Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak zjistit objem akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jak zjistit objem akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 09:21 Žena petulka [11] Re: ctibum
Dekuji nechci tam moc ryb slo mi o tu vodu. Ta voda ze studanky je v poradku(vyzkouseno radku let).
Budou tam pancernicci a krevetky a pak se uvidi. Asi jeste dalsich deset rybek a to staci. Divala jsem se jeste na stranky juwel a bylo tam napsano ze je to cca 110 cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 09:21 Muž Jifi [675] Re: Kubaa
Ono je kromě toho výpočtu nutné vzít v úvahu taky nutnou minimální velikost prostoru - a to každý najde v atlase. Je potřeba zkombinovat oba údaje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 09:12 R Muž ctibum [6870] Re: Kubaa
Ono už se to tu několikrát probíralo a názory se různí. Jak jsem řekl, orientačně, s nezbytnou další konzultací s atlasem, si myslím, že je to víc k užitku než ke škodě. Kdo u toho nepoužije mozek, tomu stejně nepomůže nic...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 09:10 Muž Jarry [1433] Re: Jifi
Já tomu rozumím, mám nádrže spíše podrybněné (s výjimkou Malawi, kde to má svůj důvod), ale spousta lidí si přečtě pravidlo o 1cm na litr apod. a potom je lepší, když budou vycházet z menšího objemu:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 09:06 Muž Kubaa [718] Re: ctibum
No je to strašně zavádějící, tak zavádějící, že je to spíš kontraproduktivní. Těch lidí, co narvali do malého akvária velkou rybu a hájili to tím, že jim sedí centimetry na litry, jsem už zažil dost. Lepší orientační pravidlo by muselo pracovat s hmotností ryb, zjednodušeně s objemem, což by ovšem vyžadovalo základoškolskou matematiku, kterou dnes většina populace nezvládá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 09:00 R Muž ctibum [6870] Re: Jifi
Žádný definitivní vzorec neexistuje. Ale orientačně, s přihlédnutím k dalším potřebám ryb, mi to pro začátečníky užitečné přijde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.12.2017 08:57 Muž Jifi [675] Re: Jarry
Ano, vím, že někteří počítají počet ryb v akvárku jednoduše podle délky ryb a litrů vody.
Takové výpočty jsou sice jednoduché, ale taky na prd.
Pokud třeba srovnám 6-7 razborek rybicky.net/atlasryb/razborka_bornejska a jednoho Ancistruse o délce cca 12 cm, tak podle výpočtu to vyjde na litráž stejně, co se týká nároků. Což je naprostá pitomost už jen vzhledem k množství vyprodukovaného odpadu těmi 6 (7) razborkami a jedním Ancistrusem. Navíc v tom výpočtu není zohledněn životní prostor pro 1 rybu a to, jestli jsou to ryby hejnové nebo teritoriální, atd.
Bylo by to sice složitější, přesto bych hodnotil životní nároky ryb podle jednotlivého druhu (se všemi aspekty, které k tomu patří). A to je přibližně popsáno ve zdejším atlase.
Ve výsledku záleží na tom, jakým způsobem budou lidi počítat to zarybnění.
I když souhlasím, že méně ryb je lépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.12.2017 08:53 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Jarry
Vody sa tam síce vojde viac, ale musíš počítať, že hodne vody "zmizne" medzi pieskom (u mňa to bolo skoro 20l) a tá je rybám nanič.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 08:50 R Muž ctibum [6870] Re: Jarry
Jarry napsal: většinou z toho budou lidi počítat maximální zarybnění akvária :-)
Naivní optimisto... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.12.2017 08:48 Muž Jarry [1433] Re: ctibum
Jasný, rozumím tomu tak, že se bere méně = lépe, protože většinou z toho budou lidi počítat maximální zarybnění akvária:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 08:44 R Muž ctibum [6870] Re: Jarry
Však jo, to se musí brát hodně orientačně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 08:42 Muž Jarry [1433] Re: ctibum
Čistý objem tady na stránkách mi přijde trochu podhodnocený, nedávno jsem měl příležitost to na menším akváriu srovnat s realitou a vody jsem tam nalil víc (už si teda nepamatuju o kolik, ale mohlo to být i o 10%). Počítal bych čistý objem 90-95% objemu bez skla, pokud tedy není akvárium vyloženě vyplněné kameny, nebo jinými rozsáhlými terénními úpravami:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 08:18 R Muž ctibum [6870] Re: petulka
Mně to vyšlo na 99 l hrubýho... coze
EDIT
Aha, 81 x 36 x 45 cm ;-) www.juwel-aquarium.de/…
EDIT EDIT
Ale to bude i s víkem. Ale to je asi jedno, když stejně víc než 60 litrů nepřineseš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 08:05 Žena petulka [11] Re: ctibum
Rozmery jsou 81x 34x 36. Je to set Juwel primo led 110. Uz je na ceste. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 07:53 R Muž ctibum [6870] Re: petulka
Jaké má rozměry? To je z eshopu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 07:04 Žena petulka [11] Re: ctibum
Dekuji vyslo mi to na 130 litru! V popisu koukam ze m mit zhruba 110 litru.
Chtela jsem to vedet kvuli vode. Budu ji brat ze studanky v lese a mam jen 3 20 litrove kanystry takze zbytek vody bude z vodovodu a to je voda dost blba ale postupne to nahradim pravidelnou vymenou jen doufam ze to kytkam nebude vadit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 06:51 R Muž ctibum [6870] Re: petulka
www.akvamalawi.com/…

EDIT Tady je to bez skla... Tak si založ prezentaci a vyplň jen rozměry, včetně tloušťky skla. Spočítá ti hrubý, bez skla i čistý objem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 06:50 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: petulka
Odpočítej sílu skla, objem štěrku, kameny, kořeny a zbude Ti čistá litráž. Vzhledem k tomu, že nevíme, kolik jakých doplňků kromě štěrku tam dáš, nikdo Ti přesně neodpoví. To si musíš spočítat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 06:46 Žena petulka [11] Re: Magic
Sterku tak normalne...je to hlavne priblizne asi teda tak deset litru min?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 06:40 Muž Magic [879] - RostlinyRe: petulka
Bude tam hlavne piesok. Koľko? A treba odrátať i hrúbku skla, rozmery sa udávajú vonkajšie.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 06:32 Žena petulka [11]
Ahoj kolik litru ma doopravdy 110 l akvarium? Bude tam koren kameny...tak 100?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 19:43 Muž NASREDDIN [1383] Re: sollik
Však to je také nejlepší řešení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 15   21.09.2011 19:40 Muž sollik [257] - CichlidyRe: fido16
Já používám mozek a matematiku pro první stupeň základní školy :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 18:01 Muž fido16 [631]
Já používám tento www.theaquatools.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 17:59 Muž muťa [554] - RostlinyRe: romant
to je dobrý odkaz, ale objem akvaria nepočítá s tloušťkou skla a odečtem výšky hladiny. Hmostnost písku je taky zavádějící - není písek jako písek. ale jinak dobrý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 08:14 R Muž romant [27982] Re: Robča08
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 08:10 Muž Robča08 [3] – Obsah rohového akvária
Ahojte, nemůžu se nějak dopočítat objemu akvaria. Bylo by to rohové, rozměry 110cm x 110cm- zadní stěny, přední cca 135cm, výška 60cm. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 02:52 Muž ČUPR [204] - TetryRe: avast
A jsme opět u fyziky - Archimédův zákon z hydrostatiky, přeložený do akvaristiky: Kámen z přírody donesený, vydrhnutý a očištěný ponořený do akvária je nadlehčováno silou, rovnající se tíze akvarijní vody stejného objemu jako je ponořená část vydrhnutého kamene... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 01:27 Muž avast [49] Re: ČUPR
A až si jednou z přírody donesu domů kamen a vydrhnu ho a dám do aq, tak to můžu dělat celý znova co?? :-P To se na to těším jak malý dítě.. hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2009 23:54 Muž ČUPR [204] - TetryRe: T
Fyzika (matematika, geometrie)... snad někde kolem 6-té třídy základní školy... :-D Ale pokud je někdo "puntíčkář" a potřebuje PŘESNĚ zjistit kolik litrů (ne-li mililitrů smich ) vody (čistého objemu akvária) má v nádrži lze doporučit pouze odlévání v ocejchovaných nádobách při zakládání akvária a již vložené dekoraci.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2009 23:30 T Re: pe25tr
Nedá mi to, ale musím reagovat. Jen mě zajímá jak zjistíš meze přes které to budeš integrovat? Napsal si sem jen obecný vzorec pro výpočet objemu, ale rád bych si spočítal "poměrně" přesně objem nádrže, tak mi poraď jak bys plánoval vymezit danou oblast. Podle mě to zas tak jednoduché nebude.To už bych si radši všechny "vnitřnosti" zvážil a přes objemovou hmotnost bych vypočítal jejich objem a ten odečet od objemu celkového.. nebude to rychlejší?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2009 13:33 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: konvalinka
Dá se to i odhadnout. V práci jsme teď kýblovou metodou plnili 200 l akvárko. Prostorově nenáročné pozadí (lepená 5mm tenká břidlice), vrstva písku průměrně cca 8 cm, kořen, pár šutrů, hladina k podélným kantům. Celkem se vešlo pouze 150 l vody.
Takže u standardní nádrže bych odečítal na "provozní náklady" (vlastní sklo akvárka, dekorace, dno) tak 1/5 až 1/4 objemu, u náročnějšího pěnového prostorového pozadí klidně i 1/3 dolů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2009 13:00 Muž Jurasek [137] Re: konvalinka
Víceméně jen přibližně... Od dna po výšku hladiny a odečíst od toho přibližný objem dekorací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2009 12:46 Žena konvalinka [41]
Lze nejakym jednoduchym zpusobem spocitat cisty objem, kdyz uz mam cele akva v provozu a "kyblova metoda" mi tedy moc nepomuze? Pocita se nejak s dnem, dekoracemi a podobne? Nebo se to urcuje jen nejak priblizne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2009 11:26 Žena Rebbie [71] Re: pe25tr
145 a půl :-D eště to du zkusit přes ten kalkulátor od enduse, díky :-) důvěřuj ale prověřuj :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2009 10:17 pe25tr Re: Rebbie
Co s tím naděláš..., to asi souvisí s tou naší vrozenou ješitností :-D .

A kolik má nakonec ta Tvoje delta?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2009 10:03 Žena Rebbie [71] Re:
Jeeezis,vsichni chytry jak raaadio, ale kapku nadsazky nepochopi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2009 09:52 pe25tr Re: Hannibalus
Fotka k příspěvku No já nevím, jestli má cenu to nějak hrotit...

Nepsal jsem přesně, ale relativně přesně (tzn. poměrně přesně), to znamená, že přesnost je vztažená k něčemu, např. přesnost +-5% (+- znamená "plus mínus", jo) vzhledem k celkovému teoretickému objemu nádrže... toto znamená relativní přesnost.

Vzoreček je jednoduchý, záleží na tom, jestli víš co a jak si s ním počít :-D smich .
(omega je samozřejmě oblast, kterou vyplňuje voda ;-) ).

Jestli nevíš, tak to nevyřeší ani několikastránkový flame :-P.

Já mám na mysli to co psal PaDa... máš 300 l akvárko? Máš tam dno, kořen jak *****, 8cm desku vykrajovaného polystirenu? Potom ale nemáš v akvárku 300 l... Můžeš to "odkýblovat", když to ale z nějakého důvodu nejde, nebo je to zbytečné, tak se to dá (relativně přesně) spočítat.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2009 07:46 Beddy Re: Rebbie
Objem jakýhokoliv kolmýho hranolu se vždycky vypočítá jako obsah podstavy * výška. Taky by mi připadalo neskutečný, že ten vzorec někdo nedokáže aplikovat na hranol s podstavou "čtverec s useklým rohem", jenže od doby, co se snažim bráchu doučovat matiku, se už nedivim ničemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 18:57 Muž endus [21] Re: Rebbie
Funkční kalkulátor je třeba tady www.theaquatools.com/…
V rozbalovacím políčku shape (tvar) stačí vybrat odpovídající tvar (v tomto případě asi corner pentagon), zadat požadované míry a je to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 15:05 Muž Hannibalus [13] Re: pe25tr
pe25tr napsal:spočítat si to (relativně přesně a to včetně pozadí a všeho možného) je ještě jednodužší a levnější a rychlejší
jseš fakt dobrej, spočítat si přesně i 3D pozadí, kořeny apod., pošli vzoreček ať se my ostatní přiučíme X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 10:23 pe25tr Re: PaDa
Však jo. Navíc, ve srovnání s jinými metodami (např. vážení prázdné a plné nádrže, nebo měření doby ohřevu vody o XX˚C a tak. podobně :-D) je daleko nejjednodužší a nejlevnější palec . Ale spočítat si to (relativně přesně a to včetně pozadí a všeho možného) je ještě jednodužší a levnější a rychlejší . Holt, někdo má a někdo nemá :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 10:03 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: pe25tr
Náhodou kýblová metoda je výborná věc pro opravdu reálný údaj, jaký je pro ryby využitelný objem akvárka. Doporučuji provést a někdo bude možná překvapen, na jaký skutečný objem vody se dostane ;-)
Je to daleko hodnotnější informace, než ty teoretické 300 litrové nádrže a podle toho počítaná rybí osádka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 08:39 pe25tr Re: Rebbie
Možná pro Tebe bude nejlepší tzv. "kýblová metoda", tou "vypočteš" čistý objem nádrže i s instalovaným pozadím ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2009 08:32 JuraS Re: Rebbie
Já bych si tvar dna rozebral na de-facto 3 čtverce (nebo obdélníky, z tohohle úhlu se to špatně odhaduje) a trojúhelník..a to už vypočítá snad i hodně tupý 6 ťák....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 23:19 Žena Rebbie [71] Re: Hannibalus
Tak už sem to asi spočítala na 145,5 litru... Kámoš co to od něj mam řikal, že si neni jistej, ale že si myslí že to je 160tka... Tak buď sem to spočítala blbě, nebo si to on blbě pamatuje :-D Díky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 22:57 Muž Hannibalus [13] Re: Rebbie
a*b*c zjistíš celkový ojem kvádru, mínus ten objem trojúhelníku který je useklý - co na tom nechápeš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 22:51 Žena Rebbie [71] Re: Hannibalus
Je to takovejhle tvar rybicky.net/nadrz/595/9.jpg a já su teď asi úplně natvrdlá a prostě to nechápu jak to spočtu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 22:36 Muž Hannibalus [13] Re: Rebbie
od celkového objemu kvádru si odečteš (objem trojúhelníku * 2)- strana trojúheníku: zadní strana minus přední strana děleno dvěma X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2009 22:34 Muž Yirka [9118] Re: Rebbie
Pokud je to opravdu lichobeznik tak 2x trojuhelnik a obdelnik x vyska.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 7112x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7461