Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení Resun probíjí

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení Resun probíjí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2009 21:40 Muž ampik [2] - RostlinyRe: Usine
Jenze on ma pripojeni dvojvodicem takze vymenit snuru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2009 21:21 Usine Re: klavzam
Je to statická elektřina, musíš reflektory propojit z kovovou částí svítidla, nebo rovnou na zelenožlutý drát na přívodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2009 20:08 Muž ampik [2] - RostlinyRe: klavzam
proste si kup trivodicovej kabel zapoj ho jako ten buvodni akorad ten zelenozlutej propoj na vse kovove, ceho se pri manipulaci dotykas. a je po problemech...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2009 22:48 Muž kortezhugo [983] Re: klavzam
tone a na "srubovak s dutnavkou" sa vy.er - tam je iny problem "ZEM"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2009 21:14 klavzam – rampy s reflektormi
tak som si to tu precital a musim povedat, ze ste ma znejistili (som absolutna elektrikarska lama). mam dva funglace rampy T5 - 39W zo ZEKIE. Dnes som nainstaloval reflektory a po zapnuti ma to koplo. tak som to zmeral (srubovak s dutnavkou) a svieti. Teda svieti len po prilozeni na reflektor, lebo telo osvetlenia je plastove. svetla som vypol a zapol po hodine a teraz uz "svieta" len reflektory nad trubicami 830 (840 su uz v pohode).
- Je to len staticka energia? (ta dutnavka svieti hned po prilozeni "srubovaka" a netreba ani uzavriet okruh prstom na tom vrchnom konci "srubovaka")
- obe rampy maju len plochu (dvojvodicovu) zastrcku, je to akceptovatelne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2008 19:38 Štěpán Re: Usine
Ještě by se mělo připomenout, že chránič funguje na správné třívodičové elektroinstalaci, pokud je někde ještě stará dvouvodičová, kde je uzemňovací kolík spojený s nulákem, chránič fungovat nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2008 17:43 Usine Re: ampik
Bavíme se o zkoušečce a tu ti rozsvítí kde co, indukce, a i jakákoliv statická elektřina. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 19:11 Muž ampik [2] - RostlinyRe: Usine
no tady jsem vycetl ze zapalne napeti je 160V ale ja ji rozsvitil na 120V coze cs.wikipedia.org/… a tatka me rikal ze je to 80V a to je elektrikar. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 18:10 Usine Re: ampik
To z tou doutnavkou máš špatně. Ale tvůj návod jak oslepnout a vyhodit pojistky až v elektrárně bych ti nedoporučoval zkoušet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 18:04 Usine Re: jirikovar
filipsi má naprostou pravdu je lepší si pořídit chránič z vybavovacím proudem 30mA, ránu od něj sice dostaneš, ale on vypne a ty se nebudeš kroutit u akvária do té doby než si toho někdo všimne a vypne proud. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 16:10 Muž ampik [2] - RostlinyRe: Usine
doutnavka (je to co sviti oranzove ve zkousecce) se rozsviti pri 80Voltech a to tam je ešte odpor. takže tem bude minimalne asi 100V. ne max. 50V. jina jde to zkusit, když se vezme drat a pripoji se na kolik v zasuvce, a omota kolem toho kovu ve svetle, a vyhodi to pojistky je zle! sad to je na rozdelani a potom predelani a hlavne nenamacet do vody!! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 14:37 Muž krysikmouse [11] Re: neczuz
hele necz. Jsem elektrikář, změřím ti to a můžu ti to dát na posouzení známýmu revizákovi. Mám dva. Pokud bys měla chuť můžeme to udělat tak , že bys mi to poslala poštou a já bych to dal ke změření kolegovi revizákovi a pak i odvez druhýmu známýmu revizákovi a budeš to mít naprosto jistý , změřím to dotykový napětí i sám a budeš mít jednou pro vždy klid anebo se z toho budou moct dát vyvozovat další věci... protože zkrátka bysme tady mohli být ještě rok s touto debatou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 14:35 Muž krysikmouse [11] Re: jirikovar
hihi dostal :-) a dostal jsem ran a hodně velkejch už moře. Ale na chránič jsme si ve škole museli povinně přes šroubovák šáhnout na fázi:-) každopádně vybavuje při 30mA a to by ti ublížit němelo proto taky jsou že ? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 12:56 neczuz Re: Oizo
Oizo napsal: A máš možnost si půjčit buď digitální(v OBI za 100) nebo ručičkový měřák?
Do obi bych mohla zajet, mám to ale přes celou Prahu. Navíc vrážet další peníze (byť jen 100,-) do tone osvětlení se mi nechce. A to ani nevím, jetli bych uměla něco změřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 08:42 Muž filipsi [1295] Re: jirikovar
Ja pecku nedostal, nicmene, kdyz jsme u tech chranicu, take je kazdemu doporucuju, delaji se i provedeni do zasuvky, pripadne primo integrovane ve zdi v zasuvce. Pro vetsi klid v dusi, zvlast, kdyz jsou doma deti, bych to kazdemu u akva doporucil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 05:17 jirikovar Re: krysikmouse
ty jsi asi ještě nedostal ranu přes chránič že to tak nabízíš někdy si zkus jakí to je pecka do vybavení chrániče !!!! love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 23:39 Acinonyx Re: Oizo
No, ale to je jeho pointa. Ked pouziva sablony, tak by bol asi aj datum pisany rucne. Keby vsetko na PC, tak asi nic napisane rucne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 23:37 Muž Oizo [3] Re: Usine
To může být dopsané rukou záleží jaké má ten revizní technik vybavení.Může používat šablony a do těch jenom dopisuje hodnoty jako zde a nebo může vše zpracovávat na PC.Důležité je to razítko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 23:18 Usine Re: neczuz
Pak nezbývá než to změřit, ale stejně si myslím že naměříš jen pár voltů. Nesmí jich být víc jak 50 to je dovolené dotykové napětí. Potom by ten revizní technik dostal asi slušnou pokutu.
Ta správa se mě zdá drobet podezřelá, hodnoty dopsané rukou ale datum ne. Je to originál.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 23:09 Muž krysikmouse [11] Re: Oizo
no jo no pravda pravda... nekam ho vzít kde chránič je ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 23:01 Muž krysikmouse [11] Re: Usine
ono pokud by to dala někam do zásuvky která půjde přes chráníč a pak se stačilo jen ddržet to svítidlo a chrínič by vybavil bylo by to asi hodně vtipné kdyby ta revizní zpráva byla napsaná a chránič by to shodilo ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 22:56 Muž Oizo [3] Re: neczuz
A máš možnost si půjčit buď digitální(v OBI za 100) nebo ručičkový měřák?
No ono kolik lidí má doma chránič sad Pokud je to novostavba tak asi jo ale třeba v paneláku určitě ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 22:48 neczuz Re: Oizo
Tak se zásuvkovým kolíkem to svítí víc. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 22:40 Muž Oizo [3] Re: meczuz
No ono jsou také případy kdy se topení nezemní to pak zjistíš prd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 22:36 neczuz Re: Usine
Tak jsem se při zkoušení dotkla topení a svítí stejně. (zkoušečka vypadá jako šroubovák)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 22:26 Usine Re: neczuz
Třída I znamená že přístroj má třívodičový přívod a všechny kovové části jsou uzemněny.
Třída II Je přístroj opatřený dvojitou izolací Přívod stačí dvěma vodiči.
Třída III Přístroj je na bezpečné napětí.
Pokud ti doutnavka svítí i při vypnutém stavu stačí vytáhnout vidlici a otočit jí. Zřejmě vypínáš nulový vodič a ne fázi. U doutnavkových zkoušeček je ale jejich svícení na všem možném normální. Budou svítit i na statickou elektřinu. Jediný způsob jak se toho zbavit a opravdu zjistit nebezpečné napětí je dotknout se druhou rukou nějakého uzemnění. Kolíku v zásuvce nebo topení. Jestliže doutnavka zhasne je vše v pořádku, pokud se ale rozsvítí ještě více je zle. Mluvím samozřejmě o doutnavkové zkoušečce která má jen jeden zkušební hrot (tipu průhledného malého šroubováčku) , nikoliv dva. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 22:22 Muž matrix069 [79] Re: jirikovar
jj,samozrejme že u svietidiel typu Resun,Jebo a pod. čínskych to je nereálne. Sám mám Jebo(2x20W) a mal som ho rozobraté,i keď mal trojžilový vodič,vo vnútri spínal jeden vypínač modrú žilu a druhy vypínač hnedú žilu. Tak aj to svedčí o kvalite. X-) Nehovoriac o tom,či číňania vedia rozdiel medzi DIN normou a STN. ne (opačne fáza a nulák-ale to už som sa niekde zmieňoval)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 22:11 jirikovar Re: matrix069
NEMÝLÍŠ SE ale sám tomu nevěříš že to tak je provedené ve vnitř rohodně bych šel do plastu a IP65 nesmíte zapomenout jedná se o indujkci pouze v případě že je souběh vedení popřípadě je v zářivce kondenzátor bez odporu na samovybíjení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 22:01 Muž krysikmouse [11] Re: neczuz
nevím no ta zkoušečka se mi nelíbí nějak , ale jasně měření izolačního odporu potvrdilo že izolační odpor svítidla je v pořádku... elektrotechnický zkušební ústav EZÚ . Ještě bych udelal jeden pokus. Připojit svítidlo přes zásuvku která je chráněna chráničem. např v nových instalacích v koupelně atd... připojit ho rozsvítit a šáhnout na něj ... to by mě docela zajímalo co by to udelalo .. ale podle toho co naměřil by neměloi nic, pak tady můžeme ještě rok debatovat o té zkoušečce :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 22:00 Muž krysikmouse [11] Re: matrix069
myslím si že nemýlíš
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 21:54 Muž matrix069 [79] Re: meczuz
Teraz ma napadlo,ak by malo svietidlo s kovovým povrchom,vo vnútri konštrukčne zabezpečené nejaké krytie živých častí(nejaké dvojité krytie,nejakým izolantom-konektory v plaste a pod) asi by nemuselo mať uzemňovací(zeleno-žltý)vodič. Alebo sa mýlim? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 21:51 neczuz Re: jirikovar
Co to znamená třídy jedna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 21:42 neczuz Re: krysikmouse
A proč ta zkoušečka svítí, ikdyž je světlo vypnuté (ale zapojené v zásuvce)? To je taky indukce? Co je to EZÚ ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 21:38 jirikovar Re: neczuz
Ahoj je to jednoduché vem ten výrobek odnes to nejbližšímu elektrikáři a ten ti řekne své ... muže to být špatně ukostřené zařízení ovšem podle tvého popisu se jedná o zařízení třídy ochrany jedna tu má kovové části tj znamená to že musí být pospojeny podle toho co jako profesionál elektrikář vidím nad akvárkama tak se hodně hazarduje se životem nejlepší řešení je pořídit si zářivku s krytím IP 65 celoplastovou a nebudou tyto problémy nerad bych sám skončil s rukama v akvišu vzhledem k tomu že mi spadlo podivně fungující světlo do vody při udržbě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 20:25 Muž krysikmouse [11] Re: neczuz
Ahoj , tak pokud je to spotřebič uvedený v třídě dvě, a vzhledem že se k tomu podepsal revizák , tak opravdu uznat reklamaci nemusejí. To že zkoušečka svítí bude opravdu pravděpodobně indukce a nebude dosahovat nebezpečnýho hodnot. Otázkou by pak bylo co by na to řekl EZÚ kdyby to vzali ještě důkladněji ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 20:03 neczuz Re: filipsi
Fotka k příspěvku Tak jsme dostali odpověď z obchodu - Vaše světlo je zkontrolováno revizním technikem a žádná závada na něm nebyla shledána, viz dokument v příloze. Bohužel tomu moc nerozumím. Je uvedená zkouška dostatečná k tomu, aby byla prokázána bezpečnost výrobku? Vylučuje provedená zkouška to, že světlo probíjí? Zkrátka při přiložení zkoušečky ke kovovým součástem osvětlení zkoušečka svítí. Je možné, že svítí na díky nějakému malému proudu, který však nedosahuje nad povolený limit?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2008 15:44 Žena Avona [107] Re: neczuz
A co SOS ? Sdružení na obranu spotřbitele, ti se také zaobírají kvalitou výrobků...Jestli je výrobek nebezpečný, což pravděpodobně je, tak by to určitě stálo za to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2008 14:29 neczuz Re: filipsi
Ja nechci ČOI jako kladivo na prodejce, nebudu ani nahánět posudky... Myslím, že se nakonec s prodejcem dohodneme. Teď řeším jestli je uvedená závada nebezpečná - každý řekne něco jiného. Pokud se jedná jen o nějaké jako kdyz si svlikas svetr , tak to nemá smysl řešit na ČOI. Pokud to může dopadnout prásk pecka jak sviňa ... tak to stojí za to hlásit na ČOI, která by měla nařídit stáhnout výrobek z trhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2008 14:20 Muž filipsi [1295] Re: necuz
neczuz napsala:.. ČOI řeší oboje? ...
Ne, COI prakticky neresi nic. Muze pouze prodejci ulozit pokutu, pokud nazna, ze jedna v rozporu se zakonem, a blize si na nej posvitit. Muze podat podnet k prezkoumani vyrobku u prislusne certifikacni autority (znacka CE). Nicmene je pravo prodejce tvou reklamaci neuznat, a pouze na tobe je pote vypracovani znaleckeho posudku a soudni spor. Pokud znalecky posudek mluvi v tvuj prospech (vada veci tebou nezavinena), je zcela jiste, ze soudni spor vyhrajes a prodejce bude muset reklamaci uznat, + nahradit tve + soudni vylohy. Ale do te doby vse platis sama, s tim ti coi nijak nepomuze. COI je spise takovy strasak, protoze zpravidla udela u obchodnika nejakou tu kontrolu, a to neni nic prijemneho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2008 14:19 neczuz Re: filipsi
Jenže ono to probíjí i ve stavu vypnutém (zhasnuté zářivky). Nebude to tedy jakýsi proud vzniklý provozem zářivky. minimálně to spotřebovává nějakou tu energii, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2008 14:11 Muž filipsi [1295] Re: neczuz
Predstav si neco jako kdyz si svlikas svetr, taky ti muze dat ranu, a nebezpecne to neni. Pokud je to jen nejaky naindukovany naboj, muze to byt technicky v poradku, a byt nebezpecne nemusi. To ale posoudi asi jen technik po rozebrani svetla, pripadne zkusebna. Pokud je svitidlo certifikovano, a nekdo na nem neudelal neodborny zasah, a neni chybny kus z vyroby (skripnuty kabel, atp.) melo by byt v poradku. Opet - posoudi pouze technik s elektro vzdelanim, my na dalku asi ne. I kdyz elektro-technici se tady urcite najdou, podle fotek asi moc nepoznaji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2008 14:00 neczuz Re: xOB
Já elektrice nerozumim - může to být "normální" z logiky věci - tedy jak tu pár lidí vysvětluje- protože to neni uzeměné, musí to probíjet. Ale je to " normální" z hlediska bezpečnosti? Smí být takovéto svítidlo v prodeji? Přece nemůžou chtít po každém, kdo si jej koupí, aby jej přines domu, rozmontoval, vyměnil kabel, přiletoval pár drátků. Pak se něco stane a obviněj mě z neodborného zásahu do výrobku. (To už se stalo a to jsem ani do ničeho nezasahovala.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2008 12:40 Muž xOB [83] - CichlidyRe: stana
Ono je to "normalni", pokud je kryt kovovej a neuzemnenej tak se vzdy neco naindukuje.
Doma mam patice glomat T5 2x54 pripevneny nevodive v kovovym krytu a mezi krytem a vodou bylo napeti 42V. Prisel jsem na to omylem, kdyz jsem cistil akvarko a oprel se vlhkou rukou o kryt. Stacilo kryt uzemnit na zemnici kolik a je klid.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 22:03 neczuz Re: krysikmouse
Ja myslim, že prodejcum to muže byt jedno, ti to případně taky vrátí. Jde hlavně o výrobce. Upřímě řečeno žádnému revizákovi se mi to nechce nosit, ať si to vyřídí ČOI sama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 21:08 Muž krysikmouse [11] Re: neczuz
podle me to je u všech stejný je to dáno konstrukcí svítidla, a myslím že to bude u všech stejný :-) Ta čoika by za to stála nebo nejaká podobná isntituce ... Ale asi než bych to podal , dones bych to na zkouknutí ještě odborníkovi popřípadě nejakému reviznímu technikovi elektro ,na proměření izolačních odporů atd... aby byla naprostí jistota při jednání s čoikou ... To tedy nás tady musí nenávidět prodejci co to mají na skladech :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 20:51 neczuz Re: krysikmouse
OK počkám na reakci prodejce na 2. reklamaci a píšu na ČOI. Otázkou je, jestli vada je přítomná již u nových svítidel, nebo se musí nějaký drát uvolnit, spéct, navlhnout nebo já nevím co, aby to začalo probíjet. ČOI řeší oboje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 20:32 Muž krysikmouse [11] Re: matrix069
Nooo samozřejmě já to říkám. Bylo by dobré kdyby se někdo asi na ČOI obrátil s typem svítidla a dal podnět k rpšetření , když koukám co tu lidí píše že s tím jsou problémy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 20:15 Muž matrix069 [79] Re: vaclav
Súhlas,kovové časti svietidla musia byť navzájom ukostrené pospojovaním. Tak je to aspoň u nás na Slovensku. A myslím že aj vo väčšine krajín. aby v prípade prierazu na kostru došlo hneď ku skratu(spojení so zemou) a vyrazeniu postiek,ističou(príp.inej ochrany). Ak to tak nieje,pri prieraze na kostru sa stanete pri dotyku s touto časťou telesa sami uzemňovacím vodičom a....prásk pecka jak sviňa. Ak sa človek máča v akvárku tak..... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 19:25 stana Re: Fiffa
včera jsem si zrovna náhodou také přečetla tohle fórum. Jeikož mám osvětlení resum, které používám už přes půl roku a do té doby jsem s tím byla spokojená, tak jsem to dnes otestovala zkoušečkou a zjistila s hrůzou, že to na všech kovových částech probijí tone Tak zítra to jedu hned reklamovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 18:29 Usine Re: Fiffa
Pokud jsou kovová klasická zářivková svítidla napojená na placatou šňůru tak je to normální zločin. Budou samozřejmě probíjet. Odstranění je jednoduché musí se použít třípramenný kabel a svítidlo včetně všech kovových částí uzemnit. To znamená že musí být připojeno na kolík v zásuvce a nesmí se vypínat vypínačem.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 4557x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8680-osvetleni-resun-probiji