Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sagittaria - pěstování, problém

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Sagittaria - pěstování, problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2018 20:15 Muž @ Maq [3182] Re: vaclav
... a není weatherbyana neplatný název?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2018 19:09 R Muž @ vaclav [8692] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Tak mě roky v akváriu rostla stále pod vodou jak jsem jí dal na slunce vylezle ven. Pochybuji že by se tak nechovaly obě dvě rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2018 18:49 Žena @ zelenakapusta [265] - ŽivorodkyRe: vaclav
Jde mi o to, že v místním atlase sice jsou u platyphylly fotky s květenstvím, ale to, že přes léto rostlina roste emerzně se tam píše o weaherbyana, ne o platyphylla, takže v tom mám hutný chaos.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2018 18:44 R Muž @ vaclav [8692] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
V tomhle ti nepomůžu naši prodejci uvádějí spíše platyphylla ale to je dost nespolehlivý zdroj. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2018 18:30 Žena @ zelenakapusta [265] - ŽivorodkyRe: vaclav
No já mám akvárium před oknem, takže to může mít svůj vliv. A je to tedy platyphylla nebo weaherbyana?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2018 18:27 R Muž @ vaclav [8692] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Mám stejnou zkušenost ale v akvárium s přírodním osvětlením, pod umělým mě rostla stále pod vodou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2018 18:16 Žena @ zelenakapusta [265] - Živorodky – Moje zkušenosti se Sagitaria platyphylla (weaherbyana)
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj všem,

ráda bych se podělila o svou zkušenost s rostlinou Sagittaria Platyphylla (i když je možné, že to je S.Weaherbyana, naprosto přesně to nedokážu říct).
Někdy v polovině léta mi začala vyrůstat z akvária až se úplně celá rostlina "přehoupla" do emerzu (foto 1) a protože mám tento druh poprvé, znervózněla jsem, nevěděla jsem, jestli o ni nepřijdu.
Ale příroda je prostě naprosto geniální :-)
Asi dva měsíce rostl trs nepřetržitě emerzně a vykvetl asi 13x. V posledních dnech se ale trs opět začal měnit.
Na foto 2 je vidět, že listy jsou sice stále srdčité, ale už nevyrůstají nad hladinu a ještě o něco níž - foto 3 - se nové listy znovu vracejí do submerzu :-)

Nezbývá než se sklonit před genialitou přírody.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.07.2018 19:20 Muž @ Maq [3182] Re: MichalV
MichalV napsal: Zeby zdroj uhliku?
Určitě ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.07.2018 15:38 Muž @ MichalV [138]
Fotka k příspěvku uz viem pereco sa tak vytiahla, ide do kvetu.
inak zaujmave je, ze takto sa dari prave korenu, ktory je zasadeny na rozhrani piesku a dreva. Zeby zdroj uhliku?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.07.2018 14:53 Muž @ Maq [3182] Re: MichalV
Myslím že se ukvapuješ v úsudku. Pokud by tomu tak bylo, tak by jasně platila závislost "čím lépe vedené akvárium, tím vyšší Sagittaria subulata". Nemyslím že by to zrovna takhle fungovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2018 12:24 Muž @ MichalV [138] Re: JirkaŠčobák
A pritom sa stale traduje, ze to robia z nudze pre nedostatok svetla. Prave naopak. Ma dobre podmienky, dostatok zivin v dne a jeho spravne fungovanie, tak tuto vyhodu investuje do lepsieho rastu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.07.2018 08:02 Muž @ JirkaŠčobák [1895] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: PetrJ
Mám sagitarii vysokou 40 cm :).
Udělala to na denním světle a odpoledním slunci.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2018 07:41 Muž @ PetrJ [17] Re: MichalV
Je to normální, popsané třeba tady rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_subulata v odstavci "Umístění".
Mě to dělá to samé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2018 17:10 Muž @ MichalV [138] Re: LeRi
mach ju prerasta skoro vsade a len tu sa vytiahla. Mam ine miesta, kde ma svetla menej a bez machu, a nedari sa jej.
A u mna sa prave mach trapi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2018 23:26 Muž @ LeRi [300] Re: MichalV
Co tak vidím tak ji tam utlačuje nějaký mech takže se samozřejmě snaží udržet na světle. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2018 22:39 R Muž @ vaclav [8692] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
Znovu ti opakuji že to celkem běžné, stalo se mě to už mockrát. V atlase se uvádí vždycky nějaká průměrná délka a ne maximální takže klidně může být rostlina i větší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2018 21:55 Muž @ MichalV [138] Re: vaaclav
K hladine jej chybaju asi 3 cm. Skor je zaujmave, ze sa tak rozrastla nie preto, ze by jej nieco chybalo (tahala sa za svetlom), ale ze vdaka dostatku zivin skor pripomina vallisneriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2018 20:06 R Muž @ vaclav [8692] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
Není to nic neobvyklého, ještě ji nemáš k hladině, ne nadarmo je v atlase uvedena až 50cm. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2018 11:08 Muž @ MichalV [138]
Fotka k příspěvku Nemam so sagittariou problem, ale pre zaujmavost prikladam foto, ako sa mi vytiahla v jednom mieste. Osvetlenim to nie je, lebo pouzivam linearne ziarivky. Miestami som daval toto (www.bbcom.cz/…), kupoval som to v OBI, cca 1/2 roka dozadu

pre upresnenie, akva vysoke 50 cm

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2016 18:36 R Muž @ vaclav [8692] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Jak tam píše Raviolka je to dost obtížné takhle určit. I když se občas o některých rostlinách tvrdí že se na nich dá poznat něčeho nedostatek tyhle to asi nebudou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2016 17:59 Muž @ Maq [3182] Re: vaaclav
Užitečné odkazy, díky.
Vychází mi z toho, že v mém cca 45 dní starém akváriu Sagittaria platyphylla a Hygrophila siamensis trpí nedostatkem železa nebo dusíku.
Je mezi akvaristy nějaká povědomost, že tyhle dvě rostliny signalizují nedostatek některého ze jmenovaných prvků rychleji než ostatní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.10.2016 16:32 R Muž @ vaclav [8692] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2016 16:17 Muž @ Maq [3182] Re: Čorka
Hm, vypadá to, že ty sagittarie hladovějí. To ale nutně nemusí být nedostatkem živin, může to být i nadbytek, nevhodný poměr, nebo nějaký chybějící mikroprvek.
Sám mám náhodou velmi podobný problém, jenže se utěšuji tím, že akvárium je pár týdnů založené a všechno se ještě může vyvinout k lepšímu.
Nicméně připojuji se s dotazem na ostatní: Sagittaria platyphylla vytváří malé listy, málo zelené až skoro sklovité. Čím to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.10.2016 15:55 Muž @ Čorka [0] Re: Maq
Fotka k příspěvku Tohle dělám poslední týden. Vyměnil jsem 3 x cca 5 litrů, odsál vrch manada a zbytek odkalil. Filtr jsem čistil keramiku a předfiltr. Kořeny nejsou shnilé ale hlízy jsou měkký a jdou prstem rozmáčknout. Pod některý rostliny jsem dal kousek hnojící tablety a kryptokoryny a hygrophila ožily a rostou jak o život. Krmím málo že se ani všechny ryby nenažerou. Pouze sagittarie nejdou. Teď jsem tam dal kousek růžkatce.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2016 12:37 Muž @ Maq [3182] Re: Čorka
Velice by mne zajímaly parametry vody, hlavně pH a obsah dusíku.
Podle (zastaralé) prezentace mám dojem, že tam sereš od všeho tak ňák "trochu až hodně", rostliny to neutáhly a zvrtlo se to ve zkaženou vodu.
Odkalit, vyměňovat vodu, vysadit hnojení a CO2 a počkat co to udělá - to bych doporučil já. A jistě pomůže doplnit rychlerostoucí rostliny, jak doporučuje vaaclav, otázka je, zda je sázet do jámy lvové hned, anebo až se to trochu stabilizuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2016 10:21 R Muž @ vaclav [8692] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Čorka
Pokud ti hnijí kořeny je to zahnívajícím dnem, chce to hloubkově odkalit a všechnu tu černotu ze dna odsát. Nemáš tam žádné rychle rostoucí rostliny mělo by jich být až 70%. Asi bych omezil i to tekuté CO2. Vyměň několikrát větší část vody vyčisti filtr a začni znovu. Měl by si ale přijít na to proč se ti to po tak dlouhé době stalo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2016 08:23 Muž @ Čorka [0] – Malé, sklovaté listy, shnilé hlízy
Zdravím, po přestavění akva sem nasázel asi 10 sagitarií platyphyll, cca půl roku rostly krásně i ve stínu, odnožovaly. Ale teď co mám problém s řasami se jim vůbec nedaří. Mají na listech viditelné sítě a jsou zarostlé řasami. Také když jsem jednu vytahoval, bylo vidět že hlíza byla zevnitř shnilá, pouze jedna hlíza ze sběru přežila. Mán low light low tech akva a ostatním jako h. corymbosa nebo kryptokoryny walkerovi a wendtii rostou fajn (mimo zařasení).
Reklama

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 22:08 R Muž @ vaclav [8692] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Fuchs
To ti nedoporučuji. Nebude to vypadat dobře ustřižené konce zhnědnou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 22:06 Muž @ Fuchs [169]
Dobrý den, mohu sagittariu subulata stříhat do trávníku? Děkuji

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2011 18:32 Usine Re: dvorak
Fotka k příspěvku Hladinové listy ustřihni jen tak ji udržíš pod vodou. Nebo dopadneš jako na mém obrázku. :-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2011 15:56 Muž @ Designer [5656] - CichlidyRe: dvorak
Dyk to mas primo v atlasu napsano, v linku ktery jsi poslal:"V letních měsících má tato rostlina sklon vyrůstat nad hladinu a vytvářet vynořené listy. Ty se skládají z úzkého dlouhého řapíku a kopinatých leskle zelených čepelí."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2011 15:21 Muž @ dvorak [94] - Rostliny
anglickej trávníček? To si asi s něčím pleteš?
Mnou myšlený druh - rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_platyphylla
Druh a současně název fóra - rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_subulata

A může mi někdo kzušenější poradit, co by mohl znamenat ten list?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 20:24 Muž @ dvorak [94] - Rostliny
Zdravím, nejedná se mi o tento druh této rosltiny, ale o Sagittaria platyphylla. Dnes jsem si všiml jednoho asi listu, který vyrůstá až nad hladinu - tedy nad vodu. Po celou dobu je úzký a až cca 5 cm nad vodou se rozšiřuje a tvoří list - tvarem podobný Hygrophila polysperma. Nevíte co tento list znamená? Proč všechny listy rostou normálně a jen tento jediný vyrůstá nad hladinu??? Že by to byl květ se mi nezdá - nevidím nic, z čeho by se květ později utvořil.

Děkuji za odpovědi!!!
Reklama

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 23:09 Muž @ Viktoricz [3] – Re: Jirka88
Já jsem měl stejný problém. Sagitárie mi úplně odešly. Koupil jsem další a zasadil podstatně jemněji (míň brutálně) než předtím. Ve stejném akváriu při stejných podmínkách začaly sagitárie růst naprosto normálně. Takže něžně!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 13:49 Muž @ DrBolíto [248] - Rostliny
Záleží zda má zdravé srdíčko, tedy střed kde má být vidět náznak nového listu.
Pokud od středu začíná růst nový list je to OK, rostlina přechází z emerzní formy do submerzní.
Hnojení do vody nedoporučuji, raději kupte tř. Bivoj hnojivo do substrátu, protože sagitária má silný kořenový systém. Také jsem s ní měl ze začátku problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 13:36 Muž @ PentueR [237]
Mně to kupovaná sagittaria dělala ze začátku taky. Teď, když mám už svojí odrostlou pěkně v akva, tak odnože přehozené jinam se už chytají prakticky hned.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 11:25 Muž @ hanz [27]
5 dní po založení akvária, nebude zrovna vhodná volba něčím přihnojovat. Nehledě, že jedné se daří a ostatním né. Pomohla by fotka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 10:42 Muž @ ezechiel [70] - Rostliny – Re: Jirka88
Tohle mi nové rostlinky Sagittarie dělaly taky - a to mám všechny předpoklady pro dobrý růst (pH, osvětlení, CO2, dno, hnojení...) Zkuste přihnojit něčím s obsahem Fe a Mo (opatrně). Mně se rostlinky ale nakonec vzpamatovaly, aniž bych něco ještě měnil, možná se potřebují aklimatizovat. Taky možná máte málo světla - jaké máte akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 09:58 Jirka88 - Rostliny – Sagittaria subulata
Akva mam založené 5 dní,tepltota je 25stupňů, čistej obsah je něco pod 30 litrů a svítim 15W,12hodin denně a mam tam 3x sagittarii subulatu...jedna z nich je zelená a v pořádku, druhá ve prostřed akváriu je trošičku oduhnilá a ta poslední na druhej straně oduhnívá celkem solidně...je to tim že rostlina shazuje staré listy a narostou jí nové?nebo je to s ní nějaký špatný??nové šlahouny z ní zatim nepozoruju....

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny Přidat příspěvek • Zobrazeno 2613x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/8567-sagittaria-pestovani-problem