Sagittaria - pěstování
Řeším ty odnože tak jak uvidím někde maličkou rostlinku tak ji opatrně vytáhnu pinzetou nad substrát a ustříhnu odnož co nejblíže k mateční rostlině. Je to otravné ale dá se tímto způsobem ukočírovat její invaze v akváriu.
Mrkni na cyperus helferi, má ho třeba Invital, podobná rostlina, ale má růst pomalu. Zítra mně dorazí, ale víc budu vědět tak za půl roku...
Tak udělat to můžeš ale když ty kořeny necháš na šlahounu tak se ti může stát, že tam prostě vyrostou další rostliny. Spíš bych kolem té mateční udělal pod substrátem z něčeho ohrádku, aby se šlahouny tolik nemohly rozrůstat, když ji tam chceš nechat.
Sagittaria subulata jsem před nedávnem taky vyhlásil válku. Zasadil jsem ji na okrajích kolem kořenu kde končil trávník z Eleocharis parvula. Z počátku, po založení akvária jsem se dočkal masivního rozpouštění rostliny, až jsem se bál že ji nezachráním a najednou začala růst jak bláznivá a nejhorší je, že pouštěla výhony na všechny strany a malé rostlinky se začaly objevovat i na poměrně neočekávaných a nechtěných místech. Samozřejmě by se to dalo protrhat, což jsem i udělal, ale s tím často šel díky masivnímu kořenovému systému ven i trávník a to jsem byl dost nerad.
Přemýšlím jak ji do akvária znovu vysadit, protože je to opravdu hezká, dekorativní rostlina, ale to riziko že převezme moc nad akváriem je příliš vysoké.
Napadlo mě jestli by nešlo nežádoucí rostliny prostě ustříhnout kousek pod úrovní substrátu, rostlina by zřejmě odumřela a kořenový systém bych nechal v substrátu, ať zřejmě odehnije. Je to nesmysl?
Starší reakce
Oddenek s kořeny zasadit do substrátu a utržené listy vyhodit.
a zapichnout nebo nechat list na hladine? Popřípadě myslíte ten odenek s možným zbytkem kořenů, co nekoukal nad hladinu?
Obvykle kytky nežerou, ale občas mě překvapí
Určitě šance je jen ne ve stejném akváriu.
Je nějaká šance že stonek nebo odenek zakoření? Dostala jsem jeden výhon i s odenkem, do rána nemá žádné listy, tylomelániím chutnaly,...
Listy vyplavaly na hladinu, odenek ještě visí nad hladinou, můžu ho zkusit zastrčit do písku. Je nějaká šance na obnovu?
Starší reakce
Ja tam obcas prileju trochu Seachem flourish excel a vypada to ze sou rostlinky spokojeny. Mam v planu koupit jiny svetlo a pod nim by snad nejaky koberecek sel hezky. Na eleocharis sem se dival a vypada pekne, ta by mohla udelat hezkej koberec.
Také mám, z několika zdrojů, nejmenší je z invitalu, z in vitro kelímku, má tak 3cm a dělá krásně hustý trávníček. Mám i jejich kostičkovou, ta má cca 10 cm. A pak mám něco, co měla být Sagittaria, ale vylíhla se z ní valisnerie 40cm+
Mám ji v akci necelý rok, ale je to držák. Bez CO2, světlo střední.
CO2 nepoužívám, osvětlení setové v krytu a roste úplně v pohodě
Je ale dost velká, já bych to spíš nazval kobercem co mi vyrábí v akváriu
Na drobný kobereček spíš menší Eleocharis sp. 'Mini', ve velkém akváriu mi moc nerostla, ale ve šnekáriu, kam sem dal pár zbytků z velkého akvrária, se rozrůstá parádně
Tuhle rostlinku mohu i darovat v neotevřeném in-vitro kelímku. Už mi tu leží třetím týdnem vedle AQ. Omylem jsem si objednal dva kelímky a zatím vypadá že je OK
Má někdo zkušenosti s touto rostlinkou jako s kobercovkou? Má někdo zkušenosti s pěstováním kobercovek bez CO2? Chtěl bych zkusit udělat kobereček ale nechci plynné CO2 a přemýslím jaká rostlinka na to je nejideálnější??? Má někdo vlastní zkušenosti??? Díky za info
Starší reakce
Mně tedy ustřižený list neuhnije, ale vypadá nepřirozeně a nevzhledně.
Aha, dobře, díky, zastřihovat budu tedy jen opatrně.
Myslím si, že to nejde. Když odstřihneš půlku listu, druhá půlka uhnije. Alespoň mně se to tak vždycky dělo. Můžeš zkusit ustřihnout celé lístky, které jsou nejdelší. Nebo, jestli máš chuť experimentoval a nemáš nádrž nadoraz se světlem, zkus s mírou zesílit osvětlení. Když jsem měl dostatek světla, držela se Sagittaria nižší a víc odnožovala.
Ahoj, nevíte, jestli se Sagittaria Subulata může zastřihovat, aby mi nerostla moc do výšky? Chtěla bych ji mít v popředí akvária, max tak 10 cm vysokou. Díky
Starší reakce
Mě to nikdy neďála ani pod slabým osvětlením, tak bych řekl že ne. Přesný důvod ti neřeknu
Ahoj všem,
nevím, jestli to patří sem, ale zkusím to.
Jak je vidět na fotce, listy S.platyphylla začínají červenat. Zajímalo by mě, jestli to je reakce na světlo, protože listy, které jsou přímo pod světlem, takto zbarvené nejsou.
Loni jsem nic podobného nepozorovala.
Edit: Ještě doplním, že je to silná, vitální rostlina, hotové monstrum.
Starší reakce
... a není weatherbyana neplatný název?
Tak mě roky v akváriu rostla stále pod vodou jak jsem jí dal na slunce vylezle ven. Pochybuji že by se tak nechovaly obě dvě rostliny.
Jde mi o to, že v místním atlase sice jsou u platyphylly fotky s květenstvím, ale to, že přes léto rostlina roste emerzně se tam píše o weaherbyana, ne o platyphylla, takže v tom mám hutný chaos.
V tomhle ti nepomůžu naši prodejci uvádějí spíše platyphylla ale to je dost nespolehlivý zdroj.
No já mám akvárium před oknem, takže to může mít svůj vliv. A je to tedy platyphylla nebo weaherbyana?
Mám stejnou zkušenost ale v akvárium s přírodním osvětlením, pod umělým mě rostla stále pod vodou.
Ahoj všem,
ráda bych se podělila o svou zkušenost s rostlinou Sagittaria Platyphylla (i když je možné, že to je S.Weaherbyana, naprosto přesně to nedokážu říct).
Někdy v polovině léta mi začala vyrůstat z akvária až se úplně celá rostlina "přehoupla" do emerzu (foto 1) a protože mám tento druh poprvé, znervózněla jsem, nevěděla jsem, jestli o ni nepřijdu.
Ale příroda je prostě naprosto geniální
Asi dva měsíce rostl trs nepřetržitě emerzně a vykvetl asi 13x. V posledních dnech se ale trs opět začal měnit.
Na foto 2 je vidět, že listy jsou sice stále srdčité, ale už nevyrůstají nad hladinu a ještě o něco níž - foto 3 - se nové listy znovu vracejí do submerzu
Nezbývá než se sklonit před genialitou přírody.
Starší reakce
MichalV napsal: Zeby zdroj uhliku?
Určitě ne.
uz viem pereco sa tak vytiahla, ide do kvetu.
inak zaujmave je, ze takto sa dari prave korenu, ktory je zasadeny na rozhrani piesku a dreva. Zeby zdroj uhliku?
Starší reakce
Myslím že se ukvapuješ v úsudku. Pokud by tomu tak bylo, tak by jasně platila závislost "čím lépe vedené akvárium, tím vyšší Sagittaria subulata". Nemyslím že by to zrovna takhle fungovalo.
A pritom sa stale traduje, ze to robia z nudze pre nedostatok svetla. Prave naopak. Ma dobre podmienky, dostatok zivin v dne a jeho spravne fungovanie, tak tuto vyhodu investuje do lepsieho rastu.
Mám sagitarii vysokou 40 cm
.
Udělala to na denním světle a odpoledním slunci.
mach ju prerasta skoro vsade a len tu sa vytiahla. Mam ine miesta, kde ma svetla menej a bez machu, a nedari sa jej.
A u mna sa prave mach trapi.
Co tak vidím tak ji tam utlačuje nějaký mech takže se samozřejmě snaží udržet na světle.
Znovu ti opakuji že to celkem běžné, stalo se mě to už mockrát. V atlase se uvádí vždycky nějaká průměrná délka a ne maximální takže klidně může být rostlina i větší.
K hladine jej chybaju asi 3 cm. Skor je zaujmave, ze sa tak rozrastla nie preto, ze by jej nieco chybalo (tahala sa za svetlom), ale ze vdaka dostatku zivin skor pripomina vallisneriu.
Není to nic neobvyklého, ještě ji nemáš k hladině, ne nadarmo je v atlase uvedena až 50cm.
Nemam so sagittariou problem, ale pre zaujmavost prikladam foto, ako sa mi vytiahla v jednom mieste. Osvetlenim to nie je, lebo pouzivam linearne ziarivky. Miestami som daval toto (
www.bbcom.cz/…), kupoval som to v OBI, cca 1/2 roka dozadu
pre upresnenie, akva vysoke 50 cm
Starší reakce
Jak tam píše Raviolka je to dost obtížné takhle určit. I když se občas o některých rostlinách tvrdí že se na nich dá poznat něčeho nedostatek tyhle to asi nebudou.
Užitečné odkazy, díky.
Vychází mi z toho, že v mém cca 45 dní starém akváriu Sagittaria platyphylla a Hygrophila siamensis trpí nedostatkem železa nebo dusíku.
Je mezi akvaristy nějaká povědomost, že tyhle dvě rostliny signalizují nedostatek některého ze jmenovaných prvků rychleji než ostatní?
Hm, vypadá to, že ty sagittarie hladovějí. To ale nutně nemusí být nedostatkem živin, může to být i nadbytek, nevhodný poměr, nebo nějaký chybějící mikroprvek.
Sám mám náhodou velmi podobný problém, jenže se utěšuji tím, že akvárium je pár týdnů založené a všechno se ještě může vyvinout k lepšímu.
Nicméně připojuji se s dotazem na ostatní: Sagittaria platyphylla vytváří malé listy, málo zelené až skoro sklovité. Čím to?
Tohle dělám poslední týden. Vyměnil jsem 3 x cca 5 litrů, odsál vrch manada a zbytek odkalil. Filtr jsem čistil keramiku a předfiltr. Kořeny nejsou shnilé ale hlízy jsou měkký a jdou prstem rozmáčknout. Pod některý rostliny jsem dal kousek hnojící tablety a kryptokoryny a hygrophila ožily a rostou jak o život. Krmím málo že se ani všechny ryby nenažerou. Pouze sagittarie nejdou. Teď jsem tam dal kousek růžkatce.
Velice by mne zajímaly parametry vody, hlavně pH a obsah dusíku.
Podle (zastaralé) prezentace mám dojem, že tam sereš od všeho tak ňák "trochu až hodně", rostliny to neutáhly a zvrtlo se to ve zkaženou vodu.
Odkalit, vyměňovat vodu, vysadit hnojení a CO2 a počkat co to udělá - to bych doporučil já. A jistě pomůže doplnit rychlerostoucí rostliny, jak doporučuje vaaclav, otázka je, zda je sázet do jámy lvové hned, anebo až se to trochu stabilizuje.
Pokud ti hnijí kořeny je to zahnívajícím dnem, chce to hloubkově odkalit a všechnu tu černotu ze dna odsát. Nemáš tam žádné rychle rostoucí rostliny mělo by jich být až 70%. Asi bych omezil i to tekuté CO2. Vyměň několikrát větší část vody vyčisti filtr a začni znovu. Měl by si ale přijít na to proč se ti to po tak dlouhé době stalo.
Zdravím, po přestavění akva sem nasázel asi 10 sagitarií platyphyll, cca půl roku rostly krásně i ve stínu, odnožovaly. Ale teď co mám problém s řasami se jim vůbec nedaří. Mají na listech viditelné sítě a jsou zarostlé řasami. Také když jsem jednu vytahoval, bylo vidět že hlíza byla zevnitř shnilá, pouze jedna hlíza ze sběru přežila. Mán low light low tech akva a ostatním jako h. corymbosa nebo kryptokoryny walkerovi a wendtii rostou fajn (mimo zařasení).
Starší reakce
To ti nedoporučuji. Nebude to vypadat dobře ustřižené konce zhnědnou.
Starší reakce
Hladinové listy ustřihni jen tak ji udržíš pod vodou. Nebo dopadneš jako na mém obrázku.
Dyk to mas primo v atlasu napsano, v linku ktery jsi poslal:"V letních měsících má tato rostlina sklon vyrůstat nad hladinu a vytvářet vynořené listy. Ty se skládají z úzkého dlouhého řapíku a kopinatých leskle zelených čepelí."
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 3304x