Výtlak filtru
Principem jsou "spojené nádoby" - tzn. výška hladiny v akváriu je stejná jako výška hladiny ve filtru. Menší "akvárium" s čerpadýlkem spojené s akváriem "by-passem" - trubkama?
A jak ho vyrobit? Aby mě to nevytopilo hlavně?
Mel jsi si udělat jednoduchý skleněný filtr vedle akvária tomu to nevadí a tenhle vrátit.
Máte někdo zkušenost s provozem externího filtru postaveného na úrovni akvária? Tzn že hladina je asi max 10- 15 cm nad úrovní filtru. Koupil jsem aquael ultra max 1500 a v návodu je napsáno že by měl být minimálně 70 cm pod úrovní vodní hladiny kvůli zavzdušňování.. tak teď nevím jestli ho vůbec instalovat a rovnou nevrátit. Akvárium mám na zemi, filtr dát níže nelze...
Starší reakce
Ale to co čerpadlo vytlačí tak zároveň táhne takže samospád by tomu tahu měl pomoct dle mého, ale zase ještě záleží na průměru hadic když bude přívodní hadice tenká tak se bude tvořit podlak a můžese zavzdušnt, ale když bude tlustá tak by neměl být problém...
To máš sice pravdu, ale pokud ten rozdíl hladin bude minimální, třeba tebou uvedených 5cm, tak tomu čerpadlu se nedostane vody, prostě do filtru se dostane tím samospádem míň vody než kolik ji čerpadlo vytlačí a filtr se zavzdušní. Proto ten min. rozdíl hladin jak píše O.Tom.
Dle mého můžeš mít kde chceš, pokud je pod úrovní akva protože do výšky vodní hladiny v akva funguje na princip spojených nádob takže čerpadlo musí vytlačit jakoby jenom těch např. 5cm přez okraj skla horem....
Ano může to tak být. Měl by být pod úrovní hladiny, různě v návodech se udává jako minimum +- 20 cm.
0 25.12.2013 23:03 hutch [3] - Sumci Ahoj,
chtěl bych poprosit o radu ohledně umístění vnějšího filtru. Bohužel v novém bytě nemám možnost dát filtr pod akva, ale byl by umístěn viz.obrázek a to skoro vedle akva (jde o filtr EHEIM Professionel 3 2075).
Moje otázka je, zda může být filtr takto umístěn.
Předem děkuji za názory a odpovědi.
Starší reakce
Svede. Do 80ti cm bez problémů. Mám to odzkoušeno.
Svedl to rok, teď jen předělávám pozadí.
Hmm, nejsem si jist, jestli Atman201 svede dostat vodu na rozdíl hladin 65cm.
Tlak potřebný k vytlačení bude v obou případech stejny. Ale u většího průměru bude menší rychlost proudění. Tudíž i menší odpor a ztráty -> tím by mělo proudit víc vody, jestli ale v praxy poznáš rozdíl ti neporadím.
Já myslím, že do dané výšky vytlačí vody stejně, jen u hadičky o nižším průměru bude o něco větší proud vycházející vody.
Starší reakce
Resis blbosti - neni to kvuli vytlaku, ale kvuli tesnosti a prasknuti nadoby.
Mam Aqua Nova NCF-600 130cm pod akvarkem (130l) a musim ho skrtit ventilem na vystupu odhaduji na 10% prutoku - jinak by mi to rvalo kytky ze dna.
Bez obav. Tuhle výšku překonají všechny vnější filtry bez problémů. Mám dno filtru právě těch 150 cm pod horní hranou nádrže a je to naprosto bez problémů.
Jasně, to se tady řešilo - spojené nádoby apodobně - Opravdu se mi nechce vzít ty peníze a vyhodit je z okna, tolik nevidělávam
Položím tedy otázku jinak:
Máte někdo filtr v takovéhle hloubce(150cm) pod akváriem a funguje Vám to?
pisu jeste odpor potrubi.
Přesně. a max ještě ztratí délkou hadic...
hmmm, pokud uvazuji spravne tak je preci uplne jedno jak je to akva vysoko!!! cerpadlo tlaci jen rozdil hladin (a odpor potrubi) coz je jen hladina akvaria na vstupu a pak vyska vystupu od te hladiny (pokud je ponoreny tak je to 0cm rozdilu)
dle meho se udava maximalni vyska hladiny ne kvuli tomu, ze by to cerpadlo nevytlacilo, ale aby nepraskla nadoba filtru - ono se to nezda, ale na te plose nadoby filtru se ty kila pekne nastradaji
Starší reakce
Starší reakce
Necital som sice celu diskusia, iba prvu stranu, ale mal som rovnaky problem. Tiez Eheim 2213. Treba nanovo vytvorit kolobeh vody! Odpojit hadicu z rampy, dat ju pod uroven akvaria, nechat vytiect hadicu a potom riadne potiahnut ustami do seba. Vo filtry to zacne zblnkat. A este nieco, po spusteni treba s nim parkrat zatrepat, nech sa uvolnia bubliny vo vnutri.
Mě to bylo hned jasné, když jsem si postavil svůj ex. filtr. Po sestavení a uvedení zkusmo do provozu, se víko vydulo tak, že mě lezli oči z důlku. Překvápko také bylo, jakou silou jsem musel působit, abych ho zatlačil zpět do původní rovné polohy. Pomohlo jen sešroubování celého víka (šroub co dva cm). Tlak na vrtulku působí těch 10cm co musí čerpadlo překonat si myslím.
EDIT:
Také si myslím že se uplatní sloupec vody v hadici.
Zanedbavame pri tom jeste hydraulicke odpory soustavy. Nevim presne, nakolik si je muzeme dovolit zanedbat pri ruznych prutocich a delce hadic, ale jiste to nema souvislost s puvodnim problemem, ze filtr nevytlaci vodu nad hladinu. Jen pro uplnost, ze neni zcela jedno jak hluboko a daleko by cerpadlo bylo, i pres spojene nadoby.
Jo tak to nevim :o) ... Ale každopádně jsem rád, že jsem tomu (snad) konečně (úplně) porozuměl. Mně totiž taky nebylo moc jasné, když jde o spojené nádoby, proč tam tu max. dopravní výšku udávaj. Ve spojení s vnějším filtrem pod akvárkem mi to přišlo jako totálně zbytečný údaj. Tak jsem myslel, že to je pro případ, kdy by chtěl ten filtr někdo použít jen jako čerpadlo (k přečerpávání vody z nižší nádrže do vyšší). Úplně mi utekla ta souvislost s tlakem vody uvnitř filtru ...
Edit: Trochu jsem o tom (v práci :o) popřemýšlel a myslím, že ne. Tlak v hloubce 10 metrů je zajisté větší než v hloubce půl metru, ale to by muselo dojít k nějakému markatnímu zvýšení hustoty vody, aby to ovlivnilo chování vrtulky, ne? Jenže voda je (téměř) nestlačitelná ... Když tak mě někdo opravte ...
Jedna rýpavá otázka
: Nemyslíš,že ten obrovský tlak jak píšeš,by mohol pôsobiť aj na vrtulku? Proste obmedziť jej správnu funkčnosť?(fakt tým nerýpem,len ma to zaujíma)
PentueR na to kápnul. Ten filtr by mohl být (teoreticky) třeba 10m pod akvárkem - a čerpadlo by to v pohodě zvládlo. Ono totiž netlačí desetimetrový sloupec vody, ale jen těch 10cm nad hladinou akvária. Těch deset metrů vody v návratové hadici tlačí hmotnost resp. potenciální energie vody v sací hadici (to je princip spojených nádob). Pro zaplnění návratové hadice nemusí čerpadlo filtru udělat ani ň (naplní se klidně i s vypnutým filtrem). Problém je v tom, co napsal Pentuer - jde o tlak vody na nádobu filtru. Mně nedávno odešly ty klipsy, co držej ten filtr pohromadě ... Myslel jsem, že než seženu nové, zatížím filtr několika kotoučema z činky. Zkusil jsem a ... kotouče to neudržely! Je tam tlak jako prase :o) ... jinými slovy - ta maximální instalační výška má chránit filtr (možná i hadice) před rozpojením či protečením a nijak nesouvisí s výkonem čerpadla.
Eheim udáva výšku výtlaku tak ako Tetra. Viď foto.
Ešte jedno foto. Ale osobne si myslím,že vodu musí vytlačiť aj omnoho vyžšie,vo výške položenia filtru u Davida chyba nebude. Bude niečo s vrtuľkou,oskou,prípadne by musel niekde chytať poriadne vzduch,ale to je tiež blbosť,lebo by mu inak nevytekala voda z hadice/výtlak/ keď ju dá nižšie ako je hladina. Veď on nám napíše ako pochodil.
"Bum" ne, spíš "kap kap".
Velmi zjednodušeně - instalační výška (nížka ;) by se neměla překročit, protože čím níže filtr, tím větší tlak vody na nádobu filtru a pak bum a vodotrysk.
V návodu je psáno, že pokud je filtr uložen níž než akva, tak se nesmí překročit určitá výška. U mne to je max 150 cm-dno filtru/hladina vody v akva. Je to udáno asi proto, aby to šlapalo jak má. Takže dyž bude asi níž, pojede, ale bude znásilňovanej a tak asi nevydrží dlouho. Nebo myslíš že je to jinak, že výrobce měl ještě asi hodně místa v manuálu a napsal to jen tak ???
Systém spojených nádob chápu také, ale jak mi potom vysvětlíte, že výrobce externího filtru Tetra vysvětluje v návodu instalační výšku jako rozdíl mezi hladinou vody v akváriu a dnem filtru pod akváriem. Strana 2, vpravo uprostřed.
www.tetra.cz/…
Že by to u EHEIMu bylo jinak? Já bych řekl, že na tom záleží.
EDIT: Tetra definuje v návodu "Maximální vrcholovou výšku" v metrech. Netuším, co tím vlastně myslí. Rozhodně však považuji za důležité, dodržet instalační pokyny, které jsou dle mého podobné i pro filtry jiných značek.
Prece na tom jak hluboko je filtr pod akvariem nezalezi.
Jestli je doporučená výtlačná výška 150cm a ty to tlačíš výš, tak to asi bude problém, jinak by výrobce tu výtlačnou výšku neudával. Zkusil jsi dát to čerpadlo výš, aby rozdíl nebyl tak velký?
Eheim 2224. Vytáhnu přípojky z filtru (obě zablokované) Ventil od výtlačné hadice povolím, čimž vypustím vodu pak ho opět zavřu, zbytek je plný vody - neotvírám. Nasadím přípojky zpět, naplním akva (výtlačná musíbýt pořád prázdna). Spustím filtr,ventily otevřu skoro současně 1 nasávání 2 výtlak. Jsem 130 cm pod hladinou, šlape vše normálně.
Tak je niečo s tým čerpadlom,prípadne vrtuľkou,treba skúsiť,či sa vrtulka voči magnetu nejak nepretáča,musí sa dať pootočiť,ale nie úplne dookola. Inak sa točí na oske iba magnet a vrtulka v podstate nie.
To je právě to co se mi nezdá. Voda vytéká, ale že by to byl nějaký velký proud, to se říct nedá.
To asi ne, protože se prodává v setu s tímto akvárkem, tak snad vědí co tam dávají, a v tom prvním problém nebyl, to až v tom novém.
A když máš tu hadici v tom kýblu a zapneš filtr, začne voda týct mnohem rychlejc? Protože jestli ne, tak je asi fakt něco s tím motorem ...
Logiku to má,ale nezdá sa mi to.
(myšlen je výtlak nad hladinu akvária)- S tým si dovolím nesúhlasiť,myšlen je výtlak nad čerpadlom(od filtru hore).
Na tom, jak hluboko je filtr pod akvárkem nezáleží. Jde o spojené nádoby. Voda se do návratové hadice nacpe sama od sebe (až do výšky vody v akváriu), čerpadlo ji tlačí jen nad hladinu.
2213 má vytlak do 1.5 metra,no že by tam bol pes zakopaný?
Přesně takhle až po to... "Vypnu, návratovou hadici frknu do akva a znovu zapnu. A už to jede ..." Jenže nejede nic, motor vrčí a voda v hadici stojí na úrovni hladiny.
Filtr je cca 160 cm pod hladinou.
Také si myslím, že je problém v zavzdušnění. (A také mám EHEIM 2217 jako Romiš :o) ... Já tento filtr při první instalaci rozjíždím následovně: Sací hadici do akvárka, filtr na podlahu, návratová hadice do kýblu (též na podlaze). Návratovou hadici dám do huby, nasaju a počkám, až se naplní filtr a voda začne téct do kýblu. Pak ještě zapnu filtr do elektriky a trochu s ním zatřesu. Tím se zbavím i posledních zbytků vzduchu. Vypnu, návratovou hadici frknu do akva a znovu zapnu. A už to jede ... Návratová hadice (teoreticky) ani nemusí být ponořena do vody. Filtry Eheim classic mají výtlak (dopravní výšku) od 1,5m do 3m podle typu. (Myšlen je výtlak nad hladinu akvária).
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3320x