Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výtlak filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Výtlak filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2013 10:05 Muž RBeil [174] Re: georg
Ale to co čerpadlo vytlačí tak zároveň táhne takže samospád by tomu tahu měl pomoct dle mého, ale zase ještě záleží na průměru hadic když bude přívodní hadice tenká tak se bude tvořit podlak a můžese zavzdušnt, ale když bude tlustá tak by neměl být problém...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2013 10:02 georg Re: RBeil
To máš sice pravdu, ale pokud ten rozdíl hladin bude minimální, třeba tebou uvedených 5cm, tak tomu čerpadlu se nedostane vody, prostě do filtru se dostane tím samospádem míň vody než kolik ji čerpadlo vytlačí a filtr se zavzdušní. Proto ten min. rozdíl hladin jak píše O.Tom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2013 09:55 Muž RBeil [174] Re: hutch
Dle mého můžeš mít kde chceš, pokud je pod úrovní akva protože do výšky vodní hladiny v akva funguje na princip spojených nádob takže čerpadlo musí vytlačit jakoby jenom těch např. 5cm přez okraj skla horem....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2013 07:38 Muž O.Tom [439] Re: hutch
Ano může to tak být. Měl by být pod úrovní hladiny, různě v návodech se udává jako minimum +- 20 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 23:03 Muž hutch [3] - Sumci
Fotka k příspěvku Ahoj,
chtěl bych poprosit o radu ohledně umístění vnějšího filtru. Bohužel v novém bytě nemám možnost dát filtr pod akva, ale byl by umístěn viz.obrázek a to skoro vedle akva (jde o filtr EHEIM Professionel 3 2075).
Moje otázka je, zda může být filtr takto umístěn.
Předem děkuji za názory a odpovědi.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2010 11:18 R Muž Silent [5949] Re: JendaVana
Svede. Do 80ti cm bez problémů. Mám to odzkoušeno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2010 11:16 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: JendaVana
Svedl to rok, teď jen předělávám pozadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2010 11:15 Muž JendaVana [22] - CichlidyRe: Johan
Hmm, nejsem si jist, jestli Atman201 svede dostat vodu na rozdíl hladin 65cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2010 10:48 jandy Re: Johan
Tlak potřebný k vytlačení bude v obou případech stejny. Ale u většího průměru bude menší rychlost proudění. Tudíž i menší odpor a ztráty -> tím by mělo proudit víc vody, jestli ale v praxy poznáš rozdíl ti neporadím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2010 10:48 R Muž Silent [5949] Re: Johan
Já myslím, že do dané výšky vytlačí vody stejně, jen u hadičky o nižším průměru bude o něco větší proud vycházející vody.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2010 10:25 Muž Johan [4945] - Rostliny
Mám filtr Atman At-201 a hadici o vnitřním průměru 10 mm a 8 mm. Neví někdo kterou hadicí vytlačí víc vody do výšky 65 cm?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2010 12:53 Muž RadekCX [219] Re: Tho0or
Resis blbosti - neni to kvuli vytlaku, ale kvuli tesnosti a prasknuti nadoby.

Mam Aqua Nova NCF-600 130cm pod akvarkem (130l) a musim ho skrtit ventilem na vystupu odhaduji na 10% prutoku - jinak by mi to rvalo kytky ze dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2010 12:51 R Muž Silent [5949] Re: Tho0or
Bez obav. Tuhle výšku překonají všechny vnější filtry bez problémů. Mám dno filtru právě těch 150 cm pod horní hranou nádrže a je to naprosto bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2010 12:48 Tho0or Re: RadekCX
Jasně, to se tady řešilo - spojené nádoby apodobně - Opravdu se mi nechce vzít ty peníze a vyhodit je z okna, tolik nevidělávam ;-)
Položím tedy otázku jinak:
Máte někdo filtr v takovéhle hloubce(150cm) pod akváriem a funguje Vám to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2010 12:48 Muž RadekCX [219] Re: JendaVana
pisu jeste odpor potrubi. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2010 12:47 Muž JendaVana [22] - CichlidyRe: RadekCX
Přesně. a max ještě ztratí délkou hadic...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2010 12:43 Muž RadekCX [219] Re: Tho0or
hmmm, pokud uvazuji spravne tak je preci uplne jedno jak je to akva vysoko!!! cerpadlo tlaci jen rozdil hladin (a odpor potrubi) coz je jen hladina akvaria na vstupu a pak vyska vystupu od te hladiny (pokud je ponoreny tak je to 0cm rozdilu)

dle meho se udava maximalni vyska hladiny ne kvuli tomu, ze by to cerpadlo nevytlacilo, ale aby nepraskla nadoba filtru - ono se to nezda, ale na te plose nadoby filtru se ty kila pekne nastradaji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2010 12:36 Tho0or
Nevíte někdo o nějakém vnějším filtru na cca 100 l akva, který by vytlačil těch 150cm bez problému? Nechce se mi vyhodit 1500(i víc) za filtr, který to potom neutlačí. Akva mám ve výšce 100cm nad zemí, kam bych postavil filtr + asi 50cm výšky akvária, myslím si, že by to bylo tak na hraně, ale radši bych filtr u kterého bych měl jistotu... Díky za odpovědi ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2009 19:53 Muž Lukša [18] Miras
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2009 19:42 Muž Miras [111]
ahoj všichni, ještě jednou se zeptám na eheim 2213 který chci koupit. Mám hladinu akva 140cm od země kde by stál filtr, eheim píše max.150cm takže by mělo být vše v poho ne? díky ahoj
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 13:25 jojto Re: DavidH
Necital som sice celu diskusia, iba prvu stranu, ale mal som rovnaky problem. Tiez Eheim 2213. Treba nanovo vytvorit kolobeh vody! Odpojit hadicu z rampy, dat ju pod uroven akvaria, nechat vytiect hadicu a potom riadne potiahnut ustami do seba. Vo filtry to zacne zblnkat. A este nieco, po spusteni treba s nim parkrat zatrepat, nech sa uvolnia bubliny vo vnutri.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 12:57 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: Horác
:-D Mě to bylo hned jasné, když jsem si postavil svůj ex. filtr. Po sestavení a uvedení zkusmo do provozu, se víko vydulo tak, že mě lezli oči z důlku. Překvápko také bylo, jakou silou jsem musel působit, abych ho zatlačil zpět do původní rovné polohy. Pomohlo jen sešroubování celého víka (šroub co dva cm). Tlak na vrtulku působí těch 10cm co musí čerpadlo překonat si myslím.

EDIT:
Také si myslím že se uplatní sloupec vody v hadici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 12:56 Muž filipsi [1295] Re: Horác
Zanedbavame pri tom jeste hydraulicke odpory soustavy. Nevim presne, nakolik si je muzeme dovolit zanedbat pri ruznych prutocich a delce hadic, ale jiste to nema souvislost s puvodnim problemem, ze filtr nevytlaci vodu nad hladinu. Jen pro uplnost, ze neni zcela jedno jak hluboko a daleko by cerpadlo bylo, i pres spojene nadoby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 12:39 Muž Horác [3942] Re: matrix069
Jo tak to nevim :o) ... Ale každopádně jsem rád, že jsem tomu (snad) konečně (úplně) porozuměl. Mně totiž taky nebylo moc jasné, když jde o spojené nádoby, proč tam tu max. dopravní výšku udávaj. Ve spojení s vnějším filtrem pod akvárkem mi to přišlo jako totálně zbytečný údaj. Tak jsem myslel, že to je pro případ, kdy by chtěl ten filtr někdo použít jen jako čerpadlo (k přečerpávání vody z nižší nádrže do vyšší). Úplně mi utekla ta souvislost s tlakem vody uvnitř filtru ...
Edit: Trochu jsem o tom (v práci :o) popřemýšlel a myslím, že ne. Tlak v hloubce 10 metrů je zajisté větší než v hloubce půl metru, ale to by muselo dojít k nějakému markatnímu zvýšení hustoty vody, aby to ovlivnilo chování vrtulky, ne? Jenže voda je (téměř) nestlačitelná ... Když tak mě někdo opravte ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 12:23 Muž matrix069 [79] Re: Horác
Jedna rýpavá otázka X-): Nemyslíš,že ten obrovský tlak jak píšeš,by mohol pôsobiť aj na vrtulku? Proste obmedziť jej správnu funkčnosť?(fakt tým nerýpem,len ma to zaujíma) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 12:17 Muž Horác [3942] Re: PentueR
PentueR na to kápnul. Ten filtr by mohl být (teoreticky) třeba 10m pod akvárkem - a čerpadlo by to v pohodě zvládlo. Ono totiž netlačí desetimetrový sloupec vody, ale jen těch 10cm nad hladinou akvária. Těch deset metrů vody v návratové hadici tlačí hmotnost resp. potenciální energie vody v sací hadici (to je princip spojených nádob). Pro zaplnění návratové hadice nemusí čerpadlo filtru udělat ani ň (naplní se klidně i s vypnutým filtrem). Problém je v tom, co napsal Pentuer - jde o tlak vody na nádobu filtru. Mně nedávno odešly ty klipsy, co držej ten filtr pohromadě ... Myslel jsem, že než seženu nové, zatížím filtr několika kotoučema z činky. Zkusil jsem a ... kotouče to neudržely! Je tam tlak jako prase :o) ... jinými slovy - ta maximální instalační výška má chránit filtr (možná i hadice) před rozpojením či protečením a nijak nesouvisí s výkonem čerpadla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 12:06 Muž matrix069 [79] Re: Pete
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Eheim udáva výšku výtlaku tak ako Tetra. Viď foto.
Ešte jedno foto. Ale osobne si myslím,že vodu musí vytlačiť aj omnoho vyžšie,vo výške položenia filtru u Davida chyba nebude. Bude niečo s vrtuľkou,oskou,prípadne by musel niekde chytať poriadne vzduch,ale to je tiež blbosť,lebo by mu inak nevytekala voda z hadice/výtlak/ keď ju dá nižšie ako je hladina. Veď on nám napíše ako pochodil. X-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 11:49 Štěpán Re: PentueR
"Bum" ne, spíš "kap kap".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 11:31 Muž PentueR [256] Re: Pete
Velmi zjednodušeně - instalační výška (nížka ;) by se neměla překročit, protože čím níže filtr, tím větší tlak vody na nádobu filtru a pak bum a vodotrysk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 11:19 Muž Pete [10] Re: isamik
V návodu je psáno, že pokud je filtr uložen níž než akva, tak se nesmí překročit určitá výška. U mne to je max 150 cm-dno filtru/hladina vody v akva. Je to udáno asi proto, aby to šlapalo jak má. Takže dyž bude asi níž, pojede, ale bude znásilňovanej a tak asi nevydrží dlouho. Nebo myslíš že je to jinak, že výrobce měl ještě asi hodně místa v manuálu a napsal to jen tak ??? ;-) :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 11:14 Muž isamik [180] Re: Walker
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 10:53 Muž Walker [66] - CichlidyRe: isamik
Systém spojených nádob chápu také, ale jak mi potom vysvětlíte, že výrobce externího filtru Tetra vysvětluje v návodu instalační výšku jako rozdíl mezi hladinou vody v akváriu a dnem filtru pod akváriem. Strana 2, vpravo uprostřed.

www.tetra.cz/…

Že by to u EHEIMu bylo jinak? Já bych řekl, že na tom záleží.

EDIT: Tetra definuje v návodu "Maximální vrcholovou výšku" v metrech. Netuším, co tím vlastně myslí. Rozhodně však považuji za důležité, dodržet instalační pokyny, které jsou dle mého podobné i pro filtry jiných značek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 09:44 Muž isamik [180] Re: Yirka
Prece na tom jak hluboko je filtr pod akvariem nezalezi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 09:21 Muž Yirka [9117] Re: DavidH
Jestli je doporučená výtlačná výška 150cm a ty to tlačíš výš, tak to asi bude problém, jinak by výrobce tu výtlačnou výšku neudával. Zkusil jsi dát to čerpadlo výš, aby rozdíl nebyl tak velký?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 09:01 Muž Pete [10] Re: DavidH
Eheim 2224. Vytáhnu přípojky z filtru (obě zablokované) Ventil od výtlačné hadice povolím, čimž vypustím vodu pak ho opět zavřu, zbytek je plný vody - neotvírám. Nasadím přípojky zpět, naplním akva (výtlačná musíbýt pořád prázdna). Spustím filtr,ventily otevřu skoro současně 1 nasávání 2 výtlak. Jsem 130 cm pod hladinou, šlape vše normálně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 00:26 Muž matrix069 [79] Re: DavidH
Tak je niečo s tým čerpadlom,prípadne vrtuľkou,treba skúsiť,či sa vrtulka voči magnetu nejak nepretáča,musí sa dať pootočiť,ale nie úplne dookola. Inak sa točí na oske iba magnet a vrtulka v podstate nie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 00:23 DavidH Re: Horác
To je právě to co se mi nezdá. Voda vytéká, ale že by to byl nějaký velký proud, to se říct nedá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 00:21 DavidH Re: matrix069
To asi ne, protože se prodává v setu s tímto akvárkem, tak snad vědí co tam dávají, a v tom prvním problém nebyl, to až v tom novém. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 00:20 Muž Horác [3942] Re: DavidH
A když máš tu hadici v tom kýblu a zapneš filtr, začne voda týct mnohem rychlejc? Protože jestli ne, tak je asi fakt něco s tím motorem ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 00:19 Muž matrix069 [79] Re: Horác
Logiku to má,ale nezdá sa mi to. X-)
(myšlen je výtlak nad hladinu akvária)- S tým si dovolím nesúhlasiť,myšlen je výtlak nad čerpadlom(od filtru hore).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 00:17 Muž Horác [3942] Re: matrix069
Na tom, jak hluboko je filtr pod akvárkem nezáleží. Jde o spojené nádoby. Voda se do návratové hadice nacpe sama od sebe (až do výšky vody v akváriu), čerpadlo ji tlačí jen nad hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 00:15 Muž matrix069 [79] Re: DavidH
2213 má vytlak do 1.5 metra,no že by tam bol pes zakopaný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 00:14 DavidH Re: Horác
Přesně takhle až po to... "Vypnu, návratovou hadici frknu do akva a znovu zapnu. A už to jede ..." Jenže nejede nic, motor vrčí a voda v hadici stojí na úrovni hladiny. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 00:09 DavidH Re: jirikovar
Filtr je cca 160 cm pod hladinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 00:09 Muž Horác [3942] Re: David
Také si myslím, že je problém v zavzdušnění. (A také mám EHEIM 2217 jako Romiš :o) ... Já tento filtr při první instalaci rozjíždím následovně: Sací hadici do akvárka, filtr na podlahu, návratová hadice do kýblu (též na podlaze). Návratovou hadici dám do huby, nasaju a počkám, až se naplní filtr a voda začne téct do kýblu. Pak ještě zapnu filtr do elektriky a trochu s ním zatřesu. Tím se zbavím i posledních zbytků vzduchu. Vypnu, návratovou hadici frknu do akva a znovu zapnu. A už to jede ... Návratová hadice (teoreticky) ani nemusí být ponořena do vody. Filtry Eheim classic mají výtlak (dopravní výšku) od 1,5m do 3m podle typu. (Myšlen je výtlak nad hladinu akvária).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 00:03 DavidH Re: matrix069
Sání je dole a výtlak nahoře, pokud jsem dobře pochopil. :-D Jo, je to tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2009 23:59 Muž matrix069 [79] Re: DavidH
Ja mám ECCO pro 2036,vrtuľka sa dá pekne vyndať,treba s určitosťou vedieť,či sa točí,netraba sa báť ju aj prstami zastaviť,nepoškodíš ju. Ak čerpadlo zamotné funguje,skús ho ponoriť do vody,stačí dať do kýbla vodu,zapni motor a ponor ho. Prívodnú hadicu nedávaj daj iba výstupnú aby si videl či motor vody vytláča von,musí to dokázať vytlačiť prúdom,nie iba samovoňe. Inak,počuj,ten 2213 má prívod vody dole na tom filtri a hore výstup,alebo opačne?

Inak ten motor sa nepokazí tým vypínaním a hneď zapnutím,neboj,je to iba cievka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2009 23:58 jirikovar Re: DavidH
Jak ho máš pod akvariem vyška přetlaku?
Nema jak. Na volnoběh neni jak spalit motorek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2009 23:58 DavidH Re: Romiš
I toto jsem zkoušel. Tenhle filtr je můj druhý a ten předchozí jsem takhle rozchodil. Tenhle ale ani za boha. tone Nemůže se tak nějak zk... motor?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2009 23:57 jirikovar Re: DavidH
podivej se na vrtulku bude na 100% přistupna jestli neni zaseklá vrční neznamena točení muže ti vybrovat rotor motorku. mimochodem přistupna bo ji musíš čas od času vyčistit

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3134x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9320-vytlak-filtru