Zářivky Osram Lumilux
No já byl v bauhausu tam je osram 24W 60cm za 280kč(což mi příjde dost) a v obi neměli vůbec. Tak sem si říkal, jestli někdo nemá nějaký obchůdek v Praze.
Protože na netu stojí. +-80kč
Nejlíp zajít do velkoobchodu s elektromateriálem,kde prodávají i soukromým osobám.V Opavě např,Rexel.Pokud je nemají skladem,tak je ochotně nechají přivézt z jiné pobočky,popř.objednají.I cenově to vyjde líp,než v maloobchodě.
Starší reakce
taky mám SKYWHITE..ale 24W a svítí to moc pěkně
Tuto zářivku používám už hóódně dlouho a naprostá spokojenost (nelíbí se mi akvária se "žloutenkou"
)! Rostliny jsou naprosto v pohodě a krásně zelený , rybičky jsou taky spokojený a krásně vybarvený ! Jak ji používám a jak provozuji akva viz prezentace! Ať se daří!!!
Dobrý den, používáte někdo Osram Luminux SKYWHITE 18W Patice: G13, Barva světla 8000 K s vysokým podílem modrého světla v oblasti 410-460 nm,Vysoká efektivita světelného toku až 95 lm/W (s EP),Průměr: 26 mm? Chtěl bych znát názor. Jak se vám jeví tyto zářivky na růst rostlin atd... Jestli je vůbec vhodná... Díkyky za názory.
Starší reakce
Chromatičnost třípásmové zářivky 865/6500K/,je pro rostliny vhodná.Dlouhodobě se mi pro kytky nejlépe osvědčila v kombinaci se zářivkou 830,která má chromatičnost3000K.
Zdravím akvaristé, Mám osvětlení 2x YZ-450 a v něm narvu T8 10W 33cm 865. Myslíte, že je to dobrá volba nebo by jste zvolili kvůli kytkám něco jiného? Předem moc díky za komenty
Starší reakce
Není trubice, jako trubice a jde-li o speciálky typu Glo, tak tam je ta výměna po tom roce žádoucí, u zde zmiňovaných zářivek je jejich aktivní životnost několikanásobně delší, jak jsi se dočetl.
Nemusíte to číst všechno - stačí, když si vyhledáte, co vás zajímá. A těch pár vět už nějak zvládnete.
Probůh takové dlouhé. Nebyl by nějakej dvouslovnej výcuc
EDIT: životnost jsem našel, ale jde mi o to, jestli se nějak v průběhu životnosti nemění vyzařované spektrum. Já předpokládám, že ne, ale vrtá mi v hlavě, proč někdo doporučuje měnit trubice třeba každý rok.
Starší reakce
Nechci se tě dotknout, ale kdyby sis dal práci přečíst alespoň tutu stránklu, anšel bys o pár řádků níže třeba toto :
www.lightspectrum.sk/… Neviete kde sa daju na slovensku v nejakom eshope zohnat ziarivky ? googlim ale nejak sa nedari...
Starší reakce
30w má pouze 90cm zářivková trubice. Tobě ale bohatě postačí, když zakoupíš reflektor od Juwelu a šoupneš ho nad stávající zářivku a světla budeš mít habaděj a bez vrtání.
Myslela som si
Da sa zohnat nejaka kvalitnejsia v tejto dlzke 30W al.nikde nic take nikto nevyraba?....Potom neviem,co mam robit,lebo vrtat do umelej hmoty chce silneho odbornika!
V téhle délce pouze 15W. 30ti wattová je v délce 90 cm.
Ahojte, zozeniem tuto ziarivku 30W aj v dlzke 46cm? Nemam totiz moznost namontovat na svoj kryt druhu trubicu.
Starší reakce
Červeného světla mají dostatek.
0 10.10.2010 08:48 Jirka – Lumilux
Mám prosbu, máte někdo zkušenosti s Osram lumilux, nebo Narva 830 a 840.Chci vyměnit na akqa.Mám nádrž hkubokou 50cm. Někdo tady píše že mají málo červeného světla tak nevím?Díky moc za radu
Starší reakce
Tak si nakup žárovky dokud se ještě prodávají.
A ty si myslíš, že odvezením do sběrného dvora (není třeba, stačí odevzdat v krámě) či zaplacením poplatku se napraví ekologické škody způsobené výrobou?
To je alibismus. Vyhazovat po jednom použití elektroniku, která mohla sloužit desetkrát nebo víckrát déle, je ekologické zvěrstvo a žádný sběrný dvůr na tom nic nezmění.
Já je vozím do sběrného dvora, protože vím že i v normálních trubicích je rtuť. Ty to děláš nějak jinak?
Mas je vyhazovat do sberneho dvora!
Skywhite mám v kombinaci s 840 a rostliny se netváří, že by si stěžovaly.
Ekoloické zpracování? Děláš si legraci?
Za ekologické zpracování si zaplatíš.
Zaprvé, horší účinnost, ale především to, že se spolu s trubicí vyhazuje kompletní elektronika.
Co je na nich neekologické?
Úsporky jsou proti lineárním trubicím mizerné. A zejména barva světla bývá velice ujetá oproti oficiálním parametrům, zvláště u noname výrobců.
Navíc mají mizrnou účinnost a jsou neekologické. Nepoužívat
Já jsem měl v krytu ůsporku 6400K a přišlo mi to do modra tak si nedokážu představit těch 8000K.
Na jaké světlo si rostliny zvyknou při takovém porostou. Pokud je změníš, může jim to chvíli trvat než se přizpůsobí. Pokud máš více trubic tak měnit postupně. Každému se líbí něco jiného, mě například se zrovna líbí ty teplejší odstíny.
Rostliny budou líp růst při těch teplejších tónech. Mě osobně se 830a 840 líbí víc v rostlinných akváriích, a 880 (a ještě plánuju 865) v biotopních, které by měly být přirozenější, a taky tam neplánuju mít nijak náročné rostliny.
No já ji mám v jedné místnosti, a přijde mi bělější a oku lahodnější než 865, kterou mám vedle (ta mi přijde pořád ještě mírně do žluta). Navíc ve vodě je přeci modré světlo přirozenější, žlutá se s hloubkou rychle ztrácí a asi proto mi přijdou teple osvětlená akvária tak nepřirozená a tahající za oči.
Takže mi jde hlavně o ty kytky.
Je spíš modrá, jako když je šero, ale mě se v některém akvárku líbí. Možná by byla lepší denní bílá 865.
-1 29.08.2010 16:27 zuzakara – Lumilux Skywhite
Máte někdo zkušenosti s Lumilux Skywhite (8000K)? Má krásné přirozené denní světlo, ne žluté jako žárovka. Rostou pod tím dobře kytky? Na 830-850 už nemůžu koukat, je to hnus a velmi nepřirozené.
Starší reakce
Nejlíp by asi vynikla pod nějakou speciálkou co podporuje barvu ryb, ale s tím já zkušenosti nemám.
Budou v tom vrubozubci red tiger. Tak bych chtěl aby ta červená vnikla. Jaké tedy konkrétně mám dát?
Co jsem z vlastní zkušenosti zjistila tak do biotopního akvárka se spíš hodí studené ostíny (865 a 880), ja jsem samozřejmě nakoupila obvyklou kombinaci 830 a 840 a je to až moc žluté.
0 23.07.2010 15:15 hanyking A jaké zářivky by byly dobré tady? Mám objednaný kryt v elektru. 150 cm a 2X 54W. Akvárko je vysoké 85cm a dlouhé 175cm. Rostliny tam nebudou. Jen velké cichlidy.
Na odraz v pohode d-c-fix - to som kupoval v papiernictve - je to "samolepiace" a stalo to par korun - a odraza to lepsie ako alobal...
Tyhle konkrétní jsou výjimka-všeobecně platí co jsem napsal.
Ono je rozdíl v provedení HO nebo HE-NE má vyšší poměr lumen/watt.
Jinak reflektory nevim, měl jsem jeden a nic moc, na zkoušku, ale pár lidí to měřilo a dopadlo to skoro stejně, někdy vyšel líp i ten alobal.
Ale T5 trubice se dají sehnat o stejně délce minimálně dva druhy, například zrovna délka 549mm se vyrábí se 24W i 14W. Jinak například parabolické reflektory mají mnohem větší účinnost, než alobal, ale lepší než nic
Osobní zkušenost nemám, ale mě kdysi poradili koupit vodotěsný patice od arcadie. Na T5 má průměr pouze 2,5cm, takže se vejde i mezi další 2 trubice. Jinak wattáž trubice samozřejmě odpovídá délce, takže si nemyslete že seženete trubici dlouhou X cm a ve wattáži A i B.
EDIT: Místo drahýho reflektoru se mi lépe osvědčil alobal, nejlepší je ten silnější na grilování, lépe pomačkat, pak odráží všemi směry, lepit jde dobře oboustrannou kobercovou páskou, ale bacha tu širší, lepí lépe.
Jasné, děkuji za rady. Pod zářivkami je už od výrobce přidělaná ta lesklá folie...
Na kryt se musí podívat nějaký elektrikář. Myslím, že mezi ty dvě zářivky už ale třetí nenapasuji :( je mezi nimi zase vystouplý kryt :(
njn. to je ono... když amatér začíná...
Děkuji
Máte nad zářivkou něco takového:
www.akvarista.cz/… ? Pokud ne, uvažovala bych nejprve nad tím, víc světla to sice nebude, ale pomůže ho to nasměrovat tam, kde má být.
(Reflektory přidejte raději s odstupem, ať se nerozjede nějaká zelená vláknitá nepříjemnost.)
Jinak se dá slabší světlo trošičku ošidit přidáváním CO2, ale už to chce něco málo vědět o "akvachemii". Jinak je základ dobré dno, správná péče o akvárko a vybírat spíš rostlinky, které jsou na světlo nenáročné (zrovna valisnérky a echinodory mezi ně patří). Údaje z knížek/atlasů typu "potřebuje alespoň 0,5 W/l" berte jen zhruba.
Leda že bys předělala kdyt na T5 zářivky, ty jsou tenčí a dají se sehnat i 24W při délce 549mm. Taky může být řešením přidat více trubic, jestli je to možné. Nebo přejít na jiný zdroj světla, ale lineární zářivky se používají nejčastěji
Děkuji
Teď jsem si byla koupit ten Lumilux. říkala jsem si, že si koupím 2x 30W protože mám 2x18W a Echinodoru ani valiserii to nestačí (mám cca 120l). Jaké bylo mé zděšení, když mi pán řejkl, že 60cm zářivku silnější než těch 18W neseženu. :(
To je tedy zrada! co teď? akvárko je dlouhé 80 cm, to má koukat po krytu s delšímy zářivkami...
katterinecka napsala: speciální akvaristické a normální zářivky jsou v podstatě stejné, jen jinak svítí,...
a V tom je to kouzlo:
-delší životnost, menší pokles svítivosti
-levnější
-normalizované a ve větším rozsahu výkonů
-pro kytky mají i lepší spektrum
Takže proč speciálky, který brzo odejdou a je třeba je cca po půl roce, nejdýl roce vyměnit.
Srovnání. Moderní OSRAM Lumilux udává pokles po 10 000h o max 12% u 8** (u 9**, který mám doma je to jen 8%). Takže počítejte těch 10 000h na dobu svícení-12h/den
10 000h=cca 416 dní=> po 12h/den je to 2x tolik, takže 833dní= něco málo přes 2 roky.
Samozřejmě jsou lidé, kteří to mění jednou ročně, i ti kteří to mění, až dosvítí, ale na to už si udělá názor každý sám.
Přidat reakci
[1] ...... 4 5
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 22095x