Kam umístit sání a výtok filtru
Právě ze nemá papirivy průtok je 200 az 300 l/h akvárko hrubý objem 54 regulaci jsem udelal ze škrtitka ale to ma malou dirkku takže většina vody jde bočním vývodem který byl původně pro přisávání vzduchu. A právě tu výřivku jsem chtěl omezit tím ze to namirim hadickou na horu kde se pramínek vody dostane nad hladiny a ohne se zpět dolu tim se mi netočí voda v celem akva jak v pracce zkusim to natočit a pověsit do prezentace. Edit: Tak video je nahrane v prezentaci
Ideální to rozhodně není ... čerpací hlava nemá žádnou regulaci průtoku? Jaký má papírový průtok a jaká je velikost akvária?
Jinak já tohle řešil u malého akvária a hodně pomohla rozstřikovací rampa přes celou zadní stěnu ... z vířivky se stal najednou ideální proud při stejném průtoku

Ahoj chtěl bych se zeptat zda umístění výtoku vnitřního filtru kolmo k hladině nějak výrazně ovlivní samotnou filtraci(zda nebu cirkulovat jen vrchní část sloupce a ta spodní bude takřka nehybná, tím pádem honit vodu dokola pouze v prostoru filtr? Toto umístění jsem zvolil kvůli velkému průtoku filtru.
Starší reakce
Aquasky napsal: v závislosti na okolním atmosférickém tlaku a parciálních tlacích jednotlivých plynů v atmosféře máš v akváriu stále stejnou koncentraci plynů a to ve všech částech nádrže! Pro doplnění... tvrzení platí samozřejmě leda tak v silně! promíchávaných kapalinách, kdy dojde k potlačení dalších faktorů ovlivňujících koncentraci(teplota, pH, biochemické procesy, ...)!
Rychlost distribuce plynů difuzí v kapalinách je pomalejší než biochemické procesy.
Více viz například černající dno, úhyny organismů ve stojatých vodách, atd.
Mastná hladina nebo až moc utěsněný akvarijní kryt jsou jediné dva faktory které snižují difůzi plynů do akvária, mastná hladina se dá redukovat a odstranit právě čeřením hladiny, pokud máš low tech akvárium nemusíš znát nic s níže popsaného stačí ti informace:máš li na výběr vždy proud k hladině a čeřit hladinu, máš li hi tech a přidáváš co2 je to na delší debatu, ale protože jsi napsal že nepřidáváš nemusíš nic řešit, v závislosti na okolním atmosférickém tlaku a parciálních tlacích jednotlivých plynů v atmosféře máš v akváriu stále stejnou koncentraci plynů a to ve všech částech nádrže!
Já osobně sání filtru dávám tak 1 cm od dna (od štěrku), aby to bralo jak kaly ze dna, tak celkově kaly poletující ve vodě...
Důležitost je pak cirkulace vody v akváriu kvůli živinám

Děkuji ti moc za vysvětlení. V podstatě je důležité zachovat v akváriu nějaký proud (koloběh) vody, samozřejmostí je, aby se hýbala hladina a ve vodě se bude vyvažovat stav O2 a CO2 v závislosti na koncentraci těchto látek ve vzduchu. - jestli jsem to dobře pochopil
- Má mastná hladina vliv na přeměnu těchto látek mezi vodou v akváriua a vzduchem?
Ano, ani jsem nenapsal nic, co by tomu odporovalo. Jen mají oba plyny různou rovnovážnou koncentraci ve vodě.
Uvažujme o tom takhle: Když budeš mít "jednu vodu," ve které je rozpuštěno pouze CO2 a "jinou vodu," v jiném kbelíku, ve které budeš mít rozpuštěnou pouze O2 (ignorujme teď, jak jsi je připravil a uvažujme, že žádná z nich nebyla v kontaktu se vzduchem). Když je teď smícháš dohromady a necháš tomu volnou hladinu, částečně se promíchají, nebude to tak, že voda s CO2 klesne na spodek a voda s O2 stoupne nahoru (jako třeba olej a voda). Bude tomu tak právě proto, že do vody s CO2 se bude rozpouštět O2 a opačně.
v akva je vždy rozpuštěno CO2 i O2, tyto plyny se z akva vzájemně nevytlačují

Když to trochu zjednoduším, tak koncentrace CO2, která je ve vodě bez dodatečného sycení, je rovnovážná, t.j. je výsledkem výměny CO2 mezi vzduchem nad hladinou a vodou. Tedy tím, že hladina je volná, nadbytečná koncentrace unikne ven a když koncentrace ve vodě poklesne příliš nízko pod koncentraci CO2 ve vzduchu, nějaké CO2 se pod hladinou zase rozpustí. Samozřejmě, tohle se mírně změní tím, jestli bude hladina v klidu nebo se bude pohybovat, ale ne zásadně. Jde totiž o to, že tím lepším pohybem vlastně v malém časovém intervalu vystavíš kontaktu se vzduchem větší množství vody (jako bys zvětšil povrch). Tedy víc CO2 může unikat, ale víc může i pronikat do vody. Takže ta rovnovážní koncentrace se ustálí dřív.
Nevýhodou směřování proudu ke kořenům je to, že na dně se usazuje biologický odpad (detrit, uhnilé části rostlin, nespotřebovaná potrava) a tím proudem by se tenhle zvířil a byl by po celé nádrži. Je lepší, když zůstane na dně a podle potřeby se odsaje při odkalování.
Rozdělení plynů do relativně homogenních vrstev podle molekulární hmotnosti, které je v plynném stavu docela jednoduché, se ve vodním roztoku mírně komplikuje a neplatí zcela to, že voda s rozpuštěným O2 bude nad vodou s rozpuštěným CO2 (i když, přiznám se, neumím takhle rychle z hlavy odhadnout, nakolik bude tenhle intuitivní mechanismus narušen). Jde o to, že to rozpouštění má taky nějakou rovnovážnou koncentraci, která je pro CO2 a pro O2 různá. Přebytečný plyn z daného objemu prostě unikne ven. Tak může docházet ke stavu, kde je v tom samém objemovém elementu rozpuštěno jak CO2, tak O2. Nejen proto je nejlepší, když je taky dostatečná výměna vody mezi dnem a hladinou a když proudění není lokalizováno do horní nebo spodní vrstvy.
Ahoj, potřeboval bych si ujasnit nějaké pojmy a dojmy. Zajímá mě jak nasměrovat výpust z filtru vzhledem ke stavu CO2 ve vodě, jestli směrem k hladině nebo ke kořenům. Já vím, že se všude píše čeřit hladinu, čeřit hladinu, aby se do vody dostalo více kyslíku, ale neomezí se tím výrazně stav CO2 ve vodě a tím se i omezí růst rostlin?
Do akvária navíc nepřidávám CO2, a proto bych se té trošky, co tam je, nerad zbavoval čeřením vody. Proto nebylo by lepší raději umístit výpust směrem ke kořenům, aby se CO2 ve vodě přirozeně rozptýlil všude ke kořenům a listům rostlin?
ad2) Protože CO2 je těžší než O2, neměla by raději voda více proudit ve spodní čísti?
Starší reakce
Právě proto to tu zkouším, a ptám se, konečně nějaké pozitivum a otázky, na které bude odpověď známá tak za 1/2 roku. To se všechno ukáže, zda to byl či nebyl dobrý nápad. V nejhorším případě to tam nechám, odpojím od trubek a budu nasávat vodu jenom na jedné straně.
Filtroval jsi někdy přes písek, ztvrdne to na kámen. Jak máš ošetřené dírky aby se ti neucpaly? A bordel v trubkách nedostaneš ven profukem.

Profukem, už jsem to psal, a je to polopůdní filtr, jenom tři trubky s 44 dírami.
Půdní filtry jsou minulostí prý to nedělalo dobře rostlinám. To není moje vlastní zkušenost. Písek se ti ale bude ucpávat, jak ty trubky vyčistíš?

Určitě, a počítám s tím, že to tak jednou za 1/2 roku profouknu od bordelu, je to tak navržené, ale neprofoukne se celé dno, jako u půdního filtru, to byl právě záměr, a odkalí se více bordelu, a kytkám by to nemělo uškodit, protože jsou zasazené mezi trubkami.
Obávám, že to časem bude dělat neplechu (možná se pletu

). Pokud jsi chtěl sání skrze dno bylo by lepší použít osvědčené řešení a to napojení sání na půdní filtr. Ten se dá sehnat za relativně malý peníz
www.levnaakvaristika.cz/… Průkopnictví se ovšem meze nekladou

Edit: Doufám, že časem poreferuješ o funkčnosti řešení.
Nevím jestli si udělal dobře z tím umístněním sáním do písku.

Nejdůležitější je, aby sání i výtok fitru byly umístěny uvnitř akvária.


Už tady dlouho nebylo nic napsáno a diskuze také stojí, tak jsem alespoň umístím své zapojení v AQ a zajímalo by mě, jaké na to máte názory. Čím více, tím lépe.
Starší reakce
krom estetiky to nemá význam. řešit se to dá třeba přísavkama
A to opravdu stačí mít takto trubky opřené o stěny? Myslíte, že až se filtr kvalitně zajede a po vyjmutí filtr. hlavy nenastanou potíže?
vždy je to podle nádrže. je o tom i spousta článků. na menší nádrže je údajně vhodné mít nasávání i výtok na stejné straně, aby voda cirkulovala přes celé akvárium a byla nasávána až po celém kolečku. jinak je tady klasický model nasávání a výtoku naproti sebe
Po nějaké době co jsem přidala hlavu pro proudění vody, jsou ryby ok, chtějí i žrát. Mám tam tedy filtr. hlavu nechat dokud se vnější dostatečně nezajede že.. teď jen najít jak mají být hadice namontovány, aby plnily co mají.

No já tam už tu čerpací hlavu mám... Mám vnější filtr a do výpustní hadice je nasunuté čerpadlo a do elektriky zapnu jedno nebo druhé.
Pořád v tom lítáme. Špatně jsme to naplánovaly, nejprve to hnojivo, potom brzké vyndání starého filtru, stále si nevíme rady s umístěním trubic, nevím jak vysoko co jí má zakončovat nebo co tam mít. Hodnota lítá nahoru dolů, denně měním tak 100L vody dala jsem tam na druhý konec pouze hlavu na čeření vody.Dělá se slepá hladina, ryby lapají.Na výpusť jsem nasadila kolínko z rampy, aby voda táhla více na ně. Hadice jsou krátké, aby to bylo na proti sobě. Jsem z toho na nervy

na obrázku jak to teď vypadá. Jak ty hadice máte dané, aby se voda točila, rostlinky u se houpaly a čeřila hladina? Jak to dělají v prodejnách, že nevidím nic takového a ani u jiných chovatelů. pokud mám jít do jiné sekce přes filtry řekni...
Tak přidej nějaké čerpadlo, třeba Koralii.
Já mám totiž tu trubku na vývod nasazenou na čerpací hlavu když potřebuju menší tok. takže je to u hladiny a slepá se na konci stále tvoří a u dna se rostlinky nepohybují.
To není třeba, pokud se nedělá slepá hladina.
A nech vývod čerí hladinu
Ahoj. Kam mám umístit výpusť od vnějšího filtru? Sání mám na levém zadním rohu u země a nasazenou filtrační hmotu na mechanický čištění. A kam dát druhou trubku?

má být na stejné straně ale výš? nebo naproti také u země.

Starší reakce
I takhle to můžeš mít, ale jak psal navik, to bude nejlepší a tak to má většina lidí co znám

Pokud chceš zajistit i mírné proudění na hladině, tak mírně ponořit, aby šla hladina +/- středem horizontální výtokové části trubky (aby byla "napůl vynořená")... (takto dle obrázku v dotazu už je voda tlačená nad hladinu a snižuje průtok filtrem)

Teď nejsem doma, tak sem nakreslil obrázek..takhle to má být?
Vývod vzduchu a vody by mel byt zároveň s hladinou

zkus a jak se ti to bude zdát nejlepší tak potom uvidíš ;)
200L akvária, čistýho 150L...bublifuk má ca 30-35 cm..ale nevim jak se tam dává
Tak na pul, aby čeřil vodu, ale taky záleži co chces a kam to chces

0 24.05.2013 18:48 Fil – Bubifuk co je lepší..?
Je lepší ponořit bublifuk celý do vody nebo kolínko nechat koukat z vody..

Starší reakce
Mně se osvědčilo pořídit rozstřikovou rampu na výstup z filtru a sáni je úplně jedno kde je(myšleno výškově).
Měl jsem to stejně jako ty. Po týdnu jsem to předělal. Sání i výtok by měl být na stejné straně akvária.
Teorie je, že se voda musí točit. Musí být jakýstakýs proud v rámci celého akvária.
Pokud je to na rozdílných stranách: dole nasaje, na druhé straně NAHOŘE to vyteče, proudem v horní části vodního sloupce dojede na druhou stranu a tam dolů opět k sání. V podstatě se nefiltruje.
Mohlo by asi pomoci nasměrovat rampu dolů, na dno, ale to úplně vhodné není (na tom místě moc velký proud, víření písku, a hladina bez pohybu).
Pokud je to na stejné straně, tak výtok dojede na druhou stranu opět HOREM, ale tam se stočí DOLŮ a spodem jde k sání filtru.
Okamžitě se mi to projevilo malým pohybem rostlinek v celém akváriu. To v předchozí variantě bylo jen na jedné straně - valisnérie to dokázalo vytrhnout ze dna, ale na druhé straně se to ani nehnulo.
Eheim ví, proč dává jen krátkou hadici

Jsem si vcelku zbytečně přikoupil tři metry do zásoby, přitom jenom stačilo věřit návodu.
Docela dobře popsané je to na
www.rostlinna-akvaria.cz Asi je to jedno odkud kam teče voda.V tom nevidím problém.A na čištění hadic existuji kartáčky.které seprotahují hadicí.
Dobrý den, mám akvárium 500 l. viz profil. Filtr používám eheim prof. 2 2028. Momentálně nasávám v levém spodním rohu a vývod je v pravém horním rohu. Bylo mi doporučené sání přesunout do pravého spodního rohu, myslíte si, že je to rozumné z hlediska proudu vody?
Druhý dotaz mám ohledně velmi častého zanášení hadic k filtru a tím zmenšené výkonu, nemáte na to někdo nějaký typ?
Starší reakce
Velmi dobrou zkušenost mám s umístěním zárověň s hladinou, ta se krásně pohybuje a čeří. Umístit lehce pod hladinu a výtok nasměrovat směrem k této, je taktéž dobrá volba, stejný efekt.
0 20.02.2013 14:11 hanzys – umístění filtru
Zdravím. Chtěl bych se zeptat. Mám vnítřní filtr. Jak hluboko by měl být jeho výtok pod hladinou?
Starší reakce
Tie popisky su casto orientacne. Vsetko zalezi, aky tlak dokaze filter dodat. Osobne mam krastie akvarium 90cm, vytok a aj sanie na jednej bocnej strane a voda plynule cirkuluje. Vo vode mi plavaju jemnucke ciastocky, a podla nich vidim, ze aj v rohoch a na schovanych miestach je stale prudenie.
Proste vyskusat a hotovo

Tak budem musiet vyskusat, skusim to z tej bocnej steny a uvidime. Na papieroch udavaju ze je to filter vhodny pre akvaria do dlzky 150 cm. Tak snad maju pravdu a bude to dobre cirkulovat.

Délka = čelní, největší plocha. Hloubka = šířka, boční plocha. Výška = ode dna k hornímu okraji. To jenom proto, co nazývám hloubkou.
Vždy umístit blíže hladině. Tak 10 cm pod ní. Já bych zatím nic nenakupoval a zkusil tu rampu dát z boku akvária. Předělání na delší a přemístění v rámci údržby je to nejmenší. Když to bude fungovat, není důvod něco přikupovat.
V minulém příspěvku jsem pouze konstatoval své zkušenosti s umístěním rampy. Zkušenosti jiných se mohou lišit.
Bohužel tento filtr jsem nikdy nevlastnil, tak nemohu na 100% potvrdit, že by vyvinul dostatečný tlak pro 110 cm dlouhou rampu. Myslím si, že to zvládne.

Myslite zvyslo dole v rohu akvaria? Lebo z tej trubky nieje problem odrezat a ta zatka sa da vybrat a prelozit. Pripadne sa da dokupit este jedna taka sada tych trubiek.
www.akvariumonline.sk/…
Potom by to malo nieco okolo 110cm ale ci by to potom malo dostatocny tlak to neviem.
Dle mých zkušeností a pokusů, je nejlepší umístit rozstřikovací rampu po celé délce akvária a nasměrovat proud šikmo k hladině. Tím se vytvoří rovnoměrné proudění "válcového" tvaru a vše se krásně promíchává.
Vím, že většina lidí to řeší u těchto výrobků umístěním při straně akva (hloubka akva).
Pozn.: Vzhledem k tomu, že ta tvá rampa má celkem 55 cm, tak jí na hloubku 50 cm nenapasuješ bez úpravy.

Zdravim
Kam by som mal umiestnit rozstriekovaciu rampu v akvariu o rozmeroch 150x50x50, ked rampa sa sklada z 2 casti a spolu maju dlzku len nejakych 55 cm?
Zo zadnej strany to asi nebude velmi dobre. Bolo by spravne keby bola umiestnena zo strany nadrze? Na dlzku 150cm? Chcem aby to premiesavalo CO2 po celom priestore akvaria a aby bolo jemne vlnenie na vsetkych rastlinkach.
Filter: JBL e1501
Přidat reakci
1 ...... 4
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9133x