca nechame).
Nechtel jsem rict, ze je to vylozene spatne (pro to mi chybi padny argument nebo zkusenost, troska toho Ca pro kytky a ryby vzdycky zbyde), jen mi unika smysl, proc by melo byt dobre nahradit vetsinu Ca za Na (ale treba mi to casem nekdo vysvetli), a tim padem smysl pouzivani a koupe iontomenicu na tomto zalozenych.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 09:42 Muž navik [908] - SumciRe: ezechiel
ke správné přípomínce filipsi bych dodal, že mimo to bych měl i obavy ze silného nevyvážení těchto prvků - ve fyziologii organismu mají antagonistické účinky a silná disbalance by mohla mít nepříznivý vliv na zdravotní stav rybek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 08:44 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: filipsi
Hm, že by ne? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 23:02 Muž filipsi [1295] Re: ezechiel
ezechiel napsal:... V organismech je většinou mnohem vyšší koncentrace Na než Ca (řádově), .. coze Osmoticky tlak - totez coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 22:50 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: filipsi
To se přiznám bych musel trochu pohledat - ale bylo to tuším v nějaké akvaristické knížce od Jaroslava Eliáše (+J.Eliáš ústní zdělení). Takhle z fleku bych řekl, že to je skoro určitě tím, že Na biologicky působí až při vyšších koncentracích, než Ca (a nejspíš i Mg). V organismech je většinou mnohem vyšší koncentrace Na než Ca (řádově), takže pokud uvažujeme třeba jen změnu osmotického tlaku voda/organismus (což je významný biologický účinek tvrdosti vody), má výměna Ca za Na velký význam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 22:34 Romiš Re: ezechiel
Z biologického hlediska je lepší nahradit Ca a Mg za Na... Taky mě zajímá, proč. :-) Není potom třeba vyladit koncentraci K+?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 22:04 Muž filipsi [1295] Re: ezechiel
ezechiel napsal:..Z biologického hlediska je lepší nahradit Ca a Mg za Na,... Proc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 22:00 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: filipsi
To je v podstatě pravda a určitě je lepší komplexní iontoměnič (katex H+ a anex OH-) nebo osmóza. Ovšem Ca, Mg a Na mají různý vliv na organismy. Z biologického hlediska je lepší nahradit Ca a Mg za Na, takže i takové změkčování má význam. Ostatně v relativně nedávné době se to tak běžně dělalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 21:44 Muž filipsi [1295] Re: ezechiel
Vzhledem k cenam osmozy bych nevahal, co pouzit.
Ono krom sledovani tvrdosti je v akvaristice rozsirene i sledovani vodivosti, a se zamenou Ca za Na u mnohych vyteru a chovu neuspejeme.
Nemyslim si, ze bychom at uz rostlinam, nebo rybam, delali zvlast radost nahradou Ca za Na. Nezpusobime tim zadnou okamzitou katastrofu (tvoje "koncentrace mala, ze nebude vadit"), ale mirne mi unika i uzitek (krome toho, ze si to zmerime testem a budeme spokojeni, jak je voda mekka).
Pro technicke ucely, prani, myti, zabraneni usazovani vodniho kamene, samozrejme ano. Presne to same je pouzito napr. u mycek nadobi (doplnovani "soli do mycek" k regeneraci ionexu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 21:23 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: filipsi
A náhrada neznamená odstranění? ;-)

Jde o to, že Ca a Mg se na tvrdosti podílí, zatímco Na ne. Takže ta voda bude měkčí. Nevidím problém takovou vodu dát do akvária. Vzhledem k obsahu Ca a Mg ve tvrdé vodě při jejich nahrazení za Na bude jeho koncentrace tak malá, že to nebude vadit.

Edit: Samozřejmě existuje i taková definice tvrdosti, podle které i Na se na tvrdosti podílí. Nicméně pro akvaristické a mnohé technické účely je vhodná ta, kterou jsem použil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 21:04 Muž filipsi [1295] Re: ezechiel
Precti si, co ten mutacal je. Pracuje v Na cyklu, Ca + Mg neodstranuje, ale nahrazuje za Na.

(edit - ano, jak pise Vaclav, vodu upravenou pouze jednim ionexem, jakymkoli, bych osobne pouril tak na myti nadobi)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 20:26 Usine Re: ezechiel
Jo na mytí nádobí to bude dobrá voda. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 19:41 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: Usine
Spíš se jednalo o katex. Proč dva druhy pryskyřice? Je to sice ideál, ale na snížení tvrdosti (GH) přece stačí pouze odstranění kationtů (hlavně Ca a Mg)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 19:17 Usine Re: Laduschka
Bohužel nic takového jednoduchého není. To co jsi použila je podvod. Je to zřejmě jen anex. Ale na pořádnou úpravu vody potřebuješ kolonu a dva druhy pryskyřice a ne jen jeden. Jednoduší je potom reverzní osmóza. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 17:17 Žena Laduschka [120] Re: Robča08
jenom dodám, že jsem kdysi koupila pryskyřici do filtru na změkčování vody - Mutacal. Vodu to změkčí, ale je to nezmar, to aby u toho furt člověk seděl a přeměřoval, mě to napoprvý neudělalo skoro nic a druhej balíček mi během tří dnů tak rapidně změkčil vodu, že mi prudce kleslo i PH a odnes to jeden terčovec přes játra :( tak jenom říkám, že tahle možnost existuje, že bych to nějak doporučovala, to ani ne, nejlepší je (pro mě) reversní osmoza, ani ty ceny už nejsou tak hrozný.. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 13:02 Feri Re: Robča08
Tady najdeš vše co budeš potřebovat. Poctivě si to přečti a budeš v obraze - sekce chemie vody. www.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 12:15 zeck Re: Robča08
v tuhle dobu je asi neseženeš,ale daji se koupit.maji je na akvaristovi.cz....nejsou to přímo dubový listy,ale nějaký z mandlovníku,ale to by taky mohlo pomoct.a je to i pěkná dekorace :-)
ta rašelina vodu zbarví,je to na tobě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 09:57 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: Robča08
Nejlepší prostředek na změkčení vody je demineralizovaná voda :-) U ostatních je účinek malý a jsou vedlejší účinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.01.2009 09:49 Muž Horác [3942] Re: Robča08
pod dubem smich ...
Snižování tvrdosti a alkality - viz články o chemii vody zde: www.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 09:27 Muž Robča08 [3] Re: zeck
Jen bych chtěl vědět názory, protože mám tvrdší vodu. A ohledně té rašeliny, nezabarví to vodu, já myslím, že jo. A to dubové listí seženu kde? :-) ahoj

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5254x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9407-pripravky-na-zmekceni-vody?od=51