Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak v akváriu snížit fosforečnany?

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Jak v akváriu snížit fosforečnany?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 19:47 Muž acik [416] Re: sasula
jak jsi zjistil,že je nejpřesnější právě Salifert? jsou nějake srovnání někde na netu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 19:44 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Robo
I mražené krmení hlavně patentky a nitěnky jsou dost velkým zdrojem fosforu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 19:21 Muž sasula [274] Re: Robo
pokud chces presny testy tak doporucuju Salifert. Ty pouzivam u more...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 19:18 Muž Robo [45] Re: dudak
používám JBL test na něj většina pěje chválu. To jsem měl taky, že jsem dodal fosfor a druhý den už nebylo nic. Rostlin mám celkem dost a rostou dost slušně. Zítra změříme a uvidíme
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 18:59 Muž dudak [1885] Re: Robo
a nemohlo jít o chybné měření?, většina testů na fosfor je dost nespolehlivých. Já přidávám fosfor každý den skrze KH2PO4 v hnojivu, a mám co dělat abych to udržel na 0,5mg/l - jak přestanu přidávat, sjede to dost rychle zase na 0, vstupní voda z řádu má téměř 0. Nejlíp se ho asi zbavíš hodně rostlinama. Jinak kromě hnojení se tam nějakej dostane s krmením, ale neřekl bych že je to nějak velké množství - samozřejmě záleží i na rybách, jejich množství a druhu. Ale jestli ti vše roste tak jak má, tak bych si s tím hlavu moc nedělal. 0,4 je docela rozumná koncentrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 18:39 Muž Robo [45] Re: acik
Suchým moc nekrmím. Teď jsem hodně krmil nitěnkama a mraženým a odkalení jsem dělal jen povrchově. Přerybněno asi mám, ale zas nemám ryby špindíry. Úhyn taky poslední doubou nebyl žádný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 18:19 Muž acik [416] Re: Robo
vzniká z bordelu,přerybnění,překrmování... já měním 3x týdně vodu a i přesto mám 1.5 až 2mg/l nasadil jsem další kytky a bez úspěchů,bude se ti to asi pomale zvyšovat,ale třeba taky ne,do písku nevrtám,to si myslím,že je příčina,ale zas to by měly pohltit bakterie,co na to zkušenější? :) přerybněno nemám a nepřekrmuji,krmím tak aby nic nedopadalo na dno. Ale nějak mi to nevadí,řasa odešla,ryby plavou,od založení akva žádné úmrtí ryby,každopádně to nadále sleduji a byl bych raději,kdyby hodnota šla trochu dolu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 18:05 Muž Robo [45]
Zdarec, nějak se mi zvedla hladina fosforu na 0,4mg/l a nevím z čeho. V sobotu jsem měnil 25 lit. vody + odkalení a dnes jsem měřil testama vodu a fosfor 0,4mg/l. Přidávám ráno jen Profito 1/5 ml denně a Invital Carbon 4 ml. Doposud jsem musel Fosfor přidávat Easylife Fosfo a to jen občas, protože u každého měření jsem měl fosfor na 0 a teď najednou vyskočil nahoru. Když jsem se díval na tabulku Redfield Ratio aquagarden.ic.cz/… tak bych to měl mít OK jelikož podle testu NO3 mám 10mg/l. Začal jsem přidával léčivo EsHA 2000 + Exit + Optima a nevím jestli náhodou nemájí tyhle přípravky tohle zvýšení fosforu nasvědomí. EsHA musím přidávat jelikož se mi na neonce objevil bílý vřídek a na druhé nějaké bílé chmýří. Tak snad to pomůže

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2013 20:10 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: atiw
Zdravím, případně toto:
www.akvaristik.eu/…
www.akvaristik.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2013 15:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: atiw
Pokud se nebudu zabyvat tim kde se tam berou v nadmernem mnozstvi, v jakem, a proc se jich chces zbavit, pak na to existuje:
www.akvarista.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2013 15:53 Muž antonim [9] - ŽivorodkyRe: atiw
Zdravím, napadají mě tři možnosti.
-častější výměny vody
-více rostlin
-méně ryb
(samozdřejmě také ubrat hnojení pomocí KH2PO4, pokud je používáno)
Také doporučuji článek:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2013 15:20 Muž atiw [-4] - krevetky red crystal, taiwany blue bolt, blue panda, black tiger – PO4
Chci se zeptat, čím v akva snížím PO4.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2013 11:15 Muž azonic [63] - Rostliny
NO3 mám skoro 30mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2013 11:13 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: azonic
Pokud k tomu nemáš dostatek dusičnanů asi bych vodu aspoň z části vyměnil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2013 10:22 Muž azonic [63] - RostlinyRe: Tonik
Kašlu na to, počkám až to kytky vstřebají palec Jinak hnojím z důvodu toho že mi vůbec nerostou kapradiny (Hnědovka, Bolbitis) a bylo mi řečeno že to "může" být nedostatkem fosforu. Mám test od JBL, což by prý měl být jeden z těch přesnějších a v akva jsem s ním nenaměřil nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 23:42 Muž Toník [396] Re: Kamilstrom
Ve dně bude dostatek fosforu a rostliny si s tím umí poradit. To je to, co chci sdělit. Bez ohledu na přesnost jakéhokoli testu. :-)
BTW: Pěstuji i jiné rostlinky, než jen ty tři uvedené. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 23:14 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Toník
To,ze PO4 nenameris,neznamena ze tam neni(urcite je),vetsina testu(bez kalibrace) jsou nepresne a pokud krmis ryby,tak se ti tam dostava minimalne z krmiva a asi to staci na Blyxu,S.Repens a Ludwigiu! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.01.2013 21:45 Muž Toník [396] Re: Kamilstorm
Já žádné PO4 nenaměřím, ve formě hnojiva ho nedodávám a mé rostliny přesto s fosforem (jeho deficitem) žádný problém nemají. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 20:50 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: azonic
To ma byt jako nejak moc pro rostlinne akva? :-) Ja mam v 420 litrech standartne pres 6 mg/l(ppm) a je to ok,jen je treba dodavat i ostatni ziviny a CO2! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.01.2013 20:29 Muž Toník [396] Re: azonic
Nechte to tak. Aspoň za čas uvidíme, jak to dopadne. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 18:39 Muž azonic [63] - Rostliny
Drobet jsem to přehnal s KH2PO4 a mám PO4 1,8mg/l mám raději hned vyměnit vodu nebo to nechat až si to kytky vezmou samy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 19:00 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: grunda
myslel jsem si to... tedy v tomto pripade je test na fosfor asi k nicemu... nelye tedy zmerit hladinu fosforecnanu a max. podle akt stavu odhadovat zda je fosforu dostatek? napr podle zel. flekovite rasy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 18:53 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Filip_CZ
v tvém případě dno, ADA natahuje živiny hodně rychle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 18:36 Muž Filip_CZ [165] - Rostliny
co muze mi vliv na nizkou hladinu fosforu? dlouhodobe se pohybuje kolem 0.05 az 0.1 nebo nemeritelne. i kdyz jsem parkrat fosfor pridal na 0.4 zkusil nasledne druhy den zmerit zase jsou temer na nule... test jbl po4 sensitive..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2011 10:24 Muž kortezhugo [983] Re: sia333
...pretoze obsahuje velke mnozstvo PO4 :)

...schvalne skuste jednu kvapku Toruminu do testu na PO4 X-)
a urcite sa najde kopec dalsich pripravkov na upravu vody co obsahuju PO4
preto bacha co do akva lejete :-)

preco to tam pridavaju -tazko povedat
na obale sa pise "zlepšuje růst rostlin díky vybraným makroelementům a stopovým prvkům"
fosfaty sa ale pouzivaju aj na "zmekcenie" vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2011 10:06 Muž sia333 [1] - CichlidyRe: kortezhugo
Díky za postřehy, jen k otázce toruminu, z jakého důvodu ho nepoužívat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2011 08:47 Muž kortezhugo [983] Re: sia333
sia333 napsal: Zdravím, potřeboval bych poradit, jak snížit hodnotu PO4. ...v prvom rade nepouzivat Tetra Torumin X-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2011 22:40 Muž karelchess [45] Re: sia333
Zdravím, neznám přesně složení Plantaminu, snažil jsem se najít to na netu, ale všude píšou, že neobsahuje nitráty. Ruducha může být i z toho hnojení. Pokud je potřeba přidávat dusík, tak bych zvolil KNO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2011 20:55 Muž sia333 [1] - Cichlidy – Hodnota PO4
Zdravím, potřeboval bych poradit, jak snížit hodnotu PO4. Podotýkám, že vodu měním pravidelně co 10 dnů zhruba 1/3 objemu, přerybněno myslím nemám a krmení je dle mě také v normě. Hnojím pouze plantaminem z důvodu přidání no3, kde dnes je hodnota na cca 30mg, ale po4 je zhruba na 2mg. Dusík jsem začal přidávat z důvodu sinice, se kterou jsem bojoval dříve, měl jsem NO3 na cca 5mg. Jde o to, že se začíná rozjíždět ruducha. Myslím, že když sundám PO4 tak by se to mohlo zlepšit. Díky všem za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 17:44 Muž Roby [17] Re: GP
Nikdy jsem Phosvec ve filtru neměl. Napsal jsem, že jsem místo toho obstaral do akva kapradinu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 16:39 Muž noiseless [1] Re: Štístko
ako píše Johan, ja by som PO4 neznižoval, len by som začal masívnejšie pridávať KNO3, akonáhle bude upravený pomer PO4 a KNO3, rastlinkám sa začne veľmi dariť ... KNO3 by malo byť v rozmedzí 20-30mg/l, ak máš veľa PO4, kľudne aj viac, ak nebude málo PO4 tak KNO3 problém nespraví ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 14:33 GP Re: Roby
ikdyz by mel byt ten phosvec uz vycerpan, tak se stejne zeptam, uz ho tam nemate, ze? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 14:07 Muž Roby [17] Re: Stistko
Zdravím, na snížení hladiny PO4 jsem dostal doporučení přidat do externího filtru Sera Phosvec granulat 500g od Sery. Raději jsem do akva dokupil kapradinu Ceratopteris thalictroides (Rohatec žluťuchovitý)a po pár měsících mám opačný problém, jak do vody dostat nějaký fosfor, protože hladina PO4 mi klesla na 0 mg/l - měřeno testem PO4 sensitive od JBL. Nejprve jsem kapradinu každý týden protrhával a nyní se nějak v růstu zarazila společně s dalšími rostlinami. Zkouším růst znovu nakopnout pomocí malých dávek PMDD, ale bez KH2PO4 a KNO3, protože se mi začíná místama na dně lehce tvořit sinice. Zatím to vypadá, že by to mohlo zabrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 12:47 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Stistko
Sinice je sinice. ;-) To co sem myslel já, se projevuje jako zákal či povlak hladiny. Zatím né váš případ. :-) Pokud s akváriem nemáte žádný problém, tak bych se tím asi netrápil.

Pokud hnojíte a chcete hnojit, tak tam nedávejte hnojiva s obsahem fosforečnanů, ale co nejvíce dusíku. V prezentaci uvádíte, že chcete hnojit PMMD, tak přídávejte KNO3 a tím zvyšte dusičnany na požadovanou úroveň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 12:43 Stistko Re: Johan
Dusičnany jsou neměřitelné, reps. všechno spotřebují rostlinky. Měřil jsem Sera testem na PO4 - neředěné to vyhodil nad 2 mg/l, pak jsem to ředil 1:1 destilkou (podle návodu) a naměřil jsem cca 1,5 mg/l a pak jsem měřil ještě ředěné 2:8 destilkou a to pak vylezlo cca na hodnotu 0,8 mg/l. Rozjela se mi v akva zelená bodová řasa (jestli je totéž co píšete vy) :-) Ale když jsem přestal hnojit, tak zase rychle ustoupila. Jak zvýšit dusičnany?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 12:34 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Stistko
Předem píšu že nevím, ale..
Jakou máte hodnotu dusičnanů? Pokud přidáváte PMMD, tak bych dusičnany zvýšil třeba na 25 mg/l (i víc), tím se posune poměr a kytky začnou rychleji růst.
Fosfor sám o sobě nevadí, ale pokud by byly hodně nízké dusičnany a vysoká hladina fosforečnanů (i když ta vaše se mi nezdá tak moc vysoká), tak by mohlo dojít k rozvoji planktoních sinic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 12:26 Stistko – hodnoty PO4
Prosím o radu - od založení akva jsem měřil PO4 - nejdřív bylo na nule, potom to vylezlo na 0,25 a nyní se to pohybuje od 0,5 až do 1 mg/l. Trochu mě to vyděsilo, ostatní hodnoty jsou v pohodě, všechny Nka jsou na nule. Odkaluji každý týden, krmím přiměřeně, výměna vody probíhá taky pravidelně každý týden. Začal jsem do akva přidávát PMDD, nevím, jestli to má souvislost. Je ta hodnota vysoká, resp. jak ji snížit? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2008 13:00 Muž ghostik [81] Re: matres
Co bych dal za 0.3mg P
Ja se podotykam s 1-2mg P a musim rict ze to stahuju hodne pomalu dolu a ani nespecham jelikoz zatim nijak extra problemy nevidim krom trochu zlutych listu u anubiasu ale jinak vse roste a kazdy tyden musim protrhavat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 20:14 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: matres
Václav má pravdu - nelamte si s tím hlavu. ;-) Těch fosforečnanů tam máte přiměřeně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 20:10 matres Re: Sid
NO3 je 12mg/L CO2 by malo byt Kh 9 pH 7,2 P 0,3mg/L osvetlenie slabsie zatial 60W 12h svetla na 200L. rastliny no snimi je to tazsie vecsina je emerzne pestovana tak neni to ono este.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 20:10 Usine Re: matres
Myslím že si děláš zbytečné starosti, koupíš spoustu neužitečných testů, které stejně měří blbosti.
Takže budeš vědět asi to samé jako teď, možná i o něco méně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 20:04 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: matres
To záleží na hustotě rostlin v akva, intenzitě osvětlení, dostupnosti CO2 a poměru k ostatním živinám, zejména k dusíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 20:01 matres Re: Sid
a to mam teda vela fosforečnanou alebo malo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 19:45 Muž Geri [29] - SkaláryRe: matres
Sera Phosvec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 18:47 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: matres
Testy SERA nepoužívám, ale věřím vám, že "měří" PO4. A Foskol od Rataje P.
Foskolem naměřených 0,5mg P/l by mělo odpovídat cca 1,5mg PO4/l naměřených testem SERA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 17:47 matres Re: PentueR
Mozete mi niekto povedat jaky je rozdel medzi testom od sera PO4 a test rataj P? Test od rataj P mi visiel pod 0,5mg/L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 15:10 Muž PentueR [256] Re: matres
To tady samozřejmě také, ale určitě je i u vás k sehnání třeba egeria, která roste jako blázen (dál třeba růžkatec apod. a plovoucí rostliny - pistia apod.) - obecně rostliny, které mají velký přírůstek hmoty -> žerou moře živin. Není špatné osadit s ní velkou část akva a k ní postupně přidávat ostatní rostliny, které tam chceš mít, aby měly čas se chytit. CO2 to může pěkně popohnat. Osadit nově založené akva komplet emerzními pomalurostoucími rostlinami může způsobit dost velké počáteční problémy s řasou (nehledě na další faktory, které se pojí s nefungující rovnováhou). Není to ovšem samozřejmě otázka pár dnů, jako s umělými pomůckami/přípravky... Ze začátku jsem podobné věci taky řešil, než jsem se dopracoval k tomu, že je to o ničem - pokud se nevytvoří rozumné podmínky, každý umělý zásah jen "zhoupne" rovnováhu na druhou stranu a hrozí zas jiné problémy..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 14:08 matres Re: PentueR
Na Slovensku sa dovazaju vescinou emerzne pestovana. V aqva trva minimalne pol rok dokim sa aklimatizuju a odhniju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 13:25 Muž PentueR [256] Re: tube
Nikde tu nějak nezaznělo, čím a kolik kolega těch fosforečnanů naměřil. Rozhodně nejlepší metoda je mít hodně dobře rostoucích kytek, které se o to postarají samy. Jinak si je vychutnají hlavně řasy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2008 13:01 tube Re: matres
Co takhle zkusit dát do akva plovoucí rostliny.Mě se to docela osvědčilo.Předpokládám ,že chcete sníži P kvůli tvorbě řasy.Jinak pshovec granule (do filtru) od Sery nebo jak se to jmenuje jsem chvíli používal taky ale vyndal jsem ho pryč právě proto ,že jsem si nebyl jistý jestli se vyvázaný fosfor nevrací v nějaké podobě (nikde se otom nepíše) zpět do akva .Myslím si ,že použít plovoucí rostliny je lepší,přirozenější bezva článek je na intenetovém časopisu Akva.sk číslo 1.Navíc můžete pomocí nich regulovat množství světla (viz. Horácova akva)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6171x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8451-jak-v-akvariu-snizit-fosforecnany?od=51