Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 pomocí sycené vody

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
CO2 pomocí sycené vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2006 20:49 Usine Re: sidonius
Tilmanova tabulka a ta od Rataje je ale uplně něco jiného. Každý doporučuje jinou koncentraci co2 a rozdíl je hodně velký. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2006 08:43 Sidonius Re: Caleb
Informací o sycení CO2 najdete na akvafórech dostatek. Jak moc "bublat" závisí na mnoha faktorech, např. na velikosti nádrže, alkalitě vody, druzích a počtech rostlin v akva ...).
Zkuste popsat svou nádrž a napište, proč o sycení akva uvažujete - zda kvůli hnojení rostlin nebo třeba "jen" za účelem úpravy pH...
Pro dobře zarostlou asi 100 l nádrž byste neměl nic pokazit, když náplň do 2l PET láhve připravíte z 5g (cca 1/10 kostky) čerstvých kvasnic a 30 dkg cukru.
Dojdete-li k závěru, že dodatečné sycení CO2 potřebujete kvůli rostlinám, nezapoměňte na dostatek světla, bez něhož je toto sycení méně účinné.
Koncentraci CO2 zjistíte orientačně podle Tilmannovy tabulky z hodnot pH a alkality. Tabulka je m.j. na krabičce s testem na alkalitu Karbon (fa. Rataj).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2006 22:25 Caleb Re: Sidonius
Díky moc za Vaše info.

Máte pravdu, že jsem ulítnul o jeden řád. Na 100 litrů bych potřeboval 2,5 až 3g CO2.....tedy půlku flašky. Potom musím souhlasit, že to není "nejlevnější".

Ohledně toho sycení CO2 pomocí kvasnic a cukru.....pokusím se najít info ve fóru, ale jak u této metody zajístíte nepřesycení CO2? Což by se rybkám asi nelíbilo, ne? :-)

Ještě jednou díky za Vaše reakce. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2006 20:54 Muž ivan [15] Re: Caleb
Teď mne asi zarytí příznivci rychlokvašek odsoudí ale já dolévám každý den sodovku do nádrže.Moje zkušenost je dobrá,na 300L leju 1,5 L sifonu z práce,je za dobrý prachy(zadarmo) a stejně si nesu v batohu petku s pitím a po práci zase sodu.Abych ještě víc podpořil růst aplikuji i PMDD.V garáži mám 10kg bombu s CO2,ale tou jenom foukám kola u auta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2006 09:58 blek Re: Sidonius
:-) to byl Horác? :-)
Mám odzkoušené (pomocí Sera-pernament testu), že snižování jednorázově doplněného CO2 probíhá velmi pomalu a jeho úbytek mají na svědomí spíš kytky něž „Henry“
Obsah kysličníku se asi v mém akváriu nepřiblíží přesycenému roztoku.;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2006 09:16 Sidonius Re: blek
"...CO2 z vody sám bezdůvodně nevyprchává, pokud ho nevytluče vzduchování..."
Dovolím si nesouhlasit - CO2, jehož koncentrace je v daném akváriu uměle zvýšena, bude vyprchávat ve snaze dosáhnout stavu, odpovajícího objemovému procentu tohoto plynu ve vzduchu nad hladinou. ;-) Vzduchování tomuto procesu pouze napomáhá.
(Henryho zákon: Koncentrace rozpuštěného plynu ve vodě je přímo úměrná parciálnímu tlaku plynu nad její hladinou. Nebo taky Horácův zákon o zvětrávání piva!) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2006 07:33 Štěpán Re: bubles
bublesi, to co jsi popisoval se mohlo stát jedině protože jsi tu sodovku PŘEDÁVKOVAL, NIKDY by se to nestalo, kdybys nalil správné množství.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2006 22:11 bubles Re: blek
Hele, kdo tady řikal něco o celý petce rozzureny ahoj
A ryby to přežily a já zavedl kvašení a bylo to ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2006 20:47 blek Re: Martin76
Otázka zněla zda s tím má někdo zkušenost a zda to funguje. Já tu zkušenost mám a u mě to funguje bez problémů.
CO2 z vody sám bezdůvodně nevyprchává, pokud ho nevytluče vzduchování, rozstřikovací rampa atd. jednorázové dávkování postačí.
Jiná otázka by byla, který způsob je lepší. Tu ale nikdo nepoložil.
Experti co nalijí celou petku do 30 litrového akváka a otráví ryby se samozřejmě najdou vždycky. Přečíst si něco o koncentracích je dost náročné :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2006 19:38 bubles Re: Martim76
přesně tak, souhlasím s martinem 76, jednou jsem to taky kdysi zkusil, do pěti minut byly všechny ryby na hladině, a všude na rostlinách a dekoraci se usadily ty bubliny co2, bylo to hrozné. A rostlinám to vůbec nepomohlo. Přesně souhlasí, s tím, že kvasňátorem ti to tam utiká průběžně. Nebo se dělá to, že se do akva ponoří nádobka dnem vzhůru, aby vevnitř byla jenom voda, tzn. žádnej vzduch. No a pak se do tadytoho napustí co2, a ten se všechen během dne vsákne do vody. odpadá tím ale efekt krásného sloupce bublin jdoucího po akváriu, a každý den musíš např. ze sifonové bomby napustit správné množství co2ky, aby až budeš zhasínat už tam na nocv bnebylo vůbec nic :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2006 18:11 Muž Martin76 [5] Re: blek
Moc si funkčnost této varianty nedovedu představit. Pokud jednou denně naleju do akvária sycenou vodu, chvíli po nalití bude jistě hladina CO2 vysoká, až bych měl obavu, že předávkuji, ale jak dlouho bude trvat, než CO2 vyprchá? Myslím, že mnohem spolehlivější je CO2 z kvasnic už proto, že je do akvária dodáváno průběžně bez nárazových výkyvů v množství. Navíc mi připadá zbytečně pracné každý den lít do akva sycenou vodu, když stačí jednou za dva týdny namíchat kvasnice s vodou a cukrem a potom se o to člověk nemusí starat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2006 17:55 blek Re: Caleb
Funguje to a ani to není moc drahý. Ale kdo má ty flašky pořád tahat.
Doporučoval bych to snad na vyzkoušení, nebo při nějaké havárii stávajícího zařízení.
Pozor ale na předávkování (max. 0,5Lstolní vody/100vodya den)
a používá se pouze sycená stolní voda, ne minerálka.A stojí v kauflantu asi 3 Kč/1,5l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2006 17:04 Sidonius Re: Caleb
100 l nádrž... 100 x 25-30 = 250-300 mg?!
Mně vychází 2500-3000 mg a to už je podle vašich propočtů cca 1/2 l "matonky". Vezmeme-li v úvahu, že část CO2 unikne z láhve po jejím otevření, další část při přelévání a zbytek velmi rychle po nalití, vaše metoda hnojení CO2 by se opravdu prodražila a navíc pochybuji, že by se vám líbilo stát co chvíli u akva a napájet ho "matonkou".
Ale zkusit to samozřejmě můžete. Už proto, abyste do budoucna mohl zasvěceně na podobné otázky odpovídat.
Přeci jen výroba CO2 kvašením bude rozumnější - za cenu jedné "matonky" můžete pomocí kvasnic a cukru bublat do 100 l akva asi tak 2 týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2006 17:03 Muž Horác [3942] Re: Caleb
No, tak teď jsi mě teda utřel :o). Řek' jsem si vo to ... Mám to. I když, pokud je ta voda takhle přesycená, tak to z ní přece strašně rychle uteče, ne? Víš přece, jak rychle větrá pivo ... :o)))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2006 15:35 Caleb Re: Horác
Teď Tě jako nechápu.....sycená voda stojí do 10-ti koruny a minerálka o něco víc. Když se podíváš, kolik CO2 obsahuje (třeba matonka ma 5g/l CO20).

Podle p. Rataje je optimální obsah 25-30mg/l (pokud jsem to pochopil).....tzn o tři řády méně.

Mám-li 100 litrové akva, tak ideální obsah by podle rataje byl 250-300mg CO2 (tedy 0,25 - 0,3g)....tzn. 0,5decilitru ?....tzn 30 "dávek" z 1,5l láhve.

Co je na tom drahého? Navíc nepředpokládám, že by se tam lila celá půldecka....nějaké CO2 už tam je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2006 14:26 Muž Horác [3942] Re: Caleb
Koukal jsem, že jsi student. Jestli jsi bohatej student, tak NO PROBLEMO :o).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2006 14:12 Caleb – CO2 pomocí sycené vody
Zdravím,

nemáte někdo zkušenosti s "hnojením" pomocí sycené vody či sycené minerálky? Většina těchto "výrobků" má na sobě tabulku s obsahem látek i CO2 na litr.

Díky za info ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 3653x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/884-co2-pomoci-sycene-vody?od=51