Kam umístit sání a výtok filtru
Jak mas udelane vytoky, aby jsi to v Akva roztocil?
Zatim mam dve varianty.
1. Rampy na vnejsich kratsich stranach a sani pod nimi.
(Tady si nedokazu predstavit co to udela na prostredku, jestli se to tam nejak pobije, nebo jak by bylo zadouci otoci smerem dolu a pak pripadne zpet k sani)
2. Rampy na prostředku akva otočené do stran a sani take na prostredku dole.
(Tim by se mělo jednat o stejny princip jako u kratších akva s jedním filtrem, což dle posledních reakcí vychází jako fungující varianta)
Celkový problém je v tom, že oboje budu tahnout pruchodkami skrze dno, kde případná změna bude znametat ... No ani nechci pomyslet.
A to je právě ten bordel co mi to dělalo
Aspoň proto já jsem to zavrhl. Tahle otázka je stejně subjektivní hloupost, každému v AQ vyhovuje něco jiného (např. kvůli kytkám - vlnění). Takže si to každý stejně časem upravý dle libosti. Jediný co bych zachoval je saní a výtok ne přímo u sebe
Já jsem tohle proudění opustil a točím vodu dokola a dva filtry jsou na to ideální.
Když ona bude pohledová i jedna boční stěna tak tam nemůžu dát sání. Jinak je to asi ideální. Ještě sem řešil 1 sání v polovině s trubkou vedenou dnem ale bojím se že se bude ucpávat
Přesně takhle bych to řešil taky. A myslím, že tu takhle uspořádaný výtok na pár akváriích je.
Já myslel, že jde o to, aby se ten proud právě o přední stěnu stočil dolů...
A co sání v obou zadních rozích a dvě rampy, každá do poloviny zadní stěny?
A proč se nedržíte osvědčeného: protější kratší strany? Nebude ta rampa na zadní straně vytvářet "neplechu" o čelní sklo?
Řeším teď podobnou situaci jen délka 210 a zatím jsem u varianty zadní stěna dlouhá rampa a boční stěna naproti sání filtru ale pořád se mi to nezdá zatím sem nic lepšího nevymyslel
0 27.12.2018 23:55 acad – sani a vytok u 250x60x60
Zdravim, mate nekdo zkusenost s umistenim sani a vytoku pro akva 250x65x60 pri pouziti dvou ext.filtru. diky moc za reakce
Starší reakce
Kdyby se to sikovne polepilo nejakymi placatymi kameny, tak by to nebylo vubec videt
To bys ale potom měl to sání někde u čelního skla, ne? Na to mi to přijde příliš velké a kulaté
Pro ucely maximalniho odsavani detritu mne jednou napadla myslenka vyuzit plastovy sifon ke sprchove vanicce. Delaji verzi slim, byva i v sede barve. Ma vysku kolem 5-6cm, takze kdyby se dal do nejnizsiho mista dna, muselo by i tam byt dno tech 6 cm vysoke. Na vyvod ze sifonu by se pripojilo sani filtru. Sifon ma vnitrni vyjimatelnou cast a na tu bych silikonem prilepil par oblazku, aby zakryly plast. Mozna bych tam jeste vlepil / vlozil plastovou mrizku. Cele by se to snadno vytahlo a vycistilo.
www.sanimat.cz/…
Samozrejme bez toho chromoveho
Já jsem zastánce sání co možná nejníže z důvodu lepšího prokysličení (vydejchaná voda u dna se dostane prací filtru nahoru) vody a sběru části detritu (bordýlek ti většinou poletuje ve vodním sloupci a pomalu klesá ke dnu..čili sání nahoře nemá šanci cokoliv zachytit, kromě rybího krmení, ale sání dole ti velkou část sebere a o to míň se ti usadí na dně). Když dáš sání a výtok nahoru, tak se voda v nižších patrech tolik neobměňuje a primárně ji honíš sem a tam jen v horním patře.
Fajn, díky za odpověď. Já jsem právě přemýšlel co u mě bude větší priorita, no ale vzhledem k velkému svahu, který bych chtěl vytvořit by spodní sání u zadní stěny stejně neplnilo funkci dostatečně a všechen detrit bude mít tendenci svažovat se dolu, kde ho vezmu při odkalování. Alespoň tolik teorie...
Na to neexistuje jednoznacna odpoved. Hledal jsem ji taky a jsou na netu zastanci obou variant. Ja napr. premyslim o kombinaci, resp. nasavat vodu hak ode dna tak hornim prepadem a mit regulaci, kterou si podle potreby zvolim pomer obou pritoku
Starší reakce
Rozstřikovací rampu...?
0 17.05.2017 19:29 Nika – jak nastavit filtr?
Ahojky mam dotaz. Jak nastavit filtr? kdyz do povolim aby cirkulovala voda tak jsou neonky unaseny proudem, ale kdyz ho utlumim voda pro zmenu necirkuluje. co s tim vedel by nekdo? Moc diky
Starší reakce
Tak jsem slíbil , že napíšu jak to s drobnýma nečistotama ve vodním sloupci dopadne po výměně rampy za originální vyůstění vývodu filtru na straně u sacího koše.Voda je krásně čistá , ale popravdě si myslím že je to díky tomu že jsem z akva vyhodil kořen , který vytrvale barvil vodu , a uvolňovaly se z něj drobné částečky které potom vířily po celém akva.Ale rampu už zpátky vracet nebudu , proudění vody je dobré.
Starší reakce
Potom to má samozřejmě logiku,je potřeba dostat CO2 rovnoměrně do celého akva.
Rampa se dělá hlavně když používáš CO2 ale ty dírky jsou poměrně malé a tak nemůže jít voda jen z jedné strany to neutáhnou. Je pravda že to je šroubovice ale o tom to je.
No nevím,ale to že se voda motá po celé délce akva od zadní stěny k přední a zpět,neznamená že se také dostane k sacímu koši, který jak předpokládám je umístěný v některém zadním rohu nádrže.Takže si myslím že bude nasávat pouze tu část míchané vody která je k němu nejblíže, a na druhé straně nádrže se bude voda jen točit dokola.Opravdu je celkem dobře viditelné třeba po krmení,že se drobky táhnou spodem k sacímu koši,kdežto pokud jsem měl rampu na zadní stěně tak se jenom mlely pořád dokola.Každopádně mě změna umístění rampy pomohla.Ale je možné, že v jiném akva to může fungovat jinak
.
Na délku rampy 110 cm,jsem měl 11 dírek,průměru 3 mm.Tak nevím, ale připadalo mi to dost,s vodou to točilo.
To je divné,já se musím podívat jestli se honí voda,abych se ujistil že filtr běží.Mám ho vedle akva,a ani večer když je úplný klid, tak není slyšet.Buď ho máš zavzdušněný,nebo není něco v pořádku s vrtulkou.
Možná, že je onen pověstný pes zakopán v množství a velikosti dírek pro proudění vody, tedy budeme-li se bavit o té celostěnové rampě na délku akvária, osvědčilo se mě větší množství malých dírek.
Voda cirkuluje i když budeš mít rampu po celé délce zadní stěny.
To by mě zajímalo, jestli nemám vadný kus. Můj jbl901 by roztočil vodu tak v 100l akváriu. Musel jsem přidat čerpadlo, aby se voda v mojí 300l nádrži trochu hýbala. Možná trochu brzdí průtok keramika, kterou mám filtr naplněný. Navíc vrní.
I 701 při nevhodném natočení výtoku dokáže udělat z 240L pěknou míchačku.Spíše jde o to, že ani vyšší řada nebude mít takový sací výkon aby ze 120 cm vzdálené strany natáhla vodu.To by napřed vcucla všechno okolo sacího koše
. Při směrování rampy z kratší strany je krásně na rostlinách vidět proudění vody,nahoře do prava, a dole na levou stranu.Navíc z fyzikálního hlediska je na šířku akvária proud vody směřován k sacímu koši v užším prostoru, tím pádem se větší množství masy vody dostane do sání filtru.Dokázal bych si účinou filtraci s rampou na zadní stěně představit, s několika sacími koši na stěně pod rampou, což bude určitě vhodné uspořádání pro opravdu velké nádrže s dvěma filtračními jednotkami.
Hádat se nechci,ale kdyby jsi měl vyšší řadu třeba 901,nebo ještě lepe 1501,tak si myslím,že by jsi s tím neměl problém.701 je slabá na 240litrové akva.Jen můj názor.
Takže, něco málo mých zkušeností s umístěním sání,a výtoku vnějšího filtru.V době kdy jsem si objednával vnější filtr,jsem zabruslil do zdejší sekce,a moc se mi zalíbila myšlenka rozstřikovací rampy po celé délce zadní stěny akvária.Vyrobit rampu bylo otázkou pokusů,a omylů,no nakonec se mi podařilo sehnat vytouženou černou elektrikářskou chráničku,a do ní vyvrtat patřičný počet děr.Umístění, a napojení na vývod filtru se zdařilo celkem bez problémů,ty začaly ve chvíli,kdy jsem čekal křišťálovou vodu z nového filtru,a ta se nekonala.Naopak se neustále vířily po nádrži drobné částečky jakoby kalu.Takže přišlo rozčarování,a bádání proč.Po měsíci marného zkoušení všeho možného jsem si znovu přečetl některé odpovědi v této sekci,a přišla heuréka
. Umístil jsem rampu na levou kratší stranu akvária spolu ze sáním,a zázrak se konal,voda byla do rána krásně čistá.Z toho plyne poučení,že v případě umístění rampy na zadní stěnu se voda pouze míchá,ale nemá směr proudění k sacímu koši,což v případě umístění na kratší stěnu je mnohem lépe směrované.Výrobci filtrů to mají dobře vymyšlené,když to doporučují.A navíc,když se nad tím člověk zamyslí,tak všechny vnitřní filtry tento systém cirkulace vody používají od nepaměti.
Starší reakce
0 08.03.2016 08:19 laKatos – umisteni sani
Řeším cirkulaci vody v akváriu a mám dva návrhy viz obr. Má se jednat čisté jen o cirkulaci vody a filtrování hrubých nečistot. Varianta nahoře je ze prepad do externího filtru není úplně u boční stěny ale je odsazena a tím vznikne takový vyklenek pro nasavaci trubku na ni bude umístěna kostka akvacitu nebo bych vložil jen plat akvacit přes celou tu šíří výklenku. Druhá varianta je ze prepad je u boční stěny a nasavaci trubka bude před ním. Avšak tu se bojím flucheho místa a to v právo vepředu kde by se mohly usazovat výkaly. Co vy na to?
Starší reakce
Na tvém nákresu je krásně vidět, proč se dává rampa na stejnou stranu, jako nasávání (pokud tedy musí být na kratší straně). Ve tvém červeném provedení tam chybí ten modrý zpětný spodní proud. Přidáním druhého filtru v tom proudění uděláš jenom zmatek. Pohyb vody by měl být tak jakoby do válce.
V začátcích jsem to měl jako ty, na protější straně. Musel jsem to pustit tak naplno, že mi to u nasávání vytrhávalo vallisnerie ... a na druhé straně se listy rostlin prostě nehýbaly.
Pokud chceš zvýšit proud, je lepší to vyřešit proudovým čerpadlem (Hydor) pod rampou. Ale jak říkám, vše na jedné straně.
Můžete mi prosím poradit zda můžu nasávání, případně výpusť umístit za 3D pozadí ? Pokud tam umístím nasávání, zřejmě bude omezena funkce nasavani odpadu, protoze se ne vse dostane za pozadí.. Ale nevím, nemáte někdo zkušennost ?
Díky za radu
Starší reakce
Ahoj, mám taky dva filtry a mam obě sání na jedné straně a jeden výtok s rampou naproti, a druhý výtok od menu ho filtru mám s difusorem na boční stěně po proudu aby to jelo, tak jak to mas na kreslený ty
ale sání mám u sebe
Zdravim
Bolo by vhodne takto upravit cirkulaciu vody v akvariu ? teraz to mam na zadnej strane po celej dlzke 150 cm ale podla mna to je slabe neutiahne to cele.
Starší reakce
Pevná plastová trubka je lepší, ale i z nějaký hadice to pude vyrobit.
uz tam to video je, zrejmne nebylo schvalene jinak ta rampa by stacila z proderavene hadicky kterou bych na konci zaslepil ne?
Eheim s papírovym průtokem 300 litrů za hodinu jsem s rozstřikovací rampou měl bez problémů ve 20 litrovém akváriu, takže bych šel touhle cestou.
rybicky.net/nadrze/22313
Fotek a videí: 31+0
Žádné video tam zatím nevidím
Právě ze nemá papirivy průtok je 200 az 300 l/h akvárko hrubý objem 54 regulaci jsem udelal ze škrtitka ale to ma malou dirkku takže většina vody jde bočním vývodem který byl původně pro přisávání vzduchu. A právě tu výřivku jsem chtěl omezit tím ze to namirim hadickou na horu kde se pramínek vody dostane nad hladiny a ohne se zpět dolu tim se mi netočí voda v celem akva jak v pracce zkusim to natočit a pověsit do prezentace. Edit: Tak video je nahrane v prezentaci
Ideální to rozhodně není ... čerpací hlava nemá žádnou regulaci průtoku? Jaký má papírový průtok a jaká je velikost akvária?
Jinak já tohle řešil u malého akvária a hodně pomohla rozstřikovací rampa přes celou zadní stěnu ... z vířivky se stal najednou ideální proud při stejném průtoku
Ahoj chtěl bych se zeptat zda umístění výtoku vnitřního filtru kolmo k hladině nějak výrazně ovlivní samotnou filtraci(zda nebu cirkulovat jen vrchní část sloupce a ta spodní bude takřka nehybná, tím pádem honit vodu dokola pouze v prostoru filtr? Toto umístění jsem zvolil kvůli velkému průtoku filtru.
Starší reakce
Aquasky napsal: v závislosti na okolním atmosférickém tlaku a parciálních tlacích jednotlivých plynů v atmosféře máš v akváriu stále stejnou koncentraci plynů a to ve všech částech nádrže! Pro doplnění... tvrzení platí samozřejmě leda tak v silně! promíchávaných kapalinách, kdy dojde k potlačení dalších faktorů ovlivňujících koncentraci(teplota, pH, biochemické procesy, ...)!
Rychlost distribuce plynů difuzí v kapalinách je pomalejší než biochemické procesy.
Více viz například černající dno, úhyny organismů ve stojatých vodách, atd.
Mastná hladina nebo až moc utěsněný akvarijní kryt jsou jediné dva faktory které snižují difůzi plynů do akvária, mastná hladina se dá redukovat a odstranit právě čeřením hladiny, pokud máš low tech akvárium nemusíš znát nic s níže popsaného stačí ti informace:máš li na výběr vždy proud k hladině a čeřit hladinu, máš li hi tech a přidáváš co2 je to na delší debatu, ale protože jsi napsal že nepřidáváš nemusíš nic řešit, v závislosti na okolním atmosférickém tlaku a parciálních tlacích jednotlivých plynů v atmosféře máš v akváriu stále stejnou koncentraci plynů a to ve všech částech nádrže!
Já osobně sání filtru dávám tak 1 cm od dna (od štěrku), aby to bralo jak kaly ze dna, tak celkově kaly poletující ve vodě...
Důležitost je pak cirkulace vody v akváriu kvůli živinám
Děkuji ti moc za vysvětlení. V podstatě je důležité zachovat v akváriu nějaký proud (koloběh) vody, samozřejmostí je, aby se hýbala hladina a ve vodě se bude vyvažovat stav O2 a CO2 v závislosti na koncentraci těchto látek ve vzduchu. - jestli jsem to dobře pochopil
- Má mastná hladina vliv na přeměnu těchto látek mezi vodou v akváriua a vzduchem?
Ano, ani jsem nenapsal nic, co by tomu odporovalo. Jen mají oba plyny různou rovnovážnou koncentraci ve vodě.
Uvažujme o tom takhle: Když budeš mít "jednu vodu," ve které je rozpuštěno pouze CO2 a "jinou vodu," v jiném kbelíku, ve které budeš mít rozpuštěnou pouze O2 (ignorujme teď, jak jsi je připravil a uvažujme, že žádná z nich nebyla v kontaktu se vzduchem). Když je teď smícháš dohromady a necháš tomu volnou hladinu, částečně se promíchají, nebude to tak, že voda s CO2 klesne na spodek a voda s O2 stoupne nahoru (jako třeba olej a voda). Bude tomu tak právě proto, že do vody s CO2 se bude rozpouštět O2 a opačně.
v akva je vždy rozpuštěno CO2 i O2, tyto plyny se z akva vzájemně nevytlačují
Když to trochu zjednoduším, tak koncentrace CO2, která je ve vodě bez dodatečného sycení, je rovnovážná, t.j. je výsledkem výměny CO2 mezi vzduchem nad hladinou a vodou. Tedy tím, že hladina je volná, nadbytečná koncentrace unikne ven a když koncentrace ve vodě poklesne příliš nízko pod koncentraci CO2 ve vzduchu, nějaké CO2 se pod hladinou zase rozpustí. Samozřejmě, tohle se mírně změní tím, jestli bude hladina v klidu nebo se bude pohybovat, ale ne zásadně. Jde totiž o to, že tím lepším pohybem vlastně v malém časovém intervalu vystavíš kontaktu se vzduchem větší množství vody (jako bys zvětšil povrch). Tedy víc CO2 může unikat, ale víc může i pronikat do vody. Takže ta rovnovážní koncentrace se ustálí dřív.
Nevýhodou směřování proudu ke kořenům je to, že na dně se usazuje biologický odpad (detrit, uhnilé části rostlin, nespotřebovaná potrava) a tím proudem by se tenhle zvířil a byl by po celé nádrži. Je lepší, když zůstane na dně a podle potřeby se odsaje při odkalování.
Rozdělení plynů do relativně homogenních vrstev podle molekulární hmotnosti, které je v plynném stavu docela jednoduché, se ve vodním roztoku mírně komplikuje a neplatí zcela to, že voda s rozpuštěným O2 bude nad vodou s rozpuštěným CO2 (i když, přiznám se, neumím takhle rychle z hlavy odhadnout, nakolik bude tenhle intuitivní mechanismus narušen). Jde o to, že to rozpouštění má taky nějakou rovnovážnou koncentraci, která je pro CO2 a pro O2 různá. Přebytečný plyn z daného objemu prostě unikne ven. Tak může docházet ke stavu, kde je v tom samém objemovém elementu rozpuštěno jak CO2, tak O2. Nejen proto je nejlepší, když je taky dostatečná výměna vody mezi dnem a hladinou a když proudění není lokalizováno do horní nebo spodní vrstvy.
Ahoj, potřeboval bych si ujasnit nějaké pojmy a dojmy. Zajímá mě jak nasměrovat výpust z filtru vzhledem ke stavu CO2 ve vodě, jestli směrem k hladině nebo ke kořenům. Já vím, že se všude píše čeřit hladinu, čeřit hladinu, aby se do vody dostalo více kyslíku, ale neomezí se tím výrazně stav CO2 ve vodě a tím se i omezí růst rostlin?
Do akvária navíc nepřidávám CO2, a proto bych se té trošky, co tam je, nerad zbavoval čeřením vody. Proto nebylo by lepší raději umístit výpust směrem ke kořenům, aby se CO2 ve vodě přirozeně rozptýlil všude ke kořenům a listům rostlin?
ad2) Protože CO2 je těžší než O2, neměla by raději voda více proudit ve spodní čísti?
Přidat reakci
1 ...... [2] 4
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9089x