Kam umístit sání a výtok filtru
Starší reakce
To aby se ti nedostal vzduch do filtru - to musíš asi dělat hodně opatrně že ? a co když ubude vody odpařením a hrdlo z hladiny není vůbec ve vodě ?
0 05.04.2010 20:20 gringo –
Re: Eff Já jsem si na odsávání hladiny udělal tohle, dole na trubce je ještě nasazený sací koš, více v mojí prezentaci, složka "odsávání hladiny" i s "technickým výkresem" a v deníku jsou nějaké poznatky. Funguje to perfektně
Mám to na Atman CF 1000.
Edit: voda není nasávána, ale natéká do toho, při krmení to hrdlo zvednu nad hladinu, aby tam nenatekly vločky a jiné. Vzduch se do filtru vůbec nedostane. A až je po krmení, dám to zpátky a asi do 15 minut je čistá hladina.
je to ta blíž k rohu akva - ta druhá (od filtru) je na fotce jen jako průchodka přes dno. Hlavní výhodou šachty je, že v případě jakekoliv poruchy může vytéci max. ta šachta a ne celé akva!
Zatím ještě můžu skoro vše. Přepadová šachta s hřebenem je jeden z kadidátů, ale bere to vodu jen z hladiny. Chtěl bychto nějak zkombinovat a brát ji i ode dna.
Bohužel, tu delší trubku tam nějak nevidím...
A můžeš si tam vlepit přepadovou šachtu? Já mám na přepadu hřeben a nasávací trubka (ta delší na fotce) je zaslepená a po bokách nařezaná pilkou.
PPro napsal: ... něco geniálního... Léta jsem si myslel, že to až tak geniální není, že se bez toho obejdu. Pak jsem si to jen tak pro radost a ze zvědavosti koupil a velice mě překvapilo jak výborně ta věcička funguje, jak je nenápadná a bezpečná. Chce to sice přijít na kloub nastavení, dát si trochu pozor při údržbě, ale výsledkem je perfektně vyřešené sání a dokonale čistá hladina:
www.nasezahrady.cz/… Místo v akváriu mu najdu, ale spíš potřebuju vědět, zda někdo nevymyslel něco geniálního, jak vyřešit ukončení nasávací trubky, aby to nenasálo drobotinu, neucpávalo se to a nebylo to vidět....
Odsávání mám naproti rozstřikovací rampě.Takže nasává kal z celého akvaria.
Ja mam prepadovou trubku vzadu v rohu 50mm porostlou rasou a nasavani je pretazene jemnou sitkou aby tam nemohly nejmensi ryby (neberu poter). Pred to sem nasadil nejvetsi kytky co mam... Vypust podel zadni steny.
0 04.04.2010 23:41 PPro Jak jste řešili nasávání do externího filtru? Máte v akváriu jen nasávací trubku, nějaký sací koš, nebo ho máte nějak zamaskované?
Starší reakce
Plne souhlasim. Tez jsem si kdysi vsiml ze detrit se nejvice schromazduje pod rampou odkud vyteka voda do AQ a tak mam kos i rampu na jedne strane a jsem celkem zpokojen. Samozrejmne ze detryt z protejsi strany ( u mne 1 metr vzdalene ) se ke kosi vsechen nedostane a tak 1x za 14 dni to projedu zvonem.
Kde sanie a kde výpusť? Je to otázka, ktorej odpoveď je veľmi dôležitá pre údržbu akvária. Veľa ľudí
robí v tomto smere chyby.
Poďme na to logicky a po poriadku. Podľa miestnych odpovedí, ako som sa dočítal prevažuje názor, že sací kôš treba umiestniť na jednu stranu a výpusť na druhú stranu akvária.
Uvedomme si, že sa nejedná iba chvíľkový posun vody, ale o jej stály pohyb a kolobeh.
Pri spomínanom rozmiestnení docielime efekt, pri ktorom voda z výpuste sa postupne dostáva k saciemu košu. Podotýkam však, že sa jedná o čistú a už prefiltrovanú vodu, ktorá sa z väčšej časti dostáva opätovne do filtra.
Názor umiestniť sanie a výpusť na jednu stranu pod seba je preto na mieste a využíva princípy pohybu vody pri vnútornom filtri. Pri tomto rozmiestnení ide voda z výpuste za čerenia hladiny na koniec akvária, kde je zrážaná stenou akvária nadol a po dne smeruje k saciemu košu. Po dne! tzn., že berie zo sebou výkaly a ostatné nečistoty.
Za predpokladu predfiltra, resp. vrstvy zachycujúcej najhrubšie nečistoty (keramické valčeky, napr. Eheim mech alebo silónová stríž, napr. Eheim fix) nemusíme dlhodobo v akváriu odkalovať.
Dobrým rozmiestnením nápuste a výpuste je aj možnosť dať armatúry pod seba na zadnú stenu akvária (viď obrázok). V tomto prípade je toto umiestnenie výhodné najmä pre prevádzkovateľov CO2 systémov, kde výpusť z filtra zároveň zráža vystupujúce minibublinky z CO2 späť do vodného stlpca, ktoré sa následne šíria do akvária a sú tak dôslednejšie využité.
Zhrnutie: Drvivá väčšina výrobcov dobrých vonkajších filtrov predávaná na našom trhu dáva do návodov obrázky spôsobov rozmiestnenia sania a výpuste.
To je tezky... Kazdy s tim ma jiny zkusenosti. Je potreba jenom zkouset moznosti danyho akva. Nekdo ma sani i vypust na jedne strane jiny zase nee. Jde o to aby se ti netvorila slepahladina nebo aby se voda netocila jako v mixeru.
Vyrobci filtru doporucuji sani na jednu a vypust na druhou stranu ale ne vzdy to muze byt prinosem.
Sanie na opačnú stranu akva ako je prítok z filtra. Aby sa lepšie premiešavala voda v celom akváriu.
Sání u dna a výpust u hladiny, aby ta hladina byla čeřena...
ahoj, mohl by mi nekdo poradit? Mam vnejsi filtr a mam dilema jestli sani a vytlak filtru mam umistit na jednu stranu akvaria pod sebe a nebo jestli mam dat sani na jednu stranu a vytlak na druhou. Poradi nedko? Popripade nejake nazory? diky za odpovedi . .
Starší reakce
Každý filtr okysličuje vodu.
Starší reakce
Ja osobne by som bol tiež za variantu na opačnej strane nárdže. Ale v podstate je to na tebe. Pretože to jemné prúdenie vody tam bude vždy a je jedno kde budeš mať rozstrekovaciu rampu. Obecne sa vraví že nasávanie do filtru má byť v najnižšom mieste nádrže(tam sa usádza samozrejme najviac kalu),ale to by sme ho museli mať vetšina u predného skla a to je blbosť.
Ja by som ho dal klasika pekne do zadu do rohu,trochu vyspádovaj dno aby tam bolo nižšie a rampu by som dal buď na opačnú stenu akva,alebo rovno na tú istu-čo zabezpečí tiež cirkuláciu vody(tak ako u vnútorných filrov)
No na zadni stenu naproti vytoku z filtru.
No z praktického hlediska (ten kal) se mi zdá tahle varianta lepší. Myslím, že na pohyb vody to v běžně veliké nádrži (do několika set litrů) nemá vliv, rozstřikovací rampa externího filtru udělá dvoje. Daleko větší proudění vzniká od rotace vstřikované vody než nasáváním.
Já vždy myslel, že nasávání má být právě na opačné straně nádrže, než-li je umístěný vývod z filtru, aby byla v nádrži zajištěn lepší pohyb vody....nebo ne???
Nasávání u toho dna, mírně nad povrchem. Vyústění nebo rozstřikovací rampu dej k hladině, aby se vířila i ta, ale jen mírně. Pokud to dáš nad vodu, bude to dělat docela randál, ale jinak to asi nevadí, pokud nemáš plovoucí rostliny. Jestli víc pěstuješ rostliny nebo používáš CO2, tak by víření hladiny mělo být spíše menší.
Nasávání doporučuji dát v akvárku na tu stranu, kde budeš mít vyústění, hromadí se tam nejvíc kalu.
0 06.12.2007 18:55 H.CH.S. – Kam umístit nasávání filtru?
Ahoj, budu zakládat nové akvárium a potřeboval bych poradit, kam mám umístit nasávání vnějšího filtru. Mám ho dát úplně ke dnu? Nebo má být několik cm nadednem? Dále bych se chtěl zeptat, jestli je dobré mít potrubí ze kterého se vrací vyčištěná voda nad hladinou, nebo pod hladinou. Tady se to už probíralo, ale moc z toho moudrej zatím nejsem.
Díky moc. H.CH.S.
Starší reakce
No, uplne tak to neni. Pokud tam bude jemne bublat traba nejaky kaminek z lipoveho dreva, plochou bublinek vlastne zvetsime hladinu treba 2x. Nez ta bublinka dorazi hahoru a praskne, tolik plynu sice nema moznost dostat se do vody, jako kdyz je v klidu na hladine, ale neco prece jen. Navic to prispeje k pohybu vody (jak uz pises), takze hoda na hladine, ktera se nasycuje plyny, se "odvadi" a "privadi" nenasycena. Kdyby jen tak voda stala, nasyti se horni vrstva, a plyny se budou sirit jen difuzi, hrozne pomalu a nedostatecne.
Napsal jsem to asi zamotane. Zaver z toho - filtr cerici hladinu staci
, vzduchovani prispeje k zvyseni mnozstvi plynu ve vode, ale ne dramaticky.
Vzduchování neprokysličuje vodu, jak se může zdát, je to jenom další rozhýbávač vody. Voda se okysličuje hlavně na hladině. Takže když už se hýbe od filtru tak není vzduchování potřeba.
No jasny souhlas se štepanem a vzuchovaci kamen je dobre dat pod ten filtr aby se ta provzdusnena voda rozcerila do celeho akvaria, i stou ohratou....
Pokud budes mit dost rostlinek, tak ani neni potreba vzduchovat, spis naopak je lepsi nevzduchovat aby se vyvazil pomer CO2 a kysliku...(pokud budou plavat rybicky u hladiny, tak pak bude potreba to vzduchovani zapnout, pac oni to delaj kdyz je ve vode rozpusteno malo kysliku)
Ne na přední!
Topení tak, aby kolem něj proudila voda z filtru.
0 28.08.2007 10:05 HELLBOY – AKO UMIESTNIT FILTER A OHRIEVAČ?
Zdravím akvaristi...potrebujem pomoc..zakladám si svoje prvé akvárium....o pár dní instalujem filter,ohrievac a neskôr aj vzduchovy motorcek....potreboval by som poradit ako to ulozit v akvariu..myslim tym ktory pristroj na ktoru stenu....akva je obycajny kvader 150l.....vopred dakujem za info.....
Přidat reakci
1 ...... ...... [4]
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9106x