Proč T5 místo T8
ty narazky na wataz taky nechapu, byly jasne napsany vychozi podminky, ale s tou fotkou je to fakt pravda. je jasny, ze to bude vypadat, ze t5 sviti 2x vic, kdyz podobny mnozstvi svetla vychazi z 2x mensi plochy.
...trochu nepresne je to v tej tabulke
1750Lm je asi pri 25C
"iny" vyrobcovia maju merane 1950-2000Lm pri 35
Fotka měla ukázat, že výměnou se při stejné spotřebě el. energie získá více světla. Nic víc, nic míň. Například jako když vyměníš starou Škodu 120 na moderní auto. Obě dojedou do cíle se stejnou spotřebou, jen ten komfort a pocit z jízdy bude někde jinde. Tak doufám, že už jsem to vysvětlil dostatečně pro všechny .....
Netuším proč se to pak začalo pitvat a narážet na porovnávání 18W a 24W atd. atd. Z hlediska spotřeby je snad jedno, jestli se spálí v trubici svícením, nebo v tlumivce topením....
Ano opravuji se u té trubice 18W tam jsem se přehlédl a uvedl údaj z trubice 23W ale LUMILUX T5 FQ 24W/840HO má světelný tok 1750lm
www.osram-shop.cz/… Stenly napsal: Řekl bych že tady dost hrál fakt opotřebení "vysvícení" 18W trubic. Když porovnám trubice LUMILUX T8 18W/840 má světelný tok 1900lm a LUMILUX T5 FQ 24W/840HO má světelný tok 1750lm, tak mi vychází o něco účinější ty trubice 18W...
Podle tabulek Osramu mají stejné trubice: T8 18W 1350 Lm, T5 24W HO 2000 Lm.
Vcelku by mě zajímalo, jak by vypadala fotka za srovnatelných podmínek. Tím myslím nové trubice se stejným podáním (třeba 840) se stejnými reflektory nebo bez a focené po zahřátí na provozní teplotu cca po 10 minutách.
sollik napsal:...Taky jsem nikde nepsal, že T5 mají výrazně vyšší účinost než T8
Jak jinak mam teda pochopit tu fotku s rozsvicenyma zarivkama, co podle Tvych slov nepotrebuje komentar?? Tak mi tedy prosim komentar k ni napis, co mela ilustrovat.
Pokud moznost vymenit tlumivky za el predradniky, nebylo lepsi nafotit to nerozsvicene, aby bylo videt co bylo vymenene?
Že se to nezplatí je jasný. Já taky nedělám akvaristiku kvůli zisku a jako koníček bude vždycky něco stát. Taky jsem nikde nepsal, že T5 mají výrazně vyšší účinost než T8 i když o něco vyšší je. Ono to bylo asi od začátku špatně pochopeno. Já sem vkládal tu fotku proto, aby bylo vidět že pokud má někdo v krytu trubice T8 s tlumivkou lze bez velkých úprav světlo předělat a získat tak víc světla s téměř nezměněnou spotřebou. Spousta lidí si tu stěžuje na málo světla z komerčních krytů a toto je možnost. Nikoho do výměny nenutím.
Ja nerikam, ze je to k nicemu. Ale rikam, ze ucinnost T5 je velice podobna ucinnosti T8 (a to se da samozrejme dohledat i v katalozich osramu, atp.
A dal rikam, ze menit T8 za T5, pokud je oboji s el. predradnikem, nema ekonomicky smysl. Pokud menime svetlo T8 s tlumivkou za T5 s el. predradnikem, pak to smysl ma, ale rozhodne se to nezaplati za rok.
A dal rikam, ze Tvoje "srovnavaci" fotka je k nicemu, nebot je zavadejici a ve skutecnosti nic nesrovnava.
Řekl bych že tady dost hrál fakt opotřebení "vysvícení" 18W trubic. Když porovnám trubice LUMILUX T8 18W/840 má světelný tok 1900lm a LUMILUX T5 FQ 24W/840HO má světelný tok 1750lm, tak mi vychází o něco účinější ty trubice 18W...
No když myslíš .............
Možná bys jim to mohl jít vysvětlit do Osramu, proč to vůbec vyrábí, když je to k ničemu?
I kdyz fotka na prvni pohled vypada presvedcive, je to demagogie. Uvedom si, co a jak si vyfotil, a jak na to fotak reagoval.
Srovnavas trubici 24W versus 18W (to myslim bylo zmineno), ale take srovnavas trubici prumer 26 versus trubici prumer 16mm.
Takze ve finale, i kdyby ty zarivky "davaly" absolutne stejne svetla, Srovnavas povrch emitujici vice nez 2x tolik svetla na jednotku povrchu zarivky, nez povrch T8. Ta fotka jinak ani dopadnout nemohla, a o tom, co "dava" vic svetla, nevypovida vubec nic.
...jasne upgrade bereme
to co sa tu vecsinou riesi -je hlavne dlzka -teda co? a ci? to tam "vlezie"
niekedy je to ale tak -ze moc na vyber nie je
Pánové klid ...... Chtěl jsem jen ukázat, že se vyplatí zainvestovat a vyměnit zastaralé trubice za nové. Rostliny to jistě ocení. To kdybysme to chtěli hnát do detailu, tak by se muselo počítat i se samotnou investicí do výměny - tedy 700,- Kč, které se už nikdy
nevrátí ....
Edit: Jen pro doplnění: Myslím, že tohle není vůbec špatný způsob upgradování osvětlení v komerčních krytech, které se tu neustále dokola řeší
...hmmm
to ale pocitas vsetko - T8 tiez napojis na EP
a porovnavas 18 a 24W trubice pri "v podstate" rovnakej dlzke a ten rozdiel 6W riadne vidno ved to je presne o 1/3 viac ako ma ta T8
no -ale hlavne nech to dobre svieti
T8 může mít taky předřadník.Porovnávat 18w a 24w ????
Jak píše avast - optimální teplota provozu T8 je 25 st. Celsia. Pro T5 je to 35 st. Celsia.
Nezměněná spotřeba: Vycházím z odkazu který tu v nějakém vláknu byl (teď ho numůžu najít). V tom odkazu byla tabulka porovnávající spotřebu tlumivek a předřadníků. U tlumivky 2x18W tam bylo 18W a u předřadníku 3-5W. Takže: 2x18W trubice T8 + 18W tlumivka = 54W. 2x24W trubice T5 + 5W předřadník = 53W.
Ne, T8 mají nejvyšší myslim kolem 28 stupňů, ale T5 myslim 35 stupňů, proto to píše že je teplota ve prospěch T8.
jakou má spojitost teplota okolí s typem zářivky? jakou účonost má T5 a T8, mělo by to být stejné, ne?
kolko W maju tie T5? a kolko T8?
pises ze nezmenena spotreba?
Starší reakce
Když to vezmu šuplerou, tak venkem 7mm, vnitřkem něco malinko přes 2mm. Středem kontaktů cca 4mm.
Starší reakce
S klasickou Osram T5 8xx neuděláš chybu. Odstín si vyber třeba podle vkusu. Můžeš se podívat i na výkonnější verze HO(FQ)
Ok,dám tam jen jednu.Uvažoval sem o tom,tak teď to mám alespoň potvrzené.Díky.Doporučil byste mi nějakou zářivku?Je jich moc a ceny se hodně liší.
2x24W T5 do 44litrů, budete mít nádhernou zelenou vodu. Doporučuji každý den přidat pár kapek hnojiva a pak prodávat sladkovodním artemistům a nebo mořským vlkům pro čerstvě vylíhlé clowny.
Bohatě stačí jedna, druhou si nechte jako zálohu, kdyby se s první něco stalo.Vzhledem k hloubce akva pod tou jednou zářivkou porostou i náročné rostliny a kobercovky(asi ne v rohu nebo u zadní stěny).
Asi je to zbytečné,ale jak jsem již psal Juraskovi,dostal jsem zadarmo nějaké součástky na výrobu osvětlení,tak je chci využít.Myslím,že uškodit to ale nemůže.Uvidím,nechám se překvapit.Díky
Díky za užitečné informace
.Je to trochu silnější osvětlení,ale dostal jsem nějaké součástky zadarmo,tak je chci použít.S těma zářivkama díky za tip,přesně nějakou takovou odpověd sem potřeboval
Ono, jestli by nebyla nejlepší úsporná žárovka. Zářivky se používají na dlouhé akvária aby se dobře rozptýlilo světlo, ale tady u té velikosti mi to přijde jako zbytečné.
To je více než 1W/l. Je to dost a s takovýmto světlem už chce umět pracovat a adekvátně tomu se o akvárko starat (CO2 a hnojení). Pokud tam bude 1x24W nebo 2x14W (mají stejnou délku) nebo 2x13W, ty jsou o cca 3cm kratší, tak si troufám říct, že pro začátečníka i většinu rostlinek to osvětlení bude dostačné. Vykašlal bych se na všechny slavné GLO-GLO a podobné speciálky a vybral třípásmové, označené 8xx - poslední dvě čísla označují barvu. 27-hodně teplá, 65 hodně studená.
Starší reakce
Snad si tam něco vybereš. Pokud máš 120-tku, jsou tam v délce 90, 100, 105 cm.
www.osram-shop.cz 0 17.10.2010 20:29 Ondra – délka zářivek Philips TL-D T8
Prosím může někdo poradit, v jakých délkách se vyrábí zářivky Philips TL-D T8? Všude jsou jen dva rozměry, cca 600mm a 1200mm, to se jiné nedělají nebo co? Už jsem z toho na mašli
. Mám nádrž 120 cm dlouhou, tak čím to mám osvětlit, když nechci cpát peníze do rádoby profi zářivek typu Aqua Glo apod.? Všude se chválí Philips TL-D, ale jestli se vyrábí jen ve dvou délkách, tak to je slabota.
Jestli už se to téma řešilo, tak se omluvám.
Děkuji za radu.
Starší reakce
Mockrát Vám oběma děkuji
, teď už to zvládnu
Přikláním se též k těmto trubicím, pokud budou tedy dvě, tak bych zkombinoval 840ku s 865kou, či 830 s 865kou...
Prosím o radu, nový kryt už brzy dorazí a potřebuji objednat zářivky T5, v obchodech je nikde nemají, u Osramu je jich zase příliš mnoho
Neptám se na barvu
, nikdy jsem T5 neměla a nevím, které jsou ty správné, mají to být T5/24W/549 mm,
www.osram-shop.cz/… . Každý jiný odkaz uvítám, tento se mi zdál nejlepší, ale T5 je tam tolik
Starší reakce
Trubice T5 dosahují optimální svítivosti při 35 - 40 stupních ve svítidle. Každé + má i sné -
Díky za názor, tak nějak podobně hodnotím klady i zápory i já. Jde o to, že drobet víc světla by se hodilo, ale abych to zase nepřehnala. Je nějaký rozdíl mezi T5 a T8 v rozptýlení světla při použití reflektorů? A co ta teplota, bude opravdu srovnatelná?
Odpověď je těžká, T5 i T8 topí při stejném výkonu prakticky stejně (T5 jsou sice teplejší, T8 na stejný výkon musí být více a mají daleko větší povrch). Pokud tam nainstaluješ kterékoliv z tebou navrhovaných řešení, připrav se na to, že to bude topit ještě více než teď. Z hlediska délky rozdíl cca 2,5 cm na každé straně je poměrně zanedbatelný, T8 je na tom však o ty 2,5 cm lépe. Při 3x18W tj. 54W dostaneš více světla z T8, bude ti to však topit ještě o cca 10% více oproti T5 s 2x24W tj. 48W. Z hlediska montáže se dělají předřadníky jak na 3 T8 zářivky tak i na 2 T5, rozdíl opět žádný. V T8 máš větší výběr zářivek (jde o to zda ho využiješ), musíš jich však koupit více než s T5, které jsou ovšem dražší. Celkový rozdíl v tom nevidím, bude záležet tedy spíše na ceně obou variant, i když by se taky neměla moc lišit. Pokud akvárium jede, jak má, nechal bych tam 2x18W a nechal případně prostor pro budoucí instalaci další 18W zářivky.
Prosím zkušenější o radu
Mám cca 1OOl akva (atyp, s vypouklým sklem, 80 x cca 35 v nejšírším místě x 40cm) a nevyhovujícím krytem, v němž jsou zářivky 2x18W T8. Konečně jsem našla firmu, která mi nový kryt vyrobí, ale mám dilema ohledně osvětlení. Standartně tam dávají tělesa na 2 zářivky, T5 nebo T8 dle přání zákazníka, uprostřed je možnost přidání třetího tělesa na jednu zářivku. Zářivky T8 mají cca 60cm, T5 jsou ještě kratší ale zase mají více W, a již teď mám boky akva nedostatečně osvětleny
i když tam jsou reflektory. Poradíte prosím, jaké zářivky si tam mám nechat dát? 2xT5 je 2x24W, třetí zářivka už by byla moc, nebo raději 3x18W T8? Ještě podotknu, že akva je v podkroví a stále tam bojuji s vysokou teplotou vody, rovnováha tam jakž takž funguje, takže příliš světla zatím přidávat nepotřebuji, ale co kdybych někdy chtěla nějaké náročné rostlinky? Díky všem za názory
Moc toho na té fotce nevidím,
ale jestli ta řasa tvoří štětičky, přiklonil bych se k ruduše.
Ono je hodně zavádějící pojmenovávat řasy podle barvy...
Ta zeleně zbarvená může být zrovna tak červená řasa (ruducha).
Ta hnědá řasa u mě bude nejspíše nějaká odrůda ruduchy, asi té nízké štětičkové, co tak procházím fóra, běžně ji jako hnědou řasu označují a většinou je to ona. Zkusil jsem jí blejsknout, ale není to moc poznat. Na výstupku pozadí je ze strany a dole (vypadá na fotce do fialova, jinak je ve skutečnosti více hnědá, pod tím barevným světlem ze strany se to fotí blbě). Po výměně zářivky zeshora začala růst zelená, která se dále rozrůstá, teď po úrdžbě pozadí je bohužel dost odrhnutá.
...(nízký hnědý až hnědo-červený kobereček velmi běžný v afrických akváriích)...
Fotka by nebyla? (Nemusí být z vašeho akva.)
Jste si jistý, že jde o hnědou řasu?
Jak vysoký kobereček?
Taky jsem si to zpočátku myslel, ale u mě v akvárkách platí, že čím více je světlo do modra,tím více hnědé řasy a čím více do žluta, tím více zelené. Osobně se zelenou nemám až zas takový estetický problém, proto svítím drobet do žluta, i když 2x965 (takhle osvícené akva se mi líbí nejvíce) jsem se snažil držet co nejdéle, i když jsem to pak s velkým sebezapřením musel změnit za 965+840 a hle, hnědá se pomalu mění na zelenou, kterou tlamovci a sumci žerou bez problému. Aby nedocházelo k nedorozuměním dodávám, že mé pozorování platí pro hnědou řasu (nízký hnědý až hnědo-červený kobereček velmi běžný v afrických akváriích), ne pro přisedlé rosivky. Podotýkám, že mezi jednotlivými výměnami zářivek bylo vždy nejméně 2 měsíce na ustálení podmínek.
Osobně si nemyslím že by na tvorbu hnědé řasy měl rozdíl mezi 840 a 865 nebo 9x jakýkoliv vliv.
Diky za radu, hnojit jsem prestal pred tydnem
, a zarivku zkusim vymenit sam jsem zvedavej cim to bude.
Přidat reakci
1 ...... ...... [3] 4 5
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 17786x