Filtrace v akváriu
Jak prosím umístit filtraci v akváriu o délce 190 šířce 30 a výšce 60, v akváriu budou tlamovci, takže minimum dekorací. Mám k dispozici dva externí filtry (musí být oba), vnitřní čerpadlo, dva vzduchovací motorky. Děkuji za rady.
0 28.01.2020 09:51 Jindra LeRi napsal: Mám Sunsun HW-702B a spokojenost (ticho,sucho,výkon) , jen je třeba pohrát si s odvzdušnením (ale to asi u každého vnějšího filtru)
Ahoj. Taky jsem si ho ted koupil. Odchazel jsem z domu a byl naprosto tichy. Vratil jsem se a zni jak lednicka. Jsou nejake apecialni metody na odvzdusneni? Diky
Já netvrdím,že v budoucnu si to bez filtru nevyzkouším.Teď mám na zkoušení tu "flašku" s těma šnekama.I když jsou tam jen šneci.Dá se dost věcí vypozorovat.Ale jestli bych to ukočíroval s rybama.O tom momentálně opravdu přesvědčený nejsem.
Nitrifikaci řeším tak, že měním vodu, ale neodkaluju, ve dnu se nehrabu a nitrifikační bakterie v něm si vyloženě hýčkám.
Ryby svým pohybem také něco promísí.
V minulosti jsme v jedné diskusi řešili právě míchání vody ohledně živin a názor jiných akvaristů byl, že záleží na výšce nádrže. Podle nich 50 cm bylo už na hranici nebo moc. Řešilo se, že jde takto vysoká nádrž bez filtru, ale musí mít hodně rostlin, protože je třeba po celé nádrži odbourávat mnoho dusičnanů a produkovat kyslík
www.akva.sk/… Mé akvárium vysoké 50 cm tehdy vypadalo takto
rybicky.net/fotogalerie.php… , důsledkem diskuse jsem přidal 27 rostlin a dnes vypadá takhle
rybicky.net/fotogalerie.php… . Na aponogetonu jsou řasy, ale za rok a půl se nestalo nic dramatického.
Lapierre nemá akvárium vysoké 50 cm, max. 35 a to je z mých zkušeností ohledně distribuce živin po nádrži brnkačka. Nicméně lámat ho nebudu, člověk musí být primárně přesvědčený o tom, co dělá.
P.S. Diskuse na Akva.sk, kterou linkuju, je sama o sobě dost zajímavá.
Mám 20 let akvárium na chodbě u okna, je to takové spíš odkládací, pokud jsem tam neměl filtr tak byla voda přez léto zelená a to i když jsem ho zastínil. Pak jsem tam dal filtrační hlavu z molitanem a to trochu pomohlo ale molitan zarostl řasou a přestal fungovat. Tak jsem si slepil skleněný a naházel do něj kostky molitanu a je klid. Sice i dnes používám trochu zastínění ale voda nezelená ani náznakem a to poslední 3 roky co mám nový filtr je léto hodně slunečné a teplé. Osádka je pořád stejná, hromada pavích ok a ancíci.
1 27.07.2017 15:23 Lapierre –
Re: Maq Já filtr nepovažuji za samospásnou věc,ale za určitých podmínek jako "bezpečnostní" pomůcku navíc.Před 25 lety jsem taky jezdil na kole bez helmy.Dnes už si nedovedu představit bez této pomůcky na kolo ani sednout.
Lapierre napsal: Takže vím,že to asi jde. Nicméně s rybí osádkou si na to ještě netroufám.
No vida, jedno slušné akvárko "bez".
A teď si položme otázku, co s tím udělají (1) ryby a co (2) filtr.
Ryby budeš muset krmit, místo šneků. Čili o něco víc svinčíku na vstupu.
Co s tím udělá filtr? Obecně se věří, že v molitanu se usadí nitrifikační bakterie, které Ti amonium přemění na dusičnany. Je to dobrá víra, zdá se opodstatněná, ale neviděl jsem ještě žádnou mikrobiologickou studii, která by to potvrzovala. Na molitanu se většinou nedá rozpoznat sliz bakteriálních kolonií, a i kdyby ano, ještě to neznamená, že jsou to ty nitrifikační.
Takže se stejně pro jistotu doporučuje měřit dusík a často měnit vodu.
Namísto toho se Jirka s filtry nepárá a dává hodně rostlin. Vsadil bych se, že si ani moc neláme hlavu, jestli má v akváriích nějakou nitrifikaci (osobně věřím že má, a nejen ji);
rostliny ten dusík sežerou tak nebo tak.
Já hlasuji pro mírné vzduchování, protože
(a) vodu promíchá, takže se např. teplá nedrží u hladiny, všechny živiny i svinčík se rovnoměrně rozptýlí, prospívá to výživě rostlin (v podmínkách pomalé difúze),
(b) vodu prokysličí, což je vhodná podpora pro většinu těch bakterií, které máme v akváriu rádi (nejen nitrifikační, ale i heterotrofní dekompoziční), a koneckonců i pro ryby, krevetky a šneky.
Neodrazuji Tě od filtru, nejsem v této věci žádný velký fanoušek (jako Jirka). Jen podotýkám, že pokud máš prospěšnost filtru (malého v malém akváriu) za hotovou věc, tak ono to při bližším pohledu nemusí být tak jisté.
Jo, teď koukám, žes dole dával fotku napojení. Beru zpět
Proč krkolomné?
Já jsem to už s tou hlavou zkoušel a lze na to napasovat úplně bez problému.Jen jsem si ji ještě nepořídil,stále nejsem rozhodnut jestli vzduch nebo hlava.
Edit: Dokonce je to natolik stabilní(ta základna),že to tu hlavu udrží aniž by se musely použít přísavky.
Tak já jsem začal dělat pokus bez filtrace a to přesně před 256.dny.Vytáhl jsem staré betárko,které dostala kdysy dcera od spolužačky,protože se dotyčná už o to nehtěla starat.Dal jsem do něj písek a rostliny.Limnophila,Šípatkovec odnožující,malé hnědovky a na hladině Pistie.Jsou v tom pouze Okružáci a piskořky.Vodu tam měníme 1 x týdně 0,5 l,vůbec to neodkalujeme.Nehnojím.Svítím nad tím lampičkou s 4 W led žárovku (studená bílá)Občas,když si vzpomenu(většinou u výměny vody) plžům hodím nějakej pamlsek.A samozřejmě občas to chce udělat redukci rostlin.Šnekům se asi daří,protože se jejich populace stále navyšuje a musím dělat odběry..Řasy je tam minimálně,ale je.Takže vím,že to asi jde.Nicméně s rybí osádkou si na to ještě netroufám.
No já na tom mám klasickou kostku biomolitanu, ale prodává se pro bublifuky. Je menší a jemnější, než "normální" biomolitan. Připojovat na čerpací hlavu to, co máš ty mi přijde krkolomné řešení.
To řešení,že na ten"bublifuk"nasadím hlavu,je v podstatě podobné co ty máš v té 61.Myslím si,že takto ta filtrace může fungovat.O té rampě uvažují také.Ta mi taky zbyla.Sice je od Aquaelu,ale nějak na Atmana napasovat půjde.
Tak na toho Atmana, kdyby tam byl na pohyb vody, se dá přidělat nasávací hadička, případně se dá nastavit rampa na čeření.
Já to mám zatím jako výhled, Betty ve svých skoro třech letech zatím vypadají, že do švestek vydrží, ale když tu na to přišla řeč...
0 27.07.2017 11:32 Lapierre –
Re: Maq Není, tento je docela právě pěkný.Mně se líbí.Právě proto jsem si ho pořídil,že nevypadá tak příšerně jako ty klasické.
www.profiplants.cz/… Pepan napsal: neřídit se zásadou že technika je všespásná.
Já Ti rozumím a zcela souhlasím. Ale když Ty nebo Jirka zakládáte n-té akvárium, máte k dispozici mraky zdravých rostlin a víte jak a co. Když ale někdo koupí emerz z obchodu, tak to zpočátku moc nefunguje, voda stojí, dělá se zelená vláknitá a přisedlá, atd.
Vždycky budu oponovat lidem, kteří chtějí vyřešit vše technikou (až na specialisty). Ale zajistit lehký pohyb vody je myslím obecně dobrá věc a je to za pár korun. Může to udělat bublifuk, a nebo i ten vzduchovací kamínek. Bublifuk i odfiltruje, ale zase je hnusnej.
To vzduchování napomůže kromě pohybu vody i k lepšímu okysličení. Nedá se to ale brát paušálně a ani sebelepší vzduchování a filtrace nejsou všespásné, pokud se opomenou další nutné činnosti jako čištění, kontrola počtu ryb a podobně. Vím že se tady na fóru před časem podivoval jeden člověk, že i když mu jede vzduchování, do rána se obrátily všechny ryby. Následně se zjistilo, že několik měsíců neodkaloval a de fakto mu, navzdory technice, akvárko začalo hnít. Navíc jeden argument pro vzduchování - s ohledem na objem vody má akvárium směšně nízkou plochu hladiny, takže pokud někdo není zkušený, technika mu může pomoci zabezpečit rovnováhu v akváriu, samozřejmě v jistých limitech. Pokud je překročí, tak někdy ani tolik techniky jako půlka Třineckých železáren průseru nezabrání.
1 27.07.2017 11:25 Lapierre –
Re: Díky všem za rady a názory.No nepůjdu ani do jednoho extrému.Tudíž bez filtru určitě ne.A použiji jen jeden filtr a to ten bublifuk.
Edit:Resp.peníze vyhrazené pro druhou filtraci,použiji ke koupi dalších rostlin.
Nebo malá čerpací hlavička nebo čepradýlko s rampou?
Až mi pomřou betty, plánuju přestavbu "61", jen pro Galaxky a krevety a možná nějaký pancéřníčky na dno. Chtěl jsem koupit externí JBL e402, ale ve hře je i varianta bez. A na točení vody mě napadlo dát tam rampu a k tomu na sklo přicucnout buď malý 5V čerpadýlko, nebo hlavu z pidifiltru Atman (tuším že AT-F300). Obojí mám.
Blbost? Nezajistí dostatečný pohyb vody ryby?
Já filtraci striktně nevylučuji, akorát tady se někdy perou dva extrémy. Na jedné straně jedinci, kteří vylučují jakékoliv vzduchování a filtraci a ony jim ty akvária i bez techniky "šlapou", na druhé straně lidé, kteří by nejradši zavedli vzduchování snad i do záchodové mísy. Tady je nutné najít určitý kompromis a neřídit se zásadou že technika je všespásná.
Při všem respektu k akváriím "bez", stále si myslím, že voda je lepší, když se hýbe. Možná by stálo za úvahu lehké vzduchování, a smyčec.
Galaxky jsou čistotné rybky a chtějí houštinky z kytek. Zní to paradoxně, ale krevetky jsou mnohem větší prasátka. Fakt bych to s filtrací nepřeháněl. Klidně by to daly i bez ní. Pokud tam bude dostatek rostlinek, vytvoří se Ti dobře fungující sestava a možná časem zjistíš že filtr by byl na závadu. Jo a zkušenosti člověk nabere časem. Všichni jsme kdysi začínali a pokud jsme poslouchali rady zkušenějších, obvykle jsme se vyvarovali průserů.
Mám v "61" AT-201 a na něm extrajemný akvacit k bublifuku. Průtok je dost malý, i když hlava jede naplno, akvacit se poměrně rychle zanáší, proplachuju cca každé dva měsíce. Paradoxně nejjemnější klasický biomolitan se nezanášel prakticky vůbec ani po čtyřech měsících a jemný bordel neustále koloval po nádrži. Což byl i důvod, proč jsem tam dal tu bublifukový.
Mám tam asi 15 Galaxek a dvě Betty.
A už se mi dvakrát stalo, že filtr byl týden vypnutý. Jednou jsem ho zapomněl zapnout po údržbě, podruhé byl špatný kontakt v zásuvce, to byl teď na začátku července během dovolené mimo 10 dní. A nestalo se vůbec nic. Žádné úmrtí, žádný zákal, žádné řasy, nic.
Bakterie ve filtru už to mají asi za sebou, ale je dost možné, že vzhledem k malému průtoku, případně žádnému, tam probíhají jiné procesy, než nitrifikační.
Docela určitě to není moje zásluha, nesměřuju tu nádrž k provozu bez filtru, ale skoro bych řekl, že kdybych teď ten filtr vyndal, tak by tak klidně fungovat mohla. Jen se bojím to vypnout úplně, protože bych asi neuměl včas vysledovat blížící se průser.
Nicméně tím chci říct, že v tvém případě jsou podle mě dva filtry úplně zbytečné, a jak píšou Pepan a Jirka, tak by to dost možná šlo i bez něj. Resp. věřím, že by to bez něj šlo určitě.
Díky za rady,ale zase se necítím být natolik zkušeným akvaristou,abych do toho šel bez filtru.
.To,že se to budu snažit mít hodně zarostlé,je pro mě samozřejmost.
Poslouchej - 54l, galaxky, krevetky - to bych udělal bez jakékoli filtrace. Dokonce to považuju bez filtru za jednodušší (minimálně pro mě).
Rozumím, že chceš použít, co máš, ale pokud je to jediný argument, přehodnotil bych na tvém místě, jestli zakládám akvárium, abych mohl použít stávající techniku nebo, jestli je cílem mít co nejfunkčnější avárium.
Snad s výjimkou P. helferi ti všechny rostliny porostou bez filtru minimálně stejné dobře, jako s ním. Nebudeš muset řešit, jak ho zamaskovat. Nebudeš muset přemýšlet, co se stane, když ho zanedbáš nebo vypadne proud.
Abys měl představu - mám stabilní, množící se populaci krevetek ve 4 litrech. Nebyl to záměr, dal jsem pár mláďat krevetek do
rybicky.net/nadrze/25427-mobilni-akvarium a ony začaly prosperovat. Mám skoro dva roky 60l s hromadou gupek
www.facebook.com/… a krevetkami. Bez filtru a prosperují (ok prosperují gupky, kevetky se nějak drží). Tvé galaxky bdudou mít těžko takovouto hustotu, nenapadá mě, na co ti v 54l s nimi a krevetkami filtr bude. Buď budeš mít hodně prosperujících rostlin nebo ne. Když ano, filtr nepotřebuješ. Když ne, filtr stejně všechny problémy nevyřeší a věř mi, 100% ti budou živočichové hynout.
Dobře zajeté akvárium s nenáročnou rybí obsádkou vyžaduje minimum techniky, případně nevyžaduje techniku žádnou. Dal bych do té nádrže maximálně bublifuk honěný malým vzduchovacím motorkem. Jinak by se mohlo stát, že se akvárium změní doslova v pračku, kde bude rotovat voda a to většina ryb zrovna nemusí. Spíše bych se zaměřil na pochopení zákonitostí, podle jakých akvárium funguje a snažil bych se rybičkám vytvořit optimální domov, kde nebude třeba zasahovat žádnou chemií a kde vrcholem péče bude kromě krmení, občasné odkalení, vyprání filtru, případně vyčištění skel od řas.
Díky za tip.Do budoucna určitě plànuji vnější filtr.Momentálně,ale hledám řešení,kde chci zj.využít techniku co mám doma k dispozici,případně něco s čím se vlezu do max.+ - 350 Kč.
0 27.07.2017 07:30 Lapierre –
Re Ok.Už jsem skoro nalomenej,že tu filtraci nebudu doublovat a nakonec pojede jenom na tom "bublifuku"(který už mám)
na který nasadím čerpací hlavu.
www.profiplants.cz/…
Alespoň to vyzkouším,jak to funguje.Případně vyměnit to za kostku budu moct vždycky.
Edit:Plánovaná osádka budou galaxky a krevetky.
No, aby ti tam zbylo místo na ryby
Čištění akvacitu je otázka minut, ne hodin...
V 54l asi nebudeš mít žádný extrabuřty ryby a určitě to nepřeplácáš ani nepřerybníš, ne? Malý hejno malech ryb, i kdyby živorodek, pár kousků na dno, žádnej ancistrus, spousta rostlin, ne? To ti určitě jeden filtr utáhne bych řekl...
Funkční akvárium s normální obsádkou ryb klidně chvilku vydrží bez běžícího filtru. Není důvod filtraci dublovat. Mi dokonce funguje pár akvárek bez jakékoliv filtrace či vzduchování a to tam mám živorodky, což jsou celkem prasátka.
Já mám taky akvárko vysoké 30 cm a vešlo se mi to tam i bez seřezávání kostky a ještě to mám podložené kokosovým ořechem. Takže bez obav
Já jí mám v 30cm vysokém akváriu a trochu jsem jí seříznul.
Asi by stačil,ale...Tak ta zamýšlená varianta má víc důvodů.Hlava mi zajistí lepší proudění v akváriu.Dále když bude potřeba vyčistit kostka nebo bublifuk.Což zamýšlím dělat v jinou dobu.Bude v akváriu pořád zapnutá funkční filtrace.No a taky tím přidáním ještě toho bublifuku si myslím,že posílím biologickou filtraci.Je to ,ale pořád jen taková moje představa,možná to opravdu bude jenom kostka s hlavou nebo ten bublifuk.
To já s tím i případně počítám,že i tu 16 cm budu muset kousek zapustit do písku,ale ta 20 cm si myslím,že už by byla moc vysoká,ta 16 cm je asi tak akorát na tu výšku akvária.
A nestačil by jen ten bublifuk? K čemu dva filtry do 54l?
Kostka se dá trošku zahrábnout, ale já jenom tak pošťuchuju.
Rád,ale i tato bude tak tak ,aby mi to výškově vyšlo.Nehledě k tomu,že ten bublifuk mám doma(alespoň by našel využití)
PS:Výška AQ je jen 30 cm(bez písku).Ten počítám,že bude min 5 cm.Kostka 10 x 10 x 16 + hlava je + - 23 cm.
Neni lepsi dat na toho atmana o trosku vetsi kostku? Ze budes mit o jednu opicarnu v akvarku min
Lapierre díky za tip
, to vypadá velice dobře, za rozumnou cenu, myslím že to vyzkouším - původní JBL a ten AquaEl Turbo Filter současně.
Díky za názory všem i pytlíkový tip
na čištění
Čerpadlo a kostka bioakvacitu je pro tebe asi to nejlepší řešení. A při čištění natáhni na biomolitan sáček.
A co tento.Lze k němu pro posílení filtračních hmot ještě případně dokoupit nádobku navíc.
www.profiplants.cz/…
PS:Nebo chcete použít tu e401 a k tomu doplnit ještě jeden filtr?Potom by asi stačil bez té dodatečné nádobky.
U té 401 i výrobce udává,že když je nová s filtračními médií,tak její výkon je 200-250l/h.Po zanesení to bude ještě nižší.Což si myslím,že je už nedostatečné pro 200l AQ
Dík za reakci, měla jsem Atman ještě když jsem měla živorodky, ale hrozně mi nevyhovovalo to čištění, přišlo mi že než ho z akva vyndám abych ho proprala tak je půlka nečistot zpátky v akva. Ale taky to mohlo být tím, že akva bylo malé (60cm), kostka velká, ryby "kadilky".
Vím, že jsi nechtěla vnitřní, ale jestli tě tlačí finance, tak se podívej na čerpadlo Atman AT-201, a k tomu kostku bioakvacitu a máš fitraci za 350 - 400 Kč. Když ho schováš za rostliny, tak o něm ani nevíš
0 25.07.2017 13:45 nardina – slabší vnější filtr dočasně do 200l ???
Ahoj,
mám dotaz - doteď jsem měla 90l akvárium s vnějším filtrem JBL Greenline e401 (spokojenost, tichý, čištění pohoda) už bych zpátky do vniřního nešla, ale získala jsem 200l akvárium a chci se zeptat jestli je NUTNÉ filtr opravdu koupit výkonnější.
Vím že naddimenzovaný je lepší než poddimenzovaný, ale prostě život na mateřské je finančné poměrně tvrdá bitva a do Vánoc daleko. I filtry z druhé ruky nejsou extra levné tak se chci zeptat jestli s tím má někdo zkušenost.
Osádka jsou jen 4 menší tlamovci, ancistrus a přísavka thajská takže přerybněno by snad nebylo.
Kytky jen volně v akváriu anubiasy (staré akva má slabé svícení).
Máte někdo zkušenost se slabším filtrem v akváriu - alespoň do těch Vánoc jestli by se to dalo???
Díky za názor.
Časem klesne výkon filtru na polovinu až třetinu.
Ja jsem mu zatim zkusil ubrat molitanem v nasavacim kosiku, ale neni to moc znat. Jestli to brzo nezpomali tak zkusim to co ty. Je ale pravda ze otikum se ten proud strasne libi, neskutecne ozili a radi po prednim skle jako jeste nikdy.
Dej mu tak 14 dní až měsíc.A uvidíš.Jestli na něm máš připojenou rampu,tak já jsem na začátku než se "unavil" vyjmul ten špunt na konci rampy a místo něho jsem tam nacpal kousek biomolitanu PPI 20 nebo 30.Fungovalo to.
0 23.07.2017 14:38 Lapierre Zdravím,
Mám dotaz.Budu znovu zprovozňovat 54 l AQ.Základní filtrace bude tvořena Atman 200 + kostka 10x10x16.Tato kostka dle výrobce by měla stačit pro 50 l.Dle odhadu mi přijde molitan na této kostce tvořen pórovitosti PPI 20.Tato sestava by byla umístěna v jednom rohu.Do druhého rohu plánuji umístění "nástavbové"filtrace a to bublifuk
www.profiplants.cz/…
+ kompresor
U tohoto bublifuku píše prodejce/výrobce,že je do 100 l.
Je tvořen Biomolitanem,který je dle mého odhadu PPI 45.Je stejné pórovitosti jako klasické bublifuky s bílým molitanem.
Je tedy teoreticky možné,že biomolitan,který je takto jemný má i při "1/3 " objemu oproti kostce od Atmana,"2 x větší"kapacitu pro osídlení bakteriemi,než kostka od Atmana?
No a to jsem si az dnes rano vsimnul ze mi ve vane zustal horni kryt kosu - ten dil mezi hornim kosem a hlavou. A stejne to v pohode fungovalo. Ted jsem odpojil filtr, utrel tri kapky co vytekly, otevrel ho, dal tam ten kryt, zavrel, zapojil, a zase uplne normalne funguje. Neni to podezrele?
Ale dela to v 250 litrech dost silny pruvan, myslite ze se filtr casem unavi a ten prutok trochu spadne?
Mám Sunsun HW-702B a spokojenost (ticho,sucho,výkon) , jen je třeba pohrát si s odvzdušnením (ale to asi u každého vnějšího filtru)
Myslím,že nejste první ani poslední kdo tady(a nejen tady)o filtrech Aqua Nova píše dost negativně.
0 22.07.2017 13:25 KarMa [0] Dva týdny zpět jsem do své 250ky instaloval fungl nový Aqua Nova NCF-1200. Celý den práce, a výsledek - filtr jel tak na 10% výkonu. Všechno je u tohoto filtru problém - zavodnit filtr, naplnit hadice, zapnout (jednou se rotor točit začne, třikrát ne takže odpojit, sundat hlavu, otočit ručně rotorem, znovu sestavit...), při každém odpojení hadic vyteče do lamino skříňky spousta vody...
Když už mě to fakt úplně otrávilo tak jsem objednal Sunsun HW-702A, a dnes po hodině práce (ano, jako snad u všech filtrů opruz se zavodněním a nastartováním...) filtr běží naprosto tiše a naplno. Tak to je jiný level uživatelské přívětivosti
(btw, jestli chce někdo ten debilní NCF-1200 tak se ho za 500,- rád zbavím).
To síce stačí, ale hlavne v malom akváriu ide aj o miesto a čokoľvek vnútri zavadzia. Napr. taký závesný filter ušetrí dosť miesta... (mám v 10 l akváriu).
Podle mě filtr být nemusí nebo nějaký bublifuk úplně postačuje. Jako maximal nejslabší čerpací hlava (něco jako AT200) s kostkou akvacitu.
Zbytek sem už nepatří, ale jen mě nedá reagovat na kombinaci krevetek a Bojovnice - krevetky budou pro Bojovnici dobré krmení.
0 10.07.2017 20:01 danysek10 – Filtrace do 30l nano akvária
Zdravím všechny, můj dotaz spočívá v tom, jaká bude nejlepší volba filtrace do nano cube Dennerle 30l... Osvětlení mi bylo doporučeno Chihiros A301 a k tomu externí filtr Eheim Aquacompact 60 nebo JBL 401 ... Co myslíte? Budu ráda za vaše názory, jak na osvětlení, tak filtraci.. Pokud můžete doporučit topítko, budu ráda...
Co se osazenstva týče, plánuji 1x Betta Splendens a sladkovodní krevetky + rostliny..
Tak jsem teď pro jistotu ten filtr rozebral, jestli opravdu nejsem takový jouda, jak se tu píše
ale dlužno dodat, že dnes ráno byl už chod trochu kultivovanější
Zjistil jsem, že jsem jenom malý jouda. Koše byly otočené 180stupňů, což ale si myslím, když nemám UV lampu, by neměl být žádný zásadní problém. Ale pro jistotu jsem je tedy otočil díry na oranžový bod (taky jsem měl snahu ho při zakládání sloupnou, ale naštěstí to moc nešlo
)a dál postupoval zase dle obrázků. Zatopil, odvzdušnil a zapojil. Zvuk nebo hluk je stejný jako včera. Tak budu doufat, že si to časem sedne a trochu se uklidní
Pak jedině tedy zaslat na reklamaci, protože se opravdu může jednat o vadné kusy. Já si je nemůžu vynachválit a tak je doporučuju. Věřím, že jestli tam závada je (jakože jo), tak ji odstraní a už to bude bez problému
Perfektní, děkuji za detailní návod. Utvrdil mě ve dvou věcech. 1) jsem dement protože jsem si sloupnul tu nálepku na dně. 2) Nejsem takový dement protože ostatní dělám správně.
Zkusil jsem pár dalších věcí (vyndat a vyčistit rotor, zapnout filtr bez košů, opakovaně přeskládat...). Závěr všeho je ten, že vytékající voda je "vlastnost" vysvětlená
rybicky.net/forum/823…. To co se mi zdá jako hlučné je zřejmě také vlastnost a je to normální. Takže buď mám špatné referenční filtry (absolutně neslyšitelné) na srovnání nebo mám smůlu a narazil jsem na jeden z mála vadných kusů.
Díky za návod. Ale hlava mi to nebere, všechno tohle jsem dodržel, 12h jel v pohodě a pak začal téct
Zkusím ho ještě jednou složit a nahnout, pokud to bude jen voda z hlavy, tak ok, ale pokud to poteče víc, tak asi reklamace no,..
Tak tady jsou fotky, nakonec mi to nedalo a instalovat jsem to včera večer
Zapomněl jsem vyfotit poslední fotku, jak je to uzavřené. Sedí to na sobě přesně, nic nedrhne, nikde nejsou škvíry. Přes noc mi ležel filtr na boku a ani kapka (ani po zatřesení). Hluk byl běžný - filtr šel slyšet, ale jedná se o 2000 l/h takže tak. Uvidím jestli ještě po 2-3 týdnech sedne a bude tišší.
Tak a nyní mám splněné dobré skutky na nějakou dobu dopředu
Díky všem za reakce. U mě: Ráno, po cca 10h vše ok, bez problému, maximálně nějaké to zavzdušnění, dorazím večer domů a po 24h+ v provozu koukám, že je voda vytečená ven. Ne moc, ale něco tam je, co tam ráno nebylo. Otázka, kde je teď problém? Špatné zapojení? Špatné odvzdušnění? Vada?
Nic z toho nerozporuju. Ani nepíšu že je to šmejd nebo něco takového. Také jsem vnitřně smířenej s tím, že je to moje blbost ale přeskládal jsem to nejmíň 5x, kontroloval to po mě další člověk tak pevně věřím že nejsem dement. Detailní návod na sestavení s popisem co si pohlídat jsem také nenašel, pouze obecné. Co třeba v souvistlosti s "4. Jde a plno lidí to tak dělá." udělat pár foto nebo popis jak vypadá špatně a jak dobře?
K tomuhle pouze doplním poznatek, že pokud by s tím měl problém jeden člověk tak je to jeho chyba. Když čtu tyto diskuze + zahraniční zkušenosti tak je jednoznačně chyba výrobce, že není schopný výrobek ošetřit proti uživatelské chybě (UX - UserExperience). Samozřejmě to nic nevypovídá o kvalitě produktu jako takového ale je to ten detail, který jsem zmiňoval . Potom to vede ke zbytečným reklamacím, zbytečnému špatnému hodnocení, zbytečné nedůvěře atd.
Eheim chci Classic. JBL taky zvažuji protože ho má výše zminěný člověk a bez jediného problému, absolutně neslyšitelný.
Přesně tohle konkrétně (voda, hluk) jsme řešili s dvěma zákazníky a v obou případech to byla špatná instalace, kterou jsem popisoval. Filtry nezasílali zpět, ale postupovali podle rad a pak sami napsali, že už to nedělá, takže si myslí že to opravdu špatně nainstalovali (měli špatně nasazenou/uzavřenou hlavu). Nečistoty to stejné... voda ta jde přes stejný biomolitan jako v Eheimu, takže jestli ti to v Eheimu funguje a v SUNSUN ne, tak je něco špatně a voda nejde přes biomolitan... například špatně dané koše nebo nevyplněné koše (tady nic nevymyslíš jako výrobce jinak). Dokonce VO z kterého to bereme nám posílali nové návody, protože zákazníci to špatně instalovali.
Prostě si nemůžu pomoct, ale vypadá to, že to máš jenom špatně nasazené, protože tvůj příspěvek, to je jak kdyby jsi to opsal z návodu možné příčiny, který je u filtru...ale naprosto přesně je to tam tak popsané
Jinak z němců už bych šel spíše do Tetry. Konkrétně na nové Eheimy 4 už několik zákazníků neskutečně nadávalo na ten hluk. U JBL pak zase více lidem tekl pod klipsy (ale taky několikrát špatná instalace). To si nevybereš. Někdo má jednou špatnou zkušenost s danou značkou (často je v tom výrobce neprávem) a pak už o ní ani nechce slyšet. V reálu to je tak, že dopoledne nějaký zákazník vychválí značku do nebe, jak je super a děkuje nám a odpoledne si to slíznem od někoho jak můžeme prodávat takové šunty, to si nevybereš
Z mojí strany bych to viděl tak, že bych to první donesl do obchodu prodejci a pak bych to zhodnotil. Protože jak pořád omílám dokola, tak většinou je v tom výrobce nevině a tak si myslím, že není spravedlivé jen tak vynášet soudy ...
Řeším absolutně to samé u SUNSUN HW-703A. Hluk, vytékající voda. Ani nejsem úplně spokojený s filtrací, na můj vkus je v akváriu velké množství hrubých nečistot které by měl odstranit (i když je to otázka spíše filtračních médií). Filtr je v provozu měsíc, hluk je skoro pořád stejný. Voda přestala téci, přikládám to tomu, co sdílel Jarry s youtubem. Tedy že jsem jí všechnu již vylil a po čištění tam bude zase.
S prodejcem jsem se již domluvil na reklamaci ale zaslat filtr se celkem snadno řekne. Tak i tak objednávám Eheim protože nemám absolutní důvěru v něco, z čeho teče voda. Navíc mám akvárium s filtrem spojený přímo přes vrtané dno a průchodky takže nechci spoléhat na něco, čemu nevěřím.
Abych uvedený filtr jen nehanil tak zpracování jinak vypadá opravdu celkem slušně a cena je lákavá vzhledem k parametrům. Třeba do neobytné místnosti bych ho klidně dal znovu. Marketing však mají na lepší úrovni než dořešené detaily.
Zdá se, že je to vlastnost - já jsem to nezkoušel, mám ho ve skříni natěsno a nechce se mi ho vyndavat, ale vím o tom
Ok, rozumím, to odvzdušnění až takový problém není, dám tomu čas, zkusím si s tím nějak pohrát. Ale co musím řešit akutně, to je to, že když filtr nakloním, tak z něho teče. Jestli je to vlastnost a né vada, tak jsem taky schopný s tím žít
Ale jak tady pročítám příspěvky a je v nich napsáno "s filtrem jsem třepal jak jen to šlo" a já ho jen nakloním a teče, tak jsem z toho lehce nesvůj
Nicméně díky
Dej mu pár týdnů, je to stejné, jako s každým jiným filtrem. Za měsíc by měl být krásně tichý - mě SUNSUN HW-703A popravdě také přišel hlučnější, než jiné filtry, když byly nové, ale teď už o něm nevím.
Ahoj, koupil jsem taky SUNSUN 702a a od začátku se potýkám s problémy, nejdřív mi tekl, ale zjistil jsem, že jsem měl špatně naskládané koše.
ad 3. - Přeskládal jsem a neteče. koše mám naskládané tak aby do sebe sedly bez většího tlaku. Pořadí náplní: Spodní koš: boimolitany PPI10 + PPI20
Prostřední koš: biomolitan PPI30 + keramické kroužky (vlezla mi jich tam jen půlka z toho co tam bylo
Horní koš: Seachem matrix a uzavírá to vata
ad 1. - Ale zavzdušněný ho mám, to je pravda, jen nevím, co s tím. Pumpou jsem vzduch nevypumpoval, když ho nahnu, tak bublinky sice odchází, ale stává se mi, že při nahnutí vyteče ven trochu vody (je to normální, nebo je někde problém?) Takže, co znamená "klasický odvzdušnit"?
ad 2. - Vzduch se mi taky přisává. Když nemám nasazený skimmer, tak vidím vír, když ho nasadím, tak saje automaticky vzduch (můj odhad je, že nemám odvzdušněné kolno přívodní hadice /někdy vidím na začátku hadice, hned za kolenem bublinky/). Ještě mě napadá, že by mohl být problém, když jsem "vytunil" sání a místo sacího koše tam mám biomolitan.
ad 4,5. Dělám jak píšeš, tak aspoň něco správně.
Prosím o radu, jsem začínající a tohle je můj první filtr, nemám vůbec zkušenosti a nemám s čím srovnávat. Díky moc.
Můžu ho zítra znovu rozebrat a složit, ale moc tomu nedávám. Je to klasický bzučivý zvuk motoru, stejný jaký vydává již zmiňovaný Akva Nova. Jenom bohužel několikrát hlasitější. Ale za zkoušku nic nedám, tak ho zítra kuchnu a opět složím a uvidím
0 02.07.2017 21:26 fiiila656 –
Re: bv9 4. Jde a plno lidí to tak dělá.
To že je filtr vadný samozřejmě nevylučuji ale je to velmi malá pravděpodobnost. Dělám totiž v jednom obchodu s akvaristikou a když střelím číslo, tak na 30 reklamací vnějších filtrů je tak jedna uznaná. Všichni reklamují hluk a nakonec je to prakticky vždy pouze špatně nainstalované, proto jsem k tomu vždy tak nedůvěřivý. Osobně bych to zkusil nainstalovat celé znovu. S filtrem mám zkušenosti, několik jsem jich měl zapojených, takže vím jak je (není) hlasitý. Ale jak říkám, zrovna můžeš mít smůlu a být jeden z 30
Bohužel, vše jsem uděláno jak píšeš.
ad.1 Filtr je klasicky odvzdušněn, vypumpován, několikrát protřepán(nemíchat
) nikde žádná bublinka
ad.2 Nikde se nic nečeří, akva bude Malawi, tak CO netřeba
ad.3 Koše do sebe pěkne zapadly i s vrchním posledním sítkem
ad.4 Jinak, než jak popisuješ, ten filtr zavřít snad ani nejde.
ad.5 Hlava je nasazená díra na díru (myslím díry pro případnou UV lampu)
Nejde o hluk jako od rachtající vrtulky nebo čvachtání vrtulky v bublinách, ale jde o bzučivý monotóní zvuk od točícího se motoru.
0 02.07.2017 20:44 fiiila656 –
Re: bv9 Klasika, máš ho špatně nainstalovaný. Mám ho taky a je naprosto tichý... Ať Čína nebo Německo, tak ty filtry jsou plus mínus stejně hlučné. Filtr se ti přivzdušňuje a proto ti dělá rachot. A přivzdušňuje se protože je špatně nainstalovaný. Buďto:
1. ho máš od začátku zavdušněný po instalaci, takže ho musíš klasicky odvzdušnit
2. Přisává se ti do filtru vzduch - u nasávání se ti čeří voda nebo máš napojené CO2
3. Ve filtru máš špatně naskládané koše a proto se dobře neuzavřel
4. Nezavřel si klapky na hlavě ve správném pořadí. První zatlač na hlavu a zavři ty co jdou otevřít jen do vodorovné polohy a až poté ty co jsou na těch "kovových drátech"
5. Nemáš hlavu otočenou a nasazenou správně (hlava není ze všech stran stejná).
Prodejce ti odpovídá s velkou pravděpodobností to stejné, protože se to tady omílá pořád a pořád dokola (a vždycky je to tím stejným).
Včera jsem ho zprovoznil u nově založeného akva a jsem z něj dost zklamaný. Spracování je dobré, o tom není řeč, ale hluk 51dB
mě hodně znechutil. U druhéhé akva mám filtr
Aqua Noava NCF-800 a o tom ani nevím že jede, kdyby se nečeřila hladina. Možná jsem měl jenom smůlu na kus. Čekám co mi odpoví prodejce na větu
tichý provoz Takže raději asi zvolit jinou značku.
Ahoj plánuji koupit tento filtr SUNSUN HW-702B máte s ním někdo zkušenosti? Biobox2 Aquatlantis funguje dobře (média jsem si přizpůsobil) ale zabírá v akváriu místo proto uvažuji o vnějším , bohužel mne limituje prostor a tento SUNSUN HW-702B má vyhovující rozměry, děkuji za názory.
Filtry je možné zapojit za sebe jak píšete a v takovém případě stačí, když čerpat vodu bude jen jeden (z druhého klidně vyndat vrtulku a nezapojovat do zásuvky). Sice se asi ještě o trochu zmenší průtok, ale máte větší plochu pro nitrifikační bakterie a ten průtok není úplně všechno (kdysi jsem vyděl 500 litrovou nádrž filtrovanou jen molitanovými bublifuky a ty moc proudu nenadělali). Nožná se i časem rozběhnou denitrifikační procesy a budete mít pomaluběžící filtraci. V příspěvku nad Vašim příspěvkem je něco podobného na fotce.
Ahoj, fórum jsem četl a nejlépe to sedí sem. Naskytla se mi možnost za levno koupit další filtr JBl e901 (na náhradní díly, ale mám potřebu jej opravit). Aktuálně vlastním 160L s perlěťovkama a je pravda, že začínám pozorovat potřebu lepší (větší) filtrace. Současně je zapojen filtr JBL e701. Otázka teda zní: Je možné zapojit za sebe (seriově) dva různé filtry? 1 vstupní hadice, 1. filtr, 2. filtr, 1 výstupní hadice. Případně nechat běžet pouze jeden filtr a druhým pasivně nechat protékat vodu? Předem děkuji za konstruktivní feedback
tak to by stačil jen nějaký předfiltr, nutně nemusí být druhý filtr... třeba něco takového...
Jak se to vezme,mam ve sklepe i TT Ex2400.je hlucny a zere.Spojenim dvou JBL1501e budu mit nizsi prikon,vice filtracni hmoty.ten prvni jsem kupil s bazaru,treba se mi podari tak koupit i druhy a pak je to i financne vyhodne.
Takze nejaky zasadni problem by v tom nebyl?Jde mi jak je psane nize o jednu nasavaci a jednu vtokovou hadici.akvarko mam 750l a fitr mam jbl 1501e.Doted mi stacil,ale dostal jsem male terciky a tak bych posilil rad filtraci a spojeni dvou filtru za sebe by mi hodne ulehcilo instalaci.
Svého času to tak měl Petr (?)
akvarium.napady.net/… ... (nebo někdo jiný s velkým rostlinným akvárkem :o) ... já mám hosipa :o) ... Dva externí filtry za sebou (dvojnásobný objem filtrační hmoty), do elektriky byl zapnutý jen jeden, druhým protékala voda pasivně ... Cenově je to samozřejmě nevýhodné, o tom žádná ...
Samozřejmě je i toto výhoda,případně,když by jeden vypověděl službu,tak máš alespoň poloviční výkon,ale druhá věc je ta cenová otázka,ale to záleží na majiteli. Akorát nevím jak přesně to tazatel myslel do série? Já bych to pochopil jako že,by měl jednu nasávací hadici,filtry spřažené do sebe a pak jednu vypouštěcí hadici.Což si nejsem jist zda by se ty filtry mezi sebe nějak nepřetlačovali.
když jsou dva filtry tak se můžou čistit na přeskáčku, takže vždy jeden bude zajetý...
Není lepší koupit jeden velký filtr než dva malé.Myslím cenově.
Co by se stalo kdyby se daly dva stejné ext.filtry do série,za sebe?fungovalo by to?
Naopak, jednodušší. Nemusím filtr vyndavat, což vždy udělalo binec. Filtr nechám kde je, jen z něj vytáhnu shora vatu a zas propláchnu a strčím zpět. Filtr stojí přímo na dně takže pod ním také žádné usazeniny.
Myslím, že to máš složitý. Já jen vyperu molitan ke kterému je přisazena hlavice a odkalím hlavně písek pod molitanem.
Já používám vnitřní filtr vlastní konstrukce a spokojenost maximální. Je z odpadní trubky HT110 dole zazátkovaná, ale dá se použít jakákoliv vhodná nádobka z vhodného plastu nebo keramiky. Do ní je zasunuta trubka čerpací hlavy jako do akvacitu jen s tím rozdílem, že nasává jen zespodu. Čerpací hlava nasazená na trubku je zároveň s okrajem trubky. Trubka je zasypaná keramikou (já tam mám nyní lávu) ze 4/5. Poslední 1/5 nahoře je vata. Voda je tedy nasávána shora přes vatu, prochází celým sloupcem až ke dnu a odsud je odsávána ven. Výhoda je, že k čištění stačí vytáhnout jen ten kus vaty, propláchnout a jede se dál, a že si mohu zvolit náplň jakou chci tak jako u vnějších filtrů. V případě potřeby se to dá dekorovat dle libosti, aby to do akvária sedlo
Prezentace je ted aktuální. Molitan hrubý, modrý je 8x8x12 cm. Filtrační hlavice 400l/hod. 5W.
Jaký výkon má to čerpadlo a jaká je velikost toho biomolitanu?
Je to tak a funguje to. Čisté dno, které neustále probírají. Krmím rostlinnými granulemi č.2. Závojnatky jsou nejdekorativnější ryby a při správném krmení a uvedené filtraci je chovám spoustu let. Akv. Mám bujně zarostlé. Každá návštěva obdivuje. Závojnatky nejsou žádná prasata akorát trpí na žabrohlísty (průvodní jev bílé hlavy, je zaměňováno s plísní je to zvýšená tvorba slizu) a občas na děrovo nemoc. Neboj mám to zmáknutý a daří se i importům. Howg.
Edit-Ten molitan je položený na písku, takže saje přes písek.
Ta kostka molitanu rozhodně nemůže fungovat jako půdní filtr, jelikož by voda musela být nasávána skrze substrát dna, což není.
15závojnatek ve 120litrech? Snad to nikdo nevezme jako vhodný příklad.
Mám dlouhodobě odzkoušenou jedoduchou a velice účinou filtrci. V rohu akva mám kostku hrubého molitanu posazeného na písečné dno o zrnitosti cca 4mm říční křemičitý písek. Na molitan je posazena hlavice s vývodem k hladině, kde čeří vodu. Filtrace funguje i jako půdní filtr. Ve 120 l vody s 15 závojnatkami peru molitan po 14 dnech a odkalím písek pod filtrem. Vyměním 20 l vody. Voda je stále čistá a závojnatky stále čilé a při chuti. Podobný princip používám ve společenském 200 l akv. Fakt to funguje a filtr je schovaný a neruší vzhled.
navik napsal: (mezi stěnu akva a přepážku se vkládá plát biomolitanu a skrz a zpoza něj je voda čerpána (čerpadlo elektrické či hnané bublinkami).
To co kolega popsal se jmenuje tzv. Hamburský filtr, HMF, pod tímto pojmem je možné to dohledat. Ten stávající filtr, bych umístil mimo to ostění, třeba na protější stěnu.
Ano, je to místo určeno pro filtr, avšak jiný typ (mezi stěnu akva a přepážku se vkládá plát biomolitanu a skrz a zpoza něj je voda čerpána (čerpadlo elektrické či hnané bublinkami).
0 28.12.2012 16:30 Mrx – Místo pro filtr?
Zdravím, koupil jsem akva a nevim zda je toto místo určené pro filtr, nezdá se mi to dobré pro proudění vody. Nemáte to někdo? Děkuji za nápady a omlouvám se za foto,bylo to narychlo
Nejsem sice odborník, ale od té doby, co používám extrní filtr, jsem maximálně spokojený. Dříve jsem měl kostku s bublifukem (motorek Atman AT3500 - je poměrně tichý a na funkci filtru v 72 litrech je naprosto dostačující), musel jsem ho čistit poměrně často (asi každých 14 dní) a zvuk toho bublání byl rušivý (než jsme si zvykli)... asi po roce jsem koupil externí Eheim ecco (ten výkonově prostřední) a je to opravdu něco úplně jiného. Jednou za měsíc properu předfiltr a vatu, na náplně jsem ještě nesáhl, protože jsou čisté. Filtr je krásně tichý a v akva mi nic nepřekáží. Můžu jen doporučit, je to super. Jen ta cena...
Sidonius možná myslel to, aby filtr nebyl příliš účinný a nitrifikace nebyla moc rychlá. Pro rostliny je energeticky výhodnější přijímat N v podobě dusitanů, nebo ještě lépe amonných iontů. To ale není takový problém, jako oxidace stopových prvků a jejich usazování ve filtru, pokud je naddimenzovaný.
zdravim, jak může filtr odebírat N-látky? Ten je pouze přeměňuje, oxiduje na jiné. Pokud jste myslel denitrifikaci tak ta je anaerobní a tudíž k ní ve filtru téměř nedochází.. nebo se pletu?
Tenhle filtr přídavné vzduchování nemá, ale poměrně slušně provzdušní vodu tím že rozvlní hladinu díky výpusti ve formě přepadu. Pokud není nádrž přerybněná není třeba dodatečné vzduchování.
0 02.10.2011 10:40 GhostFish – filtr
Dobrý den chtěl bych se zeptat mám doma filtr Tetratec EasyCristal i s topenim ale chci se zepat jestly to má nejak provzdušnovat a jestly ne tak mam si do akvaria koupit nejakej provzdušnovač?
1 15.07.2011 23:29 FreeDale [17] - Labyrintky přidám zkušenost: vnitřní filtry mají příliš malý objem filtr. hmoty, takže lépe nebrat. Nevím, jak u speciálek do nano akva, je na ně dost chvála, ale nezkoušel jsem. Měl jsem vnitřní atman ve 14 litrech a musel jsem upravit náplň. A i pak stačilo málo a rozjela se řasa. Ve 120 jsem měl akvael fan3 a to samý, málo hmoty, moc vysoký průtok= >řasa. Naopak ve 170 mám od prvopočátku kostku akvacitu a ani po měsíci bez odkalovaní žádná řasa a to mám trochu přerybníno. Kytky to více či méně přibrzděj, ale ani tak to není nic moc. Akvacit a motorek je dobrá volba, chcete-li ticho, čerpací hlava. A asi nejlepší volba vnější filtr, protože málokdo si dá do akva 6L filtračních hmot, kdežto v kýblu za akva to vadit nebude a ticho bude taky. Tak asi tak.
Dekuji Vam za rady. S odhlucnovanim mam docela zkusenosti, pracuju jako linux admin a comp ma uptime skoro rok a je odhlucneny taky
Asi zkusim molitanovou krychli a nejaky motorek, vzduch vyvedu na nebo nad hladinu a necham kostku jen filtrovat, je to mensi investice, kdyby se nezadarilo, koupim cistic. Vsem jeste jednou dekuji.
Taky trochu přispěju: akvacit od bublifuku vytahuji z akva 2x do roka. Dělám to velmi pomalu a proto z něj zase tak moc nečistot nevyletí. (Po vyprání ve vodě odpuštěné z akva si říkám, jestli to vůbec bylo nutné...
)
Důležité podle mne je, jak moc je akvárium zatížené rybami. V rostlinném akva by mohl "honič vody" stačit - na rozvádění živin po akva. Nezbytně ovšem uškrcený na minimum. Výhodou by vedle zajištění cirkulace vody bylo i to, že by neubíral N-látky rostlinám!
V klasických, t.j. většinou přerybněných akváriích nebo nádržích s nedostatečným počtem fungujících!! rostlin, má své opodstatnění akvacitová kostka.
Tak teď nevím, proč mám v rostlinami zarostlém akva s pár rybkami bublifuk... Asi ze zvyku...
Zdravím,chtěl bych trošku do diskuze.
Používám Shark 600 /l za hod/.vyzkoušel jsem molit.kostku s motorkem Magic-jet.- /200l/hod.při vyndávání na pročištění to dělalo dost bordelu,i rychlost čištění vody pomalá.Nevyhovovalo mi.
Vrátil jsem se k Sharku,je tichý,výkonný.Před vyndáním dole uzavřu,kal neuniká.Vnitřní molitan vydrží až půl roku.
Akvárko 120 L
Zdravím, nejsem odborník, ale souhlasil bych s tvrzením ostatních...tedy molitanova/polyuretanová kostka jako dobrý bio filtr.
Voda přes něj protéká mírně, takže podle mě "težší" bordel nevyfiltruje. Naopak má mnohem větší povrch, kde se usídlí nitrifikační bakterie, než současné vnitřní filtry (jak zde již bylo řečeno).
Osobně mám ve 112L akva vnitřní filtr Fluval2+ na min. průtok (už bych si ho nekoupil) a nyní i BioFiltr od Atmanu (polyuretanová kostka) na vzduch. motorek. I bez něj jsem měl minimální hodnoty NO3 (kolorimetricky celkem neměřitelné). Motorek mě ležel doma od dřívějška, takže jsem ho využil.
Ohledně překysličení/odsycení CO2 nevím...střed vývodu jsem dal na úroveň hladiny a bublinky se "vozí" na hladině....
Fluval2+ má dvě malé "placky" polyuretanu...nebo podobného matroše....když jsem to viděl, málem jsem zaplakal .-). A u jiných vnitřních čerpadlových filtrů je to podobné. Čerpací hlava Atman + velká kostka biomolitanu je podle mě mnohem lepší....záleží na velikosti/objemu nádrže.
Pokud nebudete spát ve stejné místnosti, kde poběží motorek, tak je v pohodě i Atman. Nebo ho dát do jiné místnosti...někam za roh a koupit dlouhou hadičku
Pokud ho zavřete někam do skříně, může být díky odrazům ještě hlučnejší....chce to zkusit. Co si udělat mini bezodrazovou komoru....třeba krabice od bot a celý vnitřek vylepen např. molitanem? Nebo slepit "krabici" rovnou z molitanu či jiného zvuk pohlcujícího matroše. Nevýhoda zvuku/vibrací o frekvenci sítě (50Hz) je v tom, že ať ho položíte v místnosti kamkoliv, moc si nepomůžete....
0 21.11.2006 13:41 Martin Podhola – Filtrace (vzduchovadlova vs normalni)
Ahoj, jsem zacatecnik, nejsem si vsak jisty s koupenim filtrace, chci poridit akvarium, kde chci mit pomerne dost rostlin, radeji bych filtraci pres molitanovou kostku se vzduch. motorkem, bojim se take koupe nejakeho zarizeni, rada lidi zde rika ze Hagen ne a vidim pozitivni zkusenosti s molitanovou kostkou, to me tesi, ale bojim se hlucnosti a prekysliceni pri vetsim vyskytu rostlin. Prosim jak je to s hlucnosti (obecne) u vzduch. motorku? (bude v mistnosti kde se nespi, ale dvere jsou otevrene do loznice, a s jeho ucinnosti a rizikem prekysliceni. Predem dekuji za Vase rady!
Aha
, to je pravda. Teď nedávno jsem tyto filtry v akvaristice viděl, ale cenu jsem nezjišťoval. Na svou obhajobu, mám dojem, že před těmi cca 5-6 lety ještě moc k mání nebyly. Tedy alespoň já na ně nenarazil.
Jinak s domácí výrobou vnějších filtrů do velkých akva souhlasím. Ty ceny profesionálních kanystrových jsou mnohdy značně vysoké. Sám mám u 450 l filtr Atman 3338, jenže jsem to koupil celý komplet z druhé ruky. A tak jsem výrobu pomalu průtočného filtru zrušil.
Já myslel nesmysl vzhledem k ceně. Filtr i s kostkou stojí asi 60 a náhradní kostka asi 25, takže ušetříš 35 kč. Navíc potřebuješ hadičku a přísavku na uchycení. To výroba objemného vnějšího filtru(pro velká akvária) se mi zdá naopak výhodná.
Je to věc přístupu, nesmyslem bych to nenazval. Já zase nejsem příznivcem čerpacích hlav, nebo vnějších filtrů do takto malého akvária.
Mě to funguje spolehlivě více než 5 let, přes rozdvojku ženu vzduch do filtru i do vzduch.kamínku. Motorek je trošku hlučnější, ano proto je ve skříňce na molitanové houbě.
A hlavním plusem vidím objem biomolitanové kostky (15x10x25cm) oproti objemu filtrační hmoty u téměř všech moderních vnitřní filtrů. Takže objemem se snažím vyrovnat nízký průtok vody, protože je pravda, že např. 90 l/ hod to přes vzduchovací motorek neudělá ani náznakem. Na druhou stranu to ani není nutné, rostliny rostou, rybám se daří taky dobře, hodnoty vody jsou v normálu (ph 6,8, UT 3,5, dusitany, dusičnany v normě)
Dělat vnitřní filtr na vzduch je nesmysl, i s molitanovou kostkou stojí asi 60 kč, na 2 kostky asi 120. Ale každopádně motorek dělá kravál, rozhodně mus být někde ve zkříňce.
Silenta.Made in Liberec.Od 1984 pořád šlape.
A jaký vzduchovací motorek k filtru je dobré pořídit? Nějaký fakt ozkoušený, takový držák ve své třídě existuje?
Výroba vnitřního filtru z bimolitanu napojená na vzduchovací motorek je velmi jednoduchá. V podstatě jsem udělal kopii obyčejného vnitřního filtru s obyčejným molitanem.
Použil jsem kus polypropylenové trubky DN 10 mm (obyčejná trubka Hostalen, kterou instalatéři používají na rozvody studené vody). Tu jsem na jednom konci ohnul o 90 stupňů, tím že jsem ji opatrně nahřál nad plynovým vařičem. U druhého konce jsem nažhaveným hřebíkem do trubky udělal dírky a jednu dírku cca 5 cm pod horní část trubky s ohybem. Touto dírkou se vsune PVC hadička dovnitř trubky, a vzduch strhává vodu nahoru.
Spodní díl trubky se navleče na kostku biomolitanu, tak, že do středu biomolitanu jsem drátem propíchl díru do cca poloviny výšky kostky.
Funguje to spolehlivě, biomolitan je i po 5 letech provozu v pořádku.
Opravdu staci tu kostku napojit na vzduchovaci motorek? vubec si neumim predstavit jak to funguje... mam totiz vzduchovaci motorek a takovej ne moc dobrej vnitrni filtr,tak bych to rada vymenila, kdyz jsem pouzivala vzduch. strojek "na ozdobu" tak se darilo rase :/
Je to nejlevnější a nejůčinější řešení této cenové kategorie.Pokud to nechceš na vzduchovej motorek tak si kup nějakou menší čerpací hlavu s malinkým průtokem.V létě jsem doporučoval někomu Atman-dodá i s molitanem a vyjde to do cca 300,-kč.
Ten Shaark či co to popisuješ je k h...Akorát se to ucpává a neupravuje vodu podle nároků ryb a rostlin.
Sám osobně mám už několik let v 80 l akváriu filtr z kostky biomolitanu 15x10x25 cm napojenou na vzduchovací motorek Silenta (stáří 20 let) a jsem spokojený. Kostka je v rohu akvária a je krytá dvěma kusy břidlice, takže v akváriu neruší.
0 04.10.2006 11:44 ladineks – Filtrace v akvárku
Mám akvárko 90 l a přemýšlím jaký typ filtru tam umístit. Jako jedna možnost se mě zdá molitan s trubičkou + vzduchovací motorek, druhá možnost filtr Shark ADV 1 vnitřní. Co vy na to? Nebo něco úplně jiného?
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5573x