Jak v akváriu snížit fosforečnany?
Díky, asi to tak i udělám, do chemie se mi nechce, už kvůli Seweliím a vedle v Kalimantanu kvůli Burbucca. Výměny vody spíš asi i prospějí
Já bych šel polovinu vody denně po dobu týdne.
Kolik denně, myslíš že 2/3 je moc? Je mi jasný že měnit do doby než bude optimální hodnota, ale právě vůbec netuším jaký vliv vysoká hladina fosforu má na živočichy, kytky vem čert, i když jsem dnes čekal řasovou kalamitu tak zatím nic zvláštního se neděje
Výměna vody by měla stačit.
Přátelé potřebuji radu známějších a zkušenějších. Včera jsem zaměnil sáčky hořčíku a fosforu a do akvária dal obr dávku fosforu t.j. 4 lžičky na 200l akvarium. Podle kalkulačky ma Invital je to asi 190mg/l ihned jsem provedl výměnu 2/3 vody, dnes opět. Udělal jsem test jbl a fosfor je mimo stupnici. Zeptám se co by jste doporučili za postup? Měnit denně vodu dokud nebude rozumná hodnota a nebo koupit nějaký absorbér? Akva se zatím zdá v pohodě, ryby vypadají že jim to je úplně jedno. Vůbec netuším zda ta dávka nemůže mít negativní vliv na ryby, nikde jsem nedohledal, že by někdo byl stejný jelito jako já abych zjistil víc. Vy jste znalí tak se ptám vás. Moc díky
Starší reakce
Můžete mi prosím poradit, jak účinně zvednou hladinu fosforečnanu? Mam je pořad na mizivé hodnotě, dodávám dle návodu fosfor( tekutý a měla jsem i PMDD) a pořad nic..... děla se mi Gsa( na skle bych to přežila, ale na listech anubiasu mi to vadí....
Děkuji za odpověď
Starší reakce
Starší reakce
Papik napsal: že by už v něm bylo tolik sajrajtu, když bylo před vánoci kompletně vyčištěné?
Nemusí ho být moc, stačí když ho je víc než předtím. Pase se na něm víc mikrobů, ty víc dýchají, obsah kyslíku a redox ve dně klesá a fosforečnany se uvolňují.
Z těch opatření, které jmenuješ, bych váhal s tím "víc hnojit". Těžko radit na dálku, ale nic nezkazíš výměnami vody, já bych asi filtroval přes aktivní uhlí (nepochytá fosfor, ale pochytá rozpuštěné organické látky, tedy žrádlo pro bakterie).
Jasně, ale že by už v něm bylo tolik sajrajtu, když bylo před vánoci kompletně vyčištěné? A v substrátu nikdo nevrtá (kromě mě, občas), max. ploštěnky a jedna Helena.
Stejně s tím asi moc neudělám, leda měnit častěji vodu, narvat do akvárka ještě nějaké rostliny, víc svítit a hnojit, ale to bych už musel pořídit CO2 flašku, BIO CO2 by rozhodně nestačilo. Přijde mi, že nestačí ani teď.
Papik napsal: jdou neustále pomalu nahoru. Nechápu, kde se to tam bere. ... Dno bylo čistě proprané v prosinci minulého roku
Fosforečnany se rády srážejí a sorbují ve dně a pak se z něj za změněných podmínek mohou zase uvolňovat. Závisí to na vícero faktorech (obsah některých iontů, pH, množství organického odpadu, aj.). Společnou příčinou je pak redox ve dně - když klesá, fosforečnany se uvolňují.
Tahle úroveň fosforečnanů sama o sobě není žádná katastrofa. Spíš to vnímej jako signál, že se nějak vyvíjí dno.
Vstupní voda má fosforečnany tímto testem neměřitelné. Test jsem prováděl po zakoupení a otevření lahviček testu. Starší měsíce samozřejmě je, skladovaný v suchu a temnu, teplota v bytě samozřejmě trochu kolísá. SčVK bohužel hodnotu fosforečnanů neuvádí.
Přesto, když se podíváš na měření PO4 v čase, tak jdou neustále nahoru. Nezávisle na aktuální množství rostlin nebo živočichů. To je mi právě záhada. Jinak JBL test na PO4 je dost doporučován jako spolehlivý.
Testu bych moc nedůvěřoval a provedl bych porovnání změřením vody určené k výměně. Vyhodnotil bych to s údaji vodárny dodávající vodu. Mám k tomu oprávněný důvod - test není tzv. faktorizovaný, tady kalibrován; určitě je starší 30 dnů a není trvale skladován při konstantní teplotě. Porovnávání zbarvení s barvou na papírové stupnici je taky tak trochu zavádějící. Mám praktickou zkušenost, že testy od Aquar, JBL, Salifert stárnutím ukazují nesmyslné údaje, porovnával jsem to s náměry pomocí kalibrovaného Hanna Checker HI 713, a to i v době jejich expirační použitelnosti.
JBL test PO4. Když jsi mimo základní stupnici, tak část měřeného roztoku odstraníš, doliješ destilovanou vodou, znovu změříš na barevné stupnici a vynásobíš patřičným koeficientem.
Zatím odstraňuju půlku a násobím dvěma. Mají to uvedené přímo v návodu k použití.
Čím to měříš že dokážeš 3,6.
Aktuálně mám před výměnou vody PO4 3,6 mg/l a co je měřím, tak jdou neustále pomalu nahoru. Nechápu, kde se to tam bere.
Dno bylo čistě proprané v prosinci minulého roku, filtr v aktuální podobě běží od března, v akvárku je pět pancéřníčků, pár gupek, dva zakrslí ráčci, šneci, pijavice a ploštěnky. Přijde mi, že ryby krmivo hned sežerou, snad jen tabletky na dno někdy nemusí sežrat úplně, ale to se na ně potom nalepí šneci.
Minulý týden jsem posunul molitan filtru do strany a pod ním bylo pár ploštěnek a spousta bordelu, který jsem odsál. Ale přesto, takové vysoké hodnoty fosforečnanů, když měním týdně 37% vody?
Častěji proprat molitan, než jednou za 3 měsíce, je asi blbost, že?
A co by jsi nechtěl, vždyť každý akvo je originál, jo a fosfor pohlcuje v každým akváriu filtrace a funkční dno.
Myslím jestli byl znát efekt na řasách.
(Pokud jde o pohlcování fosforu, to jistě funguje, a jako obvykle v akvaristice, 1% stojí věc, 99% se platí za jednoduché know-how a marketing.)
Myslíš jestli to pohlcovalo fosfor, nebo jestli to pomohlo na řasy? Pohlcovat to bude, v mořské akvaristice se to používá běžně, efekt na řasy asi dle okolností
0 15.07.2018 11:49 Maq Zajímalo by mě, zda jste někdo zkoušeli bojovat proti řasám filtrací přes nějaký ten přípravek pohlcující fosfor, a zda to mělo nějaký efekt?
Starší reakce
Krevetky prosperuji dobre. Nektere uz i dokonce nosi. Najedu tedy na vymenu 2-3 tydne a bude to snad ok. Dik za radu.
Když tam máš už krevetky a ty jsou daleko citlivější než drtivá většina ryb, tak bych to neřešil. Trošku více přitačíš na výměny vody, spíš častěji a v měnších dávkách, než jednou za týden polovinu.
No vidis. To mi vubec nedoslo
Dik. No v tom pripade musim pockat az se to postupne rozpusti a kytky to spotrebuji. Trochu se bojim tam ted dat ryby, aby to nevystrelilo jeste vys a nejak jim to neublizilo.
Máš napsáno Osmocote a tam je dost fosforu.
Starší reakce
Easy life je fajn, mám ho vyzkoušené
Ja som v rakusku a posta by vysla draho.Takze co radsej JBL alebo EASY LIFE?
Ale asi EASY LIFE je to predsa len zvlast.Či?
Potrebujem v akva zvysit PO4 a NO3.Ktory pripravok by ste mi odporucily?
Od EASY LIFE Fosfo a nitro-vsetko zvlast.
Alebo JBL ProScape NPK Macroelements 250ml-to je spolu.
NO3 aspoń na 20mg/l těch 10 se blbě udržuje a musel bys to mít zmáknutý. PO4 potom zvedni na 0,5 mg/l a když GSA nepřestane růst tak opatrně přitlač. Už ji nikdy z kytek nedostaneš leda tak savem ale neměla by se tvořit další.
Jako první bych zvednul to NO3 na 10-15mg/l.
Zdravim.Kazdy chce znizit iba ja potrebujem zvysit
.Mam 160L akva s rastlinamy a PO4 na nule.Vodu menim kazde 2 tyzdne 20%.Krmim mrazeným krmivom.Akva stare 2 mesiace adost sa mi objavuje riasa GSA.Moze to byt tým fosforom?Podla navodu by som mal zvysit fosfor 2-3mg/L.Mám to skúsit?
V dvoch predajniach ma presviecaly,ze fosfor na nule je velmy dore a aby som ho nezvysoval.
Čo odporucate?NO3 mam tiez nulu
Starší reakce
To je pravda, i jsem si kvuli tomu na nej poridil test, ale jeste jsem nenasel doporucenou koncentraci v akvarku, ale zas tak intenzivne jsem nehledal.
KNO3 je i nezanedbatelný zdroj draslíku.
Ahoj, me pomer v akvarku nesedel, mel jsem 2 mg/l fosfor a dusicnany kolem 5 mg nebo min, vyresil jsem to zvysenim dusicnanu, pac jich tam bylo malo a prestal jsem pouzivat hnojivo obsahujici fosfor, misto toho pridavam KNO3 jako zdroj dusiku a oddelene fertilizer, ktery obsahuje mikroprvky bez dusiku a fosforu.
...po prepocte podla molekulárnej hmotnosti NO3: O - 16, N – 14, tj. NO3 – 16x3+14=62
potom 30/62x14=6,8, t.j. v NO3 je N=6,8mg/l
a po prepocte podla molekulárnej hmotnosti PO4: O - 16, P – 31, tj. PO4 - 16x4+31=95
potom 3/95x31=1,0, t.j. v PO4 je P=1,0mg/l
Ak je pomer NO3/PO4 10/1 nemal by byt pomer medzi N/P 16/1??? mne to vyslo 6,8/1...
Nevím, jestli to ještě někoho zajímá, ale je chvilka...
Tak ještě k tomu výpočtu:
30mg NO3 = cca 6,8mg N. To sedí. Pak ale musíte spočítat, kolik je to N v mol:
1g N = 0,07139mol => 6,8mg (0,0068g) N = 0,0004855mol
3mg PO4 = cca 0,98mg P, což je cca 0,000031mol P. (1g P = 0,032285mol => 0,00098 x 0,032285 = 0,00003164)
A teď už jen stačí 0,0004855 : 0,00003164 = 15,3......
Myslím si ale, že zapamatovat si tu "pomůcku", kterou jsem zmínil prve -
N:P = NO3:PO4 * 1,53 - je jednodušší, než se trápit výpočtem.
To by korespondovalo s inym zdrojom kde som cital o 16%.
Potom 45%proteinov x0.16=7,2 %N -to zase sedi s predchadzajucou tabulkou.
Otazne je ci hodnota 1,2% fosforu udavana na krmive je priamo P alebo nejaka zlucenina. Ak nie, fosforu by bol maly nabytok t.j. 7,2/1,2
Samozrejme je otazne, kolko N sa zabuduje do tela ryb, ci a kolko P sa zabuduje do ryb, ci vstupna voda vôbec obsahuje P (asi nie) a kolko obsahuje NO3. Ak by aj obsahovala len 10mg/l a P=0mg/l znamenalo by to, ze pri nadbytku P postacuje len vymena vody, no pri prebytku NO3 si vymenou vody len zhorsujeme situaciu a pomoc je pridavat napr.KH2PO4
Dakujem za reakciu, t.j.6,8x1.53=10,4 (zaokruhlovanie pri mojom predchadzajucom vypocte?) potom by to sedelo
Ono je to trochu zložitejšie počítať.Narazil som na toto..."ak chceme do tela dostať 1g dusíka, musíme prijať 6,25g bielkovín".
Problém výpočtu ale spočíva ešte aj v tom,koľko N ostane(využije) ryba, a koľko sa z nej dostane "von".
Dalšia vec ktorú treba prirátať k výpočtu je výmena vody a množstvo NPK a "kadečoho" v nej.Na to netreba zabúdať - že do akvárka nelejeme destilku.
web.visionlearning.com/… ...Ak je pomer NO3/PO4 10/1 nemal by byt pomer medzi N/P 16/1??? mne to vyslo 6,8/1...
Není čas, tak jen tato malá "pomůcka":
N:P = NO3:PO4 * 1,53
(S výpočty vám už někdo pomůže.
)
Otazka 1: ako sa da vypocitat obsah NO3 a PO4 z krmiva ktore obsahuje 45% proteinov a 1,2% fosforu?
Otazka 2: preco mi nevychadza tento vypocet?
priklad
NO3 30mg/l
PO4 3mg/l
(podla redfield ratio pomer 10/1 - optimum)
ale po prepocte podla molekulárnej hmotnosti NO3: O - 16, N – 14, tj. NO3 – 16x3+14=62
potom 30/62x14=6,8
t.j. v NO3 je N=6,8mg/l
a po prepocte podla molekulárnej hmotnosti PO4: O - 16, P – 31, tj. PO4 - 16x4+31=95
potom 3/95x31=1,0
t.j. v PO4 je P=1,0mg/l
Ak je pomer NO3/PO4 10/1 nemal by byt pomer medzi N/P 16/1??? mne to vyslo 6,8/1.
Kto poradi?
Ne, neděláte. Fosfor bývá limitující i v přírodě a to jak na suchu, tak ve vodě (ale k výpočtu, je rozdíl mezi dusíkem a dusičnany a fosforečnany a fosforem...).
Toto navedie na presnejší prepočet.
mam jeden dotaz pre skusenejsich.
Odporucany pomer N/P v akva je 10/1 (resp 16/1) - redfield ratio
v susine rastliny sa nachadza N/P 7,5/1 resp. Cabomba caroliniana dokonca 3,5/1 (zdroj
akvarijni-hnojivo.cz )
v beznych susenych krmivach je pomer 45% dusikatych latok k cca 1,2% fosforu,t.j. N/P 37,5/1 (ak spravne uvazujem- neviem)
z tohto zjednoduseneho vypoctu mi vychadza, ze bez hnojenia PMDD nedokazeme len krmivom dodat dostatok fosforu k dusiku nielen na dodrzanie redfield ratio, a uz vobec nie na este vyssiu spotrebu v susine.
Z toho mi vyplyva, ze pokial nema niekto rastliny pozierajuce hlavne dusik, musi chybat skoro v kazdom akva fosfor.
Robim chybu v poctoch?
Starší reakce
tak na to,že je levnější,tak je to super,vyzkouším ho tedy
díky
u mořských akvárek záleží na hladině PO4 daleko víc než u sladkých. takže to vím z reefařských stránek od lidí co s těmi testy mají dlouhodobou zkušenost. taky mám salifertový testy a ta přesnost je fakt výborná. ale tak jako u všeho záleží na skladování. Ale nejpřesnější budou jistě laboratorní testy, ale o takové přesnosti si můžeme nechat zdát a je nám i tak trochu k ničemu(díky malé setrvačnosti v akváriích)
Tak potom je to na klidnej spánek, tedy alespoň podle mě.
Aha, to jsem nevěděl. Měřil jsem testem JBL PO4
Ono je taky otázka co to vlastně měříš zda-li fosfor a nebo fosforečnany, ten přepočet je jestli se nepletu že by 0,5mg/l P mělo odpovídat 1,5mg/l PO4.
Edit: Možnost dostávání se fosforu do akva nelze vyloučit ani v různých přípravcích na úpravu vody.
Přidat reakci
[1] 2 3
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6177x