Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přidávání amoniaku

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Přidávání amoniaku
S ohledem na svou nebezpečnost je dusičnan amonný uveden v seznamu látek považovaných za prekurzory výbušnin, jejichž prodej nepodnikajícím fyzickým osobám podléhá v Evropské unii dozoru, aby bylo zabráněno jejich zneužití k nedovolené výrobě výbušnin. Dusičnan amonný nelze podle tohoto nařízení prodávat ani držet samostatně ani ve směsích či látkách, v nichž je koncentrace dusíku pocházejícího z dusičnanu amonného větší nebo rovna 16 % hmotnosti.
Citace z Wikipedie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2023 20:33 Muž simonsen [14] Re: skypi
Volá sa to AD Blue.Je to hotový roztok 32,5% močoviny, 67,5% destilovanej vody. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2023 19:39 Muž skypi [248] Re: Richo
No, tak pořiď močovinu, u benzinky ji mají vysoce čistou a už v roztoku, něco nastuduj a můžeš začít... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2023 18:25 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Richo
Tak je jasné že tohle pravidlo neplatí zas až tak dlouho ale že by se dříve používal běžně to bych neřekl, a to jsem v tom namočený už dost dlouho. Ono hnojení rostlin jako takové je poměrně nový obor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2023 17:41 Muž Richo [11] Re: vaclav
No na stránkách akvarijni-hnojivo.cz/… ja tato látka uvedena, takže v akvaristice se asi používala běžně. Je tam i kalkulačka míchání. A každý smrtelný živnostník se k této látce dostane. Takže jsem čekal odpověď od akvaristů co s tím mají zkušenosti, přidávají dusík, aniž by zvedali hořčík nebo draslík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2023 12:56 Muž Jozef [311] Re: vaclav
Ja si myslím, že keď sa bude k nej chcieť dostať, tak sa dostane.
Ale osobne by som citáciu ktorú si dával (alebo podobný text s varovaním - na vlastné riziko), dal do modrého rámčeka (na začiatok, ako v iných témach).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2023 09:50 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Richo
Ptáš se tu na látku, ke které se normální smrtelník nedostane, takže co čekáš za odpověď. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2023 09:45 Muž Richo [11] Re: lacewings
Dík :-) . To mi došlo, když jsem našel článek s tím obalováním mletým CaCO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2023 09:02 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Richo
Richo napsal:.. Na hladině zůstal nějaký prach. Je to normální, nebo v destilce se to rozpustí...
- ano je to normální
- ne, nerozpusti se ti to v destilce, stav bude obdobný, ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 21:17 Muž Jozef [311] Re: Richo
Dusičnan amonný totiž není výbušný sám o sobě. Jde spíš o oxidační činidlo, které oheň „krmí“ kyslíkem. Podle Gabriela da Silvy, lektora chemického inženýrství na University of Melbourne, ke vznícení dojde pouze za správných okolností, kterých je obtížné dosáhnout. vtm.zive.cz/…

Áno, dá sa použiť na výrobu výbušín a pri požiari by som ho nechcel mať doma (ako veľa iných povolených látok).
Obchodu na alibi a evidenciu asi stačí čestné prehlásenie (ak by niekto kupoval veľa na útok je evidovaný :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 19:35 Muž kus [200] - RostlinyRe: vaclav
U nás v areálu, je prodejna Verkon a ten ten dusičnan amonný má. Koukám na stránky a asi stačí vyplnit nějaký prohlášení. Ale nezkusil jsem koupit.
www.verkon.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 09:57 Muž Richo [11] Re: vaclav
Jj, tak asi povolení k držení mám, když mi jej legálně prodali ;-).
Edit: Dnes se NH4NO3 dodává pro zemědělské účely granulovaný, přičemž granule jsou pokryty povlakem mletého CaCO3, aby se neslévaly, a potlačila se tak náchylnost k explozi. Zdroj www.technickytydenik.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.02.2023 09:19 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Richo
S ohledem na svou nebezpečnost je dusičnan amonný uveden v seznamu látek považovaných za prekurzory výbušnin, jejichž prodej nepodnikajícím fyzickým osobám podléhá v Evropské unii dozoru, aby bylo zabráněno jejich zneužití k nedovolené výrobě výbušnin.[5] Dusičnan amonný nelze podle tohoto nařízení prodávat ani držet samostatně ani ve směsích či látkách, v nichž je koncentrace dusíku pocházejícího z dusičnanu amonného větší nebo rovna 16 % hmotnosti. Citace z Wikipedie:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 05:02 Muž Richo [11] Re: vaclav
No tak vařit to nemíním :-) . Roztok se má uchovávat v ledničce? A co ten prach na hladině, je to normální?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2023 23:28 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Richo
Dost nebezpečná látka při zahřátí je z toho rajský plyn a při ještě větší teplotě je z toho trhavina. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2023 11:43 Muž Richo [11] – Rozpustnost NH4NO3
Fotka k příspěvku Pořídil jsem si od FUNCHEMu 99% Dusičnan amonný a protože nemám destilku, tak na zkoušku jsem trochu rozmíchal v kohoutkové vodě a jakoby se to nerozpustilo. Na hladině zůstal nějaký prach. Je to normální, nebo v destilce se to rozpustí dočista dočista :-) ?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2018 17:22 Muž Magic [879] - RostlinyRe: MichalV
Tých 4.1% je horčík, takže celý MgO bude 6.8%. Ale inak si to zhrnul správne, zvyšných asi 16% môžeš akurát hádať a veriť, že tam je i vápnik. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2018 16:50 Muž MichalV [327] – Liadok amónny
Fotka k příspěvku Vo svojom experimentálnom akva "čierna ovca" som mal nadbytok fosforu, tak som sa rozhodol pridávať liadok amónny, ale nie je mi celkom známy jeho obsah.
Podarilo sa mi zohnať dusičnan vápenato-amónny, kde celkový obsah dusíka je 27%. z toho 13,5% v amónnej forme a 13,5% v dusičnanovej. Logicky NH4.NO3 (dusík 1:1)
Po prepočte by to malo byť 17,4% v NH4 a 59,8% v NO3. Taktiež MgO udávajú 4,1% - spolu 81,2%
Zvyšok tvorý asi vápenec, ale v akej forme? resp. aké tam môžu byť prímesy? Niektorí výrobcovia spomínajú dolomitový vápenec.

Čistý NH4NO3 obsahuje 34% N (ten nemám), ale vtedy by to bolo 97,1% - zvyšok asi vlhkosť
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.06.2017 18:46 Muž Mirek64 [68] Re: Maq
Zdravím,
studijní materiál z Mendelovy univerzity:NH4+ pro vodní organismy prakticky neškodný i v koncentracích desítky mg/l.
web2.mendelu.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2017 16:00 Maq Re: vaaclav
Jo, to je dobrý odkaz, z té tabulky v návodu se dá vyčíst nějaký názor. Charakteristicky si to všímá toxických koncentrací pouze NH3, a tabulka ani nejde pod pH 7, protože tehdy je podíl NH3 maličký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2017 14:50 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vaaclav
K hodnote NH4+ sa dostaneš na základe pH, pKa NH3/NH4+ je 9.25. Nehovoriac o tom, že pri "normálnom" pH bude skoro celá nameraná hodnota NH4+.

Ale či existuje nejaký odporúčaný limit pre akvárium, to netuším, priam pochybujem.

Je pre ľudí vo vzduchu desiatky ppm (podľa štátu a časov priemeru), v pitnej vode 0,5 mg/l, v kojeneckej vode 0,25 mg/l (samozrejme dohromady obidve formy).

EDIT: Z toho, čo som čítal (a, priznávam, nie je toho mnoho), by som povedal, že limit NH4+ bude vychádzať z podielu NH3, takže keď pri pH=7 je NH4+/NH3 asi 200 a limit NH3 je 0,2mg/l, tak limit bude 200×0,2mg/l, ergo asi 40mg/l.
Je síce na mieste otázka, či vysoké NH4+ nebude rozhadzovať homeostatitcké pH, ale... netuším.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2017 14:24 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Já tedy ten test nemám ten to ale nerozlišuje. www.akvarista.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2017 14:00 Maq
Znáte někdo nějaký vybádaný věrohodný údaj, kolik amonia (nikoli amoniaku) je v akvarijní vodě "dovoleno" jako neškodné?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2016 14:00 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: TRULY
-jenom ten trident se sotva vešel do kýble ,když jsem to přendaval :-D , jsem to řešil starým akva 80l ;-)
-edit - ,,vedra,, jsme tu měli v létě, ted tu máme zimu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2016 13:52 Muž TRULY [164] Re: lacewings
ale tak to má od vedra daleko :-D (kýbl) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.11.2016 13:40 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: TRULY
Fotka k příspěvku -Truly, o víkendu jsem stáhnul kytky z venkovního akva a taky čekaj než se rozhoupu, kam je zasadím
-sice to není kýbl , ale voda je čerstvá, jen hlídám teplotu a svítím zářivkou ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2016 13:33 Muž TRULY [164] Re: Maq
oka, čisto teoreticky ako dlho pri svetle bez dna a živin dokažu takto vydržať?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2016 13:28 Maq Re: TRULY
Nedoporučuji.
Nedostatek živin není tak zlý, jako potenciální zkažení vody.
Tady bude zřejmě limitním faktorem světlo. Dejte je ke světlu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2016 13:01 Muž TRULY [164]
ahojte
Potrebujem este týžden vo vedre udržať rastlinky pri živote.
Mylite že okrem svetla by som im tam ako živiny mohol pridať 50% odkalenej vody z akva?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2009 23:06 Muž filipsi [1295] Re: She
Diky za nabidku, myslim, ze mi ma pullitrovka vystaci jeste na mnoho let.
Podle Tve prezentace se ho snad brzy zbavis, zatim men casteji vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2009 22:32 She
Četla jsem jen první tři příspěvky v tématu, ale jestli tím někdo hnojíte, tak prodám! Mám doma amoniaku plné akva :-D
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2009 17:30 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetkyRe: filipsi
asi je to blba poznamka, ale nebylo by jednodusi si od nekoho vzit trochu vody z odkalování místo složitýho míchání nejakejch humusu z cpavkove vody? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2008 19:34 Muž filipsi [1295] Re: ezechiel
Potem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2008 19:21 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: filipsi
Bezne? Ja mel za to, ze je velmi rychle premenen na mocovinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2008 17:42 Žena Somali [98] – Re: filipsi
Jej, to by to dopadlo, kdyby se nám amoniak v těle (potažmo v játrech) ukládal... On se totiž sám o sobě ukládat nedá. Funguje to tak, že je amoniak buď okamžitě zabudován do aminokyselin, nebo je z něj (u savců) vytvořena močovina, která se následně vylučuje z organismu. Amoniak jako takový je silně toxický zejména pro centrální nervový systém a pokud dojde k poruše metabolismu (třeba selháním jater), tak ten jedinec poměrně brzy zemře. Bohužel játra jsou v tomto nezastupitelná, takže pokud nefungují, tak finito...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2008 16:18 Polyfenes Re: Horác
Ok, díky. Btw kdesi jsem četl že žraloci mají velké množství amoniaku v těle. Jako paryby nemají plynový měchýř a proto ho mají ulžený v játrech, které jsou na takové tělo větší než obvykle...Je to možné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2008 16:07 Muž Horác [3942] Re: Polyfenes
1) Chlorid hlinitý se vůbec nemusí disociovat, aby se projevil jako kyselina. Jde o elektronově deficitní molekulu, funguje jako akceptor volného elektronového páru a tudíž jde o Lewisovu kyselinu.

2) Vylučování amoniaku : viz issuu.com/… (článek Dusík a ryby).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.12.2008 15:58 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Polyfenes
Ryby vylučují amoniak převážně žábrami (přes 90%) právě ve formě NH3! :-)
Proto také při vyšším pH a obsahu NH4/NH3, kdy stoupá podíl NH3, se rybami produkovaný NH3 nemůže ve vodě rozpouštět a může dojít k autointoxikaci ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.12.2008 15:42 Polyfenes Re: Horác
Mám v tom asi fakt zmatek - byl jsem pevně přesvědčen že to je přesně naopak. Teda pokud jde o sul tak jde jak jsi psal třeba chlorid hlinitý tak pak je to jak? Myslím během disociace.
A Ještě jeden dotaz ohledně vylučování amoniaku z těl ryb - v jaké formě ho tedy vylučují? To snad ani nejde aby si jen tak ulevily čpavkem...?Nebo jo?
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2008 12:49 Polyfenes Re: ezechiel
Ty jo...to fakt? Normálně čistý amoniak? Já jsem vždycky myslel že z nich jede močovina a ta se činností bakterií (ne nitrifikačních). No ještě že to není bežné u lidí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.12.2008 12:44 Muž Horác [3942] Re: Polyfenes
"Sůl slabé zásady a silné kyseliny má vždy reakci kyselou."
Ale já s tebou vůbec nepolemizoval o výsledném pH, já jen tvrdím, že NH4+ se nechová jako slabá zásada a NO3- se nechová jako silná kyselina. To je prostě KRAVINA a na tom trvám (po tolika letech studia chemie ani nemohu jinak).

"(Bronstedova) teorie platí pouze pro kyseliny a zásady, nelze uplatnit na soli. Soli kyselin se řídí podle LEWISOVY TEORIE."
Další nesmysl. Kdes to sebral? ... Bronstedovu teorii lze aplikovat na jakoukoliv látku schopnu odštěpit/přijmout proton. Obecnější Lewisova teorie "jen" umožňila vysvětlit kyselý charakter látek, které H+ odštěpit nemohou (např. chlorid hlinitý). Sorry, ale máš v tom totální chaos a pak sem píšeš blbosti typu "dusičnan je silná kyselina". Není a nikdy nebude. Ani ve vodě, ani v bezvodém prostředí. Ani vůči slabé zásadě, ani vůči silné zásadě. Prostě NIKDY. Ať už na něj aplikuješ teorií kolik chceš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2008 12:42 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: Polyfenes
Mocoviny bych si asi s klidem malou lzicku dal, to zas jo :-) Nerikam, ze je toxicka, jen pro vodni prostredi je lepsi amoniak (v rozumne - pomerne male koncentraci).

Problem je prave v tom, ze vodni rostliny vetsinou na rozdil od suchozemskych nejradeji amoniak (taky se mi to nezdalo, ale nedavno jsem se o tom presvecil). A predevsim - ryby (temer vsechny) vubec neprodukuji a nevylucuji mocovinu, ale cpavek. V tom byl asi ten zakopany pes ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2008 12:35 Polyfenes Re: ezechiel
No psal jsem že nejsem odborník přes rostliny, nevím kolik je toho třeba - btw proč by ta močovina měla být toxická? Je to přirozená součást lidského i rybího těla. Býci se tím přikrmují pořád pro lepší nárust svaloviny. Podle mě by to s toxicitou mělo být lepší - je to přece jen amid...KLidně si můžeš zajít na JZD a dát si jednu lžičku :-) Nic se nestane.
Jak je to s vodníma roslina to nevím. Pro běžné suchozemské rostliny je lepší hnojit močovinou.

S tím editem souhlasím - psal jsem
"Nejsem v tomhle odborník, kdoví jestli tam nedojde k porušení chelátu, navázaní minerálů do nějakých nevyužitelných sloučenin atd..."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2008 12:15 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: all
Hmm, pekne se to rozjelo. Mozna by bylo dobre ohlednout se trochu zpet na rybicky.net/forum/8812… Tam se tohle mimo jine take resilo.

filipsi - V mem pokusu byla koncentrace amoniaku asi 0,15 mg/l.

Polyfenes - S tu mocovinou bych byl opatrny - pro akvarium je rozhodne prirozenejsi amoniak. A v koncentracich pro rostliny dostatecnych rozhodne amoniak na pH velky vliv nema (dokonce jej muze pekne stabilizovat). Priklanim se k prispevkum Horáce a Sida.

zrada - Snad nerozpoutam dalsi nikam nevedouci debatu, ale srovnavat pridavani cpavku se cpanim deti steroidy (jestli to tak vazne bylo mysleno) je dalsi usmevny priklad nesmyslneho boje proti umelym zasahum. Kdyz uz mame srovnavat, tak dobrym prirovnanim je doplnovani na bilkoviny chude stravy proteinovymi izolaty. Na tom snad neni nic spatneho.

Edit: Jeste bych dodal, ze velka cast teto diskuse je sice "chemicky zajimava", ale prece jen je to v akvariu o dost slozitejsi. Brönstedova a Lewisova teorie jsou (stejne jako vetsina podobnych chemickych "zakonu" a poucek) trochu nadsazene jen takovou poloempirickou berlickou - modelem s omezenou pouzitelnosti. V akvariu vstupuje do hry spousta dalsich latek, z nichz nektere jsou v koncentracich, pro nez takove zakony jsou uz jen dosti vzdalenou limitou. Ani nemluve o rybach a rostlinach...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2008 12:02 Polyfenes Re: Horác
Takto uvažuješ podle Brönstedovy teorie kyselin a zásad. Tato teorie platí pouze pro kyseliny a zásady, nelze uplatnit na soli. Soli kyselin se řídí podle LEWISOVY TEORIE. Sůl slabé zásady a silné kyseliny má vždy reakci kyselou. Pokud se rozpustí jakékoli množství (ať už pár mg nebo několik kg), bude výsledné pH menší jak 7. Pokud se tedy navalí do půdy NH4NO3 dojde k okyselení půdy. To samé platí třeba pro NH4CL,(NH4)2SO4,....
viz třeba:
www.jergym.hiedu.cz/…

Edit: Ještě dodám:
reakce bude takováto:
A)iontová reakce (NH4)+ + (NO3)-
B)produkt hydrolýzy NH3 + (H3O)+
produktem je tedy oxóniový kationt = kyselá reakce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2008 01:43 Muž DrSova [28] - RostlinyRe: Polyfenes
Jen takovy postřeh: Rostliny "radeji" prijímaji amoniakalni iont,takze dusičnany se budou(podle me) hromadit->nepovede to k bujnemu rustu řas? Jinak amoniak amici zdarne pouzivaji na hnojeni kukurice :)
re Polyfenes: Tou toxicitou si nejspis myslel pridavani mocoviny ne?,ta je toxicka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.12.2008 23:20 Muž Horác [3942] Re: Polyfenes
Polyfenes napsal: NH4NO3 ... hydrolyzuje na slabou zásadu NH4+ a silnou kyselinu NO3-.
Sorry, ale to je nesmysl (viz Bronstedova teorie kyselin a zásad). Amonný kationt ve vodě odštěpuje proton H+ a tudíž se chová jako kyselina, nikoliv jako zásada. Dusičnanový aniont (jakožto sůl silné kyseliny) přijímá proton H+ nazpět velmi, velmi neochotně - tj. chová se jako velmi slabá zásada.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2008 22:29 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Polyfenes
NH4NO3 je kyselá sůl, hydrolyzuje na slabou zásadu NH4+ a silnou kyselinu NO3-. Zase by došlo k narušení pH a poměrně razantně.
Můžete upřesnit, v jakých objemech hnojiva uvažujete? Řekněme - v mg/l?
A jak disociuje např. KNO3?
Dalším problémem by byl ten kationt NH4+ pokud by v akvárku bylo pár rybiček tak pochcípají raz dva.
Důvod onoho "pochcípání"? (V souvislosti s předchozí otázkou na uvažovaný objem.)

S tou močovinou je to zajímavá myšlenka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2008 22:09 Polyfenes Re: Sid
NH4NO3 je kyselá sůl, hydrolyzuje na slabou zásadu NH4+ a silnou kyselinu NO3-.Zase by došlo k narušení pH a poměrně razantně. Dokonce i hnojení obyčejných rostlin na poli pomocí NH4NO3 je problém kvůli okyselení půdy. Proto se používá radši NPK, kde to dohromady bude mít snad pH poblíž 7.
Dalším problémem by byl ten kationt NH4+ pokud by v akvárku bylo pár rybiček tak pochcípají raz dva. Chtělo by to tu směs kyselé soli a zásadité soli namíchané tak, aby výsledné složení mělo neutrální pH (v případě že tam nejsou rybičky), pokud by tam byly, zkusil bych to s tou močovinou. Vyjde levně, dá se v pohodě sehnat v čistotě p.a, čímž odpadne problém s arsenem a těžkými kovy. Nejsem v tomhle odborník, kdoví jestli tam nedojde k porušení chelátu, navázaní minerálů do nějakých nevyužitelných sloučenin atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2008 20:09 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: filipsi
Co zkusit NH4NO3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2008 20:08 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Polyfenes
K deficitu dusíku dochází, i když v takovém akvišku "s pořádným porostem" rybky plavou. :-)
(Snad nebudu jediný "kytičkář", který takovou situací zná z praxe... :))
S ohledem na svou nebezpečnost je dusičnan amonný uveden v seznamu látek považovaných za prekurzory výbušnin, jejichž prodej nepodnikajícím fyzickým osobám podléhá v Evropské unii dozoru, aby bylo zabráněno jejich zneužití k nedovolené výrobě výbušnin. Dusičnan amonný nelze podle tohoto nařízení prodávat ani držet samostatně ani ve směsích či látkách, v nichž je koncentrace dusíku pocházejícího z dusičnanu amonného větší nebo rovna 16 % hmotnosti.
Citace z Wikipedie.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 3361x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9228-pridavani-amoniaku