Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak snížit dusičnany (NO3)

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Jak snížit dusičnany (NO3)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 18:54 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Yirka
MamEgeriu a aj Ceratophylum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.11.2018 18:53 Muž Yirka [9123] Re: Marcelko
Kašli pořád na nějakou chemii. Pár rychlerostoucích rostlin je daleko lepším řešením.
Taková Egeria densa dokáže zázraky a hned je generuje ve vlastním růstu, kdy se dají vidět denní přírůstka v cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 17:02 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Niekde som cital, ze dusicnany NO3 sa daju znizit aj pridavanim draslika napr. K2SO4.
Len nemozem to najst, kde som to cital - mozno to bolo aj tu na fore.
Je to pravda?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 17:05 Muž Kubaa [718] Re: Maq
To pro představu myslím docela stačí - 100 gramů až dvě kila kytek. Tipnul bych si, že u vodních kytek bude té vody hodně, takže to bude pravděpodobně blíže hornímu než dolnímu ohraničení intervalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 17:00 Maq Re: Kubaa
Kubaa napsal: Kolik biomasy musí průměrná kytka vytvořit aby sežrala 5 g NO3 ti asi řekne Maq. Bude to docela dost.
Dusík podle okolností tvoří 1-5% rostlinné sušiny. Sušina tvoří pětinu až dvacetinu živé váhy.
Evidentně příliš velká neurčitost na to, abychom se tudy dostali k nějakým smysluplným odhadům.
Plovoučky jsou nejlepší proto, že jsou nejblíž světlu a nejsou odkázané na CO2 ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 15:41 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: OP
To by jsi si musel sám změřit a při rozsahu testů to bude jen orientační údaj. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 14:31 Muž Kubaa [718] Re: OP
NO3 se neodpařuje s vodou. Kytka ho sežere úměrně tomu, o kolik vyroste, teoreticky téměř všechen, pokud ji nebude chybět nic jiného a bude mít dost času a prostoru k růstu.

Kolik biomasy musí průměrná kytka vytvořit aby sežrala 5 g NO3 ti asi řekne Maq. Bude to docela dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 14:25 Muž Shrimpman [36] – Plovoucí kytky
Měl bych zásadní dotaz na plovoucí kytky. Respektive kolik NO3 jsou schopné odčerpat. Mám ve vstupní vodě 100 mg/l. Vodu neměním, doplňuji odpar 3 litry vody týdně. Objem akvárka 54 litrů = cca 5 gramů NO3 akvárku. Takže můj dotaz je, kolik ho jedna kytka "sežere"?

Druhý dotaz zní, zdali se NO3 odpařuje s vodou. Tedy pokud budu doplňovat odpar z reverzní osmózy, zdali se bude snižovat...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2017 18:49 Muž Jifi [675] Re: Tudy
Já na to používám Ceratophyllum + Egeria. To jsou moji regulátoři dusíku v akvárku :-)
Pistia už dělá moc velký stín a taky potřebuje místo mezi hladinou a osvětlením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   20.11.2017 16:48 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: irigi
Mě se velmi osvědčilo toto a bylo to téměř zdarma:
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
A toto:
rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiotes

Opakovaně s úspěchem odzkoušeno, počet cyklů neomezen.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 15:31 Muž irigi [2]
Jelikož mám dusičnany už v kohoutkové vodě a nemám moc prostoru na provoz reverzní osmózy, budu teď zkoušet toto:

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Za pár měsíců budu moci říct zkušenost. Ionex ve filtru vymění NO3- aniont za Cl- aniont a po několika měsících se musí obnovit v roztoku soli.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2017 21:04 Koldík – snížení NO3
Mě se osvědčil Siporax od Sery, hodnoty NO3 mám na 15-20 mg.Funguje to na stejném principu jako biodenitrátor.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2017 20:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: spooky
Mám na měření NO3 Seru i JBL. Oba testy ukazují stejně. Sera má složitější měření (více regentů, nutnost hlídat čas), ale když si člověk spočítá cenu jednoho měření, stojí jen zlomek proti JBL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2017 19:54 Muž spooky [11] - AsieRe: Nicky
Obstojne mi pridu este testy Sera. A JBL je najlepsie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2017 19:07 R Muž romant [27983] Re: Nicky
eSHa papírky na stanovení trendu dobrý, na přesnější určování hodnot na nic. Aquar už dnes taky na nic, to už spíš bych věřil těm papírkům, ale jak píšu, jednom trendově, na jednotky to rozhodně není. Kolegovo doporučení JBL je osvědčeným řešením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.05.2017 18:30 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Nicky
Už se tu mnohokrát stalo že jsme se dohadovaly a nakonec naměřené a skutečné hodnoty byly úplně někde jinde. Papírkům bych nevěřil a Aquaru také moc ne. NO3 byl můj první test který jsem si ještě za komančů koupil, od té doby jsem vyzkoušel skoro všechny výrobce a nakonec jsem skončil u JBL. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2017 18:14 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: Yirka
Ještě jeden dotaz... Není možné, že jsou prostě oba testy vadné? eSHA papírky i nízkorozpočťák Aquar? nemám to ještě přezkoušet... čím? Měřila jsem i u dědy, ten má studnu hlubokou, a taky šílenosti. Zítra mi muž v kanclu načepuje do sklenky městskou vodu z řádu a jsem teda zvědavá....

Dřív jsem používala kapkovou Tetru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2017 18:11 Muž Yirka [9123] Re: Nicky
Více méně ti kolegové tvé otázky zodpověděli. Já snad jen dodám, že ty, které jsem jmenoval jsou také zcela nenáročné. A jsou dobrým indikátorem NO3. Pokud se jim daří, pistie mají dlouhé kořeny, egerie rostou 10 cm za týden, je tam NO3 více než standart. Jakmile začnou stagnovat či upadat NO3 šlo dolů. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2017 17:39 Maq Re: NHKG
NHKG napsal: Měnit vodu musíš, protože se ti můžou hromadit i jiné látky než no3. Ale pokud by v akváriu bylo no3 nižší, měnil bych méně vody. Třeba 20% co 14 dní.
Nebo ještě míň! Prakticky všechno co je obsaženo v krmení, rostliny v té či oné formě spasou. Neodvažuju se (jako Diana Walstad) tvrdit, že voda se nemusí měnit vůbec, ale za příznivých okolností to určitě nemusí být často a hodně. Vyzkoušeno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2017 16:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Nicky
Ideální by bylo dostat no3 pod 30mg/l. To už dlouhodobě snáší většina akvarijních živočichů.
Měnit vodu musíš, protože se ti můžou hromadit i jiné látky než no3. Ale pokud by v akváriu bylo no3 nižší, měnil bych méně vody. Třeba 20% co 14 dní.
Pokud nemáš, doporučuju plovoucí rostliny jako je Salvinia.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2017 15:55 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: Yirka
Děkuji,
vydedukoval jsi dobře, že máme vlastní studnu. V téhle končině to jinak nejde, jelikož vodovod tu není. Takže ze studny nám to jde po baráku. 4 roky jsem s vodou neměla problém, ač mi říkali, že kdysi měla dost dusičnanů. Já nikdy nic nenaměřila a i krevetky fungovaly. Pak jedno jaro popadaly, teď už možná chápu, proč...
Jinak dřív ty parametry vody vycházely během půl roku stabilně a až na dusičnany jsou teď stejné jako tenkrát. Zkusíme ještě vyčistit studnu a lehce to zakápnout chemií tam.
Kytičky mám, ještě dokoupím. Jelikož nemám a zatím neplánuji CO2 a světlo mám vcelku slabé, brala jsem nenáročné rychlerostoucí kytky, převážně.

Ještě by mě zajímalo - bude mít smysl vyměňovat vodu za předpokladu, že v akvárku se mi dusičnany kytičkami sníží pod koncentraci, která je ve vodě v kohoutku?

Asi opravdu budu doufat, že to je jen tím hnojením okolních polí a že to zase bude dobré. A otestuju ještě studnu vedle.

Edit: Můžu se ještě zeptat, jaká hladina NO3 je pro rybky už schůdná? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2017 13:50 Muž spooky [11] - AsieRe: Yirka
Rastliny su zaklad, tie toho NO3 zozeru.
Ja mam akvarium napojene na studnu. A v tejto vode bolo velmi vela kremicitanov. Stale som mal problem s hnedou riasou. Tak som hodil do CO2 reaktoru trochu Seachem PhosGuard a je po probleme.
Preto som vychadzal z toho, ze pouzitie nejakeho denitratoru bude velmi rychlo efektivne.
Co sa tyka RO. Ja mam ako posledny clen napojenu kartus s dolomitickym vapencom a tecie mi z toho voda nie s nulovou tvrdostou ale cca. 7 stupnova.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2017 13:44 Muž spooky [11] - AsieRe: Nicky
Matrix neodstranuje NO3. Mam ho v externom filtry. Je to klasicke biologicke medium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.05.2017 13:35 Muž Yirka [9123] Re: Nicky
Nemyslím si, že rada spookyho je tou nejlepší. Osmóza je větší investicí a ne všechny rybky jsou pro osmózou upravenou vodu vhodné. A chemie je také v tvém případě kolísající H2O vachrlatá.
Předně je třeba si ujasnit pojmy a zaužívané názvy. Zde je obecně brán vodovod jako kolektivní odběr z vodojemu s úpravnou a studna jako individuální odběr. Ty to trochu v textu prokládáš, ale jestli dobře rozumím, ze studny máte rozvedenu vodu do domácnosti přes nějaké čerpadlo.
Nicméně. Pokud je to možné, vždy bych upřednostnil odběr z kolektivního vodovodního řádu, kde je přece jen záruka jakési stability.
Studna , jak sama správně uvádíš, pak podléhá mnoha vlivům podzemním i nadzemním. Pokud bys tedy chtěla upravovat vody ze studny chemií či mixem s osmozou, bylo by to skoro jak ve stabilní chemické laboratoři.
Já bych jednoznačně nasadil na redukci a zestabilnění NO3 rostliny. Do nádrže rychlerostoucí typu Egeria densa a pod., které v kombinaci s hladinovými druhy Pistia či Lemna minor um zázraky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2017 13:34 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: spooky
Dík, a nějaké další biologické řešení? Zrovna mi přišel externí filtr s Tetra tec ex 1200, takže s tím průtokem nevím nevím, to by bylo spíš na Matrix.

A RO připojit na kohoutek a pár hodin hlídat, než mi naplní 3 kýble? Co to udělá s tou naší už tak docela měkkou vodou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2017 13:13 Muž spooky [11] - AsieRe: Nicky
Bud pouzit reverznu osmozu alebo nieco taketo:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2017 13:05 Žena Nicky [195] - Labyrintky – co nám to tu teče z kohoutku za bahno :(
Zdravím vespolek,
prosím vás, jsem tak trochu v patové situaci. Vím, že ta naše voda z mělké studně je už léta taková ne úplně pitná (4m hloubky, co by člověk nechtěl, asi dešťová), ale když jsem měla akvárko dřív, dařilo se mu a nikdy jsem dusičnany testem od Tetry nenaměřila.

Teď jsem si znovu založila a měřím a měřím (Aquar kapkový, Esha pásky), no z kohoutku nám teče něco mezi 60-90 mg/l, pásky ukazují ještě víc. V akvárku to mám skoro stejné, rozdíl barvy minimální. pH mi to ukazuje 6,2, KH kolem 3, GH 6-7 (to už v akva).

Je to to akvárko, co mám v profilu, ale už je překopané, musím dodat foto.

Dá se to nějak řešit? Za sebe doufám, že to je krátkodobý stav, jak byly deště a hnojí se tu kolem pole... ale jeden neví, tahat vodu každý týden z města z vodovodu s úplně jinými parametry, ale bez dusičnanů, se mi moc nezdá. To budou hrozné výkyvy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2017 18:21 MichalNecek Snížení NO3
Fotka k příspěvku Tak jsem rozsazel nove rostliny a tak doufám, ze to napomůže ke snizeni Nitratu :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 21:02 Marcel G Re: Maq
No, ani nemusíme chodit daleko. U nás v Lysé n/L. překračovala minulý (tuším) podzim koncentrace dusičnanů v pitné vodě hodnoty 70 mg/l. A přesně jak říká Maq, dostali jsme krátkodobou výjimku na 3 roky do hodnoty 80 mg/l. :-D Naštěstí to vedení města bere vážně a řeší to. Do těch tří let bychom snad měli mít nový hloubkový vrt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 20:50 Maq Re: Xlienka
A když je to víc, tak dá příslušný orgán OŽP výjimku. Takové případy se stávají.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 20:44 MichalNecek Re: Xlienka
No byl bych rád, kdyby to byla pravda. Seženu jeste jiny test a uvidíme jak to změří, muj naměřil tak cca 70mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 20:41 MichalNecek Re: romant
Takze nekrmit vůbec a nebo uuuplne málo. Ok a denně výměna části vody. No, jeste toho musím dost nastudovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 20:35 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: MichalNecek
Pokud je voda z vodovodu tak rozhodně bude max 50 mg/l
"Za horní hranici dusičnanů ve vodě byla stanovena koncentrace 50 mg/l"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 20:10 R Muž romant [27983] Re: MichalNecek
Týden při těch intenzivních výměnách nekrmit je jistější, ono úplně stačí co ryby za škodliviny vyprodukují svým dýcháním a event. dobíhajícím výkalem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 20:06 Maq Re: MichalNecek
Amoniak. Dusitany. A předstupně k tomu - organické znečištění. Jak se rozkládá, ubírá rybám kyslík, množí se bakterie všeho druhu, ryby jsou stresované a často jsou problémy.
Kdybys tam neměl ryby, řekl bych, nech to být ať se to vyřádí, ono si to za pár týdnů sedne. Ale když už tam ryby jsou, musíš je chránit těmi výměnami.
A málo krmit, opravdu málo. Krmení = hovínka. Hovínka = amoniak. Atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 20:00 MichalNecek Re: Maq
Jake kupříkladu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 19:57 Maq Re: MichalNecek
Prozatím vzhledem k situaci - čerstvé akvárium, ryby v něm - rozhodně! Tam se teď rodí i mnohem horší věci než dusičnany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 19:54 MichalNecek Re: Maq
No tak u mě se to zrovna podařilo takhle. A to me přivádí na otázku, jestli i pri tak velké koncentraci NO3 ve vstupní vode mam tu 1/4 vody denně měnit, nebo mam tu četnost omezit treba na 1-2x týdne.?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 19:37 Maq Re: MichalNecek
Tvrdost vody a NO3 většinou moc nesouvisejí. Třeba já mám tvrdší vodu a dusičnany prakticky na nule. A někteří s měkkou vodou naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 19:28 MichalNecek Re: vaaclav
Podle těch hodnot bych řekl, ze jo, ale nemám. Čerpám z vodovodu, ale voda sama o sobe je dost tvrdá, takže i no3 je v ni požehnaně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 18:27 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalNecek
To máš vlastní studnu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 18:25 MichalNecek Re: Roli
Tak jsem změřil vstupní vodu a jsem na stupnici mezi 60 -80 mg/l. Coz neni uplne dobře, takže si jeste jednou premerim vodu v akva, pokud je menší, je to dobre znamení, ze se s tím akva popere samo, říkám to správně? A až dosadim zbytek rostlin, tak by se mohl obsah NO3 Jeste snížit, teda myslím :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   27.02.2017 14:38 Muž Zip [277] Re: MichalNecek
Sice to sem moc nepatří, ale já oba "problémy" s plouvoučkami vyřešil tak, že jsem je uzavřel do kruhu ze vzduchovací hadičky a spojky a upoutal je na vhodné místo vlascem, vyřešíš nasávání i místo, kde budou nejméně stínit. Myslím, že jako "dočasné" řešení je to rychlé, levné, fungující ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.02.2017 14:23 Muž Roli [13] - CichlidyRe: MichalNecek
Áno, toľko určite vymeniť.

Ty máš tú výhodu, že máš akvárium s rastlinami. Teda, podľa mňa, aj keby si mal 60 mg NO3 na vstupe, tak rastliny by ti to kompenzovali, tj. táto hodnota by nerástla, možno aj klesala.

Plavúce rastliny odporúčajú z toho hľadiska, že CO2 žerú z atmosféry a nie z vody. Ako píše Maq, môžeš ich skúsiť a potom ich vyhodiť.

Ale ty keď pridávaš CO2, tak tým pomôžeš rastlinám, a efektívnejší budú v odstránení NO3.

Pridaj ešte rastliny, vymieňaj vodu a zatiaľ nehnoj. Podľa mňa to zvládneš aj bez plavúcich rostlin, reverznej ozmózy, špeciálnych filtračných náplní a pod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 14:14 Maq Re: MichalNecek
Dvojnásobný důraz na rostliny (vč. plovoucích!) a speciální filtrační náplně - zeolit nebo nějaké pryskyřičné anexy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 14:12 MichalNecek Re: Roli
Tak filtrační hmotu bohužel nemám kde sehnat od někoho jiného, takže jí nechám tak, ale mám tedy denně vyměnit alespoň 1/4 vody ano? A se vstupní vodou obsáhlou na dusičnany, pokud se potvrdí, že je na NO3 obsáhlá, lze to řešit i jinak než Reverzní osmozou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 14:11 Maq Re: MichalNecek
Přesto je to dobrá rada: Plovoučky významně snižují obsah dusíku. Až budeš mít všechno tipťop, můžeš je vyhodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 14:08 MichalNecek Re: romant
romant napsal: Pro začátek bych dal na hladinu plovoucí rostliny a rozhodně se zamyslel nad tím dnem, kterému se přezdívá "kamenolom".

No směrem plovoucích rostlin se nechci vydávat, ad1: zabraňují průniku světla k rostlinám, ad2: nasával by je akorát skimer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 14:05 Muž Roli [13] - CichlidyRe: MichalNecek
Len doplním, že stará voda moc nepomôže, lebo nutrifikačné baktérie sú na povrhu (piesok, sklo, rastliny, najviac by ich mal byť vo filtru). Pomohol by si, keby si premiestnil z nejakého zabehnutého filtra časť filtračnej hmoty.

Ak už sú tam ryby, tak treba robiť čiastočné výmeny vody každý deň. A merať ammóniu, NO2 a NO3. Ako ti už poradili, tieto hodnoty by si mal overiť aj vo stupnej vode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 14:05 Maq Re: MichalNecek
1) To jsem si tak nějak domyslel.
2) Ten substrát bych dal úplně pryč. Je to otrava předělávat akvárko znova, to chápu, ale za pár měsíců by to bylo složitější a větší škoda.
3) Tekutý uhlík je spíš na tu řasu. Když máš Twinstar, obejdeš se bez něho snadno.
4) Do filtru existují jednak média poskytující dobrý základ pro nitrifikační bakterie, a pak jsou média, která dusičnany zachycují úplně (a nahrazují něčím méně nežádoucím, třeba chloridy). Na to první mám JBL MicroMec, a jsou i další. S tím druhým jsem nikdy nepracoval, tak nevím.
5) Twinstar nemusí být špatný, vůbec ne. Ta ošemetnost je v tom, že někdy odstraní příznaky širšího problému, a Ty na něj pak přijdeš později. Twinstar by měl pohubit řasy a vyloučit zákaly, ale nevyřeší podmínky, které k růstu řas a zákalům vedou.
Navíc - ale tady už fakt spekuluji - zabíháš akvárium, potřebuješ namnožit "hodné" bakterie. Tekutý uhlík i Twinstar jsou sterilizátory. Nevím co to udělá, a nevím jestli to někdo ví, ale já mám o ty hodné bakterie obavy.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18854x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8330-jak-snizit-dusicnany?od=51