Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vypěstování řasy na kameni

 

NápovědaFórum » Řasy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Vypěstování řasy na kameni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2022 14:22 Žena Beastie [318] Re: Lojza007
Jj, ať už pro tylomelanie, brotii, neritiny, otocincluse, pokud bude potřeba nebo i krevetky, řasožroutů mám už většinu a přírodní řasa je prý nejlepší příkrm, což zatím všude mám, ale kdyby náhodou někdy došlo je asi lepší být připraven
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2022 12:59 Muž Lojza007 [1198] Re: Beastie
To má být asi na krmení šneků, že?
Kdyby to bylo na efekt, tak poradím řasokouli, za chvíli ten kamen začne porůstat, krevetkám se to líbí, ale nikdo to moc nežere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2022 11:51 Muž ajajak [228] Re: Beastie
Takhle už to dělám spoustu let a Otíci mi prostě nic jiného nebaští. Endlerky a Ancíci se pasou taky. Na zadním a bočních sklu nechávám řasu taktéž
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2022 11:06 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Beastie
Opravdu by mela stacit jakakoliv voda, da se rict, a slunecni svit. Mate nekde pobliz kasnu? Prakticka ukazka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2022 11:02 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Beastie
-křemen přímo podporuje růst rosivek a následně zařaseni
- na velikosti nebo struktuře u uvedených druhů nezáleží
- voda z akvária není na závadu
- z logiky věci, pokud používám hnojivo, tak k růstu něčeho, (kámen nevyroste), až se řasa rozjede, tak je možné ji prihnojit, ale je zbytečné, lepší je použít tu vodu z akvária ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2022 10:53 Žena Beastie [318] Re: lacewings
To mě nenapadlo, že i složení kamene má vliv na řasu, ale asi to dává smysl. Je rozdíl i třeba v hrubosti a zvrásnění, že by třeba menší oblý kamínek (křemen, vápenec tedy) měl rychlejší růst než zvrásněný či větší?
na internetu v návodech používají uzavřené lahve a malé kamínky, ne velké, ale netuším úplně proč.
Hnojivo jsem přidala protože jsem předpokládala, že z vodovodní vody mi řasa nevyroste. Mám tedy alespoň naočkovat vodou z nějakého akva, nebo i to je zbytečné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2022 10:47 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Beastie
Beastie napsala:,,, místo povrchů zelené řasy mám takové cucky ve vodě, na kamenech nic.
- není šutr jako šutr, na některých se tvoří řasy rychleji, křemen, vápenec,
- ty cucky jsou z hnojiva, reakce na vodu a nečistoty kamene, případně i jeho složení
- hnojeni je zcela zbytečné, pokud je nádrž vystavena slunečnímu svitu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2022 10:36 Žena Beastie [318] Re: ajajak
takže lepší na anubiasu než na kamenech? To bych mohla zkusit, pár malých kousků tu mám. Oki, Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2022 10:23 Muž ajajak [228] Re: Beastie
Na krmení dám do 3L lahve kusy Anubiasu a do skleníku. Řasa se udělá na slunci sama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2022 09:45 Žena Beastie [318]
Fotka k příspěvku Jaký byl tedy nejlepší návod pěstování řas na kamenech?
Zkusila jsem cestu nejjednodušší, tj dát je do misky na okno, kápnout tam hnojivo na pokojovky a jednou za čas měnit vodu (už bez hnojiva), ale místo povrchů zelené řasy mám takové cucky ve vodě, na kamenech nic.
V tom zmiňovaném článku na akvaristovi zmiňovali pohyb vody, takže je potřeba vzduchovací motorek?
Nebo zkusit jiné hnojivo, třeba na rajčata, to se dělá ze slepičinců a při výměně vody stále hnojivo přidávat?
Teď ještě řasu nepotřebuji, ale chci být schopná jí vypěstovat pro otocincluse a nedaří se mi.
Díky
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2019 16:39 Muž Planorbella [643] Re: Skoro důchodce
No mně se ujala vláknitá z louže až moc, tak že se jí dodnes nemůžu zbavit :) :-D
Edit: O zelených koulích z mechu jsem nic nepsal, raději bych chtěl vypěstovat na kameni rozsivky, ty by mě velmi potěšily a plže taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2019 16:37 Muž Skoro důchodce [21] Re: Planorbella
Fotka k příspěvku A co zkusit kompromis, Kámen do sitky např od citronu, takové, která nemá ostré nitě, aby rybky popř. nepřišly k úrazu dát tam nějaký druh mechu a počkat, zakrátko proroste a budeš mít zelenou kouli. Zkoušel jsem dát vláknitou řasu z louží, ale nikdy se neuchytila.
Viz pravý spodní roh
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 19:33 Muž Planorbella [643] Re: ZDRI
Málokdy jsem měl vláknitou hned zezačátku. Já myslím, že je pomalá. Hned po založení obsadí místo v akváriu rozsivky a měkké zelené řasy. Až se jim přestane dařit, tak nastoupí odolnější a často "tvrdé" řasy. Tak si to myslím, ale zcela jistě vím, že to bude jinak :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 19:17 Muž ZDRI [1415] Re: MichalV
Právě, já celé léto zkoušel pěstovat ve flaškách na okně zelené "krmné kameny/kořeny". Katastrofa, místo zelených kamenů sytě zelená voda a úplně holé šutry... Proto mám takovou radost, že zde to jde :-). A je zajímavé, že samé "měkké koberce", ani náznak zelené vláknité. Až bude více času, musím se zamyslet nad těmi souvislostmi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 18:58 Muž MichalV [327] Re: ZDRI
ja som podobné experimenty robil vo svojej "čiernej ovci", tam som mal pleseň, občas som to prepískol s liadkom amónnym a vyzabíjal osádku šnekov, ale vždy sa to dáko samo stabilizovalo. Ale zelená plošná mi veľmi nešla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.09.2019 18:43 Muž ZDRI [1415] Re: Jifi
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Doma dnes po návratu z práce. To není země, to je záhrádka :-)
Zajímavé, že s explozivním nárůstem zelené řasy bleskově zmizely viditelné porosty bakterií a plísní. A čpavek je podle rychlo měření na nule, Zelená ho zřejmě metabolisuje přednostně.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 17:10 Muž Jifi [675] Re: ZDRI
Krása.
Když málo roste řasa, sviť intenzivněji a hnoj trochu více dusíkatými hnojivy.
Když budeš mít málo rostlin, tak řasa poroste rychle. Když tam bude hodně rostlin, poroste řasa méně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.09.2019 12:15 Muž ZDRI [1415] Re: ZDRI
Fotka k příspěvku No, toto vypadá dobře :-P
Takže už jen vyměnit 2-3x vodu a dočistit přes aktivní uhlí (dnes mi dorazil 20 kg pytel, to mohlo stačit...).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2019 14:30 Muž Planorbella [643] Re: _ucx_
Jojo, máš pravdu má to být amonium. Omlouvám se za nepravdivou informaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.09.2019 06:59 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Planorbella
V dešťovce amoniak? Možná tak někde v Lovosicích... Jinak celkem s jistotou hodně pod 0.02 ppm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.09.2019 14:16 Muž ZDRI [1415] Re: ZDRI
Fotka k příspěvku No vida, čtyři bobky od morčat a už to roste. Krásná směs zelené řasy a bakteriálního povlaku.
Večer jim ještě trochu osladím život ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2019 23:02 Muž ZDRI [1415] Re: LS
Hezký článek, díky. Asi spíše na pěstování řas ve volné vodě, ale principy zůstávají stejné. Všechno už dělám, glukózu vyzkouším zítra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.09.2019 22:28 Muž LS [30] Re: ZDRI
Také mne toto téma zajímá.
Našel jsem článek na akvarista.cz.
www.akvarista.cz/…
Nezkoušel někdo přislazování vody glukózou tak jak se píše v odkazu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2019 15:28 Muž Planorbella [643] Re: ZDRI
Ještě mě napadlo použít dešťovku. Je v ní amoniak a už sledováním jsem zaznamenal vyšší četnost řas než ve vodovodní vodě s málem dusíkatých sloučenin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2019 15:01 Muž ZDRI [1415] Re: zervajs
Ale já to už 2x očkoval - schválně jsem delší dobu nečistil skla v Obýváku a tento zelený stěr 2x vymačkal sem. Škrabkou seříznuto i několik souvislým řasových lupínků ze zadního skla a ty sem dal také. A stejně nic ... Jediné, co pomaličku raší, je klasický plísňový obrost na kořenu/větvi, ale jen trochu. A v nádrži není jediný šneček, který by něco ožíral. No, dám tomu ještě čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.09.2019 14:47 Muž Planorbella [643] Re: zervajs
Očkovat si myslím není nutno (zárodky nebo jak se tomu říká jsou skoro všude), ale zkusit se to může.
Mně se osvědčilo použití hlíny ze zahrady. Do nějaké nepropustné větší misky (lepší je kýbl či velký květník) dát do poloviny (c = 8cm; a = 15 – 20 cm, b = 10cm) výšky hlínu a nějak opatrně položit na dno akvária tak, aby se bahno nezvířilo. Počkat asi týden až 12 dní a už by se mohl jemný povlak objevit. Udělala se mi velice měkká světle zelená řasa, to ale neříkám, že se ti objeví taky, klidně to může být jiná.
Nějaké organické znečištění se řasám bude určitě líbit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2019 14:10 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ZDRI
asi to chce naočkovat ;-)
Podle mě, "víc" světla akorát způsobí zelený zákal...jakoby se řasám bez rostlin "nechtělo".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2019 13:14 Muž ZDRI [1415] Re: ZDRI
Zákon schválnosti - po týdnu je nádrž zcela čistá, křišťálová, po řasách ani památky hmm A to svítím 16 hodin denně 28W LED do plivátka 60x30x30 cm, 25°C, pohnojeno, 2x nastrouhány řasy z velkého akvárka. No nic, zkusil jsem přihnojit komplexně - přidáno pár bobků od morčat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2019 12:21 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: ZDRI
Já bych vycházel z toho, co jsem viděl v těch teplých potocích na Islandu s úžasně brčálově zelenými dny (teplý potok se pak od studeného snadno rozeznal podle toho zeleného dna). Teplá tekoucí voda a dostatek světla. Dusík tam mohl být leda rozpuštěný z okolního vzduchu, uznávám, že fosfor geologického původu tam asi být může, ale na žádný zdroj, který by to potvrdil, se mi narazit nepodařilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 21:11 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Můžeš být trochu konkrétnější. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 20:53 Muž Jifi [675] Re: vaclav
Napsal jsem to ve spěchu neúplně: vyšší poměr fosfátů k dusíku podporuje růst sinic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2019 20:46 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Málo taky to si nevybereš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2019 19:52 Muž Jifi [675] Re: ZDRI
Hodně fosfátů podporuje růst sinic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.09.2019 09:40 Muž ZDRI [1415] Re: Jifi
Proč málo fosforu? Všude se uvádí, že fosfor (ve formě fosforečnanu) naopak podporuje růst zelených řas a sinic, vyjma zelené tečkaté řasy (GSA).

Záběh je jasný, Sulawesi už nějaký čas chovám. Nádrž je atypická, žádné kytky, vše čisté, vyprané, vyvařené, žádná organická hmota, která by se mohla rozkládat. Před nasazením krevet poběží i filtrace přes velký objem pravidelně měněného AU/zeolitu. Empiricky jsem podobný rychlozáběh opakovaně vyzkoušel v minulosti při stěhování velkých cichlid, kdy nebylo možné dodržet řádné pomalé zajíždění (které jinak důrazně doporučuji!!!). Toto mi mmch. potvrdil i experimenty kolegy, viz www.golias.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2019 21:25 Muž Jifi [675] Re: ZDRI
Podle parametrů v akvárku to vypadá, že tam chceš dát krevetky ze Sulawesi. Tam asi nebude stačit jen narostlá řasa. Pokud to takto zamýšlíš, bude to chtít akvárko dobře zaběhnout.
Jinak ano - dost dusíku, málo fosforu, světlo, málo kytek, a řasy ti porostou samy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2019 14:02 Muž ZDRI [1415] – Podpor růstu řas
Máte někdo vyzkoušený nějaký zaručený způsob, jak maximálně urychlit nárůst řasovým povlaků v nově založeném krevetáriu? Jde mi hlavně o měkké zelené řasy na kamenech a skle. Zatím mě napadlo jen:
- hodně silné světlo
- teplá voda - zde 28°C
- přihnojení, vč. hodně fosforečnanů

pH zde bude 7.5-8, takže inhibice řas vlivem kyselé vody nehrozí.Má smysl současně i prodloužit dobu svícení, nebo to bude od určité délky kontraproduktivní? Co dusík ve formě čpavku? Popř. něco i nějaké další "přikrmení"? Filtrace a pohyb vody - zrychlí/zpomalí? Dočasně zvýšená hladina živin (vč. čpavku) problém není, před nasazením krevet udělám několik velkých výměn vody. V nádrži nejsou žádné kytky/šneci/ryby, takže na ně nemusím brát ohledy. Nádrž je bohužel v tmavém koutě, takže nemohu nechat svítit přímé slunce.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2012 20:36 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: invalida
V přírodě se vyskytuje na mírně zastíněných pomalu tekoucích vodách, kde vytváří ploché porosty. V akváriích roste ve starší slabě osvětlené tvrdší vodě. citace z rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.01.2012 20:18 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: invalida
No, staral bych se o ni podobně, jako o kytky, jen bych neplýtval světlem a nelámal si hlavu CO2. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2012 20:10 S Muž invalida [3881]
Sehnal sem si kámen s červenou řasou...nerad bych o ni přišel. Co byste doporučilo? Díky Venca

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 17:09 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: Kajka99
já si takovou řasu pěstuji na stěnách porodniček s krevetama, roste to dost rychle, ale pro představu hladinu tam udržuji cca 10-15 cm , takže mají dostatek světla. Dá se bez problému přivázat na kámen a rozpěstovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 17:00 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: NHKG
Jestli papají Cladophoru, tak bych koupil několik koulí, opatrně je rozřízl a silonem chytil na kořen. Silon se zařízne do řasy a nebude vidět a přísavky budou mít celkem kvalitní krmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 16:47 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: Kajka99
No toto je však jiná, tento důvod už je opravdu o něčem jiném. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   06.03.2011 12:56 Žena Kajka99 [229] Re: NHKG
Fotka k příspěvku jestli toužíte po téhle řase co mám já, tak ta mi narostla po snížení průtoku filtru na minimum (hladina se mi vůbec nehýbe). Do akvária mi cca 6 hodin denně svítí slunce (když je vylezlé) a řasa je narostlá právě jen z této strany, kam slunce na stříšku ze dvou plochých kamenů svítí. Dusičnany mám po snížení průtoku filtru s týdenní výměnou 12l vody (84l akva) na úrovni 5 mg/l (test od rataje), dříve 15-20
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 11:52 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: beowulfx
Mladé nemám, ale okurek a podobného krmiva z potravin se bojím. Danila si takhle otrávila všechny Zelené fantomy (L200) a já mám podobné, možná ještě trošku náročnější modré fantomy (L128). V létě pěstuju Krunýřovcům salát, ale je to jenom v létě a navíc mi ho většinou slimáci sežerou dřív, než vyroste. Tablety samozřejmě dávám, ale než se Krunýřovci osmělí, tak jim je sežere Trnovec, kterého jsem loni neuváženě koupil na akvaburze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 11:39 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: NHKG
Zajímavý problém ano Pokud chceš řasy jen kvůli krunýřovcům, tak asi budeš mít jen nějaké mladé krunýřovce, jelikož věř tomu, že 5 velkým krunýřovcům jen řasa na sklech či pocelém akva rozhodně stačit nebude, proto bych Ti doporučil než se snažit zařasit akva, tak raději pro ně pořídit žrádlo typu spirulinové tabletky, či věř tomu nebo ne tak házet do akva okurky hadovky, to teprve uvidíš co to je když krunýřovcům chutná, ten můj je po ních takový divý, že mále žere i tu slupku z nich, ale to už je starý macek. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 11:36 Muž NHKG [3900] - Hadohlavci – Podpoření růstu řas
Zdravím, po letech kdy jsem s řasou více či méně úspěšně bojoval jsem dospěl do stádia, kdy bych potřeboval naopak podpořit růst zelené přisedlé řasy. V akváriu mám 5 krunýřovců. kteří zelenou řasu mají velmi rádi :) Rostliny už prakticky nemám, ty zbývající velmi brzy Cichlidy zničí.
Problémem je, že svítím hodně málo (36W/325l) a často měním vodu (třetinu týdně). Nechávám sice na nádrž svítit slunko a voda v nádrži se dost hýbe, ale to moc nepomáhá. Určitě někdo máte zkušenosti s nějakou chybou, která tento druh řasy podpořila. Krunýřovci jakýkoliv náznak zelené řasy hned sežerou, takže ani nepoznám, když jejímu růstu něčím pomůžu. Na internetu je sice spousta rad jak s řasou bojovat, ale nic o tom, jak její růst podpořit. Uvažuju o tom, že začnu hnojit, ale bojím se toho, že místo zelené přisedlé řasy mi vyroste ruducha, vláknitá nebo sinice a tyto druhy Krunýřovci neradi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2010 09:56 JuraS Re: Yirka
však já to taky loni používal jako chovnu na šneky a hlavně pro komáří larvy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2010 09:19 Muž Yirka [9123] Re: JuraS
Myslím, že kdyby tě hned poslechl, tak by za ty dva roky měl řasu z kýble až ven. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2010 07:32 JuraS Re: bejb
pokud ti jde o zelenou řasu tak dej do sklenice odstátou vodu, do ní pár kapek hnojiva a šutr a dej to na okno...já dal loni na balkon kýbl s vodou a do něj hodil na odmočení šutry a krásně celej kýbl zarostl zelenou řasou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2010 00:07 Bejb
Na kmeni se mi začíná tvořit jako malé chmýří mám s tím se pokusit neco delat ci ne ?

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 2844x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7719-vypestovani-rasy-na-kameni