Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Minerální vata v kořenech

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Sázení 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Minerální vata v kořenech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2015 22:56 tompou Re: Designer
Souhlas, ale ber to tak, že Egeria aspoň pro mě není kytka na stálou "zástavbu" pomohla mi rozjet ostatní kytky a srovnat vodu, teď jí u sebe trpím, protože čekám, až založí akvárko kolega, abych mu tenhle plevel předal, čímž se košíků zbavím... Jasnačka, že není mým cílem hyzdit si nádrž, ale jako dočasný řešení je to príma ;-) a díky za názor, koneckonců Designer je tu jen jeden palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.03.2015 16:00 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: tompou
Divam se na Tvou prezentaci, docasne bych nejake kosicky prekousnul, ale dlouhodobe, ani nahodou, kdo se ma na to divat? Uz podle nazvu mas akvarium pro oko, tak to snad ma byt klenot domova ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2015 15:31 tompou – Egeria densa
Zdravím, já třeba mám v akváriu Egerii v košíčcích s vlnou, roste jak šílená, takže jednou za tři neděle milé košíčky vylovím, Egerii ostříhám na 10-15 cm, ty původní zbytky vytahám z minerální vlny, zabalím tam ty nové řízky a vrátím do akva. Přijde mi to jednodušší, než pořád přerývat dno. Vlna tuhle manipulaci vydrží a Egeria je v tom dobře ukotvená. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2013 21:12 R Muž romant [27982] Re: milos40
Jsem téhož názoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2013 21:08 milos40 Re: romant
a asi je jedno,jestli koupím kostky,nebo tu rohož,že? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2013 20:57 R Muž romant [27982] Re: milos40
Já to znám třeba odsud www.e-grow.cz/…-/ ono se to všude jmenuje trochu jinak, řekl bych, ale třeba mě někdo znalejší poopraví, upřesní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2013 20:53 milos40 Re: romant
Něco jako tohle?

www.stavbaonline.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.05.2013 20:41 R Muž romant [27982] Re: milos40
Je to minerální vata najdeš jí třeba u Rockwoolu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2013 20:33 milos40 – košíčky
Ahoj,
možná budu za troubu,ale mohl by mi někdo napsat,co se dává za náplň v košíčkách?
Někdo mi říkal že skelná vata,ale to se mi tedy moc nezdá :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 22:50 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: MichoCZ
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 22:27 Muž MichoCZ [891] - Amerika
Nechá se někde ta vata koupit? Mám občas odbyt rostlinek do akvaristiky, ale chtějí to v košíčku a s vatou.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2012 18:46 Muž snehulda007 [850] Re: Beastie
Já měl anubias v košíčku s vatou v akv. několik měsíců bez problémů...Na dně košíčku bylo několik kamínků, aby neplaval.Pokud se tý vaty bojíš tak jí dej pryč a ten košík naplň hrubším štěrkem a do něj zasaď ten anub.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2012 17:58 Žena Beastie [314]
stane se něco, když nechám anubias i s vatou plavat v mé 25tce, protoze tu 360tku do ktere prijde budu napoustet az v nedeli a chci ji nechat chvilku zabehnout, nez do ni tu kytku dam? Mam radsi vatu i s kosickem vyndat a nechat ho tam plavat jen tak? Dekuji za nazor

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 17:47 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: jalea
když to přesázíš teď a počkáš o to dýl s rybkama tak to bude v pohodě. Rostlinky toho vydrží hodně jestli jsou v dobrém stavu. Až je vymotáš z vaty tak jim zastřihni kořínky.
Ale ta vata by na vodu ani ryby žádný negativní vliv mít neměla

valisnerii bys měla sázetázek kousek od sebe, egerie se sázet nemusí, nebo jenom konec svázat a někde připevnit, a pogostemon záleží v jakém stavu ho máš, ale nastříhala bych ho na menší části a udělala mezi nimi rozestupy. Echinodorus by měl mít víc místa vedle sebe, takže jestli máš víc rostlinek tak dej každou jinam ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 17:46 Žena jalea [3] Re: Johan
mám tam: vallisneria,pogostemon,egeria densa,echinodorus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 17:44 Žena jalea [3] Re: dvorak
akvárko jede od pátku a rybky nemám takže by to snad nemusel být takový problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 17:40 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: jalea
No, rozhodně to tenkrát byla chyba! Měla jsi vatu odstranit v době, kdy na kořenovém balu zase toho rolik k poškození nebylo, tedy před zasazením a rozrostením rostliny. Teď už bude její kořenový systém rozhodně větší a kořeny budou i prorostlé vatou, takže kdyby jsi se do toho pustila, poškodíš tím kořenový systém. Zda tam vatu nechat nebo ji vyndat, v tom ti neporadím, protože nevím, jestli to rybkám,rostlině nebo vodě vadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 17:39 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: jalea
Záleží jaké a jak. Pokud např. Lilaeopsis celý tak jak byl v košíčku, tak přesázet. Pokud ste třeba jen vatu neopláchla, tak klidně nechat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 17:36 Žena jalea [3] – přesázet či nechat???
Ahoj v dobré víře abych moc nepoškozovala kořenový bal rostlinky jsme je zasadila i s vatou. Co ted? mám to přesázet a znovu tak kalit akvárko nebo to mám nechat? Děkuju mockrát

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   16.06.2010 21:54 Muž Chem [837] Re: voko
Vata musí pryč?? a proč? Já ji vždycky zezačátku v akvárku nechával a nic mě ani kytkám ani rybám neudělala.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.06.2010 17:01 Muž voko [9] - ŽivorodkyRe: Kent
Ta věc je vata s ivinama, takže dělej jak myslíš, ale dělá to nehorázný humus. :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.06.2010 15:49 Muž FreeDale [17] - LabyrintkyRe: TeRuShKa
Jestli myslis tu cedičovou vatu, tak muzes, ale me to tam udělalo strašnej bordel, takze doporučuju důkladně obrat. protoze jinak je potřeba důkladně odkalit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   16.06.2010 15:44 Muž Kent [3] - Raci, krabi, krevetkyRe: TeRuShKa
vata? ak hej tak to jejedno..racej daj tu vatu het..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2010 14:03 TeRuShKa – Dotaz ohledně rostlin...
Ahoj, dostala jsem kytičku do akvárka která je v květináči v "takové hmotě" :) ...
Může se ta hmota dát do akvárka? smich

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.02.2009 16:03 Muž Nedory [15] - SumciRe: Zdenek58
Mně v minerální vatě kytkám hnily kořeny. Zkusil jsem to dvakrát a pokaždé uhnily...

Jinak s prodavačkama mám taky dobré zkušenosti, namátkou: Jedna mi tvrdila, že testem na tvrdost vody změřím i pH... Jindy zase nevěděla k čemu se používá silikon na lepení akvárií...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 15:59 PCtvor Re: Zdenek58
mineralni vata je vetsinou z cedice... a ten, kdyz zvetra, dela skvelou zivnou pudu, navic cedicove tufy (sopecnej kamen, hodne poru, lehkej, dobre zvetrava, dalo by se rict napenenej cedic) se drive mlely a hnojilo se jimi....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 12:20 Zdenek58 Re: Yirka
Sázet to i s tím plastovým košíčkem je opravdu blbost, ale v té minerální vatě bych problém neviděl... Před léty jsem s ní pár rostlin sázel a vata časem nějak "vysublimovala" :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 08:59 Muž Yirka [9118] Re: Zdenek58
Na toto téma se nechci dohadovat, - savcem je slon i myš.
Nikomu neupírám sázení akvarijních rostlin v košíčcích s minerální vatou. Vyslovil jsem svůj názor a ukušenost, nic více nic méně, každý se zařídí dle vlastního rozhodnutí. (Myslím, že těch, kteří mají v nádrži rostliny v košíčcích s min. vatou až tak moc nebude). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 22:17 Zdenek58 Re: Yirka
Akvarijní rostlina není rostlina ;-) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 22:12 Muž filipsi [1295] Re: Zdenek58
Ale to jo, pestovat se v tom da dobre cokoli. Dokonce to zpocatku ai bude rust i lepe, nez kdyz z kosicku presadime. Jen kosicek s vatou zacne velice rychle kytku v akva omezovat. Ale to zacne Yirkuv pokus s keramickym kvetinackem daleko driv a vic.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 22:09 Muž Yirka [9118] Re: Zdenek58
O akvarijním použití tam není ani řádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2009 22:01 Zdenek58 Re: Yirka

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 12:32 Muž filipsi [1295] Re: vata
V klasicke stavebni izolacni vate jsou pojiva, na bazi organickych formaldehydovych pryskyric
Tak pravdepodobne bud jsou pouzity pryskyrice jine, nebo vubec zadne.
Ale v pripade nepouziti zadnych by mela vata jiny vzhled ... no, stale se trochu zdraham uverit v to, ze by to co dostavame v kosiccich s rostlinami bylo neco jineho, nez prachobycejna izolacni mineralni vata.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 12:10 vata Re: Mrakoplash
Mrakoplash napsal: Jo a ještě jedna věc, ta vata by měla být biologicky odbouratelná.
To je ta vata z nějakého plastu, nebo už v EU biologicky odbouráváme i neorganické látky? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 08:41 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetkyRe: filipsi
Ja vatu co nesla dat dolu sundal hrebenem pod tekouci vodou. Korinky neposkozeny. Slo to nadherne jak u anubiasu tak i u echinace a i hygrophyl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2009 05:55 Mrakoplash Re: filipsi
Vyrábí to stejně jako klasickou Orsil Častolovice a ne zrovna v malém. Jiná je, ale v čem přesně to říct nemůžu ani kdybych vědel páč by mně za to mohli vyrazit. :) Zkoušel sem trochu hledat na netu a nacházím využití i na Eko Střechy www.e-stav.cz/…

Jo a ještě jedna věc, ta vata by se měla rozložit. Respetive měla by být biologicky odbouratelná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 22:31 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: filipsi
Nemyslím, že by kytky s neodstraněnou vatou měly důvod růst lépe. :) Jde o to, že některé drobné kytky se lépe sázejí i s vatou. U "normálních" kytek také vatu odstraňuji, ale určitě ne "dočista do čista"... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 22:19 Muž filipsi [1295] Re: Sid
On tam neni jen cedic, tavi se vicero mineralu + tavidla. Ale jednoduche je dostat "ven" nebude, proto neverim na nejaky vliv maleho mnozstvi.
Myslite, ze kyti poroste s neodstranenou vatou lepe? Ja vatu dam pryc, ale kdyz se korenu drzi zuby nehty, rozhodne ji neobiram pinzetou a zbytky co tam po oplachnuti a pripadnem zkraceni korenu drzi, zustavaji na miste.
Obavam se, ze studie vlivu na ryby se nedockame :(, tak nam zbyvaji jen dohady a pocity kazdeho z nas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 22:08 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: filipsi, Yirka, Mrakoplash
Svou první otázku jsem položil proto, abych vyprovokoval diskusi o onom údajném riziku, hrozícím rybím žábrám. Jak jsem napsal - cosi jsem o tom četl v diskusích, ale rád bych se dostal k relevantnějším informacím. Mně se je najít nedaří...
Vliv tohoto materiálu na tvrdost jsem zmínil tak trochu v nadsázce - přestože obsahuje poměrně hodně Ca a Mg, nebude asi jednoduché tyto kovy z čediče "uvolnit".
Hlavní důvod mého zájmu o zkušenosti s čedičovou vatou je, že se chci dobrat seriózního závěru, jestli skutečně něco hrozí rybkám, když při výsadbě kytek vatu neodstraním. Viděl jsem takové postupy a sám je (v omezené míře) používám...
Ale jinak, samozřejmě, všem doporučuji, aby vatu odstraňovali. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 21:43 Muž filipsi [1295] Re: Mrakoplash
Zajimave, o tom jsem nikdy neslysel. Cim je jina? Kdo to vyrabi? Neni to jen obchodni trik? (my pouzivame specialni agrovatu, ktera neskodi, narozdil od xxyy, kteri tam davaji stresni izolaci?)
Nejak se mi nezda, ze by agro odvetvi potrebovalo takovou spoustu vaty, ze by pro nekoho bylo zajimave vyrabet nejake speciality ... ale mozna jen nedocenuju moznosti pouziti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 21:37 Muž filipsi [1295] Re: Yirka
Ono to tak trochu pusobi i na lidi, drobne ulomky se zapichuji i vdechuji, podobne jako skelna vata i ten azbest. Jen na rozdil od azbestu zatim neni prokazana rakovinotvornost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 21:32 R Muž Mrakoplash [1776] Re: filipsi
Tahle vata ve které pěstují kytky, je takzvané Agro a to má maličko jiné složení než ta tepelně izolační používaná ve stavebnictví. ;-) To jen tak na doplnění info.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 21:30 Muž Yirka [9118] Re: filipsi
Čistě teoreticky by to mohlo opravdu na rybky působit jako na lidi azbest.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 21:27 Muž filipsi [1295] Re: Yirka
Vetsina "mineralnich vat" tvrdost teoreticky zvysit muze. Pokud bychom akva nacpali po okraj vlnou, a meli v nem kyselejsi vodu, pravdepodobne to bude i meritelne ;-) .
Ale o efektu zbytku trochy na korenech rostlin z kosicku si myslim totez jako o jedne male musli v akvarku - s tvrdosti to neudela nic.
S zabry a rybami fakt netusim. Priklanim se k nazoru, ze trocha nic neudela, ale mozna vetsi mnozstvi trvale plavajici v akva by mohlo urcite podrazdeni vyvolat, tim treba zhorsit nebo vyvolat jine onemocneni ... Kamarad miva po praci s tim krasne ekzemy. Zadna fakta, ale proc to tam davat, kdyz pro to neni rozumny duvod, ze ? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 21:08 Muž Yirka [9118]
Sid napsal: Ptal jsem se proto, poněvadž jsem se setkal s názorem, že tento materiál (údajně) může poškodit žábry ryb... Ale žádný relevantní odkaz jsem nenašel.
Poznatky o vztahu mezi minerální vatou a tvrdostí nemám žádné. Jen jsem zvědavý, jestli někdo něco v tomto smyslu netestoval. :-)
Jestli si vzpomenu, zkusím to příležitostně testnout.

Myslíš, že by nějaká relace byla možná, připadne mi to jako docela inertní materiál.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2008 17:36 Muž Yirka [9118] Re: Péťa
K takovému "prodavači" již nechoď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2008 15:11 Muž kiwik22 [9] Re: Péťa
malo ktory predavac vie co hovori..poviem vam prihodu ktora sa mi stala dnes v jednom akva obchode..chcel som nejake hnojivo na kvetinky a predavacka sa mi snazila predat stare dno od firmi JBL.STASNE SOM SA ZACAL SMIAT...povedal som jej ze toto sa pouziva pri zakladani akva a dava sa to pod strk.cela cervena odisla a radsej zavolala kolegu ktorymi potom ponukol to po co som naozaj prisiel...takze nie kazda rada predavaca musi byt pravdiva... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2008 12:53 Péťa
Když kupuju kytku,tak mi sám prodavač říká,že jí mám nechat v košíčku i s vatou.Že májí jemné kořínky.Stalo se mi to dvakrát. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 18:56 Žena bucliik [99] Re: Michal1987
ještě poradím: před nákupem rostlinek si je předem prohlédni v atlase, dej si pozor na rostlinky co pod vodou nevydrží, i ty se totiž prodávají jako akvarijní ;-) nejlepší si je udělat seznam.
Ve zdejším atlase se moc hezky hledají i nenáročné rostliny :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 18:53 Michal1987 Re: bucliik
Ďakujem za rady, tie rastlinky tam na začiatku aj boli, len postupne padli za obeť rybím chúťkam a čiastočne aj prerábaniu akvária pri trení , čo už. Teraz sa mi zdá bez rastlín veľmi pusté a nie je to ono. Tak sa musím nejako posnažiť a uvidíme ako to dopadne, dúfam, že už lepšie. palec

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 3718x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7688