Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nymphaea lotus - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Nymphaea lotus - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2022 16:01 Žena Beastie [320] Re: afc1886
Zkusim, díky. 6 měsíců to tam bylo s nima vpohodě, ale dělala jsem teď hodně moc výměn vody a málo jsem krmila, očividně. Zkusím hlízu hodit jinam, třeba se vzpamatuje, jen mám jinde jen 21° tak aby to pro ní nebylo ještě horší šok, z těch 27 co je ted
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2022 15:52 R Muž afc1886 [14685] Re: Beastie
Jestli dobře vidím, tak tam je kořínek, tak bych to normálně zasadil, ale jestli tam máš nějakého likvidátora, tak tomu moc šancí nedávám.
Na nakousnutou hlízu se většinou vrhnou šneci a je vymalováno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2022 15:47 Žena Beastie [320]
Fotka k příspěvku Podobný dotaz jako u té sagittarie, můj lotus najednou nemá na hlíze žádné listy, byly odkousnuty jako celek. Můžu je zasadit a co s tou nakousanou hlízou? :-D mám špatný zahrádkářský týden
Narychlo foto, hodila jsem to vedle do sklenice, tak pardon za odlesk
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2019 09:43 R Muž vaclav [14600] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marek
Nevím jestli ti to bude fungovat ale rostou dá se říci spíše v jemnějším a trochu obohaceném substrátu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2019 22:31 Marek
Ahoj,

myslíte, že bych tento leknín, resp. jeho hlízu mohl zasadit i do hrubého substrátu? Jsou to v podstatě už oblázky, zrnitost je 16-32mm. Ani nevím, jestli vůbec na zrnitosti záleží, když to vlastně nemá kořeny, ale hlízu.

Děkuji za rady :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2013 14:51 Žena Bella [1047] - RostlinyRe: vaaclav
Do svy prezentace tady jsem nahrala fotky z Wroclawske botanicke zahrady. Na nekterych je videt jak se jim lotusaci hezky drzi pri zemi a maji hodne listu. Nevim jestli a jak se tohle povede vysvetlit tomu mymu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2013 06:31 Roman Re: maculak
Mám tři a čtvrtá hlíza po půl roce začala vystrkovat lístečky. Mám je pro zastínění akvárka, tak že je pouštím k hladině a nechávám každému tři listy. Teď mě jeden vyhnal i květ, ale všimnul jsem si toho pozdě, už je spálený od zářivek, do kterých se zamotal. Co jsem zkusil zasadit odnože, tak v pohodě rostly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 22:49 Žena baletka [624] Re: Laduschka
Tak mi to taky připadá :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 22:48 Žena Laduschka [120] Re: baletka
ta stagnace u lotusů je asi přirozenej jev. to, co popisuješ, se mi stalo v podstatě taky, mateční rostlina s hlízou tak nějak zašla, zůstaly jen 3 menší rostlinky bez hlízy, jen s kořenama. po přesazení to rozchodila jen jedna, ale trvalo jí to asi taky tak cca půl roku (a to roste v amanově aqua soilu a tekutý hnojení má denně), než se z toho jakž takž vyhrabala. nechci to zakřiknout, ale teprv poslední dobou se začala tvářit trošku kooperativně, jinak to bylo v podstatě něco jako u tebe - 3 listy, z toho vždycky časem jeden uhnije, čili cosi na hranici úhynu .. :-O přitom ostatní kytky v aq jedou jak blázni. asi je to holt trošku nevypočitatelná kyti :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 22:44 Žena baletka [624] Re: maculak
Mně taky hlíza lotusu red sama odpadla. Najednou v akva něco plavalo, hlíza... Dokonce na sobě měla malé dva lístečky, ale ty pak uhnily. V substrátu mi zůstaly tři rostliny. Dvě malé, jedna velká. Zprvu to rostlo jak o život, pak to začalo vyhánět listy na hladinu, ty jsem dle rady vždycky sejmula. A teď stagnuje. Dávám tomu šanci a vlastně mi asi tři listy, co zůstaly, docela vyhovují. Koukají tam ve změti dalších rostlin a jsou opravdu dekorativní. Uvidím, co s ním bude dál. Jednu menší rostlinu jsem přesadila do méně osvětleného akva a taky čekám, jak se jí tam bude dařit :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 21:51 Muž maculak [43]
Mám dva, zelený a red tiger a růst je celkem nevyzpytatelný, občas rostou jako blázen, jindy zase měsíc nevyženou ani lístek, oba dva mě hlízu pustily, dal jsem je do rašeliny, nechám odpočnout a zkusím zase zasadit. Rostlinky rostou dál, ale musel jsem je komplet ostříhat a teď znovu obráží. Teď se zatím drží red tiger vyháněl i hladinové listy, zato green ani jednou, vždy se zasekne růst asi 10 cm pod hladinou, takže je těžká rada. Odnožemi jsem průběžně od každé získal asi po pěti rostlinách, za tu dobu co je mám. Občas se stane že jednou za čas kompletně odejdou kořeny, to se mi teď stalo i s Barclayou, tak uvidím, jsou tak nějaké semenáčky, tak snad něco přežije. Až zasadím hlízy dám vědět jestli to k něčemu bylo... Pavel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 20:39 Žena Laduschka [120] Re: Bella
pokud vim, tak ti zůstane u země jedině pokud máš hodně silný osvětlení. nebo holt zastřiháváním, ale to pokud má jen 3 listy, z toho jen jeden u země, je blbost. mě se drží jakž takž u země s občasným vyhnáním nějakýho toho listu výš jen díky vysoký intenzitě světla, už se mi to osvědčilo ve 2 akváriích. a taky doporučuju dobře hnojit, jak přes kořeny, tak tekutym, zdá se to bejt náročná a nevyzpytatelná mrška..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.10.2013 20:36 R Muž vaclav [14600] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Bella
Akvarijní lekníny pokud je chceš pěstovat jen pro okrasný list, nesmí zjistit kde je hladina vody a všechny listy směřující k ní musíš stříhat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 20:30 Žena Bella [1047] - Rostliny
U svyho lotusaku (Red tiger) drzim vetsinou tak 3-4 listy - jeden-dva lezi na hladine, jeden k ni dorusta, a jeden rasi. Maximalne jsem mu nechala 7 listu na hladine - slahoun byl cim dal delsi, ale nad hladinu to neleze, na to je to krehke, nad vodou se neunese. Starsi listy uz nevypadaji tak hezky, jsou pomerne jemne a dost jim davaj zabrat thorakati. Dost mi po tom lozi i sneci, ale nevypada, ze by tomu nejak vylozene skodili. Stini hodne. Nechala jsem se zlakat fotkou co je tady v atlasu rostlin rybicky.net/atlasrostlin/nymphaea_lotus kde byl hodne pri zemi.
Zatim mi nikdy nevykvetl. Z hlizy se mi to nechytlo, uspela jsem az na druhy pokus, kdyz jsem na burze (myslim prazsky pankracky) koupila rostlinku. Dost jsem se s nim natrapila - viz denicek u prezentace, staci na ty denickovy strance zadat do vyhledavace lotus :-)
Jestli by nekdo prispel radou jak se s tou kytkou domluvit aby se "drzela u zeme", budu rada.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 21:46 Muž Mislow [304] Re: baletka
Vyhani nove listy, takze ty ktere dorostou na hladinu a polozi se, ustrihnes. To je to prostrihavani. Jinak by se ti vytvorila zmet dlouhych vyhonu zapletenych do sebe s listy na hladine, ktere by stinily. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 19:50 Žena baletka [624]
Chtěla bych se poradit - lze udržet skutečně lotus pod hladinou pravidelným jednotýdenním stříháním? Nebo to opravdu poroste jako šílené? Mám akva vysoké 65cm a nechci, aby mi to krylo půlku hladiny, přitom se mi lotus moc líbí. Představuji si udržet ho tak 10, 15cm pod hladinou. Půjde to? A jak často ho budu muset "krotit"? Případně, existuje nějaká technika stříhání? Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 22:05 PR0V0CATEUR Re: Squit
Já nevím, mám tři tyto lekníny už delší dobu a vždycky se vytáhnou listy na hladinu a za pár dní se zase stáhnou (uhnijou) a tak pořád dokola...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 21:34 Muž Squit [30]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku mám cca měsíc novou rostlinu, konečně začala mít i hladinové listy, ale ty hned po několika dnech vypadají viz fotografie. necíte někdo čím to může být?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 05:40 Muž LiborSprysl [9015] Re: Elffka
Elffka napsala: Nikdo se s tímto problémem nesetkal? :-(
Když si trochu počtete i tu v atlasu, tak zjistíte, že listy shazuje pokud je nová a pak znovu obrůstá.
Ovšem pokud se kytce dařilo a teď ne, může být něco jinak u vás v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 21:35 Žena Elffka [9] – Tiger Lotus Green
Fotka k příspěvku Zdravím,
mám problém s Tiger Lotus Green.Po koupi rostliny se jí parádně dařilo, postupně ale začaly listy uhnívat a nové nedorůstaly. Nakonec z ní zbyla jen hlíza (když jsem ji kupovala, tak hlízu neměla, takže se vytvořila až v mé nádrži). Tuto hlízu už mám v akva cca měsíc a stále se nic neděje. Je šance, že vyroste nová rostlina nebo z toho už nic nebude? Případně jak hlízu "donutit", aby zase začala růst? To samé se mi teď děje i u druhého Lotusu, má vedle sebe malou rostlinku, ale zbývají mu už jen 2 listy a opět se mu vytvořila hlíza. Poradíte prosím?
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2011 11:24 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Johan
no já sice chtěl zelenej, ale vypadá, že leze červenej-špičky co lezou z hlízy jsou červený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2011 10:49 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: matlala
Mám dvě rostliny.. Je mi líto se jich zbavovat, když ještě nekvetly. =DD Bohužel, radši bych měl ten červenej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2011 00:16 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: matlala
Neměj strach, ono to obrazí tak, že nebudeš vědět co s těma listama na hladině. :-) Hlíza něco vydrží. Já když ji měl čerstvě, tak nebyl patrný žádný lístek ani kořen. Nechal jsem ji chvíli na dně a brzo masivně obrazila... pak jsem ji trochu "přikryl".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 22:12 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Johan
taky jsem si to myslel, ale pro jistotu se ptám na praktické zkušenosti.
tys snad tento "plevel" měl? (Podle toho jak znám, co sbíráš, to považuju za plevel, když už je prý aj bolbitis plevel tone )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 22:10 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: matlala
Nikdy sem hlízu moc nezkoumal, ale budou to listy a myslím, že si prostě vytvoří další. Stačí i malá odlomená a vyroste nová kytka, takže ta hlíza asi něco vydrží. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 22:06 Muž matlala [798] - Rostliny
Ahoj,
dneska jsem si donesl hlízku zeleného lotusu, konečně jsme se odvážil ho koupit, ovšem mou nešikovností jsem ulomil klíček. Vyroste další nebo hlíza může uhnít? Vedle špičky je jakoby další špička, taková načervenalá. Bohužel hlíza měla 2 špičky a ulomily se obě, ale jakoby to rašilo pár milimetrů od špičky. Je to tak?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 19:37 jitkaS Re: hf
Já mám lotuse v malém 54L v rohu. Většina listů je plovoucích a stínítak 1/3 hladiny. Ale cryptokorynám to vůbec nevadí. Občas ho prostříhám a roste vesele dál, živorodky hlavně malinké ty listy milují, jen ancistrusy je trochu hoblují. Koupila jsem ho celkem levně internetovém aukru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 09:35 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: hf
To bylo ve fázi, kdy se jednalo o trs rostlin, které pocházely z velké hlízy. Proto jsem ho chtěl rozdělit. Je ale fakt, že díky intenzivnímu hnojení živorodkami narostl "kousek" víc, než většina jiných lotusů a vzhledem k tomu, že většina listů byla na hladině, pod nimi sice bylo dost místa k plavání pro rybičky, ale taky tam nebylo žádné světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2010 22:07 Muž hf [54] Re: Pepan
Heh, 70 listů a 20cm mísa? Tak to to tedy ještě jednou zvážím, nechci v 300l mít JEN ten lotus... :P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2010 14:34 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Bob
Hlíza je jenom zásobní orgán, který slouží k nastartování růstu nové rostliny. Z jedné hlízy může vyrůst i několik rostlin, proto se vyplatí kupovat rostlinu s co největší hlízou. Pokud má kytka dostatečný kořenový bal, není už na hlíze závislá a klidně se může oddělit. Vzhledem k tomu, že během velice krátké doby dochází k velkému nárůstu hmoty, je zapotřebí intenzivní hnojení. Mi se nejlíp osvědčilo pěstování v akváriu, které bylo přerybněno živorodkami. V této nádrži N. lotus vytvořil 70 listů, z nichž většina byla plovoucích. V té době už byl N. lotus nasazen v míse o průměru 20cm, kde vytvořil tak hustý kořenový bal, že při vyklopení z mísy byl jednolitá masa a nešlo lehce rozdělit rostlinu na části. Osobně mám zkušenost, že pokud chcete mohutnou rostlinu s plovoucími listy, je lépe ji nasadit do mísy a i s ní uméstit do akvária. Čím méně při manipulaci porušíme kořenový bal, tím lépe.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2010 11:50 Žena annis [21] Re: Bob
já ji mám s hlízou i bez.V akva s větší zrnitostí-kolem 4mm se jí moc nedaří.Vyhání slabé malé listy.V tom druhém mám ve dně jíl a zrnitost 2 mm,je bez hlízy a roste nádherně.Možná by stála za pokus jílová kulička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2010 11:41 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Bob
hlíza je zásobní orgán, pomáhá rostlině v růstu. Pokud je už rostlina dost silná tak ji nemusí potřebovat. Taky mám lotus bez hlízy
a co jsem slyšela od jiných tak i z vlastní zkušenosti můžu říct že lotus může dobře růst i bez hlízy (mě upadla sama)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2010 07:36 Bob
No ale jak je to s tou hlizou? Muze rostlina fungovat i bez ni? Jedna mi bez ni odesla a druha jakz takz preziva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 20:01 Usine Re: hf
Je to rostlina pro tebe. Po určitém čase rostou hladinové listy. Chtělo by to určitě nějaké hnojivo do dna. Pokud leknín nemá dostatek živin, zásobní hlíza se vyčerpá a rostlina skončí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 19:04 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: katterinecka
Tvrdil mi to kdysi jeden pěstitel leknínů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 19:02 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Pepan
co jsem se ptala tak by měl vydržet, a jestli ne tak ho šoupnu v kyblu do sklepa. Aponogetony se taky přezimovávaji a jde to
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 19:01 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: katterinecka
Ten bych do akvárka asi nedával. Mám takový pocit, že venkovní lekníny potřebují zimní dobu klidu, kterou v akváriu těžko napodobíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 18:58 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: hf
ale mám v akvárku jezírkový leknín a ten má listy jenom na hladině, i když nevím jak je do akvárka vhodný, mám ho asi půl roku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 18:49 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: hf
A co nějaké plovoučky? Piscia, Limnobium, Salvinia,....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 17:08 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: hf
když má dost světla tak se drží spíš pod vodou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 16:54 Muž hf [54] Re: Bob
Jak moc ten lotus stíní? Potřeboval bych kytku s minimem listů pod vodou a naopak aby měla nějaké listy položeny na hladině. Je lotus kytka pro mě nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 12:46 Bob
Jaky ma vyznam hliza u lotusu? Jednou jsem omylem utrhl hlizu u red lotusu a rostlina cela odesla. Jindy jsem zase oddelil hlizu u green lotusu a ten roste dale.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 08:09 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: sportsmen
Náhodou jste se celkem trefil, tu změnu údaje v atlase na 30 °C jsem nedávno navrhoval... :-)

Vzhledem k areálu rozšíření si myslím, že je to zcela oprávněné. Těch 30 °C je podle mě právě optimum, žádný extrém. Ten bych hádal až nad 32 °C. Samozřejmě teplota se musí zvyšovat pomalu a je možné, že jednotlivé kusy budou mít optimum při jiné teplotě a něco při 30 neporoste dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 23:40 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: sportsmen
Kasselmann udává minimum 15 a maximum 30°C. Ale každá kytka to má jinak a jelikož se pěstuje, tak prochází výběrem člověka a tak je to všelijaké. Vše se má zkusit ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 23:36 Muž sportsmen [62] Re: Johan
Ano myslel jsem v atlase, ale máte naprostou pravdu, že se uvádí optimum a ne letální hranice! No příjemné zjištěbí je, že je schopná snést i teploty okolo 30st. a možná i vyšší!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 23:31 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: sportsmen
Jako myslíte v atlase? Ne, tak zrovna tyto údaje se u ní nezměněj, ikdyby jí někdo pěstovat ve 40°C. Nejde o to co je rostlina schopná snést, ale kde se zdá, že roste nejlépe. Krom toho každý jedinec rostliny může být ve svých nárocích jinak náročný. Viz např. Lysimachia nummularia, kde některé rostliny rostou na suchých skalkách, jiné na břehu potoka, ale když ji přesadíte z břehu potoka na skalku, tak rostlina zajde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 23:26 Muž sportsmen [62] Re: ezechiel
No vida tak to jste mě potěšil, snad se tu přidá někdo kdo to má v té 30st. vodě osobně vyzkoušené a bez problémů! Je to celkem otázka do pranice zda nezměnit i údaje udávané u této rostliny na zdejším fóru ;-) Hm? Co vy na to jako správce fóra? Nestojí to za řeč? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 21:46 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: sportsmen
Klidně snese i 30 °C - udělá mu to nejspíš jen dobře. Podívejte se na areál rozšíření. Já je našel dokonce v termálu přes 32 °C.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 13:36 Muž sportsmen [62]
Mám otázku roste některým z Vás tento lotus i v 30 st. vodě? Vím že má psáno maximum pouze 28st. ale to velká většina kytek a některé z nich docela rostou i v 30st. vodě? Jaké s ní kdo máte zkušenosti? Já vím že v jedné nádrži s terčovcema neroste ale třeba ho někdo u terčovců máte a roste! Tak jaké jsou vaše zkušenosti? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 11:44 R Muž Silent [5949] Re: iiiv
Já jí jen lehce vtlačil do substrátu, takže větší část hlízy kouká ven. Obrazila bez problémů a pěkně se rozrůstá.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2943x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8245-nymphaea-lotus-pestovani